Intiem en besloten Santpoort Beelden in Jos Diekstra Het Gezin najaar 2022 Stichting Santpoort Maar voor hetzelfde geld kan bij het zien van een zo grote beslotenheid het gevoel opkomen van buitengesloten zijn, men hoort hier niet bij. Hoe je er ook omheen loopt, je kijkt tegen de ruggen van de gezinsleden aan. Het gezin heeft genoeg aan zichzelf. Laten we het maar op de eerste interpretatie hou den. Kunstenaar Wim Jonker volgde een opleiding aan de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Een van zijn bekende werken is het beeld voor de Ard Schenk Award, die sinds 1990 door de KNSB wordt uit gereikt aan de ‘schaatser van het jaar’. Hij gebruikte voor zijn ontwerp een actiefoto van Ard Schenk. Jonker was lid van Kunst Zij Ons Doel. De Haarlemse be roepsvereniging van beeldende kunstenaars. Hij overleed op 15 december 1993. Woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord heeft het beeld ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan geschon ken aan de gemeente Velsen. In een klein plantsoen, ge legen op de kruising van de Duinweg of Duivels- weg, de Brederoodseweg en de Brederodelaan, op de grens dus van Sant poort en Bloemendaal staat midden op een ga zon een kunstwerk, dat via een keurig aangelegd paadje te bereiken is om eens van dichtbij bewon derd te worden. Het beeldhouwwerk is in natuursteen uitgevoerd en staat op een klein pla teau, dat uit drie blokken van steeds kleiner wor dend formaat is opge bouwd. Het draagt de naam: 'Het gezin'. Het beeldhouwwerk is een harmonieus samenspel tussen enerzijds gesloten heid, maar toch ook weer een zekere openheid. Deze minigemeenschap bevindt zich als het ware in een opengewerkte bol. Het tafereel straalt eenheid uit, maar kan tegelijkertijd tweeërlei gevoelens oproepen. Enerzijds kun je de indruk krijgen van een hecht gezin dat op intieme wijze op elkaar betrokken is en samen onder het dak van de bol veilig en droog bijeen zit, de gezichten naar elkaar toe. Een haast verstilde eenheid. 56 7

De Zandpoort | 2022 | | pagina 58