Baronesse Olga Wüste-von Gotsch Het onderwijzend personeel Stichting Santpoort najaar 2022 In 1885 startte de Bewaarschool met één onderwijzeres en twee helpsters. In 1892 kwam er een tweede onder wijzeres bij. Hoe belangrijk de rol was, die de school in de gemeen schap vervulde, wordt bijvoorbeeld duidelijk door de aandacht die kranten gaven aan het 25-jarig jubileum van juffrouw Akkerman (‘juf Janke’) in 1917. Het was een groot festijn, gevierd door ouders en andere ingezetenen en natuurlijk de kinderen. Haar huis was een bloemenzee; vele cadeaus, van mevrouw Wüste, vrienden en kinde ren. “Een zeer geziene persoonlijkheid” schreef de IJmui- der Courant en feliciteerde ook zelf de jubilaris. De inrichting van de school doet bijna modern aan. De lokalen waren mooie, frisse, ruime en lichte vertrekken met van boven ventilerende ramen. De gang was breed met lage kapstokjes in twee rijen. Boven elk kapstokje een plaatje van een dier, zodat de kleuters konden zien waar hun jasje, muts of petje moest hangen, dit in ver band met de hygiëne. Er waren vier kindertoiletjes en zes lage fonteintjes voor het handenwassen.2 Door een dwarsgang kwamen de kinderen in de tuin, prachtig ge legen in het bos. Olga Wüste-von Gotsch overleed in 1924 en werd onder grote belangstelling bij haar man in een monumentaal familiegraf op begraafplaats ‘De Biezen’ in Santpoort begraven. Baronesse Olga Emma Alexandra Eleonora von Gotsch werd in 1848 in Freienwalde (Pruisen) geboren. Zij was de kleindochter van de Amsterdamse bankier Adriaan van der Hoop, de eigenaar van de buitenplaats Spaarn- berg. Ze trouwde in 1868 met Justus Rudolph Wüste, een tabakshandelaar. Olga erfde Spaarnberg en in 1894 ging het paar op de buitenplaats wonen. De baronesse was een sociaal bewogen vrouw en betrokken bij het wel en wee van het dorp Santpoort. Baronesse Olga Wüste-von Gotsch (1911) 2 Informatie uit een artikel van Laura Salm in het tijdschrift De Vrouw en haar Huis (1921) over de Santpoortse Bewaarschool uit: L.F. de Groot, ‘De Bewaarschool van Mevrouw Wüste te Santpoort’ in Huis aan Huis 23 maart 1978. Ook informatie verderop in dit artikel is hier aan ontleend, bijvoorbeeld over de school in de Eerste Wereldoorlog. Op 5 augustus 1890 legde mevrouw Wüste deze gedenksteen. Een jaar later werd de school opgeleverd. De steen is nog steeds in de muur van het gebouw ingemetseld. serenes Gelegd door 0 L. G J ST'E eb; ven G0“SCH 3 Beeldbank Noord-Hollands Archief Foto: Annette Koster "nu

De Zandpoort | 2022 | | pagina 5