De leerlingen Het programma najaar 2022 Stichting Santpoort 4 De schooldag duurde ’s ochtends van 8.30-12.00 uur en ’s middags van 13.30-16.00 uur. ’s Winters konden de kinderen overblijven, de baronesse zorgde voor een glas melk bij de meegebrachte boterhammen. Er waren veldbedjes, waarop de allerkleinsten een middagslaapje konden doen. De school was vanaf het begin niet alleen maar een school die de kleuters ‘bewaarde’, maar had een op kleuters gericht programma. In 1885 was er al een gediplomeerde onderwijzeres. Dat de school er was om te leren en te spelen, blijkt ook uit het liedje dat de kleu ters zongen bij het eenjarig bestaan: Groep pupillen in 1905. De kinderen konden heerlijk spelen in de tuin achter de school. De ‘Bewaarschool van mevrouw Wüste’ of het ‘Poppe- schooltje’ zoals de school ook wel genoemd werd, startte in 1885 met ruim 40 leerlingen. In 1895 waren het er 75, in 1915 132. Begin jaren dertig nam het aantal af tot 90. Wanneer er geen bewaarschool was Kwam dan het leeren niet te pas En ’t bouwen en het rekenen En ’t zingen en het teekenen In 1921 stond in het landelijke tijdschrift De Vrouw en haar Huis een artikel over de Santpoortse Bewaarschool. “Niet alleen is het voor een huismoeder gemakkelijk haar handenbindertjes eenige uren per dag daaraan af te kun nen staan, ook voor de kinderen zelve uit die gezinnen is het schoolgaan in vele opzichten zooveel beter. Immers op school wordt al vroeg orde, netheid, gehoorzaamheid, oplettendheid en vooral het geregelde leven geleerd door de lesjes in zingen, bouwen, matjes vlechten, teekenen “Wanneer er geen bewaarschool was Dan zaten wij niet in de klas Waar moesten wij dan leeren En spelen naar begeeren? En daarna klonk het zelfs: En al de kinders van rondom Zij bleven dom, dom, dom, dom” Foto: S. Frank. Beeldbank Noord-Hollands Archief -

De Zandpoort | 2022 | | pagina 6