Het Bewaarschoolonderwijs In het begin van de negentiende eeuw waren er al overal in Nederland kleinkinderscholen of matressenscholen (Matres was afgeleid van het Franse woord voor schooljuf). Ze werden bezocht door kinderen van drie tot vijfjaar. De schooljuf fen waren vaak vrouwen zonder opleiding, die een deel van hun huis als ‘school’ ingericht hadden en zo in hun levens onderhoud voorzagen. Het ging vaak om kleine bedompte ruimten, met slechte verlichting en weinig hygiëne. Het wa ren eigenlijk kinderopbergplaatsen. De gemeentelijke en provinciale overheid probeerde wel regels te stellen voor deze scholen, maar dit had veelal weinig effect. Er kwam steeds meer kritiek op deze ‘schooltjes’ en dit leidde tot de oprichting van zg. modelbewaarscholen. De eerste werd in 1828 in Zwolle gesticht. Hoewel de naam wat anders suggereert, wilden deze scholen veel meer doen dan alleen ‘bewaren’. Het bewaarschoolonderwijs kreeg een schoolser karakter; er werd aandacht besteed aan lezen, schrijven en rekenen. Ook kwamen er opleidingen tot bewaarschoolhouderes en versche nen er handleidingen met geschikte methodieken. Toch was er wel ontwikkeling in het bewaarschoolonderwijs, er kwam steeds meer belangstelling voor een eigen aanpak van het kleuteronderwijs. Vooral de theorieën en methode van de pedagoog Friedrich Fröbel (1782-1852) werden populair. Hij had apart kleutermateriaal ontwikkeld en benadrukte het belang van ‘vrij spelen’. Zijn methode vond ook ingang bij de opleidingen tot bewaarschoolhouderes. Sommige bewaarscholen gingen zich Fröbelschool noemen. In de loop van de twintigste eeuw kwam de naam kleuterschool steeds meer in zwang. Het stichten van nieuwe bewaarscholen was voor een belangrijk deel het werk van filantropische instanties zoals arm besturen en diaconieën. Veel moeders uit de lagere volksklassen moesten buitenshuis werken en de filantropen wilden voorkomen dat de kinderen aan hun lot werden overgelaten of naar de kwalitatief slechte matressenschooltjes zouden gaan. Al snel na 1828 verschenen overal in Nederland dergelijke filantropische scholen. Maar alle goede bedoelingen leidden niet altijd tot kwalitatief goede bewaarscholen. De meeste scholen waren overvol en het pedagogisch klimaat was onder de maat. Aanvankelijk had de landelijke overheid nog enige eisen gesteld aan het personeel op de scholen voor kleine kinderen, maar na 1857 werd dit schooltype niet meer in de wet vermeld. Dit betekende dat de scholen niet meer onder de inspectie vielen. Rond 1900 waren er in Nederland zo’n duizend bewaarscholen, waarvan 10% in handen van gemeentebesturen. Pas in 1955 kwam er met de invoering van de Nederlandse Kleuteronderwijswet een landelijke regeling voor het onder wijs aan vier- en vijfjarigen. De naam bewaarschool verdween. Ook werd het onderwijs aan vier- en vijfjarigen nu door het Rijk vergoed. mevrouw Wüste deed het beter dan sommige andere be waarscholen in de gemeente, want in 1921 noemde een wethouder van Velsen deze bewaarschool als een van de weinige particuliere scholen die “aan redelijke eisen vol doen”, in tegenstelling tot enige andere scholen in de ge meente die kwalitatief onvoldoende waren. Dit klinkt wat zuinig, maar hij zei dit bij de opening van de eerste ge meentelijke (dus openbare) bewaarschool die de andere tot voorbeeld moest dienen. Voor de Bewaarschool van mevrouw Wüste was zo’n voorbeeldschool niet zo nodig. enz. afgewisseld met speelen.”3 Dat er in een landelijk tijdschrift over de Bewaarschool in Santpoort geschreven werd, was vast niet voor niets, Er zijn meer aanwijzingen dat de Bewaarschool van mevrouw Wüste tot de voor die tijd vooruitstrevende bewaarscholen hoorde. Zo zei een meester van de Openbare Lagere school in Santpoort dat mevrouw Wüste haar tijd ver vooruit was en de Be waarschool als een voorbeeld kon dienen voor menige ‘grote’ school. Oók voor de zijne.4 De Bewaarschool van Stichting Santpoort najaar 2022 5 3 Dit citaat van Laura Salm in De Vrouw en haar Huis 1921 is te vinden in G. Hartendorf Santpoort, Dorp en - Station in de 20e eeuw (Haarlem, 2008) 4 ‘De Bewaarschool van Mevrouw Wüste’ in Huis aan Huis Januari 1979

De Zandpoort | 2022 | | pagina 7