n fill Twee feesten Rol mevrouw Wüste Jaarlijks waren er twee feesten. ’s Winters het Sint-Nico- laasfeest en in de zomer het ‘Aardbeienfeest’. In Huis aan Huis van januari 1979 staat een herinnering aan een Sin terklaasfeest (waarschijnlijk van rond 1900) van Chris Sle- bos: “Alle kinderen hadden een mandje klaar gezet met hooi voor het paard, ze lagen allen op een rij te slapen en als ze dan wakker werden vonden ze hun presentjes door mevrouw Wüste’s goedhartigheid bezorgd. De kleding in die tijd was anders, wij droegen borstrokken en voor ieder kind was er een borstrok en een taai-taaipop en an dere versnaperingen...” Het ‘Aardbeienfeest’ hield in dat de kinderen in de zomer naar de renbaan van het landgoed kwamen en aardbeien en eierkoeken kregen. Mevrouw Wüste was van het begin af bepaald niet een anonieme figuur die de bewaarschool gesticht had en fi nancierde. De school droeg haar naam en in het al eerder genoemde liedje bij het eenjarig bestaan klonk het: Naast de school is een onderwijzerswoning gebouwd, door een veranda verbonden met de school. Het complex is gebouwd in eclectische stijl, geïnspireerd op Zuid-Duitse en Oostenrijkse voorbeelden. “Nu nog een danklied voor Mevrouw Die deez’ bewaarschool stichten wou Dat zij nog lang mag leven Wij haar steeds vreugde geven” Zij was ook persoonlijk aanwezig bijvoorbeeld bij de fes tiviteiten, zoals bij het jaarlijkse ‘Aardbeienfeest’. Haar persoonlijke aanwezigheid bij het Sint-Nicolaasfeest in 1914 verhoogde de feestvreugde, aldus het Haarlem’s Dagblad. Zij had de jaren daarvoor er niet bij kunnen zijn. Het gebouw werd centraal verwarmd en elektrisch ver licht. In de winter van 1917/1918 moest de school wegens kolengebrek tijdelijk gesloten worden. Mevrouw Wüste liet in enkele lokalen aparte kachels plaatsen zodat de school weer open kon. De oorlog bracht trouwens meer problemen, zo was het broodrantsoen nogal karig. Op school kregen zwakke kinderen warm eten uit de Centra le keuken en een glas melk.5 Foto (2022): Tialda Willems najaar 2022 Stichting Santpoort 6 5 In de Eerste Wereldoorlog werden in veel gemeenten, waaronder Velsen, gemeentelijke gaarkeukens opgericht waar men voor een gering bedrag een warme maaltijd kon halen. V'. '-v v --•W' j ijk -Z' 2—

De Zandpoort | 2022 | | pagina 8