V. h Een gebouw voor de hele gemeenschap Een bibliotheek In 1892 opende een ‘naaischool’ zijn deuren in het ge bouw van de Bewaarschool. Vier keer per week kwamen zo’n vijftig Santpoortse meisjes van 10-13 jaar naar de school om te leren naaien en verstellen. Ook ’s avonds werd het gebouw druk gebruikt. De afde lingen Santpoort van de Nederlandsche Bond voor Vrou wenkiesrecht, van de Vereeniging voor Volksonderwijs, van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken etc. hielden er hun avondbijeen- komsten. Er werden ook lezingen gehouden. De thema’s waren uiteenlopend: bijvoorbeeld een lezing over ‘De betrekkelijke waarde en tekortkomingen van het materi alisme’ (1916) of een ‘causerie’ over ‘Surinamers in Neder land’ (1922). Fanfarecorps ‘Wilhelmina’ en het zangkoor ‘Vox humana’ oefenden er. Er waren ook cursussen: de Santpoortse Vrouwenclub organiseerde bijvoorbeeld in 1920 een cursus gezond heidsleer (hoe krijgen we een gezond lichaam?) en een moedercursus (de ontwikkeling van het kind vóór de ge boorte). Het gebouw van de Bewaarschool werd zo druk gebruikt, dat men in 1921 besloot een inzamelingsactie te houden voor een ontspanningslokaal voor Santpoort en Jan Gijzenvaart, omdat de Bewaarschool alle avonden bezet was. Toen in 1916 de Nederlands-Hervormde Dorpskerk af brandde, bood Olga Wüste-von Gotsch de Bewaarschool aan voor de Zondagse diensten. In het najaar van 1917 werd een nieuwe kerk, de huidige Dorpskerk, ingewijd en had de kerk het schoolgebouw niet meer nodig. De Afdeeling Santpoort van de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht richtte in 1916 een ‘bibliotheekje’ op om vrouwen in de gelegenheid te stellen te lezen over ‘het vrouwenvraagstuk’. Ze kregen toestemming om de boeken te plaatsen in de Bewaarschool. Bibliothecares se werd mevrouw M.P. van Runnard. De bibliotheek be stond vooral uit boeken die geschonken werden. Soms schafte de bibliothecaresse zelf boeken aan. De leden Fanfarecorps ‘Wilhelmina’ gebruikte de school als oefenruimte. Hier het corps in 1900 (voor een ander gebouw) Stichting Santpoort najaar 2022 7 Beeldbank Noord-Hollands Archief

De Zandpoort | 2022 | | pagina 9