FEIJE'S Brandstofenhandel Laagste Zomerprijzen. i OoroNA FAMILIEBERICHTEN Hotel Café-Restaurant „LOMMEROORD" Eerste Maartemsche Dienstverrichting DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. ZWEMMEN. Zwemfeest H. P. C. 2 K.M.-wedstrijd te Alkmaar. VOOR DE VROUW. EEN JURK EN MANTELTJE VOOR DE AUGUSTUSMAAND. OM VAN OUD WEER NIEUW TE MAKEN. RECEPTEN. Gemengd Nieuws. HET 600-JARIG BESTAAN VAN EEN WERKERSSTAD. DE GEHEIMZINNIGE STRALEN. FEESTDINERS, BRUILOFTEN, VERGADERINGEN, LEZINGEN. f150.- en f185.- KRUIERIJ en TAPIJTKLOPPERIJ NIEUWE KRUISSTRAAT 8 Telefoon 10290 Belgische Anthraciet PLAATST UW IN DIT BLAD. ■0HI 6 ,v. Deurzen; 4, 12, 18 H. Vellinga; 5, 10 A. Eveleens; 7, 8 A. v. Zadel; 9, 17 E. D. du Bouvrie; 11 A. Voordenhake; 13, 15 C. Lareman; 14. A. Verdonschot Jr.; 16 N. Leuven. Kasprijzen werden ook nog gewonnen door de nummers 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9. A.s. Zondag laatste vlucht voor jonge duiven, broed 1928, van Noyon, afstand 332 K.M. Daar voor dezen vlucht een wisselbeker is beschikbaar gesteld (een geschenk van den heer C. v. d. Heuvel, het vorige jaar gewonnen dooi den heer A. Eveleens), is voor deze vlucht veel animo. Wint de heer Eveleens ook nu, dan wordt de beker eigendom, maar gemakkelijk zullen zij het den houder niet maken. De Heemsteedsche Zwem en Poloclub „H.P.C." zal a.s. Zondag te half twee haar jaarlijksch zwemfeest geven in de zwemvijvers aan den Glipperweg. Het programma bevat verscheidene nummers, en is zoo aantrekkelijk mogelijk samengesteld. Voor een vlotte afwerking zal door het bestuur zeker worden zorggedragen. Behalve de banen voor leden van H. P. C. en abonné's van de zweminrichting, bevat het programma nog estafettes, schoonspringen voor dames en heeren, en tenslotte eenige polo wedstrijden. H. P. C. I zal spelen tegen R. Z. C. I, de sym pathieke Rotterdamsche zwemvereeniging. Ver scheidene goede krachten van deze vereeniging zullen aan baan wedstrijden meedoen. Aangezien bij het opstellen van dit bericht de inschrijving nog niet is gesloten, kunnen wij geen namen van deelnemers noemen. Men verzuime echter niet dit feest te bezoeken. A.s. Zaterdag zal de 2 K.M.-wedstrijd te Alkmaar worden gehouden. De H. P. C.'er A. J. Braam zal dan zijn grooten zilveren beker hebben te verdedigen. Wij zien hem met ver trouwen naar de stad der kaasdragers ver trekken. Een heel gewoon jurkje voor „alle dagen" is het, waarover we het deze keer zullen hebben. Een jurk waar weinig werk aan is, en die niet veel behoeft te kosten. Lichte zomerstofj es ge noeg. Vooral in dezen tijd! Een jurk zonder mouwen maar waarop dan ook een recht manteltje gedragen wordt, met mouwen. De jurk heeft een klein kraagje en de eenige gar neering bestaat uit een punt, waarmee de rok van voren aan het lijfje is gezet. Verder heeft de rok platte plooien op zij. Er kan een cein tuurtje van dezelfde stof op gedragen worden, of een leeren ceintuurtje, of nog beter, één van dezelfde stof als het manteltje. De jurk is van een effen katoenen stofje, het manteltje van een bedrukte cretonne, of iets van dien aard. Om het wat warmer te maken, kan men het voeren met een katoenen flanellen stof. De japon kun nen we dus maken van toile, éponge, katoenen crêpe, tobralco, wit of in ieder geval een kleur, die de zon kan weerstaan en stof, die gewasschen kan worden. Voor een gewone maat (44) heeft men 3.05 M. stof van 80 c.M. breedte noodig, voor de jurk. Voor het manteltje twee hoogten, plus de mouwen, dus ongeveer 1.95 M. En natuurlijk evenveel flanel of andere voering. Het patroon op de teekening geeft verder een duidelijke handleiding voor het knippen van de stof, de maten, enz. De jurk bestaat van voren uit twee stukken, waarvan het eene met een punt aan het voorpand van het lijfje wordt gezet. Van achteren ook twee stukken. De zij- pandjes voor de plooien zijn apart genomen, omdat de stof niet breed genoeg was, om ze aan te knippen. Het kraagje kan men met dezelfde stof voeren. Verder wijst de teekening U den weg van zelf. Gaat Uw geluk maar eens be proeven Wie heeft er niet een paar kleurige lapjes stof over, restanten van een of ander kleedingstuk of kleedje? Of een stukje peau de suède of zeemleer van een paar afgedragen handschoenen, of van een afgedankt ceintuurtje? En wie heeft er niet een jurk of een jumper of een sjaal of een hoedje of een blouse van verleden jaar, die we nu nog best kunnen dragen, maar die we toch weer wat „anders" willen maken? Nu dan, met die oude, kleurige lapjes en vodjes zeemleer en peau de suède gaan we van oud weer nieuw maken. We knippen er vierkante stukjes van, zoéken leuk afstekende tinten bij elkaar en gaan daarmee de oude kleedingstukken garneeren en daarmee een heel nieuw aanzien geven. En, dat is juist het mooie, zonder dat het ons ook maar een duit kost. Alleen een klein beetje werk. We kunnen de vierkantjes enkel nemen, we kunnen ook twee verschillende, het een wat kleiner dan het andere, op elkaar zetten, zooals het plaatje dat laat zien. Op een halsdoek, zooals die tegen woordig zooveel gedragen worden, of op de uit einden van een sjaal, staan die veelkleurige vierkantjes alleraardigst. Op een lichtblauwe casaque (rechts op de teekening) van shantung (er hoort natuurlijk een zelfde plooirokje bij, want het is feitelijk een deux-pièces) maakt men bijvoorbeeld gele en zwarte vierkantjes. Op een hoedje staan de „pastilles" ook heel amusant. Vooral als we op de punten van het kraagje van de jurk die we er bij dragen en aan de uiteinden van het lintje, dat op gestrikt is, ook dergelijke vierkantjes naaien. Er zijn natuurlijk allerlei variaties mogelijk. Men kan met groote vier kante stukken werken, en met kleinere, men kan er figuren mee maken, enz. Maar men dient natuurlijk maat te houden en niet te overdrijven. Anders loopt men gevaar, op een harlekijn te gaan lijken. Doch ik geloof, dat dit gerust aan het inzicht van ieder liefhebster kan worden overgelaten. Lobs. Krijgt u eters en zint u nu op een fijn soepje vooraf? Of wilt u de huisgenooten tracteeren? Neem dan eens Tomatenconsommé, waarvoor noodig is (voor 4 personen)IV2 liter wat zout, IV2 pond mager kalfspoulet, 2 eetlepels tomatenpurée, i/2 ons fijne vermicelli, 1 ei en 1 theelepeltje maggi's aroma. Het vleesch moet met het koude water opgezet worden, met zout. Drie uur zachtjes laten koken, daarna de vloei stof zeeven, er de tomatenpurée doorroeren en de vermicelli ruim een kwartier laten meekoken. Totdat ze gaar is. Het ei wordt in de soep terrine geklopt met de aroma, waarna de soep er in gedaan kan worden en op tafel gebracht. Nog wat amandelen overgehouden Maak dan een heerlijk broodschoteltje. Op 18 dunne sneetjesbrood (oud, zonder korst), V2 L- melk, 1 ei, U/a ons amandelen, ons suiker, kaneel. Brood in lauwe melk weeken, fijn wrijven en er den eierdooier, suiker en gemalen amandelen en het laatst luchtig het stijfgeklopte eiwit bijdoen. Dit alles in een vuurvast schoteltje doen, den bovenkant glad strijken en er wat fijne kaneel en suiker over strooien. Het schoteltje in een matig wannen oven bruin laten worden en rijzen. I Op 25 Juli van dit jaar heeft Rotterdam herdacht haar 600-jarig bestaan als stad. Wie Rotterdam bezoekt om sporen te vinden van dien grijzen ouderdom, zal ze, op een enkele uitzondering na, niet vinden. Maar wél zal hij getroffen worden door den frisschen werklust, door de jeugdige energie, die Rotterdam ken merken; die tot uiting komen o.a. in de inzen dingen van de Rotterdamsche industrie op de Ned. Nijverheidstentoonstelling (Nenijto), maar die bovenal tot uiting komen in de Rotterdam sche haven, waar de vlaggen van alle zeevarende natiën wapperen, waar dag en nacht het lied van den arbeid klinkt en waar voor de behan deling der goederen van de modernste werk tuigen gebruik wordt gemaakt. Hoogtepunten in de geschiedenis van Rotter dam doen zich weinig voor. Bescheiden scheep vaartplaats als het aanvankelijk was, heeft Rotterdam in 's lands historie nagenoeg nooit een leidende rol gespeeld. De bevolking bleef ongeveer stationnair, en zelfs nog in de eerste helft der negentiende eeuw was de groei van Rotterdam een uiterst langzame. Totdat voor Rotterdam een nieuw tijdperk aanbrak door de doorgraving van den Hoek van Holland, door het totstandkomen van een breeden, open waterweg naar zee. Dit viel samen met een belangrijke ontwikkeling van de scheepvaart in het alge meen, en in dien tijd, toen verbeterde productie methoden vooruitgang op schier elk gebied brachten, was Rotterdam gereed in den econo- mischen strijd een daadwerkelijk aandeel te nemen. Zoo is het vooral in de twintigste eeuw geweest, dat Rotterdam zich een groote plaats in het internationaal zoowel als in het binnen- landsch verkeer wist te verwerven, en is het zielenaantal in dit jubileumjaar reeds tot bijna 600.000 gestegen. Met gerustheid en vertrouwen kan Rotterdam een nieuwe eeuw van haar bestaan ingaan, ver zekerd dat de onverflauwde energie van haar nijvere bevolking zal medewerken tot toeneming- van handel, scheepvaart en industrie. Rotterdam heeft niet de schitterende schoonheid van Napels of de weergalooze pracht van Constan- tinopel. Rotterdam is evenmin een stad voor hen, die niet de handen uit de mouwen weten te steken. Neen, Rotterdam is de stad voor hen die werken willen, voor wie werken gelukkig nog een lust is en voor wie een rijkdom en genot is de onwaardeerbare zegen die „arbeid" heet! I11 het najaar van 1916, toen de oorlog in vollen gang was en het Engelsche legerbestuur zich dag en nacht inspande om den vijand baas te blijven, begonnen er in het hoofdkwartier vage geruchten te loopen omtrent een geheimzinnige uitvinding, die ongetwijfeld de Engelsche wape nen zou doen zegevieren en die een totale om wenteling in de wijze van oorlogvoeren zou ver oorzaken. De aanleiding tot deze geruchten was een foto, die door een geniesoldaat, genaamd S„ was gemaakt van een Zeppelin, die des nachts ongemerkt over de Britsche linie was gevlogen. S. had deze foto ter hand gesteld aan een officier van den inlichtingendienst en verklaard, dat de foto lang radio-grafischen weg was verkregen. Het gevolg van een en ander was, dat men zich in de hoogere militaire kringen begon te interes seeren voor de uitvinding. S. werd verzocht zijn uitvinding te demonstreeren, waartoe men hem door verschillende hospitalen rondleidde. Hij richtte daar zijn toestel op de patiënten en nam foto's van de inwendige lichaamsdeelen als hart, longen, enz. Vele van deze foto's mislukten, wat volgens S. te wijten was aan de onvolmaaktheid van zijn uitvinding. Maar andere daarentegen gaven zeer duidelijke afbeeldingen te zien van de verschillende organen. Teneinde S. in de ge legenheid te stellen rustig verder te onderzoeken, werd hij van zijn functie bij den troep ontheven en overgeplaatst naar een kasteel bij St. Pol, waar hij de mogelijkheid zou onderzoeken, Rönt genstralen dienstbaar te maken als oorlogs- w apen, iets waarover wel reeds heel wat pennen in beweging waren gebracht, maar wat tot nog toe in de practijk een onmogelijkheid was ge bleven. In de afzondering van het kasteel arbeidde hij een paar maanden aan zijn uitvinding. Alles ging in het diepste geheim en slechts aan enkele officieren was het toegestaan het slot te betre den, dat door een speciale wacht werd bewaakt. S„ die den rang van kapitein had verkregen, bewaarde over de verkregen vorderingen het djepste stilzwijgen en waakte er angstvallig voor, Jat niemand aan het toestel kon komen om hem 'het geheim te ontfutselen. De zaak zelve werd in de rapporten steeds aangeduid als „het Oost kust-plan". Op zekeren dag verklaarde S. gereed te zijn voor een proefneming. In een kleinen kring van autoriteiten richtte hij zijn toestel op een duif, die voor de oogen van de verbaasde toeschouwers na eenige oogenblikken den geest gaf. Onmiddellijk werd de uitslag van dit expe riment naar het hoofdkwartier getelefoneerd en een hoofdofficier begaf zich spoedig daarop naar Engeland, waar hij een half dozijn mannen van de wetenschap wist te bewegen naar Frankrijk te gaan om de uitvinding te bestudeeren en na te gaan, of zij waarde had voor oorlogsdoel einden. Zij kwamen bij den uitvinder, maar deze ontving de geleerde heeren zeer koeltjes en ver klaarde niet toe te staan, dat anderen profijt zouden trekken van zijn uitvinding, maar zelf zijn plannen verder te zullen uitwerken. Wel stemde hij er in toe, eenige staaljes van zijn kunst te vertoonen en fotografeerde hij o.a. eenige officieren in een auto, door de kap heen, benevens een kasteel op ettelijke mijlen afstand. Met dat al was men nog niet veel verder ge komen en tastte men omtrent het eigenlijke wezen van de uitvinding in duisternis rond. S. liet geen onbevoegde hand aan zijn toestel komen; de absolute afzondering waarin hij zich meende te moeten terugtrekken drukte hem echter zeer. De geleerde heeren, die terwille van de geheimhouding zeer in hun bewegingen wer den belemmerd, begonnen te mopperen en zich af te vragen, waarvoor zij zich eigenlijk op het slot bevonden. Men drong er op aan, dat S. de werking van het geheimzinnige toestel zou ver klaren, maar deze weigerde pertinent. Tenslotte verzon men een list om hem eenige uren buiten het kasteel te laten verblijven. Dit gelukte en nu kon men het apparaat aan een onderzoek onderwerpen. Het projectietoestel vertoonde in wendig een wirwar van draden en klossen, waar niemand wijs uit kon worden. Men besloot er zelf de proef mee te nemende officier met het toezicht belast, richtte het op een konijn, dat zich in het laboratorium van den uitvinder be vond, bracht het apparaat in werking en zie, na een poosje bezweek het dier. Dol van blijdschap holde de officier naar de telefoon en rappor teerde: „Ik heb mijn eerste konijn met het toestel gedood." Een scepticus echter stelde voor, een sectie op het doode konijn te verrichten, waartoe men eenparig besloot. Toen bleek dat het konijn vergiftigd was! Toen de uitvinder terugkwam, voelde hij dade lijk dat er iets „in de lucht hing". Hij bemerkte spoedig, dat men aan zijn toestel geweest was, en toen men hem het vuur aan de schenen legde en daarbij het onderzochte konijn toonde, viel hij door de mand. Hij bekende, dat het door hem vervaardigde toestel niet de minste geheim kracht bezat en dat het hem slechts te doen was geweest om een lijntrekkersbaantje achter het front te krijgen. „Ik ben eigenlijk maar blij, dat het nu uitgekomen is, want dit leven was toch niet langer vol te houden, altijd in angst voor ontdekking en zoo goed als gevangen." Hij werd op transport gesteld naar Laon en voor den krijgsraad gebracht, waar de finesses van zijn bedriegerijen aan het licht kwamen. Hij ver telde med. doctor in Canada te zijn geweest en veel talent voor teekenen te hebben, wat hem in staat had gesteld de militaire autoriteiten om den tuin te leiden. De z.g. radiografische foto's waren alle door hem geteekend en langs foto- grafischen weg gereproduceerd. Het teekenen ging soms heel bezwaarlijk. „Ik moest het doen," zoo vertelde hij, „op een tijd, dat iedereen dacht dat ik sliep en bovendien nog zeer nauwkeurig. Met opzet maakte ik mislukkingen, om de men- schen in den waan te brengen, dat mijn uitvin ding nog lang niet volmaakt was en ook wel, omdat de opdrachten soms boven mijn krachten gingen. De inwendige organen teekende ik uit medische boeken na. Het doet mij genoegen," voegde hij er bij, „dat de medici er geen fouten in hebben gevonden. Het toestel voor de doode- lijke stralen maakte ik met opzet schijnbaar zeer ingewikkeld, omdat ik wel begreep, dat men het vroeg of laat in handen zou krijgen. De dieren, waarop ik z.g. experimenteerde, had ik van te voren vergiftigd. De laatste maal doorzag ik het plan, om mij te verwijderen en de werking van mijn toestel te onderzoeken; ik vergiftigde daarom een konijn en liet de andere los." Zijn bedriegerijen werden door den krijgsraad met twee jaar gevangenis gestraft. Na verloop van drie maanden werd hij echter reeds in vrij heid gesteld en op zijn verzoek als brancardier aan het front geplaatst. Dat hij er zoo gemak kelijk afkwam, was volgens iemand, die van nabij met de heele zaak bekend was, te danken aan het feit, dat hij te veel en te hooge oomes bij den neus had gehad! HEEMSTEDE HEERENWEG 86 TELEF. 28427 Mijn établissement leent zich uitstekend voor het geven van Groote zaal met compleet tooneel aanwezig. Billijke condities. Prima keuken en consumpties. Aanbevelend, E. TH IEL, Eig. SCHRIJFMACHINES Compl. in koffer. 3 jaar garantie. SCHRIJFMACHINEHANDEL ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM TELEF. 11161. Reparceren Verhuren PIJLSLAAN 3 Tel. 14203 Hollandsche Anthraciet 20/30 Wiihelmina 20/30 f 2.30 2.40 2.50 Onze 1e kwaliteit uit de mijn Bonne Esperance Lambusart Anthraciet 20/30 f 2.40 p. H.L. 30/so 2.6O Tevens Tuingrint, Scheipen, enz. LET OP HET ADRES „HET HUIS MET DE LICHTBAK". i

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 6