Tandborstels. B. A. CASSEE ZONEN Groote sorteering Glubmeubelen. I Schouwtjeslaan 23, PATISSERI „DE KWAKEL" 1 Bestelt Uw AUTO Zijlstraat 83. Qstadestraat 3. Telefoon 11307 prima Eiken SLAAPKAMER, Luxe en Orthopedische Schoenmakerij Speciaal adres voor fijne reparaties. JOH. PORTEGIES Burgerlijke Stand. Heeft heden weer de van ouds bekende BORSTPLAATJES a 18 Ct. G. J. VOORN, WEEK-REVUE. PREDIKBEURTEN. DROGISTERIJ G. M. BRUHL i BIJ DE TAXI-ONDERNEMING I „BOSCH EN VAART" 1 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. TOONEELUITVOERING „TOT NUT EN GENOEGEN". Toen op 1 Mei door sterfgeval van den heer E. Geuer de vergunning aan hotel „Het Wapen van Heemstede" werd ontnomen, kon de heer J. Kuipers het bedrijf op den gewonen voet niet voortzetten, met als gevolg een tijdelijke sluiting, die tot op den huidigen dag voortduurt. Op zichzelf niet zulk een groote gebeurtenis, ómdat hier in Heemstede nog volop gelegenheid bleef zijn bittertje te gebruiken. Maar voor de tooneelvereeniging was dit van grooter belang, omdat hiermede de eenige gelegenheid tot het geven van uitvoeringen ophield. Het bestuur stelde zich in verbinding- met den gerant van Hotel Lommeroord, de heer Tiel is een man met ondernemingsgeest, en na lang onderhandelen besloot hij zijn zaaltje in te richten voor tooneelzaal. Van den voorz. van „Tot Nut en Genoegen" kregen wij de uitnoodiging de eerste repetitie op het nieuwe tooneel mede te maken, waaraan wij Dinsdagavond voldeden, en met genoegen kunnen wij constateeren dat de verandering lang geen verslechtering is. Op initiatief van de tooneelclub heeft de heer v. Tiel een geheel nieuw tooneeltj e laten bouwen. Dit is wat spel oppervlakte betreft plm. 5 bij 4 M. Aan beide zijden is er voldoende ruimte voor kleedgelegenheid, al is dit nu niet naar de hoogte afgesloten, dames en heeren kunnen zich geheel afgescheiden kleeden en kappen. Voorloopig is het tooneel nog maar één kamer, maar, daar het zoo gebouwd is, dat het na afloop weggenomen kan worden, is de gelegenheid er, later ook coulissen of iets dergelijks neer te zetten. De verlichting is uitstekend. Aan de zoldering van het tooneel een groote lamp, een fraai ornament met matglas, wat het scherpe licht uitsluit. Zes flinke lampen zorgen voor het voetlicht. De zaal zelf is heel gezellig, kort en breed, zoodat men alles goed kan hooren. Verder is er uitstekende ventilatie en de meest moderne verlichting. Er is plaats voor plm. 200 personen. Zaterdagavond wordt het seizoen ge opend en de nieuwe zaal in gebruik genomen met „Mijnheer en Mevr. Hippocrates", blijspel in 4 bedrijven, van Heinrich Heineman, een stuk om eens echt te lachen, temeer daar, wat wij ei- even van gezien hebben tijdens de repetitie, de rollen er vrij goed inzaten en men alleen maar wat moest wennen aan de nieuwe tooneel- inrichting. Zoowel tusschen de bedrijven als tijdens het bal na afloop, dat onder leiding staat van den heer J. Booms, zal de Accordeon-Virtuozen Jazzband voor de muzikale medewerking zorgen. Ongetwijfeld zal de verhuizing naar deze meer modern ingerichte zaal de vereeniging ten- goede komen. EEN INBREKER GESNAPT. Zondagmiddag werd door de Bloemendaalsche politie aldaar aangehouden 'een IMitSchfer, dié aangetroffen werd bij een onbewoond perceel. Het bleek dat hij in het bezit was van postzegels die als te Heemstede ontvreemd waren opge geven. Ook was hij in het bezit van een paar handschoenen die gemerkt waren en bleken deze afkomstig te zijn van den inbraak bij den heer N. aan den Heerenweg alhier. Deze hand schoenen waren nog niet vermist geworden. Daar hij wordt verdacht van de verschillende inbraken den laatsten tijd te Bloem endaal en te Heemstede gepleegd zet de Bloemendaalsche en de H'eemsteedsche politie haar onderzoek met kracht voort. Door de politie alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen mejuffrouw J. C. G„ wonende te Haarlem, ter zake oplichting. Aangifte is gedaan van het vermissen van een partijtje bloembollen uit een bloembollen- schuur alhier en van een gepleegde mishandeling. HET MONUMENTAAL GEBOUW OP HET V ALKENBURGERPLEIN. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van de plannen, die bestonden ten aanzien van de bebouwing op het Valkenburgerplein. De heer Brouwer, die hier een zeer groot terrein heeft gekocht, had toepmaals plan, op deze plaats een restaurant met garage en bovenzalen te doen zetten. Door anderen is gedacht aan een bioscoop, doch het gemeentebestuur vreesde, dat de onvermijdelijke schreeuwerige reclameplaten het aanzien van het plein niet zouden verhoogen, waarom het den eisch stelde, dat slechts een monumentaal gebouw aan het plein zou mogen verrijzen, dat zich waardig zou aansluiten bij de omgeving. Waar een groote zaal voor verschillende ver- eenigingen hier ter plaatse een uitkomst zou HEDEN GEËTALEERD bestaande uit: LITS-JUMEAUX SPIEGELKAST TOILET 2 NACHTKASTJES 2 STOELEN TAFEL I Compleet f 395.- beteekenen, tenminste in ieder geval een groot gemak zou zijn, daar het gemis er van steeds scherper wordt gevoeld, zoo lag het voor de hand, dat de belangstelling voor de plannen van den heer Brouwer in verschillende kringen groot was, doch even natuurlijk was het, dat de be langstelling een weinig verflauwde, toen na maanden nog geen steen van het gebouw was gelegd. Men vergat dat de heer Brouwer con tractueel tien jaar den tijd heeft, en voorloopig zijn handen nog vol heeft met den bouw van landhuizen nabij de spoorweghalte aan de Zandvoortschelaan. Wij hebben eens geïnformeerd hoe het staat met het oorspronkelijke plan van bebouwing aan het Valkenburgerplein en kregen ten antwoord dat deze geenszins geheel van de baan zijn, maar dat de bouw in Boekenrode eerst afge- loopen moet zijn, wat vermoedelijk niet eerder zal zijn dan in April of Mei van het volgend jaar. Alsdan kan het Valkenburgerplein eens aan de beurt komen, doch het bebouwingsplan is nog in 't geheel niet vastgesteld. Men zal dus nog wel een poosje geduld moeten oefenen, maar reden om nu al sceptisch te gaan worden en met meer of minder sarcasme te spreken over het Monumentaal Gebouw-alias-Lucht- kasteel, is er nog volstrekt niet. Zandvoortschelaan 135 Heemstede. TELEFOON 26261. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 11 September 1928. J. de Boer, Rhododendronplein 18. N. van den Bos, Wipperplein 8. G. H. Fuhri Sneth- lage, Oosterlaan 8. C. Huizinga, Camplaan 37. E. J. Rijnders, J. M. Molenaerplein 4. W. F. Schenk, Bronsteeweg 45. L. van dei- Wal, Lanckhorstlaan 113. L. J. A. van Beemen, Zandvoortschelaan 161. H. L. J. Gabriëls, Landzichtlaan 62. W. Hoekendijk, Wipperplein 6. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Gantier, Postlaan 28, een badmuts; J. Woudenberg, Dr. Cuijpers- laan 6, een matrozenmuts; P. J. Driessen, Balistraat 12, een vat bier; J. Steenken, Hart- zenstraat 10, Haarlem, een gouden ring; A. IJtsma, Eikenlaan 10, een damestasch met inhoud; R. Westerberg, Binnenweg 68, een rijwielbelastingmerkW. Uittenbogaard, Jaya- laan 6, een aktentasch en damestasch ijQ inhoud; Vermeer, Raadhuisstraat 31, een a®, bapd,;, Keljzer,, Kerklaan 97a, ee® A. van Dijk, Haemstedeplein 32, een rijwief belasting-merk; Sloof, Drieheerenlaan 11, een gouden broche; A. de Vries, Heerenweg 178, een hond; J. van Dijk, Spoorwegstraat 20, Haarlem, een blauwe trui; Verhoef, Raadhuis straat 62, een zilverbon; T. Schulz, Iepenlaan 4, een pet; Werlingshof, Binnenweg 209, een hond en een gouden dasspeld; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een sleutel, een sleuteltje, een ceintuur. BADHUIS HEEMSTEDE. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 3 tot en met 8 Sept., 51!) douche- baden en 53 kuipbaden genomen. Aan 26 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. ZR. F. ROOIJERS, PÉDICURE, MANICURE, MASSAGE. BRONSTEÊWEG 52 HEEMSTEDE. Leidschevaartweg 178. Telefoon 15408. Ondertrouwd: H. Hermans en A. C. Pieterse; W. K. Pieters en J. A. M. Ruijsenaars; H. N. Prins en H. Duijvis. Getrouwd: J. Mounier met P. Labeur; A. v. Bokkum met P. A. Kruissink. Bevallen: W. A. M. v. d. Horstv. d. Weiden z.J. M. RoozenMeiman d.E. KluenEvert-" sen d.G. v. BuurenKonst d.B. M. Korte- kaasHogenboom d. ZONDAG 16 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorni. 10 uur: Ds. C. de Hoogh, Emeritus pred. te Amsterdam. KAPEL NIEUW-VREDENHOE (Johan van Oldenbarneveldtlaan). Voorm. 101/2 uur: Ds. H. A. S. Snethlage, Pred.-Dir. van het Diaconessenbuis te Den Haag. in beide diensten zal bij het uitgaan gecollec- i teerd worden voor de inwendige zending. GEREFORMEERDE KERK aan de Koediefslaan. Voorm. 10 uur: Dr. J. H. Bavinck. Nam. 5 uur: Dezelfde. Collecte voor de armen. Bij den uitgang collecte voor kerkbouw Djocja. Nauwelijks lag de vorige week de krant op de pers, of de tijding gewerd ons, dat een onzer groote landgenooten, de heer Alex Bakker, uit Bergen op Zoom, helaas gefaald had in zijn poging om het Kanaal over te zwemmen, het landkaartstrookje zee, dat Engeland en Frank rijk scheidt, een gelukkige omstandigheid, die den volkeren dezer landen in de geschiedenis vermoedelijk meermalen weerhouden heeft om elkaar in de haren te vliegen. Vanzelfsprekend waren wij diep geschokt door die bedroevende tijding, die de eer en het aanzien onzer natie zulk een schier onherstel bare schade heeft berokkend. Wie onzer zou er zich, op een uitstapje over de grenzen, nog op durven beroepen, Nederlander te zijn, nu onze Alex Bakker niet in staat bleek zij het door een noodlottig ongeval om zwemmende de overzijde van het Kanaal te bereiken? Nationale gevoelstranen plengden onze wan gen, toen we het droef relaas van den tocht vernamen. Van diepe tragiek was de weergave van de aanvaring van Alex Bakker's beenen, en ons schoot een, eveneens nationale, krop in de keel, toen we lazen, hoe de Nederlanders op de volgboot den landgenoot in het zilte water na zijn verwonding tot volhouden bleven aansporen met de woorden: „Denk om Holland!" (Histo risch! Zie verslag in „De Telegraaf".) Het mocht niet baten. De hope des lands, dik onder de slaolie en het vet, en daardoor erg glibberig, moest zeer ontijdig uit het water worden gehaald, om, op het dek liggende onder de jas van een Franschen loods, zijn eigen en ons aller wee uit te huilen. Groote mannen worden geïnterviewd. U weet, wat dat beteekent. Is iemand groot in het bok sen, dan vragen journalisten hem, wat hij van de klassieke letteren denkt; van een beroemd heid in de wijsbegeerte wil de man-van-de-krant weten, of hij vroeg, dan wel laat zijn eerste tand kreeg, en een buitengewoon zwemmer moet alles van zijn positie op het droge vertellen. Zoo is dus ook onze Alex Bakker geïnterviewd, vóór zijn poging om het Kanaal over te zwemmen. Dat is een kwestie van journalistieke tactiek. In groote landen kan men wachten tot de grootheden zich werkelijk als zoodanig heb ben leeren kennen, want daar is de markt van beroemdheden overvoerd, maar wie hier slechts dreigt groot te worden, krijgt zijn interview, - miglukt de poging tot grootheid, dan is de copie on ieder' geval gered. 1 En onze Alex Bakker vertelde: hij was 25 jaar oud, gehuwd en vader. Na de H. B. S. te hebben afgeloopen, zou hij als militair carrière trachten te maken, maar het vak stond hem tegen, hij werd ziek van spijt en tegenzin, en werd afgekeurd. Toen kwam hij op een notariskantoor, waar het loon gering was. Omdat hij huwde en vader werd, moest hij naar vermeerdering van inkomsten uitzien, met het gevolg, dat hij het notariskantoor verliet en nu ...zonder vasten werkkring voortsukkelt. Blijk baar voelt hij zijn maatschappelijke loopbaan tot heden als een mislukking, maar wijt dat aan het feit, dat hij door de omstandigheden zijn vak- van-voorkeur, t.w. scheikundige, niet heeft kunnen leeren. Wie uit deze gegevens concludeeren mocht, dat het onzen Alex aan energie ontbreekt, heeft het mis. Vijf jaar geleden nam hij zich voor om te gaan trainen voor een overtocht over het Kanaal. Al die jaren zat hij dagelijks, of uren lang in het water van 3 uur 's middags tot 8 uur 's avonds, vertelt hij zelf, en dan moest de baddirecteur er hem nog uitjagen of, des winters, hing hij dag-in en dag-uit tusschen oude fietsbanden op een zolder, om op die wijze zijn spieren in condictie te houden. En toen hij dat vijf jaar lang had gedaan, werd eindelijk de groote poging gewaagd, nadat....:, de kosten, 500 gulden, onder vrienden en kennissen bijeen- gebedeld waren. Dat alles leerde ons het bedoelde interview. Nu is de poging helaas mislukt, maar we I vragen ons af: wat nog zou het Alex Bakker hebben gebaat, als hij de overzijde van het Kanaal, had bereikt, gelijk anderen vóór hem? En wat, zoo vragen we aan die malle enthou- j siasten, die den gewonde tot volhouden aan- I moedigden onder de leuze „Denk om Holland", wat heeft ons land nu toch met die natte plasserij te maken? Wanneer Alex, die in de laatste vijf jaar over heel veel vrijen tijd beschikt schijnt te hebben, nu eens al die nuttelooze trainingsuren aan zijn vak-van-voorkeur, aan de scheikunde had ge wijd, dan ware hij nu wellicht een man ge weest, die nuttig was voor zich en zijn gezin, nuttig misschien ook voor zijn land, terwijl hij thans een opmerkelijke dosis energie verspild heeft aan een even doellooze als malle fratserij. Het spijt ons voor Alex Bakker, maar we schrijven deze regelen ter overweging voor de jongelieden, die een soortgelijken onwerkelijken roem zoeken, als deze Bergen-op-Zoomenaar. Er is één sport, die ten onzent weinig wordt gewaardeerd, althans door de autoriteiten. We bedoelen de sport van uitbreken, die tegenwoor dig door inbrekers lustig wordt beoefend. Dit jaar hebben een zestal jongelieden met succes hun proeve van bekwaamheid in de Schevening- sche strafgevangenis afgelegd, maar in een andere sportieve oefening bleef de politie baas, n.l. in het opsporen en apporteeren. Vijf van de zes zitten nu weer achter slot en grendel. Eén ding begrijpen we niet: dat de politie met zooveel hardnekkigheid de vrienden van de uit brekers wil achtervolgen, die den ontvluchten onderdak verleenden. O, zeker, dat mag niet, de wet verbiedt zulke hulp, maarGesteld eens onze lezers hebben natuurlijk uitsluitend doodfatsoenlijke kennissen, maar gesteld eens, u hadt een vriend, of bloed- of aanverwant, die eens was opgepakt, omdat hij .van het smalle pad der deugd was afgedwaald, en dat die mensch als een opgejaagd dier, nat en hongerig, 's nachts voor uw deur aanbelde om een paar uur rust, een stuk kleeding of een brok eten, zoudt ge dan langs een achterdeurtje naar het politiebureau sluipen, om als een braaf en wets- getrouw burger den gevluchten zondaar te verraden Hoe staat het in ons land met de werkloos heid? In het vorig jaar spraken statistieken in dat opzicht een droef taaltje, maar in den laatsten tijd zien we niet veel cijfers meer. Ass. Apoth. Binnenweg 143, Heemstede. - Telef. 28258 Drenthe beroept er zich zelfs op geen werkloos heid meer te kennen. In de groote steden loopen nog wel heel wat menschen rond onder de sug gestie geen arbeid te kunnen vinden, maar als ze met rijks- en gemeentelijken steun ergens te werk worden gesteld, dan keeren ze dikwijls na een paar dagen weer naar huis, zoodat men den indruk krijgt, dat ze zich nog wel eenige weelde kunnen permitteeren. De loodgieters staken al vier maanden terwille van den eisch van een week vacantie per jaar. We zeggen niet, dat in williging van zoo'n eisch onbillijk zou wezen, doch meenen alleen, dat het den menschen toch wel goed moet gaan, als ze zich voor een lucra- tieven wensch, als een week vacantie, een sta king van nu reeds vier maanden kunnen ver oorloven. Opmerkelijk zijn voorts de ervaringen van den Scheveningschen uitbreker Gerber. Sinds Paschen zwalkte hij door het land, van de eene plaats naar de andere. Papieren had hij niet en hij moest zich van een valschen naam bedienen, maar dat bleek geen beletsel, om, waar hij ook kwam, werk te vinden. Hij arbeidde eenige weken als monteur op het vliegveld Schiphol, als fabrieksarbeider in Helmond en andere plaatsen, en als betonwerker aan een gemeente lijk bouwwerk te Zeist. En overal haalde hij een behoorlijk weekgeld. We zouden niet graag beweren, dat alle werk- loozen van thans luiaards zijn; er zal nog wel een tekort aan werkgelegenheid wezen. Maar... de een of de ander, ze verschillen soms wel wat in geestelijke structuur. Met een beetje energie en een dwingend „moeten" schijnt er hier en daar nog wel een plaatsje te veroveren. Buitenland. Vanuit Griekenland schijnt de wereld weer eens door zoo'n eigenaardige koortsepidemie belaagd te worden, als indertijd de Spaansche griep, aldus genoemd, omdat het eerste voor komen er van in Spanje werd geconstateerd. De nieuwe ziekte is dengue-koorts genaamd en geen Griek schijnt er aan ontkomen te zijn. Slechts plaatselijk nam de koorts een bepaald kwaad aardig en doodelijk karakter aan. De besmetting heeft zich thans reeds uitgebreid over Bulgarije, Turkije en Egypte, terwijl ook enkele gevallen in Marseille zijn geconstateerd. Vooral met het vochtige najaarsweer, dat we tegemoet gaan, zullen we hier op den duur ook wel niet vrij blijven van de dengue-koorts, die ons toeschijnt een der grillige verschijningsvormen van griep te wezen. Kalmte en een gezonde levenswijze zijn de beste afweermiddelen. Zogoe I, koning der Albaneezen, operette- vorst van een sprookjesachtig berglandje, heeft zijn zin gekregen en is door de nationale ver gadering van Albanië als erfelijk vorst erkend. Vriendelijke buurstaten hebben van hun instem ming blijk gegeven en Achmed Zogoe zal dus, zoolang hij trouw knechtsdiensten voor Musso lini blijft verrichten, zich mogen verbeelden een heuschelijke heerscher te zijn. Eenige vreeselijke vliegtuigrampen hebben in de afgeloopen week vele slachtoffers geëischt. Een er van kostte o.a. den Franschen minister van Handel en Luchtvaart het leven. Hoe heeft hij helaas bewaarheid de woorden, die hij kort geleden tot zijn broer sprak, die een vlucht wilde ondernemenIk moet een voorbeeld geven, maar jou raad ik het vliegen af, want het is nog te gevaarlijk. Alle suggestieve reclame van luchtvaart maatschappijen ten spijt. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ I (voorheen Standplaats „Bosch en Vaart") i Telefoonnummer 14665. Aanbevelend, J. R. GRAAL. w Nette Wagens en coulante bediening. I UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfR

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 2