Leidsche Wollen Dekens. B. A. CASSÉE ZONEN 1 Schouwtjeslaan 23,1 Rund-, Kalis- en Varkensslachterij w. c. SPIERS iÉSt* Binnenweg 84 Heden Ontvangen: DEKENS, Bestelt Uw AUTO VAN HUIS JANSEN Eerste Heemsteedsche Gramophoonhandel DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. CHR. HIST. KIESVEREENIGING. Politieke Causerie van Mr. J. F. Franken. Zijlstraat 83. Ostadestraat 3. Tevens voorhanden: DONZEN-, WOLSA- EN GEWATTEERDE FEUILLETON. „SPLENDEUR". f BIJ DE TAXI-ONDERNEMING „BOSCH EN VAART" J (voorheen Standplaats „Bosch en Vaart") I Telefoonnummer 14665. i Aanbevelend, J. R. GRAAL. w Nette Wagens en coulante bediening. jÜlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIilllllllllllllllüli LEZING PROF. Dr. A. H. DE HARTOG. IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". Koninklijk goedgekeurd. zR. F. ROOlJERS,Gedipl. particulier verpleegster/ Taxi-onderneming. AANNEMERS BEEED. MAKELAARS. Meesterlottelaan 12. Telefoon 16468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. AANRIJDING. Luxe en Orthopedische Schoenmakerij Speciaal adres voor fijne reparaties. JOH. PORTEGIES Zandvoortschelaan 135 Heemstede. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 OCTOBER. DROGISTERIJ G. M. BRÜHL Binnenweg 143, Heemstede. - Telef. 28268 PIJPEN DROP. ZOUTE DROP. PENNEKRASSEN. Stationsopening. Burgerlijke Stand. Telefoon 28341 2 Het Bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging was niet erg gelukkig geweest. Eerst zou Ds. Crommelin spreken hij wordt ziek. Daarna werd het Kamerlid Krijger bereid gevonden op te treden hij wordt ziek. Zoo trad dan de heer Mr. J. F. Franken uit Amsterda mop. Spr. betreurt het, dat zoovele Christenen niet aan politiek doen, als was dat iets van lagere orde. Maar, houden wij ons niet bezig met de politiek, dan houdt de politiek zich bezig met ons. Ook verwerpt hij beroepspolitiek. Politiek moet zijn een roeping. De Chr. Hist, politiek houdt rekening met God en Zijn Woord; het Christendom is de stuwende, de drijvende, de levenmakende kracht. Jammer is het en zeer te betreuren, dat bij de Chr. Hist, zoo weinig elan wordt gevonden. Bij de S. D. A. P. b.v. is dat heel anders! Spr. komt dan tot de antithese, de scheiding in rechts en links. Deze is niet gemaakt door Groen, die heeft die scheidslijn geconstateerd. Ze was er reeds. Ze is ontstaan niet in den schoolstrijd, maar vóór dien. De oorsprong is te vinden in het anti-Katholiek bewind van Koning Willem I jegens de Belgen. Daaruit is bij Groen een zeer groote vrees voor het Liberalisme gegToeid. Zoo moest het wel tot een samenwerken komen van hen, die hun kinderen wenschten op gevoed te zien in christelijken geest. R.K., A.-R. en C. H. trokken gezamenlijk ten strijde tegen de neutraliteit: De Coalitie. De heer Franken staat een heelen tijd stil bij het programpunt „Nederland is een Chr. staat, die bestuurd moet worden in Prot. zin". Die uitdrukking wordt vaak verkeerd ver staan. Ze beoogt geen uitsluiting. Neen, ze vraagt vrijheid van geweten, voor den Pro testant, maar evengoed voor den R.K. Nog wordt gehandeld over de houding van de Unie tegenover de Kerk, speciaal tegenover de Hei-vormde. In C. H. kring is men in het alge meen tegen de doorsnijding van „de zilveren koorde", zooals Dr. Kuyper het noemde, tegen kapitaliseering van de uitkeeringen van den Staat aan de Kerk. Na nog even over het huwelijksrecht te heb ben gesproken, eindigt spreker zijn redevoering. Van V. B. zijde wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid tot debat. De heer Tom komt in een sympathiek betoog op tegen een tweetal citaten van dhr. Fr. Hij bestrijdt de algemeen gangbare meening dat Thorbecke met „het denkend deel der natie" de Liberalen zou hebben bedoeld. Ook beweert hij, dat het bekende woord Telefoon 11307 een pracht-collectie in prima kwaliteiten. (Slot.) De dag van 't jubileum der Vereeniging van Parijsche tabaksfabrikanten was aangebroken. In de kranten had het gewone berichtje gestaan, 't Bestuur had naar behooren gerecipieerd, maar vanavond zou het groote avondfeest plaats hebben. Al 't andere was maar preludium ge weest, 'n klein voorspel voor de grootsche ver tooning, die in 't geheele hotel werd voorbereid. 't Liep al tegen negen uur en in de Rue Florial was 't een gaan en komen van auto's, die feestvierende tabaksfabrikanten met hun families aanbrachten. „Geen kleinigheid," bromde Rayère, die op zijn kamer naast 't hotel zijn dasje vaststrikte en een stofje van zijn mouw wegnipte, ,,'t wordt een fuif van geweld. Tabaksplanters of zoo iets, geloof ik, kijk, weer een auto, 'n jong meisje, sprekend mijn Julie en een oud baasje, hoe ouder hoe gekker. Buig niet zoo, vlerk, dat staat niet." „Wat zou ze nu uitvoeren?" dacht hij een oogenblik later bij zichzelf. „Ze moest uit, ver telde ze aan tafel, 'k Heb niet eens gevraagd waarheen. Of ze al eens uitgekeken heeft naar iets, om tenminste een beetje mijn lasten te ver lichten? Och, was ze toch maar getrouwd; ik zou 't heel wat eenzamer hebben, maar dan was zij in zekeren zin bezorgd. Maar dat gaat voor- loopig nog niet. Hm, die oude Tersey moet al net zoo berooid zijn als ik!" 't Avondfeest was in vollen gang. Niet minder dan acht zalen waren voor de Vereeniging ge reserveerd. Terwijl hier een chansonnier de nieuwste melodietjes hooren deed, juichte men daar ter eere van een tangopaar met de nieuwste dansen. Elders keek men de oogen uit naar schitterende tableaux vivants, opgesteld op geïmproviseerde tooneeltjes. De tabakswereld pakte uit vandaag! Een groote vroolijkheid en jolijt was het, alleen de kellners schoven ge- ruischloos tusschen de feestvierenden door met van Cappeyne, „de vlieg, die de zalf stinkende maakt", uit zijn verband is gerukt. Debater be roept zich op een artikel in „De Vrijheid". Hij acht, dat het Christendom in zijn politieke ge stalte zijn verwezenlijking vindt in het Libera lisme. In zijn slotwoord handhaaft de heer Franken de beide citaten ten volle, zooals hij die heeft aangehaald. Hij wijst er op, dat de tegenwoordige Vrijheidsbond heel iets anders is dan het Liberalisme van Thorbecke, die een geloovig man was. De V. B. heeft de Liberale gedachte van Thorbecke niet voortgezet, maar is door het radicalisme van S. van Houten in ongeloovige bedding geleid. Spreker wijst op de houding van den V. B. bij de behandeling van de Zedelijk- heidswetten en Bioscoopwet. De voorzitter, de heer L. J. van Wijk, sluit hierna de vergadering, die door 40 menschen was bezocht. j3iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiimmiMiiiiMiiiiiiiiiiiii| Dinsdag, 1 October a.s„ 's avonds te 8 uur, hoopt Prof. Dr. de Hartog van Amsterdam in de Kapel „Nieuw-Vredenhof" aan de Joh. v. Oldenbarneveldtlaan, een lezing te houden over „Christendom en Kunst". Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid willen gebruik maken om Prof. de Hartog, die vroeger zoowel in Heemstede als in Haarlem predikant geweest is, en juist dezer dagen zijn 25-jarig jubileum viert, over dit onderwerp te hooren. In de Staatscourant zijn een dezer dagen ver schenen de Koninklijk goedgekeurde statuten van de IJsvereeniging „De Volharding". Reeds lang gevoelde het bestuur hieraan be hoefte, want het bezit van meer rechtspersoon lijkheid was dringend noodig, doch er was een groot financieel bezwaar aan verbonden. Het succes van dezen winter met zijn ver schillende ijsperioden kwam de vereeniging te hulp, zoodat nu een lang gekoesterde wensch van het bestuur in vervulling is gegaan. PÉDICURE, MANICURE, MASSAGE. BRONSTEÊWEG 52 HEEMSTEDE. Tegelijk met de ingebruikneming van het nieuwe station AerdenhoutZandvoortschelaan is door den heer A. de Boer, eigenaar van de garage's aan den Zandvoortschelaan 139 en Nic. Beetslaan 7, een taxi-onderneming ingesteld, waartoe de gemeente Heemstede hem vergun ning verleende. Gezien de groote afstanden /an Aerdenhout en Bentveld naar het station zal deze onderneming ongetwijfeld in een behoefte voorzien. volkomen negatie van alles, wat te zien of te hooren viel. Maar die Ducart, dié was eerst in zijn nopjes. Stellig twee dozijn collega's hadden hem de hand gedrukt, zeggend: Beste kerel, gefeliciteerd met zoo'n indeé. Wat een succes zal dat meikje hebben. Iedereen praat er nu letterlijk over. En wat een héérlijke dametjes! Hoe kom je der aan, ouwe snoeper, Ja 'n succes was 't, onbetwistbaar een succes. Zoo ongemerkt, afzonderlijk Waren ze binnen gekomen, twee heeren en twee dames, die elkaar niet eens gezien hadden. De beide dames met een satijnen lint met: „Ik rook Splendeur sigaretten" en de heeren keurig in avondtoilet prijkten met boorden waarop in sierlijke gothische lettertjes was gedrukt: „Rookt Splen deur sigaren zooals ik!" Eerst had men vreemd opgekeken, doch toen 't bekend werd, wie hier zulk een reclame maakte, waren, zooals reeds opgemerkt is, de gasten op Ducart toegevlogen, hadden hem ge feliciteerd en, gastvrij als men was, was 't ijs tusschen de overige feestvierenden en de vier „Splendeurs", zooals ze al spoedig genoemd waren, gauw gebroken. Men zag, dat de jongelui hun plaats kenden in gezelschap en vermoedde eigenlijk, dat het verwanten of huisvrienden van Ducart waren, die zich hadden laten toetakelen. Wat stak er in? 't Was immers een besloten gezelschap. Juliette was spoedig over de eerste oogenblik- ken heen gekomen. Een jong koopman in tabak had zich aan haar voorgesteld en met hem was de tijd omgevlogen. Hij was een aangenaam mensch en babbelde honderd uit, telkens zich verontschuldigend, dat hij zoo'n slecht cavalier was, omdat hij nooit met dames in aanraking kwam. Zij vond hem heelemaal niet vervelend, schoon ze naar Fred begon te verlangen. Fred, die nobele, lieve vent. Zou-d-ie boos zijn, als ze hem vertelde, wat ze had uitgevoerd? en tegen vader moest ze heelemaal maar zwijgen. Maar tochin haar cassette thuis lagen de twee papiertjes, samen duizend francs Haar cavalier, die even met iemand in gesprek was geweest verontschuldigde zich: zijn procu ratiehouder was aan de telefoon. Zeker iets bijzonders Wij wenschen den heer De Boer veel succes met-dezen nieuwen tak van zijn bedrijf. Gisterenmorgen had op den Heerenweg een aanrijding plaats met een noodlottig gevolg. De 58-jarige D. V., wonende te Haarlem, reed met een handwagen, waarop een ijzeren staaf was geladen, op den Heerenweg in de richting Haar lem. Achter hem reed in dezelfde richting een auto bestuurd door C. P. v. E., wonende te Rijnsburg. Doordat uit de tegenovergestelde richting een autobus kwam, sloot de bestuurder van de auto gas af. Omdat de vaart van de auto daardoor nog niet voldoende verminderde remde hij, waardoor vermoedelijk de auto slipte daar de weg door den regen glad was, met het gevolg dat de handwagen werd aangereden en de twee daarbij behoorende personen kwamen te vallen. D. V. kreeg daarbij een der wielen van de auto over het lichaam. Op advies van een dokter is hij per ziekenauto naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht. De toestand van V. is zoodanig, dat hij nog niet door de politie kon worden gehoord. Door de politie is aangehouden E. G. A. D., wonende te Haarlem, die lood en zink had ont vreemd van een leegstaand perceel. Hij wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. TELEFOON 26261. NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorm. 10 uur: Ds. Briët. KAPEL NIEUW-VREDENHOF (Johan van Oldenbarneveldtlaan). Voorm. ÏO1^ uur: Ds. Korff. In beide diensten zal bij het uitgaan gecollec teerd worden voor het Schulddelgingsfonds Nieuw Vredenliof. GEREFORMEERDE KERK aan de Koediefslaan. Voorm. 10 uur: Dr. J. H. Bavinck. Nam. 5 uur: Dezelfde. Collecte voor de Diaconie. Ass. Apoth. En Julie bleef alleen. Bekeek de gobelins aan de wanden. Daar was de kleine Ducart naast haar. Nooit had Juliette een gelaat zóó een en al glimlach gezien. „Ik ben op, juffrouw," bekende hij, „op van blijdschap. Had ik zooiets maar tien jaar eerder gedaan, of neen, dan had ik toch nooit zóó'n viertal gevonden. Noblesse en élégance samen! Wat heb ik u niet te danken, juffrouw! 'k Heb nu al voor vijftigduizend francs verkocht en dat alleen door een paar snoesjeseh, ik zeg gratietjes en een paar kranige jongelui." „Dus nogal tevreden?" lachte Julie, die zeer in haar schik was, dat niemand in haar een be hoeftig meisje had gezien. „Tevreden? In de wolken, juffrouw. Hm, mijn dankbaarheid kan ik niet in geld omzetten, maar u hebt er toch geen bezwaar tegen dat ik uw... vergoeding met 100 percent verhoog?" Julie's oogen fonkelden. Tweeduizend francs, 't Was éénig. „Mooi," ging Ducart voort, „maar wat staat u hier toch alleen. Kom, u is deze zaal nog niet uitgeweest. Gaat u toch eens mee naar den tuin. 't Is magnifique weer. Kijk, daar bij die palmen- groep zit een van de heeren, die óók zoo kranig mijn „Splendeur" heeft voortgeholpen. De jongeman zat met 't gelaat in 't donker en keek eerst op, toen Ducart hem op den schou der klopte en zei: „Beste Tersey, laat ik je eens even aan Mejuffrouw Rayère voorstellen. U moogt eikaars namen toch wel weten, niet waar?" Meteen stonden ze tegenover elkaar. „Kik, ehkikbracht hij uit. „Meè-è," blaatte zij klaaglijk. „Maak maar eens kennis," lachte Ducart, die 't voor verlegenheid aanzag. „Ah, daar is meneer Marrice ook. Amice, maak je eens even bekend bij dezen heer en dame en excuseer mij. Aan stonds kom ik ook nog wat meebabbelen!" Fred en Julie zaten als verstomd, 't Bleek nu, hoe onbeschaamd ze elkaar gisterenavond had den voorgejokt. Zij moest noodzakelijk een oude vriendin opzoeken en hij had een brief te schrij ven die geen dag uitstel kon lijden. Nu zagen ze, waartoe die uitvluchten gediend hadden. Maar een verklaring moest vooralsnog uit blijven, want meneer Marrice sloofde zich be- Al is het Heemsteedsche station dan ook niet met plechtigheid geopend, geheel onopgemerkt is het toch ook niet gegaan. Zondagmorgen vroeg stonden er al menschen het wonder aan te staren, alsof ze nog nooit een plaatskaartenbureau'tje, een perron of een wachthuisje gezien hadden en tegen tien uur scheen het of half Heemstede met den eersten trein naar Haarlem of Vogelenzang moest ver trekken. Er waren er wel, die uit louter ge noegen dit reisje maakten, maar de meeste reizigers ontpopten zich toch als enkel-maar belangstellenden, die van de omstandigheid, dat den eersten keer geen perronkaartje werd ge- eischt, gebruik maakten, om het nieuwe station eens te bekijken. Er heerscht een zeer prettige stemming. Ieder beschouwt het zoo'n beetje als een feestje, 0111 den eersten trein af te wachten. De rijwiel handelaar bij den overweg heeft voor deze ge legenheid zelfs de vlag uitgehangen. Ons vlag- lievend raadslid Vring heeft dus zijn zachten wenk niet geheel tevergeefs gelanceerd. Op het perron loop ik een kennis tegen het lijf, die teedere blikken op zijn spoorkaartje werpt. Het is dan ook een zeer bijzonder spoor kaartje, n.l. het allereerste, dat door Heemstede is afgegeven. „Zie je wel," zegt mijn kennis, ,,'t is nummer nul-nul-nul-nul. En 'k heb nog een ander ook." „Ah zoo, dat eene bewaar je dan zeker als curiositeit?" „Nee, dat doe ik aan de gemeente cadeau voor 't archief!" En het kostbare kaartje verdwijnt in 's mans portefeuille. Misschien heeft hij er den halven nacht voor aan 't loket gestaan! Onze archivaris mag er tenminste wel een extra lijstje om laten maken! Dan komt de eerste trein uit de richting Haarlem en een zeer on-officieel, maai' spontaan „hoera!" stijgt op. Hetzelfde tooneel herhaalt zich als even later de trein uit Leiden arriveert. Weer hoera-geroepVijf menschen stappen voor de leus in; de rest blijft staan. Daar gaat-ie. Goeie reis! De pret is afgeloopen: we hebben ons station geopend OndertrouwdJ. W. van Hezel en C. A. Dolle- kamp; P. L. Th. Grandjean en C. Hoogeduin. GetrouwdW. H. v.' d. Eem met J. E. Does- wijk; A. T. de Herder met G. van Hoogdalem. Geboren: B. LeeftinkBos z.M. Gozeling— Lammers d.E. S. Hulseboschd'Hane z. Overleden: A. M. van Tongeren, echtgen. H. Geutslans, 86 j.; E. Zwarter, wed. J. H. Evertze, 83 j.; A. C. Boot, echtgen. G. Leuven, 62 j. Uitsluitend eerste kwaliteit, tegen concurreerende prijzen. UW ADRES VOOR: Gramophoons, Platen, Veeren, Mondorgels Naalden, is de Borneostraat 23 HEEMSTEDE. REPARATIE-INRICHTING. paald uit, sprak ernstig met Fred en maakte grapjes met Julie en zei haar complimentjes tot onuitsprekelijke woede van Fred, die zich diep, diep Ongelukkig voelde. „O, 0," ratelde Ducart plotseling weer naast Juliette, „wat ben ik toch nonchalant, om u zoo maar hier te laten zitten. Wat zult u eens snoepen? 'n Vruchtenbowl? Och, meneer Tersey wees zoo goed en druk eens op dat knopje, achter je!" Een belletje twinkelde. In een der bufetten werd iets geschreeuwd. „Nu moet u," zei Marrice, toen hij den kellner zag aankomen, „eens op dien kellner letten. Dat 's een type hier. Je zoudt zeggen: wat een bijna aristocratische kop. 't Zou mij niets verwon deren, als dat niet de een of andere vervallen grootheid is!" „Hou je stil," fluisterde Ducart, „hij kan je best hooren!" 'n Seconde later stond Rayère tegenover zijn dochter en zijn aanstaanden schoonzoon. Julie schoten de tranen in de oogen. Fred ver slikte zich. Rayère bewaarde, als steeds, den afstand, die bestaat tusschen gasten en kellners. „Beste kinderen", zei Rayère, toen den vol genden dag de lunch hun drieën vereenigde, „ik heb er zoo'n flauw vermoeden van, dat we elkaar wederkeerig een pleizier doen, met zekere situatie gisteravond op haar beloop te laten. Ons gezicht, gehoor en geheugen moeten dien tijd even buiten werking geweest zijn, hoor!" Fred en Julie knikten en gaven elkaar onder de tafel een pootje. „Wat jullie misschien meer interesseert," ging Rayère voort, „vanmorgen meldde een telegram, dat er bij de course verleden week een fraudu- leuse handeling moet gepleegd zijn met die „Bet". Weten jullie nog wel? 'n Afspraakje tusschen handicapper en jockey. „Bet" is ge- disqualificeerd." „Dus u hebtvroeg Fred. „Ja, dan hebt ubegon ook Julie. „Precies," glimlachte Rayère, „die vijf en twintig duizend francs zijn toch nog goed terecht gekomen!"

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 2