Leidsche Wollen Dekens. GELUKSKANTOOR B. A. CASSEE ZONEN VERTEGENWOORDIGERS mr STAATSLOTERIJ ~3M Heden Ontvangen: DEKENS, VAN HUIS JANSEN V SPORT. zR. f. rooijers,Getlipl. particulier verpleegster. Zijlstraat 83. Ostadestraat 3. Tevens voorhanden: DONZEN-, WOLSA- EN GEWATTEERDE Gemengd Nieuws. 92, WAGENWEG 92, heeft wederom in voorraad: 1/20, 1/io, 1/4, 1/2 en heele loten der Unie Mij. voor de 449e TREKKING. Wij vragen voor Haarlem en Omstreken nog eenige actieve NED. STAATSLOTERIJ. „ALRO", Raadhuisstraat 90, Heemstede. aannemers beeed. makelaars. Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. VOETBAL. Uit het H. B. C.-kamp. H. B. C. I heeft haar ouden vorm blijkbaar weer terug. In een goedgespeelde match wist zij Excelsior met niet minder dan 51 te kloppen. Dat Excelsior slechts eenmaal wist te scoren dankte H. B. C. aan haar hechte verdediging, terwijl de voorhoede vrij productief was. Niet minder belangrijk was de strijd tusschen T. Y. B. B. II en H. B. C. II. Dit werd op het kantje af een 43 overwinning voor H. B. C. H. B. C. III kwam onvolledig uit en moest hierdoor de puntjes aan D. S. S. II laten, die met 31 won. H. B. C. IV weet goals te maken. Nu werd T. Z. B. III met maar even 110 in gemaakt. H. B. C. V ging naar Hillegom, waar zij Concordia III een 20 nederlaag toebracht. De 5 wedstrijden brachten dus 8 punten op, zoodat het een succesdag voor H. B. C. genoemd mag worden. Op het Sportpark een minder belangrijk program. Geel Wit IITeylingen II deelden de puntjes 22. Geel Wit IV en R. K. V. Z. IV moesten in Onze Gezellen II en Alliance IV hun meerdere erkennen, door resp. met 2—0 en 62 te ver liezen. DAMMEN. Groepenwedstrijden bij St. Bavo. Uitslag van de deze week gespeelde partijen. Groep I: B. Stevens 20 J. Drayer; J. Stevens xx P. Veen (afgebroken). Groep II: J. v. d. Zwai 20 T. Broekman. Groep III: H. v. d. Erf 02 J. A. Prins; H. v. d. Erf 20 A. Broekman. Stand. Groep IB. Stevens 6 puntenJ. Drayer 2 punten; P. Veen 0 punten; J. Stevens 0 punten. Groep II: J. v. d. Zwan 4 punten; T. Broek man en Jac. Warmerdam 0 punten. Groep III: J. Prins 3 punten; H. v. d. Erf 2 punten; A. Broekman 1 punt. PÉDICURE, MANICURE, MASSAGE. BRONSTEÊWEG 52 HEEMSTEDE. Om den St. Bavobeker. Voor den wisselbeker, uitgeloofd door de damclub „St. Bavo" alhier, wordt hedenavond in het R.K. Vereenigingsgebouw gespeeld tus schen St. Bavo en T.E.P. Dinsdag 23 October zal gespeeld worden tusschen Gezellig Samenzijn en S.D.O., welke wedstrijd eveneens gespeeld wordt te Heemstede. Vermoedelijk zal Vrijdag 26 October de finale gesneeld worden. - i Telefoon 11307 een pracht-collectie in prima kwaliteiten. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM EN DE HOUDING VAN DEN ROTTERDAMSCHEN GEMEENTERAAD. De tweede stad des lands heeft weder een burgervader gekregen tengevolge van de be noeming van Mr. P. Droogleever Fortuyn tot Burgemeester van Rotterdam.. Waar de be noemde heeft getoond bijzondere bestuurs- capaciteiten te bezitten, en waar hij beschikt over een bijzonderen tact die hem in de leiders functie in den Gemeenteraad wel zal te stade komen, is er alle reden om Rotterdam met deze benoeming geluk te wenschen. Intusschen, de Gemeenteraad van Rotterdam staat bekend als een heel zonderling college, waar nu eenmaal alles mogelijk schijnt; men denke slechts aan de grollen van den communist van Burink. De Raad stond dan ook aan een der politieke fracties, die gaarne een der Wet houders tot Burgemeester benoemd had gezien, toe om een interpellatie te houden, en zoo waar, de Raad liet zich zelfs verleiden moties aan te nemen, waarin twee grieven werden uitge sproken: Ten eerste dat er geen overleg was gepleegd met het College van B. en W. of Tijffr zijn afzonderlijke leden, en ten tweede dat "He benoeming niet zou zijn in overeenstemming met de politieke verhoudingen in den Raad. Hiermede is de Rotterdamsche Raad wel heel erg gederailleerd, en veel pleizier heeft hij dan ook van de zaak niet gehad. Want Minister Kan heeft tot den Raad een open brief gericht, waar over gansch Nederland nog gnuift. De Minister begint met de mededeeling, dat nimmer zoodanig overleg wordt geopend: hij wijst er op, dat het natuurlijk B. en W. vrij stond om zich tijdig tot de Regeering te wenden, maar dat zij in dit op zicht in gebreke zijn gebleven. Immers de vacature heeft twee maanden bestaan zonder dat zij van dit recht gebruik hadden gemaakt. Voorts merkt de Minister op, dat waar het de bezetting van een zoo uiterst zwaren en belang rijken post geldt als het burgemeesterschap van Rotterdam, de politiek moet achterstaan bij de geschiktheid (men denke aan de benoeming van Burgemeester De Vlugt te Amsterdam)En tenslotte verklaart de Minister, dat hij in de uitspraak van den Gemeenteraad slechts een poging kan zien van dit college om zich een bevoegdheid aan te matigen in strijd met ons grondwettig en wettelijk bestel. Waar hiertegen weinig in te brengen is, is het geen wonder, dat de houding van den Rotter- damschen Raad algemeen als een blamage wordt gekenschetst, en terecht merkte een blad als „De Nederlander" op, dat het aanvragen van deze interpellatie een vergissing is geweest, welke h.i. niet te poedig ongedaan kan worden gemaakt. Intusschen, de interpellatie is gehou den, en men is nog verder op het verkeerde pad afgegleden door een uitspraak, die niet des Raads is en bovendien het gezag van de verant woordelijke Overheid aantast. DE OORSPRONG VAN DE DAHLIA. Nu de Dahlia's bloeien, zullen wellicht velen de groote regelmatige bloemen in hun tuin be wonderen, zonder zich af te vragen, hoe wij eigenlijk aan deze fraaie plant komen. Het is niet van algemeene bekendheid, dat de Dahlia, die thans in den herfst een sieraad onzer tuinen is, niet enkel om haar schoonheid in Europa is ingevoerd. Het was de Zweedsche botanicus Andreas Dahl, die haar in 1788 in Mexico vond. In Europa teruggekeerd, toonde hij zijn vondst in Fransche en Duitsche kweekerijen, waar de plant de belangstelling der kweekers trok, niet echter door haar bloemen, doch voornamelijk door haar knollen. Het was in de dagen toen men vooral naar nuttige planten en voedingsmiddelen zocht, de tijd van Parmentier en de aardappelen. Men vond de bloemen der plant, die toen nog enkel waren, vrij aardig; de eene variëteit had roode, de andere een weinig kleinere gele bloem bladeren, maar haar groote knollen hield men voor een uitmuntend voedingsmiddel, dat de „parmentière" overtreffen zou. De bladeren zouden ook, zooals men meende, met voordeel de spinazie kunnen vervangen. Weldra betwistte men, als aan Columbus, ook aan Andraes Dahl den naam zijner uitvinding. Zoo heeft men be weerd dat de bloem haar naam zou ontleenen aan een Russisch landschapschilder, Wladimir Dahl, die een werk over botanie schreef. De Heemstede f8.12 9.53 Haarlem fa8.17 9.58 Amsterdam f8.34 HALTE HEEMSTEDE—AERDENHOUT. 11.47 13.07 16.52 18.18 19.18 20.23 11.52 13.12 16.57 18.23 19.23 20.28 17.13 Amsterdam Haarlem f7.38 9.43 12.42 Heemstede f7.43 9.48 12.47 AMSTERDAM—HAARLEM—HEEMSTEDE. f9.27 f 17.27 14.04lpr 16.20 Z16.38 17.43 18.40 14.09^ 16.25 Z16.43 17.48 18.45 Heemstede f7.43 9.48 Leiden f8.13 10.17 Den Haag f8.29 Rotterdam HEEMSTEDE—DEN HAAG—ROTTERDAM. 12.47 14.09 16.25 16.43 17.48 18.45 13.18 14.39 Naar 17.14 18.17 19.15 *13.35 14.56 Noord- 17 30 19 30 *14.01 Noord- wijker- hout 20.11 20.16 20.16 20.46 21.01 23.50 23.55 22.05 22.10 22.10 22.40 22.55 23.20 23.36 23.41 23.41 23.59 0.15 0.38 ROTTERDAM—DEN HAAG—HEEMSTEDE. Rotterdam Den Haag z9.08 11.02 Leiden f7.43 9.24 11.18 i Heemstede f8.12 9.53 11.47 Van Noord- wijker- hout 13.07 f 17.08 17.33 16.22 17.49 16.52 18.18 t Niet op Zon- en feestdagen. Zaterdags, z A'.leen Zondags. 18.32 19.37 23.05 18.49 19.54 23.21 19.18 20.23 23.50 a Stopt alleen tot het uitlaten van reizigers. Duitsche naam Georgine werd haar gegeven door von Wildenow, ter eere van J. G. Georgi, hoogleeraar te St. Petersburg; een ander vond den naam Trieocladus poëtischer. Toch triom feerde eindelijk de naam Dahlia, niet echter het nuttig gebruik. Het minst kieskeurige van onze TREKKING 19 NOVEMBER A.S. Wederom verkrijgbaar: „ALRO" Oblig. Certificaten met Ongev. Yerz. uitloting a pari volgens aanwijzing der Overal verkrijgbaar en in het Ass. Kantoor Solide AGENTEN gevraagd tegen hooge provisie. huisdieren haalt voor de knollen knorrig den snuit op. In het begin der 19de eeuw geraakte de dahlia een tiental jaren uit de mode; haar plaats werd ingenomen door de hortensia, die juist uit Japan was ingevoerd en aldus genoemd werd naar de koningin van Holland, Hortense de Beauharnais. In 1814 echter kwamen nieuwe variëteiten van de dahlia; men vond de kunst uit haar te verdubbelen, haar in allerlei kleuren te verkrijgen, van het zuiverste wit tot een purper dat op zwart gelijkt, alle kleuren, behalve het veelbesproken en veelgezochte blauw, en tot heden heeft zij zich in haar hoogen rang als herfstbloem weten staande te houden. Ge kweekte en uitheemsche planten worden veelal genoemd naar den eersten kweeker of naar den importeur. De fuchsia, het eerst door Plumier beschreven, ontleent haar naam aan Leonard von Fuchs (15011565), een kruidkundige te Tübingen, die haar in 1542 naar Europa over bracht. Zoo heet de begonia naar den Franschen natuurkenner Begon, en de camelia naar den zendeling Camellus of Kamel, apotheker der Moravische broederschap op Manilla, die in 1731 de eerste prachtsoorten dezer bloemen uit Japan in Frankrijk importeerde. Hij zelf noemde ze Japansche rozen, maar zijn vrienden herdoopten ze in camelia's. De naam van Frangois Magnol (f 171-5), professor in de kruidkunde te Mont- pellier, leeft voort in de magnolia-soorten, door hem uit Amerika en Azië naar Frankrijk over gebracht. Telefoon 15468 Meesterlottelaan 12. Pensionhoudster: „Het spijt me, maar alles is vol. Zelfs de waschlijn is verhuurd aan een koorddanser." (Passing Show.) ARBEIDSTHERAPIE OP MEER-EN-BOSCH. Wat de verpleegden er doen. In „De Macht van het Kleine", het driemaan delij ksch orgaan van de Halve-Stuiversvereeni- ging, vertelt Br. J. A. Hoekendijk onder het hoofd: „De zeven resultaten" een en ander over de werkzaamheden van de verpleegden op Meer- en-Bosch, waaruit ten duidelijkste blijkt, welk een weldadigen invloed het verblijf in dergelijke stichtingen heeft op het moreel der toevallijders. Aan dit interessant artikel is het volgende ontleend „Stel u voor" aldus Br. H„ die ons eerst de kranken wil laten zien buiten de Inrichtingen, in een maatschappij die hen niet accepteertin een omgeving, waarin ze niet begeerd wordenin een kring van menschen, die hen veelal buitensluit, of, wat nog erger is, hen met een pijnlijk aan doend medelijden beziet en behandelt „stel u voor een kind, dat tot de ontdekking komt de zorg van, de druk op het heele gezin te zijn. Daar moet altijd iemand thuis blijven, omdat de jeug dige toevallijder niet mee kan op visite of naar familie waar hij gevreesd wordt, en omdat hij toch ook niet alleen thuis kan blijven, want er moest eens „iets" met hem gebeuren. Moeder zou b.v. uit werken kunnen gaan en nog wat bij ver dienen als vaders loon te klein, of de man des huizes zonder werk, ziek of dood is, maar dat gaat nu niet, want waar moet ze met haar onge- lukkigen jongen naar toe? Het heele gezin zou in welvaren toenemen als er niet één was, die niets verdiende en die juist zooveel aan al dat ge- dokter kost. Moeder zou haar hoofd straks rustig kunnen neerleggen, want zij is zoo moe van het zware leven, nu zijn haar kinderen bezorgd op één na, als zij niet met angst dacht aan wat er van haar armen jongen worden moet als zij er niet meer is. Op een kwaden dag wordt het den lijder duidelijk, soms zoo heel liefdeloos duidelijk gemaakt, dat hij het is, die den vrede in huis, het welvaren van het gezin, de rust van moeder be let, en dan groeit er in dat hart een bitterheid, een wrok tegen God en de menschen. Stel u voor een werkman, die om zijn toevallen zijn betrekking is kwijt geraakt en nu overal tevergeefs aanklopt om werk. Hij kan en mag niet verbergen wat de reden was van zijn ontslag elders, en daardoor komt hij nu ook nergens klaar. Hij kan een bekwaam vakman zijn, maar men durft het niet met hem te wagen en men ziet hem ook niet voor vol aan. Daar zijn wel an dere, volle krachten te bekomen, waarom zou men dan een man nemen, die elk oogenblik gevaar loopt een toeval te krijgen! Wie weet, wat men daarmee zou te stellen hebben! Bovendien, hij blijft altijd een kracht waarop men niet kan rekenen, want juist op het oogenblik als men hem noodig heeft kan hij onwel worden. Het is wel hard, maar als toch iemand het met hem wagen moet, laat dat dan maar een ander zijn. Op meer of minder vriendelijke, vreesachtige wijze wordt hem dat duidelijk gemaakt. De man moest toch begrijpen, dat hij in onze veeleischen- de maatschappij niet thuis behoortEn dat gaat hij dan ook wel begrijpen, daar zorgen de lieve menschen wel voor. Is het wonder, dat hij zich tegen deze samenleving keert en vloekt op allen en alles?" Na meer dergelijke voorbeelden te hebben ge geven, vervolgt de schrijver: „Ziedaar de epilepticus, zonder levensbestem ming, zonder doel, zonder vooruitzicht, omdat j zijn leven zonder inhoud is. Hem wordt zelfs geen kans gegeven er iets van te maken. En een ander kan er niets van maken. Waar moet dat heen Op deze vraag antwoordt Br. Hoekendijk: „Daar wordt tegenwoordig zooveel nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van arbeidstherapie bij de verpleging van toevallijders en alle zenuw patiënten. Maar vóór meer dan 40 jaren werd daarover hier nu wel niet zooveel gesproken, doch ze werd beoefend. Van den aanvang af heb ben we gevoeld: arbeid, beteekenende arbeid, waarvoor een mensch zich graag inspant, dat hebben onze kranken noodig. En die arbeid werd gezocht en gevonden, niet zoozeer uit econo mische overwegingen, maar met het oog op de intense behoeften onzer kranken. Daarom is wellicht die arbeid niet zoo voordeelig geweest als misschien mogelijk was, maar de heilzame werking er van hebben we ervaren. Zoolang en zooveel maar eenigszins mogelijk moeten al onze patiënten werken. Voor de vrouwen vond men dien arbeid in de huishouding, naai- en linnenkamer, waschhuis en keuken. Daarin kreeg ieder een taak, en zelfs zij, die geloofden niet meer te kunnen werken, kwamen tot de ervaring, dat ze best nog wat nuttigs konden doen. En het werd en wordt met dat werk ernstig genomen, zoodat er bepaalde werk tijden en rusturen zijn. Daar wordt werk gedaan, waarvan ieder weet, dat het op bepaalde uren of dagen gereed moet zijn. Daar hangt van dat nauwgezet werken veel af, dat moet ieder verstaan zou zij haar taak als een beteekenende zien. Maar nu de mannen? Dat was een grootere vraag. Een deel van hen kon ook aan huisarbeid wennen en bracht het daarin zelfs zoover, dat hun werk voor dat der vrouwen niet behoeft onder te doen. Nog nooit hebben wjj b.v. ge hoord, dat de gebouwen en zalen der Inrichting te Haarlem zindelijker of gezelliger zijn dan die te Heemstede waar de mannen werken, of dat daar de aardappelen zuiniger geschild of de groenten beter schoongemaakt wordt. Men kome maar eens zien. Dan was en is daar voor de mannen de tuin, waaruit groenten en bloemen moeten komen. Het zou wel veel wijsheid en geduld vergen hun daarin te werk te stellen, maar ook dat ging, en velen der kranken ge voelen zich verantwoordelijk voor wat de tuin en de kassen opleveren. Maar niet ieder kan of wil tuinieren. Langzamerhand kwamen de werk plaatsen: Kleermakerij, timmerwinkel, matras makerij, schilderswinkel, mattenvlechterij, boek binderij, en andere z.g.n. stille bedrijven. Zoo ontstond voor ieder een gelegenheid naar aanleg, wensch, behoefte en vermogen. En ook hier moest alles stipt en ernstig gedaanonder werk tijd moet er ook met het gansche hart gewerkt worden. Zeker, daar hapert wel eens wat aan, daar wordt wel eens wat vergeten en verzuimd. Vandaag wordt door één toeval wel eens vernield wat gisteren of vorige week met moeite werd geplant. Daar zijn schaduwzijden, ik weet het ook wel. Maar daar gaat het nu niet om. Het is hier niet de vraag of de Zusters en Broeders, die bij dezen arbeid leiding hebben te geven het soms moeilijk hebben en teveel zien gevergd van hun geduld. 'Ook niet of de financieele resultaten wel zoodanig zijn als men van zulk een groot aantal arbeiders mocht verwachten. De hoofd zaak is, de levensinhoud, de taak, die velen daarin vinden, zoodat ze zichzelf niet meer als onbruikbare menschen hebben te zien. Zóó, dat ze wel eens over hun werk en het welslagen daarvan tevredep kunnen zijn. En dat doel wordt bereikt."

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 2