DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 JONGEREN-VREDES-ACTIE. Afdeeling Kennemerland. IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". IJSVEREENIGING „HEEMSTEDE". Een voorstel tot ontbinding. R. K. HARMONIE ST. MICHAEL. Najaarsuitvoerin g. Agenda van den Stadsschouwburgfte Haarlem. Zaterdag 10 November: Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, 2de Opvoering A. M. de Jong's „Merijntje Gijzen's Jeugd". Zondag 11 November, 8 uur: De Spaansche Danseres Nirva del Rio. Aan den vleugel Lucas Moréno. Maandag 12 November, 8 uur: Abonnements voorstelling Serie 1 (witte kaart), Ver- eenigd Tooneel, „Nora", van Hendrik Ibsen. Woensdag 14 November, 8 uur: Jan Kubelik. Donderdag 15 November, 8 uur: Alliance Fran- gaise. Vrijdag 16 November, 8 uur: Gezelschap „De Speeldoos", Dir. Constant van Kerckhoven Jr. en Louis de Bree. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 NOVEMBER. TOONEEL. GEVONDEN VOORWERPEN. BOEKBESPREKING NIEUWE UITGAVEN. SPORT. VOETBAL. T. IJ. B. B. I—H. B. C. I 2—2. Van het R. K. Sportpark. BILJARTEN. Gemengd Nieuws. ONRUSTBAREND. HALTE HEEMSTEDE—AERDENHOUT. '14.01 - In ons vorig nummer deden wij reeds eenige mededeelingen over de oprichting van een afdeeling Kennemerland der Jongeren-Vredes- Actie. In aansluiting daarmee plaatsen wij hieronder een kort verslag van de oprichtings vergadering. Deze had plaats in de aula van het Kennemer Lyceum, bereidwillig door den rector, Dr. De Vletter, voor dit doel afgestaan. Tal van jonge lieden, uit de meest verschillende politieke en godsdienstige richtingen, hadden aan den oproep van het comité gehoor gegeven, zoodat de zaal geheel vol was. Na het gezamenlijk zingen van het interna tionale jeugdbed „Brüder zur Sonne, zur Frei- heit" (dat nog steeds op een goed Hollandsche vertaling wacht), opende Hein van Wijk de bijeenkomst, en zette met enkele woorden het doel van de J. V. A. uiteen. Anton Hoytink, internationaal secretaris der J. V. A., sprak daama over de taak der jongeren. De J. V. A. is ontstaan uit jongeren, die de jaren 19141918 bewust hebben beleefd en die den schok en de verwarring van die jaren zoo duidelijk gevoeld hebben, dat zij zich met lijf en ziel moeten stellen in dienst van den strijd voor een betere toekomst. De jongere generatie echter staat de oorlog niet zoo helder voor oogen. Zrj kennen hem alleen van hooren zeggen. Zij kennen enkel de na-oorlogsche jaren, toen de wereld zich weer begon te stabiliseeren. Toch verstaat een ieder, die thans zijn oogen open heeft, de groote ernst der tijden: de hernieuwde wedstrijd in bewapening, de luchtaanval op Londen, de gifgasexploties in Hamburg, alles wijst op een dreigende toekomst. „Mogen wij" aldus spreker „ons dan afhouden van actie? Neen, want wij zijn de jeugd, de wereld van morgen is van ons, en wij zijn voor die wereld verantwoordelijk, voor elkander, en voor de geslachten na ons. Nü moet onze actie zijn te leeren, te studeeren, opdat wij weten wat wij doen moeten, wanneer de tijd van daden komt; die studie zal ons de waarheid leeren, en naar die waarheid zullen wij dan moeten handelen; wij kunnen niet anders meer dan ons geheel in dienst stellen van die nieuwe tijd, die komen gaat en tezamen met de jeugd van alle landen een borstwering vormen, die den stormvloed van het heden kan keeren." Na de pauze werd de flim van het kongres te Ommen vertoond, waarna de officieele op richting plaats had. Alleen personen, geen organisaties konden lid worden, ten behoeve der betere eenheid. Staande de vergadering meldden zich 76 leden en 8 donateurs aan, een aantal dat sinds weer gegroeid is! De afdeeling Kennemerland mocht dus be ginnen met een onderafdeeling Haarlem en Correspondenten voor de voorloopige organisatie in IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Zandvoort. De meer nabijgelegen plaatsen werden onder Haarlem gerekend: Santpoort, Bloemendaal, Heemstede e.d. Tot dagelijksch bestuur werden gekozenHein van Wijk, voorzitter, Els Spruitenburg, pen- ningm., Hugo Boissevain, secretaris (Gierstraat 57rood). Als eerste begin van arbeid werd een studie kring gevormd, bedoeld ter oriënteering in het vredes-probleem, onder leiding van Ds. N. Padt uit Zandvoort. De stormloop van deelnemers zal wel zeer spoedig meerdere studiekringen doen ontstaan, waardoor speciale onderdeelen van het groote probleem onder de oogen kunnen worden gezien. Maandag 12 Nov. des avonds 8 uur houdt de IJsvereeniging „De Volharding" een vergadering in Hotel Van Ree. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeeling van het bestuur. 4. Ingekomen stukken. 5. Verslag Kas- commissie. 6. Bespreking a.s. Seizoen. 7. Rond vraag en sluiting. De IJsvereeniging „Heemstede" houdt op Dinsdag 13 November 1928, 's avonds 8 uur, in Hotel Van Ree een algemeene vergadering. Het' voornaamste punt op de agenda is het voorstel tot ontbinding van de vereeniging, en zal, omdat wij vernamen dat het bestuur dit punt met algemeene stemmen op de agenda heeft geplaatst, wel kans hebben om aangenomen te worden. Eigenlijk heeft de vereeniging ook geen reden meer van bestaan. Ouderen van ons zullen zich nog wel herinneren dat de oprichting dezer vereeniging ten doel had de banen voor doortrekkend verkeer in orde te maken, zoo o. a. de Leidsche Vaart, Spaarne en Ringvaart tusschen Haarlem en Bennebroek. Het blijkt nu, dat aan dergelijke banen geen behoefte is, waar in de onmiddellijke omgeving naar hartelust van de ijssport kan worden genoten. De R. K. Harmonie St. Michaël geeft een najaarsuitvoering op Donderdag 15 Nov. des avonds 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw, met medewerking van den heer S. J. Paartman (fluit). Programma No. 1. Le Concours de Montluel, Pas-Redouble, L. Langlois. No. 2. Fantasie Pastorale, Sam Vlessing. No. 3. Fête Proven§ale, F. Popy. No. 4. Aanhechting der prijzen dezen zomer op de concoursen te Oostzaan en Assendelft door St. Michaël gewonnen. De aanhechting zal ge schieden door den Geestelijk Adviseur der Har monie, den WelEerwaarde Heer Kapelaan Wit kamp. No. 5. Poête et Paysan, Grande Ouverture, Suppe. No. 6. Fantasie Rigoletto (Fluitsolo v. Verdie) uit te voeren door den Solist met piano begeleiding van den heer H. W. Hofmeester, Directeur van St. Michaël. Pauze. No. 7. La Chanson de ma Mie (A. Corbin) uit te voeren door den heer J. W. Westerhoven (met piano begeleiding). No. 8. Marche des Petits Bonus, L. Langlois. No. 9. Oceana. Grande Valse, F. Popy. No. 10. Floten Polka en No. 11. Tarantella, fluitsolo's van den heer S. J. Paartman met piano begeleiding. No. 12. Les Cloches de Corneville, L. Blemant. No. 13. Op verzoek????? Met No. 2 en 3 werd dezen zomer een eerste prijs behaald te Assendelft en met No. 12 een tweede prijs te Oostzaan. Deze uitvoering is alleen toegankelijk voor Donateurs en Kunstlievende leden der vereeniging. Waar het critisch verslag van het concours te Assendelft, verschenen in Musica, het orgaan ten dienste van harmonie- en fanfaregezelschappen, met grooten lof gewaagt van de prestaties van St. Michaël, kan men er van overtuigd zijn, dat den donateurs en kunstlievenden leden een genot vollen avond wacht. BADHUIS HEEMSTEDE. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 29 Oct. tot en met 3 Nov., 456 douche- baden en 39 kuipbaden genomen. Aan 42 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. Ondertrouwd: C. v. d. Vlies en H. Stegenga; W. Schotsman en W. v. Dam. Getrouwd: Th. Zeilmaker met S. Jansen; J. Th. de Mik met J. I. v. Daalen. Bevallen: A. André de la Porte—v. Dam z.; J. W. HendrikseRappard z.C. Woltersv. d. Zeeuw d.M. Bakker—Roest z.M. E. Stijnman- Driessen d.W. J. M. Meijer—Jansen d.K. M. C. v. RoodenTushuizen z. Overleden: H. Treffers 3 j. begeven teneinde aldaar het gesproken Engelsch machtig te worden, heeft de schrijver een boekje samengesteld, bevattende een verzame ling vragen en antwoorden, die tot één verhaal zijn samengegroeid. Ongetwijfeld heeft de schrijver hiermede een handleiding gegeven, welke tot een der beste op dit gebied kan worden gerekend, te meer waar in de dialogen nog ver schillende wetenswaardige dingen zijn mede gedeeld. Een prettig en nuttig boek! NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorm. 10 uur: Ds. W. A. Hoek, Herv. Pred. te Amsterdam. KAPEL NIEUW-VREDENHOF (Johan van Oldenbarneveldtlaan). Voorm. 101/2 uur: Ds. Briët. Bediening van den Heiligen Doop. In beide diensten zal bij den uitgang gecol lecteerd worden voor de inwendige Zending. GEREFORMEERDE KERK aan de Koediefslaan. Voorm. 10 uur: Ds. W. W. Smitt, van Bennebroek. Nam. 5 uur: Dezelfde. Collecte voor het Geref. Zuiderzee-Comité. Terug te bekomen bij: Kooijman, Raadhuis straat 82, een riem; Janus, Borneostraat, een kinderschortje; D. Glas, Binnenweg, een nappa handschoenJ. Lefèbre, Oude Posthuisstraat 22, een penning; S. Labeur, Prinsenlaan 5, een R.K. gebedenboekje; Petterson, Berkenlaan 19, een gouden vulpotlood; A. J. Daniels, Iepenlaan 34, een bankbiljet; J. J. de Leeuw, Lindenlaan 20, bruine dameshandschoenen; A. Hoogeveen, Laan van Insulinde 2, een lorgnet in etui; H. J. Dijkstra, Harmenjansstraat 42, Haarlem, een Duitsche herdershondD. Petterson, Berkenlaan 19, een leesboek; F. van den Bosch, Paulus Potterlaan 3, een nikkelen armbandhorloge; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een dames handschoen, een hondenpenning, een kruikje met broodzak en een hondenhalsband; A. J. van Wijk, Glipperweg 108, een heerenrijwiel; J. van Pel, Binnenweg 51, een glacé heerenhandschoen; C. Jutte, Postlaan 28, een taschje met inhoud; D. Pronk, Kerklaan 50, een jongensjas; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een handwarmer van een rijwiel. English made Interesting, door John S. Berrington. Kemik Zoon, Utrecht. Men kan zich met ijver op de studie van de Engelsche taal hebben toegelegd en zelfs goed de grammatica beheerschen, en zich toch in ver legenheid gevoelen, wanneer men zich daad werkelijk van de Engelsche spreektaal moet bedienen. Ten dienste van hen, die tijd noch middelen hebben om zich naar het land zelf te Het November-nummer van Ons Tooneel, Maandblad voor het Dilettanten-tooneel is dit maal voor een groot deel gewijd aan den uitslag van de prijsvraag voor oorspronkelijke tooneel- werken, door de redactie van het blad uitge schreven. Het bevat voorts artikelen over het verkrijgen van een goede spreekstem, de levens voorwaarden van het tooneel, een beschouwing over gebaren en andere zaken, die dilettant- tooneelspelers interesseeren. „Een mislukt tooneel- genie", een geestig geschreven novelle van Henri 't Sas, werkt met de historische anecdoten van de dilettantenplanken op de lachspieren. De geheele inhoud van het maandblad is er op bere kend, onze dilettanten te steunen door hen goeden raad te geven en wijzende op algemeen voorkomende fouten, ze voor zelfoverschatting te behoeden. Voorts, door liefde voor goede tooneelspeelkunst op te wekken, de belangen van het tooneel in het algemeen te behartigen. Eenige abonnementen op dit blad, zoodat alle leden geregeld van den inhoud kunnen kennis nemen, zullen voor iedere tooneelvereeniging van veel waarde blijken. Het blad wordt uitgegeven bij J. Heynis te Zaandijk, terwijl de geringe abonnementsprijs voor geen enkele vereeniging een bezwaar zal zijn. Hoewel wij er eenigszins op gerekend hadden dat H. B. C. Zondag beide puntjes hadde ver overd, moesten wij het stellen met een gelijk spel. En nog maar net op het kantje af, daar 6 min. voor het einde T. IJ B. B. met 20 de leiding heeft. Hieruit kan men ook weer zien, dat de H. B. C.- ers den moed niet opgaven, maar tot het laatst volhielden, en met succes. Wist Tolido met een harde schuiver den stand op 21 te brengen, in de laatste minuut profiteert Timmers van een goedgeplaatste corner. Dit geeft weer moed, j temeer, daar de wedstrijd LisseH. B. C., door I het niet in behandeling nemen van liet protest door Lisse gewonnen was met 21, maar nu overgespeeld moet worden op het H. B. C.- tërrèïn, daar Lisse toen een ongerechtigde speler had. Ook de overige elftallen, behalve het 2e, dat vrij was, moesten tegen T. IJ. B. B. elftallen spelen, en bewezen er dit jaar zin in te hebben. H. B. C. III klopte T. IJ. B. B. IV met 4—0, terwijl het 4e en 5e van T. IJ. B. B. V en VI won met 20 en 21. Voor Zondag een belangrijke agenda. H. B. C. I gaat naar L. en S. in den Haag. L. en S. staat momenteel op de 6e plaats met 3 punten in de 3 wedstrijden, behoort dus niet tot de sterksten. Wij vertrouwen, dat hier min stens 1 punt vandaan komt. H. B. C. II zal Zondag moeten toonen of zij kampioenen willen worden. India, die hier te gast komt, lijkt o. i. de sterkste club in die af deeling. Dit belooft een felle kamp te worden, die het aanzien zeker waard zal zijn. Wij gelooven dat H. B. C. III korte metten zal maken met Victrix II, mits het veld daar niet al te slecht is. H. B. C. IV, dat nog geen punt kwijt is, zelfs nog geen enkele goal tegen zich heeft, zal het niet gemakkelijk hebben tegen R. K. V. Z. III op het Sportparkterrein, daar R. K. V. Z. Zondag 2 punten verspeelde tegen Geel Wit III, en die schade Zondag in zal willen halen. Tenslotte wint H. B. C. V wel van Alliance IV. Zooals te verwachten was, won Geel Wit Zondag van R. K. V. Z., hoewel 40 wel wat veel was. R. K. V. Z. II deelde de puntjes met D. S. S. II n.m. 2—2. Geel Wit III bezorgde R. K. V. Z. III haar eerste nederlaag, terwijl O. G. II de Geel Wit- reserves met 71 klopte. Zondag zal het HillegomscheJConcordiaJgeen gemakkelijke taak hebben aan Geel Wit I. De thuisclub zal ook nu wel met flinke cijfers winnen. Geel Wit IIB. S. M. I wordt een kleine over winning voor de Bennebroekers en R. K. V. Z. III H.B.C. IV is wel voor de zwart-witte H.B.C.'ers, Vijf QueuenD.O.K. III, dat Dinsdagavond gespeeld zou worden, is uitgesteld. Dinsdagavond wordt gespeeld D.O.K. IIVijf Queuen II in Café v. Trigt, alhier. In de „Mededeelingen der (Indische) Regee ring omtrent enkele onderwerpen van algemeen belang" wordt o.m. gerept van de regeerings- maatregelen, genomen naar aanleiding van de communistische ongeregeldheden. Medegedeeld wordt, dat in totaal 828 personen, behoorende tot de voornaamste leiders en propagandisten, die buiten bereik van den strafrechter vielen, zijn geïnterneerd, en dat hiervan 383 zijn ge wezen beambten, 79 landbouwers en 361 een ander beroep uitoefenden. Derhalve de helft gewezen beambten, en nog niet een tiende deel landbouwers, hoewel Indië een bij uitstek agrarische bevolking heeft! Hieruit blijkt de onrustbarende ontvankelijkheid voor het communisme bij hen, die in gouverne mentsdienst zijn geweest. Ongetwijfeld is groote waakzaamheid in deze geboden. Men staat hier voor de bedenkelijke gevolgen van geestelijke onrijpheid welke zichzelf overschat, en van de eigenaardige verhoudingen, welke men in Indië in dit overgangstijdperk nog heeft. Zoo wordt het algemeen als een bezwaar gevoeld, dat in den Volksraad zitting hebben ambtenaren van lageren rang, die als Volksraadslid in de gelegen heid zijn om hun chef, den directeur van eenig departement, in het openbaar te critiseeren. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat in de hooge ambtelijke betrekkingen in den loop van slechts weinige jaren belangrijke mutaties hebben plaats gehad, hetgeen het overleg met de regeerings- organen zeker niet bevordert. Zoo is dus in alle opzichten een krachtig regeeringsbeleid geboden. Als de Regeering voortgaat te arbeiden voor Indië op onbaat zuchtige wijze, dan zullen de nationalistische stroomingen verdwijnen en zal men gaan inzien, dat de band tusschen Nederland en Indië niet verbroken mag worden. Mr. Fock heeft als Gouverneur-Generaal in die richting gearbeid, en Dr. de Visser stak hem, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, een fijne nationale pluim op den hoed. Dr. de Visser gewaagde er van, dat de groote meerderheid van het Neder- landsche volk Mr. Fock dankbaar blijft voor de krachtige, moedige wijze, waarop deze in Indië het gezag heeft gehandhaafd, het eenige schild, waarop de vrijheid bloeien kan. De zinspeling op het beleid van den voorganger van Mr. Fock, beleid onder welks gevolgen wij thans nog zuchten en waardoor met name de Indische financiën, gelijk oud-Gouverneur-Gene raal Idenburg verklaarde, in ergerlijken toestand zijn geraakt, was duidelijk. Men beweert, dat de ooren van iemand tuiten, wanneer hij afwezig is van de plaats waar zijn naam wordt genoemd en zijn daden worden besproken. De naam van Limburg Stirum werd niet speciaal genoemd, maar toch zullen er wel ooren getuit hebben. De tegenwoordige Gouverneur-Generaal heeft het in de hand om te zorgen, dat later ook zijn ooren niet zullen tuiten, wanneer vooraanstaande leiders in Nederland zijn handelingen beoor- deelen Dienstbode „O, juffrouw Eleonora, juffrouw Petronella, het huis staat in brand. Hier is het bluschapparaat Juffrouw Petronella: „Maar Klaartje, wat bezielt je? Neem het mee, en breng het op een blaadje binnen!" (Humorist) Heemstede ■(■8.12 9.53 Haarlem fa8.17 9.58 Amsterdam f8.34 11.47 11.52 13.07 13.12 16.52 16.57 17.13 18.18 18.23 19.18 19.23 20.23 20.28 Amsterdam Haarlem f7.38 9.43 Heemstede f7.43 9.48 AMSTERDAM—HAARLEM—HEEMSTEDE. f9.27 f 17.27 12.42 12.47 14.04 14.09 16.20 16.25 Z16.38 Z16.43 17.43 J7.48 18.40 18.45 Heemstede f7.43 9.48 Leiden f8.13 10.17 Den Haag f8.29 Rotterdam HEEMSTEDE—DEN HAAG—ROTTERDAM. 12.47 14.09 16.25 16.43 17.48 18.45 13.18 14.39 Naar 17.14 18.17 19.15 *13.35 14.56 Noord- 17 30 19 30 20.11 20.16 20.16 20.46 21.01 23.50 23.55 22.05 22.10 22.10 22.40 22.55 23.20 23.36 23.41 23.41 23.59 0.15 0.38 ROTTERDAM—DEN HAAG—HEEMSTEDE. Rotterdam Den Haag z9.08 11.02 Leiden f7.43 9.24 11.18 Heemstede f8.12 9.53 11.47 Van Noord- wij ker- hout 13.07 f 17.08 17.33 16.22 17.49 16.52 18.18 18.32 18.49 19.18 19.37 19.54 20.23 23.05 23.21 23.50 t Niet op Zon- en feestdagen. Zaterdags, z Alleen Zondags, a Stopt alleen tot het uitlaten van reizigers.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 3