DERDE BLAD. VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering van DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928. LAATSTE NIEUWS. i Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burge meester Jhr. J. P. W. van Doorn. De heer Schelvis is wegens ziekte afwezig. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is: le een adres van het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, houdende verzoek te willen be sluiten, dat aan de in dezen bond georganiseerde werklieden, in dienst dezer Gemeente, jaarlijks een vacantietoeslag wordt toegekend van 25.—. Burgemeester en Wethouders vestigen er de aandacht op, dat in de raadsvergadering van 27 October 1927 met groote meerderheid van stem men overeenkomstig hun advies is besloten af wijzend te beschikken op een verzoek om vacantietoeslag aan het politiepersoneel. Ook thans is het standpunt ten opzichte van het ver- leenen van vacantietoeslag niet gewijzigd, zoodat voorgesteld wordt op het verzoek afwijzend te beschikken. Mevr. Bigot is teleurgesteld door het advies van B. en W. en houdt een pleidooi voor vacan tietoeslag. De voorzitter zet uiteen, dat het onorgani satorisch zou zijn, om het voorstel in de com missie van overleg te brengen of in den Raad te behandelen. Op dien grond verklaren de heeren v. d. Erf en v. d. Linde te zullen tegenstemmen. De heer De Boer vindt het nut van vacan tietoeslag zeer problematisch. Over het al of niet toekennen van loonsverhooging zou te pra ten zijn, maar men moet den arbeider niet willen dwingen, zijn geld op zekere wijze te besteden. De heeren Rijkes en VanUnen ver klaren zich om principieele redenen tegen, de heer Audretsch vóór vacantietoeslag. Mevr. Bigot zet nader uiteen, dat vacantietoeslag niet moet worden beschouwd als een verkapte loons verhooging. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 stemmen tegen. Adres d.d. 5 November 1928 van den heer P. Elffers en andere bewoners van Land en Spaarnzicht (Noord), houdende verzoek tot plaatsing van een lantaarn in de bocht van de Lanckhorstlaan nabij het perceel bewoond dooi den heer A. Vester. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken, doch in dien zin, aan het verzoek van adressant tegemoet te komen, dat een lantaarn op den hoek van den Bronsteeweg naar den kant van het laantje zal worden verplaatst. De heer R ij k e s is van meening, dat de af standen van de lantaarns veel te groot zijn (145 M.), zoodat het noodig is, dat er een lan taarn bijkomt. De kosten kunnen niet hoog zijn, daar slechts een kleine buis behoeft te worden gelegd. De heer Audretsch is van dezelfde mee ning. De voorzitter heeft den indruk gekregen dat een betere verlichting' misschien wel ge- wenscht, doch niet dringend noodzakelijk is. Bovendien zal de weg in de toekomst anders loo- pen, zoodat het niet het geschikte tijdstip is, om nu een buis te gaan leggen. De heer R ij k e s vindt het ook op den weg liggen, van het hoofd der politie, om in deze mee te werken. Spreker betoogt, dat het goedkooper is om de gasleiding van den heer Vester af te takken door middel van een buis van een paar M., dan de lantaarn te verplaatsen. Op voorstel van den heer Kwak wordt het voorstel aangehouden tot de volgende vergade ring. Adres d.d. 1 October j.l. van eenige bewoners van de Koediefslaan, houdende verzoek de in deze laan staande boomen te doen rooien. Bij dit adres' zijn gevoegd eenige andere adressen van bewoners der Koediefslaan en an dere ingezetenen der gemeente, waarvan som mige het verzoek tot rooiing steunen, terwijl anderen met klem betoogen, hierop afwijzend te beschikken. Burgemeester en Wethouders stellen conform het advies van de Plantsoenen-Commissie voor, de boomen om den andere te doen rooien. Mevr. De V o o g t pleit voor een gansch andere beplanting van de Koediefslaan. De heer Audretsch wenschte de afstand van de boomen te brengen op 10 M., door de tusschenstaande boomen te verwijderen. De heer De Boer vindt, dat men zich met deze kwestie niet bemoeien moet, daar de be langhebbenden zelf in twee kampen verdeeld zijn, en wil dus de boomen maar laten staan. Bovendien zal met het geheel veranderen van de beplanting 5 a 6000.gemoeid zijn. De heer Kwak zou het jammer vinden als er maar één boom gerooid werd. De menschen hebben nu eenmaal geweten, dat zij tegenover boomen kwamen te wonen. Ook de heer VanUnen pleit op dezen grond voor het behoud van de boomen. Wethouder Dr. Droog bestrijdt de meening van Mevr. De Voogt. Het voornaamste argu ment vindt spr. dat de boomen er eerder stonden dan de huizen, doch spr. zou in het belang van de gezondheid er toe willen meewerken de boo men gedeeltelijk te rooien. De heer Van Unen doet een voorstel om geen enkele boom te rooien. Dit voorstel wordt verworpen met 310 stemmen. DE EERSTE Het voorstel van B. en W. wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 103 stemmen. Benoemingen. Bij dit punt gaat de Raad ongeveer een half uur in besloten zitting over. Na heropening van de vergadering wordt tot onderwijzer aan de O. L. School voor L. O. aan den Bronsteeweg benoemd de heer H. J. Brand. Tot onderwijzeres aan de O. L. School voor L. O. aan den Voorweg wordt benoemd Mej. M. C. Dreikoningen. Tot lid der Werkloosheidscommissie wordt benoemd de heer D. F. de Wilde. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt benoemd Mevr. B. L. RoelvinkRijnveld. Legesverordening. B. en W. stellen voor, de bestaande verorde ningen betreffende de „leges" te herzien, en enkele tarieven met het oog op den kostprijs van het drukwerk, te verhoogen. De heer Rijkes vindt de prijzen te hoog. Voor raadsverslagen, begrooting en gemeente verslag wordt tegenwoordig 10.betaald en deze prijs wordt thans 35.Spr. stelt voor, den ouden prijs te handhaven, welk voorstel ge steund wordt door den heer Audretsch. De heer Van Unen vindt, dat op deze ge drukte stukken niet behoeft te worden toege legd. De prijs is niet te hoog in vergelijking met de andere gemeenten. Het voorstel van den heer Rijkes wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 stem men. De overige tarieven worden ongewijzigd vast gesteld. Schooltandartsendienst. B. en W. stellen voor, over te gaan tot instel ling van een schooltandartsendienst. De totale kosten voor het instituut school- tandarts worden voor het eerste jaar geschat op 3000.(salaris tandarts 1000.-- en 2000.- voor een instrumentarium en het in orde maken der lokalen). Voor volgende jaren zijn de kosten minder, omdat de uitgaven voor instrumenten en het in orde maken der lokalen maar voor ééns zijn. Thans wordt voor het toezicht op de gebitten 450.betaald. De heer Van Unen vindt het niet op den weg van de gemeente liggen, om in alle gevallen de taak van de ouders op zich te nemen. Spr. zou alleen gratis tandverzorging willen geven aan kinderen, waarvan de ouders niet bij machte zijn om dit te betalen. Deze meening wordt be streden door de heeren Breed en Van Erf. De heer Rijkes heeft uitgerekend dat per kind een kwartier beschikbaar is en vraagt of dit voldoende is. Ook zou spr. willen vragen of het onderzoek in de school niet storend r woi-bf op het onderwijs. Wethouder Dr. Droog betoogt, dat gebreken aan de tanden niet zoo in 't oog loopen, waar door geregeld toezicht noodig is, ook al hebben de kinderen geen pijn, wat veelal de oorzaak is van de oogenschijnlijke onverschilligheid der ouders. Spr. zou de kinderen van de gegoeden niet willen uitsluiten van de gratis verzorging, daar er een element van onderwijs in gelegen is. De storing van het onderwijs is minder, dan wanneer het kind tandpijn heeft, en de tijd is voor elk kind ruim voldoende. Na deze uiteenzetting verklaart de heer Van LT n e n geen bezwaren meer te hebben. De verordening op den schooltandartsendienst wordt vervolgens z.h.s. aangenomen. Overname grond, gelegen achter de Eikenlaan. Ter verkrijging van diepere bouwterreinen aan de Heemsteedsche Dreef stellen B. en W. voor, van de Woningvereeniging „Berkenrode" te Heemstede een strook tuingrond te aanvaar den, groot ongeveer 378 M-., gelegen achter de perceelen Eikenlaan no. 30 tot en met 48, tegen een koopsom van 5.— per M2. Z. h. s. aangenomen. Overname grond Kastanjelaan. B. en W. stellen voor, van de Woningstichting „Op Eigen Wieken", gevestigd te Heemstede, om niet te aanvaarden een strook grond, ge legen zuidelijk van de lijn, getrokken langs den voorgevel van het perceel Kastanjelaan, ter grootte van ongeveer 102 M2., welke grond be stemd is voor openbaren weg. Z. h. s. aangenomen. Vergoeding aan het Grondbedrijf voor overdracht grond Orchideeënlaan. Bij raadsbesluit van 24 Mei 1928 werd aan A. van Huissteden, om niet, overgedragen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Orchideeën- laan, hoek Zandvoortschelaan, groot 506 M2., welk perceel uit het Grondbedrijf moet worden genomen. In verband hiermee stellen B. en W. voor, aan het Grondbedrijf te vergoeden een som van 3036.berekend naar 6.per M2. Z. h. s. aangenomen. Credietverleening Reinigingsdienst- B. en W. stellen voor, hun het noodige crediet te verleenen voor den aankoop van een paard voor den dienst der Gemeentereiniging. Z. h. s. aangenomen. Kasgeldleening 1929. B. en W. stellen voor, hen te machtigen in den loop van het jaar 1929 promessen of andere schuldbrieven uit te geven ten bate van den dienst 1929, ter voorziening in de behoefte van kasgeld tot een bedrag van twee millioen gulden. Z. h. s. aangenomen. COURANT Verbreeding en Verharding van een gedeelte Moleniv erf slaan. B. en W. stellen voor, van het bisdom Haar lem om niet te aanvaarden een strook grond, groot 957 M-\, gelegen langs de Molenwerfslaan en bestemd voor wegverbreeding. Tevens wordt voorgesteld, het een crediet van 6000.te verleenen voor verharding van dit gedeelte der Molenwerfslaan. Voorloopige Vaststelling Gemeente rekening 1927. De Gemeenterekening over 1927 wordt voor- loopig door de Raad vastgesteld. C omptabïlite its b es luiten. Bij de Comptabiliteitsbesluiten vraagt de heer Van Unen namens de financieele commissie aan B. en W. om bij Gedeputeerde Staten op spoedige afdoening van de kwestie der schadeloosstel lingen aan te dringen. (Teekenen van instem ming bij den Raad.) Rondvraag. De heer R ij k e s vraagt in hoever B. .en W. gereed zijn met de aanvullingen van de raads commissies. De voorzitter zegt, dat hiervan spoedig \\erk zal worden gemaakt, zoodra het college van B. en W. voltallig is. Mevr. Bigot verzoekt borden te plaatsen bij de Bronsteeschool om de aandacht van automo bilisten op deze school te vestigen. De voorzitter antwoordt dat deze borden reeds worden vervaardigd. De heer Kwak vraagt of de beloofde lan taarns spoedig worden geplaatst. De voorzitter antwoordt dat het opge geven is aan O. W. - De heer Audretsch verzoekt boomen te plaatsen in de Koediefslaan op den hoek van de Spiegellaan. De heer v. d. Erf wijst er op, dat in lange straten het aantal naambordjes te klein is. De heer V r i n g vraagt of het verontreinigen van straten door mestwagens, enz. niet kan ver boden worden. De voorzitter antwoordt, dat een verordening- in de maak is. GEMEENTELIJKE SCHOOLTAND- YERZORGING. Reorganisatie van den Schooltandartsendienst. Tandheelkundige behandeling in de school. in 1924 werd bij raadsbesluit vastgesteld, dat he geneeskundig toezicht op de schoolkinderen zich ook zou uitstrekken tot hunne gebitten. Aanvankelijk werd voor dat doel aangesteld de tandarts J. D. Steffens. Het was zijn taak, wan neer het door hem ingestelde onderzoek hiertoe '•-•inleiding- gaf, de ouders van de kinderen te op de wenschelijkheid van behandeling- dooi' een tandarts. De praktijk heeft echter be wezen, dat slechts een gering percentage inder daad daartoe overgaat, zoodat dus de groote mas sa schoolkinderen met een aangetast gebit blijft rondloopen, reden, waarom de heer Steffens in 1927 verzocht, zijn vruchteloozen arbeid tijdelijk te mogen neerleggen. Aan dit verzoek werd vol daan, teiwijl zijn werk tijdelijk werd opgedragen aan de gewone schoolartsen. De resultaten van het toezicht toonden duide lijk aan, dat het niet gewenscht is alleen het toezicht te laten voortduren zonder daaraan eene behandeling te verbinden en dat het noodzakelijk is tot dit laatste over te gaan, heeft niet alleen de ervaring elders, doch ook hier ter plaatse geleerd. Uit het laatste verslag van de schoolartsen blijkt, dat ook bij de schooljeugd in onze ge meente vele gevallen van tandcariës voorkomen. Elders gedane onderzoekingen hebben aange toond, dat van 90 der kinderen het gebit aangetast is. Het zal geen toelichting behoeven dat dit op lateren leeftijd nog nadeelige ge volgen medebrengt. Het is daarom noodig, dat direct na het uitbreken van het blijvend gebit, dit gedurende de eerste jaren onder deskundige controle blijft en zoo noodig wordt behandeld. Ten tijde dat de schooltandarts nog toezicht hield op de gebitten is, zooals gemeld, gebleken, dat de meeste der ouders geen gevolg gaven aan een wenk om de kinderen te laten behandelen. Met het oog op het algemeene volksbelang, dat hierbij betrokken is, zal deze taak door de ge meente worden overgenomen. In de laatste raadsvergadering is n.l. besloten, over te gaan tot aanstelling van een schooltandarts, die jaarlijks het gebit der kinderen onderzoekt, waarbij een der ouders of verzorgers tegen woordig kan zijn. Op het onderzoek volgt zoo noodig onmiddellijk behandeling, tenzij het leerlingen betreft, wier ouders of verzorgers bezwaar hiertegen hebben gemaakt. Volgens de mededeeling van B. en W. aan den Raad, is het niet de bedoeling, dat het geheele leerlingenaantal van de verschillende scholen in eens onder toezicht en behandeling wordt ge nomen, daar dit niet uitvoerbaar zou zijn. Er zal worden begonnen met controle en zoo noodig behandeling van de kinderen uit het eerste leerjaar. Een volgend jaar wordt dan weder de nieuwe eerste klasse behandeld, terwijl de in het eerste jaar behandelde kinderen twee maal per jaar zullen worden gecontroleerd en zoo noodig behandeld. Geleidelijk komt op die wijze de geheele school onder toezicht te staan. Doordat het toezicht vroeg begint, is een eventueele aantasting meestal slechts van ge ringen aard en kan de behandeling veel voor komen. Hoofdzaak van de behandeling zal zijn, het blijvende gebit gezond te houden tot het kind de school verlaat. Voor een behandeling van meer ingrijpenden aard worden de ouders naar hun huistandarts verwezen. 9 KOSTEN VAN HUWELIJKSVOLTREK KINGEN. In 1924 is bepaald, dat op Woensdag en Vrijdag des morgens van 912 uur gelegenheid wordt gegeven voor kostelooze huwelijksvoltrek king. Het bureau van den burgerlijken stand is echter geopend van 91 uur, terwijl tot nog toe niet was geregeld, welke kosten verschuldigd zijn, wanneer men op genoemde dagen tusschen 12 en 1 uur een huwelijk voltrokken wenscht te zien. Deze kosten zijn thans bepaald als volgt: op Woensdag tusschen 12 en 1 uur (vierde klas) 10.en op Vrijdag tusschen 12 en 1 uur (derde klas) ƒ20. DE BOOMEN IN DE KOEDIEFSLAAN. Enkele naklanken. In ons vorig nummer plaatsten wij een artikel over de boomen in de Koediefslaan, waarin wij uiteenzetten om welke redenen eenige bewoners van de Noordzijde dezer laan de verdwijning- van de beuken tusschen den Bleekersvaartweg en de Van Spiegellaan wenschten. Volgens het adres, door hen aan den Gemeenteraad gezonden, onderscheppen n.l. deze boomen het zonlicht tot schade van de gezondheid der bewoners. Naar aanleiding hiervan zendt de heer Luyken ons een schrijven, waarin hij opmerkt, dat hij eveneens aan de Noordzijde van de Koediefslaan woont, en zoonoodig van zijn dokter een verklaring' kan krijgen in tegen gestelden zin. Voorts wijst inzender er op dat zijn huisgenooten 7 in getal, waarbij een dame van ruim 70 jaar nooit ziek geweest zijn door vocht in zijn huis, dat thans kurkdroog is, hoe wel het nieuw en dus erg vochtig was, toen het in 1923 midden in den winter voor het eerst bewoond werd. Van mijn buren schrijft de heer L. is mij slechts één geval geval bekend, waar het huis vochtiger gemaakt is dan het was. Iedereen weet, dat men een nieuw huis eerst moet droog maken, door matig te stoken en daarbij goed te ventileeren. Wanneer men dit niet doet en hard gaat stoken en alle ramen en kieren dicht stopt (uit vrees voor ziek worden), zelfs alle luchtroosters dichtmetselt met cement, dan wordt een huis er steeds vochtiger op. Het droogste huis wordt op deze manier nat, en als men dan zomer en winter geregeld zoo door gaat, ja, dan wordt men eindelijk ziek. Waar zoo onverstandig te werk wordt gegaan, is volgens inzender een doktersverklaring van geen waarde. Namens eenige andere bewoners van de Koediefslaan. die het verdwijnen van deze beuken als-een. onherstelbaar verlies aan natuur- en doipsschoon voor Heemstede zouden beschou wen, ontvingen wij een schrijven, waarin betoogd werd dat de' Koediefslaan door het rooien der hoornen teruggebracht zou worden tot een banaal nuchter laantje, zooals er zoo vele in deze gemeente zijn. Rr zon 1.1I- ,.7o,.Uo inzenders niet veel schoons voor den dag komen, wanneer deze boomen vielen, terwijl het toch van het grootste belang voor alle natuur- en kunstminnenden is om het karakteristiek dorps beeld zooveel mogelijk te bewaren. De motieven voor deze wandaad komen hen zeer gezocht voor. Elke laan met boomen beplant geeft tegenover veel genot ook eenig gering ongerief, maar gewoonlijk heeft elke wel denkende bewoner dat er graag voor over. Tegen over het genot van het teere lentegroen, van den schaduwrijken zomerdos, van het kleurige herfstloof en zelfs van de zilvergrijze stammen in den winter staan wat ongewenschte schaduw en wat afvallende herfstblaren en beukennootjes. De rijweg laat tusschen de boomen genoeg ruimte voor twee elkaar passeerende voertuigen, zij het ook "dat dit met wat voorzichtigheid moet gebeuren. Dientengevolge hebben er nooit on gelukken plaats, terwijl er op den zoo breeden genormaliseerden Heerenweg bijna dagelijks voorkomen. Door een geringe versmalling van het voetpad aan de Zuidzijde zou er ook daar gelegenheid komen om tusschen dat voetpad en de boomenrij voertuigen stil te zetten. „Eenmaal" aldus de inzenders „zal de tijd het noodig maken om deze boomen te vellen en dan zou de beplanting naar de behoefte ge wijzigd kunnen worden, maar thans late men ons deze karakteristieke laan behouden, een behoud dat niet alleen door de meeste bewoners, maar ook door de vele elders wonende dorpsgenooten op hoogen prijs gesteld zou worden. Van den heer Van Gaart, Koediefslaan hoek Heerenweg, ontvangen wij een schrijven, waarin hij opmerkt, dat ook voor zijn huis een hooge beuk staat, waarvan hij veel ongerief ondervindt en die hij liefst hoe eer hoe liever gerooid zag. Wat betreft de boomen tusschen den Bleekers- vaartweg en de Van Spiegellaan heeft de Raad gisterenavond .den knoop doorgehakt en op advies van B. en W. besloten, de boomen om den andere te rooien, met dien verstande, dat de afstand tusschen elke twee boomen ongeveer 10 M. zal bedragen. VitlEND: „Wat is dat? Kiespijn?" Patient: „Neen, oorpijn, de buren heb ben een loudspeaker.', (London Opinion.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 5