Theekasten en Theedressoirs VAN EMPELEN'S Bloemenmagazijn DE GROOTSTE KEUZE Pas op voor winterhanden KENT II onze speciale betelingscoedities. Radio-Showroom „VALKENBURG". N.B. Radio-Showroom „VALKENBURG", Kerstmandjes, Hulst, Mistletoe Kerstboomen Speciaal ARTISTIEKE KERSTSTUKJES - B. A. CASSÉE Zn. VAN HUIS JANSEN A. A. MOOREN Zijlstraat 83 - Ostadestraat 3 PREDIKBEURTEN. De positie van den handeldrijvenden en industriëeien middenstand. AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Nieuwbouw, Verbouwinge Onderhoudswerken. DROGISTERIJ G. M. BRÜHL zR. F. ROOUERS, Gedipl. particulier veipleegsk lepenlaan 8 - Heemstede DAMES! Binnenweg 28 HEEMSTEDE TeL 28080 FEUILLETON. HET DINER. 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. WIJZIGING VAN TRAMDIENSTEN EN TARIEVEN. Met ingang van 19 Dec. zullen belangrijke veranderingen aangebracht worden in den tram- dienst te Haarlem. Voor zoover de veranderingen zich uitstrekken tot den dienst te Heemstede volgen deze hieronder: Op de lijn SchotenHeemstede wordt een 5-minutendienst ingesteld. De ceintuurbaan wordt opgeheven en het rollend materiaal daar van wordt gebruikt voor een nieuwen dienst, die vooral voor de bewoners van de Leidsche- vaartweg in het geannexeerde deel van Heem stede van belang is. De eindpunten van dezen dienst zijn halte De Kwakel (Edisonbrug) en het station te Haarlem. Vanaf de halte Kwakel volgt deze dienst de rails der E. S. M. tot aan de Tempelierstraat en gaat verder langs den Koninginneweg naar het station. Voor de be woners van den Leidschevaartweg is dit onge twijfeld een groot gemak. Een andere verbetering is de nummering der lijnen: no. 1 SchotenHeemstede, no. 2 Station- Bloemendaal, no. 3 StationOverveen, no. 4 StationKwakel, no. 5 VerwulftOverveen. De tarieven. De tarieven ondergaan een belangrijke wijzi ging. Voor 10 c. kan worden overgestapt van lijn 1 (SoendapleinDen Hout) op de lijnen 2, 3, 4 en 5. Evenzoo kan voor 10 c. worden over gestapt van de nieuwe lijn 4 (KwakelStation) op de lijnen 1, 2, 3 en 5. Voor Heemstede gelden de volgende tarieven: HeemstedeDen Hout 10 c. HeemstedeSoendaplein 15 c. Passagiers van Heemstede kunnen voorts voor 15 c. overstappen op de lijnen 2, 3, 4 en 5. Voor laatstgenoemde trajecten moet thans 25 c. worden betaald. ST. NICOLAAS IN DE R.K. VOLKSBOND. Ook dit jaar bracht St. Nicolaas voor zijn ver trek naar Spanje nog een bezoek aan de kinderen van leden van den R.K. Volksbond. In een mooie luxe auto, geheel belangeloos daarvoor beschikbaar gesteld door den heer P. v. Houten, en eveneens geheel belangeloos bestuurd door den chauffeur, arriveerde de goede Sint met Zwarte Piet aan de grens, waarna hij een tocht maakte door de gemeente, luide toegejuicht door tallooze grooten en kleinen, vooral kleinen, wat Zwarte Piet deed besluiten zoo nu en dan zijn zak met moppen eens aan te spreken en met milde hand te strooien langs de rijen van kinderen. Zoo werd om 3 uur het R.K. Verenigingsgebouw bereikt, waar vanaf 2 uur de zaal stampvol was van kinderen en hun ouders, welke reeds in goede stemming waren door het marionetten theater van den heer R. v. Duinen uit Haarlem, terwijl de heer A. v. d. Horst aan de piano en de heer W. v. Tongeren met zijn viool door hun Sint Nicolaasliederen de komst van St. Nicolaas voorbereidde. Een luid gejuich stijgt op uit de talrijke IN in diverse prijzen, vindt U bij TELEPHOON 11307 VERSTELBARE DIVANS. Prima werk. "f 24.75. kindermonden, als het hooge bezoek binnenkomt. De voorzitter van het comité sprak in een welkomstwoord zijn dank uit aan allen die heb ben medegewerkt om het comité weer in de gelegenheid te stellen de talrijke kinderen der leden een prettigen middag te bezorgen, nog meer dan vorige jaren, wat getuigt van den groei van den R.K. Volksbond. Hierna sprak St. Nicolaas de kinderen toe, waarna hij aan ieder kind een aardig cadeautje uitreikte, terwijl tevens versnaperingen werden uitgedeeld. Begeleid door het strijkje werden St. Nicolaas verschillende gebruikelijke liedjes toegezongen, waarna de heer Meeuwenoord dank bracht aan St. Nicolaas voor de vele geschenken, er den wensch aan toevoegend dat hij het volgend jaar bij het 5-jarig bestaan van het Comité weer terug zal komen, om met de kinderen dit feest luisterrijk te vieren. Na een hartelijk vaarwel aan St. Nicolaas toe- gewenscht te hebben, vertrokken de kleintjes zeer voldaan met hunne ouders huiswaarts. KUNSTKRING „HEEMSTEDE". Van 2230 December zal in het Kleuterhuis, Hendrik de Keijserlaan, hiertoe welwillend door het Bestuur in bruikleen afgestaan, een tentoon stelling' worden gehouden van moderne beeld houwwerken. Wij komen in een volgend nummer nog op deze tentoonstelling terug. ZONDAG 16 DECEMBER. NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorm. 10 uur: Ds. Briët. KAPEL NIEUW-VREDENHOF (Johan van Oldenbarneveldtlnan). Voorm. 101/2 uur: Ds. D. E. Boeke, Sec. v. h. Ned. Bijbelgenootschap. In beide diensten zal bij den uitgang gecol lecteerd worden voor de Uitwendige Zending. NEDERL. PROTESTANTENBOND. Afd. HeemstedeBennebroek. Voorm. 101/2 uur: Ds. A. R. de Jong, van Naarden. (Met medewerking van het dameskoor.) Onderwerp: ,,De roeping van den mensch s, mensch te zijn." Meesterlotteiaan 12. Telefoon 15468 Ass. Apoth. Binnenweg 143, Heemstede. - Telef. 28258 PÉDICURE, MANICURE, MASSAGE. BRONSTEÊWEG 52 HEEMSTEDE. VRAAGT INLICHTINGEN Valkenburgerstr. 55. Tel. 28567. II. De verdere ontwikkeling van de groot-industrie aldus deelt Prof. N. Polak ons mede bracht j de finale afwerking van het product in de fabriek en het opgeven van de specialiseering, zoodat de fabriek zelf in staat is, een groote keuze van eigen producten aan te bieden. Een en ander tastte de positie van den middenstand ten zeerste aan; de industrieele middenstand kon voor de finale afwerking, de handeldrijvende voor de verzameling der producten tot ruime sorteering eer dan tot dusverre worden gemist. Zij waren niet langer een noodzakelijke tusschenschakel, zij zouden als zoodanig slechts hun terrein be houden als hun bemiddeling goedkooper was dan direct contact. Velen hebben toentertijd te laat ingezien, dat de tusschenphase in het economisch verkeer slechts bestaan kan als zij voordeel geeft boven uitschakeling, en inderdaad moet de middenstand de oogen openhouden voor de bedreigingen van meerdere zijden, die met reden op uitschakeling mogen aandringen, zoodra de tusschenkomst te duur wordt be rekend. De beweging tegen den tusschenhandel, die de goederen onnoodig duur zou maken, kwam in de negentiger jaren als gevolg van de ver ouderde oriënteering der winkeliers krachtig op. De van den klein-industrieel overgenomen ge woonte om alle artikelen met eenzelfden opslag voor algemeene kosten en winst te belasten, maakte de courante artikelen met snellen omzet en gering gevaar voor bederf e.d. onevenredig duur, en het was voor de fabrieken gemakkelijk te onderbieden. Het is de aanpassing aan de veranderde omstandigheden, die den winkelier in het leven heeft gehouden. Behalve daar, waar- smaak en vertrouwen specialisatie naar vak kennis noodzakelijk maken bont, juweel en, kunstvoorwerpen, zeer fijne kleeding heeft men de sorteering tot meerdere productietakken uitgebreid, zoodat men hierin een grooten voor sprong boven de fabrieken verkrijgen kon. Veelal werd de sorteering op consumptie-ver- wante artikelen georiënteerd, wat den consu ment groot gemak brengt. Vond men vroeger in den lederwinkel lederen koffers, in den riet- winkel rieten koffers, thans biedt de winkel voor reisbenoodigdheden zoowel lederen als rieten koffers te koop. Deze her-oriënteering van den winkelier is in tal van takken ten zeerste be vorderd door de invoering van het fabrieksmerk, dat voor den verkooper vakkennis grootendeels overbodig maakt. Daardoor is den winkelier in zulke branches wel een groot deel van zijn vak- taak ontnomen, selectie, menging, raadgeving aan de verbruikers, dat alles is tot een minimum gereduceerd. Dat deze degradeering tot louter verkooper van verpakte en gemerkte artikelen samenging met verkleining van de winstmarge op die artikelen, laat zich begrijpen; had de winkelier niet in die verkleining toegestemd, dan was zijn tusschenkomst niet voordeelig geweest en was hij uitgeschakeld. Maar voor den winke lier als koopman is een nieuwe taak ontstaan: het voorzien in zooveel mogelijk behoeften van zijn clientèle. Evenals voor den industrieel groote omzet met kleine winstmarge de voordeeligste exploitatie van zijn productie-apparaat geeft, zoo brengt ook de dure wankelinstallatie het meeste op, als er veel goede waar, zij het ook van heterogeen karakter, goedkoop wordt verkocht. Juist door de combinatie van consumptie- verwante artikelen trekt de winkelier den ver bruiker om zijn behoeften steeds in zijn winkel te dekken; juist door die geringe winstmarge wordt de fabrikant ervan weerhouden, de be slommeringen en risico's van directen afzet, waar de indirecte toch al zoo goedkoop is, op zich te laden. Als de winkelier slechts zorgt goedkoop te zijn een zorg, die hij met vrijwel iederen producent en handelaar gemeen heeft dan wordt een afzet verkregen, die loonend kan zijn, en zal de winkelier niet in zijn bestaan worden bedreigd. Wanneer de middenstand zich maar steeds aan de veranderde omstandigheden weet aan te passen, behoeft voor zijn toekomst niet te worden gevreesd. En met name bestaat er geen reden voor de dikwijls uitgesproken veronderstelling, dat de middenstand nog eens tusschen kapitaal en loonarbeid zal worden doodgedrukt doordat deze beide grootmachten elkaar de hand zouden reiken bij een maat schappij-vorming, waarin de middenstand zou kunnen worden ontbeerd. Het is juist de midden stand, welke een dam vormt tegen elementen, die het maatschappelijk evenwicht willen ver breken en onze samenleving op andere funda menten willen herbouwen; het is deze groote middengroep, die aan den Staat dat stevige evenwicht geeft, waardoor deze velerlei schok ken zonder gevaar voor ontwrichting kan doorstaan PHILIPS RADIO. Onder Rijkstoezicht gedipl. SCHOENHERSTELLER Bekroond op de Vaktentoonstelling 1927 te Rotterdam Het bekende ADRES voor permanent wave f 7.50, Watergolf a f0.90, Onduleeren af 0.50, Knippen a f 0.40 is thans BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. 4) Deze uitnoodiging nu bracht Kees Knop zoowel als Bas Boes in groote moeilijkheid, die hun echter niet duidelijk werd vóór des avonds. Kees zat aan zijn middagmaal, verdiept in plannen voor den volgenden dag. Zeven uur aan treden. 't Stond hem best aan! Allicht zou hij gelegenheid krijgen, een oogenblik apart met den burgemeester te spreken en met een beetje handigheid was 't gesprek dan wel op die vaca ture te brengen. Of was 't beter het discours aan tafel in die richting te sturen en te specu- leeren op een bêtise van Bas Die praatte graag en veel en de verwachting, dat hij een stommi teit zou debiteeren was niet ongewettigd. Dan dacht hij aan zijn toilet. Zijn smoking was zoo goed als gloednieuw. Dat was dus in orde. Maar iets anders. Hij mocht waarachtig wel even aan- loopen bij Verschoor, den stalhouder, want al was 't een kippen-loopje, hij zou toch per rijtuig moeten arriveeren. Je kon er veilig op aan, dat heel Beekbergen op 't oogenblik al wist van dat diner. Dus aanstonds naar Verschoor en hem op 't hart drukken, dat hij precies zeven uur in de Veerstraat moest zijn. Geen minuut vroeger en geen seconde later. De burgemeester zou zien, dat hij, Knop, geen tweede opmerking noodig had. En met dit nobele voornemen begon hij met energie aan zijn toetje, een drie-in-de-pan met krenten. En Bas? Die zat op dat oogenblik nog met een port je voor zich in een luie stoel en rookte een goeie sigaar. Bas at pas om half zeven. Dat stond in Beekbergen nogal. Hij keek naar een paar poesen, die op de schutting van den tuin, waarop zijn kamer uitzag, gymnastiek maakten, maar zijn gedachten waren toch niet onverdeeld voor deze klauteraars. Ook hij dacht aan morgenavond, wat wel bleek uit zijn woorden, die hij halfluid sprak, toen hij aan zijn glas had genipt en achterover leunend zijn rechterbeen over zijn linker had geslagen. „Mijnheer de Burgemeester"hm, nee, effen kijken, „Hooggeachte Burgemeester," ook niks„Burgemeester"nee, dat is te kort„Zeer waarde en geachte heer Burge meester"zoo iets? Dat 's beleefd en toch 'n tikje amicaalafijn, dat vinden we nog welVergun ons, of liever, vergun mij, aan de vele, zoo spontaan geuite woorden nog een énkel toe te voegen„Wanneer u 't hart tot spreken dringt, zoo spreek," heeft Beaudelaire gezegd. „Welnu, Mijnheer de Burgemeester, onze hooggeachte chef en mijn vaderlijke vriend, ik wil spreken. Gisteren hebben wij gejuicht, de kinderen op de straten en de burgers vóór uwe woning, waaruit wel geen veertig eeuwen maar toch vijf en twintig jaar op ons neerzien Zoo ging hij door. Nog wel een kwartier lang en al luider en luider, zoodat de menschen aan den anderen kant van de schutting een gezel- ligen avond hadden en de juffrouw, die 't in de keuken hooren kon, dol plezier had en maar moeilijk een effen gezicht kon trekken, toen ze om half zeven voor Bas kwam dekken. Maar die was te zeer verdiept in zijn toespraak-voorbe reidingen, om iets vreemds aan haar op te merken en lepelde nog zoekende naar een mooie slottirade zijn soep. Toen bedacht hij ook opeens, dat hij er met 't rijtuig wel niet te laat bij mocht zijn. In geen geval wilde hij te laat komen. Vanmorgen had hij nog gezien, welk een man van de klok de burgemeester was. Stel je voor, dat hij daar over zeven kwam aanzetten. Merci. Precies, klokslag zeven zou hij present zijn. „Dag Burge meester", „Dag Meneer BoesU is een man van uw tijd. 't Slaat daar juist zeven uur!" „Natuur lijk, Burgemeester, natuurlijk. Dat is altijd nummer één bij mij. Een ambtenaar dient een man van de klok te zijn. Daar heb ik me altijd goed bij bevonden. Vijf minuten te laat kan iemands geheelen dag in 't ongereede brengen Zóó zou 't gaan morgen avond. En als Knop... hij durfde er bijna niet aan denkenals die Knop daar waarachtig toch weer eens over zijn tijd zou zijnals hij dat toevalletje toch eens mee mocht makenweer dacht Bas aan dat schichtige gezicht dat Kees 's morgens gezet hadnu, dan kon hij zoo langzamerhand wel visitekaartjes laten drukken met: Gemeente ontvanger van Beekbergen. En verkwikt door dien aangenamen toekomst droom, nog vermeerderd met het zingenot, ver bonden aan zijn maaltijd, want de juffrouw kookte excellent, schonk hij zich een glaasje bier bij zijn maaltijd in. Een half uur later belde hij bij Verschoor aan. Dat gebeurde wel vaker, want Verschoor had een besteldienst op Strips, waar Bas' ouders woonden en onderhield de gemeenschap tusschen beide woningen. Bas kreeg nog dikwijls vriende lijke genegenheidsbewijzen van moeders kant, want Bas had van jongsaf veel van lekker eten gehouden en Mama Boes bevlijtigde zich, met zijn kost juffrouw samen Bas op te fokken tot een hoogen graad van weldoorvoedheid. Verschoor had nogal wat wagens en paarden gehad. In den laatsten tyd, nu 't goederen vervoer op de vleugelen der benzine zooveel vlugger en goedkooper gaat, waren zijn rossen echter successievelijk verdwenen en in zijn stal stonden nu twee mooie vrachtauto's. Verschoor ging met zijn tijd mede. Niettemin stonden in een bijstal nog altijd Bet en Trui. Die had Verschoor niet kunnen wegdoen. Vooreerst was hij aan dit tweetal bruinen te zeer gehecht en bovendien had hij ze in zijn bedrijf bij voortduring noodig. Want behalve de vrachtrijder „expediteur" heette hij sinds kort was hij ook de stalhouder. Moest de dokter gehaald worden, omdat de oude heer Tongermans het met zijn jicht weer zoo te pakken had, was 't geen weer voor den dominéé om met de fiets naar Groothuizen te gaan, waar hij om de veertien dagen preekte, had op 5 December Sinterklaas een rijtuig noodig van school naar een ziek leerlingetje, Verschoor leverde paard en rijtuig. Nu ja, 't was wel eens behelpen, want een stalhouderij met twee paar den en evenveel koetsiers heeft nu eenmaal niet veel te pretendeeren, maar de Beekbergers kenden de situatie en tot dusver had Verschoor 't altijd wonder wel weten te passen en te meten. Zelfs op Nieuwjaarsdag, als de Burgemeester recipieerde, renden en draafden Bet en Trui wel van twee tot vijf, maar ieder had dan toch gelegenheid, den baron een zegenrijk jaar toe te wenschen. Naar dit vriendelijke wezen spoedde zich dus Bas Boes onmiddellijk na zijn eerste kopje thee. Verschoor was nog bezig z'n auto voor den volgenden dag te laden. Hij tikte aan z'n pet. ,,'n Avend, meneer Boes." ,,'n Avend, Verschoor." ,,'t Koffertje halen, Zaterdag, meneer?" 't Was zoo de gewone boodschap. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 2