VERSLAG DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT van de Gemeenteraadsvergadering van DONDERDAG 30 DECEMBER 1928. 10 Donderdag' j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burgemeester, .Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. De voorzitter spreekt zijn genoegen er over uit, dat wethouder Jhr. v. d. Poll weer aanwezig- is. (Applaus van den Raad). De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a. Brief van den heer H. J. Brandt te Vlaar- dingen, houdende mededeeling dat hij zijn be noeming' tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan den Bronsteeweg met ingang- van 1 Dec. 1928 aanvaart. Brief van Mej. M. C. Drijkoningen te Sittard, houdende mededeeling dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School aan den Voorweg' met ingang van 1 Januari 1929 aan vaart. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van H. Brouwer te Heemstede, strek kende om vergunning te verkrijgen voor den verkoop van sterken drank in het café Roemer Visscherplein, hoek Zandvoortschelaan. Op dit adres wordt afwijzend beschikt. Adres d.d. 5 November 1928 van den heer P. Elffers en andere bewoners van Land en Spaarnzicht (Noord), houdende verzoek tot plaatsing van een lantaarn in de bocht van de Lanckhorstlaan nabij het perceel bewoond door den heer A. Vester. Conform het rapport van den Directeur der Lichtbedrijven stellen Burgemeester en Wet houders voor op het adres een gunstige beschik king te nemen. Aldus besloten. Bij de ingekomen stukken is voorts een voor stel inzake radio-distributie. De heer v. d. Erf vindt de precario-rechten voor het overspannen van gemeentegrond met een draad en het zetten van een paal, te hoog, daar radio-distributie toch voor de minder-ge- situeerden is bestemd. De voorzitter legt uit, dat het doel is, beper king van palen en draden en bevordering van de aansluitingen aan de achterzijde der wo ningen. Van de gangbare bepalingen is niet af geweken. Voorstel tot toetreding' als lid der Nederland- sche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Overdracht grond aan het Grond bedrijf. B. en W. stellen voor, in het Grondbedrijf in te brengen de perceelen grond, groot ongeveer 378 M2., gelegen achter de perceelen Eikenlaan nos. 30 tot en met 48. Z. h. s. aangenomen. Vergoeding Art. 101 L. O. wet. De vergoeding art. 101 der L. O. Wet 1920 over 1926 en driejaarlijksche afrekening over de jaren 1924, 1925 en 1926, betreffende de bij zondere scholen, wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Wijziging bezoldiging van den concierge der Bronsteeschool. In verband met de uitbreiding der werkzaam heden van den concierge der Bronsteeschool stellen B. en W. voor, de bezoldiging van den Concierge vast te stellen op 2000.per jaar, benevens vrije centrale verwarming van de woning. De heer v. d. Erf vindt de voorgestelde be zoldiging niet te hoog, maar spr. vindt het eigenaardig, dat bij de vorige vaststelling van de bezoldiging den indruk werd gewekt, dat het geen volwaardige betrekking was; terwijl nu blijkt, dat dit wel het geval is. Dit vindt spr. geen juiste manier van doen. De voorzitter antwoordt, dat indertijd werke lijk de bedoeling was, dat het conciergeschap niet een vollen dag zou eischen, maar dat er een bijbetrekking bij zou kunnen worden verricht. De gevolgde weg is heusch geen aanloopje ge weest om tot het voorgestelde salaris te komen. De heer Audretsch wenscht den con cierge in een groep in te deelen. De voorzitter acht dit onnoodig, aangezien geen verhoogingen zijn voorgesteld. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Uitbreiding onderwijzend personeel Bronsteeschool U.L.O. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, de noodige maatregelen te treffen voor de uitbrei ding van het onderwijzend personeel der open bare school voor uitgebreid lager onderwijs aan den Bronsteeweg, met één leerkracht. Z. h. s. aangenomen. Tijdelijke voorziening schoolruimte U.K. School, Heerenweg. B. en W. stellen voor, de aanvrage van het R.K Kerkbestuur van den II. Bavo te Heem stede, om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor het inrichten als tijdelijk les lokaal van een vertrek in de villa „Postlust" aan den Heerenweg, in te willigen. Z. h. s. aangenomen. 2e Wijziging verordening voor de Openbare Scholen en voor het On derwijzend' Personeel aan die scho len in de gemeente Heemstede. B. en W. stellen enkele wijzigingen van boven genoemde verordening voor, waarbij o.a. wordt bepaald dat aan eene onderwijzeres, die vóór het bereiken van den vijf en veertig jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, met ingang van den dag- van het huwelijk ontslag verleend wordt. Deze bepaling is niet van toepassing op de reeds in dienst zijnde gehuwde onderwijzeres. Naar aanleiding van dit punt is door den Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Haarlem en Omstr., een adres aan den Raad gericht met het verzoek de behandeling van dit punt aan te hou den tot een volgende vergadering. Mocht hier tegen bezwaar zijn, dan wordt dringend ver zocht art. 27a der verordening, betreffende ont slag aan een onderwijzeres bij haar huwelijk, in de verordening niet op te nemen en de motie betreffende de gehuwde onderwijzeres, aange nomen in de raadsvergadering van 21 Februari 1924, in te trekken. Dit adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Naar aanleiding van dit punt houdt de heer R ij k e s een zeer gedocumenteerd en langdurig pleidooi voor de gehuwde onderwijzeres. Nooit is met steekhoudende argumenten de minder waardigheid der gehuwde onderwijzeres in de school aangetoond, zegt spr., en nimmer is een gehuwde onderwijzeres minder bekwaam in de uitoefening van haar taak bevonden. Integen deel. De onderwijzeressen moeders zijn meermalen een voorbeeld voor andere gebleken. Naar de meening van spreker moet dus een zoo uitstekende leerkracht niet bij voorbaat van een benoeming worden uitgesloten. Ontslag aan de gehuwde onderwijzeres is onbillijk en wreed tegenover de onderwijzeressen, die nooit of eerst na eenige jaren moeder worden. Zwanger schap kan bovendien geen reden zijn voor ont slag. Zoolang plichtsverzuim niet bewezen is. gaat men ontslaan op veronderstellingende straf gaat hier dus het misdrijf vooraf. Spr concludeert, dat aan de gehuwde onderwijzeres den toegang tot de school niet mag worden ont zegd, daar geen enkel onderwijsbelang wordt gebaat en doet een beroep op den Raad om in dien zin te beslissen. Mevr. Bigot spreekt in denzelfden zin en wijst bovendien op het gevaar, dat de onder wijzeres, die huwen wil, uit vrees voor ontsla* in concubinaat zal .gaan leven. Huwen is volgen spreekster geen misdaad, die gestraft moet wor den met ontslag. Ook Mevr. V o o g t is van meening, dat alleei moet gezien worden of de betrokken persooi haar werk goed of niet goed doet. De heer Kwak heeft alle bewondering voo de rede van den heer Rijkes, maar spr. vindt, dat men geen gehuwde onderwijzeres in d school noodig heeft. Volgens spr. moet de ge huwde vrouw haar krachten in de eerste plaats wijden aan haar gezin. De heer v. d. Erf voegt hieraan toe, dat de gehuwde onderwijzeres uit sociaal oogpunt niet voor de klas mag geduld worden. Ook financrêtfL is het voor de gemeente onwenschelijk wegens het zwangerschapsverlof. De heer De Boer is niet overtuigd dat de gehuwde onderwijzeres ook een goede moeder kan zijn, en dat is voor hem de hoofdzaak. De heer Van U n e n zegt, dat de meeningen over de gehuwde onderwijzeres in den Vrijheids bond verdeeld zijn. Spr. vindt, dat de gezins- belangen worden geschaad en vindt, dat de ge meente daaraan niet moet mee doen. Op dien grond is spr. vóór het voorstel van B. en W. De heer Vring wijst op een inconsequentie bij de tegenstanders. De Koningin en de Koningin-Moeder zijn goede regentessen en tevens goede moeders geweest. De voorzitter zet uiteen, dat het hier gaat om het al of niet vastleggen van een motie, indertijd door den Raad aangenomen, en die toen geen enkelen rechtsgrond had. De ervaringen met de eenige gehuwde onderwijzeres in deze gemeente hebben tot geen klachten aanleiding gegeven. Mevr. Bigot vervolgt, dat de gelijkstelling van man en vrouw eischt, dat men aan een vrouw niet haar werkkring ontneemt, als zij huwt. De vrouw laat zich niet meer in een hoek drukken, zij zal toch huwen, al is het niet op wettige manier. De raadsleden, die haar daartoe drijven, dragen dan van deze inmoraliteit (en mede voor het eventueel niet-krijgen van kinde ren), de verantwoordelijkheid. Op voorstel van den heer Breed worden de discussies over dit punt gesloten en wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel wordt aan genomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stem den de heeren Rijkes, Vring, Audretsch en de dames Bigot en De Voogt. Verhuur van tuingrond aan den Glipperweg. B. en W. stellen voor, verschillende perceelen tuingrond, gelegen aan den Glipperweg te ver huren tegen een huurprijs van 0.20 per R.R. 2. Z. h. s. aangenomen. Onderhandsche verhuur van een strook grond aan de Westzijde van den Glipperweg. B. en W. stellen voor, aan de N.V. „Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, voor heen Gebr. j. en H. van der Pol" te Heemstede, een strook grond, gelegen nabij den Glipperweg, te verhuren tegen een huurprijs van 1.per j aar. Z. h. s. aangenomen. Onderhandsche verhuur van grond aan de Westzijde van de Vrijheids- dreef. B. en W. stellen voor, onderhands te verhuren tot 1 Augustus 1929 aan: a. den heer H. M. Ruijsenaars, alhier, een gedeelte van het terrein, dat hij reeds in onder huur heeft ter geraamde grootte van 527 R. R. voor een huurprijs van 0.90 per R. R.;. b. aan enkele door hen aan te wijzen huurders, die grond van de gemeente in huur hadden en waarvan de huur is opgezegd, een gedeelte van het terrein, ter geraamde grootte van 173 R. R. voor een huurprijs van 0.65 per R. R. Z. h. s. aangenomen. Extra uitkeering aan werkloozen. B. en W. stellen voor, in verband met het Kerstfeest aan de werkloozen een extra uitkee ring toe te kennen, groot 2.50 met een toeslag van 0.50 voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar. De heer De Boer brengt als voorzitter van de Werkloosheidscommissie dank aan B. en W. voor het open oog, dat zij hebben voor de nooden en behoeften van de werkloozen. Herziening Uitbreidingsplan De herziening XLIX van het uitbreidingsplan wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vervroegde aflossing Geldleening. B. en W. stellen voor: a. het restant der met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam gesloten 6 geldleening, oor spronkelijk groot 1.600.000.op 1 April 1929 geheel vervroegd af te lossen; b. het restant der met de Onderlinge Levens verzekering Maatschappij 's-Gravenhage ge sloten 5 geldleening, oorspronkelijk groot ƒ36.000.op 31 December 1928 geheel ver vroegd af te lossen. Z. h. s. aangenomen. Geldleening. B. en W. stellen voor, met de Rijkspostspaar bank te Amsterdam een geldleening aan te gaan tot een nominaal kapitaal van één millioen twee honderd acht en twintig duizend gulden, tegen een rente van vier en een half procent 's jaars en tegen den koers van 98% zulks in verband met de vervroegde aflossing van het restant der 6 geldleening 1924. Z. h. s. aangenomen. Presentiegeld voor de leden der stembureaux. B. en W. stellen voor, aan elk lid van het stembureau voor de verkiezing' van leden voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad toe te kennen een presentiegeld van 1.pei' uur tot een maximum van 10.per- dag. De heer Van U n e n verklaart zich tegen dit voorstel. Er zijn liefhebbers genoeg, die het zonder betaling willen doen. Wil men schade vergoeding geven, best, maar dan brengt de consequentie mee, dat alleen loonderving wordt vergoed. Spr. zou het voorstel van B. en W. in dien zin willen amendeeren. Wethouder v. d. Poll is het met den heer Van Unen eens en wenscht het voorstel te amendeeren met de bepaling, dat loonderving wordt vergoed, als er om gevraagd wordt. De heer Vring zou het nog beter vinden, als kon worden volstaan met het indienen van een declaratie. De heer K wi a k is voor het voorstel van B. en W., om het lidmaatschap van een stembureau niet tot een bepaalden kring te beperken. Mevr. Bigot vindt het stootend als een declaratie zou moeten worden ingediend. Pre sentiegeld voor een raadszitting wordt ook door ieder zonder bezwaar aanvaard. De voorzitter motiveert het voorstel van B. en W. Het college wenschte iedere categorie in de gelegenheid te stellen de besproken functies te aanvaarden zonder financieele schade. Spr. brengt een woord van dank aan hen, die tot nu toe belangeloos hebben geholpen. De heer V a n U n e n verklaart zich niet over tuigd en handhaaft zijn amendement. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 87 stemmen. Het amendement van den heer Van Unen wordt daarop in stemming ge bracht en aangenomen met 2 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren Moolenaar en Kwak. Toetreding als lid der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor onvolwaardige Arbeidskrachten. B. en W. stellen voor, de gemeente met ingang van 1 Januari 1929 te doen toetreden als lid der Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A. V. O.) tegen eene jaarlijksche contributie van 50. Z. h. s. aangenomen. Derde kas geldleening 1928. B. en W. stellen voor, promessen of andere schuldbrieven uit te geven ten bate van den dienst 1928 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een bedrag van 300.000. Z. h. s. aangenomen. Hierna komen in behandeling De Begrootingen. Algemeene beschouwingen. De heer v. d. E rf noemt het verblijdend, dat de begrooting sluitend is kunnen worden ge maakt. De bedrijfsbegrootingen zien er zelfs zoo gunstig uit, dat spr. B. en W. in overweging zou willen geven de tarieven van gas en electriciteit te herzien en zoo mogelijk te verlagen. Spr. vindt het goed gezien niet te schriel te zijn met de subsidies. Als minderheid in de financiëele commissie wenscht spr. dit naar voren te brengen. Voor het groote gezin wordt echter naar de meening van spr. te weinig gedaan. Kindertoe slag vindt spr. noodzakelijk. De heer Van Unen betoogt, dat deze be grooting geen vasten grondslag heeft, daar enkele posten van inkomsten nog in de lucht hangen. De indruk mag echter niet gewekt wor den, dat Heemstede' er zoo slecht aan toe is. Wel wordt het reservefonds aangesproken en zal men dit niet dikwijls kunnen doen, maar als Haarlem betaalt, zal dit ook niet noodig zijn. Spr. meent met gerustheid te kunnen constateeren, dat in dat geval de financiën gezond zullen blijven. Voor pessimisme is dus geen reden. Men moet echter ook niet te optimistisch zijn en geen uit gaven doen, die niet beslist noodig zijn. De totaalindruk is niet ongunstig, maar voor zichtigheid blijft geboden. Mevr. Bigot brengt de groote lij n van de Soc.-Dem. politiek naar voren. De debatten in den Raad hebben aangetoond, dat niet ieder daarvan een goed denkbeeld heeft. Spreekster verklaart het als onwaarheid dat de S. D. tegen godsdienst gekant zou zijn. Vele predikanten zijn lid van de S. D. De gemeentebedrijven moeten zoo worden be heerd, dat geen groote winsten worden gemaakt ten koste van de gebruikers. Gemeentegrond mag niet aan particulieren worden verkocht met het oog op het algemeen toekomstig belang. Spreekster vraagt een betere verordening voor den schoolarts, zoodat de kinderen het laatste jaar ook onderzocht worden in verband met de beroepskeuze. De aandacht wordt gevestigd op te groote klasse, de wenschelijkheid van een voorberei dende school en meer toezicht bij de zwemvijvers. Spreekster pleit voor vacantietoeslag, daar geen enkel ernstig argument tegen vacantie toeslag is gehoord. Deze toeslag is geen verkapte loonsverhooging, maar een vergoeding voor de kosten die voortvloeien uit de vacantie, waar ieder recht op heeft. De werkloozen zijn uitgesloten van steun vanaf Mei tot November. De goedwillenden worden hierdoor wel sterk getroffen. Spreekster doet een beroep op de raadsleden dit vraagstuk ernstig onder de oogen te zien. De heer Van der Linden juicht het toe, dat het gemeentebestuur in democratischen zin gevoerd wordt, doch betreurt het dat in verschil lende commissies buiten het raadsverband nog geen arbeiders vertegenwoordigd zijn. De heer Kwak onderstreept het gesprokene door den heer Van Unen. Wie zich in Heem stede wil vestigen, hoeft dit niet te laten uit angst voor de toekomst van Heemstede. Met de afschaffing van de forensenbelasting b.v. zal Heemstede gebaat zijn. Met Mevr. Bigot is spr. het niet eens. Volgens spr. ondermijnt de Soc. Democratie de godsdienst. Voorts vraagt spr. aan het college hoe het staat met de herziening van de bouwverordening. Winst op de bedrijven is noodig om belastingverhooging tegen te gaan. Wel kan het tarief volgens spr. eens worden her zien. De heer De Boer merkt op, dat de R.K. fractie niet altijd bereid zal zijn om met de S. D. samen te werken, wat de heer v. d. Linden volgens spr. heeft beweerd. Antwoord van B. en W. Tariefsherziening. De voorzitter merkt op, dat de gunstige begrootingen verband houden met een uitkeering van Haarlem, die nog niet is geschied, dus thans is het nog niet de tijd om tot tariefsverlaging over te gaan. Is de toestand niet meer zoo onzeker, dan kan overwogen worden in hoeverre de tarieven kunnen worden herzien. Over de grondpolitiek zou lang kunnen worden gepraat, maar dat is overbodig daar het stand punt van de meerderheid van den raad bekend is. Uitbreiding van onderwijzend personeel en bouw van een nieuwe school zijn punten, die de aandacht hebben van B. en W. Voor openbaar voorbereidend onderwijs voelt de raad, zooals 't vorig jaar gebleken is, niets. Wethouder Dr. Droog vindt het vremd, dat Mevr. Bigot weer op den schoolarts terugkomt. Spr. heeft geen klacht vernomen in den laatsten tijd. Deze zaak zal onderzocht worden, maar spr. weet niet beter of de schoolarts doet zijn werk goed. De beroepskeuze kan misschien eens in het college van B. en W. worden overwogen. Te weinig toezicht en te weinig zwemles zijn dingen, waar spr. nooit van gehoord heeft. De herziening van de bouwverordening zal nog een poosje moeten wachten, maar de goede wil is er. Wethouder v. d. Poll zegt, dat geen aanlei ding bestaat de steunregeling voor de werk loozen te herzien. De replieken. De heer De Boer deelt mee, dat bewezen is, dat de menschen die altijd werkloos zijn, ook niet naar werk zoeken. De heer v. d. Erf tracht uiteen te zetten, dat de S. D. A. P. een anti-godsdienstige partij is. De heer Van Unen vraagt of de invoering van een huishoudtarief niet zou kunnen worden overwogen, zonder dat dit een groot verlies op levert. Mevr. Bigot antwoordt op de opmerking- van den heer v. d. Erf, dat de S. D. beslist niet anti-godsdienstig is. De bewijzen, door den heer v. d. Erf aangevoerd, noemt spreekster niet steekhoudend. Om een juisten indruk van de S. D. A. P. te krijgen moet men niet naar Rus land of Mexico kijken. Wat de vacantietoeslag betreft wenscht spreekster het standpunt van den Raad wel eens "te kennen. Laat Georganiseerd Overleg dan met een voorstel komen. Spreekster wijst er op, dat Dr. Droog haar bedoeling verkeerd heeft begrepen. De school arts is niet aangevallen, maar de verordening. Bij het kosteloos zwemmen is geen voldoende toezicht. Noodig is een inrichting om klassikaal zwemles te kunnen geven. Aan den heer De Boer antwoordt spreekster, dat men niet alle arbeiders over één kam moet scheren. Voor goedwilligen is het verschrikkelijk in den zomer geen steun te kunnen krijgen. De algemeene beschouwingen zijn hiermede afgeloopen. De openbare zitting wordt geschorst tot Vrijdagmiddag half drie.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1928 | | pagina 6