VOOR DE VROUW. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSOHE COURANT. KEURING VAN WAREN. Controle op melk. In de raadsvergadering van 16 Juni 1921 no. 12 werd, overeenkomstig een door den Minister van Arbeid ontworpen model, vastgesteld een verordening op de keuring van waren. Blijkens een circulaire van den Commissaris der Koningin acht de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het gewenscht dat deze verordening op 2 punten verandering ondergaat. De verordening toch stelt uitsluitend strafbaar het verkoopen van waren, ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet. Teneinde eene overtreding te kunnen consta- teeren, moet derhalve worden bewezen, dat de waar is of wordt verkocht. Nu zijn er verschil lende voorschriften in de krachtens de Warenwet uitgevaardigde Koninklijke Besluiten ten aanzien waarvan het uiterst moeilijk is het feit van het verkoopen van een waar, die niet overeenkomstig die voorschriften zijn behandeld, te constateeren. Dit zijn in hoofdzaak voorschriften van hygiëni- schen aard, welke betrekking hebben op het winnen, bereiden, bewaren of behandelen van waren. Wel kan worden vastgesteld dat in strijd met die voorschriften wordt gehandeld. Voorts is de verordening niet van toepassing op melkveehouders, die melk verkoopen, welke niet aan de gestelde eischen voldoet, omdat bij arrest van den Hoogen Raad dd. 5 Maart 1928 is uitgesproken, dat de melkveehouder niet valt onder het begrip „koopman". De verordening is voor een controle op melk, door melkveehouders, van weinig beteekenis. De melk is immers bij den melkveehouder niet ten verkoop in voorraad, daar zij in den regel reeds is verkocht; zij wordt daar niet uitgestald noch vervoerd, terwijl het afleveren vaak uiterst moeilijk is te constateeren. Op grond van het bovenstaande is in de laatst gehouden raadsvergadering besloten, de verordening uit te breiden met het volgende: „Het is verboden met betrekking tot waren iets te doen of na te laten in strijd met de voor schriften krachtens de Warenwet (Stbl. 1919, no. 581), met uitzondering van artikel 16 dezer wét." Voorts is de verordening zoodanig gewijzigd, dat voor de toepassing er van „melkveehouders" gelijkgesteld worden met „kooplieden". EEN „COMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS". In October van het vorige jaar was door eenige raadsleden een verzoek bij B. en W. in gediend, om het aantal leden der Raadscom- missiën met één lid uit te breiden en tevens over te gaan tot instelling van een nieuwe Commissie voor „Onderwijs en Opvoeding". B. en W. waren bereid, hiertoe medewerking te verleenenechter rezen er bezwaren ten opzichte van den naam der nieuwe „Commissie voor Onderwijs en Opvoeding", aangezien het volgens het college niet direct op den weg van de ge meentelijke overheid ligt, in te grijpen in de opvoeding of daarbij regelend op te treden. Ook in andere gemeenten werden geen bepalingen aangetroffen, waarbij de opvoeding tot de sfeer der gemeente-bemoeiing wordt getrokken. Op voorstel van B. en W. is daarom in de laatst gehouden raadsvergadering besloten een „Commissie voor het Onderwijs" in te stellen, en het aantal leden der overige commissiën met één te vermeerderen. DE N.V. NACHTVEILIGHEIDSDIENST. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben gemeld bestaat de „N.V. Nachtveiligheidsdienst en Controle" thans 20 jaar. Naar aanleiding van dit jubileum hadden wij een onderhoud met den directeur dezer nuttige instelling, die ons bereid willig een en ander omtrent den nachtveiligheids dienst mededeelde. De plaatselijke pers in 1909, zoo vertelde ons de heer Lam, maakte melding dat door den heer N. Pothoven, destijds chef van vervoer der E. S. M., een nachtveiligheidsdienst was opge richt. Als commissaris fungeerde toen Jhr. Graaflandt. Door gebrek aan geschoold personeel en goede leiding was men echter genoodzaakt dezen dienst te onderbreken, om later door het ge zamenlijk personeel te worden voortgezet. Aan vankelijk begonnen met 2 bewakers in het Haarlemmer Houtpark en aangewezen op enkele wijken, bleek spoedig dat de Nachtveiligheids dienst in een behoefte voorzag. Ook Heemstede breidde zich snel uit, zoodat de bewaking dier gemeente destijds geen gelijken tred hield met haar uitbreiding. Een nachtveiligheidsdienst was dan ook in Heemstede niet overbodig. In 1924 werd de thans bestaande dienst ge kocht door den tegenwoordigen directeur en zijn compagnon, den heer Beest van Andel. (In- tusschen overleden.) In dat jaar begonen met 19 man personeel, zijn thans iedere nacht 28 bewakers langs den weg. Terwijl wij des nachts van onze rust genieten, waken deze 28 mensehen over onze veiligheid. Bij elke abonné worden dan ramen, deuren of toegangen nagezien en overtuigen zij zich of alles goed gesloten is, niets onbeheerd is ge bleven, zoomede of niet noodeloos licht is blijven branden. Verder zijn er verschillende kleine diensten, als het ter post brengen van brieven, waar schuwen van den dokter, waartoe de nachtwaker voor den abonné beschikbaar is. Kortom, de nachtveiligheidsdienst belast zich met alles, wat redelijkerwijze kan worden op gedragen. De bewakers maken iederen nacht 3 ronden. De controle op het bewakend personeel wordt toe gepast met behulp van controleklokken, contro leurs en een inspecteur. Iedere waker is op zijn tournee voorzien van een klok, waarvan de sleutels zich op verschillende punten in den wijk bevinden. De samenwerking met de politie is zeer prijzenswaardig en men kan zich steeds om referenties, den nachtveiligheidsdienst betref fende, tot de politie wenden. Alles wordt dan ook in het werk gesteld door de directie, om geschoold en betrouwbaar perso neel in dienst te nemen. De bewaking strekt zich uit van den grens VelsenSantpoort over de gemeenten Bloemen- daal, Overveen, Haarlem, Heemstede en Benne- broek. Aan de jubileerende Mij. werd door het personeel een schrijfmachinetafel aangeboden, een bewijs van den goeden geest die tusschen Directie en personeel heerscht. De tegenwoordige directie deed en doet dan ook alles om de positie van haar personeel te verbeteren. Gedachtig aan het spreekwoord: in het heden ligt het verleden, in het nu wat komen zal, gaat de Mij. vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Wij willen dan ook besluiten met den heer Lam geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat de Nachtveiligheidsdienst onder zijn beproefde leiding moge blijven groeien en bloeien. Bij het 12'/2-jarig ambtsjubileum van den burgemeester meenden wij onzen lezers bovenstaande herinnering uit vroeger dagen niet te mogen onthouden. Deze foto werd ons welwillend ter repro ductie afgestaan door den heer H. G. van Hout alhier. BOEKBcSPREKNG Door de A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland is een zeer practisch boekje uitge geven, bevattende een beschrijving van ver schillende rijwieltochten in de omgeving van Haarlem. Het werkje is speciaal samengesteld voor hen, die eenigen tijd aldaar verblijf houden en in de omgeving van hun tijdelijke woonplaats per rijwiel uitstapjes wenschen te maken. Bovendien zijn er routes opgegeven voor hen, die elders verblijven, b.v. te Amsterdam of Den Haag en 's avonds weer thuis willen zijn. Bij deze tochten wordt zooveel mogelijk de aandacht gevestigd op hetgeen men onderweg ziet; voorts is er aan vastgeknoopt hoe het vroeger was en hoe het in de naaste toekomst worden zal. Ook zijn er in dit werkje enkele plattegronden en kaartjes opgenomen. Daar men zich op de detailkaarten voldoende oriënteeren kan, zijn de beide overzichtskaartjes der Rijwieltochten zoo eenvoudig mogelijk gehouden; alle verbin- dings- en toegangsroutes, die verwarring kunnen stichten, zijn op deze kaartjes weggelaten, zoodat men gemakkelijk verschillende tochtjes kan combineeren. De prijs van het gidsje, dat aan het Hoofd consulaat, Amsterdam Keizersgracht 588590, verkrijgbaar is, bedraagt 0.40. Bovendien is de gekleurde plattegrond ook afzonderlijk ver krijgbaar ad ƒ0.10. dragen worden, geven we dezen keer een viertal van de nieuwste modellen, zooals die door Parijs aangegeven worden. Allereerst hebben we, op de rij afgaand van links naar rechte, een blouse van yersey met een .dubbele opgestikte ceintuur, met twee knoopen, en een plastron van bedrukte stof. Het verwerken van effen met bedrukte stof zien we nog heel veel. Er is 2.25 M. stof van 1 meter breedte voor noodig. Nummer twee is in denzelfden geest, doch nu een casaque en dus langer. Deze is van effen fluweel, met een kraagje en ingezette stukken (ook in de mou wen) van bedrukt velours, dat dezen winter zor sterk in zwang is. Het kraagje is verder met een fluweelen strikje. De ceintuur is van zwart gemsleer. Aan 2.25 M. stof van 1 meter breedte heeft men voldoende. Heel origineel is nummer drie, van blauwe crêpe, met die aardige kleine volannetjes boven elkaar. Het kraagje is lichte lijk gedrapeerd en op zij met een strik. Hiervoor zal 2 meter stof van 1 meter breedte toereikend zijn. Ten slotte een eenvoudige casaque van amandelgroen velours, gegarneerd met een gewoon zilver (of zilvergrijs) soutache. De vorm van de twee zakjes van voren is weer in over eenstemming met de zigzag-lijn van de soutache- garneering. Voor deze blouse is ook 2 meter stof van 1 meter voldoende. Wel, is hier niets voor TJ bij? OVER EEN REISJE NAAR DE MIDDEL LANDSCHE ZEEEN ONZE MODE. Misschien zijn er onder onze lezeressen, die het buitenkansje smaken, in den winter een bezoek te brengen aan het zoele Zuiden, de zoogenaamde Cóte d'Azur, of wel, de Middel landsche Zee. Misschien ook niet. Wat wij er dan eigenlijk mee te maken hebben? Wel, dat zal ik U vertellen. De bezitsters en bezitters van de zeer wel gevulde beurzen, die zóó ongeduldig NIEUWE BLOUSEN. Ook voor onze blousen brengt elk jaargetijde natuurlijk zijn speciale modellen en uitvoeringen mee. En vooral met het oog op de omstandig heid, dat er dit winterseizoen veel tailleurs ge- zijn, dat zij de komst van het lieve voorjaar in ons eigen vaderland niet kunnen afwachten, en die zóó hartelijk naai- lente, zon, groen en bloemen verlangen, dat zij daarvoor heelemaal naar Zuid-Frankrijk reizen, moeten natuurlijk ook gekleed gaan. En het gaat nu eenmaal niet, om in het milde zonnetje van de Middellandsche Zee, in een wollen wintersportcostume, met een ijsmuts op onder een palmboom te gaan zitten! Aldus heeft het bezoek van velen in Europa, tijdens den winter aan den Azuren Kust ge bracht, ertoe geleid, dat er een vóór-lente-seizoen in de mode is ontstaan. Vele modehuizen komen dus al in Januari of nog vroeger, met nieuwe... voorjaarscostumes, enz., uit. En wij Wel, wij kunnen daaruit meteen zien, hoe ongeveer de eerste modellen voor onze voorjaarscollecties er zullen uitzien. Vandaar deze week dit plaatje met lente-costumes. Links een ensemble van lichtgroene stof, waarvan de mantel gegarneerd is met krulletjesbont, imitatie-astrakan, „ge schoren lam", of hoe men dit bont, dat officieel „agneau rasé" heet, ook noemen wil. De mantel is recht van voren, en van achteren iets klok kend. De mantel vertoont van binnen dezelfde garneering van zilveren stiksel en een donkerder groen lint, als die men, diagonaal, op de jurk die uit één stuk is aantreft. De rok is sterk klokkend. Een donkergroen lintje aan den hals, iets op zij gestrikt, vormt van boven de eenige gameering. Rechts in de eerste plaats een lichtblauwe japon van „gros grain", waar van het plastron gevormd wordt door een op gezette strook van donkerder blauw. Deze jurk is speciaal geschikt voor een fijngevormd, tenger ik zeg niet mager! figuurtje. Rechts een costuumpje van crêpe de chine en kasha, in de bekende tint „bois de rose". Het geplis- seerde rokje is van crêpe, het lijfje van kasha, met ingezet stuk van crêpe de chine. Het lichte rechte manteltje is van kasha, gevoerd met crêpe. En natuurlijk met een chale-kraag. LOES. RECEPTEN. GESTOOFDE AARDAPPELEN. Op 2 pond gekookte stevige aardappelen neemt men kan melk, 2 afgestreken eetlepels bloem, 2 lepels boter, 2 theelepeltjes maggi's aroma, wat nootmuskaat en zout. De koude aardappelen snijdt men in niet te dunne plakken. Z(jn de aardappelen klein, dan laat men ze heel. De boter wordt roerende verwarmd met de bloem tot een gelijk papje, waarna men er steeds roerende de kokende melk langzaam bijvoegt. Even laten doorkoken tot een dun sausje. Naar smaak doet men er wat zout bij, waarop men er de koude aardappelen een kwartiertje in laat stoven. Het gerecht wordt afgemaakt met maggi's aroma, waarna men het in een dekschaal doet, en den bovenkant met wat geraspte noot muskaat bestrooit. EEN TOMATENGERECHT. Voor macaroni met tomaten neemt men op 1/., pond macaroni 1 klein blikje tomatenpuree, 2"platte eetlepels boter, 2 platte lepels bloem, 1 uitje, wat zout en peper, en 2 theelepeltjes maggi's aroma. Een flinke hoeveelheid water met zout wordt aan den kook gebracht, waarin men geleidelijk de gebroken macaroni laat vallen, zoodat het water niet van de kook gaat. De macaroni op een zacht vuur gaar O/o uur) koken. Dan in een vergiet doen en met koud water overgieten, opdat de stukjes niet aan elkaar kleven. In de leege pan fruit men het fijngehakte uitje met de boter lichtgeel, roert er den bloem door en de tomatenpuree en giet daar dan lang zaam zooveel van het overgehouden kooknat bij, dat men een goed gebonden saus krijgt (onge veer liter)Ten slotte mengt men de macaroni door de saus en laat alles nog even goed warm worden, waarna men het afmaakt met de aroma, wat peper en zoo noodig een snuifje zout. EEN GRIESMEELPUDDINKJE. Neem daarvoor op 1 L. melk, 90 gram griesmeel, ons suiker en y* citroenschil. Men kookt op de gewone manier griesmeel, maar nu met den citroenschil er in. Na het koken vischt men den schil er uit en giet de pudding in een met koud water omgespoelden vorm. Koud en stijf laten worden. Ten slotte op een vochtigen schotel storten en opdienen met èen bessensap sausje. AARDAPPELPANNEKOEKJES. Op een pond gekookte aardappelen neemt men 1/4. L. melk, 25 gram bloem, 25 gram boter, 2 eieren, wat zout en nootmuskaat en om te bak ken 1/4 ons boter. De aardappelen prakt men fjjn, doet er de melk doorheen, het meel, de gesmolten boter en de eierdooiers. Het aller laatst, zoo luchtig mogelijk het stijfgeklopte eiwit. Van dit beslag bakt men in een klein pannetje, achter elkaar dus, met de boter, 5 pannekoekjes, lichtbruin en gaar. „Wat voert je man toch in 'ahemelanaam uit in die paal 1" „Hij is zeer voorzichtig met rijden. Hij ziet altijd eerst of de weg vrij is." Passing Shom.J

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6