1 1 Wat Groenten gebrek?? [erste Haarlemsche Dienstverrichting Gemenud Nieuws. [erste Heemsteed iche Groenten- en Fruithandel, Telefoon 10290 DRUKWERK is. W. ROGGEVEEN, Runrier-, Kalfs- en Varkensslachterij, ELECTRISCH BEDRIJF - OPGERICHT 1900. EET NU VISCH. 10NG, TARBOT. KABEL1AUW. SCHELVISCH en SCHOL. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. duren zijn. En wanneer mei verschillende kleuren waschzij neemt en er is maar zoo heel weinig van noodig! kan men aldus een alleraardigste versiering maken op allerlei klee- dingstukken van Uw kleine kleuters. Kijk. dat merkwaardig goed bij elkaar, dat kleine goed- Want die mollige, kleine bengels zijn ook nog maar heele kleine dingetjes, menschjes in hun prille jeugd, frisch en jong en o, zoo klein, net zooalsals die frissche, kleurige bloemetjes, die we op hun kleertjes gaan borduren. Wonder lijk, wat voor gedachten zoo'n nietig gekleurd bloempje al niet kan opwekken! Maar het is een feit, de pap glijdt ééns zoo gemakkelijk naar binnen, als je zoo'n pracht van een slap om hebt, met allemaal van die glim mende, fleurige bloemetjes erop geborduurd. Aan den anderen kant is het wel om verlegen te worden, wanneer je pas een pracht van een nieuwe jurk van lichtblauwe crêpe aan hebt van onderen ge-ajourd en bezaaid met donkerder blauwe bloempjes en de kat komt op uit- bundige wijze met een dikke saart zijn bewon dering te kennen geven! Nog tallooze toepas singen van deze aardige garneering zijn er voorts nog mogelijk. We kunnen er een mutsje, een manteltje, een kraagje, een hansopje of een nachtponnetje, ja, wat niet al kunnen we er mee opvroolijken. Het is ook een goed ding djt te bedenken, wanneer we één van die kleeding- stukjes gaan maken voor iemand in onzen vriendenkring, die de komst van een kleine handenbinder", verwacht. Maakte men een slabje of mutsje of jurkje zoo „enkel" dan zou het niet zoo opvallen onder den stroom van kleedingstukjes, die in zoo'n geval het huis van de aanstaande moeder binnenkomt. Maar als we er van die vroolijke, kleurige bloemetjes op maken, o, dan is het bepaald iets heel aparts! Let U maar eens op! Loes. RECEPT. Kaneelsaus smaakt heerlijk bij gekookte rijst. Neem ervoor op 1 -j Liter melk 2 flinke eetlepels suiker, 2 goede eetlepels tarwemeel, en een thee lepeltje fijne kaneel. Het tarwemeel met de kaneel en de suiker mengt me met een beetje koude melk aan tot een dik papje. De klontjes goed uitroeren. Zooveel melk erbij doen, dat het een dun papje is. De rest van de melk brengt men aan de kook, waarna men er roerende het papje in giet en de saus gaar laat koken, wat ongeveer 10 minuten kan duren. GENERAL MOTORS ONDERGAAT IN 1929 AANZIENLIJKE UITBREIDING. De beperkte productie-faciliteiten in haar fabriek aan de St. Laurevsstraat, in het centrum van Antwerpen gelegen, deed reeds sinds ge- ruimen tijd de wenschelijkheid gevoelen van expansie. Binnen de stad was zulk een uitbrei ding practisch uitgesloten, waarom General Motors het oog liet vallen op een hiertoe geschikt terrein in de nieuwe dokken, niet vei' van het dorp Eeckeren. Men zal zich herinneren, dat de groote sluis, die tot deze bassins toegang geeft, onlangs officieel werd in gebruik gesteld door Koning Albert van België bij zijn terugkomst uit de Congo. Het schip, dat Hem en zijn familie vervoerde, was het eerste vaartuig, dat door de sluis passeerde. Een terrein, aan kade 198 gelegen, werd dus bestemd voor den bouw der nieuwe General Motors fabriek. Moeilijk had een gunstiger positie gevonden kunen worden, daar de nieuwe fabriek komt te beschikken over een eigen aan legplaats voor transatlantische booten met grooten diepgang, zoowel als over een spoorweg emplacement met directe aansluiting op het Belgische net en daarmede het buitenland. Hier door zal in de toekomst het vervoer door de stad van de voor de montage benoodigde onderdeelen worden vermeden. General Motors kreeg de beschikking over 65000 M-'. grond, waarvan ruim 55.000 M2. zul len worden ingenomen door fabrieks- en kantoor gebouwen. In Juli van het vorige jaar werd een aanvang gemaakt met den bouw der nieuwe fabriek, welke thans zjjn voltooiing nadert. De installatie van machinerieën, enz. zal evenwel nog geruimen tijd in beslag nemen. De fabriek te Eeckeren wordt twee verdie pingen hoog, terwijl de constructie in hoofdzaak wordt uitgevoerd in gewapend beton. Behalve het hoofdgebouw zal een afzonderlijk krachtstation verrijzen, waarin de machines en ketels voor het leveren van den benoodigden stoom worden ondergebracht. Deze krachtbron is evenwel voor het bedrijf van ondergeschikt belang, daar dit bijna geheel electrisch zal worden gedreven, waarvoor een stroom van 6.000 V. wordt betrok ken van de plaatselijke centrale, welke stroom door eigen transformatoren wordt omgezet in 220 Volts. Buiten de eigenlijke fabriek is vol doende ruimte voor opslag van het in de carosse- ries verwerkte hout. Bijzondere vermelding verdient de aanleg op het terein van een eigen racebaan in den trant van het bekende General Motors proefterrein nabij Detroit waar de te Antwerpen gebouw de wagens aan de meest veelzijdige proeven zullen worden onderworpen. Over een gedeelte zal deze baan zelfs worden voorzien van een bijzonder slecht wegoppervlak, waardoor carosserie en veeren voor condities zullen komen te staan, die in de praktijk slechts zelden worden benaderd. General Motors laat, zooals wij zien, niets on beproefd om den koopers van haar producten Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Oakland, Buick, Vauxhall, La Salle en last but not least Cadillac het maximum van betrouwbaarheid te ver zekeren. Machtige kranen brengen het benoodigde materiaal binnen de gelijkvloers gelegen, 4400 M2. groote, opslagruimte, van waar de kisten een weg vinden naar de eerste verdieping, waar de voor naamste bewerkingen worden uitgevoerd. In een volgend artikel hopen we meer uitvoerig terug te komen op de voornaamste phasen, welke de onderdeelen moeten doorloopen, al vorens een wagen, gereed voor den weg, de General Motors fabriek verlaat. Zoowel voor de assemblage van het' chassis als voor den caros- seriebouw en de binnenbekleeding, wordt gebruik gemakt van een z.g. „assembly line", welke niet anders is dan een ketting zonder eind, door mid del waarvan chassis resp. carosserie op hun weg door de fabriek worden voortbewogen en onder scheidenlijk belanden bij de met een bepaalde bewerking belaste arbeiders. Behalve de bovengenoemde opslagplaats be vinden'zich gelijkvloers emailleer-installaties en ovens voor verschillende onderdeelen, als spat- schermen, treeplanken, wielen, enz.; bouw van vrachtwagen-carosseriesmagazijn voor reserve- deelenherstelplaats voor gereedschappen en een garage. Hier worden eveneens onderdeelen, als stuur wielen, complete wielen, enz., gemonteerd al vorens hun bestemming op de eerste verdieping te volgen. De kantoren, die ca. 3500 M2. in beslag nemen, bevinden zich in een hiertoe bestemde vleugel der fabriek. Aan het comfort der employé's wordt bijzondere aandacht geschonken, zoowel wat betreft verlichting en verwarming der loka liteiten in den winter als ventilatie in den zomer. De belangen der arbeiders worden door de directie evenzeer nauw ter harte genomen. Daar de nieuwe fabriek op eenigen afstand van Antwerpen is gelegen, blijft de directie dili gent van het vervoer der employé's van en naar hun woonplaatsen. Den employé's zal gelegenheid worden ge boden tot het gebruik van den middagmaaltijd, van uitstekende kwaliteit en tegen matige prij zen, in een eigen restaurant, waar lucht en licht overvloedig binnendringen. Alle maatregelen zijn getroffen ten einde in de nieuwe fabriek de grootst mogelijke mate van veiligheid te waarborgen. Fabriek en kantoren zijn o.a. tegen brandgevaar beveiligd door een automatische sprinkler-installatie. Benzine en olie worden opgeslagen in onder- grondsche reservoirs met een gezamenlijke capa citeit van 70.000 L. Met het betrekken der nieuwe fabriek zal de productie zeer aanmerkelijk worden opgevoerd, zoodat General Motors Continental dan eens te meer mag worden genoemd onder de groot industrieën, die een belangrijke rol spelen in het economische en commerciëele leven van België, van waar uit dit land, Nederland en Zwitserland van General Motors-producten worden voorzien. BEHOUD ONZER WELVAART. Het is gebeurd in het laatste reisseizoen, aldus vertelt de redactie van „Nederlandsch Fabri kaat", toen een Nederlandsche familie naar Karlsbad was getogen om te genieten van de grootsche natuur en Pa in een schoenwinkel een paar pracht laarzen met Engelsch merk had ontdekt. Thuis gekomen werd nog vol lof ge waagd van het Engelsche kunstproduct, dat zoo uitstekend te pas gekomen was bij de klim partijen, en werd met veel ophef verteld, dat zulke schoenen toch maar niet in Holland te krijgen waren. Totdat een vriend, die blijkbaar meer ervaringen op dit gebied had opgedaan, de binnenzijde van het lipje der schoenen aan de onzichtbaarheid onttrok en las: van Schijndel, Waalwijk Dit vermakelijk voorval doet er ons weer eens aan denken, dat wij voor ons vaderlandsch fabrikaat wel wat meer respect mogen toonen dan gewoonlijk geschiedt. En het doet ons tevens opnieuw beseffen, dat onze geldelijke verdiensten uit het buitenland komen en dat dus onze wel vaart ten nauwste samenhangt met onze handelspolitiek. Want mede aan onze tegen woordige politiek van vrijhandel, welke de grenzen niet tot kunstmatige slagboomen maakt, is het te danken dat ook 1928 weer een bevre digende toename van den uitvoer en een ver mindering van den invoer doet zien. Een en ander wordt veroorzaakt door onzen handel met het buitenland, welke van kwartaal tot kwartaal stijgend kan worden genoemd. In de laatste jaren neemt Nederland gelukkig weer gestadig in bloei toe en begint zich de vroegere welvaart wat meer te accentueerendit valt in onze groote steden en zelfs in vele kleinere gemeenten op te merken, waar verschillende ondernemingen tot een uitbreiding durven over te gaan. De allergrootste uitbreiding hebben intusschen wel ondergaan de ondernemingen, die vrijwel uitsluitend voor de internationale markt werken. Een schoolkind weet U te vertellen van de Philips-fabrieken, de kunstzijde-industrie, de margarine-fabricatie en de Calvé-fabrieken, die bijna geheel op de export-industrie zijn aange wezen. Wij mogen er niet aan denken welk een druk van tariefsbelemmeringen van het buiten land, die zouden zijn uitgelokt door eigen beschermende maatregelen, tot inkrimping van het bedrijf of tot gedeeltelijke stopzetting zouden moeten overgaan. Niet alleen het lot van de vele duizenden, rechtstreeks bij deze export industrieën betrokken, staat op het spel, doch de welvaart van ons geheele land, want wij weten wat het beteekent, wanneer zooals vier jaren geleden onze handelsbalans een minus van bijna 50 millioen aanwijst. Wij hebben onze eigen welvaart dus een deel in eigen hand bij de te volgen handelspolitiek, en het herstel van Nederland dat thans gelukkig waarneembaar is, bewijst dat wij onze oude beproefde handels politiek, die van den vrijhandel, onverzwakt moeten handhaven! HET GEHEIM VAN DEN ZAKDOEK. Een verloren weddenschap. Voor ditmaal, lezeressen en lezers, zal ik een zonderling geval uit het dagelijksch leven ver halen, dat ik niet van hooren zeggen heb én niet ergens in een verhalenboek gelezen. Maar dat ik zelf heb bijgewoond, ik mag zeggen: met eigen oogen heb aanschouwd. Het was gedurende de pas weer achter ons verstorven Kerstdagen. En natuurlijk waren we te gast bij de familie. Niet wij alleen, maar van dat jonge, onbetrouwbare en wufte slag van sinds eenige jaren getrouwde of nog in het ge heel niet getrouwde lieden. In ieder geval: We waren bij elkaar met 'n stelletje lui, dat niet benauwd is voor wat gezelligheid en voor 'n grapje vooral niet, omdat het alziend oog van ons aller moeder en schoonmoeder en de straffe blik van ons aller Vader (of schoon vader) over ons waakte. Het was gezellig. We hadden heerlijk gegeten en daarna thee gedronken, 'n Sigaar gerookt en van alles en nog wat gesnoept. De stemming was langzamerhand rijp geworden voor de ge- bruikelij ke gezelschapsspelletj es. En de een voor den ander kwam er al met een op de proppen. Eerst 'n raadseltje, toen 'n kunstjeDaarna 'n moeilijker kunstje dan voor den dag met: Zeg, kan jullie dat? En dan kwam er weer een. Toen was de beurt aan een jongen zwager van mij pas getrouwd en dus 'n man, die eigenlijk nog de jongensallures had van den ver liefdeHij sprak zijn jong en lief schoon zusje aan: Ik wed zei hij dat ik m'n zakdoek op den grond kan leggen en dat jij en ik ieder op 'n hoek gaan staan enen dat jij me toch geen zoen zal kunnen geven Wat 'n verbeelding snibde ons jongste zusje met 'n pruimenmondje. Niks geen be hoefte om je 'n zoen te geven Nou jamaar je zou het niet eens kunnen Dat weet ik nog niet Wedden? Alle toehoorders riepen mee: Ja, weddenVooruit! Vlieg er niet in, hoor! waarschuwde 'n oudere gast't Is 'm om een zoen van je te doen. Daaraan stoorde het meisje zich onbegrijpe lijker wijs! niet. Goed zei ze ik wil wedden. Meteen sprong de jeugdige zwager overeind, nam z'n zakdoek en herhaalde de voorschriften: ...Ik leg deze zakdoek uitgespreid op den grond. We gaan ieder op een van de punten staan, dus vlak bij elkaar en toch zul jij mij geen zoen kun nen geven. Vooruit drong het meisje leg maar! En toen kwam de clou. De uitdager nam z'n zakdoek, ging er mee naar de tusschendeur en legde de zakdoek uitgespreid over den drempel... Hariepen de toeschouwei's, die de truc begrepen. Nu lag de doek maar half in de kamer. De andere helft was er buiten. M'n zwager stapte buiten de deur, en trad op de punten van den doek. Daarna deed hij de deur toe. En riep tot het zusje: Nouga nou maar op de andere punt staanEn zoen me maar 's als je kan! Er ging 'n gejubel van lach omhoog. En zusje bloosde spijtig. Of het was om de misgeloopen zoen of om de nederlaag, liet ze niet blijken. Maar het geval was niet uit. Uit een van de luie stoelen rees 'n jongmensch, collega van 't kantoor van de zusjes, en stapte vooruit Heel aardig gevonden! zei hij, maar 't kan veel mooierVindt u goed, mevrouw? wendde hij zich beleefd als om toestemming tot schoonmama. Schoonmama verkneukelde zichzelf al bij voor baat, dus het antwoord was niet twijfelachtig. Welnu hernam de collega. In de eerste plaats is er niet om een bepaald bedrag gewed. Dus ik stel dit voor: Ik wed met juffrouw Lena om 'n kwartjeom 'n kwartje, dat ik de zakdoek hier op den grond zal uitspreiden absoluut zonder deurZóó op den grond en dat ze me toch geen zoen zal kunnen geven! Durft u OIk wel hoorzei mir nichts, dir nichts met 'n gebaar van schouderophalen zusje Lena. Ze scheen er heelemaal niet bang voor. En ieder spitste zich opnieuw, voelend, dat deze truc stel lig ingewikkelder moest zijn dan do eerste. Het zou veel spannender wezen De jeugdige collega, met de kalmte van een toovenaar, nam de zakdoek over, deed kwasie een paar gewichtige, maar overtollige bewegingen, klopte de zakdoek tweemaal uit en spreidde haar op een leege plek op het karpet. Ziet u zeide hij hier ligt het doek, open en blootGaat u op deze punt staan, juffrouw Lena Lena zette zich voorzichtig, lacherig en blo zend, op de. punt van den doek. Ze keek om wat te doen de kamer rond en de gasten zetten zich schrap of stonden half overeind om goed te zien wat er gebeuren ging. Ze voelden zich ongeroepen tot een soort eerlijke jury Hierna stapte de uitdager van de weddenschap op de andere punt. Zoo stonden dus de twee jonge menschen dicht tegenover elkaar of ze zouden gaan dansen. Hun gezichten waren geen tien centimeter van elkaar af en ieder begon te begrijpen, dat er iets bijzon ders zou moeten gebeuren Nu goed opletten zei de jonge man, vol maakt beheerschtEn hij nam bij voorbaat een kwartje uit zijn vestzak. Denk erom: U moet probeeren me een echten, flinken zoen te geven. Uw armen om m'n halsGeen schijnbeweging, anders lukt het niet Geef 'm dereenadviseerde een oude vriendToe Leentje! Leentje bloosde nog wat erger,Toe nou", zei Lena ongeduldig. De jonge man verschoof z'n voeten nog wat stipterBent u klaar? vroeg hij. Ik wel zei Lena zacht. Nou, probeer u dan maarIk beweer, dat u me nu geen flinken zoen zult kunnen geven Een ondeelbaar oogenblik was het muisstil in de-kamer. Toen zagen de adem inhoudende toe schouwers een bewegingLena stak haar armen uit, greep den uitdager sans gêne in een hartelijken greep om den hals en om hem als 't ware te straffen voor zijn blufferige bewering van onmogelijkheid drukte ze hem een eerlijken zoen op z'n wang, waarvan het geluid als muziek door de kamer klonk Meteen stapten ze beiden van den zakdoek. Toen het lachgedaver bedaard was, trad de collega op Lena toe en zei met een gezicht, waarin hij den lach nog even voor den zondaars- grijns trachtte te verbergen: U hebt gelijk, juffrouw LenaU hebt de weddenschap eerlijk gewonnen. En hij gaf haar het kwartje. BRENSA. Welnecn, ga clan naar 1100YAKKEBS, daar is nog geen gebrek. Wij hebben in voorraad verschc Spinazie, prachtige Bloemkool, verschc Andijvie, Schorsenceren. mooie SpruJjes, Lof. atlc Koolsoorten, enz., enz. Alle soorten Blik- en atgroenten, uitgewogen Spinazie en Andijvie a 20 cent per pond, Gedroogde Appelen a 55 cent per pond, enz., enz Verder onbevroren Sinaasappelen en Ap pelen, Peren, Pluimen, Fifili.cn. Druiven, Ananas, Tomaten, enz., enz. Bestellingen geschieden "dïïof twee wagens en van uit den winkel. Aanbevelend, BINNENWEG 27. Tel. 28161. KRl IERIJ en TAriJTIvLOPPERlJ NIEUWE KRUISSTRAAT 8 IBatM 3 HET BESTE ADRES VOOR N.V DRUKKERIJ voorheen - DE E*VEN LOOSJES - Gedempte Oude Gracht 88, Haarlem TELEFOON 10144 i Raadhuisstraat 94. - Tel. 28079. Groote so bering S okvisch en Zoutcvisch. DAGELIJKS AANVOER VAX Aanbevelend, De Eerste HeemsieeJsehe Vischhandel, Ciunpliinn 35 - Tclef. 28'45. Dagelijks versch GEBAKKEN VISCH, op verzoek warm tliuis bezorgd.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6