C. BOOMS - Heemstede BINNENWEG 3, bij de IJzeren Brug Telef. 28141. Voor de FEESTDAGEN bieden wij u aan: 5 CHOCOLADE REEPEN VOOR 10 CENT. Bijzondere aanbieding BLIKGROENTEN, Snijboonen en Sperzieboonen p. blik f 0.58 p. 6 blik f 0 55 Doperwten per blik vanaf f 0.45. IN DE HAVEN. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 VERGADERING „VRIJHEIDSBOND". De beteekenis van liet Liberalisme in onzen tijd. Rede van Dr. I. H. J. Vos. Dinsdagavond hield de afdeeling Heemstede van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een openbare vergadering in Hotel „Lommeroord". De voorzitter, de lieer J. C. Dirks, opende de vergadering en gaf vervolgens het woord aan den heer Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, die een rede hield over „De beteekenis van het Liberalisme in onzen tijd". Spr. constateerde, dat in den komenden ver kiezingsstrijd de Vrijheidsbond op zichzelf zal aangewezen zijn, daar men noch van links, noch van rechts neiging bespeurt tot samenwerking. Daarom is het noodig, dat de partij krachtig voor eigen beginselen opkomt en haar positie scherp afbakent. Het streven der liberalen is opkomen voor de liberale sfeer waarin het mate- rieele en cultureele leven zich voltrekt, volgens het beginsel van vrijheid en zelfverantwoordelijk heid. D. w. z. zoo groot mogelijke vrijheid binnen de perken van het algemeen belang, recht, orde en zedelijkheid, en daarnaast een zoo groot mogelijke zelfverantwoordelijkheid. Dus gebonden vrijheid, zoowel voor het individu als voor groepen van individuen, zoowel ten aanzien van het cul tureele leven als van het economisch leven. Daar het individu niet meer de organische eenheid is van vroeger, en door de toename van de bevolking niet meer op elementaire wijze in de behoeften kan worden voorzien, moesten wel groepen de taak van het individu overnemen en zoo ont stonden coöperaties, vennootschappen, trusts en kartels. Voor deze organisaties, die gevorderd en bevorderd worden door de hedendaagsche toe standen. wenscht de Vrijheidsbond de noodige vrijheid. Ook het cultureele leven, wetenschap en kunst eischen vrijheid. De wetenschappelijke onder zoeker moet zich ongebonden aan dogmata kunnen werpen op het onderzoek naar de objec tieve waarheid; voor den artist is vrijheid in het zoeken naar schoonheid noodzakelijk. Slechts in vrijheid, aldus Dr. Vos, kan ook het economisch leven zich op natuurlijke wijze ontwikkelen. Spr. houdt een beschouwing over drie stelsels, nl. het soeialisatie-systeem, het staatssocialisme en het vrijheidsbeginsel. Het eerste wenscht alle leiding en verantwoordelijkheid te oïitnemen aan den individueelen ondernemer en in handen van de gemeenschap te leggen. Deze stelling wordt thans echter niet meer door socialisten gehandhaafd, daar het niet gemakkelijk bleek, het te realiseeren. De proef in Rusland genomen, heeft dit wel bewezen. En laat men nu niet zeggen, dat dit stelsel slechts kans van slagen heeft, als het internationaal werd ingevoerd. Rusland immers kan als een werelddeel beschouwd worden, en Amerika geeft het bewijs, dat men op economisch gebied zich geheel nationaal kan organiseeren, zonder in conflict te komen met internationale afwijkende regelingen. Socialisatie ziet spr. niet als vooruitgang, integendeel als een terugkeer tot een atavistisch stelsel, een soort' familiehuishouding, waaraan de wereld is ont groeid en dat bij de tegenwoordige economische toestanden geen schijn van kans heeft, ooit verwezenlijkt te zullen worden. In tegenstelling daarmee is het liberalisme niet reactionnair, want het zijn juist liberale ministers geweest, die sociale wetten hebben gebracht. Ook van staatssocialisme met als uitvloeisel een leger van regelende en controleerende amb tenaren, zijn de liberalen geen voorstanders. De vrijheid van den ondernemer cliënt zoo weinig mogelijk te worden aangetast, en waar de staat beperkingen meent te kunnen opleggen, behooren deze zich te bepalen tot het gebied van veiligheid en gezondheid. Het belang van het bedrijf moet nummer één zijn; dit is ook in 't belang van den werknemer. Vervolgens hield spr. een beschouwing over de handelspolitiek. De liberalen eischen vrijhandel, geen protectie. Schijnbaar mogen enkele daden daarmee in strijd zijn: wie de feiten goed beziet, komt tot de overtuiging, dat protectionnistische maatregelen nooit door liberalen zijn getroffen of goedgekeurd. Wel moet men soms in een of anderen vorm steun aan een nationaal bedrijf verleenen, doch dit is iets anders dan beschermende rechten invoeren. Vrijhandel is voor Nederland het allerbeste; dit is bewezen door de practijk. Maar Amerika, zoo zal men zeggen, vaart wél onder protectie. Doch spr. betoogt, dat men in dit geval Amerika niet met Europa mag verge lijken. Bovendien is tusschen de verschillende staten van Amerika onderling wel degelijk vrij handel. En het is voor spr. nog de vraag of Ame rika, dat na den oorlog in een bevoorrechte positie is, zich op het huidige hooge sociale niveau zal kunnen handhaven, als eenmaal het internationale handelsverkeer weer op normale wijze is gebaseerd. Door vrijhandel wordt de wereldvrede bevor derd, doordat de volkeren materieel en cultureel in contact met elkander zijn. Doch de economische basis moet gezond zijn; is dit niet het geval, dan moeten oorlogen ontstaan. Wereldvrede wen- schen de liberalen te bevorderen door interna tionale berechting van geschillen en vrij handels verkeer, doch niet door eenzijdige nationale ontwapening. Tenslotte wijdt spr. enkele beschouwingen over de ontwikkeling van het maatschappelijk leven. Door de machinalisatie van de industrie en den trek der bevolking naar de steden zijn twee stroomingen ontstaan, die der arbeidersklasse en de vrouwenbeweging, die naast economische eman cipatie politieke emancipatie eischten. Deze zijn op ordelijke wijze tot sociaal-constructieve ele menten omgevormd en dit is mogelijk geweest5 in de liberale sfeer onder Cort van der Linden. Voor het behoud van deze liberale sfeer, zoo besluit spr. zijn rede, zal in de komende ver kiezingsdagen door ons worden gestreden. Deze met gloed uitgesproken rede werd door de aanwezigen met hartelijk applaus beloond. Van de gelegenheid tot discussie werd geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan Dr. Vos sloot de voorz. de vergadering. HET CONCOURS VAN ST. MICHAEL, (iroote deelname. Het concours van St. Michael op 14, 21 en 28 Juli a.s., het eerste wat hier in Heemstede wordt gehouden, belooft iets heel belangrijks te worden. Den eersten en tweeden dag komen 8 corpsen in den strijd, den laatsten dag 9 corpsen. Verschillende concerten zullen bovendien ge geven worden op dagen in de week. Deze echter buiten mededinging. Ook hebben verschillende Zangvereenigingen haar medewerking toegezegd. Het mooie van dit concours is, dat voor het grootste deel is ingeschreven in de hoogere af- deelingen n.m. 8 in de eere-afd., 6 in de le afd., 5 in de 2e afd., 2 in de 3e afd. en 4 in de 4e afd., terwijl in totaal 20 corpsen aan den Marsch wedstrijd zullen deelnemen, welke wedstrijd zal gehouden worden op den Vrijheidsdreef, vanaf de Van Merlenlaan tot Groenendaal. De regeling is als volgt: le dag, 14 Juli. 8 deelnemers. 4e afd. Harmonie: No. 1. Nieuwer Amstels Harmonie, Nieuwer Amstel. No. 2. Jongens Harmonie Jong Excelsior, afd. van de Westerspeeltuin te Amsterdam. 3e afd. Harmonie: Harmonie Eensgezindheid, Heemstede. 3e afd. Fanfare: Fanfarecorps Excelsior, Heemstede. Eere afd. Fanfare: Fanfarecorps Crescendo, Sloterdijk. Eere-afd. Harmonie: No. 1. Harmonie Excelsior, afd. van de Wester speeltuin te Amsterdam. No. 2. Harmonie Tuin- wijck, Amsterdam. No. 3. Harmonie Apollo, Hoorn. Aan den marsch wedstrijd nemen 0 corpsen deel: No. 1. Nieuwer Amstels Harmonie. No. 2. Harmonie Excelsior, Amsterdam. No. 3. Harmonie Eensgezindheid, Heemstede. No. 4. Harmonie Apollo, Hoorn. No. 5. Jongens Harmonie Jong Excelsior, Amsterdam. No. 6. Fanfarecorps Excel sior, Heemstede. 2e dag 21 Juli. 8 deelnemers. 2e afd. Fanfare: R.K. Fanfarecorps Sint Cecilia, Zeist, le afd. Harmonie: No. 1. R.K. Harmonie Euphonia, Overveen. No. 2. Harmonie Tuindorp, Amsterdam, le afd. Fanfare: No. 1. Fanfarecorps Ons Genoegen, Schelling- woude. No. 2. Haarlemsche Tramfanfare, Haarlem. No. 3. Fanfarecorps Kunst na Arbeid, Bennebroek. Eere-afd. Fanfare: No. 1. Fanfarecorps „Harmonie", Assendelft. No. 2. Fanfarecorps „Concordia", Oostzaan. Aan den marsch wedstrijd nemen 6 corpsen deel: No. 1 Fanfarecorps Concordia, Oostzaan. No. 2. Haarlemsche Tramfanfare, Haarlem. No. 3. Fan- I farecorps Kunst na Arbeid, Bennebroek. No. 4. R.K. Harmonie Euphonia, Overveen. No. 5. Fan farecorps Ons Genoegen, Schellingwoude. No. 6. Haimonie Tuindorp, Amsterdam. 3e dag, 28 Juli. 9 deelnemers. 4e afd. Harmonie: No. 1. R.K. Harmonie Soli Deo Gloria, te Zilk, gemeente Noordwijkerhout. No. 2. R.K. Har monie Utile Dulci, Haarlem. 2e afd. Harmonie: No. 1. R.K. Harmonie Adolf Kolping, Lisse. No. 2. R.K. Harmonie Sint Jozef, Beverwijk. No. 3. Harmonie Voorwaarts, Haarlem. No. 4. Harmonie Trou moet Blij eken, Lisse. le afd. Fanfare: R.K. Fanfarecorps Sint Jozef, Heerlen (Lim burg). Eere-afd. Fanfare: Fanfarecorps Kunstkring, Spaarndam. Eere-afd. Harmonie: R.K. Harmonie Sint Gregorius de Groote, 's-Gravenhage. Aan den marsch wedstrijd nemen 8 corpsen deel: No. 1. Haimonie Sint Jozef, Beverwijk. No. 2. Haimonie Sint Gregorius de Groote, 's-Graven hage. No. 3. Hai monie Utile Dulci, Haarlem. No. 4. Fanfarecorps Kunstkring, Spaarndam. No. 5. Harmonie Trou moet Blijcken, Lisse. No. 6. Harmonie Voorwaarts, Haarlem. No. 7. Fanfarecorps Sint Jozef, Heerlen. No. 8. Har- i monie Soli Deo Gloria, Zilk. co o> LX3 1X3 FIJNE VLEESCH- cu as as ca WAREN. F ons Ham le (been). f 0.40 Rus Ham 99 0.35 Rlaas Ham 99 0.30 Schouder Ham 99 0.28 Rookvleesch (muis) 99 0.40 99 99 99 0.35 (v. stuk) 99 0.30 Leverkaas 99 0.22 Berliner Worst 99 0.24 Saks. Smeerworst 99 0.20 Bloedworst 99 0.10 Leverwoist 99 0.12 Tongenworst. 99 0.20 Ontbijtspek 99 0.22 Lunekworst 99 0.18 DELICATESSEN. Kreeft per blik f 1.45 enz. Zalm vanaf f 0.42 enz. Sardines, Fransche f 0.65 enz. Noorschc f 0.35 enz. Worchester saus p. fl. f 0.95 Pharin. kaas p. fl. 0.S0 Slaolie le kw. p. fl. 0.85 Calvé, Delft 1.20 Delfia, vet 0.58 Rozijnen, p.p. 0.20-0.30-0.40 Sunmaid Rozijnen p. p. 0.32 Pruim edanlen 0.35-0.42-0.50 Beschuit p. rol 0.10-0.11-0.12 Gember per pot f 1.25 Uitgewogen p ons „0.20 REUZENKOEKENf 0.25 7 Cake voor 0.25 Amandelbroodjes 0.06 KOFFIE en THEE. Steeds verseh in voorraad. Custard, p. pak vanaf f 0.47 Lucifers, Zw., p. pak „0.11 Margarine, per pond 0.40 Mi lange, „0.75 II. I. C. Zelfr.meel,p.p. ,.0.20 3 rol tafelbeseliuit 0.27 Perziken, per blik f 0.55 Ananas vanaf f 0.50 ONZE ENG. CAKE, NIET VERGETEN, PER STUK f O 25. Hooren en bezorgen zonder prijsverhooging. Aanbevelend, C. BOOMS. Kapitein Oelsen doet een Huwelijks aanzoek, en vrouw Teer vindt het een prettige Pinkster. De kleine booten bij de schipbrug schommel den zacht op en neer. De kotters, de schoeners, de tweemasters, de vracht- en pleizier-stoomers lagen onbeweeglijk, zoo onbeweeglijk, alsof 't Zondag was en alsof er in de wereld geen wind bestond. Er vloog ook slechts af en toe een heel zacht briesje over het blauwe water en Zondag was 't werkelijk, Pinksteren zelfs, en een van zon doorgloeide stille en tevens vrome plechtigheid lag over land en zee verspreid, alsof de natuur het kerkelijk feest meevierde. Vanuit den Dom klonken bruisende orgel klanken en verheffend koorgezang en de tonen, die voortzweefden tot aan het water, troffen het oor van kapitein Oelsen, die boven op zijn nieuw, sinds den vroegen morgen reeds met Pinkster- groen versierd stoomschip zat en een pijp rookte. Blauwe rook steeg in fijne kringeltjes in de lucht omhoog en daarin en ook in de heerlijke geur van zijn tabak verheugde hij zich Juist stapte uit het koffiehuis „Het Anker", dat zich links aan het einde der rij lage haven woningen verhief, een kleine knappe vrouw, blootshoofds naar buiten, liep de vandaag zwijgende vaartuigen voorbij en kwam dan op den stoomer toe, waar kapitein Oelsen, die nu reeds sinds zeventien jaren voor de reederij voer, boven op het dek zat en orgelmuziek, koorgezang en goudstralenden zonneschijn, blauwe lucht en teerkleurig Pinkstergroen voor niets genoot. „Morgen kapitein," knikte zij en keek hem schalks aan. „Morgen Grete," groette hij terug. „Jij zit hier maar te smoken! Je wilt zeker naar je zuster op het feest „Ja, dat wou ik. Maar ik heb me bedacht." „Zoo, zoo. Wie heeft dan je schip zoo mooi opgeknapt? Vanmorgen vroeg al wou ik een kijkje nemen. Dat men de paarden zooiets achter de ooren steekt en achter den spiegel, weet ik wel, maar een stoomschip „Ja, men heeft zoo van zijn invallen, Grete 't is vandaag Pinksteren. Daarom ben ik zoo vroolijk aangelegd." „Zoo, zoo, wat is er dan gebeurd?" „Ik wil vandaag mijn verlovingsfeest vieren..." „Wat zeg je me daar?" verbaasde Grete, ter-wijl de schalksche trek van haar gelaat ver dween. „Nog op jouw leeftijd? Nu, dat is een nieuwtje hoor! Daar heeft men nog niets van gehoord." „Daar kon ook niemand wat van hooren, Grete, ik wist 't gisteren zelf nog niet. 't Is vannacht pas gekomen." „Zoo, zoo, mag ik ook vragen met wie?" „Welzeker! Kom maar eens even in de kajuit, dan zal ik je 't portret van mijn aanstaande laten zien!" „Wat ge zegt! Ja, maar op het schip klim men? Ik kan eigenlijk niet goed weg. Er kunnen gasten komen „Och, het gaat wel, Juffrouw Line is immers thuis Gerustgesteld door deze woorden, betrad de Weduwe Grete Teer, eigenares van 't koffiehuis en logement „Het Anker", het stoomschip en even later volgde zij den voorgaanden kapitein, die haar eerst zeer vertrouwelijk de hand ge schud had, in de kajuit. „Maar zeg me nu toch even kapitein, hoe je zoo plotseling op zooiets gekomen bent," vroeg Grete terwijl zij de trap afging. „Wat zullen ze daar allemaal van opkijken. Lieve deugd! Of weet er al iemand van?" „Neen, maar ze zullen het gauw genoeg weten en ik wed dat al mijn vrienden en bekenden er schik in hebben, Grete. Dat is zeker! Ook gij denk ik. Hoe lang kennen wij mekaar eigen lijk al?" „Och, laten we dat maar liever niet uit rekenen, oude." „Maar, daar zouden we juist over praten! Weet je Grete, dat ik me eigenlijk geërgerd en boos gemaakt heb, toen jij voor tien jaar met Teer trouwde, 't Is niet kwaad dat hij voor anderhalf jaar stierf." „Hè, wat is dat nou? Hij was toch een heel respectabel man „Lang, niet goed genoeg, voor jou Grete. Als hij nijdig en als ie dronken was, dan sloeg hij je! En jij, jij hebt je nooit beklaagd, 't nooit verteld. Ik heb je bewonderd, wij allemaal, Grete „Men moet iedereen nemen zooals Onze Lieve Heer hem geeft, kapitein! Hij had ook zijn goede zijde. Ik had niets; hij nam mij met m'n kleine beetje spullen in mijn koffer." „Ja, hij kon zich feliciteeren. Zoo'n aardige knappe, vlijtige en goede huisvrouw kon hij aan de heele kust niet vinden. Hij trok een hoofd prijs." „Vandaag ben je aan 't vleien, oude! Dat deed je vroeger nooit. Er is iets niet in orde met je! Het schip met groen, een verloving, en dan andere vrouwen complimentjes maken?" „Andere vrouwenhoe zoo?... Alsjeblieft ga zitten. Neen, hier, dit is een makkelij kei- plaats. Wil je wat gebruiken met 'n koekje, Grete?" „Neen, neen, dank je kapitein. Maar laat me nu gauw je bruid zien. Ik ben vreeselijk nieuws gierig en ja, bijna een beetje jaloersch." „Ja, en dat is goed... ...heel goedGrete!" „Hoezoo, goed?" „Dat je jaloersch bent. Nu zijn we in 't goeie vaarwater." „Nou, wie daar uit wijs kan worden! Waar heb je ze dan? Is zjj hier uit de stad?" „Ja." „Maar zet me dan toch niet zoo op de pijn- i bank! Een oude of een jonge?" i „Zoo tusschenbeiden. Zoo oud als jü Grete, juist zoo oud „Nu ja Zoo'n jonge zou voor jou ook niet meer passen. En heeft zij wat?" „Dat zou ik denken! Zij heeft een hart van goud en zij heeft een eigen huis." „Nou dan komen jullie goed b(j elkaar." „Zeker Grete, dat moet ook. O, ja zeker, het portret zal je zien. Zij heeft nog heelemaal geen vermoeden van de verloving." „Hè, wat is dat nu weer? Ik kan je vandaag niet goed snappen. Wou je mij soms voor den mal houden, oude?" „De Hemel beware me! En pas nu op. Kijk maar eens in den spiegel!" „In je spiegel? Waarom dat nu weer?" „Daar heb ik mijn reden voor, Grete." „Nu, daar dan! En nu?" „Daar zie je mijn bruid, zie je haar?" „Hoe moet ik haar dan zien? Ik zie me zelf." „Nu ja, dat is ook best. Mijn aanstaande heet Grete Teer. dat wil zeggen, als ze wil." „Kapitein! Oude! Je wilt mij er werkelijk tusschen nemen." „Neen, zeker niet, Grete! Maar toe, kom eens 'n oogenblikje hierZie je ik verlang naar 'n beetje warmte in hart en gemoed. Altijd op het water, maandenlang, soms een jaar, en als ik hier terugkom, is 't als een halve vreemde ling. Ik zou graag een eigen huis, een eigen nestje hebben, ja, ik wil mettertijd rustig gaan leven. Ik vaar nu immers al in 't geheel vijfen dertig jaarEn mi heb ik gedachtIk wou je vragen of je geen lust had je ouden schoolkameraad bij je te nemen, hem de herberg te leeren, opdat ie later ook naar de gasten een heeten grog op tafel kan brengen Weet je Grete! Ik heb al van je gehouden toen wij samen naar school gingen, o, nog vroeger, toen wij bij Nedemans in den kersen boom zaten. En dat is altijd zoo gebleven en nu wou ik in den voormiddag naar je toegaan om je uit te noodigen mijn schip eens van bin nen te bekijken, en dan, dan wou ik je dit zeggen. En daar kom je nu zelf aan, alsof de Lieve Heere je gestuurd heeft. En dat is nu dan ook alles! Wil je Grete?" Door het kleine open ronde venster van de kajuit drongen juist weer orgeltonen van den Dom naar binnen. De frissche lucht die over het water kwam, beroerde de zinnen der vrouw, die eerst vol verbazing, nu vol gelukkige ontroering toegeluisterd had. En toen hij zich met zijn korte, krachtige gestalte, zijn eerlijk gezicht en goedige oogen naar haar oprichtte, toen reikte ze hem de hand en fluisterde: „Ja, oude, ik wil, öf ik wil! En dit is een Pinksterdag zooals er in de heele stad niemand een viert." „Och mijn lieve Greet, mijn lieve vrouw!" En de man gaf haar een kus, zoo hartelijk, zoo vol dankbaarheid, als ze in geen jaren gehad had GERARD H.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 3