Loes. VERSLAG LAATSTE NIEUWS. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT HET KORTE SPORTIEVE JASJE. J)m U de waarheid te zeggen, is dit verschijn sel van het „korte sportieve" manteltje niet iets van dit jaar in het bijzonder. Elk jaar zien we het in min of meer denzelfden vorm op de proppen komen. Wat een bewijs is voor het nut, dat we ervan kunnen hebben als we aan het strand zijn, of wel we gaan roeien of zeilen of ons bezighouden met een dergelijke zomersche bezigheid. Het doel van dit jasje is natuurlijk, een bescherming te zijn wanneer het wat kil of frisch wordt in onze dunne zomerjurken. Daarom zijn deze jasjes of jekkertjes meestal van vrij dikke wollen stof, heelemaal recht en met een dubbele rij knoopen, liefst van metaal verguld en „zilver". De kleur hangt af van Uw teint, van Uw haar of oogen, en varieert daarom van rood tot marine-blauw, of zwart groen, citroen geel en zoo meer. Enkele variaties in den snit ziet men ook wel. Een enkele maal vervangt men namelijk de vier knoopen door twee (een één-rij-er dus!) of wel door een ceintuurtje. En verder gebruikt men er zoowel effen stof als bedrukte en gestreepte voor. Doch meestal toch effen of gestreept. Dat ligt meer in de sportieve lijn. Het figuurtje in het midden vertoont dus het klassieke beeld van het zomerjekkertje. De andere vier zijn er weer variaties op. Zoo zijn bij nummer 1 de hoeken afgerond en is het jasje afgebiesd met een tres van een afstekende kleur. Nummer twee heeft een smal sjaalkraagje en wordt met twee enkele knoopen gesloten. Een enkel stiksel op zijpanden en mouwen zorgt voor wat afwisseling. Nummer drie krijgt een apart karakter door de gestreepte stof die er voor gebruikt is. En nummer vier heeft geen kraag, en alleen maar revers, verder een ceintuur met een blinkende gesp en drie opgestikte zakken. Er is dus keus genoeg. En U behoeft zich heusch geen zorg te maken, als U met dit jasje niet gaat zeilen of roeien of naar het strand gaat. Het is ook prachtig geschikt om mee te gaan tennissen of fietsen. Ieder naar zijn eigen idee. RECEPT. GARNALEN-GEHAKT kan men als volgt bereiden: Op pond gepelde garnalen neemt men 2 flinke sneden brood zon der korst, peper, zout, nootmuskaat, scheutje warme melk, een flinke lepel gehakte peterselie, 1 ei, 1 theelepeltje maggi's aroma, wat paneer meel en voor het braden een paar lepels boter. De gewasschen gepelde garnalen hakt men fijn en vermengt ze met het in de warme melk fijn gewreven en daarna flink uitgedrukte brood, het zout, de kruiden, peterselie, aroma en ei. Van het gehakt vormt men ongeveer 6 balletjes, wentelt die rondom in paneermeel en braadt ze in de heete boter op de gewone manier mooi bruin (•ca. j/> uur), terwijl men ze af en toe bedruipt met de boter. van de Gemeenteraadsvergadering van DONDERDAG 25 JULI 1929. Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van Wethouder Jhr. v. d. Poll, bij afwezigheid van den burge meester. Meedegedeeld wordt, dat aan den burge meester verlof is verleend tot 12 Aug. a.s. Voorts zijn afwezig met kennisgeving van verhindering: Mevr. De VoogdDe Vogel, en de heeren Kwak en Van Unen. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. een brief van Mej. J. Kuper, onderwijzeres aan de O. L. School aan den Voorweg, met verzoek om eervol ontslag met ingang van 1 Sept. e.k. B. en W. stellen voor, het gevraagde ontslag te verleenen met ingang van 1 Oct. 1929. Mevr. Bigot vraagt, waarom het ontslag niet ingaat op 1 Sept., zooals is aangevraagd. De voorzitter antwoordt, dat geen termen aan wezig waren, om van de verordening af te wij ken, en in 't algemeen ontslag op korten termijn niet in 't belang is van het onderwijs. Conform het voorstel van B. en W. wordt be sloten het gevraagde ontslag te verleenen met ingang van 1 Oct. 1929. Ie Wijziging verordening Schoolartsen. Op voorstel van B. en W. wordt de Verorde ning tot regeling van de aanstelling en den werkkring der schoolartsen gewijzigd in dien zin, dat de artsen niet meer voor vijf, maar voor drie jaren worden benoemd. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beschikbaarstelling gelden leermiddelen Nicokias Beetsschool. B. en W. stellen voor, de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen, ten behoeve van de Nicolaas Beetsschool aan den Voorweg. Z. h. s. aangenomen. Benoeming Vakonderwijzeres Open bare U.L.O.-School. B. en W. stellen voor, een tijdelijk vakonder wijzeres te benoemen om gedurende drie uur per week onderwijs te geven in het vak nuttige handwerken, aan de meisjes-leerlingen van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan den Bronsteeweg, tegen een belooning van 125.per jaar voor elk wekelijksch lesuur. Z. h. s. aangenomen. Benoeming Hoofd O.L. School, Voorweg. In verband met de overplaatsing van den heer D. Kikkert als hoofd naar de nieuwe openbare lagere school ontstaat met ingang van 1 Sep tember a.s. eene vacature van hoofd aan de openbare lagere school aan den Voorweg. Ter voorziening in deze vacature is de vol gende voordracht opgemaakt 1. G. J. A. Heino, hoofd eener school te Wormer. 2. A. C. Thiirkow, hoofd eener school te De Koog (Texel). 3. J. Hokkeling, hoofd eener school te Boven- karspel. Bij dit punt gaat de Raad ongeveer tien mi nuten in geheime zitting over. Na heropening- wordt met algemeene stemmen benoemd de heer A. C. Thürkow. Verbetering beplanting in Groenendaal. B. en W. stellen voor een crediet te verleenen van 1500.voor verbetering van de beplan ting van de Sparrenlaan en beplanting van de open plekken in het eikenbosch nabij de Toren laan. De heer Audretsch is van meening, dat het mislukken van de Sparrenlaan niet zoozeer het gevolg is van de soort dennen, als wel van een verkeerde wijze van planten. Spr. geeft een uiteenzetting hoe dennen geplant moeten worden. Met de keuze van Oostenrijksche dennen kan spr. zich wel vereenigen, doch er moet vooral op deskundige wijze worden gewerkt. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat met de wenken van den heer Audretsch rekening zal worden gehouden. Overigens merkt spr. op, dat een deskundige over deze zaak heeft geadviseerd en toezicht op de beplanting zal houden. De heer v. d. Erf vindt het een beetje ge vaarlijk als raadslid lijnrecht in te gaan tegen het advies van een deskundige. Spr. zou metter tijd een gediplomeerd tuinman willen aanstellen, en uit de sollicitanten de beste willen kiezen. De heer R ij k e s zou het gewenscht vinden, als iemand in gemeentedienst verstand had van beplanten, enz., zoodat voortdurend onder des kundige leiding kon worden gewerkt. De heer V r i n g sluit zich hierbij aan. De heer Audretsch bestrijdt, dat hij, zooals de heer v. d. Erf heeft gezegd, tegen het advies van den deskundige ingaat. Oosten rijksche dennen zijn uitstekend, maar als ze niet deskundig worden geplant, dan zal men dezelfde ervaring opdoen als thans met de be staande dennen. Na nog eenige duscussie wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. Herstellen en uitbreiden Bliksem afleider Raadhuis. B. en W. stellen voor een crediet te verleenen van 300.voor het doen herstellen en uit breiden van de bliksemafleider-installatie op het Raadhuis. De heer R ij k e s spreekt er zijn bevreemding over uit, dat advies over deze zaak is gevraagd aan Openbare Werken en niet aan den des kundige bij uitnemendheid, den directeur van het electrisch bedrijf. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat het advies van O. W. steunt op een advies van de Electrische Apparaten-Fabriek, dus wel te ver trouwen is. Spr. merkt op, dat advies is ge vraagd aan dezelfde firma, die den bestaanden bliksemafleider heeft geconstrueerd en dus de finesses van den bouw grondig kent. De heer V r i n g ondersteunt de meening van den heer R ij k e s, dat de directeur van het Electrisch Bedrijf wel degelijk deskundig op dit gebied is. De heer R ij k e s stelt voor, alsnog advies te vragen aan den directeur van het G. E. B. Dit voorstel wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Tijdelijke voorziening in schoolruimte R.K. School. B. en W. stellen voor, uit de gemeentekas de benoodigde gelden beschikbaar te stellen, ten behoeve van de tijdelijke vestiging van de nieuwe bijzondere lagere school in een drietal vertrekken der villa „Postlust" aan den Heeren- weg 92. Z. h. s. aangenomen. Rijksbijdrage voor Groenendaal. B. en W. stellen voor, van het Rijk onder de daar voor gestelde voorwaarden krachtens artikel 12 der Bosch wet te aanvaarden eene bijdrage van 2000.per jaar gedurende tien jaren in de kosten van instandhouding van het wandelbosch „Groenendaal". Z. h. s. aangenomen. Benoeming onder wijzer nieuwe O. L. School. Tot onderwijzer aan de nieuwe openbare lagere school wordt benoemd de heer T. D. van Splun teren, onderwijzer e.l.s. te Zaandam. Wijziging Verordening Openbare Scholen. B. en W. stellen voor het maximum aantal leerlingen voor de le, 2e, 3e en 4e klasse te bepalen resp. op 30, 28, 26 en 21. Z. h. s. aangenomen. Rondvraag. Mevr. Bigot is in de noodwoningen bij de Belt geweest en heeft verbaasd gestaan over de enorme massa's vliegen, die het leven der be woners daar ondragelijk maken. Bespuiting met R.I.D.S. helpt daar niet. Spreekster pleit voor het aanbrengen van horren voor de ramen. Wethouder Dr. Droog zal daar zijn aan dacht aan wijden. Overigens moeten de men- schen ook zelf spuiten en niet wachten tot Open bare Werken dit voor hen doet. Daar de vliegen van buitenaf komen, zullen horren voor de ramen wel beter helpen, mits dan de deur dicht blijft. De heer Vring wijst erop, dat de uniform van de boschwachters, die meer op winterklee- ding dan op zomerkleeding lijkt, in deze warme dagen een ondraaglijken last veroorzaakt. Spr. vraagt, of in den zomer geen luchtiger uniform kan verschaft worden. De voorzitter zegt toe, deze zaak in de ver gadering van B. en W. te bespreken. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. DE NIEUWE R.K. SCHOOL TIJDELIJK IN VILLA „POSTLUST". In het begin van dit jaar zijn aan het R.K. Kerkbestuur van den II. Bavo alhier gelden toe gestaan voor de stichting van eene bijzondere lagere school. Deze school zal worden gesticht op de terreinen van dat Kerkbestuur aan en bij den Bronsteeweg hoek Lanckhorstlaan. De plannen zijn in bewerking, doch zal het nog wel eenigen tijd vorderen eer dit gebouw gereed zal zijn. Venvacht wordt dat de school eerst in den zomer van het volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Wegens den grooten toevloed van leerlingen op de Jongensschool aan den Heerenweg zou het echter wenschelijk zijn, dat de nieuwe school reeds thans in gebruik kon worden genomen. Het Bestuur heeft zich daarom tot den Raad gewend met het verzoek om gelden beschikbaar te willen stellen om tijdelijk de nieuwe school te kunnen onderbrengen in de villa „Postlust" aan den Heerenweg no. 92 alhier. Er hebben zich nu reeds voor de eerste klasse van de Jongensschool aan den Heerenweg een zestigtal leerlingen aan gemeld, een getal, grooter dan op genoemde school geplaatst kan worden. Van deze zelfde school '3 een andere klasse, wegens het te groote aantal leerlingen, reeds gesplitst. Er is dus alle reden voor om reeds met September a.s. de nieuwe school te vormen, welke later in het te stichten gebouw aan den Bronsteeweg zal worden ondergebracht. Het Bestuur wenscht nu van genoemde villa drie vertrekken in gebruik te nemen en in te richten voor schoollokalen, hetwelk met geringe kosten kan geschieden. Twee ver Dekken kunnen onder noemenswaardige verandering in gebruik worden genomen, terwijl een derde vertrek door verplaatsing van een houten schotwerk kan worden vergroot. In de raadszitting van gisteren is besloten, het verzoek in te willigen, zoodat met Sept. a.s. de nieuwe R.K. School tijdelijk wordt gehuisvest in „Postlust". DE SPARRENLAAN WORDT OPNIEUW BEPLANT. Zooals uit het raadsverslag in dit nummer blijkt, is in de gisteren gehouden raadszitting aan B. en W. een crediet van 1500.toege staan voor verbetering van de beplanting langs de Sparrenlaan en op ander terrein in Groenen daal. De sparren in de Sparrenlaan verkeeren n.l. in zeer slechten toestand en gaan jaar op jaar achteruit. Volgens advies van den daarover geraadpleegde deskundige dienen deze sparren verwijderd te worden en vervangen te worden door Oostenrijksche dennen (Pinus austriaca), welke beter tegen den zeewind bestand zijn en daardoor meer kans van slagen hebben dan de thans aanwezige Nordman sparren. Het aanbrengen dezer verbetering zal naar raming een uitgaaf vorderen van ongeveer f 1000 Behalve aan de Sparrenlaan zal nog op een j ander terrein de beplanting worden verbeterd. Het gedeelte bosch (eikenhakhout) aan de Torenlaan heeft hier en daai; open plekken. De beplanting daarvan zal geschieden met jonge, tweejarige dennen, zoodat langzamerhand het slechte gedeelte van het hakhout vervangen wordt door goedN groeiend dennenhout. Deze aan planting nabij de Torenlaan zal ongeveer 500. kosten. De dennen moeten volgens advies van den daarover geraadpleegde deskundige, wil men kans hebben dat ze in leven blijven, nog in het a.s. najaar, in ieder geval voor einde September 1929 geplant worden. Voorjaarsbeplanting wordt sterk afgeraden, omdat de boomen dan tenge volge van den alsdan veelal heerschenden drogen wind, veel te lijden hebben. MUZIKALE WANDELING. Naar wij vernemen zal het Fanfarecorps „Kunstkring" uit Spaarndam, welk corps Zater dagavond concerteert op het feestterrein, zich met muziek begeven vanaf de IJzeren Brug langs Raadhuisstraat en Van Merlenlaan naar den Vrijheidsdreef. Het vertrek vanaf de IJzeren Brug zal ongeveer plaats hebben om kwart over 7. Zijn uitlegging. „Het is vreemd, dat zoo'n sterk man als jij geen werk zou kunnen vinden," zei de mevrouw bij de deur. „Ja, ziet u, mevrouw," antwoordde de land- looper, „de menschen willen altijd inlichtingen hebben van mijn laatsten baas, en die is nu al bijna twintig jaar dood." een dxtet in duplicaat aan het strand of twee maal 'jwee maakt vier! (Loiulon Opinion).

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6