SPORT. Roeken en Tijdschriften. Gemengd Nieuws. Van steenkool tot gas. III I staande figuur blijkt 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Vervolg Plaatselijk Nieuws. DOELMATIGE VOLKSVOEDING. Filmvertooning en Demonstratie van Maggi's Producten. „Leerzaam en boeiend", zoo luidde algemeen het oordeel over den voordrachtsavond, die Dins dagavond in de zaal van het R. K .Vereenigings- gebouw gehouden werd. De inleider sprak over „Doelmatige Volks voeding met betrekking tot de Maggi's Pro ducten" en lichtte zijn uiteenzettingen toe met een paar films en een demonstratie met Maggi's producten. Spr. bood eerst een interessanten terugblik op de levens- en voedingswijze onzer voorouders en toonde aan hoe met de veranderde levens wijze ook de voedingswijze langzamerhand an ders wordt. Terwijl onze voorouders nog aan een buitengewoon vette en zware spijs de voor keur gaven, is men tegenwoordig hoe langer hoe meer van inzicht, dat de mensch niet leeft van wat hij eet, maar van hetgeen hij verteert. De strijd om 't bestaan is zwaarder geworden en de tijd ontbreekt ons om zooals onze voorouders een rustig en bespiegelend leven te leiden. De zorg voor onze gezondheid dwingt ons naar een voedingsmiddel om te zien, dat ons voedt en tegelijkertijd bevorderlijk is voor onze spijs vertering. Zulk een voedingsmiddel is de soep! De soep geeft ons voedsel in den lichtst verteerbaren vorm en werkt weldadig op het geheele men- schelijke organisme. Het is de baanbrekende daad van de Maggi Fabriek geweest om aan deze dringende be hoefte tegemoet te komen door de bereiding van een droge soep in tabletvorm. Maggi's Soep tabletten bevatten alle bestanddeelen van een zelfgemaakte soep en behoeven ter verkrijging van een gereede krachtige soep slechts fijn ge maakt en korten tijd in water gekookt te wor den. Het is duidelijk, dat op deze wijze tijd en brandstof bespaard wordt. Verder wees spr. op de wijd en zijd bekende Maggi's bouillonblokjes, die overal algemeen ge liefd zijn. Inderdaad bestaat er nauwelijks een smakelijker en aangenamere inleiding van den maaltijd als een krachtige bouillon of een bouil lonsoep. De aanwezige dames zullen met genoe gen vernomen hebben, dat Maggi's bouillon- Plokjes ook bij de bereiding en verbetering' van sausen, stamppot, enz., voortreffelijke diensten bewijzen. Als derde product werd de Maggi's Aroma getoond, die in origineele flaconnetjes in den handel gebracht wordt en ter verbetering van flauwe spijzen dient, die ondanks toevoeging' van zout en kruiden nog niet krachtig smaken. Daar Maggi's aroma bovendien nog de eigenschap bezit de afscheiding van maagsappen en daar door de spijsvertering' te bevorderen, is het dui delijk, dat het geen luxe, maar een belangrijk hulpmiddel voor elke keuken is. Zijn uiteenzettingen bevestigde spr., door ieder in de gelegenheid te stellen de mtusscnen bereide Maggi's soepen en bouillon te proeven. Tenslotte werd een zoowel leerrijke als onder houdende film getoond, die de aanwezigen 111 het grootsche Zwitsersche landschap ver plaatste. De grootte der Maggi Fabriek, die zich in het dal over meer dan 1 K.M. uitstrekt, verbaasde menigeen. Het eerste deel van den film gunde ons een blik in het groote landbouwbedrijf, dat de fabriek er op nahoudt om zich van versche grondstoffen van de allerbeste kwaliteit te kun nen voorzien. Het tweede gedeelte van den film voerde door de fabriek zelf, waar men het ont staan der drie producten verder volgen kan. Duiten het schoonmaken der groenten wordt alles door machines verricht, zoodat geen menschenhand met het product in aanraking komt. In 't geheel is orde en zindelijkheid het kenteeken van het geheele bedrijf. Met een mooie natuuropname en een geestige teekenfilm, betrekking hebbende op de Maggi's producten, werd de interessante avond besloten. ZWEMMEN. H.P.C.-Nieuws. Op Zaterdag 28 en Zondag 29 September wordt in de badinrichting, Heiligeweg te Amster dam, een zwemfeest gegeven, uitgeschreven door de A. L. H. P. C. heeft op verschillende nummers in geschreven. Het programma is als volgt: Zaterdag 28 Sept., van 8 tot 11 uur nam.: Estafette, 5 X 50 Meter vrije slag. De ploeg is als volgt: 1. D. Philippo, 2. D. Wesseling, 3. J. Uitendaal, 4. H. Eldering, 5. F. W. Moolenaar. Estafette 4 X 50 Meter wisselslag. Ploeg: Schoolslag, J. Stuifmeel; rug, J. Uiten daal; zijslag, F. W. Moolenaar; vrije slag, D. Philippo. Waterpolo wedstrijd H. P. C. INeptunes 1 (Zaandam).. Opstelling: B. Moolenaar, H. Lejjenaar, J. Kodde, F. W. Moolenaar, H. Eldering, A. Braam, J. Kooyman. Zondag 29 Sept., 1 tot 6 uur: Estafette, 4 X 100 Meter vrije slag: Ploeg: 1. D. Philippo; 2. H. Eldering; 3. Wes seling; 4. Uitendaal. Estafette, 7 X 50 Meter vrije slag voor Polo- ploegen. Ploeg: 1. B. Moolenaar; 2. H. Leijenaar; 3. H. Eldering; 4. Kodde; 5. Kooyman; 6. F. W. Moolenaar; 7. Uitendaal. Van 8 tot 10 uur: Finale. Winnaar H. P. C.Neptunes tegen winnaar H. V. G. B.Nereus. Winter oe fening Evenals vorige jaren zal er 's Woensdags van 910 uur geoefend worden in Stoop's Bad. Deze oefeningen zullen beginnen Woensdag 2 October en duren tot 30 April. Leden, geeft u allen op, zoodat deze oefeningen een groot succes worden. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. De voetbal rolt weer, en het komende half jaar regeert het bruine monster. H. B. C. heeft zich onder de bekwame leiding van Peer Krom dezen zomer goed getraind en de vruchten daarvan zijn goed zichtbaar. Dat hebben wij gezien niet alleen bij het le elftal, maar ook bij de lagere elftallen. Nu.geen gepingel, veel vlugger afgeven, beter stoppen en het kopwerk is uitstekend. Er zijn in de elftallen aanmerkelijke verande ringen aangebracht. Vooral het 2e heeft een groote reorganisatie ondergaan. Wij mogen spreken van een verjongingskuur, en te oordee- len naar wat het elftal Zondag tegen R. K. A. V. II te zien gaf, zal deze verandering wel een ver betering blijken. De ouderen hebben den voetbalschoen niet weggegooid, maar zijn als IIA een klasje lager gaan spelen, n.l. in de 2e kl. D. H. V. B. Wat het zal worden zullen wij Zondag zien. Voor den lustrumbeker, 2e ronde, klopte H. B. C. II de Amsterdamsche R. K. A. V. II met 72. En de gasten kwamen lang niet met een slechte ploeg. H. B. C. I gaat Zondag naar D. H. L. I. H. B. C. II gaat haar le Competitie-wedstrijd spelen in Schoten tegen T. Y. B. B. II, en zoo spelende als Zondag zullen zij de puntjes wel mee naar Heemstede brengen. Op het H. B. C.-terrein achter het R. K. Ver- eenigingsgebouw worden gespeeld: H. B. C. IllT. Y. B. B. III, aanvang 12.30 u. H. B. C. IlaVictrix I, aanvang 2.30 u. Ook hier zullen de puntjes wel bij H. B. C. blijven. F. DAMMEN. Jubileuniwedstrijden van het district Haarlem. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het district Haarlem en O. der R.K. Dambond werd Zondagavond gespeeld tusschen St. Bavo en T. E. P. St. Bavo kwam uit met slechts 7 spelers, T. E. P. met 6 spelers, zoodat St. Bavo nog 1 partij gewonnen kreeg. Drie partijen werden remise verklaard. De uitslag was 713 in het voordeel van T. E. P. „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. j Schoonderbeek te Laren, onder leiding van Rinke Tolman, de negende aflevering van „De Wande laar", maandblad gewijd aan natuur waardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en i folklore. W. A. van Os weet er de lezers van te door- j dringen hoe schoon in alle seizoenen Leersums rijk-verscheiden dreven zijn. Dat het landgoed De Dellen is gered, is voor Jan Veldman aan leiding een juichkreet te slaken. Mr. H. van Haastert houdt zich bezig met het vraagstuk, of onze bijen inderdaad zooveel schade aan de komkommerteelt berokkenen. Dat de verachte zandverstuivingen velerlei bekoringen hebben voor den ingewijde, weet G. van Beusekom Jr. ons op welsprekende wijze duidelijk te maken. Tine Cool werd getroffen door de pracht van de Teunisbloemen, terwijl Jan van Mourik zijn beschouwingen over „het vrije kinderspel" voortzet. Ds. A. L. Broer leidt ons naar den Noord- Westhoek van Overijsel om ons wegwijs te maken in het land der merkwaardige eenden kooien. Temidden van de slagers waarmee de klauwieren worden bedoeld brengt ons Ds. J. I. van Schaick, die in Soest den zeldzamen roodkopklauwier ontdekte. P. J. Schenk zingt tenslotte den lof van onze boeiende heidestreken, terwijl het natuur historisch allerlei, waarin verschillende lezers aan het woord zijn, de rijk-geïllustreerde af levering besluit. Zooals alle reeds verschenen afleveringen is ook deze zeer interessant en met zeer fraaie foto's geïllustreerd. JEUGDBESCHERMING. In het Zeitschrift für Missionskunde lezen we dat in de Japansche volksvertegenwoordiging een wet is ingediend, waardoor de verkoop van alcoholhoudende dranken aan alle jonge men- schen beneden de 25 jaar wordt verboden. Bij de beraadslagingen voerde een afgevaar digde, als een argument tegen de wet aan, dat door de verhooging van den leeftijdgrens van 21 tot 25 jaar het totale alcoholverbruik aan merkelijk zou verminderen en daardoor de staatsinkomsten uit de alcoholbelasting zeer veel zouden terugloopen. Deze inkomsten uit de alcoholbelasting bedragen nu tegen de 300 mil- lioen gulden. Daarop verklaarde de minister van financiën, Mitsuchi, dat de regeering er geen belang bij had, de staatsinkomsten daardoor te verhoogen dat de jeugd door den alcohol ziek gemaakt wordt. De jeugd te bewaren voor het alcohol gevaar was belangrijker dan de alcoholbelasting. Het wetsvoorstel werd aan een commissie voor advies in handen gesteld. Laat ons thans den verderen loop van het pas gevormde gas nagaan. Elke kameroven staat via een dompelbak in verbinding met de groote verzamelbuis, die in doorsnee een middellijn heeft van niet minder dan 1 M. In den dompelbak scheidt zich een deel van de teer, die het gas verontreinigt, af. Tevens dient de bak om den kameroven op het moment dat deze gevuld wordt, van den verzamelbuis te kunnen afsluiten om onnoodig gasverlies te d voorkomen. Uit neven- hoe dit mogelijk is. De dompelbak bestaat n.l. uit drie afdeelingen A, B en C. De ruimte A J /C staat in verbinding met den kameroven, B met den verzamelbuis, C is open. Een hoeveelheid teer in den bak sluit de ruimten A en B van de buitenlucht af. In C kan men naar verkiezing het niveau van de teer doen rijzen of dalen. Bij den in de figuur ge- teekenden stand staan de ruimten A en B met elkander in verbinding. Wordt C met teer bij gevuld, dan rijst het niveau eveneens in A en B, zoodat de kameroven dan van de verzamelbuis wordt afgesloten. Het gas bevat nu nog een aantal verontreini gende stoffen, die er uit verwijderd dienen te worden. Het wordt daartoe door verschillende toestellen gevoerd, die in een apart gebouw staan opgesteld. Allereerst moet de teer uit het gas worden verwijderd. Dit geschiedt door het gas af te koelen in condensors, waardoor de teer zich ver dicht en neerslaat. Een zuigperspomp, de z.g. „Exhauster", perst het gas vervolgens door de overige zuiveringstoestelïen. Het laatste restje teer wordt verwijderd in de Peloux. Hierin wordt het gas door twee concentrische fijngazen cy linders geperst, zoodat het uiterst fijn verdeeld 'wordt. Tegen een derden cylinder, die de beide andere omsluit, zetten de microscopisch kleine teerdruppeltjes die de gasvlam leelijk zouden doen walmen, als zij niet verwijderd werden zich af, druipen langs den wand en worden op gevangen. Koolteer is een niet onbelangrijk bij product van de gasfabricatie. De productie bedraagt jaarlijks 3 a 400.000 K.G., wat onge veer 10.000.- opbrengt. Cokes en koolteer zijn de belangstrijkste bijproducten van de gasfabricatie, die tezamen meer dan l/3 van den kostprijs dei- steenkolen in het laadje terug doen vloeien. (Aan steenkolen verbruikt het gasbedrijf na de annexatie ongeveer ƒ80.000. Het gas, waaruit nu alle teer is verwijderd, bevat nu nog ammoniak en zwavelwaterstof. Het eerste is moeilijk brandbaar, het laatste levert bij verbranding een gas op, dat schadelijk is voor de ademhaling. Beide dienen dus verwijderd te worden. De toestellen, die men gebruikt om de ammoniak uit het gas te verwijderen, berusten alle hierop, dat ammoniak gemakkelijk oplost in water. Van deze eigenschap wordt b.v. gebruik gemaakt in den Kirckhamwasher, een toestel, dat bestaat uit een grooten cylinder, half gevuld met water, waardoor het gas wordt geleid. Roteerende borstels op een as bevestigd bevor deren het oplossen van de ammoniak in het water. Blijft nog de zwavelwaterstof te verwijderen. Dit heeft weer plaats in een andere afdeeling van het bedrijf. In een afzonderlijk gebouw be vinden zich groote platte metalen kisten met ijzeraarde, waardoor het gas wordt geleid. De zwavelwaterstof verbindt zich met de ijzeraarde en het uittredende gas is thans van alle schade lijke bestanddeelen gereinigd. Het wordt nu naar de twee gashouders geperst, waai'van de grootste 5000 M3. en de kleinste 1300 M3. kan bevatten. Dit lijkt een aardige hoeveelheid, doch is slechts voorraad voor een hal ven dag! i) Het bedrijf zou dus geen enkelen dag stagnatie kunnen lijden, want dit zou zich onmiddellijk op minder aangename wijze manifesteeren: geen straat verlichting, voor zoover niet electrisch, het eten niet op tfjd klaar, enz.! Als slot van onzen rondgang door het bedrijf leidde de directeur ons nog naar het schaftlokaal voor de werklieden, het bad- en waschlokaal, hier natuurlijk onmisbaar, en tenslotte het laborato rium, waar de kolen worden geanalyseerd en de bijproducten gecontroleerd. Hier stond o.a. een autographische calorie-meter. Op een strook papier was elk oogenblik af te lezen hoeveel caloriën warmte het gas oplevert; dit bedraagt gemiddeld 4400 per M-., een zeer behoorlijk aantal. Hiermede was ons bezoek aan het gasbedrijf geëindigd en verlieten wij met een woord van dank aan den heer Duynstee, die ons op zoo prettige wijze had rondgeleid, het terrein. Jaarlijks wordt bijna 3.000.000 M3. gas afgeleverd. UIT DE GESCHIEDENIS DER FOTOGRAFIE. De kunst van fotografeeren, die ernstige beoefenaars vele uren van genot schenkt, behoort tot, die uit vindingen, welke een langzame ontwikkeling hebben moeten door maken, alvorens tot den huidigen trap van volmaaktheid te geraken, waartoe zij thans zijn gestegen. De allereerste ontdekkingen op het gebied van de fotografie dateeren van ongeveer honderd jaar terug en tientallen jaren gingen voorbij, voordat door verschillende per sonen een geheele serie ontdekkingen en ver beteringen waren toegepast, die tot de eerste bruikbare fotografieën leidden. Wel was het reeds veel eerder bekend, dat men door de werking van het licht onder zekere omstandigheden een beeld kon verkrijgen, maar de toepassing er van ontbrak. De donkere kamer, een vierkant kastje met een gaatje in een der wanden bleef langen tijd niets anders dan kinderspel, hoewel echter reeds Leonardi da Vinei zich met toepassingen daarvan bezighield. In het midden der 16e eeuw kwam de Napolitaan Porta op het denkbeeld, in de opening van de camera obscura een lens te plaatsen, wat aan de helderheid en zuiverheid van het beeld ten' goede bleek te komen. Hoewel dus het beginsel reeds eeuwen terug bekend was, kwam men niet veel verder, daar men de middelen niet kende om het in de camera gevormde beeld vast te houden, blijvend te maken. Toch ontbrak het niet aan pogingen, om tot dit resultaat te komen. Zoo ontdekte zekere Fabricius, dat het beeld, dat door de lens op den achterwand van de camera werd geprojecteerd, een tijdlang bewaard bleef, wanneer men daar een schermpje met zilver- chloried tegen aan zette. Deze ontdekking, hoe belangrijk ook, had niet de gevolgen, die men er van zou verwachten, en het zou tot het begin van de 19e eeuw duren, aleer de pogingen om blij vende beelden te verkrijgen, eenig resultaat opleverden. Nicephore Niepce, een oud-officier, was een der eerste onderzoekers, die zich op eenig succes kon beroemen. Hij bevochtigde papier met een oplossing van asphalt in lavendelolie en belichtte dit uren lang in de camera. Na behandeling met aetherische oliën vertoonden de door het licht meer of minder sterk getroffen deelen een beeld, dat echter zeer vaag was. Een tijd lang werkte hij tezamen met een jongen schilder, Louis Daguerre, met wien hij toevallig in aanraking was gekomen en die zich met dezelfde onder zoekingen bezig hield. In 1829 sloten zij een contract, waarbij zij zich verbonden, verdere proefnemingen voor gezamenlijke rekening te doen. Toch vorderde de zaak slechts langzaam, zoodat Niepce reeds de hoop opgaf, totdat er plots een omkeer kwam door de ontdekking van Daguerre, dat het gebruik van Jod. zilver een aanmerkelijke verbetering bracht. Hij meldde deze vondst onmiddellijk aan Niepce, die echter dusdanig door het geringe succes van zijn pogingen ontmoedigd was, dat hij terugschreef, niet aan den goeden uitslag te kunnen gelooven. Daguerre ging onvermoeid voort op den inge slagen weg. Zijn methode was als volgt: Hij j stelde de belichte joodzilverplaat aan kwik dampen bloot, waardoor het beeld zichtbaar i werd, daar het kwik zich alleen afzette, waar het licht had ingewerkt. Door middel van een zwaveligzure natriumoplossing werd het niet belichte Jod. zilver verwijderd, aldus werd het beeld gefixeerd. In het voorjaar van 1839 zond Daguerre zijn eerste aldus verkregen fotografie naar de Academie van Wetenschappen te Parijs. In hetzelfde jaar maakte Talbot aan de Royal Socity te Londen bekend, hoe van een negatief beeld een groot aantal afdrukken kon worden gemaakt. Sindsdien ging de lichtbeeldkunst met groote sprongen voorwaarts; een groote ver betering was b.v. na de toepassing van collodium het gebruik van gelatine. Verschillende onder zoekers hebben aan de vervolmaking van het procédé medegewerkt, maar aan Daguerre komt de eer toe de eerste belangrijke ontdekkingen te hebben gedaan en den weg tot verdere ontwik keling van de fotografie te hebben aangewezen. Het portret. Toen koning Karei van Wurtemberg zich ver loven zou met grootvorstin Olga, kreeg hij een klein portret van de prinses ten geschenke. Na het aandachtig bekeken te hebben zeide hij Wat is dat portret geflatteerd! De oogen zijn te schitterend, het teint te frisch en het haar te weelderig. Maai- u kent de prinses immers niet, vroeg de verbaasde adjudant. Dat is waar, antwoordde de prins, maar ik ken de hofschilders. Reiziger of conservator. Chef (tot onfortuinlijk reiziger)Hoor eens, heb ik een zaak en ben jij reiziger, of heb ik i een museum en speel j(j voor conservator?

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6