t - STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. HEEMSTED SPORT. IN BEELD. Boeken en Tijdschriften. Rondom de Groene Tafel. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Vervolg Plaatselijk Nieuws. „KERSTFEEST OP ZEE." Met vriendelijke^ dank ontvangen voor de Kerstkisten onzer zeelieden: van Mevr. T. H. 5 mooie gebonden Kerstboeken uit de Bibliotheek van Callenbach voor Chr. lectuur; van den heer W. B. Cz. een pakket boeken -)- ƒ5.van derf heer A. C. B. 1 pak tabak, 1 pijp, een warme das: van Mevr. Gr. 1 kussen -j- 2 boeken; van den heer W. M. een pak Friesche Heerenbaai; van Mevr. L. een pijp met aschbakje; van Mevr. P. E. v. L.Th. 2 boeken; van Mevr. KI. 3 kleine pakjes. Verder nog aan giften ontvangen van Mevr. C. v. E. ƒ1.— Mevr. V. ƒ2.— Mej. S. 1en den heer K. 4.van den heer W. ƒ2.—. Hoewel tot Kerstmis alles nog welkom is, hoopt ondergeteekende toch, dat er spoedig nog meerdere inzendingen zullen inkomen, opdat er zoo weinig mogelijk schepen zonder Kerstkist in Nov. en Dec. naar zee gaan. In afwachting aanbevelend Ds. G. Vossers, Asterkade 28. HOE BESTRIJDEN WIJ HET BEST DEN OORLOG? Rede van Ds. de Ligt. Voor de afdeeling Haarlem van de Nooit-Meer- Oorlog-Federatie hield Ds. B. de Ligt uit Genève in de Remonstrantsche kerk te Haarlem een rede over het onderwerp,.Hoe bestrijden wij het best den oorlog?" Spr. begon met te wijzen op de artikelen door staatslieden gepubliceerd naar aanleiding van den wapenstilstand. Maar sedert 1914 is er nog geen wapenstilstand geweest. De Chineesche burgeroorlog van den laatsten tijd b.v. is een gecamoufleerde imperialistische strijd. Spr. her innert aan de vele oorlogen, die na 1918 geweest zijn. De Volkenbond heeft den oorlog niet afge schaft; de verdedigingsoorlog blijft geoorloofd, maar wie de geschiedenis nagaat, bemerkt, dat er nooit z.g. aanvalsoorlogen geweest zijn. Iedere oorlogvoerende natie moest zich altijd ver dedigen! En volgens spr. is er een groot gevaar gelegen in den plicht, dien ieder lid van den Volkenbond heeft, om aangevallen leden te steu nen. Aanvals- en verdedigingsoorlog zijn hier niet scherp te onderscheiden. De Volkenbond is allerminst een bond van volken, doch een trust van imperialistische en kapitalistische staten. Over ontwapening wordt veel gesproken, doch de resultaten zijn nihil, wat ook niet anders kan, daar aan een ontwapenings conferentie te Genève behalve diplomaten ook militaire deelnemen. Minister Beelaerts heeft onlangs nog gezegd, dat ontwapening slechts beteekenen kon: beperking van bewapening. En inmiddels gaan alle landen voort met oorlogs voorbereidingen op een wijze, die de ontwape- ningsleuze tot een aanfluiting maakt. Overal worden proefnemingen gedaan voor den ehe- mischen oorlog, waartegen men zich niet ver dedigen kan. Italië heeft zelfs verklaard, dat het, om zich goed te kunnen voorbereiden, ook proef nemingen met menschen moet doen! In tegenstelling met de vredesgedachte steekt overal het militarisme het hoofd weer op. In het Oosten is een groot militaristisch centrum ontstaan tegenover het Westersche militarisme. In Azië wordt het militarisme sterk bevorderd door de politiek van Rusland en ook Engelsch- Indië gaat zich militariseeren. De gekleurde rassen, wien het zelfbeschikkingsrecht was be loofd, nemen een dreigende houding aan; de rassentegenstellingen worden scherper en wij gaan een wereldcrisis tegemoet, zooals men nooit gekend heeft. Tegenover dit alles hebben alle mooie phrasen over ontwapening en wereldvrede niets te be teekenen. Directe actie moet worden gevoerd tegen den oorlog, b.v. door dienstweigering. De bewering, dat individueele dienstweigering van geen beteekenis is, acht spr. onjuist; zij heeft integendeel een geweldigen invloed, die niet onderschat moet worden. Doeltreffend zal het voorts zijn, als de mannen en vrouwen achter het front zorgen, dat men aan het front niet strijden kan, door den aanvoer van munitie stop te zetten en de fabricage er van te verhinderen. Slechts op deze wijze kan de moderne oorlog bestreden worden. Ten slotte besprak Ds. De Ligt de opvoeding van de jeugd. Het geschiedenisonderwijs op de scholen behoort zóó te worden gegeven, dat geen nationalistisch-militaristische gevoelens worden gekweekt, doch een geest van verbroedering, opdat later de intellectueelen hun kennis niet in dienst stellen van de oorlogsvoorbereiding, zoo als gifgassen e.d. Met voldoening constateerde spr., dat vele mannen van de wetenschap hebben verklaard, hun krachten aan dit mensch- onteerend werk te geven. Wij moeten werken, zoo besloot spr. zijn rede, aan de zelfvernieuwing van den mensch, opdat in de toekomst oorlogen niet meer mogelijk zullen zijn. WEEK-AGENDA. Zaterdag 16 November, 8 uur: Vereenigd Too- neel: „De Heilige Vlam". Zondag 17 November, 8 uur: Het Schouwtooneel „De Vrouw die Verloor". Blijspel in 3 bedr., door Zoemulder, schrijver van Z.B.B.H.H. Maandag 18 November, 8 uur: Abonnement 3de Serie: Ver. Rotterd.-Hofstad Tooneel: „De blauwe oogen van den Keizer". Dinsdag 19 November, 8 uur: Het Schouw tooneel: „De Vrouw die Verloor". Woensdag 20 November, 8 uur: Revue „Lach... en Vergeet". Vrfjdag 22 November, 8 uur: Piano-Concert door Josefa Rosanska. 'IJ. 'V; P De Bosch- en Bovenschool voor L.O. BADHUIS HEEMSTEDE. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 4 tot en met 9 Nov., 514 douche baden en 50 kuipbaden genomen Aan 25 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. HERFST-IMPRESSIE. (Nadruk verboden.) De zonne, ze daalt steeds maar lager en lager, [wordt trager en trager In 't spreiden van 't warme licht, Zij kijkt naar de aarde in wonderlijk zwijgen, [in moeizaam stijgen, Bekoord door een toovergezicht Ziet 't grillig bewegen van gouden blaren, Die ritselend vallen met groote paren, De bosschen, ze zijn nu een sprookjeskasteel, Betooverd door kleuren van bruin, rood en geel Honderdtallen zie ik vallen bonte blad'ren. Gouden regen in bewegen mij benad'ren O, wondervol, warrelend, bont taf reel, Gij kleurrijk tipje van 't Goddelijk Geheel! Joh. G. Eijsten—Windsant. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Ook Zondag was het weer een succesvolle dag. Allereerst de 30 overwinning van H.B.C. II op R.K.V.Z. Deze overwinning was alleszins ver diend, ook al is het de juiste spelverhouding niet, daar R.K.V.Z. zeker wel een tegenpunt ver diend had. H.B.C. Ila wist ook nu weer te winnen, al was het maar net op het kantje af. Alliance I werd het slachtoffer met 54. H.B.C. III zag haar kampioenskansen ernstig dalen door de 20 nederlaag tegen B.S.M. I. Tegen een stevige T.Y.B.B. won H.B.C. IV in de laatste minuten door een penalty, 't Werd 3-2. De jongste broekjes klopte een Geel Wit com binatie met maar even 133. Voor Zondag is een groot programma saam- gesteld. Allereerst komt de groote Haagsche club „Graaf Willem" op bezoek. Dat wordt nog weer eens een strijd tusschen twee oude bekende, waarbij het nooit aan spanning ontbreekt. Wel won D.E.M. Zondag van G. W. met 31, maar dat zegt nog niet dat H.B.C. evenzoo zal winnen, temeer, omdat G. W. er alles op zal zetten om een tweede nederlaag te voorkomen. Momenteel staat H.B.C. weer op de 2e plaats, daar D.E.M. door 2 gespeelde en gewonnen wed strijden aan den kop staat, terwijl H.B.C. van de 5 gespeelde wedstrijden er-1 verloren heeft. H.B.C. II gaat naar Concordia in Hillegom. Concordia is lang niet de sterkste ploeg, maar is altijd gevaarlijk. H.B.C. Ila ontvangt om 12 uur D.O.S. Zullen de H.B.C.'ers zorgen dat de bezoekers hier niet hun eerste punt bemachtigen? H.B.C. III gaat naar het Lyceum-terrein en zal alle zeilen bij moeten zetten om den neder laag van Zondag weer goed te maken, wat m.i. wel kan. Ook H.B.C. IV gaat naar Alliance en zal het wel iets gemakkelijker hebben dan vorigen Zondag. H.B.C. V brengt een bezoek aan de jongste T.Y.B.B.'ers en zullen er nu geen 13—3 van maken. Eer geloof ik een kleine nederlaag. Op het Sportpark. Ook hier een zeer belangrijk programma. Eerstens Geel Wit IA.D.O. I, wat vrijwel zeker door A.D.O. gewonnen wordt. R.K.V.Z. IOnze Gezellen zal o.i. een gelijk spel worden of een kleine overwinning der thuisclub. Verder vermeld het programma nog: Geel Wit III—Santpoort IV; D.S.S. II— Concordia II; D.S.S. III—T.Y.B.B. V; Geel Wit IV—B.S.M. IV. F. BILJARTEN. Massakamp LonnneroordOns Genoegen (Haarlem). Met een wedstrijd tusschen de eerste vier tallen deed Dinsdagavond de nieuwe club „Lom- en U.L.O. aan de Adriaan Pauwlaan. meroord" in Café-Restaurant Lommeroord haar entrée in de biljartsport. En de uitslag mag voor dezen eersten keer goed genoemd worden. Aanvangende met de 3e viertallen, begon de Lommeroord-speler te poedelen, maar als de O.G.-speler in de 5e beurt een 10 scoort, schijnt dit oorzaak te wezen dat de zenuwen, zoo alge meen bij een eerste optreden, wat verdwijnen en langzaam maar zeker loopt hij in en na een stand van 4949 gaat het mooi gelijk op, tot O. G. weer snel uitloopt. Bij een stand van 8977 scoort Lommeroord een fraaie 22, doch mist de laatste, wat hem nog 4 caramboles kost. Tenslotte wint Lommeróord met 10093. Ook no. 2 van Lommeroord begint zenuw achtig. Gelukkig voor hem is O.G. er ook niet in, tot de laatste een fraaie 18 scoort, waardoor een stand komt van 4628 voor O.G. Dit spoort de Lommeroord-speler tot beter spel aan en met succes, want met eenige dubbele cijfers loopt hij snel in, om tenslotte met 10082 te winnen. In de 3e partij begint de Lommeroord-speler vrij goed, maar raakt er dan uit, waardoor O. G. gedurig iets uitloopt. Op 99 strandt de O. G.- speler, waarvan de tegenpartij profiteert door een goede 10 te maken. Einde 10082 voor O. G. In de laatste partij wil het voor Lommeroord niet erg vlotten, maar .eenmaal wat ingespeeld weet hij op 42 gelijk te komen om dan gedurig uit te loopen en met 10079 te winnen. Zoo eindigde deze eerste ontmoeting in een 382354 voor Lommeroord. Dinsdagavond voortzetting tusschen de 2e viertallen in Café Vaartzicht, Leidschevaart, Haarlem. DUIVENSPORT. „De Gevleugelde Vrienden". De postduivenvereniging „Het Noorder kwartier" hield op 6 Oct. een groote Nationale •Jubileumvlucht van Harwich (Engeland), af stand 235 K.M. Tn totaal over geheel Nederland waren 1899 duiven in concours, waarvan 24 uit Heemstede. Maar met dit kleine aantal werden niet minder dan 11 prijzen gewonnen van de 380 uitgeloofde prijzen, waaronder verschillende eere-prijzen. Deze prijzen werden als volgt gewonnen: 8, 64, 1Ö8, 136 E. D. du Bouvrie; 41 A. v. Zadel; 85, 180 J. G. v. d. Meer; 113 Gebr. Lare- man; 124 A. Eveleens; 163 N. Leuven; 236 A. Verdonschot Jr. Losgelaten 8.30 zomertijd. Wind Z.-W. Vooral op zee slecht stormachtig weer. Aan dit concours was ook verbonden het Stedelijk concours voor Haarlem en O. Hiervoor waren in concours 291 duiven met den volgenden uitslag: 1, 9,15, 17 E. D. du Bouvrie; 7, 41 A. v. Zadel; 14, 24 J. G. v. d. Meer; 16 A. Eveleens; 18 Gebr. Lareman; 20 N. Leuven; 29 A .Verdonschot Jr. Eerstgetoonde duif 2 uur 14 min. 26 sec. Snel heid 820.62 M. per minuut. Laatste prijswinnaar 3 uur 38 min. 57 sec. Snelheid 544.43 M. per minuut. De heer E. D. du Bouvrie werd winnaar van den door den bond uitgeloofden beker. De vereenigingsuitslag was: 1, 3, 5, 7 E. D. du Bouvrie; 2, 12 A. v. Zadel; 4, 10 J. G. v. d. Meer; 6 A. Eveleens; 8 Gebr. Lareman; 9 N. Leuven; 11 A. Verdonschot Jr. De voor deze vlucht uitgeloofde medailles als extra prijzen werden gewonnen door no. 1 en 2. Professor (in zijn sas): ,,Nu zou ik wel eens willen weten, wie eigenlijk verstrooid is Ik heb mijn parapluie meegenomen en de jouwe ook." Zijn vrouw: ,,Geen van ons beiden heeft er een meegenomen." „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren, onder leiding van Rinke Tolman, de elfde aflevering van ..De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurv aai deei ing, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. Prof. Dr. A. M. Brouwer doolde door Dim- burg's dreven en werd daar getiolfen dooi een ongeëvenaarde vlinder- en bloemenweelde. Jan P. Strijbos beleefde een klein, fijn avon tuurtje met een egel en vertelt daai van op ondei- houdende wijze. Over de techniek van het wandelen deelt J. I,. A. Kremer verder belangwekkende bijzonder heden mede. Op welk een wijze de St. Pietersberg is ge schonden, maakt G. A. van Schaik den lezeis duidelijk. A. E. d'Ailly laat zich kennen als een bekwaam gids voor hen. die in de omgeving der hoofdstad wenschen te wandelen. Voor de bewoners onzer residentie en om geving is Meyendel een boeiend recreatie-oord; G. P. Klijn leidt ons door deze streek vol schoonheid. N. Tinbergen is op dreef, nu hij het heeft over zijn geliefde roofvogels, wier doen en laten hij schetst. Rinke Tolman schrijft waardeerend over het Zwitsersche prachtwerk aid und V ild Verschillende medewerkers bespreken nieuwe uitgaven, terwijl het natuurhistorisch allerlei de aflevering besluit, die weer tal van kostelijke illustraties bevat. Het was maar een korte vergadering met een vrij onbelangrijke agenda, die geen aanleiding gaf tot veel debat. Er was een verzoek van de Centrale Esperanto- Propaganda-commissie, om de leerlingen der hoogste klassen van alle scholen in de gelegen heid te stellen een cursus in het Esperanto te volgen. Hierover behoefde de Raad evenwel nog niet te beslissen, daar B. en W. goed beslagen ten ijs wenschten te komen, en alvorens hun prae-advies aan den Raad voor te leggen nadere inlichtingen hadden gevraagd. Ook het adres van de Heemsteedsche kappers - - die per ge meentelijke verordening zichzelf wilden verbieden hun zaken op Donderdagmiddag- en avond geopend te houden, zulks in verband met de uitvoering van de Arbeidswet werd dooi D. en W. in petto gehouden en ontlokte voorloopig geen discussie. En het adres van de S. D. A. P. afd. Heemstede, die een vierde openbare school wenschte en inzake onderwijs nog enkele andere noten op haar zang had, stierf „la mort sans phrase". Het werd voor kennisgeving aange nomen, zonder dat er één woord door de vroed schap aan werd gewijd. Blijkbaar was de mede- deeling van B. en W„ dat in het gebrek aan voldoende ruimte voor de U. L. O. school zoo mogelijk spoedig zou worden voorzien, voor de leden voldoende en van de overige wenschen werd geen notitie genomen. Zelfs ons eemge S D A P. raadslid, Mevr. Bigot, achtte het na de uitvoerige toelichting, bij het adres gevoegd, overbodig, de verlangens van de adressanten een weinig te onderstrepen. el kwam zij in actie toen ook het verzoek van den Bond van O vei - heidspersoneel om vacantietoeslag ter prulle- mand werd verwezen. De kwestie van het al ot niet uitkeeren van vacantietoeslag is een van die oude stokpaardjes, die op gezette tijden even van stal worden gehaald, maar er ten spoedigste door B. en W., geholpen door de meerderheid van den raad, weer in worden teruggebracht, als blijkt, dat de beestjes nog niet genoeg levenskracht hebben. Mevr. Bigot bereed het een poosje, en we kregen een klein uittreksel van haar be- grootingsrede te hooren, maar ofschoon de heeren Audretsch en Vring haar nog gaarne wat langer in den zadel hadden willen laten zitten, gingen de staldeuren weldra weer achter het diertje dicht en staat het thans opnieuw te verkwijnen. Tot de volgende gelegenheid, als het dan tenminste nog op zijn pootjes kan staan. Er bleef toen niet veel meer te behandelen over. We vonden stilzwijgend goed, dat de Nicolaas Beetsschool het Lokaal voor Chr. Belangen ingroeide, en dat een broodfabriek Café Landzicht zal vervangen. De geheel onthouders kunnen hier een symbool van hun streven in zien!. Bij de rondvraag ontspon zich een discussie tusschen den heer Kwak en Dr.Droogover doortrekking van de Heemsteedsche Dieei. heer Kwak vond, dat het erg langzaam ging, terwijl toch een spoedige doortrekking van het grootste belang voor de gemeente is, en drong er op aan, dat opnieuw met de eigenaais van de gronden zou worden onderhandeld. De taxatie van de terreinen heeft plaats gehad, dus die zou daarbij als grondslag kunnen dienen Inplaats van onteigening liever minnelijke schikking. Ln liefst zoo spoedig mogelijk! De wethouder was er niet tegen, nogmaals met de eigenaais dei terreinen te gaan praten, maar het wachten was on een juridisch advies, dat wat lang uitbleei. De heer Van der Erf merkte hierbij langs zijn neus weg op, dat rechtsgeleerden de zaken wel eens sleepende houden en er wèl bij varen. De voorzitter stopte tijdig verdere levenswijze op merkingen en hiermee was de discussie over de Dreef van de baan. De heer De Boer zorgde weer voor de „note gaie"hij etaleei de een lijvig Fransch woordenboek op de groene tatei en deponeerde er het volledige Esperanto- woordenboek naast. Vergeleken met het eerste was het laatste nauwelijks zichtbaar, „ik zaï geen pleidooi houden voor Esperanto, sprak nij doodernstig, „maar ik wijs alleen maar op deze woordenboeken!" Het was een propaganda-rede in zaklormaar maar een, die boekdeelen sprak 't Zwijgende.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6