m H B m B m in FAMILIEBERICHTEN 6de Jaargang 29 November 1929. Tweede Blad. N°. 48 LOSSE BLAAUJES. Verwachting. BROKJES LEVENSWIJSHEID. SCHAAKRUBRIEK. §P IP ijf fl 11 11 0P i HP PLAATST UW IN DIT BLAD. Van een leeuw en een aap, (Nadruk verboden.) Kort is de donk're dag Die vroeg ons gaat verlaten; Een somber grijs gordijn Hangt over alles heen Maar levendig en druk In alle winkelstraten Spoedt zich de blijde jeugd, Als altijd rap ter been. Een dnnne nevel doet Den horizon verwazen; Een trieste regen maakt De wegen spiegelglad Het deert hen niet. Zij staan Verlangend voor de glazen En drukken tegen 't raam Hun neuzen bijna plat! Dan gaan de lichten op Om 't donker te verjagen.... Nog schooner lijkt opeens De uitgestalde schat! Schoorvoetend gaan zij heen En denken alle dagen: „Als Sinterklaas 't me vroeg, Zaterdag 30 November '29. DE DROOM. (Nadruk verboden) Wat zou ons bestaan wezen, wanneer ons die raadselachtigste en verhevenste van alle kunsten onthouden was: de kunst van den droom? De droom is voor velen de schadeloosstelling voor het nuchtere, teleurstellende, geestdoodende dag leven. De droom is voor ieder de genade, welke in de werkelijkheid slechts aan de geniaalsten onder de kunstenaars blijft voorbehouden. Het is begrijpelijk, dat de antieke godsdienst en de moderne wetenschap aan den droom een over wegenden invloed op het menschenleven hebben toegeschreven en dat zij dit geheimzinnig ver schijnsel elk op zijn wijze als iets bijna boven natuurlijks en -goddelijks hebben verheerlijkt. De meeste menschen gedragen zich buiten gemeen ondankbaar jegens den droom. Zóó zijn ze ontwaakt uit de tooverwereld, waartoe hij hun den sleutel verschafte, of ze zijn zijn ge schenken vergeten. Zelfs schamen ze zich voor hun weldoener, ze smalen hem en noemen hem een bedrieger. Ze beschouwen hetgeen zijn diepste wijsheid hun mededeelt, als geestlooze zotternij. Doch de droom blijft hun trouw. De ondank bare is na een dag van zorg en verdriet inge- geslapen en zonder eenig verwijt zet zich nog maals de fee naast zijn bed, raakt hem aan met haar staf, en zendt hem op reis naar een oord, waar hij alles herschapen vindt naar zijn innigste wenschen. Ik weet niet, wat ik van den droom het meest moet bewonderen: zijn kunstvaardigheid of zijn trouw. Misschien is het een derde eigenschap, welke in onze waardeering den voorrang ver dient. Walt Whitman, Amerika's grootste dichter, heeft een loflied gezongen over het gras, omdat dit voor iedereen groeit, geen onderscheid maakt tusschen ami of rijk, leeftijd of landaard. Het groeit in de voegen der straten, op verwaarloosde plaatsen, aan beide zijden van den evenaar, het groeit overal. Iets dergelijks zou men van den droom kunnen zeggen. De droom is de democraat bij uitnemend heid. Dit is de leelijke keerzij van de kunst in de werkelijkheid: dat zij slechts zeer weinigen tot haar uitverkorenen maakt. Maar de droom kent geen uitzondering. De ongebolsterde polder jongen, de benepen burgerjuffrouw, de nuchtere krentenweger worden door zijn genade de gelijke van de geniaalste geesten, wier kunst de mensch- heid vereert. Geen tooneelspeler zet zoo'n compositie in scène, geen flim-artist bereikt zulk een tempo en zulk een afwisseling, geen schilder ontwerpt zulke decors, geen dichter gaat zich aan zulke fantasieën te buiten als de droomende mensch. De droomende mensch, overdag als nederig sjouwer of nuchter rekenmeester vermomd, wordt des nachts een artist bij de gratie Gods. In gevoeligheid, uitbeeldingsvermogen, kleur, kracht, effectsbejag overtreft hij de meester werken van de genieën. De droom is van iedereen en voor iedereen. Na zijn nuchter, verdrietig, eentonig dagleven vindt de mensch in den droom een kosteloozen schouwburg, waarin hij van tevoren verzekerd is, van een stuk dat pakt. Nu eens is het een blijspel, dan een tragedie; ja, er is geen genre, dat niet zijn beurt krijgt in één enkele voorstel ling. Angstwekkende draken, grove kluchten, fijn en teer sprookjesspel wisselt elkaar af op het dagelijksch programma, dat duizendmaal sterker gevarieerd is dan het programma van de drukst bezochte bioskoop. En in deze vertooning speelt de toeschouwer zelf mee. Ja, hij is het middelpunt van deze maskerade zonder eind. Om hem is de voorstel ling begonnenom hem te ontspannen na harden arbeid; om hem te vermaken na ondraaglijke eentonigheidom hem te verrassen, te ontroeren, te boeien, eiken nacht weer. Zou de droom louter vermaak zijn? Louter ontspanning, louter sensatie? Of zou het inder daad waar zijn, wat de oude volkeren geloofden: dat er wijsheid schuilt in den droom. Dat het vizioen in den slaap een openbaring is van belang voor dengene, wien zij ten deel valt. De moderne wetenschap beaamt hetgeen het voorgevoel van de oude volkeren vermoed heeft. De droom schenkt ons wijsheid, wijl zij ons aan onszelf openbaart. H. G. Cannegieter. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. Eindspelstudie No. 68. Th. HERLIN*). Érn Ws ill mm W,. mm. lil mm Wit aan zet, remise. Stand der stukken Wit: Kd6, La3, Pg2, b2. Zwart: Kal, a4, h3. Een anonymus uit Lille t Schertsprobleem No. 18. George Hume (West Bridgford, Nottingham). Wit geeft mat in '/4 zet. Oplossing Probleem No. 229. (J. W. Le Com te 1848—1923). Stand der stukken: Wit: Kfl, Dhl, Ta7, La3, Le6, Pg3, e3. ZwartKb5, Lc3, Pg5, b6, c6, g4. 1. Pg3f5, enz. Goede oplossing ontvangen van H. de Ruyter, te Bloemendaal; H. W. v. Dort, te Haarlem; P. Mars, te Santpoort. Ojdossing Eindspelstudie No. 67. (O. R i 11 e r s h a u s). Stand der stukken: Wit: Kc2, Pd3, Pgl, f2, g6. Zwart: Ka2, Lhl, a3, f3, g3, g7. I. Pglh3 (niet 1. f2xg3, wegens 1 Lhl—g2!), Lhl—g2 (1g3g2 2. Ph3—gl en mat in twee zetten; 1g3xf2; 2. Pli3xf2, gevolgd door Pf2dl, Pd3el en mat in enkele zetten); 2. Ph3f4, Lg2fl3. f2xg3, Lflxd3|; 4. Pf4xd3. Ka2—al (4f3—f2; 5. Pd3xf2, Ka2—al; 6. Pf2—e4, Kal—a2; 7. PeA—c3|, Ka2al; 8. Pc3d5, Kala2; 9. Pdöb4f en mat in twee zetten of 8a3a2; 9. Pd5f6 en wint); 5. Pd3cl!, f3f2; 6. Pel b3f, Kal—a2; 7. Pb3—d2, Ka2—al; 8. Kc2—b3 en wint. Goede uitwerking ontvangen van P. Mars, te Santpoort. DE KLEINTJES ZIJN NU WEER AAN DE BEURT Het zou me niets verwonderen, als me dezer dagen weer eens overkwam, wat me voor eenige jaren terug gebeurde, namelijk dat een deputatie van kleuters en jongedames van 8 tot 12 jaar mij aan mijn schrijftafel kwam belegeren, om te protesteeren, dat er zoo weinig over hun kleeding geschreven werd en zooveel over die van haar moeders en groote zussen. En daarom haast ik me, weer eens wat van de kleeren der dametjes-in-den-dop te vertellen, waarvoor het plaatje eenige ensembles aangeeft. Van links naar rechts hebben we eerst een beige rokje met bruine ruiten, van voren met een stolpplooi, en een zak met een knoop op zij, waarop een bruin leeren ceintuurtje gedragen wordt. Het bloesje is van beige flanellen stof, met liggend kraagje en geruite das. Voor een meisje van 12 jaar is voor het bloesje noodig 1 Vi meter van 80 breed, voor het rokje 55 c.M. van 140 breed. Op dit bloesje wordt op koude dagen een jasje zonder gedragen, van dezelfde stof als de rok, waarvoor 65 c.M. stof noodig is, en waarop ook een bruin ceintuurtje gedragen wordt. En ten slotte, om uit te gaan, een mantel van dezelfde stof met van voren links en rechts een stolpplooi en een zak op zij, net als de rok. Manchetten en kraagje van imitatie bruin bont. Voor den mantel is 2 meter stof van 140 breed noodig. En dan het heele kleintje op het plaatje. Eerst een jurkje van oud-blauwe stof, van twee volants boven elkaar, afgezet met rose, waarvoor 1 meter stof van 140 breed voor een jongedame van 6 jaar voldoende is. Dan, voor koude dagen in huis, een kort manteltje, dat net reikt tot aan den tweeden volant, zonder mouwen en ook af gezet met rose. Hiervoor is x/z meter stof noodig. En eindelijk een echte mantel, met rose kraagje en knoopjes waarvoor 1.25 M. stof toereikend is. Loes. RECEPT. MAIZENAPUDDING. Op 1 L. melk neemt men 9 platte lepels maizena, 6 platte lepels suiker en de schil van citroenof '/o vanillestokje). Men kookt op de gewone manier maizenapap en laat daar in het smaakje meetrekken en doet er de suiker bij. Na het koken het smaakje eruit nemen en de pudding in een met koud water omgespoelden vorm gieten. Koud en stijf laten worden, en dan op een vochtigen schotel storten. Opdienen met vruchtensapsaus (bjjv. bessensap). Vervolg Plaatselijk Nieuws. HET JAARFEEST DER R.K. BOUWVAK ARBEIDERS. Zaterdagavond vierde de afd. Heemstede van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" haar jaarfeest in het R.K. Vereenigingsgebouw. De zaal was bijna geheel gevuld met de leden en hun dames. Na de openingsrede van den voorzitter hield de heer Tolido met verschillende goede nummers de aanwezigen prettig bezig. Behalve den heer Tolido had het bestuur zich de medewerking verzekerd van het Haarlemsche Accordeonorkest „Crescendo". Dit opende den avond met Alte Kamerade, Marie Henriëtte, ouverture van Montague, An der Blauen Donau en Henschelmansche Wacht- parade. Dat was in een woord schitterend. Voor de pauze hield de heer Heselaars een gloedvolle propagandarede. „Laat," zoo zeide spr., „uw vaandel van „St. Joseph" voorgaan in kerken, straten en pleinen, en zie vol ver trouwen op naar het kruis, dat u evenals in de dagen van Koning Constantijn u de overwinning zal brengen. Het kruis in top met de leuze: „In dit teeken zult gij overwinnen." Deze rede werd warm toegejuicht. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen. Het was in alle opzichten een uitmuntend ge slaagde avond. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK De afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal op Vrijdag 29 Novem ber, des avonds om 8 uur, een vergadering houden in Hotel Van Ree, Camplaan. De agenda vermeldt o.a. dè verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer H. Vermeer, die bedankt heeft. TOONEELUITVOERING „TOT NUT EN GENOEGEN". Bovengenoemde tooneelclub zal Zaterdag avond haar 2e seizoenuitvoering geven. Opgevoerd zal worden: „Haar laatste wil", blijspel in 3 bedrijven. Daar de zaal van „Lommeroord" niet meer plaatsen kan bevatten dan het aantal donateurs bedraagt, zullen er geen kaarten voor belang stellenden beschikbaar gesteld kunnen worden. Wij hadden een dezer dagen het genoegen eens een kijkje te mogen nemen op de- repetitie, omdat wij vernomen hadden dat er meer ernst bij het gezelschap is om het spelgehalte te ver beteren en men daarvoor was overgegaan tot het engageeren van een vakman, n.l. den heer Fred. Koolbergen. Hoewel dit eerste werk van den heer Kool bergen nog niet volmaakt is, zooals hij ons ver telde, is al heel veel verbeterd. En dat zullen de bezoekers a.s. Zaterdagavond zeker wel kunnen opmerken. Wij twijfelen dan ook niet, of de opvoering van „Haar laatste wil" zal wel bij het publiek inslaan. VOOR DE KINDEREN. SAMBO EN JOCKO dook G, Th. ROTMAN. 25. En éér ze van den schrik bekomen Schiet, ramboempang! de tram voorbij! De heele zaak wordt meegenomen En fijngemalen tot gelei! Daar zit Jan-Joris, gansch alleen; Het regent pannen om hem heen! 26. Terwijl de doodverschrikte ezel Zijn heil zoekt in een snelle vlucht, Staat weer een nieuwe ramp te wachten, Het onheil is niet van de lucht! Met zijn drie knechten duwt Krijn Poort Een lading ijz'ren binten voort 27. Daar komt, tot grooten schrik van 't viertal, De tram te voorschijn om den hoek! Hun kleur verschiet, hun knieën klapp'ren, Noch witter zien ze dan een doek! Ook Jonkheer Lang en Meester Dik Z(jn vol ontzetting, angst en schrik. 28. Floep! Heel de kar wordt meegenomen! De stakkers schreeuwen moord en brand! Krijn Poort en Jan de knecht aan d'éénen, En Dik en Lang aan d'and'ren kant Ontzetting grijpt een ieder aan, Die 't raar geval voorbij ziet gaan. -A Fï-MME DE- fRAHt»

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 5