VERSLAG LAATSTE NIEUWS. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT van de Gemeenteraadsvergadering van DONDERDAG 30 JANUARI 1930. Donderdagavond vergaderde de Raad der Ge meente Heemstede, onder leiding van den burge meester Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Na het onderzoek van den geloofsbrief van den heer C. A. M. Jonckbloedt, wordt deze heer als nieuw benoemd raadslid uitgenoodigd in de vergadering zitting te nemen, waarbij de voor zitter eenige hartelijke woorden ter verwel koming spreekt. Na het afleggen van de vereischte eeden neemt de heer Jonckbloedt den voor hem be stemden zetel in. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. een dankbetuiging van den Directeur van de Gemeente Gas-, Duinwater en Electriciteitsbedrijven voor de verhooging van diens salaris met 500. Brief van den heer Ph. J. H. Stejjsel, kan toorbediende bij de politie, met verzoek zijn aan den Raad gericht adres om salarisverhooging als niet gedaan te beschouwen. Adres van de te Heemstede gevestigde banket bakkers, houdende verzoek een verordening in het leven te roepen waarbij het verboden is op de Zondagen te vervoeren alle artikelen, ver vaardigd of te koop zijnde in banketbakkerijen en kokerijen, tevens zijnde banketbakkerij. Bij dit adres is gevoegd een door den heer P. N. Tummers alhier-, namens de Heemsteedsche Banketbakkers aan Burgemeester en Wethou ders te Heemstede gericht schrijven, waarbij verzocht wordt voormeld adres niet in behande ling te nemen, aangezien de daarin bedoelde ver ordening wettelijk niet kan worden door gevoerd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer V r i n g informeert, of in het ver zoekschrift ook een reden wordt opgegeven. Spr. heeft n.l. den indruk gekregen, dat de heer Steijssel bevreesd was, later schade te zullen ondervinden. De voorzitter antwoordt, dat geen motief wordt genoemd. Spr. is van oordeel, dat de in trekking van het verzoek verband houdt met de minder vlotte wijze, waarop het in den Raad is ontvangen. De notulen worden na eenige kleine wijzigin gen in de redactie vastgesteld. Pensioengrondslagen Burgemeester en Secretaris. Voorgesteld wordt, de pensioengrondslagen van Burgemeester en Secretaris dezer gemeente in overeenstemming te brengen met hun jaar wedden en alzoo vast te stellen op 6600. resp. 5800. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Pensionneering Wethouders. B. en W. stellen voor, de verordening op de pensionneering van de Wethouders zoodanig te wijzigen, dat het pensioen niet eerder zal ingaan dan bjj het bereiken van den leeftijd van 60 jaar. De heer R ij k e s is niet voldaan over deze wijziging en maakt bezwaar tegen de voor gestelde wachtgeldregeling, welke volgens spr. veel te uitgebreid is. Het wachtgeld kan, als deze verordening wordt aangenomen, gedurende een lange periode worden uitbetaald en wel tot een betrekkelijk hoog bedrag. Ook de heer VanÜnen is van meening, dat deze wachtgeldregeling veel te veel aan belang hebbenden biedt. De heer Audretsch voegt hieraan toe, dat de wethouders niet geneeskundig worden onder zocht, zoodat na eenige jaren verborgen lichame lijke gebreken aan het licht kunnen komen. Spr. gevoelt niets voor de thans voorgestelde wacht geldregeling. De heer Vring noemt deze verandering een echt „gemeentelijke" wijziging. Het verkeerde in de vorige verordening wordt er door de voor deur uitgewerkt, maar door de achterdeur halen B. en W. dit weer binnen. Spr. is wel vóór pen sioen, ingaande op 60-jarigen leeftijd, maar tegen de wachtgeldregeling. De voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Het komt B. en W. alleszins billijk voor, dat een afgetreden wethouder een geleide lijke vermindering van inkomsten heeft. Immers het is mogelijk,' zelfs waarschijnlijk, dat de belanghebbende door zijn wethouderschap andere verdiensten heeft gemist of op andere wijze zich opofferingen heeft getroost. Daarvoor dient hij dan eenigszins schadeloos te worden gesteld. Een wethouder, wie het ook zij, moet zich onbelemmerd in dienst van de gemeente kunnen stellen. De heer R ij k e s is niet overtuigd en stelt voor, art. 8, behelzende de wachtgeldregeling, te schrappen. De heer Kwak geeft in overweging, de zaak nog eens opnieuw onder de oogen te zien, ten einde een nieuwe regeling te ontwerpen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Van Unen komt de heer Audretsch met het bemiddelingsvoorstel om gedurende één jaar wachtgeld te betalen. Het voorstel van den heer R ij k e s wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Audretsch in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 4 stemmen. De geheele verordening, met inbegrip van de wachtgeldregeling, wordt daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Schoolmeubelen Bosch en Hoven-school. B. en W. stellen voor, de noodige gelden be schikbaar te stellen voor aanschaffing van drie handwerkkasten. Z. h. s. aangenomen. Vergoeding art. 101 L. O. wet 1920. Zonder discussie wordt vastgesteld de ver goeding art. 101 L. O. wet 1920 aan de bijzondere scholen over het jaar 1927. De heer Jonckbloedt zegt, dat de ge noemde bedragen, b.v. uitgaven voor instand houding, nog niet vaststaan. Ook van de juist heid der overige cijfers is voor den Raad niet te controleeren. Spr. zou gaarne in dergelijke gevallen meerdere gegevens ter controle ont vangen en de aanbestedingen meer gedetailleerd zien. De heer Van Unen is van meening, dat deze bedragen met vrijwel absolute zekerheid juist kunnen worden genoemd. Het verschil in raming en werkelijke uitgaven is in deze be dragen reeds verwerkt. De voorzitter ontraadt om in te veel finesses te treden, daar dit tot moeilijkheden zou kunnen leiden. De heer Jonckbloedt zou het beter vin den, als bij de aanbestedingen de kosten voor de scholen en de overige gebouwen gesplitst werden. De heer Kwak spreekt in denzelfden geest. Er moet kunnen worden nagegaan, of de cijfers juist zijn. Door de schoolbesturen wordt b.v. gevraagd: Hoe is het mogelijk, dat het brand stofverbruik voor de openbare scholen zoo veel minder is dan dat van de bijzondere? Spr. ver trouwt, dat de cijfers wel goed zijn, maar onder schrijft toch ook de wenschelijkheid van meer controle. De heer Van Unen zet uiteen, dat de cijfers ontleend zijn aan de gedetailleerde be grootingen van Openbare Werken, zoodat aan de juistheid niet behoeft te worden getwijfeld. De vergoedingen worden hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vaststelling percentage verstrekte gelden aan de gemeente Gas-, Duinivater- en Electriciteitsbedrijven. B. en W. stellen voor, genoemde rente te be palen op 5 Verhuur weilanden bij het Heem steedsche Kanaal. B. en W. stellen voor-, onderhands te verhuren aan den heer N. H. Eldering te Heemstede, voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, zulks met ingang van 1 Januari 1930 en tegen een huurprijs van ƒ325.per jaar, de per- ceelen weiland en dijk gelegen tusschen de bocht der Wippervaart en het Kanaal. Verbetering Rijksweg Haarlem Bennebroek. B. en W. stellen voor, een crediet van 5000.- te verleenen voor het aanleggen van een voetpad langs de buitenplaats „Meer en Berg". Beschikbaarstelling prijzen voor Bloemententoonstelling. B. en W. stellen voor, 25.beschikbaar te stellen voor den aankoop van prijzen voor de bloemententoonstelling van de R.K. Bloemist- arbeidersvereeniging. Aankoop en ruiling van grond aan de Lanckhorstlaan. B. en W. stellen voor, met het R.K. Kerk bestuur van den H. Bavo een ruiling aan te gaan van strooken grond gelegen langs de Lanck horstlaan, en 675.beschikbaar te stellen voor den aankoop van een strook grond aldaar, een en ander bestemd tot wegverbreeding. Onderwijs in Esperanto. B. en W. bieden den Raad een ontwerp verordening betreffende het onderwijs in Espe ranto ter vaststelling aan. De heer R ij k e s is ervan overtuigd, dat Esperanto binnen weinige jaren in het school programma zal worden opgenomen. Spr. is daarom dankbaar, dat het advies van B. en W. niet afwijzend is. De heer De Boer sluit zich daar geheel bij aan. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verhuur tuingrond van terrein „Grotstuk". B. en W. stellen voor, aan de N.V. Bloem- bollenkweekerij voorh. H. M. RuySenaars Hz. te Heemstede een perceel tuingrond te verhuren van terrein „Grotstuk". Ontheffing Bouw- en Woning verordening. B. en W. stellen voor, vergunning te ver leenen voor den bouw van een bollenloods aan den Heerenweg, met ontheffing van het be paalde in art. 15ter der Bouw- en Woning verordening. Geschenk Gouvernementsgebouw. B. en W. stellen voor, 1000.beschikbaar te stellen voor een geschenk aan de Provincie Noord-Holland bij het in gebruiknemen van den nieuwen zetel van het Provinciaal Bestuur in den Haarlemmerhout. De heer Audretsch vindt een vloerkleed geen sympathiek geschenk, daar dit na eenige jaren versleten is. De lichtkroon van Bloemen- daal b.v. zal daar na 100 jaar nog hangen. Spr. wenscht ook een meer duurzaam geschenk aan te bieden. De heer v. d. Erf vindt het niet juist, de met moeite bijeengebrachte belastinggelden te be steden voor inrichting van dit nieuwe gebouw. De heer Van Unen bestrijdt die meening. Spr. vindt het aanbieden van een geschenk, zooals door vele gemeenten wordt gedaan, in tegendeel zeer sympathiek. De heer Moolenaar informeert of inplaats van een kleed niet een wandbekleeding kan ge geven wbrden. De voorzitter antwoordt, dat wandtapijten te duur zijn. Om te voorkomen dat dezelfde geschenken zouden worden aangeboden heeft men overleg gepleegd met de commissie en voor Heemstede is nu eenmaal de keuze gevallen op een kleed. Het voorstel om een vloerkleed te schenken wordt z. h. s. aangenomen. Verbetering Zwemvijvers. B. en W. stellen voor, een crediet te verleenen groot 16.180.voor het oprichten van een nieuwe waterzuiverings-installatie, het uitdiepen van de bassins en het aanbrengen van een dam- wand. De heer Jonckbloedt vestigt de aan dacht op de kleedkamers. Op warme dagen zijn er te weinig kleedkamers en dan gaan er dik wijls meerderen in één kamertje. Dit is een ongewenschte toestand, waarop spr. even de aandacht wenschte te vestigen. Voorts vraagt spr. een geheelen betonnen wand en tenslotte publieke aanbesteding van dit werk. De heer Au'dretsch zou eerst eens willen onderzoeken, of het water van de Ringvaart niet geschikt is. Zoo ja, dan zou misschien beter een nieuwe zwemgelegenheid kunnen worden op gericht. Wethouder Dr. Droog verzekert, dat dit niet gaat. Betrof het hier een rivier, dan was het wat anders, maar bij strooming van het water naar het Zuiden krijgen we in de Ring vaart veel vuil van Haarlem. De bezwaren, door den heer Jonckbloedt geopperd, kan spr. wel deelen. De zaak van de kleedkamertjes zal onder zocht worden. Een betonnen wand is volgens spr. niet noodig. Een houten damwand houdt het wel 10 jaar uit. Openbare aanbesteding zal behoudens enkele kleinigheden, plaats hebben. Getracht zal worden op 1 Mei met het werk ge reed te zijn. Het voorstel wordt daarop z. h. s. aange nomen. Aanleg Heemsteedsche Dreef tusschen Camplaan en Havenstraat. B. en W. stellen voor, een crediet te verleenen groot 60.000.voor aanleg van de Heemsteed sche Dreef tusschen Camplaan en Havenstraat, alsmede voor wijziging van het Wipperplein. Z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De heer Vring brengt hulde aan de brand weer voor haar kranig optreden bij een schoor steenbrand te zijnen huize. De heer R ij k e s vestigt er de aandacht op, dat de laatste buslichting plaats heeft om half 10 's avonds en de eerste om half 10 's morgens. Dit tijdsverloop is te lang en spr. zou gaarne zien, dat bij de Posterijen aangedrongen werd op een buslichting tusschen genoemde tijd stippen. Ook zijn er op drukke uren te weinig- loketten geopend. De voorzitter antwoordt, dat volgens mede- deeling van den postdirecteur de bus aan het postkantoor om 5 uur 's morgens wordt gelicht. Een klacht over te groote drukte aan de loketten is in 1928 reeds ingediend, waarna het Hoofd bestuur een onderzoek instelde met het resul taat, dat de noodzakelijkheid van uitbreiding niet werd ingezien. De heer R ij k e s informeert naar den vlucht heuvel bij het postkantoor, waarover reeds een jaar geleden werd gesproken. De voorzitter zegt, dat bedoelde vluchtheuvel wegens het opleveren van verkeersmoeilijkheden niet zal worden aangebracht; wel een andere meer ter zijde bij de Postlaan. De heer De Boer wijst er op, dat de rails van de tram boven den Glipperweg uitsteken, wat gevaarlijk is. Ook de nieuwe weg bij het Ververschingshuis in Groenendaal lijkt spr. gevaarlijk. Hier behooren tijdig waarschuwings borden te worden geplaatst. De heer v. d. Erf vestigt er de aandacht op, dat het eenrichtingsverkeer in daarvoor aan gewezen straten een bron van ongelukken kan zijn, als men zich niet streng aan de bepaling houdt. De Havenstraat b.v. rijdt men van den kant van de Raadhuisstraat zorgeloos in, omdat men geen voertuigen van den anderen kant verwacht. Houdt men zich niet aan de bepaling, dat dergelijke straten slechts in één richting mogen worden bereden, dan kunnen gevaarlijke botsingen ontstaan. Spr. heeft reeds meermalen overtredingen geconstateerd en vraagt of wel eens bekeuringen plaats hebben. De voorzitter deelt mede, dat herhaaldelijk bekeuringen worden gemaakt, maar men schijnt er zich niets van aan te trekken. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten. „Ik kan het ding niet aan den gang krijgen." „Zou je er zoo niet mee naar de garage kunnen kruipen O.) VEREENIGING VOOR VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Plannen voor de herdenking van het 50-jarig bestaan. Toen in Nederland nog niemand er aan dacht iets te doen voor lijders aan vallende ziekte, en deze, aan zichzelf overgelaten, nergens hulp vonden, is de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van lijders aan Vallende Ziekte, te Haarlem opgericht, op 26 Januari 1882. Sedert heeft zij onafgebroken en in steeds toenemenden omvang voor deze ongelukkigen gearbeid en 2450 hunner in de Stichtingen te Haarlem en Heemstede verpleegd, en wel voor het overgroote deel gedurende vele, vele jaren. Deze Stichtingen en haar arbeid zijn te welbekend, dan dat we daarover hier veel zouden moeten zeggen. „Wat zal nu het Nederlandsche Volk doen wanneer dit werk op 26 Januari 1932 zijn 50- jarig bestaan gedenkt?" zoo wordt gewaagd in een circulaire van het Uitvoerend Comité, be staande uit de Zrs. M. J. Pot en J. W. Knotten belt en de Brs. F. H. Jonker en J. A. Hoekendijk. Ongetwijfeld zal er algemeene behoefte bestaan van dankbare waardeering te doen blijken, niet alleen voor die mannen en wouwen, die in 1882 den moed hadden dit werk aan te vatten, maar ook voor het Bestuur, dat sedert zóó energiek voortging en voortgaat dit werk te leiden. Thans is er een schoone gelegenheid aan deze waardeering uiting te geven. In de zooeven ge noemde circulaire wordt gewezen op de groote behoefte die er bestaat aan een geheel nieuw en naar de eischen des tijds ingericht Kinder- en Jongenshuis, waarvoor een som van vijftig duizend gulden nog niet toereikend zal zijn. Het comité zou gaarne in den tijd, die nog verloopen moet vóór den jubileumsdatum, het hiertoe noodige bedrag bijeenbrengen en op den feest dag aan het Bestuur overhandigen als een dank offer van het Nederlandsche Volk, voor alles wat in die vijftig jaren aan en voor deze on gelukkigen is gedaan. Om nu deze feestgave tijdig gereed te doen zijn, heeft het comité couponboekjes laten ver vaardigen en de bedoeling is, deze coupons te verzilveren door medewerking van allen, die het werk onder en voor de lijders aan vallende ziekte weten te waardeeren. Het comité heeft de vaste overtuiging, dat het mogelijk is op deze wijze met de hulp van velen een bedrag bijeen te brengen, dat op waardige wijze uiting geeft aan den dank en de waardee ring van heel Nederland voor hetgeen reeds is gedaan door het Bestuur der Stichtingen, en dat tegelijkertijd een treffende opwekking en aan moediging zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Deze jubileum-inzameling staat onder be scherming van Hare Majesteit de Koningin- Moeder en wordt met het oog op het heerlijke doel, zoowel als om den vorm waarin die ge schiedt, krachtig en ernstig aanbevolen door een Eere-Comité, waarin een groot aantal vooraan staande Nederlanders zitting hebben willen nemen. Daar in geen twintig jaar vanwege de ver eeniging een beroep op de offervaardigheid van buitenstaanders is gedaan, vertrouwt het comité, dat de gaven voor het beoogde doel in ruime mate zullen binnenvloeien. VERKEERSONGEVALLEN. Op den 29sten Januari 1930 reed een luxe auto, komende vanuit de richting Bennebroek in de richting Haarlem op den Heerenweg, alhier. Ter hoogte van de Kerklaan reed deze auto met groote snelheid tegen een aldaar staande lantaarnpaal, waardoor deze geheel af knapte en het gas er uitstroomde. De auto is in snellen vaart "doorgereden en is tot op heden onbekend gebleven. Door de politie zal een onderzoek worden ingesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed de bestuurder van een motorrijtuig op den Heerenweg alhier. Ter hoogte van de Zand- voortschelaan reed de bestuurder met een snel heid van pl.m. 50 K.M. per uur en raakte het beheer over zijn stuur kwijt met het gevolg dat hij drie boomen raakte en tegen den vierden boom tot stilstand werd gebracht. De auto werd geheel vernield. De bestuurder dezer auto, ge naamd A. J. C. K., kreeg lichte verwondingen aan zijne handen. Naast hem zaten G. H. K. en A. C. S., die beide verwondingen opliepen. Op advies van Dr. de C. is S. naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht en is na aldaar te zijn behandeld naar zijn woning ver trokken. Proces-verbaal wordt opgemaakt. VOORTGEZETTE AANLEG VAN I)E HEEMSTEEDSCHE DREEF. De werkzaamheden aan de Heemsteedsche Dreef tusschen Havenstraat en Cloosterlaan vinden geregeld voortgang, zoodat de voltooiing van dat gedeelte der Dreef binnen afzienbaren tijd is te verwachten. Teneinde de Raadhuisstraat en Binnenweg zoo spoedig mogelijk te ontlasten van het drukke verkeer, is het gewenscht dat dit deel van de Dreef wordt verbonden met het gedeelte tusschen het Valkenburgerplein en de Camp laan. Dit zal geschieden door het gedeelte dei- Dreef tusschen Havenstraat en Camplaan, het welk thans in slechten staat verkeert, aan te leggen op de vereischte breedte, waartoe in de laatst gehouden raadsvergadering is besloten. Tevens zaL dan worden overgegaan tot het in orde brengen van het plantsoen op het Wipper plein.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 6