VOORRAAD OP? BRANDSTOFFENHANDEL J A. ZWARTER HUIZE MODERN Zandvoortschelaan 155 CAFÉ-RESTAURANT BOEKENROODE BESTEL DAN EENS BIJ INGEZONDEN. Boeken en Tijdschriften. Rondom de Groene Tafel. Machinale Brei-lnrichting. HEEMSTEDE zal vanaf 1 MAART a.s. tot nadere aankondiging GESLOTEN worden - DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. EEN VASTRECHTTARIEF INGESTELD. In den gemeenteraad is meerdere malen en van verschillende zijden gesproken over de wenschelijkheid van wijziging der tarieven voor electriciteit, waarbij dan ook steeds op invoering van een vastrechttarief werd aangedrongen. Door B. en W. is daarop toegezegd dat deze aangelegenheid in studie zou worden genomen. Het is een niet te ontkennen feit, dat een groot deel van het publiek de electrische ver warming van de woningen is gaan beschouwen als een van den tijd. Bij vestiging van gezinnen in onze gemeente, komende uit plaatsen waar hpt vastrechttarief reeds bestaat, en waar men als een gevolg van dit tarief gewoon is aan electrische verwarming, doet zich vanzelf het gemis van zulk een tarief in onze gemeente steeds sterker gevoelen voor de Bedrijven. In het belang van de gebruikers is het gewenscht, aan het verlangen naar een tarief, waarbij de electrische verwarming minder kostbaar wordt, tegemoet te komen. Op die wijze kan onze ge meente zich aanpassen aan in naburige ge meenten reeds bestaande regelingen. Blijkens het advies van de Commissie voor de Bedrijven is het niet mogelijk een vastrecht tarief te ontwerpen waarvan qlle afnemers kunnen profiteeren, terwijl ook het College van B. en W. de verantwoordelijkheid daarvan op het oogenblik uit een financieel oogpunt niet zou durven aanvaarden. Anderzijds is het niet juist een vastrecht tarief in te voeren, waarvan alleen de grootere gebruikers zouden profiteeren, omdat hiermede slechts een gedeelte onzer ingezetenen gebaat zou zijn. Er is daarom gezocht naar een tarief, hetwelk hen die electriciteit voor verwarming en andere doeleinden willen bezigen kan tege moet komen, doch waarbij ook de kleinere ver bruikers van een niet onbelangrijke stroom- prijsvennindering profiteeren. Op voorstel van B. en W. is in de laatste raadszitting besloten, het gewone tarief, thans bedragende 22 cent per k.W.u., te verlagen tot 20 cent, zoodat hiermede eene verlaging van ongeveer 10 wordt bereikt. Daarnaast worden de verbruikers in de ge legenheid gesteld den stroom naar een vast rechttarief te betrekken in dezen zin, dat een vastrecht wordt betaald van 3.per maand en daarboven een prijs van 10 cent per k.W.u. Een gevolg van de invoering van dit tarief zal zijn, dat zij die meer dan 360 k.W.u. per jaar verbruiken, hiervan voordeel gaan genie ten. Verwacht wordt dat een groot aantal ver bruikers zich hiervoor zal aanmelden. Voorts zullen ook de winkelstand en groote instellingen van dit vastrecht ruimschoots kunnen profiteeren, zoodat ook in dit opzicht aan reeds meermalen te kennen gegeven ver langens zal worden voldaan. Voor vele bedrijven zal het vastrecht een aanmerkelijke bezuiniging opleveren, omdat thans de stroom voor ver lichting tegen 22 cent per k.W.u. berekend wordt. Verder zal met de invoering van een vast rechttarief het bestaande dubbeltarief over bodig worden en hiermede een voor het bedrijf lastige complicatie vervallen, terwijl de ver bruikers ontheven worden van de kosten van een dubbel-tariefmeter. Een gevolg van de invoering der hiervoor genoemde tariefswijzigingen zal zijn, dat de winst welke door het Electriciteitsbedrijf ge maakt wordt, aanmerkelijk minder worden zal. Rekening houdende met eene behoorlijke toe name van het verbruik tengevolge van de invoering van het vastrechttarief is deze ver mindering van de winst geschat op ongeveer ƒ21.000.per jaar. Een verdere verlaging wordt voorloopig on toelaatbaar geacht, daar eerst moet worden afgewacht, welke de gevolgen van de inwerking treding der wet regelende de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten voor onze gemeente zullen zijn. GELDELIJKE UITKEERING BIJ ZIEKTE. Met ingang van 1 Maart a.s. treedt de Ziekte wet in werking, volgens welke aan arbeiders eene geldelijke uitkeering bij ziekte wordt verzekerd. Het ziekengeld volgens de wet bedraagt 80 pCt. van het dagloon, te beginnen met den derden dag en wordt gedurende ten hoogste zes maanden uitgekeerd. Wanneer het dagloon meer dan 8.bedraagt, komt dat meerdere bij de berekening van het ziekengeld echter niet in aanmerking. Daar echter de Ziektewet op een groot deel van het gemeentepersoneel niet van toepassing is, is door B .en W. een onderzoek ingesteld, in hoeverre de bestaande regelingen omtrent uitkeering van loon bij ziekte aan ambtenaren en werklieden dezer gemeente herziening be hoeven. Daarbij is gebleken, dat wijziging inder daad noodig is, omdat anders de mogelijkheid zou bestaan, dat premie betaald zou moeten worden voor iemand die aanspraken op zieken geld volgens de regeling der gemeente en vol gens de wet zou hebben. In dat geval zou echter volgens de wet geen ziekengeld worden uitge keerd omdat de bestaande regelingen het volle loon garandeeren. De premiebetaling zou in deze gevallen dus nutteloos zijn. De billijkheid brengt mede, dat aan de plaat selijke regelingen, welke toepasselijk zijn voor hen die in vasten of tfidelijken dienst der ge meente werkzaam zijn. minstens dezelfde aan spraken moeten kunnen worden ontleend als de Ziektewet b.v. geeft voor hen, wier dienst verband met de gemeente geheel los is. Daarom is in de laatstgehouden raadsvergadering be sloten het Ambtenaren- en Werkliedenregle ment in dien geest te wijzigen. Tijdelijke ambtenaren, benevens vaste en voorloopig aan gestelde zoowel als losse en jeugdige werklieden hebben volgens het nieuwe reglement recht op 6 maanden ziekengeld, terwijl aan vaste ambte naren met korter diensttijd dan een jaar gedurende denzelfden termijn als in soortgelijke gevallen door de Ziektewet is bepaald, zieken geld zal worden uitgekeerd. De door de gemeente verschuldigde premie bedraagt 2.3 van het loon. De helft hiervan mag volgens de wet van het loon van den ver zekerde worden afgehouden. Deze bepaling zal echter niet worden toegepast, zoodat evenals bij de tot nu toe bestaande regeling premievrij ziekengeld zal worden uitgekeerd. SPOKT. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Vrij fortuinlijk won Zondag Leonidas van V.V.Z., zoodat in den stand geen wijziging kwam. H.B.C. was vrij en kon haar stand niet ver beteren. Nog steeds zijn er 4 gegadigden voor de bovenste plaats met den volgenden stand: H.B.C16 11 3 2 25 53—21 1.56 D.H.L14 9 3 2 21 36—19 1.50 D.E.M12 8 2 2 18 27—15 1.50 Leonidas 11 8 0 3 16 39—12 1.45 Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: H.B.C.D.E.M.D.H.L.Graaf Willem; LeonidasLisse; V.V.Z.L. en S. G.D.A.—T.Y.B.B. Wil H.B.C. dus kampioen worden, dan „moet" er Zondag van D.E.M. gewonnen worden. Met genoegen vernamen wij, dat v. Deurzen Zondag weer van de partij is en H.B.C. dus vol ledig uitkomt. Vol belangstelling zien wij naar den Zondagmiddag, want als dan gewonnen wordt, dan gaat het alleen nog op Zondag 9 Maart tegen Leonidas, waarvan gewonnen kan en moet worden en dan kan alleen D.H.L. een gelijk aantal punten halen, mits deze van Leonidas, D.E.M., Graaf Willem en Lisse wint. De spanning stijgt met de week. H.B.C. mag Zondag zeker op een record aantal toeschouwers rekenen. De wedstrijd heeft plaats op het terrein aan den Heerenweg achter het R.K. Vereenigingsgebouw. Het overige programma is als volgt: H.B.C. Ila—Lisse II; Geel Wit II—H.B.C. III; H.B.C. IV—T.Y.B.B. IV; H.B.C. V—D.S.S. II; H.B.C. VI—O.G. IV. Hiervan is alleen belangrijk de wedstrijd Geel Wit IIH.B.C. Ill, mits B.S.M. I zoo vrien delijk is van Alliance II te verliezen. Dan kan H.B.C. nog met een gelijk aantal punten aan komen. H.B.C. V heeft nog 1 punt noodig voor haar kampioenschap. Indien de zenuwen geen parten spelen mag hier wel op een overwinning ge rekend worden. F. BILJARTEN. Massakamp D.O.K.Doelen. De vorige week werd gespeeld in Café v. Slooten tusschen de 2e viertallen. D.O.K. bleek hier verreweg de sterkere en bereikte in alle partijen het totaal van 100. waartegenover de Doelen het slechts bracht tot resp. 76, 56, 53 en 49 totaal 234. Stand na 4 wedstrijden 15931064 voor D.O.K. Massakamp D.O.K.Excelsior. Dinsdagavond werd gespeeld in Café v. Slooten tusschen de 4e viertallen. Ook hier bleek D.O.K. de sterkste te zijn, hoewel het verschil hier minder groot was en het in sommige partijen zeer spande. D.O.K. bereikte in alle partijen den totaal stand van 80, waartegenover Excelsior plaatste de totalen van 66, 62, 66 en 65 totaal 259. Ook hier is de eerste ronde afgeloopen met een totaalstand van 15111328 voor D.O.K. Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdagavond in Café Klooster te Haarlem tusschen de 2e viertallen. Donderdagavond tusschen de 4e viertallen in Café v. Slooten te Heemstede. F. Wapenhandelaar: „Bang voor inbrekers Meneer?" Client: „Dal niet. Maar er is iemand die mij geregeld een tweedehandsch auto pro beert te verkoopen." (E.j Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. 2 MINUTEN STILTE. Naar aanleiding van de moeilijkheden waarop de besprekingen van de Vlootconferentie te Londen afstuiten heeft de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid een Internationale actie op touw gezet, waaraan Q.a. met instemming van de Bishop of Canterbury de Engelschè kerken deel zullen nemen om op 1 1 Maart a.s. te 5 uur n.m. 2 minuten stilte in acht te nemen en daarbij zich krachtig voor oogen te stellen de mogelijkheid van een gun stige oplossing. Wij doen hierbij een beroep op de voorgangers der verschillende kerkelijke gemeenten in Nederland om indien eenigszins mogelijk hieraan hunne medewerking te ver- leenen en wekken bovendien allen, die zich bewust zijn van hunne mede-verantwoordelijk heid voor Wereldvrede, op, om zich bij die twee minuten stilte aan te sluiten. Op denzelfden dag vindt ook een demon stratie plaats van de „Fellowship of Reconcilia tion", welke zal eindigen in Westminster Abbey met een dienst vóór de twee minuten stilte om 5 uur. Moge talloozen van hune belangstelling in de crisis welke onze wereld doormaakt blijk geven door hunne gedachten te richten op de bijeen komst te Londen, waar naast ontzaggelijk veel eerlijke goede wil, helaas weer het oude wan trouwen naar voren is gekomen. Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Patroon: „Vind je liet zelf ook niet vreemd, dat je grootvader ernstig ziek is, telkens wanneer er een groote voetbalmatch gespeeld wordt?" Jongste bediende: „Ja, meneer. Ik begin nu ook te gelooven, dat liij zoo'n beet je sim ileert." (P. s.J De Tabaksplant. De firma P. J. van den Berg Co. heeft in aansluiting bij de door haar uitgegeven popu- lair-wetenschappelijke werkjes over rubber, suiker en koffie, thans een werkje over de tabak het licht doen zien. Bij het doorbladeren valt reeds dadelijk de degelijke manier op, waarop het onderwerp is behandeld, terwijl bij aandachtige lezing blijkt, met hoeveel kennis van zaken de heer L. de Koningh, oud-planter, dit werk heeft samen gesteld. Men voelt, dat hier iemand aan het woord is, die de door hem beschreven cultuur tot in finesses kent. Na een geschiedkundig overzicht, een plant kundige en chemische beschrijving en andere wetenswaardigheden te hebben gegeven, behan delt de schrijver achtereenvolgens verschillende onderwerpen betrekking hebbende op de tabaks cultuur, benevens de plagen en ziekten en de bestrijding daarvan. Een groot aantal tabellen en grafieken completeeren het werk, terwijl het kloeke formaat tot het plaatsen van een be duidend aantal fraaie foto's gelegenheid gaf. Wie belangstelt in de tabakscultuur en hare beteekenis vindt hier vele interessante en be trouwbare gegevens. Het Brandstoffen jaar boek. Een handig boekje, uitgegeven door het Stooktechnisch Adviesbureau G. de Clercq te Amsterdam, bedoeld als een vademecum op het gebied van brandstoffen, waarvoor dikwijls nog weinig belangstelling bestaat, niettegenstaande het feit, dat in ons land jaarlijks 50 a 60 mil- lioen gulden aan huisbrandstoffen en meer dan 100 millioen aan industrie-brandstoffen wordt besteed. Vooral bij centrale verwarming, welke zich meer en meer inburgert, is wat meer kennis van brandstoffen en stooktechniek gewenscht en een groot aantal onderwerpen op dit gebied, benevens verschillende interessante vraagstukken, hiermede samenhangende, wor den op een voor den leek op volkomen bevatte lijke wijze behandeld. Voorts bevat het boekje nieuws over kachels en haarden, de kosten van gas- en electrische verwarming, enz., terwijl een almanak, memorandum en opgave van posttarieven e.d., de bruikbaarheid van het keurig geïllustreerde boekje nog verhoogt. Oppersen, Ontvlekkcn cn Chemisch reinigen van DAMES- cn HEERENKLEED ING. Postlaan 9 Heemstede. Telefoon 28636. Zoo op het oog zouden we om half negen op straat staan, maar dat viel mee, of tegen, zooals u het noemen wilt. Want de weinige punten die op de agenda prijkten bleken van een dusdanige importantie, dat er gemakkelijk een paar uurtjes mee volgemaakt konden worden. Na een paar benoemingen van commissieleden als inleiding, waarbij de heer Vring overstapte van Financiën op Onderwijs, aldus - en zeer gaarneeen plaatsje makende voor ons nieuwe raadslid, de heer Jonckbloedt, werd liet hoofd nummer opgevoerd. Het was een klucht in één bedrijf, getiteldDe xvachterswoning in Groenendaal Inhoud als volgt: (Hel tooneel stelt voor het bosch van Groenendaal. Rechts op den voorgrond de ■wachterswoning bij den Heerenweg. De heeren Rijk-es A ndretsch en Vring. in aandachtige beschouwing van het huisje Icoinen van links op.) R ij k e s: Ja. zoo uit de verte leek 't nog heel wat, maar nu ik 't van dichtbij bekijk, geloof ik. dat het tusschen de onbewoonbaar verklaarde woningen op het Raadhuisplein beter op z'n plaats zou wezen. AudretscB: De muren zijn al gescheurd ook. zie ik. Hoe loopt nu de rooilijn 1 R ij k e s: Hier ongeveer, 't Huis steekt er een heel eind buiten. Vring: Dan moesten ze 't een eindje achteruit rollen, zooals ze met den koepel van Berkenrode hebben gedaan. R ij k e s: Dan valt het halverwege in mekaar. Sloopen is het beste, 't Staat in den weg. en wat van particulieren wordt geëiselit, moet de gemeente zelf ook doen! (De heeren Kwak en Jonckbloedt komen van rechts op.) Kwak: Zoo bar slecht ziet het er nog niet uit. Jonckbloedt: Welnee, als 't opgeknapt wordt, kan 't nog lang mee. Ze hadden dat tegelijk met wat andere"klusjès kunnen aanbesteden. (Op den achtergrond naderen de burgemeester en wethouder Jhr. v. d. Poll. al bladerend in ..Op de Hoogte", ..Architectuur en Aesthetica"..Schoonheid in de Bouwkunst" en meer dergelijke geschriften.) W ethouder J h r. v. d. Poll: Schilder achtig! Eenvoudig en toch, hoe schoon! Zie die verhouding van de afmetingen, de verdeeling van de vensters Welk een architectuur! Audretsch: Pardon, burgemeester, wat zal liet opknappen van dit huisje ongeveer kosten De Burgemeester: Ongeveer 3530. mijnheer Audretsch. Audretsch: En voor 5000. kan een heel nieuwjgebouwd worden! Jonckbloedt: Kan niet bestaanDaar komt nog wel de helft bij R ij k e sLaten we 't maar gaan sloopen Wethouder Jhr. v. d. Poll (verschrikt) De heeren willen dit mooie gebouwtje toch niet afbreken Allen, behalve de heer R ij k e s Nee, nee, beslist niet, geen kwestie van! Audretsch: Laten we een eindje verderop een nieuw zetten, net als 't oude. Dan staat het niet in den weg. De Burgemeester: Dan hebben we er dus twee, een oud en een nieuw achter elkaar! De overigen: Ha, ha, ha. ha, ha!!! A udretsc h Nee, 't oude natuurlijk sloopen. De Burgemeester: Dat kan niet. Er is zooeven besloten, dat niet te doen. Maar wat is dat toch voor een lawaai daar boven R ij k e s: Daar gebeurt wat! 'k Zal eens gaan kijken (rent de zoldertrap op. De anderen volgen). R ij k e s't Is dokter Droog Vring: Wat doet ie Audretsch: Hij staat te dansen Kwak: Heelemaal alleen? Jonckbloedt: Ja, wat dacht je Wethouder D r. Droog: Goedenmiddag heeren. Niets bijzonders, hoor! 'k Neem slechts een soliditeitsproef. Vriendelijk bedankt voor de belangstelling (Doek.) Zij nog gemeld, dat de opvoering van deze klucht veel succes had, zoodat meermalen de lach door de zaal daverde. In de vroolijkste temming keerde dan ook na afloop ieder huis waarts. 'T ZWIJGENDE. MAGAZIJN „DE LEIDSCHE VAART" TELEFOON 26144 SPORTKOUSEN en ALPINS. Speciaal adres voor sterke. Schoolkousen. Dameskousen, Heerensokken en Slobkousen in alle maten en kleuren. Beleefd aanbevelend, R. ELBERSENV. d. BERQ JAVALAAN 55. RAADHUISSTRAAT 67. TELEFOON 28033.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 3