Abonneert U op dit blad. GERARD SMIT „DEKA" Reliefschilderen. a SPORT. JB1NN ENLAND. PLUIMVEE. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. HOE HET STAAT MET DE HARMONIE „EENSGEZINDHEID." Vooral de laatste jaren hoorden wij veel goeds en groote vorderingen van de Harmonie „St. Michaël", maakte het Fanfarecorps „Excelsior" na een zoo kort bestaan al zulk een goed figuur maar van ons oudste corps „Eensgezindheid" misten wij elk geluid dat wees op eenige vooruit gang, erger nog, men fluisterden van een kwij nend bestaan, een langzaam afstervenvan ons oudste corps, omdat het zou lijden aan een tekort aan energie in leiding en liefde voor het corps. Wij, die dit heengaan zeker zouden betreuren, omdat er naast het R.K. corps en het corps uitsluitend uit gemeentepersoneel bestaande, zeker nog wel plaats voor een derde corps is, zijn er eens op uitgegaan om te informeeren, hoe het op het oogenblik met de vereeniging staat. In naam, zoo zei ons de voorzitter, zijn wij de oudste vereeniging. De ledenlijst werd getoond en daar bleek uit, dat er van de 31 leden en 4 eere-leden, die het corps thans telt, slechts 8 zijn van vóór 1914. De lijdensgeschiedenis van de oorlogsjaren is als die van alle andere vereenigingen, met dit verschil echter, dat de zoo noodzakelijke op leving na den oorlog wegbleef en van 1915— 1924 maakte het ledental veelal een totaal uit van 7—9. Toen ging het langzamerhand iets beter, maar pas in 19281929 kwam er meer leven en in die twee jaren steeg het corps tot wat het nu is, n.l. 31 leden en 4 eere-leden, welke laatste alleen medewerken aan concerten, e.d. En als men nu in oogenschouw neemt, zei de voorzitter, dat er onder onze leden vele jonge krachten schuilen, dan is er alle reden tot optimisme, ook al baart dit veel zorg wat be treft de studie, omdat verschillenden nog de avondscholen bezoeken, maar ook dat is van voorbijgaanden aard. Wij hebben geweldig in den put gezeten, maar dat zijn wij nu wel te boven. Een concert hebben wij dit jaar niet gegeven. Onze heele zorg is nu het concours in Loenen aan de Vecht, waarop al onze aandacht is geconcentreerd. Daar hopen wij te toonen, al is het dan misschien niet met een eerste prijs, dat wij als hernieuwd de toekomst tegemoet gaan. En de studie zelf? vroegen wij. O, daaraan wordt veel meer zorg besteed. Op tijd beginnen en alles geregeld, 't Is nu niet meer een onderonsje, maar ernstige studie. En of de leiding voldoende was? Ja, als wij zelf ons maar meer aan de leiding hadden gehouden, had dit altijd wel goed kunnen zijn. En dat het ook bij den directeur ernst is, hoopt het bestuur ook spoedig te doen blijken. Onzerzijds wenschen wij „Eensgezindheid" succes met haar goede voornemens en hopen dat zij spoedig een waardige plaats moge innemen tusschen haar zustervereenigingen. F. VERGADERING BLOEMISTARBEIDERS. De vorige week hield de afd. Heemstede van de bloemistarbeidersvereen. „St. Deus Dedit" eene ledenvergadering in het R.K. Verenigings gebouw. Gezien de belangrijke agenda was de opkomst niet bijster groot, een gevolg ver moedelijk van de radio-uitzending op Huizen, vanwaar de le lijdensmedidatie gegeven werd. In zijn openingswoord memoreerde de voorz. het zoo plotselinge overlijden van het lid J. A. v. d. Horst, een der pioniers der afdeeling, niet enkel een der oudste, maar vooral ook een der trouwste en ijverigste leden. Voor zijn zielenrust worden de gebruikelijke gebeden verricht. Na eenige minder belangrijke zaken kwam in behandeling een voorstel tot contributie- verhooging in verband met eene grootere af dracht aan het bondsbestuur. Hierover hield het bondsbestuurslid J. Sal man eene inleiding, waarvoor spr. een drietal punten meer uitvoerig besprak, n.l. een vroeger besluit van den bestuursraad en waardoor Heemstede in eene hoogere loonklasse is in gedeeld, ten 2e. en voornaamste, de toestand voor de losse arbeiders, die, als Heemstede in klasse B zou blijven, deze bij ziekte tijdens eene werke loosheid eene lagere uitkeering zou krijgen, en ten derde, wanneer een conflict in het bedrijf zou ontstaan, wat zeker niet denkbeeldig is, b.v. wegens het weigeren van het contract, met als gevolg eene verslechtering der arbeids voorwaarden, de uitkeering bij eene staking ook lager zou zijn en waardoor wij ons dus bij die hoogere uitkeering sterker gevoelen. Dat contributieverhooging, vooral onder deze arbeiders, die toch al niet staan op een hoog salarisniveau, niet zoo vlot van stapel zou loopen was te begrijpen. Maar ook hier moest de knoop doorgehakt worden, ook al zal de huisvrouw wel bezwaren maken. Maar nood breekt wetten en daarom moest tot de verhooging worden over gegaan. Dat het in het hoveniersbedrijf nog geen rozengeur en maneschijn is, ook al is het een vak van bloemen en planten, bleek uit de be sprekingen die nu volgden. Het bondsbestuur zeide echter reeds de volle aandacht geschonken te hebben aan deze zaak, waarvoor een groote actie wordt ingeluid. Vervolgens kwam nog ter sprake de zieken- wet, en als gevolg de 20 De rondvraag leverde nog heel wat stof tot gedachtenwisseling, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. In den competitiestand der R.K.F. Klasse D is Zondag geen verandering gekomen daar H.B.C. niet speelde en de andere leiders, D.H.L. en Leonidas, wonnen, n.l. D.H.L. van Lisse met 80 en Leonidas van D.E.M. met 30. Er is nu vrijwel geen verschil meer tusschen de leidende clubs, wat uit onderstaanden stand blijkt: H.B.C17 12 3 2 27 55—22 1.58 D.H.L17 12 3 2 27 48—20 1.58 Leonidas 14 11 0 3 22 52—14 1.57 Hierin komt ook Zondag geen verandering, daar H.B.C.Leonidas om kerkelijke reden is uitgesteld en L. en S.Leonidas natuurlijk door de Rotterdammers gewonnen wordt, terwijl D.H.L. eveneens vrij is. Het wachten is nu op 30 Maart. Dan komt Leonidas tegen D.H.L. Als daar gelijkgespeeld wordt en als H.B.C.—Leoni das dan ook een gelijk spel wordt, komen zij alle drie gelijk aan en zal een beslissing noodig zijn tusschen die drie clubs. En dat geval is niet denkbeeldig. H.B.C. Ill en IV werden uitgesteld. Voor a.s. Zondag zijn alle wedstrijden uit gesteld vanwege den pelgrimstocht naar Am sterdam, behalve in de bekerronde, waar H.B.C. Jr. een bezoek brengt aan Concordia te Hillegom. BILJARTEN. Massakamp D.O.K.Doelen. Woensdagavond had in Café v. Slooten te Heemstede de eindstrijd plaats van boven genoemde massakamp, nu tusschen de le vier tallen. Door den grooten achterstand van de Doelen was de wedstrijd eigenlijk al beslist. Toch hield de Doelen nog stand, en vooral in de 2e partij was de strijd zeer spannend. D.O.K. won tenslotte alle partijen. De uitslag was: D.O.K. 4 X 125 in 34, 31, 22 en 41 beurten. Doelen 93, 123, 87 en 58 in 34, 31, 22 en 41 beurten. De totale uitslag was 31942239 voor D.O.K., waardoor D.O.K. beslag legde op den fraaien beker. De serie-prijzen werden als volgt gewonnen: le viertal Joh. Vollenga (D.O.K.) met 26 caramboles. 2e viertal P. v. Straten (D.O.K.) met 20 caramboles. 3e viertal Jac. Vester (D.O.K.) met 17 caramboles. 4e viertal T. Leuven (D.O.K.) met 16 caramboles. Na afloop reikte de voorzitter van de Doelen, de heer v. Roon, met eenige toepasselijke woor den den beker aan den winnende club uit, daar bij dank brengend aan D.O.K. voor de gezellige wedstrijden. De voorzitter van D.O.K., de heer P. v. Straten reikte daarna als troostprijs een fraaien zilveren tak over aan de voorz. van de Doelen. Massakamp Excelsior (Haarlem-N.)D.O.K. Heemstede. In het clubcafé van Excelsior werd gespeeld tusschen de 4e viertallen. D.O.K. bleek hier verreweg den sterkere, vooral in de eerste partij raakte Excelsior verre ten achter, terwijl D.O.K. ook in de overige partijen haar voorsprong wist te vergrooten. De uitslag was als volgt: D.O.K. 80, 80, 80, 80 totaal 320. Excelsior 30, 52, 68, 58 totaal 208. Totaalstand na 7 wedstrijden 25792222 voor D.O.K., zoodat D.O.K. een veilige voor sprong van 357 caramboles heeft. Dinsdagavond heeft in Café v. Slooten te Heemstede de eindstrijd plaats tusschen de le viertallen. DE REMBRANDT-POSTZEGELS. Tot 31 Maart a.s. zullen op de postkantoren Rembrandtzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke ook in het internationaal verkeer voor frankeering geldig zijn tot 31 Dec. 1930. De fraaie zegels, welke een frankeerwaarde hebben van resp. 5, 6 en 12(4 cent zullen worden verkocht met een toeslag van 5 cent per stuk, welke ten bate komt van de Vereeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van Kunstschatten in Nederland. De zegels zijn in staal gegraveerd naar een ontwerp van Jan Sluyters en dragen alle dezelfde voorstelling, n.l. een kop van Rem brandt, terwijl de achtergrond wordt ingenomen door een schets „De Staalmeesters". De kleuren zijn: 5 cent: groen; 6 cent: sepia en 12(4 cent: blauw. Naar aanleiding van de uitgifte dezer zegels ontvingen wij van den heer F. Schmidt-Degener het volgende ter opname: Van jongsaf kennen we de postzegels, in omloop gebracht bij bijzondere gelegenheden en die de herinnering aan groote daden, groote ontdekkingen, groote persoonlijkheden moesten opwekken. De Columbus-postzegel was een der eerste. De postzegel thans door de bemoeienis van het Nationaal Comité „Vereeniging Rem brandt" verkrijgbaar gesteld, ontworpen door een der krachtigst levenden onder onze levende kunstenaars, herdenkt een Hollander, die als een tweede Columbus een nieuwe geesteswereld ontdekte: „Rembrandt". De teekening roept de gedachte wakker aan het diepste werk dat er in Holland ontstaan is: „de Staalmeesters", en verbindt het met Rembrandt's gelaats trekken op dat oogenblik. Het geeft aldus een verbetering van dat dwaze relief waarmede een onzer openbare gebouwen pronkt en waar een dertigjarige Rembrandt met een puntbaardje, op een draaikruk gezeten, triomfant de compo sitie toont die hij vijf en twintig jaar later zou maken. De postzegel wijst op de hooge geestes waarden door onze Schilderkunst aan de wereld waarden door onze Schilderkunst aan de wereld geschonken, maar herinnert er tevens aan, dat geen dier tragisch-trotsche zelfportretten uit Rembrandt's latere jaren het eigendom is ge bleven van de Hollandsche natie. Die beelte nissen houden in de musea van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië de voorstelling van zijn pakkend eigenaardig figuur levend. Toespeling, waarmede de postzegel buitendien herinnert aan het vele andere dat verdween en hoe al te veel het geestelijk goud uit de gouden eeuw thans andersmans rijkdom uitmaakt. En zooals het meer gaat, uit het oog, uit het hart. Men helpe het Nationaal Comité en de Vereeniging „Rembrandt" iets terug te winnen van de schoonheid, die vaderlandsche onverschilligheid liet gaan. Men koope en gebruike den postzegel in ruime mate, voor binnen- en buitenland, zoolang hij te krijgen is. Moge hij aldus niet alleen zijn doel van aansporing vervullen, maar ook de Vereeniging „Rembrandt" bij haar opzet daadwerkelijk helpen. ONZE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Het valt niet te ontkennen, dat in de laatste jaren het aanzien van de Kamers van Koop handel zienderoogen is gegroeid. Onder de vorige wet waren deze Kamers onbeduidende colleges, zonder eenige levensvatbaarheid. De nieuwe wet heeft ze tot levende krachtige organen geschapen, welker invloed vooral dank zij het Handelsregister, nog steeds toeneemt. De beteekenis der Kamers steeg vooral, toen vooraanstaande mannen uit nijverheid en han del bereid bleken, in de colleges zitting te nemen en naast de vertegenwoordigers van kleinbedrijf en middenstand nuttig-werk te ver richten. Het is dan ook begrijpelijk, dat men de Kamers van Koophandel in steeds meerdere mate in acties van handel en bedrijf is gaan betrekken, en dat met name gemeentebesturen zeer dikwijls deze lichamen raadplegen. Inderdaad, aan de adviezen van de Kamers van Koophandel, colleges samengesteld uit ver tegenwoordigers van het zaken- en bedryfs- leven, dient groote waarde te worden toegekend. En ook, ja eigenlijk vooral, in de gevallen, dat denkt aan de vele adressen over tal van onder deze advieeen ongevraagd worden gegeven; wie wei-pen, zal deze activiteit hoogelijk prijzen. Intusschen, aan de Kamers van Koophandel is inzake haar meenigsuiting blijkbaar één be perking opgelegd: zij hebben zich te beperken tot haar in hoofdzaak economische taak, en mogen met name niet het terrein der sociale wetgeving betreden. Toen n.l. eenigen tijd ge leden de Utrechtsche Kamer van Koophandel ongevraagd eenige opmerkingen maakte over het Werktijdenbesluit voor winkels, haastte het Departement van Arbeid óók van Handel en Nijverheid, wij zouden het bijna vergeten! zich, aan deze Kamer een reprimande uit te deelen Deze departementale invloed op de meenings- uiting van de Kamers is geheel uit den booze. Het Departement moge het niet aangenaam vinden, dat die Kamers zóó lastig worden, dat zij een oordeel uitspreken dat lijnrecht ingaat tegen de departementale wijsheid, de Kamers handelen nu eenmaal in het belang van de onder haar ressorteerende .kleinondernemers en be drijven. Wenscht het Departement inderdaad in te grijpen, dan is het éénmaal wel zeer in ver zuim geweest, toen een Kamer van Koophandel zich op hoogst bedenkelijke politieke zijpaden begaf: het geval van de Maastrichtsche Kamer, die het vorige jaar, tijdens de eerste Haagsche Herstelconferentie, een pro-Belgisch memoran dum de wereld instuurde; memorandum, dat in het bijzonder aan de Fransch-Belgische pers was gezonden, welke dit natuurlijk lustig tegen onze Regeering uitbuitte. Het Departement deed echter niets om deze ergerlijke afdwaling van den goeden weg te laken, hoewel hier toch het prestige van de gansche natie tegenover het buitenland op het spel stond. Wanneer men een Kamer van Koophandel zelfs voor dergelijke onverantwoordelijke daden van politieken aard niet tot de orde roept, mag men dit zeker niet doen in gevallen, die zuiver interne economische belangen betreffen. Want dat juist de sociale wetgeving het zaken- en bedrijfsleven in sterke mate beïnvloedt, is buiten kijf. De Kamers zouden veeleer in haar taak te kort schieten, indien zij ten deze de belangen van de inge schrevenen in het Handelsregister zouden verwaarloozen. De terechtwijzing, welke de Utrechtsche Kamer van Koophandel van het Departement mocht ontvangen, was dan ook volkomen misplaatst! HET KOOPEN VAN EENDAGSKUIKENS. De tijd, dat de eendagskuikens weer ter markt verschijnen, d.w.z. dat het in de diverse pluim vee- en landbouwbladen weer regent van de advertenties met aanbiedingen van eendags kuikens is weer aangebroken. Degenen, die van plan zijn kuikens te koopen en deze nog niet besteld hebben, er zijn altijd heel wat menschen die tot het laatste wachten, mogen we nog wel een goeden raad geven. En die raad is, dat men maar niet direct moet aannemen, wat in zoo'n advertentie gezegd wordt. Terecht wordt in de Bedrijfspluimveehouder er op gewezen, dat men ook in advertenties de waarheid moet betrach- Ged. Oude Gracht 38, Haarlem. WIJ HOUDEN GROOTEN VOORRAAD MATERIALEN VOOR ten. Zooveel advertenties .spiegelen voor, dat men kuikens krijgt afkomstig van stammen, die 220240 eieren gelegd hebben. En dat niet enkele malen, neen bjj herhaling kan men dergelijke berichtjes tegenkomen. Alsof derge lijke kippen maar bij bosjes gevonden worden. Kippen met een dergelijke legcapaciteit zijn zeldzaam en daarom is het wel degelijk zaak, eerst goed uit te kijken, wie het is, die dergelijke kuikens aan te bieden heeft. Is dat niet een alleszins te goeder naam en faam bekendstaand fokker, dan moet men zijn goede geld daar niet aan spandeeren. Want in den regel kosten dergelijke kuikens ook nog enkele guldens meer per honderd dieren dan „gewone". Wanneer we werkelijk goede eendagskuikens •willen koopen, dan zal men niet alleen moeten letten op het aantal eieren, dat door het moeder- dier is gelegd, maar men zal minstens evenveel aandacht dienen te besteden aan de grootte van het ei. De heer Ter Haar breekt daar dan ook in de Veldbode een lans voor. Hij voert daar aan, dat het aantal eieren, dat in ons land gelegd wordt wel voldoende is en dat men bij een hooger opvoeren van de pro ductie wel eens moeilijk een goed afzetgebied ervoor zou kunnen vinden. De prijzen van de eieren zijn in dit jaar niet zoo bijzonder mooi geweest. Op een tijd dat ze anders nog 6 a 7 centen opbrachten moesten ze dit jaar voor 4 a 4(4 cent worden geruimd. Dat is geen best teeken. Andere landen beginnen ons concurren tie aan te doen. En tegen die concurrentie is maar een wapen en dat is: een groot, versch, goed gesorteerd ei. De productie gaat wel, kan desnoods n»g wat uitgebreid worden, maar niet door meer kippen te gaan houden, maai- dooi de productie per kip hooger op te voeren. En verder dient gelet op het groote ei. Heeft men Barnevelders, dan zal men zeker ook alle aan dacht aan de kleur van het ei dienen te schen ken. Zoo licht wordt die by een groote productie miskleurig. En daarvoor dient gewaakt. Dit zijn alle factoren, waarmede by den aan schaf van kuikens gerekend dient te worden. In het algemeen mogen we zeggen: koop niet bij handelaars in kippen. Die geven u onder voor spiegeling van allerlei moois een allergaartje, dat geheel niet aan de verwachtingen beant woord. Maar koop bij een bekend fokker, liefst uit uw omgeving. Mankeert er dan wat aan de geleverde waar, dan kunt ge hem ter verant woording roepen. Koop ook alleen van zoo'n fokker, die over al zijn dieren, die voor de broederij eieren leggen, valnest-contröle toe past. Anders kunt ge ook nog bij den neus ge nomen worden. Vraag ook die leglijsten eens ter inzage. Een goed fokker zal gaarne hebben, dat ge daar naar vraagt. S. WERK IN DEN TUIN. Het winterachtige weer van midden Februari heeft eenige stilstand in de natuur gebracht. Dat kon ook niets geen kwaad, want het was werkelijk ook te mooi. We zitten nu in Maart, die berucht is om zijn onbestendig weer. Men kan nu beginnen met zaaien en planten. Het zal van den grond afhangen of we nog 14 dagen moeten wachten, dan of we direct moeten beginnen. We kunnen dan nu gaan zaaien: spinazie, raap stelen, radijs, snij sla, vroege worteltjes. Op bedden om later te verplanten: kropsla, roode, witte en savoye kool. De. laatste meer voor herfstgebruik. Schorseneeren kunnen ook vroeg in den grond, maar direct haast heeft het niet. Pootuien en sjalotten kunnen ook worden ge plant. Ook overwinterde kropsla. Voor bloem- koolweeuwen is het nog wel wat te vroeg. Op een beschutte plek zou het gaan. Bloemkool mag niet te lang stilstaan in groei, anders maakt ze z.g. hoorders, d.w.z. ze schieten dadelijk in het zaad, zonder een kool te vormen. Uien worden ook al vroeg gezaaid en wie in den zomer kroten wil hebben, kan nu reeds gaan zaaien. Tegen half Maart kunnen de vroege aard appelen in den grond. Heeft men voorgekiemde poters, die niet voldoende afgehard zijn (de scheuten moeten dan een groene kleur hebben), dan zette men die eerst in het licht. Daar de scheuten dan meestal nogal groot zijn is men verplicht ruime plantgaten te maken en de poters voorzichtig in die gaten te leggen, daar de scheuten anders breken en men met het voorkiemen niets is opgeschoten. Op de zand gronden van onze oostelijke provinciën heeft men vaak last van langdurige nachtvorsten. Daar zal het voorkiemen, zoomin als het vroege planten weinig zin hebben, omdat daar toch alles bevriest. Zaai vooral niet te dicht en zooveel mogelijk op ryen. Ook op plantbedden moet men niet te dicht zaaien. Voor koolplanten gebruike men op 1(4 M2. (4 lood zaad, voor sla (4 lood zaad op 3 M'-\ We krijgen dan volop planten om uit te poten. Spinazie 1 a 2 lood op de M2. Raapstelen zaait men dik. Ze groeien dan vlug tegen elkaar op, waardoor ze malsch blijven: 1 lood op 1(4 M2. Van radijs nemen we 1 lood op 1(4 a 2 M2. Erwten en peulen worden door velen nog te dik gelegd. Voor een rij van 10 M. hebben we aan 1 ons voldoende. Tuinboonen mogen vooral niet te dicht staan, anders gaat de bloem te vroeg verloren.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 3