Tochten Voor de a.s. Feestdagen langs de BLOEMBOLLENVELDEN en naar de BLOEIENDE BETUWE. J. SPAARGAREN, Runder-, Kalfs- en Varkensslachterij Electrisch Bedrijf. HUPKENS DAMES- en KINDERKOUSEN SPORT. LAND- EN TUINBOUW. FINANCIËN EN ECONOMIE Autogarage VAN LENT, Heemstede. Telefoon 28070. LAAT UW SCHOEISEL door M. GEERLINGS, Teslastraat 20. Werkplaats: Edisonstraat, hoek L. Vaart. b.d. Kwakelbrug. Zandvoortschelaan 165 BOTERHAMMENPAPIER Closetpapier 3 rol 25 cent 't Magazijn „Wilhelmina" DE EERSTE HEEM8TEEDSCHE COURANT ZWEMMEN. H.P.C.-Nieuws. Woensdag 23 April geeft de zwemclub D.J.K. een zwemfeest in de zwem- en badinrichting aan den Ileiligenweg te Amsterdam. H.P.C. zal op verschillende banen uitkomen. Ie. 5 X 50 meter vrije slag estafette. De ploeg is ais volgt samengesteld: I.D. Philippo; 2. A. M. Heerkens Thijsse; 3. Ch. Kemper; 4. J, Uitendaal; 5. A. J. Braam. Verder zal D. Philippo starten op de 200 M. vrije slag. Zaterdag 26 April is er wederom een zwem feest en wel een nationaal zwemfeest in 't sport- fondsenbad. Dit zwemfeest "wordt gegeven door Het IJ. Ook hier zal H.P.C. starten en wel op de 5 X 50 meter vrije slag en de 6 X 50 M. wisselslag-estafette (2 X 50 M. schoolslag, 2 X 50 meter rugslag en 2 X 50 meter vrije slag.) Beide zwemfeesten beginnen om 20 uur. Het vertrek der H.P.C.-leden is bepaald op 19.34 uur van station Haarlem. De leden worden er tevens aan herinnerd dat ons oefenuur van Woensdag 23 April doorgaat en dat Woensdag 30 April ons laatste oefen uur is. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. H.B.C. II besloot Zondag haar seizoen door T.Y.B.B. met 61 te kloppen. Een mooie prestatie, waardoor zij definitief de 2e plaats bezetten in de le kl. D.H.V.B. Ook H.B.C. III, die eveneens de 2e plaats in haar af deeling inneemt, haalde het stoute stukje uit om Alliance IV met 50 huiswaarts te zenden. H.B.C. IV dat minder goed op dreef is, moest met 61 in V.V.F. haar meerdere erkennen. Dank zij het mooie winterweer is het meeren- deel der elftallen uitgespeeld en resten ons nog wat beker- en andere wedstrijden. H.B.C. I moet Tweede Paaschdag naar het Sportpark om tegen Geel Wit te spelen. Daar v. Deurzen en Tolido voor het Noordelijk Proefelftal zullen uitkomen, kan H.B.C. niet volledig uitkomen. Dit is echter niet noodig, mits het meerendeel geen verhindering stuurt. Voor de competitie moet H.B.C. IV thuis tegen B.S.M. II spelen. De uitslag is echter van weinig belang. F. BILJARTEN. Massakamp D.O.K. Heemstede-T.O.G. Haarlem. Dinsdagavond werd gespeeld tusschen de 2e viertallen in Café v. Slooten te Heemstede. Al direct zet No. 1 van D.O.K. er een goede pas in, en weet den achterstand uit voorgaande wedstrijden in een kleine voorsprong om te zetten, zoodat D.O.K. nu met 6 caramboles leidt. No. 2 van T.O.G. is er zeer slecht in. D.O.K. daarentegen gaat rustig verder, in eenzelfde tempo als no. 1, waardoor de T.O.G.-speler het nauwelijks over de helft brengt. Ook No. 3 van D.O.K. is iets sterker, al doet de T.O.G.-speler alle moeite om het tempo van D.O.K. te volgen. Ook hier een D.O.K.-overwicht. De 4e partij is vol spannende momenten. Het gaat vrij gelijk op met tenslotte een verschil van slechts 1 carambole. De uitslag was als volgt: T.O.G.no. 1 75; no. 2 53; no. 3 81; no. 4 99, totaal 308. D.O.K.: no. 1 100 in 38 beurten; no. 2 100 in 37 beurten; no. 3 100 in 38 beurten; no. 4 100 in 41 beurten, totaal 400. Stand na 4 wedstrijden 13451271 voor D.O.K. Donderdagavond voortzetting tusschen de 4e viertallen in Café Hommels, Zomervaart, Haarlem. Massakamp 't Centrum HeemstedeVrienden kring II Haarlem. Bovengenoemde clubs hebben een massakamp georganiseerd, waaraan door 3 viertallen wordt deelgenomen. Dinsdagavond werd gespeeld in het clubcafé van 't Centrum, Café De Louw, in de Raadhuis straat. Hoewel het de eerste wedstrijd was van deze pas opgerichte club, wist het Centrum alle par tijen te winnen en een nuttigen voorsprong te behalen. De uitslag was als volgt: 't Centrum: 400. Vriendenkring II: 84, 77, 82, 98 totaal 341. A.s. Dinsdag wordt in het Café van den heer Dooves te Haarlem gespeeld tusschen de 2e viertallen. VAN HIER EN DAAR. De weg van den producent naar den ver bruiker gaat over veel schijven. En wanneer we de tegenwoordige lage prijzen der landbouw producten bekijken en we zien, welke prijzen de consument moet betalen in de stad, dan vragen we ons zelf wel eens af, of er aan de distributie van het product ook niet iets mankeert. Het is ook wel zeer eigenaardig, dat de kleinhandelprijzen slechts van verre de schommelingen van de groothandelprijzen meemaken. Dat moet natuur lijk worden toegeschreven aan de neiging van den kleinhandel om bij prijsverlaging de hoogere prijs te stabiliseeren. Op die manier krijgt de kleinhandel dus een nog grootere winst. In de stad zegt men dan, dat men er niet veel van gelooft, dat de boeren zoo'n slechten tijd mee maken, want men kan er zelf nog maar een bitter klein beetje van merken. Toch is het van belang ook van den kleinhandel, dat de prijsschomme- lingen zoo regelmatig mogelijk plaats vinden, daar deze anders met voorraden blijft zitten, die tegen een te hoogen prijs ingekocht zijn. De handel moet derhalve gerationaliseerd worden. De regeering kan dat in de hand werken en ze doet dit ook door publicatie van cijfers, voor raden, statistieken, enz. Aan de groothandel- prijzen valt nu niet veel te verbeteren, daar deze afhankelijk zijn van de wereldvraag en aanbod. Iets anders is het, of de verdeeling van de ont vangsten en de winst die er ligt in de klein handelprijzen, een goede is. Een jaar of tien ge leden heeft men daar een onderzoek naar in gesteld voor zoover het het artikel aardappelen betreft. Van de ktèinhandelprijs ontving toen de boer 30 a 35 procent, de opkooper 10 a 13 vrachten 10 de groothandel 11 de klein handel 39 Dat wil dus zeggen, dat wanneer een mud aardappelen door den verbruiker werd betaald met ƒ4.dat de boer daarvan dan 1.28, en de opkooper 0.48, de groothandel 0.40 en de kleinhandel 1.44. Van deze cijfers moeten natuurlijk de onkosten nog worden af getrokken en nu is het de vraag, of die ver deeling van onkosten en winst een goede is. Me dunkt, wanneer we zoo die cijfers eens aanzien, dat daar nog wel het een of ander aan mankeert. In het buitenland schijnt nog steeds met het zaai- en pootgoed, dat uit ons land afkomstig is, erg geknoeid te worden. Het doet goed aan, dat we ook in de buitenlandsche vakpers telkens weer gewaarschuwd zien, tegen het gebruik van ondeugdelijk pootgoed en den raad wordt ge geven niet alleen goedgekeurd zaad te gebrui ken, maar ook, dat er terdege tegen de knoeiers wordt opgetreden. Vroeger hebben we eens een berichtje uit België kunnen signaleeren. On langs trof ons nu een dergelijk bericht in een Duitsch landbouwblad, waarin melding werd gemaakt van een bedrieger, die z.g. goedge keurde Nederlandsche eerstelingen verkocht had. Deze werd door de Rechtbank te Bonn op 31 Januari veroordeeld tot vergoeding van de schade die bij berokkend had door niet te leveren, wat hij verkocht had. In Engeland schijnt men nu zelf de dupe te worden van de gevreesde mond- en klauwzeer- bacil. Zooals men weet, heeft de Engelsche regeering op aandrang van de boerenorganisa- ties de grenzen gesloten voor versch vleesch, speciaal varkensvleesch, z.g. uit vrees voor de overbrenging van het mond- en klauwzeer, maar in werkelijkheid als een protectionistisch maat regel om de boeren te steunen. In navolging van het moederland hebben de Dominions, dus de buitenlandsche bezittingen van Engeland, het zelfde gedaan. Ook in Canada is een dergelijke bepaling gemaakt. En nu krijg je daar de pop pen aan het dansen, want nu wil men daar zelfs geen stroo, dat als verpakkingsmateriaal dienst doet, meer toelaten, omdat er misschien de mond- en klauwzeerbacterie zich in verscholen mocht hebben. Nu keeren de Engelsche land bouworganisaties zich tegen deze onzinnige maatregel, omdat ze daar nu zelf de nadeelige J gevolgen van aan den lijve gaan ondervinden. Het is te hopen, dat ze geheel van de dwaling huns weegs terugkeeren en ook voor het Neder- landsch vleesch de vrije toegang tot het Engel sche Rijk weer zullen geven. S. BEURSBERICHT. De heeren H. Oyens Zonen te Amsterdam melden ons: Er begint teekening te komen in den vloed van boekhoudkundige gegevens, die als een bandjir de redactiebureaux dreigt te over- stroomen. Voor zoover onze nijverheid haar resultaten reeds heeft bloot gegeven, blijkt 1929 een bevredigend jaar te zijn geweest, met uitzondering dan van de textielindustrie, die in haar klassieken vorm vertegenwoordigd is dooi de aand. Stoomspinnerij Spanjaard, en ook aan haar modernste creatie, die der kunstzijde met haar talrijke spruiten weinig vreugde beleeft. De kleinere ondernemingen op ander gebied dienen min of meer als gangmakers voor de grooten, die hun licht nog onder den korenmaat laten schijnen. Maar wat het licht uit Eind hoven betreft, het doordringingsvermogen zijner X-stralen is zoo groot, dat het reeds op voorhand de skeletten der overmoedige contra mineurs afteekent. Geheel in overeenstemming met de verwachting, die wij reeds lang hier meenden te moeten uitspreken, nadat de panische „readjustment" der torenhooge koer sen zijn werk grondig had verricht. Ook de kunstbotercollega heeft weer een nieveau her wonnen, dat alleen door zeer gunstige jaar cijfers kan worden gerechtvaardigd. Het blijft opmerkelijk, dat Londen voor dit aandeel een constante meeningsvraag blijft ontwikkelen, zelfs van zeer ernstige zijden, terwijl te Am sterdam het aandeel totaliter tot gokpapier is gedegradeerd, waarvan de serieuze belegger zich verre houdt, en dat in groote posten voor beleening nauwelijks oirbaar wordt geacht. Het Leverconcern met zijn geweldige West-Afri- kaansche belangen heeft in deze trust stellig factoren gebracht, die haar in de eerste rangen van 's werelds superconcems doen treden, maar ons publiek is van de faits et gestes dier Engelsche maatschappijen nu eenmaal niet zeer goed op de hoogte, en blijft er weinig voor ge voelen om zijn geld voor permanente belegging te steken in een aandeel, dat reeds in zijn Nederlandsche editie een sphinx was, maar in zijn nieuwsten vorm zich geheel en al aan een beoordeeling onttrekt. Liever hernieuwt ons publiek dan de kennis making met een ander standaardaandeel, dat ook wel steeds gestoeld heeft op den wortel van het blinde vertrouwen, maar zulks in den loop der jaren dan ook nooit heeft beschaamd. Wij meenen de opmerkelijke aankoopen, die in aand. Koninkl. Petroleum geschiedden. Staan aldus eenige oude favorieten ditmaal in een gunstig licht: alles wat leven moet van cultuurproducten staat aan den verkeerden kant van het hek. Wat hier voor verslagen loskomen (de Indische comptabelen doen het nogal kalmpjes aan) wijst nog eens extra duidelijk op de duistere tijden en in de zware nevelen ge hulde toekomst. Suikerwaarden konden het slechts met de grootste moeite bolwerken tegen den V.I.S.P.-ver- koop op een wederom sterk verlaagd niveau. Het H.V.A. bestuur kon een afbraak der aandeelen slechts voorkomen door een onveranderd divi dend aan te kondigen, ook al had men in tot oordeelen bevoegde kringen daaraan allerminst getwijfeld. Het feit ligt er in ieder geval toe, dat 1930 nog veel schraler zal worden dan 1929, zoodat ook het relatief bevredigende dividend der C. Mij. der Vorstenlanden weinig invloed kon uitoefenen. Rubberwaarden zijn vrijwel ingeslapen. Tabakswaarden hielden zich vrijwel het beste van alle, niet zoozeer op de veilingsresultaten, die, ondanks nog sterk medegevallen kooplust, toch verre onder die van 1929 zullen blijven. Maar de weerberichten uit Deli zijn veel belovend. Wat de Amsterdamsche beurs betreft, kan men alleen nog melding maken van een willige houding der aandeelen Küchenmeister Accou- stiek, nu de onderhandelingen in Amerika vlot verloopen zijn en intusschen is het bij het ter- perse gaan van dit bericht bekend geworden, dat zij tot een brillant eindresultaat hebben geleid. Vanuit het buitenland waaiden sombere klan ken uit Japan naar Europa over. Wat zich in het land van den Mikado eigenlijk afspeelt, is van hieruit wel heel slecht te beoordeelen, voor al, daar dit land nog zulk een merkwaardige mixtum compositum is van archaïsmen en mo dernismen. Het geheele Oosten is klaarblijkelijk niet pluis en wij zijn daarbij door ons koloniaal bezit ten nauwste betrokken, daar de commer- ciëele banden tusschen Indië en Japan de laatste jaren met reuzenschreden zijn vooruitgegaan. EEN ERNSTIG WOORD TOT DE HUISVROUW. Voor de deugdelijkheid van uw levensmiddelen eischt U Rijkscon trole. Eischt voor uw personeel: controle door het consultatiebureau! De verspreiding van de tuberculose wordt zeer in de hand gewerkt door lijders of lijde ressen aan open tuberculose die door hun beroep veel met het publiek en speciaal veel met kinderen omgaan. Het gevaar komt dus niet alleen van bedienden in winkels, vooral winkels van voedings- en genotmiddelen, maar meer pog van dienstboden, kinderjuffrouwen, onder wijzend personeel, verpleegsters en verzorgsters in kinderkoloniehuizen, enz. Van Overheidswege is dit zeer juist ingezien en bij beroepen in inrichtingen die reeds onder eenig overheidstoezicht staan en in openbare betrekkingen wordt dan ook reeds controle uit geoefend op het voorkomen van tuberculose o'nder het personeel. De tuberculeuze onderwijzer of onderwijzeres wordt tegenwoordig niet meer in de klas toege laten en sedert kort bestaat de mogelijkheid hem of haar in het genot van een langdurig bijzonder verlof te stellen, opdat hij tijd krijgt te genezen en zijn besmettingsgevaar te verliezen. De vereenigingen welke vacantiekolonies en kinderherstellingsoorden exploiteeren moeten de kinderverzorgsters aan een geneeskundig onder zoek onderwerpen, ook weer om te voorkomen dat er lijders of lijderessen aan tuberculose onder zouden kunnen voorkomen. Een keuring van personeel in niet openbare betrekkingen en niet gemakkelijk controleer bare beroepen is practisch echter niet mogelijk van overheidswege te regelen. Men kan practisch niet eischen dat alle dienstboden en kinderjuffrouwen bij indienst treding een gezondheidsattest overleggen. Bovendien zou dit niet baten, wanneer niet tevens de eisch van geregeld heronderzoek werd gesteld. Daarom is 't helaas nog een vaak voorkomend feit, dat onder het huispersoneel tuberculose patiënten voorkomen en dit is de oorzaak dat steeds weer kinderen aan tuberculose ziek worden en er aan sterven in families waarin deze ziekte voorheen onbekend was. Besmetting vindt dan plaats door een tuberculeuze dienst bode of kinderjuffrouw. Al is een keuring niet bij de wet te eischen, toch is er een plaats ook in onze stad waar dui- zende zieken èn gezonden zich vrijwillig laten onderzoeken en contróleeren. Deze plaats is het consultatiebureau. Groot is ook het aantal dienstboden en kinder juffrouwen die geregeld voor onderzoek en her onderzoek ons bureau bezoeken. En steeds is 't ons nog gelukt, mocht een lijderes aan long- tuberculose ontdekt worden, haar ervan te over tuigen, dat zij niet in een betrekking mocht blijven waarin zij besmettingsgevaar oplevert voor kinderen. Als de persoon in kwestie maar bekend werd gemaakt met het gevaar dat zij opleverde en haar gewezen werd op de groote verantwoorde lijkheid voor de slechte gevolgen die konden en bijna zeker zouden voortvloeien uit het niet op volgen van ons advies, dan was dit steeds vol doende om haar of hare ouders te overtuigen, dat zij in een betrekking die haar met eens anders kinderen in nauwe aanraking bracht i niet thuis behoorde en dat dus een andere werk- I kring gezocht moest worden. Het consultatiebureau helpt dus practisch reeds mede het gevaar voor besmetting van kinderen door personeel te verminderen en bij ontbreken van andere maatregelen is dit werk van 't bureau de eenigste manier waarop dit tot nog toe mogelijk is. Tenslotte dient de huisvrouw hierin dus een machtige veiligheidsklep te zien en moest er eigenlijk door de huisvrouw een pressie op haar personeel worden uitgeoefend zich onder ge regelde controle van ons bureau te stellen. In vele gevallen wordt dit dan ook juist inge zien, maar groot, veel te groot is helaas het aantal huisvrouwen, die een geheel verkeerde opvatting van de zaak hebben: Het komt voor dat dienstmeisjes geen vrij durven vragen aan Mevrouw om voor onderzoek of heronderzoek naar het consultatiebureau te gaan, omdat haar dit haar betrekking kost. Niet vanwege die paar uren dat Mevrouw haar hulp moet missen, doch omdat zij dan als „tuberculose lijderes" worden bestempeld. Hetzelfde geschiedt menigmaal als bij het verhuren wordt gezegd, dat men onder toezicht van het consultatiebureau staat. Wij hopen dat dit stukje onder de oogen komt van vele huisvrouwen die zoo denken. Als zij het vorenstaande begrepen hebben, zullen zij inzien dat meer nog dan misschien in het belang der dienstbode, het geregeld onder zoek op het consultatiebureau ook is in het belang der dienstbode, het geregeld onderzoek op het consultatiebureau ook is in het belang van haar eigen gezin, in het belang vooral van haar kinderen. Dan zal de inschrijvingskaart van het bureau, waarop bovendien duidelijk in roode letters staat gedrukt, dat zij niet bewijst, dat de houdster tuberculose lijderes is, naar wij hopen een bew ijs van aanbeveling worden, een kenmerk voor de verstandige dienstbode die zich onder toezicht stelt, omdat zij nooit en te nimmer een gevaar voor anderen wil zijn. Thans is deze kaart helaas nog dikwijls, ge heel ten onrechte, een bewijs van afschrikking- in het oog van huisvrouwen die niet weten wat de bedoeling ervan is. (Strijd tegen de Tuberculose.) CAMPLAAN 7 Tel. 28608 VAKKUNDIG EN BILLIJK REPAREEUEN HEEMSTEDE-AERDENHOUT TELEFOON 26512 KASTPAPIER - KASTRANDEN wit en gekleurd VINDT U IN een groote keuze in in macco en fil d'ecosse, De nieuwste kleuren Handschoenen, Kragen, Zijden Onderjurken, Directoires, enz. Heeren Overhemden, Dassen, Sokken, Zakdoeken, enz. Aanbevelend, GEZ. TER HAAK, Wilhelminaplein 9.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 8