G. J. SMIT EEN RONDREIS DOOR AMERIKA Fa. GEBRs. REE STAATSLOTERIJ Heemsteedsch Woning- on Taxatie-Bureau B.Th. SANTEN, PREDIKBEURTEN. SPORT. FEUILLETON. PLUIMVEETEELT. Kantoor Raadhuisplein 25 - Telef. 28102 UW ADRES SCHILDERWERK. Is uw administratie wel in orde? 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. Zondag 22 Juni. NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorm. 10 uur: Ds. Korff. KAPEL NIEUW-VREDENHOF (Joh. van Oldenbarneveldtlaan). Voorm. IO'/ï uur: Ds. Briët. In beide kerken zal bij het uitgaan gecollec teerd worden voor de Wijkgebouwen in het Zuiden en Noorden der gemeente. GEREFORMEERDE KERK Koedief slaan. Voorm. 10 uur: Ds. A. Dondorp. Nam. 5 uur: Dezelfde. ZWEMMEN. H.P.C.-Nieuws. Internationaal Zwemfeest van H.P.C. Zaterdagavond j.l. werd onder groote belang stelling in Ue zweminricnung aan den Güpper- weg een internationaal zwemieest genouuen, georganiseerd uoor de neemsteedscne /.wem- en Poiociuo ii.r.to. iviooi weer, een uitgeoreid pro gramma met spannende nummers, veel mscnry- vingen, waaronder die van de uuiiscne gasten „ben uimmsportireuiiue Barmen", en veel pu bliek, dit alles bracht een gezellige en vroolyke druKte mee. liet leest is dan ook als altijd weer uitmuntend geslaagd. De jury bestond uit de heeren Dr. M. J. Huizinga, voorzitter-kamprechter, W. E. liese ier, a. H. Loeven, W. J. Rysterborgh, E. W. V enema, G. K. liemsing, F. iviette, A. B. Markus, tyaopnemers, B. J. ivioolenaar, starter, K. de Boer, secretaris der jury. in iet minder dan 13 van de 14 ingeschreven ploegen namen oeel aan het aanvaiigsnummer, 3 X Ü(J M- estaiette wisselslag, welk nummer door 11.V.G.B. werd gewonnen, daarmee tevens het op naar naam staande Ned. record verbeterd met -/5 seconde. Een nieuw nummer was de school-estafette, gewonnen door de U. L. bchooi, Kerklaan. In de 10 X 'M schoolslag, waarin de zwemkringen Haarlem, Amsterdam, Den Haag en „bcnwimmsporureunde" uitkwamen, bleek de kring Haarlem ue sterkste te zyn. Bannen behaalde den tweeden prijs, een zeer goede prestatie. Een tusschennummer voor abonné's der zweminrichting volgde. Van de meisjes won M. bteennuizen, van de jongens B. Kooyman, beiden in 24-/s sec. Een zeer naai nummer was het schoon- springen. Hieraan namen deel de dames G. E. hesterman (iden M. Sutherland Koyaards (H.D.Z.) en de heeren Jungbluth (Schwimm- sportireunde), F. Mette (ld) en J. C. Stotijn (ri. Z. en P. C.). Buitengewoon spannend was de 10 X 50 M. vrije slag, waaraan zeven vereenigingen deel namen. Ook deze strijd werd door H.V.G.B. gewonnen. Een waterpolo-wedstrijd tusschen de Duitsche gasten en H.P.C. 1 was het eindnummer, dat een gelijk spel (33) opleverde. De volledige uitslag der wedstrijden luidt als volgt 3 maal 50 M. estafette wisselslag1. H.V.G.B. 1.42V52. Zian 1.47 y5; 3. Z. C. H. 1.47 y5. 10 maal 50 M. schoolslag estafette: 1. Haar lem 6.32 -y5; 2. Barmen 6.44 2/s; 3. Den Haag 6.45; 4. Amsterdam 6.51 2/s sec. 10 maal 50 M. vrij e slag estafette: 1. H.V.G.B. 5.25 y5; 2. Het IJ 5.31; 3. H.Z. en P.C. 5.32. 4 maal 25 M. estafette voor scholen: 1. O.l.s. Kerklaan 1.35 y5; 2. Bronsteeschool 1.38. 25 M. vrije slag voor meisjes en jongens onder 16 jaar: iiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiijisiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij i. 4.) Van de gekleurde bevolking vormen de Negers het grootste deel; de afschaffing der slavernij beteekende volstrekt nog geen gelijkstelling, want huwelijken tusschen Blanken en Negers zijn verboden, en in het Zuiden mogen „colored people", gelijk de Negers zichzelven gaarne noemen, in de openbare vervoermiddelen slechts bepaalde plaatsen innemen. Het rassen-pro bleem, vooral wat betreft het vuil-witte en het gele ras, levert nog steeds groote moeilijk heden op. Het T ankee-type, van Angel-Saksischen oor sprong, maakte ethisch-religieuze discipline en wèreldsche bedrijfsmoraal tot grondslagen der maatschappij. Onschokbaar zelfvertrouwen, vin dingrijkheid en ondernemingszucht zijn hun karaktereigenschappen; practisch zijn zij in hooge mate, en reclame (welke in Amerika alles vermag) geldt voor hen als een kunst. Allen hebben een krachtig geloof in de toekomst van hun land; intusschen geeft de tariefpolitiek, ook voor ons land van zoo groot belang, aanleiding tot veel strijd. In het bedrijfsleven heeft zich een groote concentratie voltrokken, en zelfs de spoorwegen zijn bezit van groote concerns. Ge streefd wordt naar persoonlijke vrijheid; in tusschen heeft de matigheidsbeweging indertijd de overhand gekregen, waardoor de Vereenigde Jongens: 1. B. Kooyman 24 2/5 sec. Meisjes: 1. M. Steenhuizen 24 2/6 sec. De voorzitter van H.P.C., de heer B. J. Moolenaar, reikte na afloop van het feest in Groenendaal de prijzen uit, benevens de zilveren herinneringsmedaille, door het gemeentebestuur voor Schwimmsportfreunde Barmen beschikbaar gesteld. De voorzitter van deze club, Dr. Nachts- heim, bood H.P.C. een prachtig geborduurden zijden wimpel aan. Vervolgens bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Waterpolo. H.P.C. adsp.H.V.G.B. adsp. (24). In 't begin wil het in de H.P.C.-ploeg niet erg vlotten. De H.P.C.'ers worden overrompeld en spoedig is de stand 30 voor H.V.G.B. Hier mede komt rust. Na rust gaat het beter. H.V.G.B. houdt echter stand en weet nog eenmaal te scoren waartegen H.P.C. 2 maal. Hierna werd gespeeld voor de comp. N.Z.B. H.P.C. II—D.W.R. II (5—1). D.W.R. is met zes man. H.P.C. laat nu ook een man uitvallen en speelde alzoo met de vol gende opstelling: J. Schuther, D. Wesseling, A. v. Huisstede, B. Bol, F. Heerkens Thijsse, J, Stuifmeel. De H.P.C.-ploeg is veel sneller. H.P.C. haalt de bal, doch deze aanval levert niets op, dan komt de bal bij v. Huisstede die opzwemt en zijn rush besluit met een onhoudbaar schot, 1-0. Spoedig hierna is het Heerkens Thijsse die er 20 van maakt. Dan wordt de bal eenige malen tegen de paal geschoten, maar toch gelukt het Stuifmeel even voor rust er 30 van te maken. De beide H.P.C.-voorspelers hebben elk nog een maal succes en ook de rechtsvoor van D.W.R. Het einde komt dus met een 51 overwinning voor de H. P. C.-reserves. Programma vanaf Vrijdag 20 Juni: Vrijdag 20 Juni 7.30, in de Houtvaart H.V. G.B. adsp.H.P.C. adsp. 8 uur: D.W.R.-damesH.P.C.-dames. Maandag 23 Juni: Dolfijn IIIH.P.C. II, in Sloten. Woensdag 25 Juni 7 uur: H.P.C. II-D.W.R. III. DUIVENSPORT. „De Gevleugelde Vrienden". De te vliegen afstanden worden steeds grooter. Nu was de vlucht vanaf Chateauroux, een afstand van 653 K.M. Door het slechte weer werd pas Maandag morgen om 10 uur 20 min. gelost. Daardoor konden de dieren denzelfden dag hun hokken niet meer bereiken. Pas Dinsdagmorgen om 4 uur 29 min. 16 sec. kon no. 1 opgevangen worden. De laatste prijs winnaar arriveerde pas des middags 5 uur 29 min. 30 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 8 E. D. des Bouvries; 2 H. Vellinga; T, 6 A. v. Zadel; 4. N. Leuven; 5, 7 W. v. Huis. A.s. Zondag is de groote vlucht vanaf Limoges, afstand 758 K.M., terwijl ook nu ge vlogen wordt met jonge duiven van Schiedam, afstand 60 K.M. VAN KUIKEN TOT KIP. We zouden er ook boven kunnen zetten: Wenken bij het opfokken van kuikens. Want daar komt het tenslotte toch op neer. Over de voeding der kuikens heoben we in enkele vorige artikelen het een en ander gezegd. Nu willen we over eemge andere zaken eens praten. En dan denken we allereerst aan de huis vesting van de kleinere en grootere kuikens. Die is vaak nog zoo bedroevend slecht, dat men er niet over verwonderd moet staan, dat er van de heele opfok maar een bitter klein beetje terecht komt. Jn nog meerdere mate dan dit bij de hok ken der volwassen hoenders het geval is, moet men er bij de jonge dieren aan denken, dat licht Staten tot een „dry country" zijn verklaard, maar, gelijk wij zen heouen ervaren, seaertUien is net veel „natter" dan voorneen, tot groove scnaae van ae voiksgezoudneid en vooral van de moraliteit; de „jaent naar den dollar" speelt ook een groote rol dij net oogluikend toelaten van net veruerienjk Deary! aer „Dootleggers", de overtreders en vervalschers van proiessie, wier genenn geknoei wy van nabij heouen kun nen gaaeslaan. Onze rondreis ging in de eerste plaats naar Atlantic City, ons Scheveningen in het groot. Langs de zee strekt zich een iraaie promenade uit ter lengte van ongeveer 13 K.M.zes lange pieren, bezet met allerlei vermakelykheids- ïnrichtingen, steken in zee uit. De honderd duizenden, die vermaak zoeken in de zee of op het strand, dan wel tlaneeren op de Boardwalk (velen laten zich daar in een rolstoel voort duwen), kunnen lafenis en de geliefde „hot dogs" (kleine worstjes) vinden in de legio buf fetten en restaurants, en onderdak in de gewel dige strandhotels. Van Atlantic City ging de reis naar het historische Philadelphia, in 1682 door William Penn, den grooten Quaker, gesticht, en thans 2 millioen inwoners tellend. Vele gebeurtenissen, welke te Philadelphia plaats hadden, waren van groot nationaal belang, en de oude gebouwen van The Independence Hall Group hebben dan ook een historische beteekenis voor het geheele land. Immers, in The Old State House, thans Independence Hall genaamd, werd in 1776 de onafhankelijkheidsverklaring geproclameerd; de bel waarmede zij werd ingeluid, The Liberty Bell, geldt als het dierbaarste reliquie. In Con gress Hall werd in 1787 de Constitutie vast en lucht een eerste eisch is. In schoollokalen ziet men wel wandbordjes waarop staat: Laat lucht en zonlicht in woon- en slaapvertrek. Maar met evenveel recht kan men het aan elk hoender- en kuikenhok spykeren, dat die zelfde zaken ook toegelaten moeten worden tot de hokken dezer dieren. Wanneer we de kunstmoeders uit vroeger en later dagen eens bekijken, dan treft het ons toch wel, dat er ook in dit opzicht wel een verandering in gunstigen zin is te constateeren. Begon men met de weinig licht en luchttoelatende bak- kunstmoeder, over de carrousel kunstmoeder, die wat meer ruimte vraagt, is men gekomen tot de opfokhuizen en nu tot het laatste snufje op het opfokgebied: de ronde of tenminste achtkantige opfokhuisjes. De laatste zijn zeker wel het meeste aan te bevelen. Meer nog dan de groote opfokhuizen, waar vaak teveel diertjes bij elkaar gehouden worden. Bovendien staan die opfokhuizen met slechts één kant open, terwijl de kleine acht kantige van alle kanten licht en lucht kunnen ontvangen. Staat er aan de eene kant wind, dan is dat geheel geen bezwaar: aan acht kanten heeft men ramen, die geopend kunnen worden en dus is er ook alty'd een raam, die van den wind afstaat. De menschen, die met deze opfok huisjes hebben gewerkt roemen om het zeerst de doelmatige inrichting ervan. In de groote zoowel als in de kleinere opfokhuizen heeft men ook weer nieuwe vloerbedekking. Zooals men weet sterven er elk jaar verscheiden kuikens aan een ziekte die bekend is onder den naam van Pullorum. Die Pullorum nu wordt door de zieke kuikens verspreid met de mest. De ge zonde kuikens trappen daar in en pikken hun teenen schoon, waardoor ze eveneens besmet worden. Om die besmetting te voorkomen moet men in de opfokhuizen gazen vloeren aan brengen. Deze liggen enkele centimeters boven den Deganen grond en bestaan uit stevig vier kant gaas, zooals men wel gebruikt in de bollen streek en zooals men ook wel ziet aan een grind- zeef of aschzeef. De maaswijdte in ongeveer 1 c.M. in het vierkant. Ook met deze gaas bodems, die van uit Amerika zyn ingevoerd heeit men zeer gunstige resultaten genad. By den opfok van de kuikens mag men daar wel mede rekenen. Tenslotte willen we nog wijzen op de zitstokken voor de kuikens. Het is zeker met van belang ontbloot daar een oogenblik by stil te staan. Gr wordt nog zoo heel weimg aan dacht aan geschonken, dat ook de kuikens geleerd moeten worden van een zitstok geDruik te maken. JNog zoo heel vaak zien we net ge beuren, dat de kuikens van een week of zes of zeven eenvoudig by de oudere kippen in het hok worden gesloten. Dat geelt eerst wel een beetje herrie, maar ook oat gaat over en de kuikens krygen tenslotte wel een plaatsje. Maar wat er in uien tusscnentyd bedorven is komt niet gauw weer goed. ue kuikens zyn des nachts Dy eikaar gekropen op den grond, neooen daar vaak veel te warm gezeten en zyn veroroeid. JUat maakt, dat ze in ontwikkeling zeker een week ot drie by de andere kuikens ten acnter komen. Maar er is meer. Wanneer die kuikens dan eenmaal een zitplaats heoben veroverd tus schen de oude kippen, dan blijkt, dat de zit- stokken voor dat jonge goed met deugen. Ze zyn te smal, vaak ook te rond. W anneer de diertjes daar op komen en er nacht aan nacht op moeten doorbrengen, dan blijkt het steun- viak voor de teere pootjes te klein te zyn en die pootjes zakken met alleen door, maar ze moeten te veel in elkaar zitten waardoor een ongewenschte druk wordt uitgeoeiend op het dan nog weeke borstbeen, liet gevolg daarvan is, dat net borstbeen wordt ingedrukt, de borst kast wordt te klein en de constitutie van het dier is veel minder. Zulke dieren gaan heel ge makkelijk ten gronde aan besmettelijke ziekten waar ze uitermate vatbaar voor zyn. Om een sterk beendergestel te krijgen hebben de kuikens noodig goede zitstokken en volop irissche lucht. gesteld; dit gebouw was van 1790 tot 1800 het tyoeiyke parlementsgebouw. Men vindt hier voorts The Old Guy flail en The National Museum. De Amerikaan betreedt deze histo- riscne gebouwen, die zoo nietig aistexen tegen de omringende mouerne bouw werken, met groote pieteitny toont dit met name door het aizetten van den hoed, welke op zyn hooid vastgekleefd blyft tydens zyn haastige maaltijden, by be groeting en kennismaking, in kantoren en zelfs wel bij kennissen thuis! De nieuwe Eity Hall, tegenover het geweldige Broad-btation gelegen, is een imposant bouw werk, het grootste in den Staat Pennsylvania. En na een rondrit per auto, o.a. door t airmont Park, het grootste park ter wereld, komen voorts voor een bezoek in aanmerking de Uni versiteit, Girard College, het Museum of Art, Logan Circle met de Public Library, en tenslotte de groote hangbrug over de Delaware. Een geheel ander stadsbeeld vertoont Balti more, welks bevolking thans het eerste millioen heeft bereikt. Zeker, ook hier zijn talrijke historische bezienswaardigheden, maar Balti more is toch in de eerste plaats de groote industrie- en havenstadhoewel reeds eenige eeuwen geleden gesticht, geldt het als de nieuwste van de oude steden. Immers, in 1904 werden in het hart van de City 46 „blocks" (inderdaad doet de parallel-indeeling der Ame- rikaansche steden aan de blokken van een bouw doos denken) door brand verwoest, en de wederopbouw heeft niet minder dan 1300 mill, gulden gekost. Het toeval wilde, dat juist op het oogenblik, dat wij ons in het middenpunt der stad op het 164 voet hooge Washington Monu ment bevonden, op eenigen afstand een felle brand uitbrak. Men bleek nu beter voorbereid De zitstokken, waarop men de kuikens de eerste weken laat zitten, dwingt te zitten, zyn 6 tot 8 c.M. breed. Het zijn dus meer latjes dan wel stokken. Ze liggen ongeveer 2 c.M. van elkaar aïïemaal even hoog. WTanneer we de plank jes tegen elkaar zouden leggen, dan zouden de kuikens weer op elkaar gaan zitten en de kui kens gaan verbroeien. Verschillende voorbeelden zouden we daar van kunnen aanhalen. De plankjes moeten niet al te hoog boven den grond worden gelegd. Ongeveer 20 centimeter is vol doende. Waneer men deze voorschriften in acht neemt, zal men ongetwijfeld met meer succes zijn kuikens tot hennen zien groeien. TREKKING 21 JULI A.S. Wederom verkrijgbaar „Alro" Oblig. met Ongev. Verz., uitloting a pari volgens aanwijzing der Staatsloterij bij ASS. KANTOOR „ALRO", Raadhuisstraat 90 Heemstede. Agenten gevraagd op alle plaatsen tegen hooge provisie. biedt aan woningzoekenden le Heemstede en omstreken de grootst mogelijke verscheiden heid. Alle gewenschte inlichtingen kosteloos. J. C. van Oostzanenlaan 10 li/d, Blauwe brug HEEMSTEDE. TELEFOON 28681. VOOR VAKKUNDIG EN BILLIJK Kan zij niet vereenvoudigd worden? Schouwbroeksrstraat 7. Amsterdam, lteguliersgracht 28. Tel. S1200. dan in 1904, want van onze hooge standplaats zagen wij binnen enkele minuten uit alle rich tingen tientallen brandweerbrigades aanrukken, waarvoor het geheele verkeer eenige oogenblik- ken verstarde. En reeds dachten wij aan een bijzondere toto-opname van een geweldige brand, maar kregen daartoe gelukkig' geen kans wegens de snelheid, waarmede de blussching ge schiedde. Een Amerikaansche brand, zoo werd ons triomfantelijk verzekerd, duurt nooit langer dan een kwartier, en niemand denkt er aan, achter de brandweer aan te hollen. Ons verblijf te Baltimore behoefde niet langer dan één dag te duren. En: reeds wenkte Washington Washington! The Nation's Capital, welke den naam draagt van zijn stichter; de schoone hoofdstad, welke tegenover New-York dezelfde plaats inneemt als Den Haag tegenover Am sterdam. Immers, Washington is, gelijk Den Haag, de zetel van de Regeering, van het Parle ment en van de diplomatie. De vele parken geven aan Washington, gelijk aan onze Residentie, een bijzondere charme, welke nog verhoogd wordt door verscheidene fraaie openbare gebouwen en gedenkteekenen. De President, thans Herbert Hoover, zetelt in het Witte Huis, terwijl het Parlement vergadert in het Capitol, een impo sante koepelbouw van wit marmer, welke vooral des avonds tijdens de feeërieke verlichting met schijnwerpers de geheele stad domineert! Het Capitol is de zetel van den Senate en van het House of Representatives, welke beide lichamen intusschen een gansch andere positie innemen in het Staatsbestel als ten onzent de Eerste en Tweede Kamer. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2