Autogarage VAN HOUTEN r Buitenlucht RESTANTEN OPRUIMING Magazijn „WILHELMINA" in VAN TURNHOUTs Schoenmagazijn, BANDEN OLIE BENZINE Bleekersvaartweg 9, onder Tel. 28187 en heelt geen filialen. Eerste Haarlemsche Dienstverrichting Gez. TER HAAK, BLEEKERSVAARTWEG 9 HEEMSTEDE Van Hier en Daar. LAND- EN TUINBOUW. L1NANCIEN LN ECONOMIE GEZONDHEID Sierlijke Kinderwagens Telefoon 10290 van eenige artikelen Stalling voor 30 Automobielen. Garage 'swinters centraal verwarmd. Reparatie-werkplaats uitgerust met de meest moderne gereedschappen en werktuigen. Onze Garage is alleen gevestigd: DE EERSTE HBEMBTEED6CHE COURANT Wees voorzichtig bij het zwemmen. Het mag eigenlijk als iets vreemds worden beschouwd, dat in een land als het onze, met zijn grooten waterrijkdom de zwemkunst nog met meer beoelend wordt, dan thans het geval is. Aan die zwemkunst hadden we in ue warme dagen die al acnter ons liggen zeker nehoeite gehad en vermoedelijk zuilen we er in de komende dagen eveneens wel behoeite aan hen- ben. We zitten hier, althans 111 het lage gedeelte van Nederland, zoo aan alle kanten om en Dy het water, dat wei als vanzeii de behoeite naar een verlrisschend bal zich doet gevoelen, waai de mogelykheid om aan die behoeite te voldoen hier zoo buitengewoon groot is. nn toch, een beiangryk deel van het volk, dat bekend en beroemd is tot ver buiten onze grenzen, om zyn waterbouwkunde, zyn waterwerken en zyn scheepvaart, een groot deel van dat volk ver staat de zwemkunst met en de gemiddelde iNederiander is ais hy eenmaal te water geraakt hulpeloos ais een kind. Volgens 't spreekwoord kost het ys aan vele menschen het leven. Doen ook het water, het met bevroren water eischt zyn oilers en we behoeven de bladen maar na te slaan, van dag tot dag 0111 tot de overtuiging te komen, dat het water zelis veie oilers eischt, wat niet althans niet in die mate het geval zyn, noch behoeide te zyn als de Hollanders de koene en ondernemende zeevaarders sinds veie eeuwen „in" het water even groote heiden waren als „op" het water, Ldoch de zwemsport is als vele andere takken van sport nog in opkomst, in groei en w aar door velen het nut van sommige takken van sport nog eemgs- zins twij leiachtig wordt gevonden, daar mag zeker de zwemsport zich in de algemeene erken ning van haar nuttigheid verheugen. Ue Zuiderzeewerken. Merkten we boven op, dat de belangstelling voor onze waterbouwkunde en onze water werken tot ver over onze grenzen gaat, dit is ook het geval met de belangstelling in de Zuider zeewerken. Vooral gaal deze belangstelling uit naar de afsluiting van de Zuiderzee door den dyk, die kust van Noord-Holland, met die van mesland zal verbinden. De geheele lengte van den zeedijk zal dertig kilometer bedragen. Van de hier genoemde lengte is reeds een groot ge deelte gelegd en aangenomen wordt, dat voor het einde van het werkseizoen van dit jaar ongeveer achttien kilometer klaar zal zyn, 111 lUol zouden dan nog acht kilometer gereed komen en het resteerende stuk van vier kilo meter zou voor Augustus 1932 klaar zijn, waar mee dan een reuzenwerk voltooid zal zijn, dat ongetwijfeld nieuwen luister zal bijzetten aan den grooten naam, welken wij op het gebied van waterbouwkunde en waterwerken al hebben. Gaat het met het leggen van den afsluiting gestadig verder, ook met de droogmaling van den Wieringermeer schiet het goed op. Sinds op den tienden Februari van dit jaar de beide electrische gemalen in werking zijn gesteld, is het water in den Wieringermeer al 2.70 Meter gezakt en de hoogst gelegen gedeelten van den bodem Liggen al droog en als een herinnering aan het verleden, dat zeker een grootsch ver leden mag genoemd worden, ziet men hier en daar eenige visschersschepen op het droge lig gen. Het werk gaat met spoed en gerekend wordt, dat nog voor de maand October begint ons land verrykt zal zijn met een landopper vlakte van twintigduizend Hectoren: het eerste tiende gedeelte van den landaanwinst, welken onze natie na de volledige drooglegging der Zuiderzee zal hebben te boeken. Of de droog gelegde gronden aan de verwachting zullen be antwoorden? Over eenige weken zal het drie jaar geleden zijn, dat de proef polder by Andijk droog kwam. En, naar van deskundige zijde verzekerd wordt moeten de bereikte resultaten zeer bevredigend zijn en de oogst van verschil lende gewassen alsmede de hooi-opbrengst zeer goed zyn. De vraag is gesteld of tenslotte de droogmaking van de Zuiderzee niet op een financieel débacle zou moeten uitloopen. Er is wellicht aanleiding voor het stellen van die vraag geweest, waar de verschillende bereke ningen, de kosten betreffende, achteraf onjuist en te gunstig gemaakt bleken te zijn. Zoo waren byv. de kosten van den afsluitdijk geraamd op negentig millioen, doch reeds in f928 bleek, dat die kosten ver over de honderdmillioen zouden beloopen. En de afsluiting van den Wieringer- meerpolder, waarvoor aanvankelijk zevenen dertig millioen was uitgetrokken, bleek een bedrag te vereischen van ongeveer zestig mil lioen. Ondanks deze en wellicht andere tegen vallers meent men voor een financieel débacle niet bevreesd meer te moeten zijn, zoodat het grootste waterbouwkundige werk ter wereld ook op economische gronden een succes genoemd zal mogen worden. VAN HIER EN DAAR. Houdt er den moed maar in! Dat wordt den laatsten tyd den boeren in alle toonaarden toe gezongen. En... die gelooven het wel. Het gaat met den land- en tuinbouw nog niet zooals het gaan moet. Tal van geneesmiddelen worden den patiënt voorgeschreven, maar of ze werkelijk zullen helpen, gelooft zelfs de dokter niet, die ze voorschrijft. Onlangs is er een vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden, waar verschillende wenschen bespro ken werden, die aan de regeering zouden worden voorgelegd. Bij den aanvang van die vergadering was een regeeringsvertegenwoordiger aanwezig, die ook al zeide op zijn manier, dat men den moed maar niet moest verliezen; immers Frankrijk had zijn invoerrechten op de haver weer eens met 75 verhoogd. Met de Oostelijke buren gaat het evenzoo. Op elke 100 K.G. eieren wil men daar 30 mark, d.i. 18 gulden invoerrecht gaan heffen. Dat is natuurlijk, om onze kippen houders eens een handje te helpen! En zoo gaat men maar door. Het mooiste is, dat men om gekeerd den uitvoer naar ons land bevordert door uitvoerpremies. Neem het artikel rogge. Elk jaar gaat er een groote hoeveelheid rogge uit ons land naar Duitschland. Nu worden er Uitvoer premies op gesteld. Wat doen nu de Duitschers aan onze Noordelijke grenzen? Ze smokkelen Hollandsche rogge naar Duitschland en voeren die als Duitsche rogge uit, om zoo de uitvoer- premie te pakken te kunnen krijgen. Intusschen toch maar: houdt er den moed maar in! Dat doen inderdaad de tuinders. Zy laten den kop nog niet hangen. Dat zien we bij vele boeren maar al te veel gebeuren. In Denemarken is er een commissie ingesteld, die dezelfde zaken te onderzoeken had als in ons land de Staats commissie Ebels en Lovink. Nu kwam die com missie met een eigenaardig advies voor den dagen wel, dat de boeren en tuinders in Denemarken zichzelf maar moeten zien te red den. Dat is nu wel heel mooi. Ze gaf ook wel aan, hoe het moest gebeuren, maar dat neemt niet weg, dat men ook daar wel wat anders verwacht had. De raad, die de commissie daar geeft is in het kort deze: Maak meer propaganda voor uw artikel. Dus eet meer brood, eet meer eieren, eet meer aardappels, eet meer uien, eet meer winteipeen, eet meer tomaten, eet meer erwten, eet meerja wat al niet. Of het helpen zal? Zeker is dat ook door de landbouworganisaties voor het Hollandsche product wel wat meer propaganda gemaakt mocht worden, maar het blijft de vraag, of dit in die mate zou helpen, dat er ook werkelijk zulke buitengewone af nemers zouden komen. Voor enkele producten mogen we dan een uitzondering maken. En dat zijn dan de zuivelproducten. Boter en kaas zyn niiav verre landen te vervoeren en daar kon dus de noodige reclame voor gemaakt worden. Dat hebben de Zwitsersche boeren ook voor hun kaas gedaan in Amerika en met succes. En nu gaan straks onze tuinders een groote aanval wagen op de magen en beurzen van de Zwitsersche koopers. Zwitserland behoort nog niet zoo lang tot onze afnemers. Eerst sinds 1928 is er een noemenswaardige afzet van groenten en fruit naar Zwitserland begonnen. Nu meent men dat dit land nog wel veel meer van ons kan betrek ken. Dezen zomer wordt er een groote fruit- en groentententoonstelling in Luzern gehouden en daarheen zal nu de keur van onze groenten en fruit ingezonden worden en natuurlijk op keurige en orgineele wijze worden tentoongesteld, zoodat elke bezoeker van de tentoonstelling vertrekt met een woord van lof voor dat mooie Holland sche goed. Het vorig jaar is dat buitengewoon goed geslaagd in Keulen. Waarom zou het dit jaar niet gaan in Luzern? Houdt er den moed maar in! S. BRIJZEN EN KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD. Er is in den laatsten tijd heel wat te doen over de belangrijke prysdaling, die men aller- wege kan waarnemen. Zooals gewoonlijk, heeft zich dit het eerst gedemonstreerd in den groothandel. Het index- cyfer van de groothandelsprjjzen, d.w.z. het cyfer dat de verhouding' uitdrukt van het ge middelde van een groot aantal artikelen (in totaal 48 artikelen en voor voedingsmiddelen alleen 28 artikelen) schommelde, wanneer men 1913 100 stelt, in de laatste jaren om 150. Voor voedingsmiddelen was het zelfs hooger dan voor het totaal der artikelen. De belangrijke daling is echter ingetreden in het laatst van 1929. Het indexcijfer van het totaal liep terug van 142 in Augustus 1929 tot 137 in November, 135 in December, 131 in Januari 1930, 126 in Februari en 122 in Maart. Voor voedingsmiddelen was de daling nog sterker, n.l. 149 in Augustus 1929 tot 144 in November, 140 in December, 134 in Januari 1930, 127 in Februari, en 121 in Maart. Men ziet hieruit, dat de prijzen in den groot handel tegenwoordig gemiddeld niet meer dan 1.2 maal zoo hoog zijn als voor den oorlog. In het bijzonder is deze daling teweeg ge bracht door de belangrijke prijsdaling van de akkerbouwproducten. Stelt men de gemiddelde prijs van deze producten van 1924 tot 1929 100, dan was deze gemiddelde prijs in Maart 1930 slechts 51, dus ongeveer de helft. Voor veeteeltproducten was de prysdaling minder en was het indexcijfer met 1924 tot 1929 100, in Maart 1930 80. Uit een en ander blijkt duidelijk de crisis, welke de landbouw tegenwoordig doormaakt. Door verschillende omstandigheden kunnen de wijzigingen in de groothandelsprijzen zich nooit direct doorzetten in den kleinhandel. Er gaat altijd een zekere tyd overheen en by een daling duurt deze aanpassing steeds langer dan bij een sty ging. Het gevolg van een begrijpelijke traagheid van de kleinhandelaren om de prijzen te verlagen, welke traagheid veel minder groot is, wanneer het een verhooging betreft. Toch kan een belangrijke daling als thans te bespeuren is, onmogelijk haar uitwerking in den kleinhandel missen en men ziet dan ook reeds thans, afgescheiden van de gewone seizoens invloeden, de kleinhandelsprijzen dalen. Dit komt ook reeds uit in de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud welke te Am sterdam en te 's-Gravenhage worden opgemaakt. Voor Amsterdam daalde het indexcijfer voor de totale uitgaven van December 1929 tot Maart 1930 van 167.4 tot 162.8. Voor voedingsmiddelen was de daling nog sterker, n.l. van 161.6 tot 152.0. Ook te 's-Gravenhage was een belangrijke daling. Deze was voor de totale kosten van levensonderhoud van December 1929 tot Maart 1930 van 158.2 op 155 en voor eetwaren en dranken was de daling weer, evenals te Amster dam, belangrijk grooter, n.l. van 152.2 op 145.1. GEMEENTELIJKE GRONDl'OLITIEK. Het erfpachtstelsel. I. In verschillende gemeenten heeft in de laatste jaren een nieuw vraagstuk van gemeente politiek zyn intrede gedaan: de grondpolitiek. Vooral in de groote steden werd door de ge meente overgegaan tot voortdurende aankoopen van grond, zonder eenigerlei verkoop van be- teekenis, met het gevolg, dat groote stads gedeelten in het bezit der gemeente zijn gebleven, en een zeer uitgebreid gemeentelijk grondbedrijf werd gesticht. Men kan het beginsel aanvaarden, dat de gemeente, teneinde grondspeculaties en on redelijke prijsopdrijving door particulieren te voorkomen, en prijsregelend ten aanzien van den grond te kunnen optreden, gronden aan koopt welke naar de verwachting eerlang voor stadsuitbreiding benoodigd zullen zijn. Intus schen gaat men veelal verder en volgt het stelsel, dat de gemeente haar grondbezit zooveel mogelijk moet uitbreiden, dus niet bij aankoop zich moet bepalen tot de behoefte voor de naaste toekomst; en dat zy den grond zooveel mogelijk in handen moet houden en dus niet weder verkoopen, doch in erfpacht uitgeven moet. In tegenstelling met omliggende gemeenten heeft Heemstede dit stelsel nooit toegepast en o.i. zeer terecht. Immers, de bedenkingen er tegen zijn vele. Allereerst denke men zich eens even in de verschrikkelijke wanverhouding, welke op deze wijze ontstaat tusschen de over- heids-grondbezitster en den particulieren grond eigenaar. De overheid heeft de macht over de bebouwingsvormen welke de particuliere grond eigenaren, als zij tot exploitatie van hun eigen dommen willen overgaan, in acht moeten nemen. Bovendien heeft de overheid de macht, die exploitatie van particuliere gronden te be ïnvloeden door de inrichting der uitbreidings plannen en de verdeeling van de gemeentelijke en de particuliere gronden over de ontworpen bestemmingen (welke de waarde dier gronden bepalen) en door een eventueele vertraagde uit voering dier uitbreidingsplannen, voorzoover deze de exploitatie van particuliere gronden be treffen. En bovendien heeft de gemeente een zeer groot grondbezit, waardoor zij, zooals elk mensch in zulke omstandigheden, in de verzoe- Zacht rijdend, niet schokkend, aparte modellen. Prijzen even billijk als die van minder sierlijke, die zoo vaak aangeboden worden. 3 99 Groote houtstraat Tel. /V? 13926. o t Sedert jaren brkend adres. gf/fT" Mag. geopend 's morg. 8 tot 's avonds 6 uur. Zaterdags tot 's av. 9 uur. Onze Sorteering stelt ons in staat iedereen te be vredigen en is steeds, zonder eenige verplichting tot koopen, te bezichtigen. SPECIALITEIT in VOUWWAGENS SULKEYS, enz. Groote sorteering; Serre-Kleedjes. MAGAZIJN „DE LEIDSCHE VAART'' ZAN OVOORTSCH ELAAN 155 naast Café-Restaurant „BOEKENROOD king moet komen, van haar publiekrechtelijke macht misbruik te maken door zichzelf in een (privaatrechtelijk) betere positie te plaatsen. Eenige voorbeelden kunnen dit duidelijk maken. De gemeente kan in haar publiek rechtelijke positie als overheid bij een uitbrei dingsplan aan haar eigen gronden een veel voordeeliger bestemming geven dan aan de meeste particuliere gronden. Haar gronden kunnen grootendeels worden aangewezen om te worden bebouwd, de gronden van particulieren om te dienen voor publieke doeleinden, waardoor ze dus veel minder waard worden. Een ander voorbeeld: aan eigenaren, die grond bouwrijp willen maken en in exploitatie brengen, stelt de gemeente, wederom in haar publiekrechtelijke positie van overheid, zulke eischen aan de be bouwingsvormen (verhouding van bebouwden tot onbebouwden grond per perceel, dus van huis tot tuin), dat de exploitatie eenvoudig niet met voordeel kan geschieden, terwijl zij, in haar privaatrechtelijke positie van grondeigenaresse, veel gunstiger bebouwingsvormen ontwerpt voor haar eigen gronden in de omgeving. Zoo ziet men, welke wanverhoudingen ontstaan, wanneer de hooge overheid (die misschien langzamerhand beter de lage overheid kan worden genoemd bij zoodanige practijken) als gewone grondbezitster tusschen de andere particuliere eigenaren den boventoon kan voeren. Een ander, even ernstig principieel bezwaar betreft de oppervlakte van het gemeentelijk bezit en de dogmatische toepassing van het stelsel van erfpacht, met uitsluiting van vrijwel eiken verkoop. Waarom moet de gemeente zooveel gronden in haar bezit houden, die voor de toekomst van de gemeente geen huishoudelijk belang hebben? Men wijst op de mogelijkheid van het incasseeren dei' waardevermeerdering (die zeer dubieus kan zijn) voor de gemeente doch bij tijdige aankoopen van nog niet bouwrijp gemaakte gronden (cultuurgronden, zooals ze gewoonlijk genoemd worden) valt de voornaamste waardevermeerdering toch aan de gemeente toe. Wanneer de gemeente die cultuur gronden vasthoudt totdat ze bouwrijp zyn ge maakt, dan tijdig de uitbreidings- en straten plannen maakt, en daarna de gronden weer verkoopt (behalve die welke zij voor publieke doeleinden en volkshuisvesting noodig heeft) dan ontstaat een grondbedrijf, dat gematigd is, goed werkt en niet de prijzen vastlegt gedurende bijna een eeuw, wat zeer oneconomisch en on wetenschappelijk is. (Wordt vervolgd.) KRI IERIJ en TAPIJTKLOPPERIJ NIEUWE KRUISSTRAAT 8 vindt U een GROOTE KEUZE HEEREN OVERHEMDEN, I 2.40 SOKKEN, vanaf 27 ct., DASSEN, 35, 50, enz. DAMES- en KINDERKOUSEN, ONDERGOEDEREN, in wit en gekleurd. KINDERJURKJES, MANTELTJES, JONGENSPAKJES. Aanbevelend, Wilhelminaplein 9. WAGENWEG 114. Vraagt de ijzersterke SCHOOLLAAR ZEN MET TUSSCHEN ZOLEN. HOOG. 28/29 4.00 30/314.30 32/33 4.60 34 33 4.90 30/37 3.20 38/39 5.50 LAAG. 28/29 3.85 30/314.15 32/33 4.45 34/36 4.75 36/37 5.05 38'395.35 TELEFOON 28187

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 6