TONKINGSTOKKEN, alle maten. RAFFIA, om op te binden. The perfect gentleman SPORT. Roeken en Tijdschriften. PLUIMVEETEELT. Gemengd Nieuws. VACANTIE-AAN BIEDING. Assurantiekantoor en Woning-Bureau I. A. v. PEL, Makelaar JOH. ROSENKRANTZ ZOON, Heemstede, Kerklaan 55. Tel. 28312 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COüRAifT ZWEMMEN. H.P.C.-Nieuws. Secretariaat Het secretariaat van H.P.C. is A. J. Verspoor, Voorweg 7, Telef. 28477. Voor spoedgevallen wende men zich echter tot nader order tot A. J. B. v. Huissteden, Orchideeënlaan 1, Heemstede, Telef. 26172, of A. J. Braam, Valkenburgerstraat 57, Heem stede, Telef. 28004. Waterpolo-uitslagen. Halfweg I—H.P.C. IV 5—1; H.P.C.-adsp.— Haarlem-adsp. 34; H.P.C. I-Neptunes 1 5—2. Eindstand Res. 3e Klasse N.Z.B. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-teg. gem. Dolfyn 111 4 3 0 1 6 20—5 1.50 H.P.C. II 4 3 0 1 6 11—6 1.50 D.W.R. II 4 0 0 4 0 3—23 0.00 Daar Dolfijn 111 en H.P.C. II met gelijk aantal punten zyn geëindigd, zal er op een nader te bepalen datum een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld om één plaats in de Reserve 2e Klasse N.Z.B. H.P.C. INeptunes L H.P.C. speelde geheel volledig tegen Neptunes I uit Zaandam, die ook nog kans op het kam pioenschap hadden. H.P.C. won met 52, zoodat zij nu met een gelijkspel tegen A.Z. en P.C. thuis, reeds kampioen zijn. H.P.C. zal dan een heele comp. moeten spelen tegen S.V.H., G.Z.C. en verliezer MaasA.Z. om twee plaatsen in de le Klasse N.Z.B. Zwemfeest van de H.P.C. Op Zondag 24 Augustus in Groenendaal. Aanvang 2 uur. Programma: I. 50 M. schoolslag adsp. 2. 100 M. vrije slag nieuwelingen. 3. 50 M. vrij slag dames (H.P.C. leden). 4. 5 X 50 M. vrije slag (Halfweg, Hillegom, Velsen en P.S.V.). 5. 10 X 5 OM. vrije slag estafette. 6. 50 M. vrije slag dames (leden H.P.C.). 7. 200 M. schoolslag dames en heeren, kamp. H.Z.B. 8. Zweedsche estafette 50-100-200-50-50 M. 9. Pantomime. 10. Schoonspringen. 11. Polowedstrijden van H.P.C. I en II. DUIVENSPORT. „De Gevleugelde Vrienden". Zondag werd gevlogen van Hal, België, afstand 162 K.M. In concours vlogen 57 duiven. Losgelaten om 8 uur v.m. bereikte no. 1 haar hok om 10 uur 20 min. 11 Sec. Snelheid 1300 M. per minuut. Laatste prijswinnaar 10 uur 24 min. 12 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 5, 10 A. v. Zadel; 2, 12 J. G. v. d. Meer; 3, 9 W. Eekhof; 4, 6, 7, 8 N. Leuven; 11 Gebr. Lareman. A.s. Zondag wedvlucht van Soignies, afstand 204 K.M. VOETBAL. GemeentewerkliedenAmbtenaren. Na de ambtenaren hebben ook de gemeente werklieden een voetbalclub opgericht. Omdat dit corps zooveel grooter is, was de keuze hier heel wat ruimer, zoodat een groot deel uit jongere krachten bestaat. Het doel blijft natuurlijk altijd een kracht- meten met andere clubs en natuurlijk kwam het eerst als tegenstander in aanmerking de ambte- narenclub. En zoo zagen wij vorige week Vrijdag de ploegen tegen elkander en een groot aantal ambtenaren en arbeiders langs de lijnen ter aan moediging. Arbiter is eveneens een gemeente arbeider, die vroeger zijn sporen als referee ruimschoots verdiend heeft en nu nog eens de fluit zou hanteeren. Een mooie nieuwe bal in het midden, een heel klein balletje, dat later zou blijken met de spelers te spelen, in plaats van omgekeerd. Achter het bruine monstertje de heer J. Schelling, directeur van openbare werken, die de traditioneele aftrap zou doen. Dan gaat voor het eerst het fluitje, en met een forsche trap gaat het dingetje op het ambtenarendoel af, zoodat de backs er al aan te pas moeten komen. Het goede voorbeeld van hun hoogsten chef wordt voorloopig door de ondergeschikten gevolgd en de verdediging dei- ambtenaren krijgt volop werk. Maar het is voor al de stoere rechtsback, die zich in zijn ele ment toont, door met forsche trappen de voor hoede aan het werk te willen zetten, maar niet zooveel routine meer bezit als in zijn jongere jaren en het kleine ding naar de andere zijde retourneert. Voorloopig hollen de ambtenaren- voorhoedespelers er achter, maar komen natuur lek tijd te kort. De vleugelspelers der werk lieden scheppen nog al eens verwarring in de verdediging en het is by een der vele rechtsche aanvallen, dat een hooge bal door den keeper even verkeerd beoordeeld wordt en de werklieden hebben de leiding. „Hop, hop, hop, de witten (dat zijn de ambte naren) gaan er op", jubelt een werklieden supporter. Doch deze denken er anders over. Al doet de keeper der blauwen zeer goed werk, een maal wordt hij verrast door een verraderlijk schot en 't is 11. Pittig wordt er gestreden om de leiding en al zijn de werklieden iets sterker, de verdediging is goed, de halfs helpen uitstekend, voeden vrij goed hun aanval, zoodat de spanning er blijft. Zoo denk je een zeker doelpunt te zien maken, als opeens het balletje op het effectvolle terrein ergens anders als voor de schoen van den schut ter wegspringt. En doordat veelal te hard getrapt wordt, hollen de aanvallers tot zij niet meer kunnen. Maar de hoofdzaak is, dat het zeer vriend schappelijk gaat. Wel zegt een grooten jongen langs de lijn dat je hier nu eens een agent een trap zou mogen geven zonder een bekeuring te krijgen wegens verzet tegen de politie. Een ander wil dat de agent een speler een bekeuring geeft als hy den bal wegschopt juist als hij een j goal wil maken, wat toch is de politie bemoei lijken in het uitoefenen van zijn werk, maar er wordt niet noodeloos getrapt, dan alleen tegen den bal, het spelpeil daalt vooral het laatste half uur en als het eindsignaal klinkt is er 11/2 uur gezwoegd voor 2 echte en eenige onechte goals, zoodat die eerste ontmoeting eindigt in een gelyk spel, 11. Geen der partijen was hier echter mee tevreden, maar het was een genoeg lijk spelletje en dat is meer waard dan winnen met noodeloos ruw spel. GEMEENTELIJKE GRONDPOLITIEK. Het erfpachtstelsel. II. In een vorig artikel wezen wij op de groote bezwaren, verbonden aan het erlpaehtstelsel, zooals dit door vele gemeenten wordt toegepast. Nog een ander bezwaar en ditmaal een van de zijde der gemeente zélf is het vast leggen van een enorm kapitaal in het grond bezit der gemeente. In gunstige tijden voelt men dit bezwaar niet zoozeer; dan is er wel een ont stellende schuldenlast, die groote sommen eischt aan rente en aflossing, maar door de vele erf- pachtsuitgiften rendeert de zaak wel zoo wat. Met het oog op de toekomst echter is zoo'n enorm grondbezit (zoowel het nog onbebouwde als het reeds in erfpacht uitgegevene) niet on bedenkelijk. Wanneer er een eind komt aan den snellen aanbouw en hoe licht kan dit niet het geval zijn als de economische toestanden ver anderen) zal de gemeente een strop hebben aan de nog onbebouwde gronden, waarop elk jaar rente moet worden bijgeschreven. Als de toe standen zoo worden, dat er 11a afloop van de erfpachtstermijnen weinig animo is om de pachten te verlengen, zal de gemeente eveneens een strop hebben door het derven van belang rijke inkomsten en door de groote waarde vermindering van den grond en de verplichting om de opstallen tegen de getaxeerde waarde over te nemen. Inderdaad, het vér doorgevoerde erfpacht stelsel is gebaseerd op een onvoldoend gemoti veerd optimisme: is een lang niet ongevaarlijke speculatie op een eindeloozen bloei en een voort durende uitbreiding der stad. Met het oog op de onzekere toekomst is het veel voorzichtiger en verstandiger, den grond naar gelang van behoefte te koopen en te verkoopen: dit laatste voor het juiste doel: bebouwing, en onder zoo danige voorwaarden, dat een in alle opzichten, ook aesthetisch, bevredigende stadsuitbreiding verkregen wordt. Het erfpachtstelsel brengt mede, dat de gemeente, 0111 haar grondbezit pro ductief te maken, den woningbouw zooveel mogelijk bevordert door als 't ware daartoe uit te noodigen. Zij doet dit door telkens nieuwe stratenplanen klaar te maken en zoodoende tot bouwen uit te lokken. Als na verloop van tijd mocht blijken, dat er meer en vooral anders gebouwd is dan noodig was, dan zal dit een débacle in het woningwezen beteekenen. De overheid, die veeleer tot taak zou hebben, de bouwerij eenigszins binnen de perken te houden teneinde zoo'n débacle in de toekomst te voor komen, kan dien plicht niet nakomen als ze de meest belanghebbende is bij een voortdurend zich uitbreidende bebouwing. Zoo brengt het erfpachtstelsel de overheid in conflict met zichzelf, ten nadeele van de gemeenschap. Het commercieele belang der gemeente laat zich niet altijd vereenigen met haar overheidstaak! We schreven hierboven over het overnemen van den opstal door de gemeente na het be ëindigen van den erfpachtstermijn (n.l. in geval de erfpacht niet verlengd wordt) tegen schade vergoeding. Met die schadevergoeding is het al een heel zonderling geval. De erfpachter (of de achtereenvolgende erfpachters, want in den regel zal de oorspronkelijke wel niet van de schadevergoeding „profiteeren") moet n.l. eerst die schadevergoeding in den loop der jaren be sparen in den vorm van een deel van den erf- pachtsprys. Dit nu kan niet door den beugel: een vergoeding die in werkelijkheid niet betaald wordt door hem die haar geven moet, maar door degenen, die haar ontvangen moet, kan moeilijk een vergoeding héfeten! De gemeente wentelt hier eenvoudig haar verplichting af op dengene, tegenover wien zij die verplichting heeft, en dat nog wel op een listige, bedekte wyze, zoodat de betrokkene, die meent slechts grondhuur te be talen, zich niet bewust is, dat hij voor de gemeente aan het sparen is, opdat eenmaal de gemeente hem of in de meeste gevallen anderen, die na hem komen, een „vergoeding" zal kunnen betalen, die der gemeente zélf dan geen cent kost, zoodat zij de opstallen metter tijd feitelijk cadeau krijgt. Een dergelijke handelwijze hoe zou men die noemen als ze door particulieren werd toegepast stel dat dit mogelijk was? is verre beneden de waardig heid der gemeente. Een teer punt een quaestie vooral van practijk is de bepaling van den erfpacht canon. Het is moeilyk, een juisten maatstaf hiervoor te vinden. De marktwaarde Maar naarmate het gemeentelijk grondbedrijf meer en meer het karakter van monopolie nadert en er dus steeds minder particuliere gronden aan de markt komen, mist men een zuivere ver gelijking om deze waarde te kunnen bepalen. De kostprijs van den grond? Maar dit leidt tot de grootste ongelijkheden. De bestemming van den grond, de aard van den voorgenomen bouw Het behoeft geen betoog, dat men ook daarmee alleen niet kan uitkomen. Waai- verschillende factoren in aanmerking moeten worden ge nomen, kan het niet anders of men moet bij de bepaling van den erfpachtcanon geven en nemen, met al de gevare die daaraan verbonden zyn. Hoofdzaak is, dat de rechtvaardigheid in het oog gehouden wordt en vooral worde ge waakt tegen een opdrijven van den canon. Maar ook al maakt men op die wijze het grondbedrijf tot geen bepaald nadeel voor de burgerij, daar blijft altijd het feit, dat de burgerij in het algemeen en terecht, meer waarde hecht aan het bezit van een pand op „eigen grond" dan aan een „op erfpacht", want die pacht is een blijvende last, die op het bezit blijft drukken, óók als er slechte tijden komen, waarin die druk te zwaar wordt. De erfpacht drukt ook de waarde van het pand en maakt verkoop moei lijker en nadeeliger naarmate de termijn van erfpacht zijn einde dichter nadert. De eigenaar van een pand op erfpachtsgrond heeft een gevoel van gebondenheid èn van onzekerheid, waarvan hij bevrijd zou zijn, wanneer hij met het pand ook den grond gekocht had. Zeker, er wordt druk gebouwd op erfpachtsgrond en de huizen worden ook wel verkocht, maai- dat is waarlijk niet te verwonderen, waar veelal de gemeente langzamerhand bijna allen beschikbaren grond in handen heeft gekregen en daardoor bouwers en koopers feitelijk dwingt. De aangevoerde bedenkingen en bezwaren doen beseffen, dat meer dan op eenig ander terrein wellicht, ten aanzien van de gemeente lijke grondpolitiek een zoo beperkt mogelijke gemeentelijke bemoeiing het meest in het belang der burgerij is te achten. Medemblik en de Zuiderzeewerken. Door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Medemblik is een aardig boekje uit gegeven, bevattende allerlei mededeelingen omtrent Mdemblik en de Zuiderzeewerken. Ge wezen wordt op verschillende bezienswaardig heden de toekomstige ontwikkeling van Medem blik door de drooglegging van de Zuiderzee, waarbij een aansporing voor industrieelen om zich te vestigen op het door de gemeente Medemblik aangekochte en zeer gunstig gelegen industrieterrein. Voorts zijn opgenomen dienst regelingen van autobussen en talrijke aan wijzingen ten dienste van hen, die de Zuiderzee werken wenschen te bezichtigen. Het boekje is met keurige foto's geïllustreerd en aan te vragen aan het secretariaat van de V.V.V. te Medem blik. WEER EEN STAP TERUG. Dr. Te Hennepe heeft de Nederlandsche kippenfokkers verrast met enkele mededeelingen over het opfokken en de voedering van de één- dagskuikens. Zooals men weet werd de laatste jaren betoogd, dat men de eerste vierentwintig uren de kuikens toch vooral geen voedsel moest geven, daar de diertjes dan nog volop voedsel hebben aan den rest van den dooier, die ze even voor het uitkomen opnemen in het lichaam. Ook Dr. Te Hennepe heeft meegeholpen aan de ver spreiding van dit denkbeeld. We herinneren ons althans van zyn hand nog enkele artikelen, waarin met de noodige afbeeldingen werd duide lijk gemaakt, hoe het kuiken zich in het ei ont wikkelt, en ook hoe in het laatst de dooier wordt opgenomen, om dan duidelijk te doen uit komen, dat, wanneer de dooier is opgenomen, er voor de maag en darmen haast geen plaats is vooraleer de dooier verteerd is. Daaruit moest dan volgen, dat het eer schadelijk dan nuttig zou zyn wanneer men de kuikens de eerste 24 uren of tweemaal 24 uren voedsel verstrekte, om eerst de dooier de gelegenheid te geven te verteren. Thans komt Dr. Te Hennepe met de verras sende mededeeling, dat hij heeft gedwaald. Een Amerikaansche fokker heeft weer een proeven genomen met het voederen van de kuikens op de ouderwetsche manier, n.l. door de kuikens reeds van den eersten dag van de geboorte af grutjes te geven. Dus net als grootmoeder en overgrootmoeder het deden. Dr. Te Hennepe heeft de proefneming herhaald en is eveneens tot de conclusie gekomen, dat de kuikens, die direct wat voeder ontvingen, niet alleen vlugger groeiden, maar zich ook krachtiger en flinker ontwikkelden. We zullen dus weer op de oude manier de kuikens onmiddellijk wat voedsel, zij het met mate, moeten verstrekken. Het is ge lukkig, dat ook deze pluimveedeskundige niet schroomt een stap achteruit te doen, wanneer de ervaring hem leert, dat het oude beter was dan het nieuwe. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Kippen in den boomgaard, mits voldoende uitloop per kip is voor den boomgaard wel aan te raden, men moet echter niet die resultaten verwachten, die men heeft, wanneer ze in de zon hun hok hebben staan. Voor de boomgaard is het echter buitengewoon goed, niet alleen, dat de mest van beteekenis is voor de boomen, maar ook vangen de kippen er talloos veel insecten die de gezondheid van boom en vrucht belagen. Voor kleigronden moet men rekenen op ten minste 10 M-'. Is het aantal kippen te groot, dan lijden de boomen er onder. Gedroogde Meikevers als kippenvoer. In sommige streken van Duitschland zijn de Meikevers soms zoo talrijk, dat de regeeringen premiën uitloven voor het vangen en verdelgen van deze schadelijke insecten. Een hoender fokker is op het idee gekomen deze gevangen Meikevers te laten drogen en zoo te conser- veeren om als kippenvoer te gebruiken. Het heeft een hoog gehalte aan eiwit en kan daarom ook als krachtvoer gebruikt worden. Het kan in droogvoeder ongeveer de plaats in nemen van vischmeel. Een te groote hoeveelheid kan echter nadeelig werken. Verder dan een procent of 8 a 10 moet men niet gaan. V001- jonge groeiende hennen mag men wel verder gaan. Zoolang men echter in ons land nog over voldoende vischmeel beschikt is het verstandig het maar voor onze Oostelyke naburen over te laten. EEN VOORBEELDIGE POLITÏE-RADIO-OMROEP. De uitstekende resultaten, welke de politie- radio-omroep in verschillende landen oplevert, zijn oorzaak, dat dit instituut zich in groote waardeering van autoriteiten en publiek mag verheugen, met uitzondering natuurlijk van een kleine categorie, welke in deze wel zeer belang hebbend is. maar wier meening daaromtrent niet gevraagd wordt. Buitengewoon goed georganiseerd is de politie- radio-dienst in Hongarije. I11 Boedapest bevindt zich de centrale zender der politie en een uitge breide ontvanginstallatie. Het station staat in directe verbinding met politie-radiostation in de Europeesche hoofdsteden en voorziet bovendien de .240 politie-luisterposten in het land zelf van politieberichten. Langs de grenzen zijn nog 3 kleinere zenders opgesteld. De stations, welke evenals de hoofd zender volgens het systeem Telefunken gebouwd zijn, werken zoowel met telefonie als met tele grafie; hun golflengten liggen tusschen 15 en 90 M. De centrale zender in Boedapest heeft als reserve een Dieselmotor, welke in geval van lichtnetstoring in werking wordt gesteld (b.v. bij sabotage van de electrische centrale of van het kabelnet). VOOR EN UIT DE „ZAKENWERELD". Zy, die de groote geneugten van geavan- ceerden leeftijd genieten, zy'11 degenen, die de kleine geneugten der jeugd opgeofferd hebben. Succes moet voor de meesten van ons daarin bestaan, gewone dingen buitengewoon goed te doen. Telkens als ge valt of u iets mislukt, spring dan overeind met een glimlach en zeg: „Een volgend maal beter". En houd vol. Sommigen leeren jong in het leven voordeel te trekken van de ondervinding van anderen. Deze menschen genieten de vreugde van te sla gen, terwjjl ze nog jong zijn. Anderen leeren alleen door hun eigen harde ondervinding. Deze stellen succes voor onbepaalden tijd uit. MAATKLEEDING. Vanaf heden en gedurende de maand Augustus 20 korting op den prijs van Zomerjaponnen voor Dames en Kinderen naar MAAT gemaakt, zoo noodig binnen 3 dagen klaar. Maatpatronen en pas klaar maken van Japonnen binnen 24 uur. TELEFOON 10773. Beleefd aanbevelend. Gr. Houtstraat 102rd, WILH. DAMES, hoek Nieuwstraat. Qedipl. Coupeuse. Koediefslaan 45 Heemstede Telefonisch aan- aki O C 7Q gesloten onder PlOa étmO i BADPAKKEN voor Dames, Heeren en Kinderen. MAGAZIJN „DE LEIDSCIIE VAART ZAN DVOORTSCH ELAAN 155 naast Café-Restaurant „BOEKENROOD neemt in onze dagen gaarne een middag om zelf zijn inkoopen te doen. Voordat hij heengaat bladert hij gaarne de courant even door, om wat adressen te verzamelen. Leest hij ook Uw advertentie

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 5