van advies te dienen omtrent het verzoek van de Regenten van Huize St. Bavo. De twee laatstgenoemde stukken worden behandeld bij het desbetreffende punt van de agenda (afwijking rooilijn Kerklaan). Benoeming Raadscommissiën. De Raadscommissiën worden als volgt samengesteld: 1. Commissie voor de Financiën: H. M. van Unen, Voorzitter. J. W. van der Erf, C. L. Kwak en C. A. M. Jonck- bloedt, leden. 2. Commissie voor de bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag: A. P. Audretsch, voorzitter. J. J. Schelvis en N. J. van der Linden, leden. 3. Commissie voor de Gas-, Duinwater- en Electrici- teitsbedrijven: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester, Voorzitter. C. Rijkes en A. P. Audretsch, leden. 4. Commissie voor Openbare Werken en den Reini gingsdienst: Dr. E. A. M. Droog, Wethouder, Voorzitter. J. Moolenaar, J. Vring en S. Rijkes, leden. 5. Commissie voor het Grondbedrijf: Jhr. A. van de Poll, Wethouder, Voorzitter. W. M. de Boer, J. Moolenaar en A. P. Audretsch, leden. 6. Commissie voor de Plantsoenen: Dr. E. A. M. Droog, Wethouder, Voorzitter. Mevr. R. C. A. de Voogtde Vogel, J. W. van der Erf en W. M. de Boer, leden. 7. Commissie voor het Onderwijs: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester, Voorzitter. J. Vring, N. J. van der Linden en C. L. Kwak, leden. Bouwen op voor weg bestemden grond. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de firma Van Empelen en Van Dijk, d.d. 25 Juni, om vergunning tot het bouwen van een oranjerie op voor weg bestemden grond, aangezien Gedeputeerde Staten hiervoor geen goedkeuring hebben verleend. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging der Bouw- en Woning ver ordening. B. en W. stellen voor, artikel löbis der Bouw- en Woningverordening, te wijzigen en te doen luiden als volgt: „Het uiterlijk van een nieuw te maken gebouw met al wat daartoe behoort, van nieuw te maken, te ver nieuwen of te veranderen stoepen, schuttingen, hekken, muren of andere afsluitingen langs de straten als bedoeld bij artikel 2 moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot zal geven. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te dien aanzien nadere eischen te stellen." Z. h. s. aangenomen. Afwijking rooilijn Kerklaan. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van Regenten van Huize St. Bavo te Heemstede, om afwijking van de Bouw- en Woningverordening dezer gemeente voor uitbreiding van het St. Bavogesticht. De heer J onckbloedt bestrijdt het voorstel van B. en W. als zijnde een schreeuwende onbillijkheid. De voorgestelde weg zou loopen op terreinen die grooten- deels behooren tot de Bavo, die daardoor zou worden gedupeerd, aangezien uitbreiding op dat terrein dan is uitgesloten. De heer R ij k e s heeft zich persoonlijk van den toe stand op de hoogte gesteld en kan zich begrijpen, dat het bestuur van de Bavo zich met hand en tand tegen den weg verzet. Bovendien kan, als de Bavo niet mee werkt, daar nooit een weg komen; het is dus rationeel, dat het adres van den heer v. d. Rijken voor kennis geving wordt aangenomen. Bovendien zijn andere straten geprojecteerd, die verbinding vormen tusschen Kerklaan en Van Merlenlaan. De heer Kwak begrijpt niet, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. De Bavo-zou er door worden be nadeeld, in zijn uitbreiding, beknot en de tuin verknoeid. Die weg behoeft daar niet geprojecteerd te worden. De heer v. d. Erf spreekt in denzelfden geest. De heer Van Unen merkt op, dat de heer Kwak in de vorige vergadering den bedoelden weg heeft ver dedigd, terwijl hij er nu tegen is. Spr. vraagt daarom nadere inlichtingen. Dr. Droog deelt mede, dat drie parallel loopende verbindingswegen zijn geprojecteerd, waarvan de mid delste bezwaarlijk is te maken. Toch is een derde weg noodig, omdat de afstand tusschen de andere twee te groot is. Nu is er een bestaande weg van den heer Rijken en deze zou kunnen worden verbreed. Uit stede bouwkundig oogpunt is die weg daar aan te bevelen. Deze zaak behoort op de gewone wijze behandeld te worden. Eerst gaat het voorstel naar den adviseur van het uitbreidingsplan, dan komt het by B. en W. terug en wordt het in den Raad gebracht, die dan alsnog een beslissing kan nemen. De heer Jonckbloedt bestrij dt de argumenten van Dr. Droog. Hier wordt alleen het belang gediend van een grondeigenaar en niet van de gemeente. De Bavo kan eenvoudig den grond niet missen. De heer Audretsch vindt een onbillijkheid in het voorstel van B. en W. Als een andere straat kan worden geprojecteerd zou dit een betere oplossing zijn. De heer Kwak motiveert nader zijn houding o^ de vorige vergadering. Toen was het kardinale punt de bebouwing, nu is het de weg, die de bebouwing daar onmogelijk zal maken. De heer R ij k e s vraagt, of daar een weg kan komen, als de Bavo dien grond niet wil afstaan. Wethouder Dr. Droog zegt, dat dit van latere omstandigheden zal afhangen. De heer Van Unen betoogt, dat geen onrecht mag gedaan worden aan den heer Rijken. Zijn aanvrage moet op dezelfde wijze worden behandeld als die van anderen, die een weg aanvragen. De heer De Boer is het daarmee eens. Na nog eenige discussie wordt het voorstel om het adres van den heer Rijken in handen te stellen van den adviseur van het uitbreidingsplan, in stemming ge bracht. Dit wordt verworpen met 6 stemmen vóór en 7 tegen. De heer Van Unen merkt op, dat de Raad nu een beslissing heeft genomen zonder den adviseur van het uitbreidingsplan er in te kennen. Vervolgens komt het adres van den heer v. d. Rijken in stemming. Dit wordt verworpen met 85 stemmen. Er komt dus geen weg naast de Bavo. Het oorspronkelijke voorstel van B. en W. is hier mede vervallen. Besloten wordt ten slotte dat de door de Bavo ge vraagde afwijking van de bouwverordening i.e. bouwen op 1.70 M. van den voorgevel, wordt toegestaan, mits het betwiste strookje grond in handen van de gemeente overgaat. Verhuur van grond aan de Oostzijde van de Ritzema Boskade. B. en W. stellen voor, te verhuren tot 1 Augustus 1931 aan enkele door hen aan te wijzen huurders een gedeelte van het terrein gelegen langs de Van Merlen- vaart in het verlengde van de Ritzema Boskade, ter geraamde grootte van 173 R.R. voor een huurprijs van ƒ0.65 per R.R. Z. h. s. aangenomen. Vakonderwijs Openbare Scholen. B. en W. stellen voor: le. het onderwijs in lichamelijke oefening aan de leerlingen van de klassen 5, 6 en eventueel 7 der open bare lagere scholen met ingang van 1 Januari 1931 te doen geven door een vakonderwijzer; 2e. Burgemeester en Wethouders te machtigen ter uitvoering van het onder le bepaalde, een tijdelijk vakonderwijzer te benoemen op eene bezoldiging van 125.per wekelijksch lesuur, bij gebleken geschikt heid na 2 jaren dienst in deze gemeente te verhoogen tot ƒ150.per jaar voor elk wekelijksch lesuur; 3e. het vakonderwijs in nuttige handwerken aan de meisjesleerlingen der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te rekenen met ingang van 1 September 1930 uit te breiden van 3 tot 4^ uur per week. De heer R ij k e s hoopt dat binnen afzienbaren tijd het vakonderwijs zal beginnen in het derde leerjaar. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Wijziging overeenkomst Middelbaa/r en voor bereidend hooger onderwijs. B. en W. stellen voor, met de gemeente Haarlem met ingang van 1 September 1931 eene nieuwe overeen komst aan te gaan betreffende toelating van leerlingen op de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs te Haarlem, met dien verstande, dat de bijdrage genoemd in art. 2 van dat besluit van ƒ400. wordt gebracht op 500. Z. h. s. aangenomen. Schoolgeldverordeningen. Vastgesteld worden de door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld, voor het Gewoon Lager Onderwijs, voor het Uitgebreid Lager Onderwijs en voor het Vervolg onderwijs. Z. h. s. aangenomen. Kolentransportinrichting. B. en W. stellen voor, een crediet te verleenen van 18000.voor de aanschaffing en opstelling van een geheel complete bedryfsvaardig gemonteerde kolen- transport-inrichting ten behoeve van het gemeente gasbedrijf. Z. h. s. aan genomen. De voorzitter deelt nog mede, dat de transport-inrichting zal zijn van Nederlandsch fabrikaat. Uitzetting uit gemeentewoningen. De raad machtigt B. en W. tot het voeren van recht- gedingen teneinde eventueel ontruiming van gemeente woningen te verkrijgen. Rondvraag. De heer Vring dankt voor de wijze waarop de Leidschevaart en de losplaats in orde is gemaakt. De heer v. d. Linde vraagt of reeds nu iets kan worden gedaan voor de werkloozen, 't zij werkverschaf fing of vervroegde werkloozensteun. Wethouder Dr. Droog deelt mede, dat eenige flinke werken spoedig in uitzicht komen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2