Ad B. Th. Santen Bestelt Uw AUTOJ Eerste Heemsteedsche Courant. INGEZONDEN STUKKEN. Laat in den winter !<w huis van binnen schilderen door Fa. GEBRs. REE OPBERGEN EN SCHILDEREN VAN TUINMEUBELEN. DAMES! i P. KOOMEK J ZOON PRIMA KWALITEIT. BiLLIIKE PRIiZEN. Gierstraat 39, HAARLEM - Telefoon 10153 VAN HUISJJANSEN BIJ DE TAXI-ONDERNEMING j „BOSCH EN VAART"! Schouwtjeslaan 23? ministratie Doekhouding uelastingzaken mntrole Het ADRES voor den Hoopman DROGISTERIJ VAN LENT Levertraan Levertraan Emulsie Jecovital Levertraan I Na afloop dankte de voorzitter voor de zeer leerzame causerie. Ter keuring werd door den heer B. Nieuwen- huis, Cyclamen, en den heer F. Booms Begonia Glois de La Reine aangeboden, waarvoor aan beide inzenders 10 punten werden toegekend. Reeds meermalen waren er stemmen opgegaan om uit een paedagogisch dogpunt om liefde te kweeken bij de jeugd voor bloem en plant, aan schoolkinderen plantjes te verschaffen. Na ampele bespreking werd in beginsel be sloten er toe over te gaan. Een commissie werd benoemd om een en ander voor te bereiden. Behalve de gewone Dahlia's, Lathyrus en Anjers, zal dit jaar ook een chrysanthenkeuring gehouden worden. Hiervoor zullen verschillende soorten gestekt worden en in het voorjaar wor den uitgereikt. Verschillende leden gaven zich daarvoor op. Zoowel voor de Lathyrus als de Anjers-prijs vraag bleek weer voldoende animo, zoodat Ge keuringen in den loop der volgende zomer weer vrijwel verzekerd zijn. Hierna volgden verschillende actueele vragen. Zoo o.a. hoe moeten vroege tulpen behandeld worden om met een matige warmte de tulpen In bloei te krijgen en welke soorten het meest geschikt zijn. Zoo ook de vraag welke bemesting het beste is voor de gazons, kunstmest of stalmest, dit in verband met het verdwynen van mos en kale plekken. Zoo ook de vraag wat het beste voor het gras is, kalkmergel of gebluschte kalk. Deze vragen lokten vele leerzame besprekingen uit. Ter sprake kwam nog het in het leven roepen van een bindcursus, wat overwogen zal worden door het bestuur. Hierna rondvraag met nog enkele leerzame vragen, waarna sluiting om half elf. NED. PROTESTANTENBOND AFD. HEEM- STEDE-BENNEBROEK. De muziekuitvoering op den Wy- dingsmiddag. Het is niet de eerste maal en ik hoop, dat het bok niet de laatste zal zijn dat de afd. Heem- stede-Bennebroek van den Ned. Prot. Bond haar vriendelijk kerkgebouw, (waarvan zorgenae vrouwenhanden namen noemen zou indis creet zijn voor de gelegenheid het intieme cachet een bescheiden feestelijk voorkomen hadden gegeven) voor belangstellenden had be schikbaar gesteld, terwille van een wijdings middag. Het was als altijd goed gezien en er bestond wellicht te meer aanleiding toe, nu hoffelijke zorgen het leven van menigeen een donkeren tint geven en er meer dan ooit reden bestaat^ gevolg te geven aan de uitnoodiging: ..Rust een weinig". Zeker ook deze moeilijke tijd zal niet Vjiyive^c1 zün. maar in afwachting dat het op zal' klaren, wordt het uitzicht niet beter en kom ik pv r>is van zelf toe mü deze strofe uit Da. Costa s statige ode aan Abraham Capadosee herin neren: Ja. de hand dezer tijden is zwaar over de aard. 't is een herfst, die de bosschen ontbladert, 't. is *"er winter, die storm en nevelen vergaart, Tot de lente der hemelen nadert! Daarom verdient de geste van het bestuur, om de gedachten afleiding te geven door een uitvoering van gewijde muziek, waarvoor de ey?cut anten zich met genegen bereidwilligheid beschikbaar hadden gesteld, den dank van alle or^ekomenen. De lezer zal hier geen critische uiteenzetting van wat er werd aangeboden verwachten. Eer- <?tens niet., omdat ik als volslagen leek op muzi kaal gebied er niet toe in staat ben en al was ik in dit onzioht ..nourri dans le serail", dan zou het deel der uitvoering ze ten eenenmale verbieden. Wat volgt wil alleen een stemming weergeven, waarvan ik hoop, dat zij niet te veei van die van andere hoorders afwijkt. Hel dameskoor heeft ..de oudste brieven' Voor hoe menige uitvoering heeft het zich al niet met liefdevolle toewijding beschikbaar ge stald. nog afgezien van de vaste medewerking, die het bij cike godsdienstoefening verleent. Het koor en deszelfs voortreffelijke leidster kennen elkaar. Langdurige samenwerking moet bij alle verschil van begaafdheid een geheel heb ben tot stand gebracht, waarbij de doelbe wuste leiding de begeleiding van dezen mid dag niet te vergeten tien slotte de een in dén ander hebben doen opgaan, en een resultaat is bereikt, dat in staat was de ontroering tot ver voering op te heffen. Zóó werd de herinnering opgescherpt, dat geen instrument de Vox hu- mana in indrukwekkendheid overtreft. De kennismaking met het trio, dat het instru mentale deel van het programma voor zijn rekening had genomen was een prettige open baring voor mij: Inderdaad ,,Tres faciunt cof- legium": drie maken een gezelschap. Terwijl elk voor zich haar partij verzorgde, speelden ze toch zóó gelukkig naar elkaar toe, dat een har monische uitvoering als iets wat natuurlijk leek het gevolg was. Ik onthoud mij ook van een ontleding van dit deel van het program. De namen der componisten boezemden reeds eer bied in en beweren dat de uitvoersters niet met halve maatregelen tevreden waren. Ik beken, dat ik nooit zulk een aandoenlijke uitvoering van Schubert's juweel: „Du bist die Ruh" heb gehoord. Toen de finale klonk flitste het door mijn geest: „Zwei Seelen, ein Gedanken". Het andante van Ph. Em. Bach was nieuw voor mij. Deze Bach wordt als musicus, zooals trouwens alle andere zonen van Bach door het geweldig genie van den vader, den grooten Joh. Seb. Bach, in de schaduw gesteld. Ware dit niet zoo, dan zou zijn reputatie grooter zijn. Als compo nist van geistliche Lieder (Gellert, ook ten onzent wèl bekend!) heeft hy zoowel als schrij ver op muzikaal gebied een blijvenden naam verworven. Het trio moge elk voor zich of gezamenlijk na deze uitvoering „de harp niet aan de wilgen hangen" en gedachtig aan de klassieke ver maning Zijt niet traag in het benaarstigen" onvermoeid aan de studie blijven. Zij moeten belooning vinden in het genot, dat zij zich zelf daarmee verschaffen, bedenken, dat zij by een eventueel volgende voordracht dankbare hoor ders zullen vinden en niet vergeten, dat óók bij het geven van kunstgenot aan anderen, het mooie woord der Schrift geldt: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Mij dunkt deze musici zullen ook wel ervaren hebben, dat wie de kunst om haar zelfs wil dient, een royale en loyale meesteres dient, die haar loon altijd met zich voert. Maar dan om hiermede te besluiten is er nog iets beters: Wie zal zeggen, wat het leven, als zy ouder worden nog voor hen heeft weggelegd! Vele ouderen, die wetenschap om de wetenschap en kunst om die kunst hebben lief gehad, hebben ondervonden, dat zij een schat hebben vergaard en als „Vrouw Zorg", onder welke gedaante ook, aan de deur klopte en met geen bidden of smeeken tot heengaan te nopen was een laatste veilige haven toebereid gevonden, waar „resignation in Sickness, com pany in loneliness, consolation in Sorrow" (be rusting in ziekte, gezelschap in eenzaamheid, troost in verdriet) voor hen was weggelegd. VIXSEBOXSE. Heemstede, 23 Nov. '30. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL, VOORWEG. Een groot aantal ouders en belangstellenden hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn in het Gymnastieklokaal van de O. L. School aan den Voorweg, waar de heer Patés, uit Gouda, een demonstratie zou geven van het pottenbakken. Om 8 uur zijn de meeste belangstellenden aanwezig, waar de heer De Patés het wachten verkort door de klei alvast voor het gebruik gereed te maken om die straks te vervormen in fraaie potjes en andere figuren. In een ruimen kring zitten de aanwezigen om de werkbank met draaischijf, het eenige gereed schap van den pottenbakker, behalve dan een klein stukje ijzer en zijn handen. Het hoofd der school, de heer Turkow, zegt in zijn openingswoord de opkomst alleszins be vredigend te vinden. Hij verklaart de rede, waarom deze Ouderavond een week is uit gesteld, n.m. doordat de heer De Pater de vorige week verhinderd was na de demonstratie voor de schooljeugd ook des avonds op te treden en cfe oudercommissie besloten had ook de ouders van dit werkelijk interessante werk mede te laten genieten, er stellig' van over tuigd zijnde, dat deze avond zal bijdragen tot grooteren bloei der ouderavonden. Dan brengt de heer De Pater met zijn voet de schijf in beweging, die de ronde steen, die veel geiykt op een slijpsteen, maar dan draait in verticale richting. Hierop wordt een stuk klei gelegd; in steeds maar indraaiende be weging toovert de heer De Pater dit stuk on ooglijke klei om in allerhande soorten vormen. Eerst dat kleine bloempotje, dat in enkele seconden gevormd is. Dan volgen het wasch- teiltje, melkkan met tuit en oor, drinkbak voor kippen en kuikens, het ouderwetsche pap pannetje met deksel, de vuurtest, vaasjes in vele modellen, theepot met tuit, oor en deksel, spaarvarken en tenslotte een sierlijke groots vaas. Onder doodsche stilte en in de grootste span ning zitten de toeschouwers de verrichtingen van den heer De Pater gade te slaan. En de heer De Pater vertelt dan zoo terloops, hoe gemakkelijk het is, maar dan op zulk een humoristische wijze, dat na seconden vaD span ning de ernst in luim wordt omgetooverd. Met den heer Turkow kunnen wij begrijpen, dat de kinderen zoo enthousiast zyn thuis ge komen. Het is niet enkel de kunst, die de heer De Pater vertoont, maar vooral ook de humo ristische wijze, waarop een en ander vertelt wordt. Daarom zegt de heer Turkow ..eker den tolk van alle aanwezigen te zyn, als hij den „Pottenbakker" dank zegt voor de wijze, waar op hij de aanwezigen dit werk heeft gedemon streerd. In een nu volgende pauze werd thee geser veerd en kregen de bezoekers gelegenheid ver schillende artikelen, op dezelfde wijze vervaar digd. te bezichtigen en te koopen. Vooral van het laatste werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze volgde de notulen der vorige bijeenkomst, een weinig belangrijke rondvraag, waarna de ouders in de gelegenheid waren in de verschillende lokalen met het respectieve personeel het werk der kinderen te bezichtigen en enkele dingen, de kinderen betreffende, te bespreken, waarna de heer Turkow de bijeen komst met een dankwoord voor de groote be langstelling sloot. VERGADERING IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". Maandagavond hield de IJsvereeniging De Volharding" haar gebruikelijke vergadering, die zoo het winterseizoen voorafgaan. De belangstelling was niet slecht, doch had stellig, om het belangrijke program, grooter moeten zyn. Om kwart over 8 opende de heer L. Kooy- man, voorzitter der vereeniging, met een wel komstwoord, waarna voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Kas- commissie welke onder dank aan den penning meester, den heer H. J. v. d. Linden, voorstelt, den penningmeester decharge te verleenen, waaraan onder applaus wordt voldaan. Medegedeeld werd, dat B. en W. de v. Merlen- vaat wederom beschikbaar hebben gesteld voor de vereeniging, en dat bij eventueel ijs de eerste wedstrijd zal gehouden worden voor de leden. Op een vraag over een vaste Ijsbaan, deelde de voorz. mede, dat nog steeds de volle aan dacht door het bestuur aan deze zaak is gewijd. Als gevolg van verdere besprekingen kreeg het bestuur volmacht gelden te voteeren voor eventueel te maken kosten als voor Grond onderzoek e.d. Een voorstel om een feestavond te organi- seeren ten bate van liet reservefonds werd aan genomen, onder voorwaarde echter, dat dit geen financieele offers zou vragen ten koste van de kas. Een commissie van 10 personen werd be noemd om een en ander voor te bereiden, waar van de heer Platerink als secretaris werd aan gewezen. Deze feestavond zou dan circa half Januari plaats hebben. Hierna volgde een minder belangrijke rond vraag. waarna de voorzitter de vergadering slcot met den wensch elkander spoedig op de ijsbaan weer te ontmoeten. JUBILEUMAVOND „EXCELSIOR". Zaterdag a.s. zal in de Gem. Concertzaal de jubileum-avond van „Excelsior" plaats hebben, waarover reeds enkele mededeelingen zijn gedaan. Met het oog op de te verwachten groote drukte zyn door het bestuur eenige maatregelen van orde getroffen, teneinde den goeden gang van zaken te bevorderen. Bij zang-, muziek- en tooneeluitvoermgen te Heemstede bestaat de hardnekkige gewoonte, te laat te beginnen, wat voor de bezoekers, die op tijd komen zeer onaangenaam is. De aan dacht wordt er daarom op gevestigd, dat de officieele opening precies om 8 uur zal plaats hebben. Op dat tijdstip worden de deuren ge floten en wordt niemand meer toegelaten dan [na afloop van het officieele gedeelte, hetwelk pl.m. drie kwartier zal vorderen. Aan dezen maatregel zal stipt de hand worden gehou den. Wie zich dus een minder aangenaam halt uurtje antichambreeren wil besparen, zorge er voor op tijd te zijn. By het verlaten der zaal gedurende de pauze moet men voorzien zyn van een sortie, daar men anders niet meer wordt toegelaten. Deze maat regel is bij uitstek geschikt om onbevoegden, die zich tydens de pauze in de zaal willen bege ven, te kunnen weren. Voor voldoende controle zal worden zorggedragen, opdat geen onge- wenschte elementen naar binnen kunnen sluipen. Voorts vestigt het bestuur er de aandacht op, dat rooken vóór de pauze streng verboden Is. Door de welwillende medewerking van Ge directie der Brockway Maatschappij zal de ge legenheid worden geboden, om zich na het ver trek van de laatste tram per autobus huis waarts te kunnen begeven. Hiertoe worden n.l. door de directie een drietal autobussen in dienst gesteld, die het geregeld vervoer zullen onder houden van de Gem. Concertzaal naar Heem stede, eindpunt Raadhuisplein. De laatste rit heeft plaats uiterlijk een kwartier na afloop. Plaatsbespreken voor den jubileumavond kan geschieden in Hotel Van Ree, Camplaan, op Vrijdag 28 November, des middags van 35 en des avonds van 710 uur. ST. NICOLA AS IN DE INDISCHE BUURT. A.s. Woensdag 3 December zal Sint Nicolaas met zijn knecht zyn jaarlijks bezoek brengen aan de Indische buurtvereeniging. Des avonds om 6 uur vertrekt hij te paard vanaf Café Wapen van Heemstede en maakt dan een tocht door de Indische buurt. Na afloop daarvan wordt hij ontvangen in Café Wapen van Heemstede door de ruim 70 kinderen der buurtvereeniging, allen van den leeftyd 45 jaar, waarna' dan de gebruikelijke tractalie zal plaats hebben. Zoowel voor den tocht door de Indische buurt als in de zaal heeft de Haarl. Harmoniekapel zich gratis beschikbaar gesteld de feesten op te luisteren. KINDERFEEST. Men schrijft ons:- De afd. Heemstede der S. D. A. P. organi seert voor de kinderen harer leden een St.- Nicolaasfeest op Woensdag 10 December, van 26.30 in de bovenzaal van Café-Restaurant Boekenroode, Zandvoortschelaan Heemstede. De leeftijd der kinderen moet zijn van 613 jaar. Het feestje zal strikt neutraal zijn en mochten er derhalve nog liefhebbers zijn buiten de kring der genoemde afdeeling, dan zullen de deuren voor hen niet enghartig gesloten zijn. Sint Nicolaas heeft nu eenmaal een ruim hart voor de jeugd. Zij kunnen zich wenden voor het feest, tot mej. C. Cogentaach van Ostadeplein 2, telefoon 28664 en bij Ph. Cohen, Camphuijzerlaan 11, telefoon 26450. Een goo chelaar zal de kinderen vermaken en de goede Sint zal in hoogst eigen persoon aanwezig zyn, voor het opmaken der strafregisters en het uit- deelen van zijn goede gaven en mevr. May zal door pianospel de kinderen opwekken en aan vuren tot het zingen van het St. Nicolaas- repertoire. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Op Zaterdag 20, en Zondag 21 Dec. zal In het R. K. VereenigingSgÖboüw aan den Heeren- weg de jaarlijksehe nationale tentoonstelling gehouden worden van pluimvee, duiven, ko nijnen, enz. Deze week zijn de programma's aan de ver schillende deelnemers verzonden. Wie dus een mooie kip, konijn, of wat al op dit gebied is, heeft, en eens wil weten, of het een echt ras dier is, zende dit eens in. Een heel goede ge legenheid om aan de weet te komen of wat u hebt, echte rasdieren zijn. De gelegenheid tot in zenden is voor een ieder open. De inschrijvingen sluiten op 7 Dec. OPENING ZIJLSTRA-WINKEL. De Firma J. Zijlstra Hz. N.V., gevestigd- te Amsterdam, exploiteert thans 75 eigen kruide nierswinkels in Nederland. Door de groote om zet van al deze winkels importeert en fabriceert de firma haar meeste artikelen zelf, wat be langrijke besparingen geeft, waarvan de criëntèle profiteert. Bovendien worden bij de artikelen nog spaarzegels verstrekt, waardoor men zonder eenige kosten in 't bezit komt van 'n fraai Engelsche thee-, ontbijt- en eetservies. De nieuwe wintel in de Raadhuisstraat 49 51 is gebouwd volgens ontwerp en onder leiding van het eigen bouwkundig bureau der firma Zijlstra. De winkel is 'n product van een ruim 40-jarige ervaring op 't gebied van winkelbouw en winkelhygiëne en behoort tot de meest moderne en hygiënische levensmiddelen-winkels in Europa. Zoo zijn b.v. alle winkelbakken met glas bedekt, waardoor er geen vuil en geen insect bij de levensmiddelen kan komen. De tegelbedekking van wanden en toonbanken en vloer is bijzonder fraai en zindelijk. De toon banken zijn bedekt met marmeren bladen. Centrale verwarming zorgt er voor, dat de winkel aangenaam verwarmd.wordt. Last van vuil, veroorzaakt door het stoken van kachels, heeft men niet in dezen modernen winkel. Voor het bewaren der koffie zijn speciale koffie-silo's gemaakt, die luchtdicht zijn. De fijne aroma der koffie blijft hierin tenvolle be houden. Het artikel wordt bovendien - od ver zoek der klanten door een electrischen koffiemolen in den winkel gemalen. De room boter, melange, margarine en vetten worden in een speciale ijskast bewaard, waardoor de artikelen ook in den zomer steeds frisch blijven. Flesschen-artikelen worden in rekken liggend bewaard, waardoor de goede kwaliteit dezer artikelen behouden blijft. De aannemer van het werk is de heer K. Klaassen te Heemstede, die het geheel met veel zorg en tot tevredenheid der firma Zijlstra heeft uitgevoerd. De electrische installatie is van de fa. Roest Zoon, te Heemstede, terwijl voorts nog tal van andere Heemsteedsche firma's aan de voltooiing van dit pand hebben medegewerkt. Woensdag j.l. is de winkel geopend, die reecc aanstonds de aandacht van het publiek trok. wat ten deelte danken was aan de aardige reclame, by deze gelegenheid door de firma Zijlstra gemaakt. In grooten getale waren n.l. genummerde circulaires verspreid. In de etalage werd bij de opening een lyst met een tiental willekeurig gekozen nummers gehangen en wie nu een circulaire in zyn bezit had met een van deze nummers had recht op een gevulde bood schappenmand. Voor het geval, dat alle bood schappenmanden nog niet zijn afgehaald, pu'oii- ceeren wy hieronder de nummers: 98, 234, 503. 756, 910, 1147, 1320, 1511, 1970, 2242. OPRICHTING K. li. LEESBIBLIOTHEEK. Het bestuur van de „Kathoiieke Sociale Actie" te Heemstede heeft aan de besturen der diverse organisaties alhier een schrijven gericht, waarin het betreurt het ontbreken van een goede R. K. Leesbibliotheek en waarin werd aangespoord tot het vormen van een commissie uit haar midden, die zich zou belasten met de voorbereidende maatregelen tot oprichting daarvan. Deze commissie is inmiddels gevormc en bestaat uit de heeren C. A. M. Jonckbloedt, voorzitter, J. v. Bemmel, secretaris, H. A. Meeuwenoord, mej. L. Goosens en mej. M. Blom. Wie als lid van de bibliotheek wensch tce te treden, kan zich daartoe bij een der genoemde commissieleden opgeven. Leden ontvangen naar gelang van de contributie, die wordt betaald, één boek per week, of één boek in de 14 dagen. De boeken worden aan huis bezorgd en terug gehaald. Ook ligt het in het voornemen van de Com missie. zoo mogelijk een uitleen bibliotheek aa de R. K. Leesbibliotheek te verbinden, waarvan uitsluitend door de leden tegen geringe vergoe ding kan worden gebruik gemaakt. Verder za: met de wenschen der leden, indien deze aan de Commissie worden kenbaar gemaakt, bijzonder wat de keuze der boeken betreft, voor zoover mogelyk is rekening worden gehouden. UITTREKSEL UIT HET POLITIERAPPORT. Gisterenavond had op den hoek Heerenweg Adriaan Pauwlaan alhier een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Dc heer M.. wonende alhier, kwam met zijn auto over den Heeren weg uit de richting Haarlem. Juist toen hij de Adriaan Pauwlaan was genaderd kwam uit de Adriaan Pauwlaan een auto, bestuurd door den heer H., die den Heerenweg richting Benn broek opreed. De heer H. had vermoedelijk niet voldoende aandacht geschonken aan het van rechts komende verkeer. Het gevolg was, dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen en licht werden beschadigd. Mevr. B.. inzittend; van het door M. bestuurde motorrijtuig, heeft door den schok vermoedelijk een sleutelbeen gebroken. Zj kon per auto naar haar woning te Aedenhout worden vervoerd. De Inspecteur van politie te Heemstede raadt een ieder aan, alvorens in te gaan op een bin nen de gemeente Heemstede verspreide circu laire van de Firma Frans Mertens, Molen straat 129, Baarle-Hertog, post Baarle-Nassau, betreffende een gratis loterij, zich eerst tot hem te wenden aan zijn bureau, Raadhuis straat 27. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 17 t/m. 22 Nov. genomen 502 douchebaden, 34 kuipbaden. Aan 21 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie,-. ICSW C. van Oostzanenlaan 10 b/d Blauwe brug HEEMSTEDE - TELEFOON 28681. Het bekende ADRES voor permanent wave t 7.50, permanent wave lang haar f 10.—, Watergolf a f0.90, Onduleercn a f0.50, Knippen a f 0.40 en wasschen f 0.40 IS BAAN 43, Dameskapsalon .GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend. H. HUYBENS, Dameskapper- AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. I Meesterlottelaan 12 Telefoon 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. (v.h. standplaats „Bosch en Vaart") Telefoonnummer 14665. 1 Aanbevelend, J. R. GRAAL j Nette wagens en coulante bediening. DWAALLICHTJES. Een nieuw lied op een oude wijs of een' nieuwe wijs voor een oud liedik weet het niet, maar wel weet ik, dat voor eenige jaren ,een zaal voor vergaderingen en bijeenkom sten" niet van de lucht.(of is 't beter van den mond en van de pen?) was. Vervolgens zou café „Boekenrode" komen, daarna is café „Boekenrode" gekomen, mis schien viel er nog een grootere cause célèbre voor, althans, het gebouw was zeker geruimen tijd van de lucht, of zoo men wil: van den mond of van de pen. Thans staat men op en gaat naar bed met een monumentaal gebouw, noemt nagenoeg al het bestaande op met eritiek, doch „Boeken rode" blijft in den mond of in de pen. Wat hieraan dus hapert, weet ik niet ik kan slechts gissen dat het voor velen wat ver ligt. Doch dat bezwaar blijft voor elk ander gebouw, ons Heemstede is nu eenmaal uitgestrekt en men kan toch moeilijk niets dan monumentale ge bouwen bouwen! Echter zou Openbare Werken, die zijn kunde nog onlangs zoo schitterend toonde, bij ont werp en bouw der Julianaschool, hier niet een lokaal k la onze muziektent, dat uil zeggen: een verplaatsbaar vergaderingslokaal, kunnen ontwerpen? Men kan het dan zoo dichtbij aan vragen als men zelf wil. Tenminste, als de annexatie-afrekening meevalt, anders moet het vergaderen maar plaats vinden volgens het nieuwe Postsysteem, n.l. telefonisch; ieder blijft daarbij bij zichzelf thuis. Alleen zijn met 't laatste geval de oefenavonden niet geholpen en daarbij, de gemeente-zelf zou zijn nut kun nen hebben van zoo'n verplaatsbare gelegen heid en wel tot ons aller opvoeding! Het wordt toch zoetjes-aan wel tijd, dat onze gemeentënaren eens op de hoogte komen van hetgeen men in ons landelijk oord mag doen en hetgeen men moet laten en vooral, waarom men zulks mag doen moet of moet laten! 'tls heel mooi, dat er zooiets als een politie-veror- dening is, doch als niemand die kent, worden wij daarmee niet veel wijzer. Het is al heel moeilijk iemand te doen gehoorzamen aan een jf andere bepaling, van welks nut hij niet be paald overtuigd, nog moeilijker wordt het als hij het bestaan niet kent. Jawel, ieder heeft nu eenmaal de Wet te kennen, doch dan moet het mogelyk zijn. Voor eenige jaren terug ontving ik als abonné op de raadsstukken bij een wijzigingsvoorstel nog een exemplaar der politieverordening; onlangs waren er weer wy zigingen in den Raad, doch toen was blijkbaar zoo'n verordening voor mij niet geschikt. Dat er op zoo'n wyze onbewust gezondigd wordt tegen allerlei voorschriften, staat vast alleen is het de kunst te weten waartegen ge zondigd wordt. Nu omtrent twee dingen bezit ik toevallig die kunst, het verbranden van hui; en tuinvuil moet zoo goed als verboden zyn, zoo ook het berijden der trottoirs. Hoe moet men de jeugd nu daarom overtuigen als de rijpere leeftyd steeds zondigt? Het kind, dat de post de trottoirs ziet be rijden, maakt de gevolgtrekking, dat het mag. Het moet echter weten, dat het niet mag en ook, waarom het niet mag, tenminste, zoo de verordeningen geen doode letters zullen blyven. Met de theorie, dat die verordeningen er alleen zijn om „mogelyk" procesverbaal te kunnen opmaken, verkleint men den eerbied voor de Wet en groeit de idéé, dat, als de één een ver baal krygt en de ander niet, de eene burger Accountant AMSTERDAM O.Z. Voorburgwal 326 328, Tel. 31260 Heemstede, _Schouwbroekerstr.7 BINNENWEG 6 - TELEF. 28146 meer ontzien wordt dan de ander. Doch be halve dat, als ons b.v. wordt verboden op de trottoirs te rijden, dan schept dat naast dat verbod een recht van rustig, ongestoord en bovenal veilig te kunnen loopen op het trottoir, een recht, waarop niet alleen herstellende zie ken en ouden van dagen recht hebben, doch wat eiken voetganger door die verordening wordt gegeven. Men zou dus in een verplaatsbaar lokaal de bevolking in onze verschillende gemeentedeelen zoo wijs kunnen maken. En daar men daarvoor op diverse plaatsen in de gemeente over een terrein zou moeten kunnen beschikken, zou men dan die terreintjes zoo kunnen maken, dat, als het lokaal er niet staat, de jeugd er een speelterrein zou vinden, 't Is toch zeker niet gewenscht, dat de minder drukke straten en lanen het terrein worden voor spelen als voet bal? Toch blijft 't zeker een eisch, dat de spes patriae zich tusschen en na schooltijd behoor lijk kan uitvieren. Heemstede groeit zoetjes-aan op zoo'n wijze, dat dwalen niet tot de onmogelijkheden be hoort, men neme het dus mij niet al te kwalijk, dat ik via de politieverordening van het monu mentale gebouw op de toekomstige speelplaat sen terecht kom. C. G. HONIG Hz. Heemstede, 20/11 '30. Jacob van Campenstraat 10. inaamlvenn: J.D. POSTHUMUS' KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 f WIJ zijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN voor: UITNOODIGINGEN GEBOORTE DANKBETUIGINGEN VERLOVING MENU'S ONDERTROUW VISITEKAARTEN

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2