VAN EYK's Leesbibliotheek Bltm ItAIIIO QL P. A. HOUTMAN K E RSTBROO D Als de Kerstboom straalt Kennel KLEIST. ANS TER HAAK Firma GERARD SMIT Tooi Uw Kersttafel met zelfgeschilderde versieringen* N.V. ELECTRISCHE BANKETBAKKERIJEN Geen broodsoort vereischt zulke fijne grondstoffen en zoo'n vak kundige behandeling als Bij HABERMEHL wordt voor beide gezorgd. Eerste Heemsteedsche Courant. Huize „Modern" Pension voor alle soorten huisdieren. in 4 Talen VAN EYK's Leesbilbiotheek. Metselaar-Schoorsteenveger Gediplomeerd Pedicure, Manucure - Masseuse. Pijnlooze behandeling. Spreekuur dagelijks 3-5 uur en volgens afspraak ook aan huis te ontbieden. WILHELMINAPLEIN 9 Heemstede. J Bontwerken Bewaren van Bont Zeer smaakvol zijn o.a. de Kaarsenkapjes, waarvoor wij U alle materialen en perkamentsoorten kunnen leveren, in vorm gesneden en van teekening voorzien, in diverse maten en modellen. Niet het oudste wel het best gesorteerde adres. - ZANDVOORTSCHELAAN 171 - HEEMSTEDE -:- AERDENHOUT oog op het naderend Kerstfeest verzoek ik beleefd L.S. Met het speciaal Uwe aandacht voor onderstaande artikelen. Opgemaakte Krestkransen heerlijk met vruchten gedecoreerd Boterbanketkransen Amandelkransen Schuimkransen Kerstbrood in diverse prijzen Fijn Kerstgebak Kerstklokken Verder groote verscheidenheid van Kerstboom-Artikelenalles van bekende kwaliteit en billijke prijs PA. Houtman Het Midwinterfeest in vroegere»regels, die op andere plaatsen aan het boven- eeuwen. Het feest der gastro-1 staande liedje waren toegevoegd: nomen. De Kerstspar by onze kweekers. llondom het Licht, dat Vrede verspreidt. Donkere dagen Maar vooral: „de donkere dagen vóór Kerst mis!" Vooral dit jaar hebben wy kunnen waar nemen, dat die al-oude spreekwijze niet zonder goeden grond gebezigd werd, en dat het tijdvak kort vóór het Kerstfeest, zich' reeds van ouds her gekenmerkt heeft door een tijdelijke zege praal van het duister over het licht. En met welk een weldadig aandoende overtuiging kan altijd weer getuigd worden, dat inderdaad die zegepraal slechts van trjdeiyken aard is. Zelfs in de donkere dagen, welke deze Decem bermaand ons bracht, dagen, waarop het kunst licht ons zoo vaak te hulp moest komen, omdat de goede „trouwe" Dagvorstin ons haar heer lijken stralenglans onthield, zelfs in die aller- donkerste uren, wisten wij het en gevoelden wy het, dat dit alles toch immers slechts maar van tjjdelijken aard was, omdat straks weer het licht zou komen. Niet alleen, omdat wij weten, dat de 21ste van Decembermaand een beteekenlsvolle datura voor ons is, omdat dan, zooals het populair uit gedrukt wordt, de „kortste" dag is aangebro ken, wat dus zeggen wil, dat spoedig weer een tydvak van geleidelijk toenemende „lichturen" voor ons zal aanbreken; niet alleen omdat wij, als maar eenmaal die gevreesde „donkere da gen voor Kerstmis" voorbij zullen zijn, het wel weer lichter om ons heen zullen zien worden, doet ons blijmoediger de toekomst tegemoet zien, neen, er is toch nog ook wel iets anders Hoeveel er, door de eeuwen heen, veranderd moge zijn in de wijze van de viering van het Kerstfeest, valt toch in één opzicht een merk waardige overeenkomst te bespeuren tusschen het verleden en het heden, en wel deze, dat er een tinteling van verheugenis door de mensche- lijke ziel ging, omdat zij wist, dat het Kerst feest naderde, omdat immers dit feest was en is het symbool van het naderende Licht. Op welke wijze men ook het Kerstfeest wil be schouwen, en hetzij men deemoedig en vol ge loofsvertrouwen de Kerstviering tegemoet gaat, dan wel dat men er eenigszins prozaïscher te genover staaf, toch blijft te allen tijde het Kerstfeest de boodschap van méér licht. Als wij terugblikken in de grijze oudheid, dan zien wij, hoe destijds vóór de dagen van het Christendom omstreeks het tijdstip, waarop wij thans het Kerstfeest vieren, het Midwinterfeest het menschdom verblijdde. Een andere benaming ervoor was het Joelfeest, welke naam in het Noorden en in Mecklenburg nog ruim een halve eeuw geleden voortleefde. En ook dót feest was aan het licht gewijd, im mers aan den Germaanschen zonnegod, die in het Noorsch Freyr, en in de taal van onze voor ouders Fro heette. In sommige streken van Sleeswijk werd, ook in dat verband, als het Kerstmis was, een rad door het dorp gewen teld, hetgeen zinspeelde op het gouden rad van Fro. In de Graafschap Zutphen aldus luidde de overlevering ging in den Kerstnach* „Derk met den beer" om, waarmede gedoeld werd op een spook, dat op een wild varken rondreed. Zorgvuldig droeg de landman zijn akkergereedschap tijdig weg, opdat het toch niet vertrapt zou worden door dat spook en het varken. Het spook beteekende den ouden Fro, wien in de oudste tijden het zwijn gewijd was. Gelukkig is aan al die dwaasheid een eind ge komen en zijn de overblijfselen van het Mid winterfeest geleidelijk van anderen aard ge worden. Dat echter het Midwinterfeest, waar voor ons mooie Kerstfeest in de plaats trad, bij het volk zeer langen tijd ingeroest bleef, blijkt uit de gebruiken, welke nog in verschil lende deelen van ons land werden aangetroffen. Zoo kende men in Overijssel, en met name in het plaatsje Geesteren, nog zeer lang het „muddewinter bloazen", hetgeen men eenige dagen vóór Kerstmis hooren kon. In Drente heette de eerste Kerstdag Mid winter en werd zeer plechtig gevierd; den twee den dag gaf men den. voor oningewijden zeker vreemd klinkenden naam van „Sunt Steffen" (Sint-Stefaan), en die dag gaf aanleiding tot heel wat vreugde en pret. In Emmen gaven arme kinderen by de boeren een stukje brood of een „topje" hooi aan de koeien, waarna ztj tot de eigenaars van het vee zeiden: „Ik steffen jóe köe". Hadden degenen, bij wie zij rondgin gen, geen vee, dan zeiden zij alleen maar: „Ik steffen jóe". Met „steffen" werd niet anders bedoeld dan „zegen in den naam van Sint Stefaan". Zoo kon men ook b.v. in Borger vroeg in den Kerstochtend kleine jongens zien loopen, allen met een hoop hooi onder den arm. Zij gingen van het eene huis naar het andere en het aller eerst haar de deel, om de „koeien te steffen". Daarbij werd dan het volgende liedje gezongen: „Hum, koe, hum. Sunt Steffen is gekomen. Hard geloopen; duur verkoopen. Honderd gulden veur die kóe En een dikke stoetbrugg toe". De knapen legden dan voor elke koe een wei nig hooi en natuurlijk werd zoo spoedig moge lijk de eigenaar er weer mede in kennis gesteld dat de koeien „gesteft waren. De jongens kre gen koffie met een boterham en soms ook eenige centen of turven. Vaak werd nog wel meer lekkers aan de jon gens verstrekt, want dat hoorde nu eenmaal bij het feest thuis. Dit blijkt ook wel uit de twee „Met dikke botter, die mag ik en die mag elk, Dan gèf de koe ook botter en melk." En als dan de jongens goed voor de koeien gezorgd hadden en voor den zegen van den hei ligen Stefaan er bij, dan hadden zij 's avonds volop te smullen. Er is veel veranderd in de Kerstviering en de hooge, heilige beteekenis van het feest, ge wijd aan de geboorte van den Heiland, is gelei delijk meer doorgedrongen tot hen, die eertijds er koeler tegenover stonden. Maar niet ontkend kan worden, dat het smullen van de jongens, die op het Midwinterfeest onthaald werden door de meer welgestelde boeren, toch ook in onze dagen, zij het dan ook in anderen vorm, is blijven voortbestaan. De Decembermaand wordt inderdaad niet ten onrechte de smulmaand genoemd en als de hei lige Bisschop den steven van zijn vermaarde stoomboot weer Spanje-waarts gericht heeft, en het suikergoed en marsepain, dat zoovele slech te tanden en magen op zijn geweten heeft, al weer lang vergeten is, wachten den smulgragen alweer andere genietingen. Wist niet reeds de historieschrijver ter Gouw ons te vertellen, dat. zoodra het Kerstfeest naderde, „men de Kerst ganzen met schepen vol bij de Haringpakkerij zag aankomen en met karren vol de stad in rijden, om het Kerstfeest te helpen vieren. En van Schelde tot Eems zag men bij allen, die zich met vogelplukken bezighielden, heele pele- tons van vette en minder vette ganzen para deeren. Want gelijk in die gewesten van ons land, waar de bevolking van Saksischen en Frankischen oorsprong is, de Sint Maartens gans populair is, zoo is het in die van Friesche afkomst de Kerstgans". In de zondige dagen, toen er nog geen Lo- tenjwet bestond, was het ook gewoonte, om in de volksbuurten, op den avond vóór Kerstmis, in de herbergen een gans te verloten, waar het beest al geruimen tijd tevoren aan een spijker te pronk werd gehangen. In vele streken van ons land kende men ook den Kerstkoek, welke echter, en vooral in de grootere plaatsen, sinds een te Amsterdam gevestigde Duitsche bakker de man is reeds lang ter ziele een halve eeuw geleden door een toevallige omstandigheid de Weihnachts- stolle introduceerde, door dat smakelijk gebak vervangen werd. Inderdaad mocht hier gespro ken worden van een toevallige omstandigheid, want de bakker had, als tractatie voor het eigen gezin, het voor zijn kring zoo welbekende Kerstgebak vervaardigd, en, daar het bijzonder" mooi was uitgevallen, in zijn etalage gezet. Toevalligerwijze passeerde daar een Duitscher, die te Amsterdam logeerde en men begrijpt, hoe blij-verwonderd deze was, op een dergelijke wijze aan „die Heimat" herinnerd te worden. Hij ging den winkel iu en wilde bet brood koopen. Maar hoe verheugd de Duitsche bakker ook was, een landsmau te ontmoeter de hoofdstad van ons land was toen nog niet zoo dichtbevolkt met Germauen als thans het geval is beduidde hij hem toch, dat die „Stolle" voor den familiekring bestemd was. De ander hield echter aan, voor een goeden prijs werd het brood verkocht en daarmede was de eerste „echte Thtlringer Wehnachtsstolle" in Am sterdam aan den man gebracht. De Duitscher.. die zoo onverwacht in het bezit van het ge liefkoosde Kerstgebak gekomen was, vertelde het aan anderen.... en men raadt wel de rest van de historie. DeDuitsche bakker moest hals over kop nog ettelijke Kerstbrooden bak ken en een jaar daarna stond zijn winkel vol met het geurige gebak, dat graag koopers vond. Hoe spoedig de Weihnachtsstolle toen haar weg door Amsterdam en door geheel ons land gevonden heeft, behoeven wij niet nader te vertellen. Wat voor ons, Nederlanders, de Kerstgans, of eend, fazant, kalkoen of ander gevogelte is als feestgerecht aan den Kerstdisch, is voor den Engelschman de plumpudding. Maar het is met deze Engelsche tractatie bijna even zoo gegaan als met het Duitsche Kerstgebak; de plumpudding wordt al op tal van Hollandsche tafels aangetroffen, als dessert van den Kerst maaltijd. Maar het zal wel lang duren, alvorens de plumpudding een populair Nederlandsch ge recht geworden zal zijn. Van veel grootere beteekenis, wat de aan trekkelijkheid van het Kerstfeest betreft, is de Kerstboom geworden, welke het feitelijk ook weer een uit Duitschland geïmporteerd ge bruik kan genoemd worden. Een eeuw geleden zag men in Nederland geen Kerstboomen, in den vorm en in den luister, waarmede zij thans prijken. En dat dc Kerst-sparren inderdaad aanvankelijk ut Duitschland Kwamen, blijkt ook nog wel hieruit dat het overgroote deel van de Kerstboomen, welke in deze dagen in de groote steden van ons land te koop worden geboden, uit Duitschland zijn ingevoerd. In provincieplaatsen en op het platteland is de Hollandsche spar meer geliefd. Naar ons door deskundigen verzekerd werd, is laatstgenoem de spar meer gevuld en ligt er meer gloed over. Voor een deel van onze Nederlandsche kwee kers is het gebruik, om ter gelegenheid van het Kerstfeest, een spar in huis te hebben, van groote commercieele beteekenis geworden. In het Gooi treft men uitgestrekte terreinen aan. welke beplant zijn met duizenden kleine spar- reboompjes, welke bestemd zgn, om ter hoogte van slechts twee tot drie voet, naar Engeland verzonden te worden, waar zij, niet zooals in ons land by de bloemisten, doch in de waren huizen te koop worden geboden. In de traditie, om op den avond van het Kerstfeest, zich rondom den brandenden Kerst boom te scharen, ligt het schoone symbool weer verborgen van het meerdere licht, dat Kerstmis ons brengt. Als de oogen, vooral van de ouderen, blikken naar de kleine vlammetjes, welke zoo pitto resk hun schynsel doen vallen op het groen van den Kerstboom, dan gaan de gedachten naar twintig eeuwen terug, toen in den donke ren nacht de herders een sterre zagen blinken, welke hun wenkte, naar Bethlehem te gaan, waar het Kindeke geboren was, dat redding brengen zou. In den stralenkrans van het licht van den Kerstboom vergeten wy de donkere dagen, die doorleefd werden, vergeten wy de moeiten en zorgen, welke ons kwelden, vergeten wy de geleden pynen en smarten, vergeten wy alles, wat ons droef en somber stemde, om hoopvol op te blikken naar het Licht, dat Hy ons schonk. Moge het een voorbode zyn van een tydperk, waarin het licht triomfeert over het duister. Maar moge bovenal het licht van den Kerst boom doordringen tot in de zielen van hen. waar het tot nu toe zoo troosteloos donker was. Dan zal ook dit Kerstfeest voor die be- klagenswaardigen een. ryke zegen kunnen zyn. JOH. CHR. WIJNAND. Oppersen, Ontvlekken en Chemisch reinigen van Dames- en Heerenkleeding. Keeren, Repareeren en Maatwerk POSTLAAN 9 - HEEMSTEDE TELEFOON 28636 Beveelt zich beleefd aan voor 't verzorgen gedurende de Kerstdagen. Steeds RASHONDIES voorradig. Gevraagd ter dekking een TECKEL reu voor een rasz. teei* Houtvaartpad 206 - Haarlem. BINNENWEG 49, HEEMSTEDE. TELEFOON 28269. De grootste en meest actueele Bibliotheek uit den omtrek. Roman-, Jongens- en Meisjesboeken. Steeds het aller nieuwste direct voorhanden. Het is niet mogelijk alle weken nieuwe werken te publi- ceeren. Bezoekt daarom steeds onze bibliotheek, wU geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen. Uit dc vele nieuwe romans, welke wederom verschenen, vragen wy Uwe aandacht voor de navolgende: Hilder Dixelhuis. Sara Alelia. K. Elster. Het leven geeft en neemt. Maxim Gorki. Matwey, de zoon van een non. Deel II. Annie de Hoog Nooy. Het gedroomde Paradys. Ellas Kraemmer. Asyl. Frank L. Packard. De bendeleider. Frank L. Packard. Van nu af aan. Sigrid Undset. De mooiste leeftyd. Stgrid Undset. De wyze maagden. enz., enz., enz. ALLEN DUS NAAR Depot Ververij Palthe. Heden 15 stoom- en verfprijzen. Goederen gaarne gehaald. pCt. Korting op alle worden op verlangen TELEFOON 28269. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Ridderstraat 18 - HAARLEM Telefoon 13310. Vertrouwd adres voor het moderniseeren en repareeren van alle soorten Specialiteit Mantels op maat. Coupe en afwerking ge garandeerd. Tevens Mantels en Mantelcostaams van prima Engelsche stoffen. Hot allernieuwste toestel met ingebouwden luidspreker, det op 'n console een den wand kan hangen. 'n Ideaal apparaat, klein en gemakkelijk te bedienen. Krachtige muziek, glashelder. Neemt K.Y. 107 een week op proef, of komt hot bij ons beluistoron. Do prijs is slechts f 165.- GED. OUDEGRACHT 38 t/o Jacobijnestr. - Tel. 15663 Aanbevelend en Hoogachtend,

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 6