Wat de uurwerken betreft, deze zaak zal onderzocht worden. Wethouder Van de Poll merkt op, dat inzake de annexatieregeling de minister wel aan de hand van de wet een goede beslissing zal nemen. Van de opmerking van den heer Van der Erf, inzake j de samenwerking met de chr. historische fractie, be grijpt spr. niets. Spr. is zich niet bewust ooit te hebben tegengewerkt. Het winstcijfer der bedrijven is zoodanig, dat niet tot verlaging der prijzen kan worden overgegaan. Het vestigen van industrieën zou spr. vooral in dezen tij (1 niet willen aanbevelen. Bovendien laten deze zich niet dwingen. De voorzitter maakt nog eenige opmerkingen inzake de annexatie-regeling. Elke mededeeling over bedragenenz. is voorbarig; het is niet mogelijk er iets over te zeggen, daar de zaak nog bij den minister berust. Na re- en dupliek wordt de vergadering geschorst tot des avonds. AVONDZITTING. In de avondzitting wordt de behandeling van de be grootingen voortgezet. Burgerlijk Armbestuur. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Gasbedrijf. Bij punt 34, betreffende het lossen van steenkolen, heeft de financiëele commissie de volgende opmerking gemaakt De Commissie zou gaarne nader worden ingelicht waarom deze post, nu gebruik gemaakt wordt van de electrische losinrichting, hooger moet worden geraamd dan voor 1930 en dan de uitgaven over 1929 hebben bedragen. B. en W. antwoorden hierop: Het lossen der steenkolen geschiedt nog met de oude electrische losinrichting. Het komt echter voor, dat deze defect is en daardoor tijdelijk niet kan worden gebruikt. Het lossen geschiedt dan op de oude wijze, waarvan het gevolg is dat de kosten hooger worden. Er is bij de begrooting op gerekend dat dit ook in 1931 zal kunnen voorkomen. Bij volgno. 59 maakt de Financiëele Commissie de volgende opmerking: De Commissie heeft bij dezen post gezien, dat het de bedoeling van B. en W. is om te beginnen met het jaar 1931 door het bedrijf eene recognitie in de gemeentekas te laten storten voor het hebben van buizen in den gemeentegrond. De meerderheid der Commissie kan zich met de invoering van deze recognitie niet i vereenigen. Alle uitgaven welke het gevolg zijn van het leggen van buizen in den gemeentegrond komen reeds ten laste van het bedrijf en nu wordt het niet j juist geoordeeld daarboven nog eene recognitie door het bedrijf te laten betalen. Bovendien zal op deze wijze de verkregen winst alleen geen zuiver beeld geven van de financieele resultaten der exploitatie van het bedrijf, doch zal men om deze resultaten na te gaan, meerdere bedragen moeten samenvoegen. De Commissie adviseert daarom deze recognitie niet ten laste van het bedrijf te brengen. De heer V a n U n e n licht een en ander nog nader toe. De heer R ij k e s heeft eveneens bezwaar op grond van het feit, dat de kostprijs van het product wordt verhoogd. Antwoord van B. en W. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat voor 1931 een vrij wat lager bedrag als ontvangst uit de bedrijven wordt geraamd dan vorige jaren. Ons College en ook de Raad heeft steeds prijs gesteld op stabiliteit in belastingheffing. Daarvoor is het echter in hooge mate gewenscht, dat elk jaar ook op een zekere storting door de bedrijven kan worden gerekend. De winstbedragen van de bedrijven zijn evenwel elk jaar wisselend. Wij hebben daarom gemeend, in navolging van vele andere gemeenten, ook voor onze gemeente een buizenrecht te moeten invoeren, ten einde op die wijze althans elk jaar op eene vaste uitkeering te kunnen rekenen. Wij achten het daarom voor een goed financieel beheer onzer gemeente van groot belang, dat de recognities voor het hebben van buizen en kabels in den gemeentegrond in de begrooting opgenomen blijven. Het bezwaar van de financieele Commissie, dat de financieele resultaten van een bedrijf door invoering van deze recognitie minder goed zijn na te gaan, kun nen wij ook niet deelen, omdat deze resultaten zich toch weer afspiegelen in de betrekkelijke paragraaf van Hoofdstuk XIII der gemeentebegrooting en daar ge makkelijk zijn te overzien. Het standpunt van B. en W. wordt door de beide wethouders Jhr. v. d. Poll en Dr. Droog en door den voorzitter nader toegelicht. Het punt wordt in stemming gebracht en aan genomen met 87 stemmen. Bij de volgno's 24a en 73a wordt door de Financiëele Commissie opgemerkt: Het is de Commissie opgevallen dat voor dit bedrijf een reservefonds zal worden gevormd. Hoewel de Com missie tegen het hebben van een zekere reserve in het algemeen geen bezwaar heeft, acht zij het toch minder juist voor ieder bedrijf afzonderlijk een reservefonds te gaan vormen, met het gevolg, dat de gemeente meerdere kleine reservefondsen krijgt te.beheeren. De Commissie acht het beter dat één algemeen reserve fonds aanwezig is, waar voor bijzondere doeleinden uit kan worden geput. Wanneer het algemeene reserve fonds in een bepaald jaar niet voldoende sterk zou zijn, zou de Commissie er geen bezwaar tegen hebben om dit fonds door eene storting van het bedrjjf nan te vullen wanneer de financieele resultaten van het bedrijf dit zouden toelaten. Zij zou echter zich thans nog niet willen uitlaten of ten laste van 1931 door dit bedrijf eene storting in het reservefonds behoort te worden ge daan en tot welk bedrag. Geadviseerd wordt daarom deze storting niet te ramen. Antwoord van B. en W.: Het vormen eener reserve houdt verband met de raming van de recognitie. Voor zoover toch de exploi tatie-uitkomsten over een bepaald jaar niet toereikend zouden zijn om de geraamde recognitie te betalen, zoo dat dus ook niet het voor winst uitgetrokken bedrag in de gemeentekas zou kunnen worden gestort, zal het ontbrekende uit eene reserve behooren te kunnen worden aangevuld. Hiermede wordt dan geheel gehandeld in den geest van de door Uwen Raad vastgestelde verordening op het beheer van de gemeente-, gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven, waar in artikel 2 o.m. is bepaald, dat een gedeelte der winst kan worden gereserveerd. In dat artikel is verder bepaald, dat, wanneer de zuivere winst in eenig jaar minder bedraagt dan het bij de gemeentebegrooting voor dat jaar geraamde bedrag, het ontbrekende dan voor zooveel mogelijk kan worden aan gevuld uit de reeds gemaakte en nog aanwezige reserve. B. en W. zijn van meening, dat in de komende jaren zeker behoefte aan deze reserve zal blijken te bestaan, te meer waar ook de schadeloosstelling wegens winst derving slechts over eene korte periode wordt uitge keerd. In verband met een en ander wordt dim op behoud der door de Financieele Commissie bedoelde posten prjjsgesteld. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Duinwaterbedrijf De heer VanUnen is van oordeel, nu aan het gas bedrijf een recognitie wordt opgelegd, dit ook moet gebeuren met het waterleidingbedrijf. Dit wordt door B. en W. bestreden, daar de recog nitie een deel is van de winst en op het waterleiding bedrijf principieel geen winst wordt gemaakt. De heer Van U nen stelt voor, recognitie te heffen bij het waterleidingbedrijf. Dit voorstel wordt aange nomen met 105 sitemmen. Electriciteitsbedrijf. Ten opzichte van dit bedrijf gelden dezelfde opmer kingen omtrent recognitie en reserve als bij het Gas bedrijf. Deze begrooting wordt eveneens z. h. s. aan genomen- De begrootingen van den Reinigingsdienst, Openbare Werken, het Grondbedrijf en het reservefonds worden zonder discussie aangenomen. Gemeentebegrooting. Uitgaven. Bij volgno. 259: Subsidie aan Politie scholen, deelt de Financiëele Commissie mede, dat twee harer leden zich niet met het verleenen van subsidie aan politiescholen kunnen vereenigen. Dit punt wordt in stemming gebracht en aangenomen. Bij punt 280: Kosten waterverversching Bleekers- vaart, vestigt de heer Schelvis er de aandacht op, dat de vaart door de bewoners wordt verontreinigd. Spr. verzocht daartegen maatregelen. Bij puht 283:-Subsidie aan het Kruisverbond „St. Jozef", deelt de Financiëele Commissie mede, dat zij van oordeel is dat, nu de gemeente reeds financieelen steun verleent voor de bestrijding van drankmisbruik, aan de Afd. HeemstedeBennebroek van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken eene kleine subsidie niet zal mogen worden ont houden. De Commissie adviseert daarom de gevraagde subsidie van ƒ25.te verleenen. Subsidie. Naar aanleiding van dit voorstel deelen B. en W. mede, dat zij geen aanleiding hebben gevonden deze nog jonge afdeeling der Vereeniging met een gering aantal leden reeds in 1931 voor eene subsidie in aan merking te doen komen. Bjj punt 303, onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden, komen ter sprake de onbewoonbaar ver klaarde woningen op het Raadhuisplein. De heer Van U n e n vraagt, of geen zachten drang op den eigenaar an worden uitgeoefend, om deze af te breken. De voorzitter hoopt, dat de eigenaar zelf zal inzien, dat de toestand langzamerhand onhoudbaar wordt. Bij punt 304: onderhoud van plantsoenen, wórdt door de heeren Audretsch, Rijkes en Vring bezwaar gemaakt tegen de tegemoetkoming in de kosten van telefoonaansluiting bij den tuinarchitect. Wethouder Dr. Droog deelt mede, dat het werk van den tuinarchitect zóó goed is, dat deze kosten geen bezwaar mogen zjjn. Het is voor de plantsoenencom missie bovendien zeer gemakkelijk, den adviseur tele fonisch te kunnen bereiken. Bij punt 312: innen der precariorechten, stellen B. en W. voor, het adres van den heer H. v. Veldhuysen, in zake verhooging van zijn inkomen, in hun handen te stellen om praeadvies. Bij punt 314: wachtdiensten in Groenendaal, vraagt de heer v. d. E r f, of het mogelijk is, plantsoenwachters- arbeiders aan te stéllen, die geen dubbelen dienst be hoeven te doen. De heer Jonckbloedt verzoekt plaatsing van meer banken. De heer De Boer vraagt, of het niet mogelijk is, het bekladden van de Belvédère door bezoekers tegen te gaan. De heer Van U n e n pleit voor aanstelling van af zonderlijke plantsoenwachters. De voorzitter merkt op, dat dit aanmerkelijke financiëele offers zou eischen. De huidige regeling is de goedkoopste. De heer Vring geeft een practisch advies, om één extra man aan te stellen en bij tourbeurt Zondagsdienst te laten verrichten, waarvoor 200 wordt genoten, met de bepaling, dat één dag in de daaropvolgende week ver zuimd moet worden. Besloten wordt, deze zaak nog eens in studie te nemen en voorloopig den post goed te keuren. By punt 421: subsidie Koninginnedag, merkt de heer v. d. L i n de op, dat de bij dia gen van particulieren ver minderen, omdat de commissie Koninginnedag geen ver eeniging is. Spr. vraagt, of geen wenk kan worden ge geven, dat de commissie zich reorganiseert en een ver eeniging wordt gesticht, waarvan men lid kan worden naar verkiezing en dus ook zeggenschap kan hebben in de feestviering. B. en W. zullen dit aan de commissie in overweging geven. Bij punt 422: subsidie aan muziekkorpsen, vraagt de heer Schelvis, of de 500.voor de H. O. V. niet gebruikt kunnen worden als subsidie aan de plaatselijke muziekkorpsen. Dit wordt in stemming gebracht, doch verworpen. Bij punt 429: kosten van ziekenverpleging, merkt de heer Audretsch op, dat vóór de annexatie, dus toen het aantal inwoners grooter was, de kosten voor zieken verpleging lager varen. De voorzitter merkt op, dat de geannexeerde in woners over het algemeen, niet van bedoelde ziekenver pleging gebruik maakten. Bij punt 438: subsidie pluimveetentoonstelling, stelt de heer Audretsch voor, 25.subsidie te geven. Dit voorstel wordt niet voldoende ondersteund. By punt 440: subsidie Comité bestrijding iepenziekte merkt de heer Audretsch op, dat er een Planten- ziektenkundige Dienst bestaat en dat het z.i. niet noodig is een apart comité te subsidiëeren. Wethouder v. d. Poll bestrydt deze meening wegens het groote belang van de zaak. De heer R ij k e s stelt voor, de subsidie te doen ver vallen. Dit voorstel wordt verworpen. Inkomsten. De inkomsten worden collectief zonder hoofdeiyke stemming vastgesteld. De geheele begrooting wordt daarop z. h. s. aan genomen. De heer Van U n e n brengt een woord van dank aan den voorzitter voor de corecte behandeling van de begrooting. Rondvraag. De heer v. d. Linde brengt een woord van dank voor de Kerstgaven, maar vindt de bedragen aan de verschillende gezinnen ditmaal niet in verband met de behoeften. Met het aantal kinderen is ditmaal geen rekening gehouden. De voorzitter zal hieraan aandacht schenken. De openbare vergadering wordt hierna gesloten.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 8