Eerste Heemsteedsche Courant. INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. Koefra, het wonder der woestijn. Een wetenschappelijk jubileum. Uitstel van den dood? (Bulten verantwoordeltjkheid der redactie DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE HEEMSTEDE. Toen voor vier jaar bij de gemeenteraads verkiezingen de afd. Heemstede van den Vrij heidsbond met een lijst van candidaten kwam, waarvan enkelen onbekend, anderen als zeer conservatief bekend waren, staken enkele meer vooruitstrevende kiezers de hoofden bft elkaar en kwamen met een paar vrijzinnige candi daten voor den dag. De uitslag stelde hen In 't gelijk; twee hunner candidaten werden ge kozen. Nu hadden deze heeren door moe-.en gaan en een vrijzinnige kiesvereeniglng op richten; dat deden zij niet. Gevolg: de gekozen candidaten verloren het contact met hun kie zers. Nog is 't tijd de vrijzinnige kiezers te ver zamelen. De tijd is voorbij, dat in een onder onsje candidaten gesteld worden. Wat zullen die promotors doen? We zullen afwachten. Daar komt nog bij, dst de Vriiheidsbond in den heer Rijkes een vertegenwoordiger in den Raad heeft, die er wezen mag; soms zelfs naar m.i. te vrijzinnig voor den Vrijheidsbond; in elk ge val net zoo vrijzinnig als de heeren Audretsch en Vring. We hopen om de vrijzinnige idee, dat een Vrflz. kiesvereeniging tot stand komt. Een Vrijzinnig Kiezer. H.B.C'. VSantpoort IV, 2.30, Bronste-v H.B.C. VI—O.G. VI, 1.30, Bronstee. T.Y.B.B. VII—H.B.C. VII. V.V.F. in—H.B.C. VIII. OP HET SPORTPARK. Geel Wit II deed Zondag goed werk door D.S.S. II met 20 te kloppen. B.S.M. II was op bezoek by Geel Wit II. De Bennebroekers verloren maar even met 61. Geel Wit IV behaalde een 2—0 overwin ning op V.V.F. III en Geel Wit V deelde de puntjes met P.O.V. door 22 te spelen. R.K.V.Z. IV.V.F. werd maar weer uit gesteld. De clou voor a.s. Zondag is de wedatr(jd Geel Wit IH.B.C. II. Om de 2e plaats te behouden moet Geel Wit winnen. Zorgen de heeren voor een fairen stryd? Spelen om het spel en de sterkste wint. Geel Wit IIV.V.F. I zal wel in het voordeel der bezoekers uitvallen. Of heeft Geel Wit ook nog kampioensplannen? Het kan nog. Geel Wit VIO.G. VII is voor Geel Wit. F. Een van de kernpunten van zijn leer was, dat de omgang met Christenen, Joden of Mohame- danen, die zijns Inziens van de ware leer waren afgedwaald, als zonde werd aangemerkt. Dit is dan ook de reden, dat het gebied der Senoesl's tot voor enkele Jaren een der minst bekende streken der aarde was. De beroemdste Groot-ftenoesi was Sayed El VOETBALVER. „T. O. P." De uitslag van den op Zaterdagmiddag j.l. ge houden voetbalwedstryd tusschen T. O. P. en M. T. S. eindigde in een overwinning voor de M. T. S. Waren wij al bekend met het feit, dat er goede spelers onder het M. T. S.-elftal waren, had evenwel niemand gedacht, dat het verschil zoo groot zou wezen. Het verband by T. O. P. was ver te zoeken, zoodat, doordat de hslflinie meer verdedigend dan aanvallend optrad, de voorhoede dikwijls den bal zelf moest ophalen. De overwinning door de M. T, S. was dan ook wel verdiend, doch een 47 verhouding was beter tot zijn recht gekomen. Volgende keer beter, T. O. P. Voor j.l. Zondag was op het laatste oogen blik nog besloten om een wedstrijd te spelen tegen Bruin-Wit, welke in een geiyk spel van 33 eindigde, hoe we! ds stand eigeniyk in het voordeel van T. O. P. met 4—3 had moeten eindigen, daar de scheidsrechter een doelpunt, door T. O. P. gemaakt, annuleerde. Belde wed- stryden werden in de beste verstandhouding ge speeld. H. F. C. „HEEMSTEDE". HEEMSTEDE I—HILLINNEN III 4—1. Na oen gedwongen rust van 7 weken kwam hot le elftal weer eens in 't veld en wel tegen Hil- llnnen III, een elftal, dat nog kampioen of in aanmerking voor de onderste plaats komt. Onder de goede "leiding van den heer Schip per werd te ruim 10 uur afgetrapt. De bezoe- zoekers, die den wind mee hebtcn, zijn dbPct in den aanval, doch niet gevaarliik. Bij een aanval van de thuisclub werd door den scheids rechter een overtreding in het strafschopge bied geconstateerd. De penalty hiervoor werd door den keeper gestopt, doch kon daarna niet wegwerken en toen overgeschoten. Er whrd door Heemstede niet te best gespeeld; het was goed merkbaar, dat er in langen tijd niet gspeeld was. Het combineeion van de bezoekers daar entegen was stukken boter, doch niet produc tief. Bij een aanval van den linkervleugel van' Heemstede volgde Ben pracht voorzet, die door; den midvoor en rechtsbinnen in doe lwerd ge- loopen, terwyi geen minuut later door den linksbinnen een tweede goal werd gemaakt. Al- zoo nog onverwachts een 20 voorsprong. Lang plezier- hadden de gastheeren hier niet van. want met een onverwacht schot verkleinde Hillinnen den achterstand, waarna de rust kwam met een 21 voorsprong voor de thuisclub. Na de rust werd hetzelfde spel vertoond, al- hoewol iets meer in clan aanval, doch de uit vallen van Hillinnen waren gevaarlijk; zelfs scheelde het maar heel weinig of het had gelijk gestaan; ternauwernood werd neg corner gewer'at. Geruimen tüd bleef de stand 21 en wat voor rust in een minuut gebeurde, geschiedde nu 10 minuten voor tyd, kort na elkaar 2 doel punten, waarvan het derde wel hi It mooiste was en door den rechtsbuiten gemaakt werd. Hierna kwam het einde met aen 41 overwin ning, waardoor de kansen weer iets beter ge worden zyn. Nu aanstaande Zondag naar Spaamdam en dan beter aangepakt! Het 2e eltfal trok vol goeden moed naar Zandvoort V en kwam zoowaar met een over winning thuis, al was 1 '3t maar 21, het is toch oen heele prestatie, om met een overwinning daar vandaan te komen. Nu as. Zondag thuis tegen Droste II. Misschien dat dit eens de zesde achtereenvolgende overwinning wordt, want deze club behoort niet ot de sterkste in haar afdeeling. UT HET H.B.C.-KAMP. H.B.C. kwam Zondag met een overwinning thuis met maar even 50 op S.J.C., een uit slag', die zeker niemand had durven verwachten. Mogen wij daaruit afleiden, dat H.B.C. plannen neeft op een grootschen eindspurt? Wij hopen het, en temeer nog, daar H.B.C. de nog restee- rende 5 wedstryden allen thuis moet spelen. En als dit zoo is, dan krggen wy Zondag stellig iets moois te zien. Dan komt het sterke D.H.L., de club, die thans vry onbedreigd aan den kop staat met 25 punten uit de 15 wed stryden, op bezoek. Dat zal er spannen. En H.B.C. heeft tegen die club nog wat goed te maken, daar zy ten vorige jare tegen deze club het kampioenschap verloor. Ook H.B.C. II deed goed werk, door, al is het dan ook op het kantje af, van India te winnen met 32. Door deze overwinning is zij vrflWel geheel uit de gevaariyke zóne, kan zelfs nog de 2e of 3e plaats bemachtigen. H.B.C. IIIO. G. werd uitgesteld. H.B.C. IV verraste Alliance II in eigen home met sen fraaie 2—1 overwinning en kwam daardoor iets meer buiten degradatiegevaar. H.B.C. VI deelde de puntjes broederiyk samen. Het werd 22. Behalve de groote wedstryd H.B.C. I D.H.L. I "*~et neg op het program; Geel Wit :.h C. II, 2.30. Sportpark. H.B.C. Ill—Alliance I, 12.30. door Prof. H. VREDENDAAL. De Italiaansche troepen hebben de sprookjesstad Koefra. die 800 KM, ten Zuiden van de kust der Middel - landsche Zee ln het eenzaamste deel van de Sahara ligt, op het opper hoofd van de SencBsi-secte veroverd. Voor de poorten van Koefra. Met 8000 kameelen, bijna 300 vrachtauto's en een eskader bombardeervliegtuigen zyn de Itali aansche troepen, onder aanvoering van een koninklijken prins en onder het opperbevel van een veldmaarschalk, in de eenzame oasen vaa Koefra doorgedrongen. Daar moet zich een fan- astiscbe tragedie hebben afgespeeld: lerwjl de mannen optrokken tegen de Italiaansche mitrailleurs, vluchtten fte vrouwen en kinderen de woestijn in om te trachten de grenzen van Egypte en van de Scedan te bereiken en zoo veilig te zyn voor den vyand. De Italiaansche bombardeervliegtuigen volgden nen op de hielen.. Vonden de aanhangers van deze merkwaardige strenge secte, die reeds twee maanden geleden door hun godsdienstige leiders verlaten werden, den dood? Zijn tenminste de vrouwen en kinde ren ontkomen? wy weten het neg niet. Hat staat echter wel vast, dat hun ryk dat tot voor kort nog bijna de geheels Lybische wo.j- styn beheerschte, daardoor volkomen ineenge stort is. Het opperhoofd van deze secte, Sayed Ahmed, heeft in den wereldoorlog nog een rol gespeeld. Hy was nJ. op de hand der Duit- sehers en deed een aanval op de Westgrens van Egypte. Hy had echter guen geluk en moest in een Duitschen onderzeeër naar Constan.inopel vluchten. De Senoesi-secte, waartoe byna uit sluitend Bedoeïnen behooren, heeft ook een be langrijken rol gespeeld in de gescheidenis van den Islam. Zij werd {.ijsticht door Sayed Ibu Ali EI Senoe si, een nakomeling van Mohamed, die in 1787 te Algriers geboren werd. HU werd de leerling van een beroemd godsdienstleeraar te Mekka en moest later Algiers verlaten, omdat de oudere Sjeiks zich kantten tegen zijn Ascetische opvat tingen. Hy keerde echter spoedig terug en begon zyn leer te verbreiden onder de Bedoeïnen. Na hem heeft de secte nog drie groote leiders gehad- De waardigheid van het opperhoofd is erfeiyk. Hun werk zou men het beste kunnen omschry- ven als beschavingswerk op religieusen grond slag. Hun werkwyze is by uitstek modem, want zy bobben cellen, z.g. sauja's. Een sauja is een huis met drie kamers; in de tweede ondor- wyst hü de kinderen der Bedoeïnen en in het derde vinden reizigers volgens de oude wet der Bedoeïnen gedurende drie dagen een onderko men als gast. BU de sauja tohoort gewooniyk een stuk land, dat door den Ikoean bebouwd wordt en dat alles vindt men altyd in de naby heid van een bron, die in de woestyn de alge meens legerplaats vormt, waar ook de reizigers elkaar ontmoeten. Een Ikoean is een werkzaam lid van de broe derschap. Hy heeft de plicht, de grondbeginselen en voorschriften van den godsdienst t« onder- wyzen en den Islam in zyn zuiveren, oorspron- kelyken vorm te bewaren. Althans de stichter der orde was vry van politieke eerzucht. Hu leerde de zelfkastijding irtet denzelfden yver, waarmee hy haar zelf toepaste en had geen voorkeur voor bepaalde theologische leerstellin gen. Hassanein Bey, de beste kenner van deze ree te, zegt dat hy niemand ooit bond aan een geliefkoosd dogma en hy lette meer op de daden van zijn aanhangers dan op de bijzoncterheden van hun leer. De Mohammedaansche godsdienst dankt aan hem slechts een gebed, Hesb ge naamd, dat door de Senoesl's gebeden wordt. Zooais hy zelf eens gezegd heeft in een brief, hau hy „de door God gegeven roeping om de onverschilligen te viermanen, de onwetenden te onderwijzen en de verdwaalden op den rechten weg aan te brengen". Elk weelderig genieten van het leven was zonde, rooken en koffie drin ken was verboden. Men mocht geen goud of edelstssnen bezitten, slechts de vrouwen moch ten ze als sieraad dragen. Ruïnen bij Koefra. Mahdi. Toen hij het bestuur over de orde aan vaardde, telde deze reeds 2 A 3 millioen aan hangers. Onder zy-n leiding begon een doelbe wuste propaganda in alle Islamitische landen, zelfs in Perzië en in het ontoegankeiyke Cen- traal-Afrika. Nu werden de nederzettingen ter Senoesl's ook meer dan zuiver godsdienstige een tra, zy werden economische factoren van groot belang, vooral toen de residentie van het opper hoofd verplaatst werd van het Noordelijk gelegen DJagboeb naar Koefra, een groep oasen, die zich te voren in handen van den rooverstam der Soeaja's bevond. El Mahdi overmeesteren hen en het gelukte hem in korten tijd, den oerouden karavaanweg van de Mlddellandsche Zee naar den Soedan, die over Koefra liep, haar ouden rol te doen spelen. Hy licit bronnen graven, zoo dat ds lange weg docr de wateriooze woestyn minder schrikwekkend werd. In 1900 stierf hU plotseling op eenigen afriand van El Tadsj, de vesting der 3'-,'crs?z, dis Ce groep oasen be- heerscMe. Vc-or de komst der Italiaansche troepen heb ben Meoiit-s enkel* blanken Koefra betreden, nJ. de beroemde Duitsche ontdekkingsreiziger Gerhard Rohlfs en een vrouw, n.l. Rosita For bes. DE 50 JAAR DJE SINDS DE PROEF VAN MICHELSON VEHLOOPEN ZIJN. Door Prof. Dr. P. KERXHOFF. By velen zal zich de vraag voordoen, waartoe dit alles toch dient. Daarom is het nuttig, een verschynsel te beschrijven, dat zich voordoet by de voortplanting van het geluid. Het tuluid gaat nJ. niet altyd even snel, want met den wind mee gaat het sneller dan tegen den wind in. Dit geldt zoowel van een wind, die in werkeiyk- heid waalt, als van den tegenwind, die ontstaat wanneer wy ons zelf met groote snelheid voort bewegen. Wanneer men de snelheden van het geluid met den wind mtis en tegen den wind ln meet, kan men uit het verschil van deze snel heden in het eerste geval de kracht van den wind bepalen en in het tweede geval de snel heid, waarmee men zich voortbeweegt. Michelson dacht nu, evenais alle natuurkun digen van zyn tyd, dat het licht zich in den lucht gegrepen bleek te zyn; men zegt, dat den betrokkene dan juist een zeer lang leven bescho ren is. wy hopen, dat dit ln het geval van Michelson bewaarheid zal worden. (Nadruk verboden). OPZIENBARENDE PROEVEN VAN EEN POOLSCH BIOLOOG. door Prof. H. W. Schaper. In het laboratorium van een Poolsch natuur- aet-her voortbewoog zooals het geluid in de lucht j onderzoeker, die stil en teruggetrokken leeft omdat de geheele wereldruimte met dien aether te midden van het gewoel eener groote stad, is gevuld was. Hij vergeleek nu de aarde, die door het vraagstuk van de daadwerkeiyke verlenging de wereldruimte voortsnelt, met een mensch, die door de lucht zich met groote snelheid Prof. Michelson, bezig de snelheid van het lioht te meten. voortbeweegt en „tegenwind" voelt. Diezelfde „aetherwind" zou men dus op aarde moeien heb ben en het licht zou zich sneller voortbewegen met dien aetherwind mee dan tegen. Uit het verschil der snelheden hoopte hij te kunnen berekenen, met welke snelheid de aarde zich door de wereldruimte voortbewoog. Deze proef ging echter gepaard met ontzag lijke moeilijkheden, want de tyden, die het licht noodig had vcor het dooricopen der beide we gen, waren niet te meten. Men kon ze alleen met elkaar vergelijken, omdai bet licht een trillende beweging heeft, en bepaalde verande ringen vertoont, z.g. interferentieverschijnselen, wanneer het licht, dat oorspronkelijk vereenigd was, na het afleggen van twee verschillende wegen in van elkaar verschillende tyden, v,eer vereenigd wordt. Doch wanneer men twee licht- van het leven in principe opgelost. De bekende professor M. Cheifec, een stille man met een lang schraal hoofd, heeft hier een wereld ont sloten, die ons byna onwerkeiyk lijkt. Na proeven, die tientallen van jaren geduurd heb ben, is het hem gelukt, den levensduur van levende wezens tot het honderdvoudige en meer te verlengen. Weliswaar heeft hy dit nog slechts bereikt bij een der eenvoudigste diersoorten, c-.l. bij de pantoffeldiertjes, eencellige wezentjes, die by duizenden in één waterdruppel rond zwermen, doch het is hem dan toch gelukt. Professor Cheifec heeft zich het grootste ge deelte van zijn leven bezig gehouden met het bestudeeren van deze pantoffeldiertjes. Er. de biologen, die de onsterfelijkheid nastreefden, zoowel als hun meer bescheiden collega's, die ermee tevreden waren, wanneer zy het leven aanmerkeiyk zouden kunnen verlengen, hadden van het begin af begrepen, dat zy met hun proeven in zekeren- zin het eerst zouden kunnen slagen by de oerdiertjes. Reeds voor den oorlog had de Duitsche bioloog Max Hartmann op deze eencellige diertjes, die microscopisch klein zyn, interessante proeven genomen. Zooals be kend, deelen deze protozoën zich voortdurend; het ontstaan van twee jonge diertjes beteekent dus niet alleen den dood, doch het algeheel verdwgnen van het moederdier. Sommigen be schouwden dit voortdurend deelen als een levensverschijnsel en verklaarden de eencellige diertjes op grond daarvan voor „onsterfeiyk". Deze meening is echter wetenschappeiyk ge sproken onhoudbaar, want de twee jonge dier tjes zyn andere individuën dan het moederdier. Hartmann heeft nu met succes de deeling (m. a. w. den dood) van het moederdier weter» uit te stellen door operaties. Als men n.l. van een oerdiertje, dat zich juist zal beginnen te deelen. een stuk amputeert, blijft de deeling aanvankeiyk uit en het diertje groeit eerst weer aan tot de oorspronkeiyke grootte. Daarna gaat het zich pas weer opnieuw deelen. Door telkens weer een stuk ervan af te snyden, wist Hart mann het indlvidueele leven van de oerdiertjes belangryk te verlengen; op het laatst verkom merden zy echter en stierven. Het was dus een interessante proef, maar geen oplossing voor het probleem. Tcch werd professor Cheifec er door op een idee gebracht. Hy amputeerde geen stukken van de diertjes, doch hy stelde ze op rantsoen, waardoor de deeling eveneens wordt „Ook boeken hebben hun levensloop", zegt een cud Latgnsch spreekwoord, en hetzelfde kan men terecht zeggen vcan wetenschapelgkc proeven. Dit wordt wel zeer o-.urtuigend bewezen door de z.g. proef van Michelson om de snelheid van het -licht te meten, waarvan wij diit jaar het 50-jarig jubileum vieren. Men stelle zich voor, hoe alles daarbij in zgn werk is gegaan. Een jong natuuronderzoeker neemt met verba zende scherpzinnigheid en met behulp van vele «y 13 kans geeft, gemiddeld 100.000 bacteriën per technische hulpmiddelen een proef, die geheel '-voord van den ouden Molt&e zou kunnen - >rj_ Door buitengewoon ingewikkelde pro- bulten de lijn van het wetenschappeiyk onder- Belden^ „afzonderlijk optrekken,^ gezamenlijt;„C3gea ju,eft (je poolsche geleerde nu kans ge- stralen m tegengestelde richtingen laat loopen, heeft men niet te doen met oorspronkeiyk ver- uitgesteld, eenigd en na het gesettelden voortgaan, opnieuw j zt)n laboratorium staat een klein vierkant bij elkaar komend licht, waarom vergeiyking cp i zz'azeti tankje met water. Daarin spelen zich de de boven beschreven wgze dus niet mogel«k is. opzienbarende verschynselen af. Er zitten mU- Toch wist Michelson de moeilijkheden te over-'^ De VrLUSm/e winnen en wel door een zeer vernuft* ton d»ehte spiegel-constructio, waarvan sis motto ,«middeld inOOOO bacteriën ~r zoek van zyn tijd valt. De proef bewijst juist het I aanvallen. Hrj slaagde er dus m, den lichteira*: tegendeel van wat men te voren verwachtte, jdoen gaan, de deelen er van met den want men kan er niet de meting mee uitvoeren veronderstelden aetherwind mee en er tegen in waarvoor men haar had genomen. Daardoor i>je d°sn voortbewegen en ze dan weer met elkaar wordt er geen aandacht meer aan gegeven en 1 vereenigen. Om aan de proef iets te hebben, 20 jaar iang woi'td de proef hoogstens nog ter- j nioesten de afstanden, die de verschillende loops vermeld. Dan wordt zy echter wuer opge- - lichtstralen doorliepen natuurlijk met buitenge- merkt en juist haar negatief resultaat wordt iwoon 8roote nauwkeurigheid worden gemeten, van positieve waarde geacht. Deze gedachten- i resultaat van de beroemde proef was gang ontwikkelt zich steeds verder en leidt ten- .tehter nihil. Er was geen verschil in snelheid slotte tot een volkomen omwenteling in de ge- te vinden- Dat beieekende voor Michelson na- heele wetenschap die ver uitgaat boven de af- zonderiyke vakken daarvan en een van de voor naamste Wetenschappelijke feiten van het be trokken tijdperk wordt. Het doel van de proef van Michelson is op zichzelf al zeer merkwaardig. Zooals bekend, legt het licht in een seconde een afstand van 300.000 K.M. af, of nauwkeuriger gezegd: 299.800 K.M., dus in één seconde meer dan 7 maai den omtrek der aards. Vergeleken met die groote snelheid zyn de afmetingen van een natuurkundig appa raat, die slechts enkele meters bedragen, na- tuuriyk onbeduidend ktein. Bovendien laat men by deze proef het licht langs twee verschillende banen loopen en dan wil men vaststellen, of er niet een uiterst gering verschil in snelheid be sta-at tusschen de beide lichtstralen, waardoor de eenc baan iets eerder is afgelegd dan de andere. Waar het licht zoo'n onmeetbaar klein tgdsdeeltje nocdig heeft om de wegen door het toestel te dcoriocpen, is het natuuriük onmoge- lUk deze tijden elk afzonderiyk te berekenen; het komt er dan ook slechts op aan, ze met elkaar te vergeiyken om na te gaan, of er mis schien een verschil tusschen waargenomen kan worden. De rechte buis van meer dan 1 KM., waarvan Prof. Micl Bison zich den laatstèn tyd bedient om de snelheid van het licht te meten. tuuriyk een mislukking van zyn proef, doch hij was gelukkig zoo wetenschappelijk in zyn opvat tingen, dat hij deze „mislukte" proef publiceerde evenals hy dat zou hebben gedaan met een ge slaagde proef. Ongeveer 20 jaar daarna werd „de mislukte proef" door onzen beroemden landgenoot Prof. H. A. Lorentz en weer later door Einstein be studeerd en benut by het opstellen van de rela tiviteitstheorie., die eerst slechts een bescheiden plaats innam, doch later zeer sterk uitgebreid werd en steeds grootere beteekenis verkreeg, ook voor de astronomie. En enkele jaren geleden Iteeft de Jonge Amerikaansche natuurkundige Miller de proef van Michelson op veel grooteren schaal herhaald, waarby hy aanvankeiyk het resultaat scheen te hebben bereikt, dat ook Michelson van zyn proef had verwacht. Het zag .'•ion, de pantoffridiertjes slechts half zooveel te laten eten, r..l. 1 a lte millioen bacteriën in- plaats van 2t& millioen. Die proeven waren natuurlijk niet zoo maar uit te voeren, want het water moet op een zeer bgzondere wyze behandeld worden om het aantal proefdiertje.; en het voor hen aanwezige voedsel in de juiste verhouding tot elkaar te brengen. Professor Cheifec heeft niet altyd met zulke groote aantallen proefdiert'jes gewerkt. Eerst nam hij zgn proeven op apart gehouden pan toffeldiertjes, doch uit de praktgk bleek, dat de proeven op groote schaal eenvoudiger en betrouwbaardei waren. Na zeer langdurige stu die slaagde hij erin, de voedselvoorziening der proefdiertjes naar wensch te regelen en toen bleek, dat onder bepaalde verhoudingen de levensduur der afzonderiyke diertjes aanmer kelijk kon worden verlengd. De gunstigste re sultaten werden bereikt wanneer men elk pan- toffeldiertje 1.000.000 bacteriën te eten gat. Terwgl een pantoffeldiertje zich onder normale omstandigheden reeds na 24 uur deelt, kon men de gerantsoeneerde diertjes meer dan 120 dagen ongedeeld in het leven houden en enkele diertjes waarby de proef byzonder goed slaagde, leven al meer dan een jaar en maken evenmin aan stalten om zich te gaan deelen, als om te sterven. Die zullen dus nog wel ouder worde.i. De waarde van deze proeven moeten wy niet er daardoor eenigen tyd slecht uit voor de rela- onderschatten. Het betreft weliswaar slechts tiviteitstheorie. Later bleek echter, dat er ten pantoffeldiertjes, doch in principe is hel. 'oven vergissing in het spel was, en op het oogenblik van zoo'n diertje aan dezelfde wetten gebonden zyn alle natuurkundigen er wel van overtuigd, I als het leven van een mensch. En zoowel the-re- dat het onmogeiyk is door proeven op de aarde zelf, zonder verband met andere hemellichamen, de snelheid der aarde te meten, en deze onmo gelijkheid is juist een der kernpunten van de relativiteitstheorie. Ook het andere werk van Michelson vertoont dezelfde verrassende durf en de grootsche lynen van zyn jeugdwerk. Hy heeft zich altyd wcur aangetrokken gevoeld tot het licht en hg heeft de snelheid daarvan door steeds vernieuwde proeven met steeds grootere nauwkeurigheid ge meten. Dooi' zgn grootsche proeven zijn wy tisch als praktisch is de methode van profsesor Cheifec, om het leven van de pantoffeidie'tjes te verlengen-, juist gebleken. Aan den anderen kant overschatte men de waarde van deze proeven niet te licht, want hun praktische waarde voor de verlenging var. het menscheiyk leven Is al zeer gering. Niet alleen is het menschsiyk lichaam ingewikkelder en moeilgker te behandelen dan een pantoffel diertje, doch men dient ook niet uit hei oog te verliezen, dat de verlenging van het leven dezer diertjes hier is bereikt door middelen. thans 'zoo ver, dat d'e snelheid van het heht tot op een paar K.M per seconde bekend is. Men weet reeds, dat het licht meer dan 299791 KM. en minder dan 299801 K.M. per seconde aflegt, een merkwaardig nauwkeurig resultaat, wan neer men bedenkt, dat daarbij op een afstand van 1 K.M. slechts een onnauwkeurigheid van nog geen 2 c.M. overbiyft. Michelson is ook beroemd geworden door zyn methode om de schgnbare middeliyn der vaste sterren te bepalen. Deze sterren zyn hoogstens zoo groot als een speldeprik met een doorsnede van 1 m.M. zich aan ons oog zou voordoen op een afstand van 4 K.M. en in verreweg de meeste gevallen zyn zy nog \tel kleiner. Men kan deze middeliyn natuuriyk evenmin bepalen door meting en moet daarby dus eveneens zyn toevlucht nemen tot zeer ingewikkelde en ver nuftig bedachte methoden. Op het oogenblik woont de bejaarde Michel son in Amerika, waar hy hoog in aanzien is. Een paar jaar geleden circuleerde dcor de pers' het bericht van zyn dood, dat echter uit de stonden. Bi d? pantoffeldiertjss ging dat nu nog. omdat hut dood eigeniyk geen dood is, doch zelfs bij iets meer. ontwikkelde diertjes zal men al op groote bezwaren stuiten omdat hun afsterven een geheel ander karakter draagt. De schooi tes levens kent geen vacantle. (Brebeck) Alles begi'Upen is alles vergeven Madame de Staël) Want de zon blinkt nooit klaarder, dan in de omhelsing der wolken. (Jan Vos) Iedere rede schgnt gdel en nietig, zoolange haar de daad geen kracht geeft. (Demo'henea)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 6