De temperatuur onzer sterren. De veteraan der luchtschepen. Eerste Heemsteedsche Courant. Wat weten wij ervan? Een gevoelige warmte meter- De concurrentie van den auto met het kameel. De vijftigste verjaardag van den electrischen trein! De vluchten van de Los Angelos. Storm en wind moeten worden getrotseerd» SPORT. Onder de zeer gevoelige en nauwkeurige in. strumeniten, waarvan de moderne astronomie zich bedient, neemt de warmtemeter een- vooraan staande plaats in. Op de groote sterrenwacht van de Mount Eilson is er een aangebracht op de grootste telescoop, waarvan de doorsnede 100 inches, d.i. 2.5 meter bedraagt. De warmte die een kaars verspreidt, kan er nog mede worden waargenomen op een afstand van 150 K.M. ter wijl de temperatuur van een ster van de der tiende grootte er nog gemakkelijk mee kan wor den bepaald. Wanneer wij nu weten dat sterren van de zesde grootte al bijna niet te zien zijn met het ongewapende oog, en dat een ster van de dertiende grootte slechts 1/163 van dat zicht bare licht verspreidt, beseffen wij hoe gevoelig zulk een instrument moet zijn. De kleinste ster ren, die met de groote telescoop nog een indruk nalaten op een fotografische plaat, zijn van de 21ste grootte. Een ster van de 6degroote ontwikkelt over ge heel Europa evenveel warmte als de zon op een vierkanten meter. De temperatuur stijgt door den invloed van die ster met een twee milli. oenste graad Fahrenheit en er ontstaat een elec- trische stroom door van een twintig billioenste ampère. Dat alles kan gemakkelijk gemeten worden. Verder zijn sterren aan den horizont zwakker van licht dan de hooge aan den hemel staande, omdat haar stralen een minder grooten afstand door den dampkring behoeven af te leggen, voor zij ons bereiken De verandering in lichtsterkte van een heldere ster kan om de minuut gere gistreerd worden. Dit is een ander bewijs voor de uiterste gevoeligheid van het instrument. Gevoelige galvanometer. De werking van deze galvanometer kunnen wij ons het best op de volgende manier verklaren. Twee repen verschillend metaal ijzer en koper b.v. zijn aan elkaar gelascht, terwijl een van die metalen repen verbonden is met de galvano meter een instrument om zeer zwakke eectri- sche stroompjes fe meten. Wanneer wij nu een der laschplaten verwarmen en de andere niet, ontstaat er een electrische stroom, die gecon stateerd wordit door het uitwijken van de naald van den galvanometer. Koelen wij daarentegen een der laschplaten sterk af, dan wijkt de naald naar den anderen kant uit. De tweedeelige as tronomische warmtemeter werkt volgens dit principe, maar Is natuurlijk veel fijner, met het oog op de zeer geringe warmte verschillen. Het toestelletje heeft twee draadjes, resp. var bis- multh en van een legeering van bismuth en 5 procent tin, op de laschplaatsen zijn twee schijf, jes aangebracht, die bedekt zijn met lampen- zwart en platinazwart en daardoor ongeveer Q8 procent van de opgevangen warmtestralen ab- sorbeeren Het geheele toestelletje weegt 1/1000 van het gewicht van een waterdruppel. Om te voorkomen dat de warmte gedeeltelijk verloren gaat door geleiding, werkt de warmtemeter in een luchtledige ruimte. Wanneer men nu de temperatuur van een be ster wil meten, richt men de telescoop daarop en de stralen van de ster worden door een hollen spiegel opgevangen en teruggekaatst op een der metalen plaatjes. Wanneer op deze wijze de door de ster ontwikkelde warmte eenmaal nauwkeu rig bepaald is, kan uit den afstand van de ster, de grootte en uit andere factoren de tempera tuur er van bepaald worden Deze temperaturen loopen sterk uiteen. De „blauwe" sterren, zooals Zeta in het sterrebeeld Orion, hebben temperaturen van ten hoogste 23.000 graden Celsius, de „roode", zooals Omicron Ceti, nog minstens van 1800 graden. Onze zon heeft een temperatuur van 6000 graden. De ster ren met lage temperaturen geven betrekkelijk weinig licht, maar wel degelijk warmte. Zoo zou men misschien ook onzichtbare sterren kunnen vinden, door hun warmtestralen op te vangen. Warmte zonder licht. De planeten en de maan hebben in het geheel geen eigen licht, maar de warmte-uitstraling van deze hemellichamen kan zeer goed gemeten worden De temperaturen zijn natuurlijk veel lager dan op de vaste sterren, die gloeien van hun eigen warmte Toch stralen de planeten, be halve de teruggekaatste zonnewarmte (die met den tweedeeligen warmtester gemeten wordt) ook eigen warmtestralen uit, de zoogenaamde „don. kere warmtestralen", die door hun grootere golf lengte ook niet in staat zijn door glas heen te di'ingein, zoodat men de verschillende soorten warmtestralen van elkaar kan scheiden door een dun glasplaatje. Zoo kunnen beide berekend wor den. De daaruit afgeleide temperaturen zouden juist zijn, als de planeten zelf geen dampkring hadden. Nu dient men daarmede rekening te houden en de geschatte temperaturen der pla neten zijn: Mercurius (met weinig of geen dampkring) ongeveer 425 graden Celsius De uitstraling is over het geheele oppervlak verdeeld op dezelfde wijze als bij de maan. Mars heeft een sterk wisselende tempera - uutr, al naar het jaargetijde en het uur van den dag, op groote hoogten, waar de dampkring reeds ijl is, heeft men ongeveer dezelfde tempe ratuur als op de aarde op de overeenkomstige hoogte. Jupiter werd tot vrij kort geleden voor een warme planeet gehouden, men vermoedde zelfs dat zij nog eenig licht uitstraalde. Dit is echter niat juist gebleken, de temperatuur bedraagt er 140 graden Celsius. Venus heeft een dampkring en een zware bewolking zoodat de temperatuur op de opper vlakte niet juist geschat kan worden. De nacht- temperatuur in de hoogere lagen van den damp kring (boven de wolken) bedraagt echter 25 graden Celsius. De andere buitenplaneten zijn nog veel kou der, wat een gevolg is van haar grooten afstand tot de zon. Het groote verschil tusschen maan en aarde wordt niet veroorzaakt door den ver schillenden afstand tot de zon, doch door het feit, dat de aarde en- d-mokrir" - - de warmtestralen van de zon een anders golf lengte hebben dan de door de aarde uitgestraal de en teruggekaatste warmtestralen Die van de aarde hebben nl. een grootere golflengte en dringen daardoor niet zoo gemakelijk door den dampkring heen. Overdag wordt dus veel meer zonnewarmte ontvangen dan 's nachts uitge straald wordt en zoo houdt de dampkring ook nachts esn deel van de zonnewarmte vast. De maan ondervindt echter de getemperde hitte van de zon en verliest op het niet door de zon beschenen deel deze warmte ook weer binnen een korten tijd door de uitstraling. De gemiddelde temperaturen zijn iets hooger in de „zeeën" (vlakke gedeelten zonder water) en iets lager in de bergachtige streken, het verschil bedraagt echter niet meer dan een paar graden. Bij donkere maan, wanneer dus alle zonnewarm- weer verloren is gegaan, bedraagt de tempe ratuur 153 graden Oslsius. Tijdens een maaneclips( wanneer dus bi) volle maan het zonlicht door de aarde wordt onder schept). zooals op 7 October j.l geschiedde) daalt de temperatuur snel De getallen voor de totale eclips van 14 Juni '27 zijn 69 graden voor de verduistering 98 graden gedurende de eerste phase, 17 graden toen de verduistering absoluut was. De temperatuur öaarlde dus 186 graden in de eerste helft van de verduistering en steeg bü het afnemen der eclips weer bijna evenveel. Wanneer wy op aarde echter een zon- neclips meemaken, daalt de temperatuur slechts 2 of 3 graden. Men kan nog zeer veel wetenschap putten uit de studie van de maan. Verschillende steekolensoorten graniet, la va, zand enz. worden reeds in laboratoria ver hit en afgekoeld, om hun eigenschappen op dit punt nauwkeurig te leeren kennen Op deze wijze zou men uit de temperatuursverschillen tusschen verscheiden plaatsen op de maan en de afwij kende verschijnselen bij verhitting en afkoeling zelfs te weten kunnen komen, uit welke ge steenten de maan-opperviakte bestaat. (Nadruk verboden). schokken te breken in wegenlooze streken, kan men er brood en cake bakken en vleesch bra den. Een electrische waaier is aangebracht om de keuken en de keukenchef te beschermen tegen oververhitting. Gebroken borden of kop jes komen niet voor, want alles is uit roestvrij metaal vervaardigd. Men kan steile hellingen be steigen. De zevende wagen is de reparatie-wagen zoowel voor de menschen als voor de machines. In dezen auto zijn te samen gebracht, ten eerste een machine-kamer voor kleine repara ties aan de auto's en een operatie-kamer als een van de deelnemers een ongeluk mocht over komen. Men heeft een volledige uitrusting van alle soort geneesmiddelen en chirurgische In strumenten. Alle wagens zien er precies hetzelfde uit en bezitten een zes-cylinder motor met water koeling. De beide voorste wielen zijn Juist als van iederen vrachtauto met luchtbanden. In de plaats van de achterwielen zijn rupsbanden aangebracht met rubber-bekleeding. In de plaats van de bumpers heeft iedere wagen een tank, die vooraan op de as aangebracht is. Als de voorwielen in het zand zinken of in moeras- achtigen grond, houdt de tank het gewicht van den motor op, en rolt voort, terwijl de rups banden den wagen over alle oneffenheden stooten. Elk van de wagens kan een stijging van 35 graden nemen. Om een denkbeeld te geven, hoe steil dit is, kan hier aan toegevoegd wor den, dat de steilste hellingen op de wegen van de Vereenigde X Staten zelden de helft van dit aantal graden bereiken. Anglo-American-Newspaper-Service. Copyright Harms Tiepen. (Nadruk verboden.) DE VRACHTAUTO'S VERVANGEN HET I SCHIP DER WOESTIJN. f' ff Door onzen specialen correspondent te Jeruzalem. Elk van de beide afdeelingen van de Trans- Azië expeditie, aan het hoofd waarvan da be roemde Fransche ontdekkingsreizer, Georges Marie Haardt staat, en waaraan het Ameri- kaansche Nationale Aardrijkskundig Genoot schap medewerkt, is een volledige trein zonder rails. Zeven auto's met rupsbanden voorzien, die de Pamir-afdeeling uitmaken, zijn in April uit Beyrouth in Syrië vertrokken en hebben Bagdad reeds bereikt. Een andere trein van zeven auto's, de China- afdeeling, is ongeveer op denzelfden tijd uit Peiping vertrokken, en zullen de Pamir-afdee ling te Kaschgar, in Chineesch Turkestan, op het „dak van Azië" ontmoeten. Het kameel, van ouds het schip der woestijn, is door deze nieuwe vervoermiddelen geheel uit geschakeld, omdat zij vijf dagen lang zonder water kunnen blijven, twintigmaal meer vracht kunnen vervoeren (daar onder begrepen hun leigen petroleum en olie), en in staat zijn van 3 tot 20 mijl per uur af te leggen, terwijl het kameel er gemiddeld slechts 3 of 4 aflegt. De samenstelling van den trein. De trein zonder rails is op de volgende ma nier samengesteld. De eerste auto heeft de lei ding, cn bevat, behalve den bestuurder, den leider en drie andere mannen, verschillende kisten met schrijfpapier, schrijfmachines, ar chieven, kaarten, boeken, schilder- en teeken materiaal, jachtgeweren, munitie, verrekijkers en cosjjiassen. Zijn aanhangwagen, heeft even als die van de andere auto's een vracbtcapaci- teit van 2500 pond, welke vracht vooral be staat utt alle reserve-stukken voor de verschil lende machines en wagens. Het benedenste gedeelte van lederen aanhang, wagen bevat bedden en beddegoed in water dichte verpakking. In de hoeken van net bovenste gedeelte van iederen aanhangwagen bevinden zich waschtafels met spiegels, met een electrisch licht, zoo aangebracht, dat men er zich gemakkelijk bij scheren kan. Daarin zjjn kasten aangebracht voor schoenen en lijfgoed voor iederen deelnemer aan de expeditie, in den aanhangwagen bevinden zich ook drie pootstoestellen, vouwstoelen, klaptafels, een linnen badkuip, en een tent, die des avonds als de halteplaats is bereikt, uitgespannen wordt vanaf den wagen door middel van tenthaken. De eerste klankfilm van Centraal Azië. De tweede wagen is gereserveerd voor de mannen der wetenschap en hunne benoodigd heden botanische gereedschappen, archeolo gische instrumenten, alsmede voor de voorwer pen, welke gevonden of verzameld zullen wor den. In den derden wagen bevinden zich de camera's voor de film opnamen met haar photophonisch toebehooren. Het is een einde- looze verwarring van kabels, batterijen, micro foons en andere apparaten, die gebruikt zullen worden om de eerste klankfiims te vervaardi gen van de liederen, gezangen, en ritueele han delingen van de weinig bekende volken van Centraal-Azië. De vierde wagen noemt men den huishoudwagen. Daarin bevinden zich de elec trische apparaten voor licht en kracht-over brenging, als er een kamp wordt opgeslagen, waarin men langduriger vertoeft. De vijfde wagen is het draadlooze station, met een krachtige uitrusting voor verzending en ontvangst, hetwelk, naar verwacht arrdt, de expeditie in voortdurende verbinding zal houden met Parijs en Washington. De keuken wagen, een belangrijk onderdeel van iedere expeditie, is de zesde. Evenals bij een moderne Amerikaansche eetwagen zal de keukenchet van de expeditie eiken këfer als de karavaan stopt, een menu kunnen aanplakken met de verschillende gerechten, welke dien dag te ver krijgen zijn. In het binnenste van den auto is een keuken ingericht van zeer ruime afmetin gen en ofschoon alles opgehangen Is, om dej Hoe de eerste electrische trein door het grasland reed. Een uitspraak van Edison omtrent dc toekomst. Het is vijftig jaar geleden, dat Edison bij wij ze van proef een electrischen trein liet rijden in Menlo Park, waar hü ook zijn eerste triomfen vierde met de electrische gloeilamp. Het baantje was iets meer dan 500 M. lang en voerde over een stuk grasland in de buurt van Edison's la boratorium. De locomotief bestond uit een aan tal toestellen op een plat onderstel waarop ook een paar houten planken waren aangebracht als zitplaats voor den machinist, die een schake laar en een paar remmen met lange handvatsels bediende. De electrische stroom liep door de rails en kwam via de wielen in een generator met twee polen, die op zijn kant lag en dienst deed als motor voor de voortbeweging. Vandaar ging de. stroom weer via het andere wiel naar de tweede rail en keerde zoo terug naar den cen trale. Het geheel zag er meer dan eigenaardig uit. doch het liep. Verbetering! In 1882 bouwde Edison een beteren electrischen spoorweg, eveneens in Menlo Park. Deze weg was bijna 5 K.M. lang en voorzien van zijsporen, bochten en wissels. De locomotief zag er ook weer zakelijk uit en was voorzien van een ma chinistenhuisje, een bel als waarschuwingssein en zelfs een koevanger. Edison deed dit alles om den president van een groote spoorwegmaat schappij te overtuigen van het belang der elec- trificatie in bcrgtrajecten. Zeker van zijn succes begon Edison alvast een derde electrische loco motief te bouwen van 400 P.K. Deze locomotief werd echter nooit afgemaakt, want de technische adviseurs der spoorwegmaatschappij verklaarden den electrischen trein voor een practische onmo gelijkheid en de president, die al beloofd had, alles te zullen financieren, trok zich terug. Thans heeft dezelfde spoorwegmaatschappij groote trajecten geëlectrificeerd. Edison aan het woord. Edison kan tevreden zijn over den bloei, die dc electrische spoorwegen over de geheele we reld beleven. Er bestaan nu al locomotieven van 265 ton gewicht en 3000 P.K. Zijn eerste kleine locomotiefje woog maar tien ton en ontwikkel de een energie van 12 P.K. Deze cijfers bewijzen reeds den grooten vooruitgang van den electri schen trein. Hü verklaarde, dat deze generatie nog een 100 pCt, electrisch bedrijf zal mee maken cp alle trajecten, waar het verkeer druk genoeg is om een algeheele electrificatie renda bel te maken. (Nadruk verboden i. Kapitein-luitenant ter zee C. E. Rosendahl aan het woord. De vroegere commandant der' „Los Angeles", die nu het perso neel voor de nieuwe reuzenlucht- schepen te Akron opleidt, be schrijft hier zijn ervaringen. 15 October 1924 kwam het groote, doch sier lijke en zilverwitte luchtschip uit Friedrichs- hafen aan op het vliegveld Lakeburst bij New York. Het had de reis van goed 8100 K.M. in 81 uur volbracht, een prestatie op zichzelf voor dien tijd. Weinig vermoedde men toen, welk een uitnemend propagandamiddel de Los An geles in en buiten Amerika zou worden voor de voorstanders van het principe '„lichter dan de lucht". Thans, ruim zes jaar later, overtreft het luchtschip nog alle verwachtingen en het het record van duurzaamheid in het ge bruik. Behalve de 1200 uren. die het aan lan- dingsmasten heeft gelegen, heeft het 240 vluchten gedaan en in totaal meer den 200.000 K.M. afgelegd, terwijl meer dan 13000 perso nen (met inbegrip der bemanning) door het luchtschip zijn vervoerd, zonder dat er ooit één ongeluk voorkwam. De Los Angeles of de ZR 3, zooals haar volgnummer luidt, werd gebouwd op last van een commissie van gezanten der geallieerde mogendheden, omdat twee luchtschepen, die door Duitschland aan Amerika moesten wor den uitgeleverd in hun hangars werden ver woest door Duitsche arbeiders. Dit schijnbare verlies werd ook voor Duitschland nog een winst, omdat het daardoor zijn eenige overge bleven hangar mocht behouden en gedurende de eerste naoorlogs jaren, waarin de lucht scheepvaart er zoo slecht voorstond, zijn ter zake deskundige ontwerpers en constructeurs bij elkaar moest houden. Wanneer Duitschland riet gedwongen was geweest, de Los Angeles te bouwen, had het nooit de Graf Zeppelin, de LZ 127 kunnen voortbrengen. De vluchten van de Los Angeles. Sindsdien heeft de Los Angeles gevlogen bij goed en slecht weer op verschillende tra jecten en dikwijls hebben de stormen den moed der bemanning en de degelijke constructie van het schip op de proef gesteld. Elke vlucht was weer iets anders en van elke vlucht hebben wij weer wat geleerd. En dan waren er nog andere moeilijkheden. Ik noern slechts het vervangen der waterstof, die mettertijd onvoldoende werd, het vervangen van minderwaardig materiaal door onderdeelen van superieure kwaliteit, in Juni 1925 leed het schip niet alleen aan kin derziekten, doch er waren ook een paar been deren gebroken en de ingewanden waren niet in orde. Het ging niet langer. Om niet meer heliumgas te laten ontsnappen, werd dit over gebracht in een klein luchtschip en de ondeug delijke gascellen werden door andere vervan gen, die wel iets zwaarder, doch absoluut lucht dicht waren. Er werden nog andere verbete ringen aangebracht en de Los Angeles vloog weer. Niet te best, maar wy deden toch een groot aantal oefenvluchten, die achteraf be schouwd van groot nut zijn geweest voor de oefening van het personeel. De Los Angeles is sindsdiens de houder ge worden van een record, dat niemand vrijwillig zal trachten te breken. Zy heeft verticaal op haar neus gestaan zonder te vergaan! Dat was nog nooit gebeurd en het is alleen aan het be leid van de bemanning te danken geweest, dal zij allen ongedeerd bleven. Het luchtschip werd gegrepen door een windvlaag uit onverwachte richting, terwijl het aan de landingsmast te Lakehurst lag, waardoor de staart werd opge licht en het luchtschip met een hoek van 85 a 90 graden omhoog stond. Er waren toen 25 ge oefende manschappen aan boord, die met te genwoordigheid van geest de juiste .manoeu vres uitvoerden en het luchtschip weer hori zontaal brachten met den neus in de nieuwe windrichting. Men moet zyn luchtschip kennen, want dat is even onmisbaar als bij een gewoon schip. Het heeft evengoed zijn eigenaardigheden en als men er goede resultaten mee wil bereiken, moet men daar rekening mee weten te houden. Er zijn zelfs op het oogenblik nog fouten in de Los Angeles, doch waar tot nu toe alle ge breken met zooveel succes konden worden ver beterd, hebben wy alle hoop voor de toekomst. Wij hebben daar zooveel te meer reden voor, waar ook de drijvende vliegvelden, de Saratoga en de Lexington, nu in exploitatie zijn. Reeds op 27 Januari 1928 landde de Los Angeles vlot op de Saratoga in volle zee. Een andere mooie prestatie is de non-stopvluebt van New-York naar Panama, die in Februari 1928 in 37 uur werd volbracht. Dit was de eerste keer, dat dat traject door de lucht werd afgelegd; schepen hebben er 5 a 10 dagen voor noodig. tNadrul verboden). Bluf. Bij ons in Afrika is het soms zoo heet, dat de vleugels van 'de vliegen verschroeien. O zag. maer det is nog niks! Bij óns in Indië geven ze de kippen eiken dag ijswafeltjes, an ders leggen ze gekookte eieren! Treurig maar waar! „Als ik trouw, moet ik een heel voorzichtige en verstandige man hebben," zegt Amalia tegen haar vader. „Dan blijf je zeker zitten," beweert papa hoopvol, „want zulke üiannen blijven vrijgezel." Het kruisverhoor. Na een kruisverhoor van vier volle uren gaf Emiel toe, het motorrijwiel te hebben gestolen. „Had het maar direct gezegd," zeide de rechter, „dan had je ons veel werk bespaard." „Nah, ik hoor 't al," zei Emiel droog,", arbeid schijnt niet Uw sterkste zijde te zyn!" H. P. c. Op Maandagavond 1 Juni werden door de Polo-commissie de volgende zeventallen samen gesteld. H.P.C. I. Braam (aanv.) Uitendaal H.P.C. n. Kohier. Leyenaar Kooyman Moolenaar. Eldering J. Schutter (aanv.) D. Wesseling Bal HeerkensThijssen Miller h.p.c. in. Huisstede (aanv.). B. van Wijk O. v. Wjjk Ch. Kemper Dekker H.P.C. IV. Zadel Stuifmeel Rozemejjer Collet W. Schutte (aanv.) Wolhof Pbillippo S. Eldering P. Nelis v. d. Zouwe R. Kemper H.P.C. V. H. v. Beek. Amerongen Engelenberg Huges Peters aanv. Aaspiranteii I. Stam (aanv.) de Beider Bij Glas 3 .r:u man Stunt Klomp Veteranen I. W. Botbyi P. Mu! B. J. Moolenaar Oostenbrink Royaards H.P.C. Dames I. T. Glas. Tr. Kann Mevr. Knuyt- van Laar D. v. d (aanv.) Verspoor (aanv.) G. Schoorl Jagt reserves: N. Marsman. A. Wildeboer. De indeeling van den Haarlemschen Zwem bond is de volgende: Dames: De Delft I D.W.R. I H.P.C. I - Zigr.ea II. We verwachten wel, dat de dames r an D.W.R hierin de eerste plaats zullen bezetten. Wie 2 wordt is nog niet te zeggen. Heeren Iste klasse: Haarlem H Halfweg I HVGB. Hl. Gezien de resultaten van de.: laatsten tijd zal Haarlem II waarschijnlijk de le plaats bezetten. En de 2de en 3de plaats resp. door de H. V. G. B. III en Halfweg I. Heeren, 2de klasse A: D.W.R. III Haar lem III H.P.C. TV. In deze afdeeling zal H.P.C. TV zeker wel een geduchte gooi naar het kampioenschap doen. De 2de plaats wordt waarschijnlijk wel bezet door D.W.R. III. Heeren: 2de klasse B: De Delft II H.P.C. V V.Z.V. I. Hier wordt de groote kans ge maakt door de Delft. Van de overige twee is nog niets te zeggen. Heeren veteranen: De Delft D.W.R HPC. HVGB. Er is in deze afdeeling weinig te voorspellen. Misschien... maken D.W.V. hier wel de beste kans op de eerste plaats. Heeren adspiranten: HaarlemH.P.C. H.V.G.B. A H.V.G.B. B. De strijd zal hier denkelijk wel geleverd worden tusschen Haarlem en H. P. C. NEDERLAGENWEDSTRIJDEX BIJ H.F.C. "HEEMSTEDE,,. Zondag was het de laatste dag van de ne- derlagenwedstrijden bij H.F.C. ..Heemstede", gehouden ter gelegenheid van haar 1-jarig be staan. Om 10 uur speelde het le elftal tegen T.H.B. H. De gasten komen slechts met 10 man, en ook al doordat „Heemstede" en dan vooral de ver dediging in zeer goede conditie was werd dit de allerkleinste nederlaag, n.m. 21 voor T.H.B. In een stortregen had des middags de ont moeting H.B.C. IIDamiaten II plaats. Da- miaten is met 9 man, Heemstede met 10 man Al direct is te zien dat het voor de gasthee- ren geen nederlaag zal worden, en al spoedig moet de keeper eenige malen visschen, ook al doet hij zijn best om, springende en vallende in een groote plas. zijn doel schoon te houden. Als tenslotte de scheidsrechter voor het laatst fluit, heeft Heemstede een verdiende 51 te boeken. Om 5 uur des middags zijn bestuursleden van Heemstede" en bezoekende clubs bijeen in ..Café Wapen van Heemstede", waar de ge lukkige winnaars de fraaie prijzen in ont vangst kunnen nemen. De Voorzitter van „Heemstede", den heer Veizeylberg, heet dc aanwezigen welkom, spreekt woorden van dank aan het bestuur van den Haarl. Voetbal- Tbond en de scheidsrechterscomrnissie voor de I greote hulp, dp.nkt de deelnemende vereenigin- Korsten1 Ssn voor huQ daadwerkelijke hulp, om dit eer- Duinker rte sportfeest te kunnen vieren. Voor ons. zegt Spr., zijn het 4 weken van feest geweest. Geen wanklank is er gehoord. Spr. besluit met een beroep op de vereenigingen. om. als Heemstede weer eens zulk een sportfeest organiseert, weer eenzelfde medewerking te mogen verwachten. Dan tot het uitreiken der prijzen overgaand, feliciteert spr. den aanvoerder van Hillegom II, 1 die hier getoond heeft de sterkste club in dit tournooi te ziin, door een verdiende 61 over winning. In denzelfdcn geest werden ook de overige winnaars toegesproken. Door de verschillende winnaars werd mede c'ank gebracht voor de prettige wedstrijden hier in Heemstede gespeeld. Allen gaven de verzekering dat de fraaie prijzsn een cere- plaats zouden krijgen. Tenslotte nog den ge- lieelen uitslag: Afd. A. Is pr. Verz. beker. Hillegom II ge wonnen met 61. 2e pr. KI. beker D.O.A. ge wonnen met 30. 3e pr. Zilv. Lauwertak ,.D. I.O." gewonnen met 31. 4e pr. Zilv. plaquette. T.H.B. n gewonnen met 21. Afd. B: le pr. Verz. beker: Spaarnevogels III. gewonnen met 70. 8e pr. Zilv. Tak. V.V. A. II gewonnen met 41. 3e pr. Zilv. plaquette Spaamdam II verloren met 34. 4e pr. gr. Zilv. medaille Damiaten II verloren met 1 Eereprjjzen: Voor het grootste aantal ge scoorde goals: Afd. A: W. Deger.aar. Hille gom. Zilveren draagmedaille, 3 goals. Afd. E L. Duits, Spaarnevogels, Zilv. draagmedaille, goals. Eereprijs voor een lid van Heemstede. P. Neeskes van Heemstede II Zilv. draagmedailL, 4 goals. K. T.O.P. I—V.V.H. III 5—S. Woensdagavond speelden bovengenoen. jj clubs een vriendschappelijken wedstrijd op het terrein van T.O.P. aan den Meerweg. V.V.H. dat aanvankelijk met 9 man begint, en later met 2 spelers uit het eerste worj. aangevuld, pakt direct goed aan en heeft bin nen enkele minuten de leiding. T.O.P. dat een van haar beste krachten mist, begint nu dc zaak wat ernstiger aan te pakken, en met succes, want ai spoedig hebben de TO.P.'er- de leiding. Rust gaat in met 32. Na rust een prettig vlug spel. waarbij T.O.P. 2 maal en V.V.H. 1 maal scoort, zoodat het einde komt met 5—3 voor T.O.P. Het was een prettige wedstrijd, in de beste verstandhouding ge speeld. A.s. Woensdagavond speelt T.O.P. een wedstrijd tegen een E.D.O.-Combinatie, even eens op het terrein aan den Meerweg. DUIVENSPORT. GEVLEUGELDE VRIENDEN'. HEEMSTEDE. Wedvlucht op Zondag 31 Mei van Fontaine- bleau, afstand 461 K.M. Losgelaten 6 uur 20 min. In concours 48 duiven. 1. 6, E. D. des Bouvries. 2, 3 P. de Jong; 4, 5, 7 A. v. Zadel; 8. W. v. ïïuis; 9. Gebr. Lareman; 10. N. Leu ven. Eerstgetoonde duif 2 uur 4 min. 47 sec.; Laatste prijswinnaars 2 uur 54 min. 0 sec. A.s. Zondag wedvlucht vanaf Station Or leans, Frankrijk 582 K.M. Voor deze vlucht is een beker beschikbaar gesteld.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 6