«F Nieuwe Avonturen van Mijnheer Pimpelmans. Voor de Vrouw. 8ste Jaargang. Eerste Heemsteedsche Courant. 12 Juni 1931. Tweede Blad. No. 23. LOSSE BLAADJES. Schokkende gebeurtenis. Brokjes Levenswijsheid. Het Valscherm. PREDIKBEURTEN. SCHAAKRUBRIEK. mm,M m'mêtttfimM i >im» UIT BOEK EN BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. SPORT. Kyk, dat kan mij nu toch spijten, Dat ik het niet heb beleefd, Hoe de Nederlandsche bodem Heeft gesidderd en gebeefd! Alle kranten staan er vol van Dus het is wel echt gebeurd; Maar in Morpheus' armen rustend Heb 'k geen trillinkje bespeurd! 'k Vond geen vloer, bezaaid met scherven, Al mijn ruiten waren heel, En van schommelende bedden Merkte ik, slapend, ook niet veel In 't besef dat ik geweldig Veel gemist heb in dien nacht Ben 'k een keertje opgebleven, Heb 'k een schokje afgewacht. Maar ofschoon De Bilt ons meldde: Nederland schokt eiken dag, Was 't geen trilling, die ik voelde En geen schommeling, die ik zag Toen ik van mjjn stoel gegleden 's Morgens d'oogen open deed, Meende 'k vaag m'iets te herinneren Van een doffen bons op 't kleed. Maar het leek me onwaarschijnlijk, Dat dit van een aardschok kwam, Want die maakt je niet des morgens Koud en lam en oud en stram. 'k Hoop nu maar dat Moeder Aarde, Als ze weer eens schokken gaat, Dit des daags gaat demonstreeren En ons 's nachts met vrede laat. XANDER. (Nadruk verboden) Vliegers, die doodvallen, zijn tegenwoordig geen zeldzaamheid meer. De oude mythen van Lucifer, de uit den hemel neerstortende engel, en Ikaros, de kunstenaar, die zich vleugels ge maakt had om aan de gevangenschap by den boozen koning te ontsnappen en die jammerlijk .in zee verdronk, hebben zich in werkelijke ge beurtenissen belichaamd. Lang voordat de vliegmachine was uitgevonden, gold het bij de spraakmakende gemeente reeds voor gevaar- ïyk, een hoogvlieger te wezen. En toch zal iemand, die zichzelf eerbiedigt, niet met het laag bij de grondsche tevreden kunnen zgn. Hij moet de lucht in. Het leven, zal het waarlijk dien naam verdienen, is sta ging. En aan die stijging mogen wg ons niet onttrekken uit vrees voor gevaar. Biyft de vlucht naar den hooge een waag stuk, de techniek heeft een middel bedacht, om het gevaar zoo goed mogelijk te ondervangen. De voorzichtige vlieger gaat met een valscherm gewapend op reis. Laten de vleugels hem in den steek, dan houdt hij nog altijd de kans zich aan het zeil langzaam neerwaarts te laten zweven, totdat hij heelhuids den beganen grond (weder bereikt. Met een valscherm behooren allen op reis te gaan, die zich, in welk opzicht dan ook, ver meten te streven naar hooge, boven het bereik van den platvloerschen aardbewoner gelegen doeleinden. Zij dienen zich voor den terugval te dekken. Want deze terugval is onvermgdelgk. Niet duurzaam gelukt het den mensch, in de wolken tc leven. De ontgoocheling komt en daarmee het gevaar, dat de koene vlieger in zijn des illusie te pletter slaat. Hoe groot is het aantal verbitterde en moedelooze zielen, die na een hemelhoog streven op de harde werkelijkheid naar beneden zgn gestort en nu als invaliden van hoofd en hart hun verdere leven siyten! Geestdrift voor het goede, schoone en ware is een van de kostbaarste levensgoederen. Zon der geestdrift bereikt geen mensch zgn be stemming. Maar wie met geestdrift begint, zal zich tevens reeds bij voorbaat goed moeten voorbereiden op de reactie, welke eenmaal op zgn geestdrift zal volgen. Het is niet moeilijk geestdriftig te zyn, maar wel, na de bekoeling van den geestdrift, zijn tegenwoordigheid van geest en zijn moed te bewaren. Van een beroemd veldheer vertelt men, dat hij het bewonderenswaardigst was, niet wan neer hij een veldslag won, maar wanneer hy na een verloren veldslag voor den vgand terug trok. Het ten strgde trekkend leger is met vuur bezield; het gaat met ontrolde vaandels en slaande trom op zijn doel af. Veerkrachtig is de tred der marcheerende voeten, opgewekt klinkt de stem der zingende keelen. Maar een verslagen legerDit kenschetst men met den term: gedemoraliseerd. De fut is er uit, het vertrouwen verloren. Ontstemming, opstan digheid, moedeloosheid maken den troep on bruikbaar. Niet bij het aanvoeren van een Over winnend leger, maar bij het aanvoeren van een verslagen leger openbaart zich het genie van den veldheer. Hoe komt het, dat de tegenstander in de zegepraal van een politieke partij geen onver deeld nadeel ziet? Met leedvermaak verwacht hg de mislukking, zoodra de overzijde op het Kussen gekomen is. Want dan is het hoogte punt van de verkiezingsgeestdrift voorbg en de onvermydelijke daling van het élan volgt. Nood- wendigerwgs zakt de stemming en de hoog verheven plannen raken in gevaar, zoodra zij de aardsche vervulling naderen. Wie als poli tiek leider over geen valscherm beschikt, gaat de catastrophe tegemoet. Ook te zijnen opzichte bestaat de stuurmanskunst in het behoedzaam en met overleg dalen, zoodat de buit uit den hooge behouden de aarde bereikt. Hoevaak verkeert het opgewonden gemoed in hooger sferen! Onder den indruk van een geest driftige rede, een meesleepende vertooning, een mooi boek of aantrekkelijk gezelschap raakt men in de wolken. Welk een roes van geluk maakt zich van de gasten meester op het -hoogtepunt van een feest! Maar helaas, als de kentering komt. Als wij voelen, hoe wij het ideaal of de vreugde niet vasthouden kunnen; als de temperatuur angstwekkend vermindert en het kwik allengs bet vriespunt passeert. Dan wordt de verzoeking sterk, om er den brui aan te geveD, om gemc' jk en humeurig te verklaren, uat al het verhevene toch maar illusie is of om sentimenteel te gaan klagen over verloren geluk. Stuurloos zinkt het vlieg tuig op de aarde aan, waarop ons levensbezit straks te pletter zal vallen. Tenzg wij tijdig het valscherm ontvouwen en de kunst van retireeren in toepassing brengen. Het is eigenlijk, een zoo voor de hand liggende taak, welke wij toch bijna altijd ver zuimen: te bedenken, dat, wie een sty ging onderneemt, alvast voor de neerdaling zgn maatregelen moet nemen. H. G. CANNEGIETER. t /U; Links een mouwloos japonnetje van zijde voile met roode bloempjes bedrukt. Ingezette stukken, die ook het ceintuur vormen verwijden zich van onderen tot plooien. De garneering aan den hals is zeer origineel en bestaat uit een gedra peerde shawl van roode crêpe, waarvan de uit einden door twee knoopsgaten gehaald worden. Zomerjapon van rose mousseline bedrukt met groote gele, roode en groene bloemen. De rok is gegarneerd met twee volants, die evenals het chootje, blauwe biezen hebben. Het lijfje bloest rechts over in de taille en is v.oorzien van een blauw ceintuur. door G. Th. Rotman. Nadruk verboden. 67. Om gauw de pijn w&t te kalmeeren, Besluit hjj zalf er aan te smeren; Hij pakt een tube uit de kast, Enplakt daarmee zijn lippen vast! Want ach, hij wist niet wat hij deed. En had een tubekitlijm beet! 68. En, bij het rijzen van de maan, Belt bevend Jan de melkboer aan. Maar ach. als 'Mijntje opendoet, Verstijft de liefd' in zijn gemoed, Hij neemt de beenen, als hij ziet Wat van haar schoonheid overschiet! Heer Pimpelmans was op een keer Met boor' en hamer in de weer; De man zou, op mevrouw's verlangen, Een splinternieuwe lamp ophangen, Rato, do schoonste aller honden, Had bij aan 't trapje vastgebonden. 70. Eerst moest een haakje in 't plafond; Hij draait het dapper er in rond; Maar ach, een waterleidingbuis, Die rondloopt door het heele huis, Wordt juist getroffen! Uit het gat Sproeit frank Ih vrij het frissche nat! INSECTENBETEN. Muggen, wespen »n andere insecten hebben een buitengewone steekwoede. Door het veronachtzamen van een beet is reeds menigmaal bloedvergiftiging ontstaan, die tot ernstige gevolgen leidde. Het verdient dus wei aanbeveling de noodige voorzorgsmaatrege len te r.-emeu. Het beste is, geest v. salmiak in huis te hebben en dadelijk nadat men door een een of ander insect gestoken is, de plek hier mede te bevochtigen. Men kan zelfs een klein fleschje salmiak in de handtasch meenemen, wanneer men naar buiten gaat. Menige wes_' pensteek krijgt men, wanneer men in een of andere uitspanning ten rustig uurtje, denkt door tc brengen en de boosdoeners, verzot op al wat zoet is, - om u heenzwermen en u trachten te belagen! Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw Vredenhof. Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Korff. Collecte voor de Bijz. Prot. Bewaarschool. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Dezelfde. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. EINDSPELSTUDIE No. 87. Samuel Loyd (18411911), ASPERGES. Asperges moeten zoo versch mogelijk zijn, daar zij dan aan smaak winnen; men herkent de verschheid aan de ivoorachtige matglanzende kleur; ook breken zij gauw, terwijl de ouderen zich laten buigen. De in den hanidel zijnde asperges zijn van alle sporen van aarde ontdaan, d.w.z. gewasschen, voorkomende roestvlekken verradend, dat zü meermalen gewasschen zijn. Wanneer de asperges bijzonder dik zijn, wil dat nog niet altijd zeggen, dat zij goed zijn, heel vaak zijn ze dan houterig; het smakelijkst zijn de middeldikke. Vanuit een vliegmachine? Neen, die is voor ons doel niet noodig. Wie voor zijn genoegen naar Nijmegen of Arnhem is geweest zal waarschijnlijk niet ver zuimd hebben, daar de Belvedère te beklim men. En is men eigenlijk wei te Rotterdam ge weest, als men niet van het Witte Huis af een blik op de rivier en de havens heeft geworpen. Maar wat voor die plaatsen geldt, is. ook van toepassing op ons Groenendaal. Wjj bezitten hier een Belvedère, die echber door de inwoners enzer gemeente al te schaarsch bezocht wordt. Men vermoedt blijkbaar niet, welk een schoon panorama zich daarboven voor het oog ont rolt. Welk een genot, den blik te laten weiden over de duizenden boomtoppen, over het dak van groen in velerlei tinten. Hoe mooi is het uitzicht over het Spaarne, slingerend als een blauw ltat tusschen de frisch-groene weiden. Hier en daar steekt een kerk haar spits tus schen en boven bet. fraaie boomengroen, dat zich zuidwaarts uitstrekt, zoover het oog kan zien. En daar beneden in de Jaagt® het Val kenburgerplein, waarvan de huizen als uit een bouwdoos schijnen neergezet. Wie dit alles nog niet gezien heeft, ga er eens van genieten, 's Morgens, 's middags of 's avonds, altrjd zijn de gedurig van aspect veranderende uitzichten van een wondere schoonheid, en het is een genot, boven op de Belvedère de heerlijke boschlucht in te ade men! Ons mooi wandelbosch in vogelvlucht te zien, is de moeite van het trappen beklimmen ruimschoots waard! GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bjj St. Jozefschool Hee- renweg: een snoeischaar, J. van Nes, Raad huisstraat 48, een jonge pauw, P. Koelemeij, Zandvoortschelaan 159, een colbertjasje, Ren- ke, Heerenweg 192, een jonge herdershond, B. H. Hospes, Amaryllislaan 8 een zilveren broche, *W. Buiten, Drieheerenlaan 28, een padvindersmes, Moone, Iepenlaan 46, een ko nijn, Foure, Oosteriaan 20, een zadeldekje, Rooijers, Valkenburgerlaan 14, een R.K. kerk boekje, Rozema, Voorweg 31, een gouden ring, Bureau van politie, Raadhuisstraat, een spoor wegabonnement, een huissleutel, een notitie boekje en een contactsleutel van een auto. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 1 t/m. 6 Juni genomen 427 douchebaden en 36 kuipbaden. Aan 27 kinderen werd een gratis schoolbad, verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. j Van de gelegenheid tot kosteloos baden op j Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 9 Juni 1930. H. L. F. E. Bauer, Asterkade 27; C. van Altena, Billitonstraat 11; J. H. van den Berg, Const. Huygenslaan 18; N. Corbee, Billiton straat 9; K. Hartog, Landzichtlaan 33; A. J. Rosekrans, Zandvoorlschelaan 171; Th. H. H. Voss, Brederodelaan 9. wmWiM K iffletft, ''////S/A mm. Mat in vjjf zetten. Stand der stukken: Wit: Khl, Da3. Zwart: Kfl, e2. Een leerzaam eindspel van den grootmeester der componisten. EINDSPEL No. 65. In het van 2025 October 1930 te Stockholm gehouden meestertournooi, ontstond in de party E. D. Bogoljubow (Triberg)I. Kashdan (Amerika) de volgende stand na den 20sten zet van Zwart (Kg8f8): ABRAHAM LINCON EN DE ADEL. Een Pruisisch luitenant, die wegens schulden zijn vaderland had moeten verlaten, wist audiën tie bij den President te verkrijgen en ontving van hem de belofte, dat hij, daar hij overigens een verstandig en geschikt mensch scheen te zijn, hem een luitenantstplaats bij de ruiterij zou bezorgen. Hierover zeer voldaan, meende hij ook niet te moeten verzwijgen, dat hij tot een der oudste adellijke geslachten van Pruisen behoorde. „O", zei de oude Abraham, „o, dat zal geen beletsel voor u zijn om vooruit te komen". NIEUWE UITGAVEN. Gids voor de Veluwe. Bij de firma A. J. Wuestman te Harderwijk verscheen een nieuwe ..Gids voor de reis naar en het verblijf op de Veluwe". Het hoekje, in handig formaat bevat duidelijke aanwijzingen voor reizen per hoot of per trein naar de Ve luwe, opgave van verschillende uitstapjes en fietstochtjes, autobusdiensten, aanwijzingen betreffende kampeerterreinen in de gemeente Harderwijk, Apeldoorn, Ermelo en Putten, een lijst van aanbevolen pensions en goede adres sen op de Veluwe, enz. Een kaart van de Noord-Veluwe verhoogt de bruikbaarheid van het boekje, dat op aanvraag gratis en franco is te bekomen bij de uitgeefster en aan het kantoor van de Stoombootmaatschappij „Hol- land-Veluwe-lijn", De Ruyterkade Steiger B te Amsterdam. ONS MOOIE GROENENDAAL. Het bosch in vogelvlucht. Groenendaal is weer in feestdosch. Het jon ge blad van hoornen en heesters in groote ver scheidenheid is nu op zijn mooist, en een wan deling door ons mooie bosch is in dezen tijd van het jaar een der heerlijkste genietingen die men zich kan voorstellen. Maar wij, Heemsteders, als wij tenminste de moeite nog doen, een wandeling onder het heerlijke lommer te maken, zien Groenendaal in den regel toch niet irj zijn volle schoonheid. Hoevelen onzer hebben het bijvoorbeeld nog nooit in' vogelvlucht gezien. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. A. Hoekendijk en G. C Koudijs; J. H. HoogeStegnE. M. Wittev'een. Getrouwd: W. J. de Koek v. Leeuwen en J. A. Th. gravin v. Hogendorp; Th. C. Nieuwen- huizenA. M. Dames. Bevallen: J. G. Honingv. Beek_ zoon; M. B. Beliënv. Steijn, zoon. Overleden: J. A. Noë, 61 jaar, geh. met A. W. van Koten. H. P. C. Woensdagavond werden te Groenendaal de volgende wedstrijden gespeeld: H.P.C. II—Neptunus H 3—0. H.P.C. verschijnt als het volgt: J. Schutter. B. Bal J. Zadel. D. Wesselirg. F. Heerkens Thijssen. J. Stuifmeel. Kort na het begin, doelpunt Stuifmeel voor H.P.C. uit een fout in de Neptunis achterhoede. 10. H.P.C. blijft nu aanvallen, doch er komt voor rust geen verandering in de stand. Rust 1—0. Kort na de hervatting weet Heerkens Thijssen voor H.P.C. te doelpunten, met een onverwacht hard schot. 20. Wanneer D. Wesseling naar Stuifmeel plaats, doelpunt deze de derde goal. 30. Kort hierop Puit scheids rechter Boeree het einde. H.P.C. UI—D.W.B. II 3—0. De zeventallen verschijnen met de volgende opstelling: H.P.C. IH: Hulsstede. Dekker. B. Molenaar. R. Kemper. Ch. Kemper. O. v. Wijk I. C. CoUet. "feroerse. v. d. Boorn, Knol. De Zeeuw. v. Rijn. Seubering. D.W.B. H. Andel. In 't begin gaat de strijd vrijwel gelijk op. Eenige aanvallen van H.P.C. leveren geen re sultaat op. Kort voor de rust zwemt Dekker op en plaatst goed naar J. Collet, die z'n plicht doet. 10, Rust 1 0, Na de hervatting weet Ch. Kemper zich vrjj te maken en doelpunt onhoudbaar voor H.P.C. 2—0. Een hard schot van J. Collet, werkt de keeper niet voldoende weg, zoodat de zelfde speler nogmaals een schot kan lossen, dat be ter doel treft. 30. Er komt hierna geen ver- an-lering meer in de stand, zoodat het einde met 3—0 komt. Er volgde: 21. Lc2, Df6; 22. Pd2, Td2:l; 23. Dd2:, Df3; 21. Le4, Le4:; 25. Te4:, Dc4: en Wit gaf na den 37en zet de party op. De bekende meester Dr. S. Tarrasch heeft ontdekt, dat Wit (Bogoljubow in bovenstaan- den stand had kunnen winnen door 21. DdlX Ö6Ü en wel als volgt: 21Le7d6; 22. Pf3g5, Lb7d5 (anders volgt Pe6t); 23. T.a. 1—dl, Ld6e724. TdlXd5, Td8xd5; 25. Pg5Xh7r, Kf8Xf7; 26. Lb3Xc4, enz. (Op 21. Td8Xd6 volgt 22. Lb3Xc4, Lb7Xf3; 23. Telxe7!l). OPLOSSING PROBLEEM No. 301. (J. E. Cauveren). Stand der stukken: Wit: Kg7, Ddl, Pd8, Pe2, d3, g3, g6. Zwart: Ke5, Td5, Lh5, c3, c5, d6, e3. 1. Fe2d4 enz. Goede oplossing ontvangen van: H. de Ruyter te Bloemèndaal; F. Brandon en H. W. van Dort, heiden te Haarlem; P. Mars te Sant poort. H. F. C. „HEEMSTEDE". J.l. Zondag speelde het le van Heemstede tegen het 2e van Heemstede te Halfweg voor de seriewedstryden van deze vereeniging. Het le. welke met 4 invallers verscheen, kon het ternauwernood tot een geiyk spel brengen, en nog wel door een strafschop in de laatste minuut; de verlenging van 2x7% minuut bracht geen verandering. Door het nemen van 5 strafschoppen, moest een beslissing gebracht worden. Het le kon deze beter benutten dan het 2e, zoodat Heemstede I de 2e ronde bereikte, welke vermoedelijk 21 Juni gespeeld wordt. VISCHWEDSTRIJD. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan heeft de vischclub „De Dageraad" een visch- concours georganiseerd op a.s. Zondag. Deelnemende vereenlgingen zijn Morgen stond, Heemstede. Morgenstond, Haarlem Noord en de Haarlemsche clubs (T)e (L)aat (O)ntwaakt, De Lustige Hengelaar, Vischlust en de Rietvoorn. Gevischt wordt op Witvisch in den Ring vaart tusschen Lisse en Hiilegam, aanvangen de des morgens om 5 uur aan den brug te Lisse, waarre 2 X 1% wordt gevischt. Als pryzen zyn beschikbaar gesteld: le pr. Verz. beker. 2e pr. Groote Lauwer krans. 3e pr. Groote Tak. 4e pr. Kleine Tak. 5e pr. Groote Zilv. medaille. 6e pr. KI. Zilv. medaille, terwijl voor de held van den dag een zilv draagmedaille is beschikbaar gesteld Des avonds om 8 uur heeft de prijsuitreiking plaats in café Valkenburg, Valkenburger plein. DUIVENSPORT. „GEVLEUGELDE VRIENDEN". Zondag werd deelgenomen aan de groote vlucht vanaf Orleans, een afstand van 532 K.M. Van deze vlucht, Waarbij een fraaie beker was te winnen, was begrijpelijk veel animo. Hieraan nam het beste van het beste deel. En dat bleek ook wel, want losgelaten om 6.45, arriveerde no. 1 reeds om 1 uur 29 min. 21 sec., een snelheid aizoo van circa 1316 M. per minuut. N. Leuven werd de gelukkige bekerwinnaar, hoewel de concurrentie groot was, want d laatste prijswinnaar was al binnen om 1 uur 53 min. 55 sec. De uitslag was: 1.. 2. N. Leuven; 3, 4, 5, A. v. Zadel; 6. W. Eek hof; 7. J. G. v. d. Meer. As. Zondag wedvlucht van ■mvj v" aistand 332 K.M, r

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 5