Nieuwe Avonturen van Mijnheer Pimpelmans. 8ste Jaargang. Eerste Heemsteeclsche Courant. 17 Juli 1931. Tweede Blad No. 28. LOSSE BLAADJES. Examen. Brokjes Levenswijsheid. Ons gezichtsveld. SCHAAKRUBRIEK. m:n m §rnH Jm VW'W." Met de mooie zomerdagen Is de tijd ook weergekeerd, Dat de eene helft van 't menschdom D'andere helft examineert. 'tls een tgd van angst en beven Na het maandenlang gevos. En trotseeren der verlokking: Zee en strand en duin en bosch. Zie de kudde samen hokken Voor den ingang van 't gebouw, Zie ze traag naar binnen sjokken Als een stoet in droeven rouw! D'een is kalm en schijnbaar rustig, D'ander zenuwachtig druk. n Derde redeneert: Examen Louter kwestie van geluk! Kijk, ze zitten voor de heeren: 'kHeb er waarlijk meêlg mee, Want mij schiet de tijd te binnen. Toen ik ook examen dee... A. is bleek van de emotie Want hij heeft het 1 eel ijk beet, Kan geen enkel antwoord geven En weet toch, dat hij het weet! B. krijgt purperroode ooren, Schoot daarstraks een reuzen bok! Laat 't je evenwicht niet storen, Kalm meneertje, drink een slok! Eind'lijk is het afgeloopen. D'uitslag is al gauw bekend En je weet, of je geslaagd, of Dat je weer geslagen bent. Arme hopeloos gezakten, 'kReik de hand u in den geest; 'kWeet nog goed, wat lamme dingen Die examens zijn geweest! ol (Nadruk verboden) Een andere uitspraak van Charlie Chaplin, die behalve een kunstenaar ook een wijsgeer is, is het nadenken waard. „De camera", heeft hij bij dezelfde gelegenheid gezegd, „vangt slechts een paar vierkante meter aarde op, maar ze moet altijd op oneindig zijn ingesteld." De camera is het oog van den filmkunste naar. Maar ook het lichamelijk oog van ons al len overziet slechts een klein stukje van het on eindig heelal. Vaak een al te klein stukje, naar ons eigen oordeel. We wilden gaarne een uit gebreider gezichtsveld genieten. Hoevelen onzer klagen over de benepenheid van hun bestaan, dat inderdaad slechts een paar vierkante meter aarde omvat. Wat valt er te zien," te hooren, te beleven binnen de enge grenzen, waartusschen het lot hen heeft opge sloten? Hunkerend staren zij naar den (horizon met zijn verborgen geheimen. Zij zouden op reis willen gaan. willen vluchten naar vreem de landen en verre werelddeelen om iets te er- die groote en onbekende wereld varen van daarginds. Weinigen gelukt het, tevreden te zijn met de wanden van hunne huiskamer, met de weinige straten, welke hun dorp of hun stadje telt. De trek van het platteland naar de wereldsteden is eensdeels uit economische oorzaken te verkla ren, maar de psychologische factor telt toch ook mee. De moderne mensch voelt zich opge borgen in een gehucht, waar hij binnen weini ge dagen uitgekeken en uitgepraat raakt. Hij wenscht opgenomen te worden in den maal stroom van het wereldverkeer. Maar zou hij in die veelzijdige en veelkleu rige omgeving ook inderdaad veel in zich op nemen? Hoezeer stelt een dergelijke verwijding van het gezichtsveld teleur! Het oog raakt vermoeid van het zien en het oor van het hooren, en spoedig blijkt er in al dat buiten gewone ook al weder niets nieuws onder de zon. De camera van Charlie Chaplin vangt slechts een paar vierkante meter aarde op, maar aan die paar vierkante meter aarde heeft hij ge noeg om de sensatie van het oneindige te smaken. Want ook binnen dat kleine bestek openbaart zich de oneindigheid. De oneindigheid is niet slechts een horizon taal begrip, maar zij breidt zich ook verticaal uit. Zij heeft niet louter lengte en breedte, maar ook diepte. In één doodgewonen, simpelen mensch, on verschillig of hg in een wereldstad dan wel in een gehucht woont, snijdt het heden een on eindig verleden en een oneindige toekomst. In dezen mensch zet zich een voorgeslacht voort, dat men zou kunnen naspeuren tot in duizen den en millioenen van jaren. En uit dezen mensch ontspruit weer een toekomst, welker uitgestrektheid eveneens onafzienbaar is. Wie dezen éénen simpelen mensch wil begrijpen en op zijn waarde wil schatten, moet zijn oog op de oneindigheid instellen. Hij moet zich een beeld vormen van het grootsche en weidsche kader, waarin dit eenvoudige stukje leven staat. Voor den natuurvorscher bevat een enkel brok steen een wereldgeschiedenis; hij leest in de lagen en vormen heel de ontwikkelings historie der aarde en bij het ontleden van de bestanddeelen speelt heel het kosmische drama van worden en vergaan zich voor zijn geestes- blik af. De architect ontwaart in een oude hoeve de kunst van het verre verleden; de schilder puurt schoonheid uit een enkelen boomstronk; de dichter hoort in het ruischen van het riet de stem van dc eeuwigheid. Eigenlijk is op een paar vierkante meter voor dengene, die het aanschouwen en het luisteren verstaat, de gansche ruimte en de gansche tijd vertegenwoordigd. Gelijk de wijde hemelkoepel zich in den waterdroppel weer spiegelt, kaatst het oneindige leven van den makrokosmos zich in het benepen oppervlak van den mikrokosmos terug. Wij moeten leeren, ons oog, gelijk Charlie zijn camera, op de oneindigheid in te stellen, Dan zullen een paar vierkante meter aarde ons voldoende zijn, om de diepte van het leven te beseffen en de grenzeloosheid van het bestaan te doorgronden. Dan wordt ons de kleine om geving, waarbinnen het lot ons gedoemd heeft te leven, gelijk de schelp, welke een kind aan zijn oor houdt om het ruischen van den einde- loozen oceaan te beluisteren. Dan zullen wij met Walt Whitman, Ame rika's grootsten dichter, getuigen, dat de majesteit, de schoonheid der wereld sluimerend ligt in ieder atoom en wij zullen niet twij felen aan onze eigen onbegrensdheid, aan de onbegrensdheid van het heelal. Dan zullen ook wij in het innerlijk een dieper innerlijk ver moeden en in het uiterlijk een ander uiterlijk en in elk gezicht een verder gezicht schouwen en in elke stem een andere stem hooren. Want de oneindigheid ligt binnen ons eindig gezichtsveld. H. G. CANNEGIETER door G. Th. Kotman. Nadruk verboden. gang van den toekomstigen huurder verplaatsen, zonder wat menschenkennis en meegevoel. Al leen dan bereikt men, dat de eerste indruk be vredigend is, dus dat de kamer wordt gehuurd, en dat de huurder er zich ook naderhand zoo thuis gevoelt, dat hij er blijft wonen. Als regel is de .gemeubileerde kamer" n.l allesbehalve bevredigend. Gewoonlijk is het de vroegere salon, hetgeen begrijpelijk is, want dat is de kamer, die men het beste kan missen. Bij de poging, uit die salon een zit-slaapkamer te maken, worden onophoudelijk fouten gemaakt. De netjes gewreven meubelen zijn ongeschikt voor dagelijks gbruik. De kroonluchter met vele armen straalt zijn licht uit naar de zoldering, inplaats van op de tafel, wat in een woon- en werkkamer noodig is. En die tafel, waarom vroeger de bezoekers in 'n grooten kring zaten laat men midden in de kamer staan, zonder te bedenken, dat zij daardoor te ver van het raam staat om er aan te kunnen werken bij daglicht. Men legt er een pluche kleed op, dat ontzien moet worden. En uit een voor den huurder niet anders dan dwaze piëteit, laat men de platen en foto's hangen en laat men op den schoorsteen mantel op den ombouw van het spinternieuwe opklapbed en op de étagère allerlei oude snuisterijen staan, omdat die nu eenmaal sinds jaar en dag in die speciale kamer hebben be. hoord. In sommige gevallen neemt men het den huurder soms kwalijk, als hij de meubels anders schikt! Zoolang de „gemeubileerde kamers" zoo Wij ven, kan niemand er zich thuis voelen. Eerste voorwaarde is: geen platen, geen foto's op het eenvoudige behang zal de huurder zijn eigen dingen wel ophangen. En geen snuisterijen, al leen een paar plantjes in de vensterbank, een vaasje bloemen op tafel, een leeslamp naast het bed, een klok op den schoorsteenmantel. Vooral een onpersoonlijk gehouden kamer heeft voor den zoekenden huurder in spé, waarde. Een huurkamer moet neutraal zijn, de huurder zelf moet er de stempel van zijn persoonlijkheid op. drukken. Een eenvoudige, „overzichtelijke" kamer trekt aan. Do huurder kan zich dadelijk voorstellen, hoe hij zijn kamer zal gaan „aankleeden". Be halve bed en kast ziet hij er een aardig open kastje, waar hij zijn lievelingsboeken kan zetten: een sofa en twee stoelen, die samen een gezellig zitje vormen: 'n vroolijk gekleurd, goed wasch- baar kleed op de tafel en niet te donkere gor. dijnen, zoodat de kamer prettig licht is gehou den. Het ideaal is bereikt, als dan de vloerbe dekking nog bestaat uit linoleum en een of meer kleine, gemakkelijke opneembare karpet ten. Zoo'n kamer helpt den huurder, om zich in de vreemde omgeving thuis te voelen. Zoo'n kamer wordt verhuurd! (Nadruk verboden.) KLEINE WENKEN. Als de muur brokkelig is of als men Iets zwaars wil ophangen, wordt het van tevoren gemaakte en met water bevochtigde gat voor de spijker opgevuld met een dik papje van gips met water. In het nog vochtige gips wordt dan de spijker geslagen; men kan ook een puntig stukje hout in het gips slaan en in het hout dc spijker. Het gips moet goed hard zijn, voordat de schilderij er aan wordt opgehangen. Als leeren overtrekken van stoelen dof worden of beginnen te kreuken, moeten zij worden op- gewreven met watten, die in eiwit zijn gedoopt, j EEN GEZELLIG IIUIS DE TAAK DER HUISVROUW. De gezelligheid van het huis hangt bijna uit sluitend af van den smaak en den zin voor orde van de huisvrouw. Haar taak is het dan ook, de gezelligheid van het huis aan te kweeken en het te maken tot een plaats, waar rust en aflei- leiding is te vinden voor den man, die vermoeid van ziin werk thuiskomt, tot een plaats, die een gezonde en vroolijke omgeving biedt voor haar kinderen. De huisvrouw heeft grooten invloed op de keuze der inrichting, terwijl haar prakti. sche zin voor elk stuk de juiste plaats en het het juiste gebruik ziet. De moderne huurwonin gen der groote steden zijn uit den aard der zaak alle volgens bepaalde schema's gebouwd, nuch ter en gelijkvormig. Het is het werk van de huisvrouw, één van die vele woningen te maken tot een werkelijk tehuis, dat aan de bijzondere behoeften van een bepaald gezin voldoet en on gemerkt prettig en gezellig aandoet. Daarvoor behoeft zij niet eens zooveel uit te geven. Moet zij nieuwe meubels koopen, dan kan zü voor betrekkelijk weinig geld (en met veel overleg) verwonderlijk goed slaglen. Heeft zij werkeiijk goede, oude erfstukken van de familie over, dan zullen de mooi gewreven mahonihou. ten meubels, de diepe ouderwetsche sofa's 'dub bel gewaardeerd worden. Moeilijker wordt de zaak, wanneer het geen meubels zijn uit dien praktischen en gemoedelijken ouden tijd, maar wanstaltige producten van de daarop volgende overgangsperiode met tal van hinderlijke, ge wrongen en ingewikkelde versierselen. Dan moe ten er radicale maatregelen worden genomen. Die kosten niet eens veel geld. Men laat een voudig een goede meubelmaker komen. Alle stof verzamelende versierselen zijn spoedig weg genomen, en men krijgt de meubels in hun een- voudigen, oorspronkehjken vorm terug. Met blijde verbazing zai iedereen de verandering begroeten, doch niemand is zoo verheugd als de huisvrouw, die jaar op jaar vele uren van onvruchtbaar werk heeft moeten opofferen aan -het stofafnemen. De meubels zijn een groote factor in het huis, doch ze zijn niet het eenige. Licht en zon, bloemen, lichte gordijnen, vroolijke kleedjes, kus. sens en lampekappen, allerlei sctijnbare klei nigheden werken mee om een gezellig ingericht huis te verkrijgen. De huisvrouw kan beter voor dit alles zorgen dan iemand anders, want zij brengt het grootste gedeelte van den dag in het huis door en heeft dus meer gelegenheid om op te merken wat hier ontbreekt, wat daar ver beterd moet worden. Het dageliiksch gebruik leert haar, welke weg zij moet kiezen; 't eigen werk aan de inrichting geeft voldoening. Bijna alle vrouwen houden van handwerken, waar door zij zich altijd kunnen bezighouden en stukje bij beetje dingen kunnen vervaardigen, die hun huis aantrekkelijker maken. Zoo wor den soms de kunstigste kleedjes gemaakt of kleine tapijtjes voor de erker, voor de schrijf.jgemaakt op een eikenhouten tafel, kan men deze, tafel, die niet onderdoen voor echte tapijten. met brandspiritus weer wegkrijgen. Is de tafel wjt. 1 9dl' Ook eenvoudige handwerken kunnen een mooi j echter gevernist, dan is het vernis verdwenen i - <- h effect teweeg brengen; van bonte wol kan men jdoor de hitte en moet de plek opnieuw behan- I (Ha an ia) Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. PROBLEEM Nr. 807. A, Volkman» (Emmerik) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kc3, Df7. Pf6, b5, g3. Zwart: Ke5, e6. PROBLEEM Nr. 808. A. N. Lebedeff (Leningrad) Mal in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kal, Ta2, Tc7, Lc2. Lc3. Zwart: Kcl, Dh8, Th5. Th6, b4, g7. PARTIJ Nr. 133. Als een warme schotel een witte kring heeft; -amooirt. rtn aar, aikanbmifeu tafel, kn.vt men deze! P Jgespeeld te Amsterdam 87. Na veel geworstel met de zwijnen Zien z'eindelijk de stad verschijnen; Maar nu komt op den hoek, o pech, Opeens een fietser in den weg, Zoodat z'om botsing te vermijden, Een opgebroken straat inrijden! 89. De auto huppelt ais een bok, En vliegt weer verder. Door den schok Heeft de chauffeur een duik genomen En is in 't front terecht gekomen; Hjj schopt, terwijl hij daar zoo ligt, Precies den boer in zijn gezicht allerlei voorwerpen breien of haken, die zoo'n Leid worden met vernis van dezelfde kleur, vroolijke aanvulling van de inrichting vormen; met eenvoudig borduurwerk kan men aardige! week varkensvet gemengd met paraffine is kleedjes en kussens versieren. Niet elke huis--een uitstekend mid-del om tegels op te wrijven, vrouw kan hiervoor tijd vinden, doch dan is ei' Het neemt bovendien vrijwel alle vlekken weg. toch nog veel te maken van de smaa'. olie pro- j Men beproeve het echter eerst op een klein ducten der industrie: vroolijk gestreepte stoffen, gedeeive van den vloer, omdat het deze soms die niet verschieten, ook niet door dc zon, be-hinderlijk glad maakt. drukt linnen laten zich gemakkelijk verwerken! (Nadruk verboden.) -tot mooie gordijnen, kussens en kleedjes, die vooral bij de lichte rieten meubelen zoo aardig staan. Wat is het overigens jammer, dat men deze prettige, gemakkelijke rieten meubelen nog altijd verbant naar balkon of vestibule en ze voor do kamers niet a.ls volwaardig beschouwt. In een gezellige woning moet ook aan de le vende natuur een plaats worden ingeruimd. Niet iedereen is in de gelegenheid om dieren te houden, doch planten en bloemen mogen ner gens ontbreken. Eigenlijk moesten er in elke kamer er een paar staan, zelfs op de schrijftafel in de studeerkamer. En voor alles op de etens- tafel! Het kost heusch niet zooveel werk en wat verandert de heele kamer er niet door! Zelfs in den winter kan men nog genieten van hyacinthen in glazen of van kleine roode cn witte primula's in poreeleinen potjes, waar men maanden lang plezier van heeft. In de lente vult men de vazen met wilgenkatjes of sneeuw klokjes, 's zomers met eenvoudige veldbloemen, in den herfst met heide, bonte bladeren of tak ken met bessen. Zoo wordt ook bij de kinderen liefde gewékt voor bloemen, die de aantrekke lijkste versiering van een huis zijn. Een plank met bloempotten in de kinderkamer is een bron van vreugde; de kinderen kunnen sierboonen en Oost-Ind. kers placten en met aandacht den groei van de planten volgen. En de heeie kinder kamer doet prettig en vroolijk aan als daar voor de lichte ramen een rij bloeiende planten staat. Met deze middelen is elk huis gezellig te ma ken, hoe klein of hoe groot het ook is. Het komt er slechts op aan, kamer voor kamer te veranderen, te moderniseeren, op te fleuren en aan te passen aan de behoeften van het dage- iijksch leven. Dag aan dag werkt de huisvrouw met lust cn liefde aan deze taak, niet altijd met haar handen, dikwijls alleen door rond te kijken, na te denken, te overleggen. (Nadruk verboden.) Zwart: ér. M. Euwe. (Amsterdam) NIMZO-INDISCH. NIEUWE UITVINDINGEN. Een bekend Zweedsch me taai kundige, Harden, verbonden aan het Stockholmsche Me- taalkundig Instituut, is er dezer dagen in ge slaagd een nieuw aluminium-alliage samen te stellen, dat hij „Cromai" heeft genoemd. Het metaal is van buitengewone kwaliteit en ver- senigt groote hardheid en spankracht met het lichte gewicht van aluminium. De uitvinder is door een speciaal gepatenteerd proces in staat geweest het probleem op te lossen van een wieuwelling van aluminium en chromium, een probleem, dat te voren nooit voldoende kon worden opgelost tengevolge van de moeilijk heid veroorzaakt door de groote ongelijkheid in soortelijk gewicht tusschen deze twee meta len. „Cromal" bevat, behalve aluminium, 2 tot 4 pCt. chromium met kleine hoeveelheden nik kei en mangaan. Het bezit een spankracht van 36 tot 43 K G. per vierkante millimeter en een merkwaardig hoogen graad van hardheid, ge lijk aan die van hard staal en biedt tevens grooten weerstand tegen uitbijten, zooals aan getoond is door middel van uitgebreide proeven met sodaoplossingen en zout water. Het metaal is vooral geschikt voor gietwerk en heeft een smeltpunt van 700 graden C. Door zijn groote strekte, klein gewicht en groote onaantast baarheid verwacht men, dat cromal van groote beteekenis zal zijn voor verschillende takken der metaalnijverheid zooals vliegmachines, pro pellers, onderdeden van motorbooten en mo torrijwielen, lichte zuigers enz. 88. De straat werd juist geasphalteerd En was met koolteer dik besmeerd; Heer Pimpelmans valt plak! er Hij is zoo nijdig als een spin. Want hoeveel moeite hij zich geeft. Hij zit aan d'aarde vastgekleefd. Kijk, daar zit opoe met haar schat: Ze neemt een lekker zonnebad; Haar armen op het lieve wicht, Doet zij haar ouwe oogjes dicht, Maar wordt zoodoende niets gewaar Van 't haar dreigende gevaar „GEMEUBILEERDE KAMER TE HUUR". Als men door de straten loopt, ziet men heel wat van die bordjes hangen. Steeds meer gezin nen moeten er toe besluiten, een van de ver trekken uit het huis aan een vreemde af te staan om een nieuwe bron van inkomsten te verkrijgen. Er hangt voor hen soms veel van af, om een huurder te krijgen, doch wat doen zij om hem aan te trekken? Men bedenke, dat de eerste indruk: het uiter lijk van de kamer, beslissend is. Wat de ideale huurkamer zou zijn en hoe zeldzaam zij is, weet iedereen, die weieens op kamers heeft gewoond en onder de gebreken daarvan heeft moeten lijden. Dit ideaal zal de verstandige kamerver, huurster nastreven. -Men kan zich echter niet in den gedachten- Een nieuwe uitvinding, die oorspronkelijk in Duitschland zou gedaan zijn, wordt uit Ame rika gerapporteerd, die groote verbazing heeft gewekt. Het betreft een nieuw soort lamp voor X- stralen, die in staat is een soort gamma-stralen op te wekken, wier uitwerking gelijk is aan de uitstraling van 100.000 gram radium, een hoeveelheid welke waarschijnlijk op de geheele wereld niet aanwezig is. Rechter: „Waarom heb je de gevonden por tefeuille niet bij de politie gedeponeerd?" Verdachte: „Voor drie gulden zal ik naar de politie ioopen! Dat zou ik nog niet eens ge daan hebben al hadden er dertig gulden in gezeten!" 1. d2—di Fg8—fc> 2. c2c4 e7e6 3, ?blc3 Lf8—b4 4. Ddlc2 d7—d5 5. c4Xd5 e6Xd5 6. Lelg5 Dd8d6 7. Lg5Xf6 Dd6Xf6 8. a2—a3 Lb4 X c3f 9. Dc2Xc3 oo 10. e2e3 c7c6 11. Pgl—f3 Lc8—f5! 12. Lfle2 Pb8d7 13. OO c6c5 14. b2—b3 Ta8c8 15. Tfl—cl Df6b6! 16. Pf3d2 c5Xd4 17. Dc3Xd4 Db6Xd4 18. c3Xd4 Pd7—f6 19. f2—f3 Lf5c2! 20. Tala2 Lc2—f5 21. Ta2—al Remisei Door herhaling der zetten Lc2, Tal. onze grootmeester met Zwart speelde, kan hij deze eerste remise een succes noemen. OPLOSSING PROBLEEM Nr. 804. (Dr. C. J. Cornells) Stand der stukken; Wit: K6h, Ld3, Lf8, Pf4, Pg3, d2, g6. Zwart Kf6. 1. Pg3fl, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. Dort, te Haarlem; P. Mars t: S.int- poort. CORRES I'ONDENTIE, Bloemendaal. H. de R. Op 1. Lc5. Ke5; 2. Le2 antwoordt Zwart niet Kf4:, maar Kf6 en mat volgt niet. Twee Schotten treffen elkaar op straat. Nauwelijks bemerkt de eene, dat de andere nog al aardig onder den invloed is, of hij haalt een één-£ banknoot uit zgn zak. „Hier Mac", zegt hg, terwijl hg den ander de banknoot in de handen duwt, „hier zijn die twee pond die je nog van me krggt!" TROUWE VRIENDSCHAP. 11 uur in den avond. Mildred is bezorgd, dat haar man iets met de auto is overkomen en zendt daarom naar vijf van hun vrienden, die aan den grooten autoweg wonen, een tele gram: „Jack is niet thuisgekomen. Heb je hem misschien gezien?" Een minuut of tien later arriveert echter haar man, die een half uur oponthoud heeft gehad, door een kleine motor panne, Den volgenden morgen komen er vijf telegrammen binnen; „Ja, Jack heeft bii mii overnacht". Solidariteit is toch maar alles

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 5