„Special Selecta" WILD. ADVOCAAT Joh. Portegies, GEBR8. REE Ferste Heemsteedsche Courant. „'T RAEDTHUYS" - Raadhuisstraat 46 - Tel. 28264. BURGERLIJKE STAiSD. TOONEEL. PREDIKBEURTEN. UIT BOEK EN BLAD. Luxe- en Orthopedische Schoenmakerij. ALLE SCHILDERWERKEN. Sigar enmagazijn „SELECTA ATTENTIE Er zijn wel andere, doch geen betere. Neemt proef I Neemt proef C, J. P. VAN SCHAIK VAN HUISi JANSEN M. r. KOM S M PRIMA KWALITEII. BILLIJKE PRIJZEN. Gierstraat 39, HAARLEM Telefoon 10133 Dit jaar geen catarrh f 322^ Gegaraedeerd zuiver, bereid van versche inlandsche eieren en prima Brandewijn „DE LEGGENDE HEN" per ilesch f 1.85, per H Hesch f 0.95 ,,'T RAEDTHUYS" per flesch f 2.10, per tlesch f 1.10 Aanbevelend F. H. KLUËN. LICHT WEEK IN HAARLEM. De Haarlemsche lichtweek is op het oogen- blik wel de groote gebeurtenissen, waar ieder over spreekt. En geen wonder, want het resul taat van maandenlange voorbereidingen mag waarlijk gezien worden! Op origineele wijze zijn de straten met reus acbtige verlichte tulpen en narcissen versierd, terwijl op andere plaatsen lichtzuilen en licht bakken de aandacht trekken. Maar het mooiste daarover bestaat nagenoeg geen meeningsver- schil zijn wel de verschillende gebouwen, die des avonds in een zee van licht baden en tegen den donkeren achtergrond een zeer bijzonderen aanblik opleveren. Velen die overdag onverschil lig langs de mooie oude gebouwen loopen, waar aan Haarlem zoo rijk is, staan des avonds opge togen van de zeer bijzondere schoonheid te ge nieten, die de verlichting aan deze bouwwerken geeft Hoe prachtig zijn niet de toren van de oude St. Bavo, de Bakenesser kerk en de Nieuwe kerk; welk iea feeërieken aanblik levert ook het Gouvernementsgebouw op, dat als een sprookjes paleis uit de duisternis schijnt op te rijzen! Hoe vol bekoring is de aanblik op de verlichte Waag en Teylers Museum, gezien van den over kant van het Spaarne, waarin deze gebouwen weerspiegelen en hoe overweldigend is de ver lichting van de Groote Markt met zijn Vleesch- hal en Raadhuis. Het is onmogelijk, den indruk te beschrijven, die dit alles op aen toeschouwer maakt. Woorden schieten hier te kort; men moet het zelf gaan zien. En over belangstelling heeft de Spaamestad waarlijk niet te klagen. Hieronder volgt een overzicht van de voor naamste verlichte gebouwen, pleinen en straten. Groote Markt, Stadhuis, Hoofdwacht, Groote Kerk, Vleeschhal, Jansweg, Stationsplein, Ken- nemerbrug, Cronjéstraat, Paul Krugerstraat, Kruisweg, Kruisstraat, Nieuwe Gracht. Kinder- huisvest, Kinderhuissingel, Zijlbrug, Hofje in de Barrevoetestraat, Nieuwe Kerkstoren, Stads schouwburg, Houtplein, gebouw Provinciale Griffie, Groote Houtstraat, Kleine Houtstraat, Waag, Teylerstichting, Bakenesser-Kerktoren, Spaarnwouderstraat, Amsterdamsche Poort, Am sterdamstraat. Mogelijk is deze opsomming nog niet volledig, maar wie dit alles heeft aanschouwd, zal zeker niet onvoldaan naar huis terugkeeren. De Haarlemsche lichtweek mag waarlijk in alle opzichten een succes genoemo worden, waaraan duizenden een schoone herinnering zullen bewaren! AUTO-ONGEVAL. Woensdagmorgen had op den Heerenweg een auto-ongeval plaats. Een vrachtauto van den heer Hulsebosch uit Bloemendaal, bestuurd door J. F. reed, beladen met een groote hoeveelheid grint op den Heerenweg. Bij de Adriaan Pauw laan slipte de auto en reed met groote kracht tegen een boom aan. Door den schok schoof het grint naar voren en drukte de cabine gedeel telijk in elkaar, waardoor de bestuurder, be nevens zijn neefje, dat naast hem zat, bekneld raakten. De schok was zoodanig aangekomen, dat de bestuurder bewusteloos achter het stuur wiel zat. Beide gewonden waren spoedig uit hun benarde positie bevrijd en werden later naar het St. Elizabeth-Gasthuis vervoerd. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 130 aanbie dingen in van werkzoekenden, t.w. grondwerkers 20 metselaars 3 schilders 7 timmerlieden 11 opperlieden 14 bloemist-arbeiders 14 losse werklieden 48 werkzaam in andere beroepen 21 GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij F. Burger. Kastanje laan 33, een grijze ceintuur; Aukers, Schouw- broekerstraat 15, witte handschoenen; H. Mee- renburg, Achterweg 5, een portemonnaie met inhoud; A. de Boer, Wilhelminaplein 1, een zwarte ceintuur; T. Saarloos, Herfstlaan 1, een damestasch; Kampman, Van Alphenlaan 5, Aer- denhout, een dames-armbandhorloge; Vermeer, Achterweg 13, een bruine muts; Van Deventer. Zandvoortschelaan 141, een regenjas; A. v. d. Werff, Javalaan 33, een zilveren vulpotlood; Wed. Driessen, Bankastraat 77, een zegel ringetje; Adrian, Tempelierstraat 11, Haarlem, een gouden manchetknoop. Bureau van politie, Raadhuisstraat, contact sleuteltje. een halsketting en een steeksleutel van een auto. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN gedurende het tijdvak 14 t.m. 20 October '31. J. S. Cats, Ja^ob van Ruisdaellaan 2; M. van der Eerde. Vondellkade 16, P. J. Eijke, Ma- doerastraat 15; J. S. F. Gans, Oude Posthuis- straat 24; J. G. Goedkoop, P. C. Hoofdkade 3; J. D. Lefler, Zandvoortschelaan 25; D. Lijnzaad Spaarnzichtlaan 11; J. Timmers. Brederolaan 21; J. Tujjn, Borneostraat 35; Th. Dantuma, Heemsteedsche Dreef 41. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 12 t/m. 17 Oct. genomen 574 douchebaden en 46 kuipbaden. Aan 17 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos Aden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 8 volwassenen gebruik gemaakt Vereenvoudigde spelling. DE ZWARTE LIJST DER HEEMSTEEDSE MELKSLIJTERS. Naar aanleiding van het besluit der melkhandelaren, om levering van melk te weigeren aan niet-be talende klanten, ontvingen wrj de volgende dichterlijke on b e- ming. In Heemstede is de melkboer Een heel sekure vent, Hij levert „zwakke" klanten Ook nog niet voor één cent. Als iemand „afgebrand" zit, Zijn melk niet heeft betaald, Moet hjj maar zien, bij wie hij Voortaan zijn melkje haalt: Als een melkboer naar de duiten Van een klant heeft moeten fluiten. Wordt die klant, 'tis heusch geen pret Op de zwarte lijst gezet. In Heemstee waakt de melkboer Angstvallig voor zijn geld, Hij is op zwakke klanten Volstrekt dus niet gesteld. Als iemand bij een melkboer Met geld zit in de beer, Dan schenkt een ander boertje Geen druppel melk hem meer. Als een klant hem heeft „genomen", Blijft de melk niet langer stromen. Want de klant is opgelet! Op de zwarte lijst gezet. In Heemstede waakt de melkboer Voor zijn belangen fel; Tot fles-melk-flessentrekker Zegt hij: Ik dank je wel! Je hebt bij mijn kollega Je reek'ning niet voldaan; Van mij nu melk betrekken? Neen vrind, dat zal niet gaan. Neen, we zijn geen idioten, 't Kraantje blijft voor jou gesloten; Hoe 't om witte melk ook krijst Jij staat op de zwarte lijst!" Ph. C. lINÜfcZOINDLN SlUKKfclN. (Buiten verantwoording der rteoactie.j Getrouwd: L. C. Oonderstal en J. A. Herweijer Jac. v. d. Brink en H. Teeuwkens; Th. G. Nun- nink en P. E. M. Mooren. Ondertrouwd: J. F. PhilipsH. M. A. Krle- gen; A. D. v. Kooten en G. D. Hekket. Bevallen: W. B. Kuiper3tierman (d.D. M. G. NijmanChristen (z.l. Overleden: J. Schouten 81 j.; G. M. V. d. Velden, 76 J.; Wed. G, W. v. Riet—Paap. INGEZONDEN. M. de Redacteur. Verzoeke plaatsing van onderstaande, als ant woord op het door A. B. lngezondene in de E. H. C. van 16 October. A. B. schijnt nog een nieuweling te zijn in deze al naar ik ai eens gehoord heb, oude kwestie. Reeds jaren terug is op deze zaak de aan dacht gevestigd. Reeds jaren terug waren hier grootsche plannen in bewerking om iets monu mentaals te zetten, zelfs van particulieren, en dan noemde men mij de namen van Gebr. v. d. Pol en den heer H. Brouwer. En als er maar even een kansje was geweest dat het rendabel te maken was, dan had er al een gebouw ge staan. En -waar stuitte hej, altijd op af? Dat geen der vereenigingen die er gebruik van zouden kunnen maken, en dan in hoofdzaak de muziek- vereenigingen Eensgezindheid en Excelsior, de Tooneelvereeniging „Tot Nut en Genoegen", geen enkele verbintenis van beteekenis konden aangaan, omdat zij vrijwel allen op een ledige bodem der schatkist grabbelen. Nu de vraag of de gemeente te arm of te achterlijk is. Deze vraag van A. B. getuigt weer niet van groote kennis van zaken. Mag de gemeente maar over groote sommen beschikken, door de belastingbetalers opgebracht ten pleiziere van enkelen. Dit woord „enkelen" zal A. B. wel als iets heel ergs in de ooren klinken. Zeker, er „was" voorheen niet veel gelegen heid en de tooneelvereeniging „Tot Nut en Ge noegen", waar A. B. blijkbaar zeer nauw in be trokken is, moest zich behelpen met het aar dige maar kleine zaaltje in café Restaurant „Lommeroord". Maar was dit nu „zooveel" te klein? Twee jaar geleden, zoo vertelde men mij van zeer wel ingelichte zijde, zou„T. N. en G." een stuk prolongeeren, maar die tweede avond was zóó slecht bezet, dat men geen tweede opvoe ring meer aandurfde. Ik geef gaarne toe, dat „Dreefzicht" bij de viering van het 10jarig bestaan van T. N. en G. geheel gevuld was, dus pl.m. 400 plaatsen bezet waren, maar hoeveel „vrijkaarten" zullen hier bij geweest zijn. En enkel van de viering van een lustrum kan zelfs de gemeente geen apart gebouw zetten. Van andere particuliere zijde heeft deze zaak eveneens reeds lang de aandacht getrokken, en dan bedoel ik hiermede, de directe belangheb benden, de eigenaars van zaken in het café- en restaurantbedrijf. Was A. B. goed georiënteerd, dan kan hij we ten dat ondergeteekende, eigenaar van cafe- restaurant „Hof van Heemstede" niet enkel .grootsche plannen heeft", maar die ook al aan het uitvoeren is. Eerstens door zijn twee zalen tot één geheel gemaakt te hebben, waardoor ruim berekend 250, zoo noodlg circa 300 stoelen te plaatsen zijn, maar tevens aan deze zaal een tooneel aan te bouwen over 5 M breed, 4.80 M. diep, waar van de uitvoering reeds is uitbesteed, terwijl ook voor een uitstekende garderobe en overdek te fietsenstalling gezorgd wordt. Dit eerste plan is, mits het levensvatbaarheid heeft, nog tot grootene uitbreiding geschikt. Zelfs tot 6 a 700 zitplaatsen. Zie, A. B is hiermede het door U bedoelde vraagstuk niet voldoende opgelost? Zeker, er zullen zich wel eens omsta rdigheder voordoen dat zulk een zaal dan nog te klein is. maar dit zal dan wel tot de zeldzaamheden behooren. En dan vtor die uitzonderingsgevallen maar 'naar een concertgebouw. Dit acht ik m.i. beter dan dat de vereenigingen, die de groote kosten van een groote zaal toch niet kunnen betalen, nog afgezien van die groote zalen toch niet te kunnen vullen, zouden moeten wegkwijnen aan ..geldarmoede wat een beslist gevolg zou zijn van „een groot en monumentaal gebouw. J. HANSKAMP TOONEEL-Um OERING ST. JOSEF's GEZELLEN. Het Bange Wonder. In het R.K. Vereenigingsgebouw gaven Zon dag-avond de St. Josef's Gezellen een opvoering van „Het Bange Wonder". Over den inhoud van .lit stuk het volgende: Jan Kremer, een gepensionneerd beambte, wil voor zjjn zoon Gernt een zaak in manufacturen .vernemen, maar mist daartoe het noodige geld. Bij de besprekingen tusschen vader en zoon is Kapelaan Wolters tegenwoordig, die bij het af scheid nemen hen moed inspreekt met de woor den: „Wie weet, gebeurt er nog een wonder". Even later kijkt de vader uit het raam en ziet, dat een jonge man een brief verliest. Hij snelt naar buiten, raapt deji brief op, doch de ver liezer is nergens meer te zien. In de kamer teruggekeerd, bekijkt Kremer zjjn vondst nauw keuriger: het blijkt een aangeteekende brief te zjjn. De verzoeking wordt hem te sterk; hij opent den brief, die duizend gulden blijkt te bevatten en plotseling schieten hem de woorden van den kapelaan in de gedachten. Vrij naïef gelooft hij thans aan een wonder, sust op deze wijze zijn geweten in slaap en behoudt het geld. Hij weet echter zeer goed, dat hij een misdaad begaat, wat wel hieruit blijkt, dat hij de her komst van het geld voor zijn zoon verzwijgt. De zoon, eep jongen met een goed en mensch- lievend karakter, wat wel blijkt uit het feit, dat hij de zorg voor een ouderloozen knaap op zich neemt, breekt er zich het hoofd niet mee, waar het geld vandaan komt en trekt in de zaak, die onder zijn beheer uitstekend floreert. De misdaad van den vader echter heeft groote gevolgen. Het verloren geld was bestemd voor ondersteuning van een arm gezin, waarvan de vrouw nu door ondervoeding sterft. Het toeval wil, dat de verliezer als bediende bij Gerrit in den winkel komt en weldra weet nu de vader, wat hij heeft aangericht met zijn z.g. geloof in een wonder. De harde woorden van zijn zoon, die eveneens de waarheid verneemt, doen zijn gewetenswroeging nog toenemen, zoodat hjj tenslotte zijn misdaad aan God bekent, wat door den bediende wordt afgeluisterd. Door toedoen van Kapelaan Wolters komt alles ten slotte nog goed terecht. Bijfiguren in dit stuk zjjn oom Teun, een politie-agent, Pietje van Lier, een schooiertje en Dirk Wynands, vriend van Gerrit. Een stuk dus met een uitmuntend gegeven, en juist iets in den trant, zooals de St. Joseph's Gezellen behoeven. Uiteraard had het stuk een sterk Katholieke tendenz, waarmee wij bij de beoordeeling rekening dienen te houden. Het werd vlot gespeeld en allen waren uitstekend In hun rol. Als wvijF*éen' aanmerking zouden maken, zou het deze zijn, dat oom Teun het er wat te dik oplegde en van zijn rol als politie agent min of meer een caricatuur maakte. Dezen ouden verbitterden snorrebaard denk ik mij in eenigszins andere uitbeelding, doch dit is een kwestie van persoonlijken smaak. De meerendeels jeugdige toehoorders gaven door een dankbaar applaus hun ingenomenheid met het stuk te kennen, zoodat de St. Josef's Gezellen op een uitmuntend geslaagden avond kunnen terugzien. J. „FERDY'S BEKEERING". Omtrent dit stuk, dat Maandag 26 October in den Stadsschouwburg door de K. V. Het Nederlandsch Tooneel wordt gespeeld schrijft het Handelsblad: Door het uitmuntende spel der hoofdperso nen. de schilderachtige typeering, door De- fresne's meesterlijke regie, zien wij hier een keurig brok volksleven, zooals de schrijver het zich gedroomd moet hebben, en Cees Laseur, een echte jongen van de vlakte, met zjjn sluike zwarte haren boven zijn bleeke kop, zijn slin gerende loop, z\jn felle vlagen van woede en even plotselinge uitbarstingen van hartelijk heid is een teekenachtige Ferdy. Tourniaire's huurkoetsier is er een die in ieder detail volmaakt mag heeten, die in sluwe gelatenheid en rake humor zichzelf overtreft, een creatie die tot het beste behoort dat wrj ooit van dezen tooneelspeler hebben gezien, in ieder opzicht een schitterende rol. Elk gebaar, elke intonatie, elke beweging van het masker heeft de juiste nuance, ieder woord heeft juist den toon en den nadruk die het behoeft. En het spel dezer acteurs wordt door Magda Janssens als Ferdy's vrouw met verve ondersteund. Ook de andere rollen zijn uitmuntend oezet. De K. V. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft het seizoen in den Stadsschouwburg goed in gezet en haar repertoire met een belangrijke voorstelling verrijkt. Het publiek bracht spe lers en regisseur een langdurige ovatie. De Telegraaf; Stuk en vertooning hebben een zeer voortreffelijken indruk gemaakt. Het zij hier reeds gemeld dat men, naast een mees terlijke creatie van Oscar Tourniaire, uitne mende rollen heeft gezien van Magda Jans sens, Cees Laseur en Elias van Praag: rollen die, samen met Defresne's vertaling en regie, van harte en geestdriftig zijn toegejuicht. Een seizoen-inzet welke een gelukwensch waard is. Utrechtsche Courant: Gespeeld dat er is....! af en toe door enkelen der optredenden niet minder dan phenomenaal. Het tafereel in bedrijf 1 tusschen Cees Laseur, Magda Janssens en Tourniairedaar werd een hoogtepunt van samenspel bereikt, dat wij zonder vrees voor tegenspraak subliem durven noemen. Het publiek was gefascineerd door het over de geheele linie geleverde spel en heeft voor de uiting van zijn waardeering een veilgheids- klep gevonden in een tot vijf- zesmaal „halen" utnoodigend applaus. Gereformeerde Kerk, Heemstede. (Koediefslaan.) V.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond Afdeeling Heemstede—Bennebroek. V.m. 10V& uur, Dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred te Lelden. Met medewerking van het dameskoor. Zaterdag 31 October, 8 uur n.m., Herdenking v. d. Hervormingsdag. Spreker Ds. W. Mackenzie. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur, Ds. M. G. Blauw, Herv. Pred. te Schoten. Kapel Nieuw Vredenhof. Joh. v. Oldenharneveltlaan. V.m. 10.30, Ds. J. v. Dorp, Predikant te Londen. In beide diensten collecte voor het schulddel- ginsfonds van Nieuw Vredenhof. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS, I. Een handige uitgave. Ieder heeft wel eens gehoord van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's Graven hage. Aan deze staats-instelling worden ge gevens verzameld, verwerkt en gepubliceerd over de meest verschillende onderwerpen. Om een indruk te krijgen van wat daar geschiedt, behoeft men slechts de Jaarcijfers voor Neder land of het handige Statistische Zakboekje op te slaan. Wij vinden daar samenvattende ge geveus over het grondgebied van ons land, de meteorologische waarnemingen, de staat der bevolking met cijfers over geboorte en sterfte huwelijken en echtscheidingen, immigratie en emigratie, de physieke toestand der bevolking, haar intellectueele staat, de economische- en sociale toestand met cjjfers over beroepen, loonen, arbeidsduur, werkstakingen en uitslui tingen, arbeidsbeurzen en werkloosheid, vak organisaties, uiterlijke teekenen van welvaart, prijzen, armenzorg, spaar- en leenbanken, ver zekering, de verdeeling van het bezit, en het coöperatie-wezen voorts gegevens over de rechts-bedeeling, de criminaliteit en het gevan geniswezen. volksnijverheid, handel, scheep vaart landbouw en visscherij, het munt- en credietwezen, de betalingsbalans, de verkeers middelen, het staatsbestuur, waaronder de be lastingen, de landsverdediging, enz. Deze lange opsomming is verre van volledig. Voldoende echter om te doen zien, wat er omgaat in het gebouw Aan de Oostduinlaan te 's Gravenhage. Wie cijfers noodig heeft, klopt daar niet spoedig vergeefs aan. Sedert een paar jaar is nu ook het verzame len van gegevens over ons onderwijs aan dit bureau opgedragen. Vroeger zorgde het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen daarvoor. Op den duur kon dit echter gedn bevrediging wekken. De Regeering achtte nauwkeurige kennis van wat er op het gebied van het onderwijs omgaat, zóó belangrijk, dat zij een afzonderlijke afdeeling voor de Onder- wijsstatistiek aan het Centraal Bureau voor de Statistiek verbond, waar door deskundigen volle aandacht aan dit onderwerp geschohken zou kunnen worden. De resultaten van dezen maatregel beginnen thans los te komen. Na enkele kleinere stati stieken, gewijd aan het -buitengewoon lager onderwas (bestemd voor misdeelden), het voor bereidend- of bewaarschool-onderwijs en het vervolgonderwijs kwam onlangs een uitvoerrige statistiek van het gewoon en uitgebreid lager Speciaal adres voor fijne Reparaties. Zandvoortschelaan 135, HEEMSTEDE, Telefoon 26261 Koediefs laan 23 J. C. van Oostzanenlaan 10 (bij de Blauwe Brug) Heemstede Telefoon 28681. Binnenweg 97 - Telef. 28545 Wij brengen thans onze bekende cigaretten ook in den prijs van W cent. - Tevensin luxe blikken van 50 stuks a f 0.75. Verder vragen wij beleefd Uwe aandacht vo or onze advertentie van a.s. Vrijdag. Wij brengen nog meerdere verrassingen J Beleefd aanbevelend, Oud-Stuurman Koopvaardij. AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlotfelaan 12 Telefoon 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. afstands van elkaar verwijderd, in de meening verkeerden, dat hij vlak boven hun stad was. Een sissend geluid werd vernomen, alsof de steen door een slinger in het rond werd gezwaaid, Het terrein, waarover de steenen verspreid lagen, was bijna drie kilometer lang en een kilometer breed. Het aantal steenen, dat werd opgeraapt en verzameld, bedroeg meer dan twee duizend. T Er waren er bij van een paar gram maar ook, onderwijs van de pers Iets geheel nieuws op iiJ m.Antn -F/-.1v»f zxv* uroorin vrriPPPr dit gebied. De groote folianten waarin vroeger cijfers over ons onderwijs werden gepubliceerd, zijn thans vervallen. Zij hebben plaats gemaakt voor een handig boekwerk, waarin in overzich telijken vorm een schat van gegevens is samen gebracht. Wanneer wjj het boek openslaan, vin der wij een uitvoerige opgave en daarna een inleiding, waarin de gegevens uit het tabellen- werk worden besproken en toegelicht. In een vijftal grafische voorstellingen is de ontwik keling van het onderwijs in beeld gebracht. In een paar vervolg-artikelen willen wij een en ander mededeelen uit deze uitgave, die bij de Algemecne Landsdrukkerij te 'sGravenhage is to verkrijgen. NF^if Dooien i 25,45 en ii ets. GEHEIMZINNIGE STEENEN. Reeds in de oudste tijden werd veel gespro ken over steenen, die uit de lucht vielen. In China en eenige andere Oostersche landen was men langen tijd van meening, dat dergelijke na tuurverschijnselen in onmiddellijk verband ston den met politieke gebeurtenissen. Om die reden hielden de bewoners van deze landen nauwkeu rig aanteekening van alle meteoorsteenen, die in den loop der eeuwen kwamen neervallen. Deze administratie was misschien niets anders dan een uiting van bijgeloof. Onverklaarbaarder echter is het ongeloof, waarmee eeuwenlang de meeste Europeesche geleerden tegenover deze kwestie stonden. Zij ontkenden het bestaan van meteoorsteenen of aërolieten om geen andere reden dan omdat zij zelf er nooit een hadden aanschouwd. In het begin der vorige eeuw echter werd de aandacht der natuuronderzoekers getrokken door meer uitvoerige berichten omtrent het neerval len van „steenen uit de lucht!" Ernstige naspo ringen werden toen gedaan en het bleek hun in derdaad dat niet zelden steenen van verschil lende grootte bij een enkel exemplaar te gelijk, soms ook in groote massa, uit de lucht op aarde neerkwamen. Bij Benares, in Britsch-Indië. scheen in de maand September van het jaar 1798, tegen acht uur in den avond, een schitterende meteoor op de aarde te vallen. Men hoorde een gerommel als dat van den donder, welk geluid gevolgd werd door een hevigen slag, alsof een zwaar lichaam neerplofte. Er was geen wolkje aan de lucht te bekennen, en zóó sterk was het licht van den meteoor, dat het duidelijke schaduwen veroorzaakte van de voorwerpen die in de buurt lagen. Later onierzoc.it men den grond waar de steen gevallen moest zi,n. Men ontdekte er een groot aantal kleine gr.ten, terwijl In elk van die gaten een luchtsteen. gemiddeld anderhalf pond zwaait In 1803 gebeurde Iets dergelijks ln Norman- dlë. De meteoor moet. toen hij het eerst werd opgemerkt, vrij hoog zijn geweest, daar de be woners van twee p'aatsen op meer dan een mJjL Twee steenen, waarvan de een twee honderd en de ander drie honderd pond woog, zijn in 1668 te Verona neergevallen. In 1628 vond men er eenige bij Hartford in Engeland, waarbij een exemplaar van 24 pond, terwijl in 1795 een me teoorsteen van 25 pond te Yorkshire neerplofte. In 1801 kwam in Indië een groote luchtsteen neer, die vier dorpen in brand stak en verschei dene menschen doodde. Dit alles beteekent echter niets, als men het vergelijkt bij den steen van 14,000 pond, die in Bahla, Brazilië, moet zijn neergekomen. De luchtsteenen zijn doorgaans bedekt met een dunne zwarte korst, die ruw aanvoelt. Van bin nen zijn ze grauw en korrelig. Bij microscopisch onderzoek blijken ze ronde, grijze korrels te be vatten; andere zien er uit als ijzerroest en een derde soort schijnt te bestaan uit zuiver ijzer en wordt door den magneet aangetrokken. De rest is van een cementachtige aardsoort, die alles by elkaar houdt. Telkens heeft men bij het vinden van me teoorsteenen opgemerkt dat ze buitengewoon heet waren en er zijn voorbeelden, zooals dat in Indië gebeurde, dat zij alles waarmede zij in aanraking kwamen, in brand staken. Op verschillende manieren heeft men dit eigenaardige natuurverschijnsel trachten te ver klaren. Sommige geleerde menschen meenden, dat de meteoorsteenen door vulkanen werden uitgespuwd en tot ongelooflijke afstanden weg geslingerd. De Fransche geleerde Laplace ge loofde, dat het lichamen waren, die door vul kanen op de maan met zulk een kracht werden weggeslingerd, dat zij binnen de grenzen van de aantrekkingskracht van de aarde kwamen, Weer andere natuurvorschers beweerden, dat aërolieten en verschietende sterren hetzelfde ver schijnsel waren. Weenen, Parijs Londen, Calcutta, Berlijn en een aantal andere groote steden bezitten de be langrijkste en meest volledige verzamelingen van deze geheimzinnige steenen. VAN PHILADELPHIA NAAR HAWAÏ. Den 4den Juli van dit jaar heeft Miss Erma Schrader te Philadelphia, een ballonnetje op gelaten. Geen luchtballon, maar zoo'n klein kin derballonnetje, waaraan zij een briefje had be vestigd, met haar adres erop. Zij was haar ballonnetje reeds lang en breed vergeten, toen zij uit Hawai, en wel uit het ge bied der Schofiel barakken, een brief ontving van een sergeant, die haar mededeelde, haar ballon op het eiland gevonden te hebben en zich nu haastte, haar daarvan ln kennis te stellen. Dit kinderballonnetje heeft nu onge veer 19 090 K.M. afgelegd onder neg geheel on bekend omstandigheden. He» moet in de hooge luchtlagen zijn doorgedrongen en dan door een tot pu toe onbekenden luchtstroom zijn mee gevoerd naar Hawaï. A

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 2