LOSSE BLAADJES TOONEEL SPORT GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND CORRESPONDENTIE. INGEZONDEN NIEUWE UITGAVEN DE KERST POT. De kranten hebben 't reeds vermeld: Weer wordt de Kerstpot opgesteld, Verlangend naar een beetje geld. Maar liefst een heeleboel.' Gedenk de armen!" staat op 't bord, Dat aan den voet bevestigd wordt, Opdat gij-hier uw gave stort Voor een menschlievend doel. De heilssoldate staat er bij Zij werkt niet op uw medelij; 't Staat absoluut een ieder vrij, Of hij iets geven wil. Ze staat er vroeg, ze staat er laat In wind en regen op de straat. Wanneer ze eind'lijk henengaat Is 't duister reeds en stil. Gij waniTlaar, die zoo haastig zijt, Bedenk dat in den wintertijd Zoo menigeen weer armoe lijdt Dat is een leelijk iets. Al geeft ge maar een kleinigheid. Toch maakt ge menig hart verblijd, Als door de gleuf uw gave glijdt; En beter wat, dan niets! (Nadruk verboden.) OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 232 aan biedingen in van werkzoekenden. 27 grondwerkers, 5 metselaars, 10 schilders, 25 timmerlieden, 3 opperlieden, 52 bloemistarbeiders, 69 losse werklieden, 135 werkzaam in andere beroepen. EEN AANRIJDING. Op de Heemsteedsche Dreef reed Woensdag avond Mevr. M per rijwiel in de richting Haarlem. Uit de Haemstedelaan kwam een vrachtauto die eveneens in de richting Haarlem de Heemsteedsche Dreef opdraaide. Gelijktijdig kwam een auto, bestuurd door den heer v. G., wielrijdster achterop rijden. Bij zijn poging om tuschen de vrachtauto en de wielrijdster door te rijden reed v. de wielrijdsteer aan, waardoor haar rijwiel werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. VERKEERSONGEVALLEN. Woensdagavond had op den Heerenweg een aanrijding plaats welke zich als volgt heeft toe gedragen. Een met een paard bespannen groentenwagen. bestuurd door de N., wonende te Hillegom, reed op den Heerenweg nabij de Manpadslaan in de richting HaarlemBennebroek. Eveneens uit de richting Haarlem kwam een auto, bestuurd door den heer v. d. B. Deze zag den groentenwagen te laat, met het gevolg dat de groentenwagen aan de achterzijde werd aangereden. Door den schok viel de N. van den wagen, terwijl het paard op hol sloeg. Het paard werd te Bennebroek opgevangen. Door den val beliep de N. eenige lichte kwetsuren. OPRICHTING NIEUWE ZANGVEREENIGING. ..Heemsteedsche Oratoriumvereeniging". Op een Dinsdagavond gehouden bijeenkomst werd besloten tot oprichting van een Heem steedsche Oratoriumvereeniging. Staande de bijeenkomst sloten zich reeds een 60-tal leden aan. Het plan is, om begin Januari een aanvang te maken met de repetities, welke dan zullen gehouden worden iederen Dinsdag in café „Hof van Heemstede". Binnenkort zal er een oproep in verschillende bladen plaats hebben voor een directeur. Als tijdelijk secretaris is aangewezen de heer G Meyer. Jan v. d. Bergstraat 41. JUBILEUM-TENTOONSTELLING PLUIMVEE- VEREENIGING „DE EENDRACHT". Deze tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging op a.s. Zaterdag en Zondag in de groote zaal van het R.-K. Vereenigingsgebouw wordt gehouden, be looft iets heel moois te worden. Er komen natuurlijk het meerendee! kippen, maar voor liefhebbers van konijnen, post- en sierduiven zal er volop te genieten zijn. In totaal zullen er circa 600 nummers inge zonden worden, waaronder 2 inzendingen van 75 en 80 nummers. Verder een 4-tal nummers fazanten en 9 num mers kalkoenen. Om het geheel een nog fraaier aanzicht te geven, zijn de kooien dezen zomer extra ver zorgd en geschilderd, terwijl de kleine kooien ook voorzien zijn van traliewerk, waardoor de kleine soorten konijnen nu veel beter te bezich tigen zijn. Gisteren hebben wij even een kijkje genomen. Men was druk in de weer met het opbouwen der kooien, omdat de dieren er dien dag al in moesten, daar de keurmeesters vanmorgen vroeg aan het werk moesten om alle dieren te keuren. Vanavond om circa half negen heeft de ope ning plaats, die, omdat het een jubileumtentoon stelling is, meer officieel gaat, en waarvoor burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doom zich be schikbaar heeft gesteld. Wie iets moois wil zien, verzuime niet een kijkje te gaan nemen. Voor de tijden van openstelling en de kosten van entree verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 30 Nov. tot en met 5 Dec. genomen 523 douchebaden en 38 kuipbaden. Aan 36 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 6 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. v. Veldhuizen, Ka- dijk 17, een duif; F. Liebregs, Javalaan 57, een rijwielbelastingmerk; Booms, Lieve de Keylaan 20, een gouden broche; Knooks, Suinatrastraat 10, een glacé dameshandschoen; F. Samson, Raadhuisstraat 38, een matrozenmuts; A. Beek, houd; De Boer, Icpenlaan 3, een kinderporte- monnaie; A. N, J. Beets, Asterkade 38, een doos closetpapier; Sondorp, Zandvoortschclaan 126. een grijze jongensjas; Bureau van Politie, Raad huisstraat, een dameshandschoen en tekeningen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 8 December 1931. N. Hoenderdos. Sumatrastraat 7. W C. Wijnberg, Jac. van Ruisdaellaan 5 A J. A. J. Ducrot, Jan van den Bergstraat 24. C. II. Bouerius van Nidek, Josef Israëlsplein 18. A. L. Mayor, Josef Israëlsplein 4. -- O. de Jonge, Orchideeënlaan 7. C. Westenberg, Binnenweg 193. Wed. E. G. Verkade, Heemst. Dreef 271H. J. Prins, ülipperweg 23 A. Reedijk, Sumatrastraat 18. J J van Ber- cum, Heemst. Dreef 265. P. A. Vis, Java laan 38. EEN ST. NICOLAASNACHT IN VLAANDEREN. Binnenkort zal in den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein worden opgevoerd „Een St. Nicolaasnacht in Vlaanderen", een vroolijk spel met zang en dans in drie bedrijven. Het gegeven voor dit tooneelspel is door de schrijfster, onze plaatsgenoote Mevr! A. van Bommel van Heus- de, ontleend aan een sprookje van Felix Tim mermans. Vergelijking met dit sprookje doet zien, dat de schrijfster het origineel zeer vrij heeft gevolgd en het gegeven grootendeels naar eigen inzicht heeft uitgewerkt. Men zal zich herinneren, dat van dezelfde schrijfster „Een Oudejaarsavondfeest te Volendam" is versche nen, welk stuk het vorig jaar bij de opvoering zulk een groot succes had. Ook nu weer werken uitstekende krachten samen, om de opvoering -welke tweemaal zal plaats hebben, n.l. op 19 en 20 December, des middags van 25 uur te doen slagen. De regie is in handen van Theo Bouwmeester, Mej. Rie van Eden heeft de leiding over de mu ziek, welke is gecomponeerd door den heer Adams, tweede dirigent bij de H.O.V., terwijl de dans' in ingestudeerd door Tilly Sylon. Zooals men ziet: namen die vertrouwen inbezoemen! Wij hadden het genoegen een repetitie bij te wonen, en wat wij zagen was van dien aard, dat wij ook dit tooneelspel een groot succes durven voorspellen. Niet alleen kinderen, maar ook vol wassenen zullen er van genieten! VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Eindelijk kwam H.B.C. Zondag eens compleet uit, d.w.z. met Ruigrok voor v. Roode, welke laatste nu naar wij vernemen definitief ver vangen is door Ruigrok. Waren wij de vorige week vrij pessimistisch aangaande den uitslag tegen D.E.M. in Bever wijk, de spelers hebben getoond een volwaar dige ploeg te zijn. Tolido, Martin en Ruigrok namen ieder 2 goals voor hun rekening, terwijl Kobus c.s. de vrij vlugge D.E.M.-aanvallen on schadelijk maakte. De 60 overwinning van H.B.C. was dan ook niet eens geflatteerd. Daar ook D.H.L. en Leonidas wonnen (T.Y. B.B. was vrij), is de spanning nog toegenomen, wat uit onderstaande stand blijkt. T.Y.B.B9 7 1 1 15 28—13 1.66 H.B.C8 5 1 2 11 22—12 1.37 D.H.L9 5 2 2 12 22—17 1.33 Leonidas 10 6 0 4 V2 37^-20 1.20 Spartaan 9 3 4 2 10 10— 9 1.11 GD.A9 4(4 9 13—14 Oiaaf Willem 8 3 2 3 8 21—20 1.— S.J.C 7 14 2 6 9—15 0.85 D.E.M'8 1 1 6 3 13—24 0.37 Donk 11 0 2 9 2 11—43 0.18 A.s. Zondag een volledig programma, n.l. H.B.C.Spartaan; T.Y.B.B.Leonidas; Graaf Willem—Ü.D.A.; D.H.L.—S.J.C.; D.E.M.—Donk. Voor H.B.C. is het oogenschijnlijk een ge makkelijke dag. Maar Spartaan schijnt over een goede verdediging te beschikken, met een zwakke aanval. Uit speelde Spartaan tegen Graaf Willem en Donk gelijk en verloor van G.D.A. met 21, terwijl zij thuis wonnen van T.Y.B.B., Donk en D.E.M. met resp. 10, 21 en 20, gelijk speelde met 00 tegen D.H.L. en met 4—2 verloren van Leonidas. Het is dus zaak dat onze jongens vanaf de eerste minuut zich geheel geven. H.B.C. II verloor Zondag haar laatste kans tegen Wilskracht II door met 31 te verliezen, en alleszins verdiend. Het spel dat zij gaven is geen kampioensspel. Daar stak dat van de Amsterdammers stukken boven uit. Doch laat dit Zondag tegen R.K.A.V. II in Amsterdam geen ontmoediging wezen. Dat H.B.C. Ill Zondag van Victrix zou ver liezen was te verwachten. Een 3—1 nederlaag viel nog mee. Erger was de 80 nederlaag van H.B.C. IV tegen T.Y.B.B. 111. Dat leek toch nergens op. H.B.C. 111 gaat Zondag naar Bennebroek om de zooveelste nederlaag te boeken. H.B.C. IV speelt thuis een voorwedstrijd tegen Lisse III, als tenminste de consul het terrein niet afkeurt, wat bij een blijvend buiig weer wel noodig zal zijn in het belang van het eerste. Van het R.K. Sportpark. Geel-Wit gaat op den goeden weg voort. Nu was het haar concurrent The Unity die het met 42 moest ontgelden. Zondag gaan zij naar N.V.A., waar stellig gewonnen wordt. D.S.S. ontvangt Constanties, en gezien de laatste prestaties zullen zij wel winnen. Geel-Wit IIT.Y.B.B. Ill is wel voor de thuisclub, terwijl Geel-Wit lil de puntjes wel aan Bennebroek' II zal moeten laten. VOETBAL BIJ T.O.P. T.O.P.Droste. Zaterdagmiddag vond deze wedstrijd plaats tegen suikerbewerkers van Droste. T.O.P. bracht een sterke combinatie in het "veld. Voor rust is Droste, geholpen door den sterken wind iets in de meerderheid en wist een 21 voor sprong te behalen. Maar na rust krijgen de gasten vrijwel geen voet aan den grond en T.O.P. weet dan ook de kleine achterstand in een 73 om te zetten. Zondagmorgen verscheen een zwakke com binatie tegen Heemstede III, welke wedstrijd door de. gasten inet 50 werd gewonnen. Zaterdagmiddag ontvangt T.O.P. een Am- sterdamsche beurs elftal, terwijl Zondagmorgen tegen Leyceum IVa gespeeld wordt. Beide wedstrijden vinden plaats op het Sportpark aan den Meerweg. H.F.C. HEEMSTEDE. Heemstede II zorgde voor de Sint Nicolaas- I verrassing door van Zandvoort IV met 5—2 teverliezen en daarmede hun kans te verspelen. Het le en 3e was vrij en speelden vriend- j schappelijk resp. tegen Edo IV en T.O.P., welke i eindigde in 44 en 5—0, wat een aardig resultaat is. A.s. Zondag de wedstrijd van het seizoen, dan komt het sterke Edo 5 op bezoek. Dit elftal staat aan den kop met de mooie cijfers 8 gesp. 8 gew. 68 voor 10 tegen. Aan Heemstede de taak hun beste beentje voor te zetten, al zal zij de steun van hun midvoor moeten missen. Het 2e gaat bij E.H.S. op bezoek en kan met een gelijk spel wel tevreden zijn. Het 3e krijgt de kans weer eens te winnen uaar V.O.G. Ill niet tot de sterkste behoort. BILJARTEN. Jubileum-Nederlaagwedstrijden bij D.O.K. Dinsdag 1 Dec. was Vijf Queuen op bezoek met de le spelers van ieder viertal. D.O.K. ver speelde alleen in de 2e partij 7 caramboles en bracht het tot 393, waartegenover de gasten slechts 268 caramboles scoorde. De uitslag was: Vijf QueuenD.O.K. B Breed(res.)M. Spek 43125 21 beurten. Sodakamp—B. v. d. Klashorst (res.) 10093 40 beurten. H. SpoorJac. Vester 85100 37 beurten. HeijboerTh. Lamers 40—75 36 beurten. Totaal 268—393 Donderdag 3 Dec. was Rusthoek uit Vogelen zang op bezoek met de 2e spelers van ieder viertal. Nu werden alle partijen door D.O.K. gewonnen. De uitslag was nu: Rusthoek—D.O.K. AriensCouenhoven 97125 39 beurten. Th. WarmerdamTh. Leuven 76100 58 beurten. J. WarmerdamC. Warmerdam 61100 45 beurten. j. Langeveld—P. Vester 4475 50 beurten. Totaal 278400 Dinsdagavond was er iets meer spanning. Jammer dat de le spelers van de gasten ver beneden het middelmatige speelden. Hier was de uitslag: 't SpaarneD.O.K. J. v. Beek—J. Spek 84—125 34 beurten. WillemsB. v. d. Klashorst 48100 44 beurten. W. DrayerP. Vester (res.) 10069 50 beurten. JansenJ. v. d. Veldt 7550 45 beurten. Totaal 307—344 Dinsdagavond wordt gespeeld D.O.K. Krijt op Tijd met de le spelers van ieder 4-tal en Donderdagavond D.O.K.Excelsior (Haar- tem-N.) met de 2e spelers van ieder viertal. F. WERELDBOND DER KERKEN. Adres aan de Ontwapeningsconferentie van den Volkenbond. De Wereldbond der Kerken is voornemens, aan de ontwapeningsconferentie van den Volkenbond, welke in Februari 1932 zal plaats hebben, het volgende adres te zenden: „De Christelijke Kerken in Nederland volgen „met spanning den gang van Uwe beraad- „slagmgen en spreken de-- vurigen wensch uit, ..dat Uwe hooge vergadering moge komen tot „zulk een positief resultaat, dat de ontwapening, „zooals deze in het Statuut van den Volken bond is bedoeld, eindelijk met kracht worde „nagestreefd. „Onrust, wantrouwen en vijandschap, welke „naar het oordeel van zeer velen ook in de „Vredesverdragen hun wortel hebben, maken „den toestand in Europa onhoudbaar. „Wij bidden, dat Gij de wijsheid en de kracht „moogt ontvangen om uit gehoorzaamheid aan „God en uit liefde tot de menschheid Uw „moeilijk werk te volbrengen. De Kerken „rekenen op U." Het comité van aanbeveling bestaat uit: Excellentie Dr. J. Th. de Visser, Minister van Staat, Vice-President van het Intern. Comité v. d. Wereldbond der Kerken; A. J. Da Costa, Voorz. Centr. Bond voor Inw. Zending; Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Hoogleeraar a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam; Mr. P. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam; P. L. de Gaay Fortman, Burgemeester van Dordrecht; Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland; A1r. Frida Katz; Mgr. F. Kenninck, Aartsbisschop van Utrecht voor de Oud-Katholieke Kerk; Prof. Dr. Ph. Kohnstamm, Hoogleeraar te Amsterdam; Prof. Dr. J. Linde boom, Hoogleeraar te Groningen; Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman, Voorz. v. d. Centr. Comm. voor het Vrijz. Protestantisme; Prof. Dr. H. Th. Obbink, Hdogleeraar te Utrecht; Mr. A. J van Royen, Voorz. v. d. Remonstr. Broederschap; Prof. Mr. P. Scholten, Hoog leeraar te Amsterdam; Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine; W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam; Dr. H. W. v. d. Vaart Smit, Directeur Ned. Chr. Persbureau; Ds. P. B. Westerdijk, Voorz. Alg. Doopsgez. Sociëteit; Ds. C. F. Westermann. Voorz. v. d. Alg. Kerk v. h Herst. Ev. Luth. Kerkgenootschap; Dr. G. J. Weijland, President v. d. Synode der Ned. Herv. Kerk. Waar zoo vele vooraanstaande personen van verschillende overtuiging zich tot een aan bevelingscomité hebben vereenigd, zal het voor onze lezers duidelijk zijn, dat zij, ongeacht hun godsdienstige richting, 't zij vrijzinnig of ortho dox, dit adres met hun handteekening kunnen steunen. Wij vestigen daar speciaal de aandacht op, daar wij hebben vernomen, dat velen, wien een lijst ter teekening werd aangeboden, niet goed weten waar het om gaat en er eenigszins weifelend tegenover staan. Wie behalve door het plaatsen van zijn (haar) handteekening nog op andere wijze daadwerkelijk mee wil helpen, ook dit petition nement te doen slagen, kan zich voor lijsten en verdere inlichtingen vervoegen bij Mevr. J. M. Knot v. Stuyvenberg. Postlaan I Ondertrouwd: J. B. de Koeijer en M. G. van Bremen; G. Pluijgers en T. van Keulen; Th. F. C. H. Blok en W J. L. Geese; A. Elliott en L. M. Noome. Getrouwd: P. A. Vis met A. J. S. Pool; F- A. Komans met E. A. de Haan. Bevallen: A. J. Weijersv. Roode d.B. J. BertWeber z.; J. J. M. Roozen—Witteveen d. C. J. SmitDolle d.; A. H. OomenPijpers d.; AL J. van TongerenBoers d.; M. F. Bosse Gans z. Overleden: M. F. W. Friedrichs 63 j.; J. Slager, wed. van G. Berman 65 j.; Johs. de Vries 89 j.; P. Th. Prins 8 mnd. W. v. d. L. te B. Ingezonden stukken, uit- sluitend bedoeld, als propaganda voor politiek ot godsdienstig gekleurde vereenigingen, kunnen wij niet opnemen. WIE HELPT het Heemsteedsch Kleedingfonds nog aan onder goed, heerenpakken, jongensjassen, dekens en lakens? Aan al de aanvragen kon onmogelijk worden voldaan, terwijl nog dagelijks verzoeken om hulp binnenkomen. I Vooral aan bovenstaande artikelen bestaat groote behoefte. Met groote erkentelijkheid voor het reeds toe gezondene, wendt het Comité zich nogmaals tot allen, die iets kunnen bijdragen, met verzoek spoedig te helpen. Na telefonische mededeeling aan Mevrouw Stibbe (Telef. 28432), of schriftelijke aan Mevrouw Chabot. Achterweg 22, zal gaarne voor afhaling Van de kleeren worden zorg ge dragen. HET COMITé VAN HET HEEMSTEEDSCH KLEEDINGFONDS. DE NIEUWE DRANKWET AANGENOMEN. De N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers maatschappij te 's-Gravenhage zond ons ter bespreking toe haar nieuwe uitgave „De Nieuwe Drankwet", Handleiding voor de practijk, door Mr. Ph. de Vries. Wij meenen velen lezers een genoegen te doen door een korte uiteenzetting te geven van de wijziging, die de nieuwe wet in de bestaande verhoudingen brengt. Immers, velen van onze lezers zullen met de bepalingen dezer nieuwe wet rekening moeten houden, en daaronder talloozen, die vroeger met de Drankwet niets uitstaande hadden. Het is vrij algemeen bekend, dat men voor den verkoop van sterken drank „vergunning" noodig had, en voor den verkoop van bier, wijn e.d. „verlof". Vergunningen werden er slechts tot een beperkt aantal uitgegeven, ver loven daarentegen werden tot een onbeperkt aantal verleend. Nu is een van de belangrijkste wijzigingen, die de nieuwe wet brengt, dat ook voor de verloven voor den verkoop van wijn, bier e.d., de z.g. verloven A, een zeker maximum voor iedere gemeente is vastgesteld, dat gelijk is aan het maximum-aantal vergunningen. Een oogenblik scheen het, alsof de verkoop van wijn, bier, enz., in winkels e.d. geheel verboden zou worden, maar deze verkoop is tenslotte toe gestaan gebleven, doch ook deze verkoop wordt gebonden aan bepaalde voorwaarden. Alle winkeliers, die wijn, bier en andere alcohol houdende dranken in gesloten flesschen ver- koopen, moeten dus van deze bepalingen kennis nemen. Want overtreding dier bepalingen heeft niet alleen een strafvervolging ten gevolge, maar kan bovendien ertoe leiden, dat boven bedoelde verkoop voor den overtreder geheel verboden wordt, en kan hem aldus een stuk van zijn broodwinning kosten. Daarom zeiden wij zooeven! dat velen, die tot nu toe niets met de Drankwet te maken hadden, van de bepalingen der nieuwe wet kennis moeten nemen. Maar ook voor de eigenlijke vergunning- en verlofhouders brengt de nieuwe wet veel nieuws. Wij moeten hier volstaan met een vluchtig overzicht en herinneren dus slechts aan de nieuwe regeling betreffende de vennoot schapsvergunningen, de overschrijving der ver gunning ten name van de weduwe of een kind van den overleden vergunninghouder, de wijzi ging in de practijk met betrekking tot het plaatsen van adspirant-vergunninghouders op de lijst van gegadigden, en, last not least, aan het verpachtingsverbod en de zeer belangrijke overgangsregeling te dien aanzien. Dit alles be- tieft zeer ingrijpende levensbelangen voor de betrokkenen en zij hebben er dus wel zeer groot belang bij, die nieuwe bepalingen goed in zich op te nemen. Nu was daarbij een groote handicap, n.l. dat algemeen werd erkend, dat de wet zoo in gewikkeld is geconstrueerd, dat zij voor den leek vrijwel onleesbaar is geworden, en daarom hebben wij de verschijning van het boek van Mr. de Vries met ingenomenheid begroet. Het bevat, na een inleiding, waarin de verschillende wijzigingen duidelijk worden uiteengezet, den volledigen tekst der wet, en onder ieder artikel in verklarende en toelichtende opmerkingen al datgene, wat de practijk moet weten. Het is vlot en in bevattelijken stijl geschreven, en heeft zich wat ook een verdienste is, die door de practijk gewaardeerd zal worden onthouden van al te geleerde betoogen. Het schijnt ons een werkje, dat inderdaad in een behoefte voorziet. CRISISKOUT OP HET DAMRAK. De volgende vermakelijke dialoog van twee „outsiders", op het Damrak, tegenover de Beurs, treft men aan in „De Zakenwereld". De twee nieuwbakken economen waren contrasten, niet alleen in wezen, doch ook in uiterlijk. De een was lang en mager en baissior, de ander dik en kort en in zijn boezem woonde optimisme. „Je hoort 't kraken," zei de lange. „Je hóórt t!" De dikke spitste de ooren. „Da's bij C. en A." sprak hij. „Ach, neen," legde de lange uit, „ik bedoel de wereld, de maatschappij. „Aha," glimlachte de dikke, „dat zal zoo'n vaart niet loopen. Zoolang er leven is. is er hoop. Briand is nu naar Berlijn, dat zal een heele opluchting geven. „Briand," fluisterde de lange, en boog zich geheimzinnig over zijn vriend, „Briand is dood..." Wat?" fluisterde de kleine man ontzet terug, „wat. Briand is dood, zeg ik je.... allang.. maar ze hebben 't stiekem gehoue, omdat anders de boel niet meer te hone is.... omdat zonder Briand die Volkenbond heelemaal op de flesch is.... ze hebben een vent gevonden, die sprekend op hem lijkt.... die is nou in Berlijn. en Laval doet 't woord... Briand heeft 't zoogenaamd aan z'n keel De dikke stond sprakeloos. „Hoe weet je dat?", bracht hij er ten slotte met moeite uit „Doet er niet toe," zei de lange, „ik weet 't... Hij haalde een groezelig pakje uit z'n jas zak en rolde 'n sigaret. „Weet je, dat de Neder- landsche Bank honderd millioen pond heeft verloren?".... „Nee... stotterde de dikke en veegde zich een druppel van z'n voorhoofd. En toch is 't zoo. Vissering heeft zitten huilen bij de leege kas. de Koningin heeft 'm laten komen.... dat moet niet malsch zijn ge weest..." En nou?", vroeg de dikke ademloos. .Ze hebben hulp gekregen van B I B. tegen twintig percent... op korten termijn...." „Wat je al niet hoort," zucht de dikke man hartgrondig. Da's nog niks," hernam de lange, as we hier 't goudpunt krijge.... dan worden alle fondsen nul.... Wat denk jij van den gulden Daar heb ik nog niet over gedacht." be kende de dikke eerlijk. .Die wordt niet meer waard dan 'n cent man," sprak de magere schor, let op wat ik je zeg de gulden wordt 'n cent. Dan ga ik centen sparen," meende de dikke listig,die zijn nou nog goedkoop; dan heb je straks niks als guldens.. De magere peinsde een poos over dit denk beeld. „Da's nog zoo gek niet, wat je daar zegt... dat kon ik ook wel doen. je ken tegen woordig trouwens nog beter koper hebben as goud.. nou ze die gouwe standaard overal afschaffen..." Maar 't disconto trekt overal erg aan in prijs," meende de dikke opgewekt, „as je nou ook nog betere prijzen krijgt voor rubber en suiker.... dan zijn we weer 'n end op streek... „ja, as....", viel de lange hem sarcastisch in de rede. „as me tante wieltjes had. was 't 'n Cadillac.... ik zie niks anders as hongersnood en inflatie Inflatie is niks erg," antwoordde de dikke dat is wat ze in Duitschland hebben gehad... m'n zwager heeft toen in Aken een slaapkamer ameublement gekocht voor 'n riks., as we dat hier krijgen., ken ik me ook 's in de nieuwe meubeltjes zetfen...." De magere had daar niet van terug. „Wat hier mankeert," zei hij, „zijn lui met hersens... lui van de practijk. zooals wij.... lui, die niet kletsen, maar doen...." DE OMGEKEERDE WERELD. Wij leven in een omgekeerde wereld, waarin het abnormale normaal schijnt te zijn geworden. Terwijl iedereen het erover eens is, dat de beschermende rechten, de hooge tariefmuren, als een der voornaamste oorzaken van de wtreldmalaise moeten worden aangemerkt, gaat elk land rustig door met verhooging van zijn rechten op den invoer. Het brandende vraagstuk is thans, of Enge land ook verder het pad der bescherming zal opgaan, nu de conservatieven de macht in handen hebben. Geruststellend zijn in dit ver band de meer dan treurige ervaringen, welke de uiterst protectionistische overzeesche ge bieden van het Britsche Rijk de laatste jaren met bescherming hebben opgedaan. Australië is er zoo ongeveer mee te gronde gegaan en het geen de Britsche Hooge Commissaris voor den Handel in Zuid-Afrika, de heer Elmslie, omtrent de resultaten, door dit land met beschermende rechten behaald, heeft gerapporteerd, is niet minder aangrijpend. „Ongetwijfeld," aldus de heer Elmslie, „heeft het stelsel van bescherming "oor sommige takken van productie groote voordcelen gebracht. De Zuid-Afrikaansche suikerindustrie is erdoor ontwikkeld, tarwe en zuivel hebben ervan geprofiteerd, alsmede tal van minder belangrijke industrieën. Dat consta teert de Hooge Commissaris. „Maar," vraagt hij, „wie heeft die voordeelen betaald? Niet de buitenlander, maar de expor teurs en de arbeiders van Zuid-Afrika." Hij zegt letterlijk het volgende: „Aan den anderen kant heeft de tariefpolitiek de productiekosten ver hoogd van een groot aantal in het land ge produceerde artikelen, of althans verhinderd dat deze productiekosten daalden, hetgeen zonder bescherming het geval geweest zou zijn. De daaruit voortvloeiende verhoogde kosten van levensonderhoud en van productie vormen een belemmering '(of hebben op zijn minst de neiging daartoe) voor den uitvoer van goederen, welke het land onder normale omstandigheden goedkoop kan voortbrengen. Aangezien de be schermde artikelen uiteraard dezulke zijn, welke een ruime hinnenlandsche markt hebben, zooals levensmiddelen en goederen van dagelijksch gebruik bij de massa, zullen de armste groepen van de samenleving het zwaarst door de ge stegen kosten van levensonderhoud worden getroffen. En juist die groepen profiteeren het minst van de hooge loonen in de beschermde industrieën." Dat is een droevig beeld voor een land als Zuid-Afrika. Maar veel droeviger nog zou onge twijfeld worden de toestand in een land als Engeland, dat zoo geweldig op zijn export is aangewezen. Of voor een land als Nederland, dat in niet mindere mate voor zijn welvaart van den uitvoer afhankelijk is. Protectionistische maatregelen zouden ons de laatste voordeelen ontrooven, welke onze uitvoefindustrieën thans nog in staat stellen, op de wereldmarkt mee te dingen. Zij het dan ook, dat ons concurrentie vermogen door de debacle van het Engelsclie pond een gevoelige knak gekregen heeft. Maar de tijdelijke voordeelen, welke de Engclsche industrie thans uit de pond-depreciatie put, zijn niet eeuwig. Zal b.v. ons land in Engeland goederen kunnen blijven koopen, indien de ver houding tusschen in- en uitvoer van ons land met Groot-Brittannië zóó ongunstig zou blijven, als die op het oogenblik is of in de naaste toe komst dreigt te worden? Het ware economische kwakzalverij om te willen aannemen, dat een land uit de moeilijk heden zou kunnen geraken door eenvoudig de- waarde van zijn munt te verzwakken, of, wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt, zijn tarieven te verhoogen. Immers komt met dit laatste langs een omweg een verzwakking van de koopkracht bij de massa. Wijlen Prof. Freemantle van de- Universiteit te Kaapstad, heeft daarvan voor Zuid-Afrika een hoekje open gedaan, dat nog scherper de noodlottige gevolgen van protec'ie omlijnt.dan hetgeen de heer Elmslie heeft ge rapporteerd. Deze schrijver zegt: „Wij hebben voor de behaalde resultaten een zwaren prijs betaald In Zuid-Afrika is een gemiddeld loon van 120.per maand voor een Europeaan een verschrikkelijk laag loon. Duizenden meisjes van l et land verdienen in de groote steden achter slechts een schamele 60.—. Dit resultaat be reiken wij door van deze arme stakkers nog eens een extra belasting van 25 CA op hun kleeding te heffen. Een wreede belasting, waar aan men echter niet meer kan ontkomen, tenzij men de kledingindustrie in Zuid-Afrika op de flesch zou willen laten gaan. Wij mogen, m.-t onze beschermende rechten iets voor onze industrieele werkers bereikt hebben, maar wij hebben daarvoor, de Europeanen zoowel als de kleurlingen, een hoogen prijs betaald. Dit zijn woorden, die stellig niet aanmoedigen, het pad van de beschermende rechten, nog verder op te- gaan, dan wij thans reeds gedaan hebben In weinig jaren tijd is het Nederlandsche invoer tarief verdubbeld, van 5 tot R)op de waarde bij binnenkomst, hetgeen wil zeggen, dat de verbruikers deze belasting ongetwijfeld als een verdriedubbeling zullen ondervinden. Heeft de Engelsche oud-Minister Snowden er nog laatst niet op gewezen, dat een invoerrecht van 10-, zich bij den consument uitwerkt als een prijs- verhooging met 15'/»? En zulks durft men aan in een tijd. waarin iedereen diep overtuigd is van de noodzakelijk heid om tot verlaging van de kosten voor levens onderhoud, en dus van de productie, te geraken. Wèl kan men zeggen, dat de wereld op haar kop staat I

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 5