Maatmantels f 65.- Sigarenmagazijn „SELECTA" VOORJAARS SCHOONMAAK. SAMOS EILAND per flesch f 0.80 GALLIPOLI. Waar$chumïï$' 8EDVEEREN DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT PREDIKBEURTEN 12Va c.M. GENOT voor slechts 6 cent. Beleefd aanbevelend, C. J. P. VAN SCHAIK ROODE ZOETE GRIEKSCHE WIJN p. flesch f 0.80 ,,'T RAEDTHUYS" - Raadhuisstraat 46 - Tel. 28264. Aanbevelend, F. H. KLUÊN. BUR6ERLUKE STAND~ GEMENGD NIEUWS. VAN HUIS JANSEN Stoom- ververij Chem. Wasscherij .Heemstede' vaartweg 29 Telefoon 28890 (2 lijnen) Markiezen en zonneschermen J. Meijer Koediefslaan 30. Heemstede Telefoon 28333. HET WESTERHOUTPARK la ADRES VOOR VITRAGES EN GORDIJNSTOFFEN. APARTE KLEURCOMBINATIES. LAGE PRIJZEN RADIO RUBRIEK. 3 fêjk-kn ■Jjonti^rkcr ^Schouwljoslaan 108 JCaarlem. ENGELSCHE STOFFEN vanaf van prima Uw STOFMANTELS verlengen, even wat MODERNISEEREN. Komt U ons raadplegen, wij helpen U graag. T P Bontwerker - exPert J DLIUlCCgailOj en Dameskleermaker Denkt gij aan beha'ïgen of bekleeden van meubelen, het leggen van zeil of tapijt, het vernieuwen van matrassen of uw tule go; dijnen te laten wasschen. Denkt gij dan ook aan uw beurs? En stelt gij dan prijs op nette bediening en billijk tarief? DENKT DAN AAN J. MEIJER BEHANGER - STOFFEERDER KOEDIEFSLAAN 3, TEL. 28933 HEEMSTEDE Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10% uur: Dr. P. B. Tjalsma, Rem. Pred. te Leiden. Schaalcollecte voor Schulddelging. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m, 10.30 uur: Dr. Korff. Collecte voor de Prot. Bewaarschool. BLOEMENTENTOONSTELLING BIJ ST. DEUS DEDIT. Van 19 tot 21 Pebr. hield de bloemist- arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" haar jaarlijksche bloemententoonstelling in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw. Het geheel zag er bijzonder mooi uit, en het is overduidelijk te constateeren dat ieder jaar zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft een groote vooruitgang te constateeren. Vrijdagmiddag had de officieele opening plaats door burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, waarna de vele genoodigden een rondgang maakten langs de heel mooie stands. Hierbij viel ook bijzonder op de enorme vooruitgang van het kweeken van bloemen door de schoolkinderen. Ja, er is zorg aan besteed. En dat de jeugd opgaat in haar werk, bleek vooral toen zij Donderdagsmiddags hun potje kwamen brengen. Enkele tranen ontbraken niet als, na zoovele weken van zorg door het vervoeren de bloem was afgeknapt, of een aap van een jongen de oorzaak was van de „groote ramp". Maar bestuursleden zorgden wel om met een ijzertje de „ramp" te herstellen, waarna de traantjes verdwenen voor een gulle lach. De jury kende de volgende prijzen toe: Huisbroei: le pr. A, tevens wisselbeker: A. Weijers met le extra prijs; le pr. B: P. v. d. Linden met 5e extra-prijs; le pr. C: J. v. d. Linden met 3e extra-prijs; 2e pr. A: G. Hage- man met 2e extra-prijs; 2e pr. B: A. Leuven met 4e extra-prijs; 2e pr. C: H. Bierman met lüe extra-prijs; 3e pr. A: H. P. Warmerdam met 8e extra-prijs; 3e pr. B: L. Warmerdam met 7e extra-prijs; 3e pr. C: G. Brouwer met 13e extra- prijs; 4e pr. A: A. Behagen met 6e extra-prijs; 4e pr. B: P. Steenvoorden met 11e extra-prijs; 4e pr. C: J. Blom met 9e extra-prijs; 5e pr. A: J. de Haas met 14e extra-prijs; 5e pr. B: L. H. Bierman met 12 extra-prijs. Voor het buitengewoon mooie dat door hem bereikt is, ontving de heer A. Weijers van de jury een boek, getiteld: „Het bloembollenboek" door Tjebbo Franken. Kasbroei: le pr. J. P. Bakker met le extra- prijs; 2e pr. H. Heemskerk met 3e extra-prijs; 3e pr. J. C. Behagen met 2e extra-prijs; 4e pr. J. Couenberg met 4e extra-prijs; 5e pr. P. Bos met 5e extra-prijs. De keuringscommissie voor de door de jeugd ingezonden bloembollen, bestaande uit de heeren Th. Warmerdam, H. Bierman en j. Bakker, had dit jaar een zeer zware taak. - Hoewel elk kind, naar verhouding van wat gebracht is, een prijs krijgt, vermelden wij hier de eerste 3 prijswinnaars van iedere school: St Antoniusschool: 1. Fientje Kapitein; 2. Fientje Uitendaal; 3. Marie Geeve. Dreefschool: 1. jan Berghuis; 2. Ali Smooren- burg; 3. Corry Dujardin. Augustinusschool: 1. Marie Prins, tevens de medaille voor de beste bloem; 2. Liesje v. d. Buut; 3. Marie Visser. Jacobaschool: 1. J. Janus; 2. G. Hoeker; 3. F. Lohman. St. Aloysiusschooi: 1. Cor de Groot; 2. Nic. Kersten; 3. Cor Paridon. Nic. Beetsschool: 1. Alie de Jong; 2. Peter van Nassau; 3. Gijs v. Barneveld. Openb. School Voorweg: 1. K. Disselkorn; 2. B. v. Groningen; 3. No. 107. St. Jozefschool: 1. L. Koomen; 2. J. v. Dam; 3. Sturck v. Schijndel. Bronsteeschool: 1 Ina v. Hardenbroek; 2. Herman Boekwegt; 3. Hannie de Vries. De wisselbeker voor het beste geheel werd nu, gewonnen door de St. Antoniusschool. (Vorig jaar Bronsteeschool.) Dinsdagavond had de uitreiking der prijzen plaats. Vooraleer daartoe over te gaan, dankte de voorzitter allen die hebben medegewerkt om in dezen ongunstigen tijd toch nog iets moois tot stand te brengen. Allereerst dankte hij de jury, de commissie die dit jaar een zeer moei lijke taak heeft gehad, Mej. Warmerdam die een zeer groot aandeel heeft gehad in de vele werk zaamheden, den heer Van Amerongen die voor muzikale opluistering zorgde, de vele schenkers van extra-prijzen en tenslotte deleden, die kosten noch moeite gespaard hebben om zoovele fraaie bloemen te kweeken met zoo beperkte middelen. Bijzonder dankte hij den heer Weijers, die, al was het dan huisbroei, verre de anderen over trof. Onder applaus reikte de voorzitter den wisselbeker uit aan den heer A. Weijers, er den wensch aan toevoegende, dat het hem het volgende jaar zou gelukken, den fraaien beker in eigendom te krijgen. De vorige winnaar, de heer P. v. d. Linden, ontving als herinnering voor het winnen van den beker in 1931 een kleine herinneringsbeker. Hierna werden de prijzen, evenals de extra- prijzen, bestaande uit luxe- en huishoudelijke artikelen, aan de winnaars uitgereikt. ALGEM. NED. VROUWEN-VREDEBOND. De afd. Heemstede van de Alg. Ned. Vrouwen- Vredebond hield Woensdagavond een vrij goed bezochte vergadering, met als spreker de heer Alb. de Jong, die als onderwerp behandelde: „Waarom ontwapent men niet?" De presidente, Mevr. Meeter, hield een korte inleiding, waarna de heer De Jong het woord kreeg. Wat men, zegt spr., thans in Genève doet is al oud. 30 jaar geleden was het net eender. Op last van Czaar Nicolaas 11 werd op 24 Aug. 1898 een document uitgevaardigd, aansturend op ont wapening om de tinancieele lasten en de econo mische crisis, maar na een half jaar verhoogde Rusland zijn oorlogsuitgaven met 15 millioen gulden. In 1899 de eerste vredesconferentie, opgevolgd door verschillende oorlogen. Wij hebben, zegt spr., nog meer vredes conferenties gehad, zelfs werd in 1913 het vredespaleis geopend, er werd vergaderd, men wilde'den oorlog meer humaan maken, maar de wereldoorlog is een voorbeeld geweest van wat daarvan terecht is gekomen. Van 1908 tot 1913, de tijd tusschen de vredesconferentie en de opening van het vredespaleis, zijn oorlogs uitgaven verdubbeld, terwijl de levering der oorlogstoerustingen juist bijna geheel in handen zijn der beschaafde volkeren. Uitvoerig schetst spr. de kosten der bewape ning. Vroeger een onderdeel der begrooting, gaat er in Engeland 75 in Frankrijk 70 en hier zelfs in Nederland 40 a 50 weg aan de be wapening. Alles is in dezen tijd gericht op het maken van oorlogsmateriaal. Fabrieken worden zóó ingericht, dat zij direct gereed zijn voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal. 20.000 vlieg machines staan heden gereed om bommen te werpen, waarvan de uitwerking vreeselijk is. Spr. wijst op de gevolgen van de moderne moordartikelen als vloeistoffen en gifgassen. Bacteriologische oorlog, waarbij de menschen met de ergste besmettelijke ziekten zullen „be werkt" worden, doen zien het krankzinnige van den oorlog. Zal men deze middelen toe passen, vraagt spr. En dan neemt hij als voor beeld den laatsten oorlog. Als wij het niet be letten, zegt spr., dan gaan wij dezen waanzin tegemoet. Men beschouwt die zaken gewoon als een daad van zelfbehoud. Waarom ontwapent men niet? Maar van wie verwacht men dan de ontwapening. Het volk wil wel ontwapening, dit blijkt uit de massa's handteekeningen. Verwacht u een propaganda voor het vegetarisme van een slager of propa ganda voor de drankbestrijding van een café houder? Verwacht men ontwapening van de regeeringen? Maar deze teekenen met de eene hand het Kellogpact en teekenen met de andere hand een uitbreiding der oorlogstoerusting. Nu is men bijeen in Genève, terwijl er oorlog is tusschen China en Japan, die niet gevoerd kan worden als de blanke kapitalisten geen wapens leverden, en waarvoor de regeeringen uitvoervergunningen geven. De Europeesche banken leveren het geld aan Japan en de arbeiders fabriceeren en transporteeren het materiaal. Spr. citeert uitvoerig wat Faure in de Fran- sche Kamer heeft gezegd. Hoe zelfs in den grooten oorlog met Fransch geld de Franschen bevochten werden. Er zijn 10 millioen menschen in den grooten oorlog gesneuveld, elke doode heeft gekost 60.000.waaraan 30.000.is verdiend door de wapenfabrikanten. En in Nederland is het niet anders. Spr. memoreert de geschiedenis van de vlootwet, die weer een uitbreiding van het oorlogsmateriaal beoogde. Er wordt aan ver diend. Ook aan het materiaal dat hier aan de Hembrug gemaakt wordt en naar China gaat om straks gebruikt te worden om onze jongens dood te schieten. En aan dergelijke menschen, zegt spr., richten wij onze verzoeken. Dat ondanks alle verzoeken er nog geen ont wapening is, zegt spr., is een gevolg van het systeem. De staat is gebaseerd op het milita risme. Het nationaal belang brengt mee, dat er steeds maar bewapend wordt. Als een land ontwapent is het andere land gereed zijn slag te slaan. Dat zien wij zelfs in de buitenlandsche toestanden. Als wij zien de groote voort brengselen, de groote rijkdommen en de armoede, dan komt de idee van nemen naar voren. Zonder militairisme zou deze maat schappij inzinken, omdat deze maatschappij ge baseerd is op het militairisme. Het zijn dus niet de regeeringen en de bezittende klassen die ontwapenen willen. Het is het volk. Wat moet er dan gedaan worden? De regeeringen geen geld meer geven en de munitietransporten stop zetten. Er is uitkomst. Dit is bewezen in 1905 toen er oorlog dreigde tusschen Zweden en Noor wegen en deze door manifestaties en stakingen zijn voorkomen. Ook andere voorbeelden haalt spr. aan. Hoe moeten wij oorlog verhinderen. Als de oorlog uitbreekt helpen geen theorieën meer. O, zeker, zegt spr., men zal altijd zeggen dat het een verdedigingsoorlog is. Dat ziet men ook in China. Thans vinden velen het nog goed, omdat zij nog in de regeering gelooven en niet begrijpen dat ze zelf een taak te vervullen hebben. Zij moeten de wapentransporten boycotten. Doen zij dit nu al, dan zou dit een waarschuwing aan de regeeringen zijn. Wij moeten een hoogere beschaving vormen, en daarmede "vernietigen de oorlog, ook de klasse oorlog. Dan zal er een vrede komen die den naam vrede verdient. Na deze zeer boeiende rede dankte de voor zitster den spreker en wekte de aanwezigen op om onderling meer actie te voeren voor het schoone doel, de werkelijk vrede. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en O." een zeer druk bezochte ledenvergadering in Café Restaurant Lommer oord. Na opening en notulen werden onder eenige toepasselijke woorden twee nieuwe leden geïnstalleerd. Van de gelegenheid tot inzenden ter keuring was weer een vrij groot gebruik gemaakt. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren Donkelaar, Hoeve en Niewerf, kenden de vol gende punten toe: Aan F. Booms voor collectie Genista 10 punten en Calla's 9 punten. Aan B. Nieuwenhuis voor collectie Genista 10 punten, Mimosa 10 punten en Clivia 10 punten. Aan C. v. Iperen voor cojlectie Tulpen 9 punten. Als spreker trad daarna op de heer Rietvink uit Noordwijkerhout, om de/toepassing van kunstmest te behandelen^ Binnenweg: 97 - Tel. 28545 Het is haast niet te gelooven Dat zijn onze bekende natuur- gedroogde handwerk Vorstenlanden Probeert deze „Kamer vol Aroma" ge komt er zeker op terug. oud-Stuurman Koopvaardij Op uitdrukkelijke wijze vertelde spr. iets over de verschillende grondsoorten en welke soorten kunstmest op die verschillende grondsoorten noodig zijn voor den plantengroei. Deze ver schillende mestsoorten worden ook nog af zonderlijk besproken. In het tweede deel van zijn rede werden op duidelijke wijze zoowel de voor- als nadeelen gedemonstreerd en daaruit bleek overduidelijk, dat kunstmest zeer oordeelkundig moet worden toegepast. Na afloop werden verschillende vragen ge steld, waarna de voorzitter den spreker dankte voor zijn zeer leerzame rede. FANFARECORPS „EXCELSIOR". Tweede seizoenuitvoering. Zaterdag gat het fanfarecorps „Excelsior", bestaande hoofdzakelijk uit gemeentelijk over heidspersoneel, onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff, de tweede uitvoering in dit seizoen. Wij schrijven hierboven gedeeltelijk bestaande uit personeel in overheidsdienst, omdat het o.i. goed gezien is van het bestuur, niet vast te houden aan het voorgenomen besluit het geheel uit overheidspersoneel te houden, daar een goede vooruitgang dan vrijwel onmogelijk is. Daarvoor zijn voorbeelden te over. Maar het overgroote deel van het corps be staat toch noch uit overheidspersoneel en onder de anderen merkten wij ook twee dames op, die het corps willen helpen opvoeren. En het gaat thans weer in een goed tempo „Excelsior'. Dat was Zaterdagavond weer merkbaar. En alwordt er nu niet zooveel thuis gestudeerd als de heer v. 't Hoff zou wenschen, sedert de laatste uitvoering zijn er goede vorde ringen gemaakt. Marche Dilbeek als inzet ging dan ook in een vlot tempo en „Paix et Labeur" zat er nog goed in. Le Vieux de Strasbourg was in den aanvang wat onzeker, maar behoudens enkele kleine belangwekkend deze eerste internationale ten toonstelling van de electro-acoustische en foto grafische techniek zal worden. Radio. De deelneming van de radio-industrie is tot nog toe het grootst. Zoowel de binnen- als buitenlandsche radiolampen-industrie, luidspre kers, toestel- en onderdeelenfabrikanten hebben groote stands gehuurd en zijn ijverig doende met het ontwerpen van de inrichting daarvan. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat ieder hunner geheel het parool van het Uit voerend Comité volgt, dat luidt: zoo aantrekke lijk en interessant mogelijk. Geen doodsche uitstalling van wat apparaten, luidsprekers of onderdeelen, maar een stuk van het bedrijf, een kijkje achter de schermen der techniek. Ook verschillende omroepvereenigingen hebben hun krachtige medewerking toegezegd. Gramofoon. Op „Klank en Beeld" hebben reeds een aantal importeurs van platen hun ruimte gereserveerd. Ook hier komt in vrijwel iedere stand iets bij zonders. Wij mogen en willen geen verrassingen verklappen; vast staat evenwel, dat men zal kunnen zien, hoe nu eigenlijk de schijven met de geheimzinnige curven ontstaan; men zal de ontwikkeling dezer industrie kunnen zien in een historische afdeeling en sprekers uit binnen- en buitenland zullen met lichtbeeld en ebonieten schijf laten zien, van welke enorme waarde de gramofoon kan zijn voor historie en weten schap. Vast staat o.m., dat Dr. Doegen, directeur van het Lautmuseum te Berlijn een of meer voordrachten komt houden. Geluidsfilm. Ook op dit gebied komen prachtige nieuwe dingen. In laboratoria en werkplaatsen wordt nu reeds ijverig gewerkt om de allernieuwste vindingen zoover gereed te krijgen, dat ze ge schikt zijn om op „Klank en Beeld" onder de oogen van het publiek te brengen. Dat de grootste ondernemingen uitkomen, staat vast. Slechts de wijze waarop dat zal gebeuren het moet immers als geheel „Klank en Beeld" iets buitengewoons zijn maakt nog een onderwerp van overweging uit. Fotografie. De prospecti van de kunstfotosalon als alle drukwerken, die van het secretriaat uitgaan in vier edities, Nederlandsch, Fransch, Engelsch, Duitsch, zijn over de geheele wereld ver zonden; de meest bekende kunstfotografen uit alle windstreken zijn uitgenoodigd tot jury- vrije mededinging naar de prachtige gouden, zilveren en bronzen plaquetten, die door het Uit voerend Comité zijn uitgeloofd. Deze inter nationale fotosalon 1932 belooft eèn der meest interessante exposities te worden, die in jaren in Europa mogelijk zelfs ter wereld is gehouden. Ook de rol, die de smalfilm sinds kort begint te spelen, zal op „Klank en Beeld" tot uitdrukking komen. Foto- en film-apparaten van de meest bekende wereldfirma's zullen in hun allernieuwste vorm worden vertoond. Televisie. Gelijk men weet, heeft de N.V. Idzerda Radio te Den Haag van P.T.T. toestemming verkregen voor televisie-uitzending gedurende de tentoon stelling. Met twee groote maatschappijen in het foutjes werd dit vrij zware nummer goed ver tolkt. De volgende wals, Voix Roumaines, deed jong en oud al naar een dansje verlangen, terwijl de pittig gespeelde marsch „Sons of the Brave" het programma van „Excelsior" besloot. Dit echter was maar een klein deel van den avond. Voor de tweede keer was als aanvulling het duo joe en Nelly geëngageerd, en zeker tot ieders tevredenheid. Vooral Joe was eenig. Als geheel was het een prettig duo, dat zoowel met ernst als luim de aanwezigen bezig wist te houden. De Jaszband „Aufgepast" hadden wij al eens meer ontmoet. Nu, het is deze heeren wel toe vertrouwd, zoowel als afwisseling als bij het bal. Alles bijeen een avond van genot, waarbij het klokje van gehoorzaamheid weer veel te vlug het eindsignaal deed hooren. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 263 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 19 grondwerkers, 9 metselaars, 9 schilders, 37 timmerlieden, 14 opperlieden, 54 bloemistarbeiders, 75 losse werklieden, 46 werkzaam in andere beroepen. Ondertrouwd: A. F. Bulthuis en N. L. v. d. Bosch; A. Q. de Flines en T. Leupen. Getrouwd: Th. F. C. H. Blok met W. J. L. OtJCSG. Bevallen: W. A. M. v. d. Horstv. d. Weiden z.; E. Maartensev. Alphen d.; J. J. Collet Warnaar z.; B. Pijstv. Broekhuizen z.; A. N. SchelvisMedemblik d. Overleden: B. Lemmes 87 j., wed. van B. Hermans; M. G. Hessels 75 j., wed. van W. van El. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING „KLANK EN BEELD". Wat „Klank en Beeld" brengen zal. Van 6 tot en met 16 Mei zal in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam een internationale ten toonstelling „Klank en Beeld" worden gehouden. Naarmate de dag der opening van de tentoon stelling „Klank en Beeld" nadert, valt er steeds meer nieuws te vermelden, waaruit blijkt hoe Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I buitenland wordt hierover nog onderhandeld. Daarnaast komt vermoedelijk in het R.A.I.- gebouw een zender en een ontvanger/'Het Internationaal Instituut voor Televisie werkt 1 krachtig mee. Congressen. In het gebouw wordt een zaal van 7 a 800 zit plaatsen gebouwd. Daar zullen door verschil lende bekende persoonlijkheden uit binnen- en buitenland korte voordrachten en demonstraties worden gehouden. Er is o.a. een internationaal congres voor mechanische muziek in voor bereiding. In de zaal wordt een concertorgel van het allermodernste type gemonteerd door de firma Dekker te Goes, er komt een Marionetten theater met gramofoonmuziek, een complete geluidsfilm-installatie, zoodat in deze zaal door loopend iets interessants te beleven zal zijn. Een eigen blad. Met welk een energie reeds thans door het Uitvoerend Comité de propaganda wordt ge voerd, blijkt wel uit het verschijnen van No. 1 van „Klank en Beeld", een eigen orgaan, dat geheel gratis om de 14 dagen zal verschijnen tot den openingsdag, en waarin, naast alge- meene artikelen de laatste nieuwtjes worden gepubliceerd. Drie morgens voor den handel. Omdat een zeer drflk bezoek van het publiek wordt verwacht, heeft het Uitvoerend Comité besloten, de tentoonstelling op Dinsdag, Woens dag en Donderdag 10, 11 en 12 Mei eerst des middags om half één voor het publiek te openen en de bij de verschillende afdeelingen direkt betrokken handelaren en industrieën uit te noodigen tot een bezoek tusschen 9 en 12 uur. Op deze wijze hoopt het Tentoonstellingsbestuur een gelegenheid te scheppen om meer rustig zaken te doen, dan uiteraard mogelijk zal zijn bij een verwacht bezoek van tenminste 10.000 personen per dag. Medewerking van vele zijden. Hoezeer allerwege het groote belang wordt ingezien van een internationale expositie als „Klank en Beeld" blijkt wel uit het feit, dat onder Eere-Voorzittérschap van Hunne Excellen ties Dr. J. Th. de Visser, Mr. P. J. Reymer, E. P. Westerveld en den heer Burgemeester van Amsterdam een Eere-Comité is gevormd waarin vertegenwoordigers van vrijwel alle bestaande organisaties op de betreffende terreinen zitting hebben genomen, naast tal van vooraanstaande en bekende particulieren uit binnen- en buiten land. Bij besluit van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 23 September 1931 werd de tentoonstelling „Klank en Beeld" erkend volgens art. 8 van de Octrooiwet 1910, terwijl de Minister van Financiën vrijstelling verleende van invoerrechten voor alle voor de tentoonstelling bestemde goedéren. Alles bij elkaar genomen, wijzen alle teekenen erop, dat niet alleen in Amsterdam, maar ook in geheel Nederland en een flink deel van Europa van 6 tot en met 16 Mei a.s. „Klank en Beeld" in het middelpunt van de belang stelling zal staan. Belangrijke gebeurtenissen, de opening o.a., zullen per radio worden uitgezonden, in de journalen der bioscopen worden vertoond; AANNEMERS BEËEDIGDE MAKELAARS. MEESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 1S468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. Zoolang de voerraad strekt. WED. P. KOOMEN ZOON GIERSTRAAT 39, TEL. 10153 FABRIEK WINKEL: BINNENWEG 189 vroegtijdig bestellen of laten repareeren be- teekend voor u levering op tijd en besparing van geld. Vraagt gratis inlichtingen bij speciale gezelschapsreizen per trein en autobus worden georganiseerd; waarschijnlijk zullen extra treinen de bezoekers uit het buitenland naar Amsterdam brengen. In één woord: „Klank en Beeld" zal niet maar een tentoonstelling zonder meer zijn, maar een gebeurtenis, waarin ieder, die belangstelling koestert op een der vele populaire terreinen, die erdoor worden omvat, zijn deel zal willen hebben. Wij vermelden tenslotte, dat het secretariaat gevestigd is te Amsterdam, Heerengracht 581, Tel. 36432, en dat bijkantoren zijn opgericht te Berlijn, Londen, Parijs, Weenen, Bern en Temesvar. EEN OUDE UITVINDING DUIKT WEER OP. Sedert eenige dagen bevatten de dagbladen berichten over „een geheel nieuwe uitvinding", n.l. het overbrengen van radio-programma's over de electriciteiisnetten. Op die wijze zal het mogelijk zijn gelijktijdig verschillende radio programma s over het gewone lichtnet uit te zenaen, zoodat ieder, die aan het electrische net is aanggesloten, in staat is door middel van een klein apparaatje uit het stopcontact zijn radio programma te betrekken. In werkelijkheid is de gedachte om de hoog spanningsnetten voor het overbrengen van telefonie te gebruiken ouder dan de omroep zelf. Reeds in het jaar 1919 heeft Telefunken als eerste firma ter wereld gebruik gemaakt van de sterkstroomleidingen voor het overbrengen van telefonie en wel met goed resultaat. Toen nu in het jaar 192cS de omroep ontstond, lag het voor de hand radio-programma's over het lichtnet te verbreiden. In het jaar 1925 werd in Duitschland inder daad een dergelijke inrichting tot stand ge bracht, weike een tijdlang door de Duitsche Rijkspost geëxploiteerd werd. Men gebruikte daarbij het uitgebreide leidingsnet van Alten burger Kraftwerke, hetwelk een spanning van 25.UU0 Volt had. Deze radio-centrale was ge durende meer dan een jaar in bedrijf en ver zorgde over de hoogspanningsleidingen een groot aantal van kleine steden en dorpen met het programma van Leipzig. Dit werd door een kabel en een specialen Telefunken-zender in het station Rositz aan het leidingsnet toegevoegd. De geluidssterkte en ook de zuiverheid van ontvangst met Telefunken-apparaten lieten niets te wenschen over. Het hoogspanningsnet moest echter voor deze hoogfrequent-overdracht bijzonder ingericht worden, d.w.z. alle scheidingsplaatsen in het net moeten hoogfrequent overbrugd worden. Deze maatregelen vorderen bij een sterk vertakt net zeer groote financieele middelen. De moei lijkheid bij dit soort van radio-centrale - ligt voorts daarin, dat de uren, waarop de fabrieken stilstaan en in het bijzonder op Zondag, dus de voor de radio-ontvangst gewichtigste tijden, gebruikt worden om eventueele reparaties aan het net uit te voeren. Daarbij worden alle schakelaars geopend en de leidingen voor een deel geaard, zoodat de radio-ontvangst dan uit vallen moet. Toen nu de daarbij gelegen Leipziger-zender van 1 y2 K.W. op 10 K.W. gebracht werd, kon in het verzorgingsgebied van de Altenburger Elektrizitatswerke het programma van Leipzig met eenvoudige ontvangtoestellen direct op genomen worden. Daardoor werd de radio-centrale over het lichtnet, waarbij de kosten voor de inrichting van het net toch op de een of andere wijze door de aangeslotenen moesten gedragen wor den, duurder dan de ontvangst direct van den zender. Het aantal aangeslotenen ging dan ook steeds meer achteruit, zoodat de exploitatie tenslotte niet meer loonend was. Technisch is dit vraagstuk dus reeds sedert lang door Telefunken opgelost. De invoering van radio-centrales over het lichtnet hing alleen daarvan af, of de exploitatie goedkoop genoeg was om met de directe radio te kunnen concur- reeren en of men genoegen wilde nemen met het wegvallen van de ontvangst gedurende de tijden, dat het net gerepareerd wordt.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 2