tweede blad. gemeenteraao gemengd nieuws heemstede in beeld. uit filmland. KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT. --W5 - DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Vervolg Plaatselijk Nieuws. Het rioolgeniaaltje aan de Heemsteedsche Dreef t.o. de Haven. Door G. Th. ROTMAN. VE RKE ERSON D ERWIJS Weester Kladschrift gaf verkeersles; püt 's in dezen tijd probaat! jongens, luister! 'k Zal vertellen, "{gaar j' op letten moet op straat: Dat je rechts moet houden, weet je! iet op hoe je oversteekt, pal je niet wordt overreden En een arm of beenen breekt. Waak geen grapjes op den rijweg, Wees voorzichtig op de fiets; iet op de verkeersagenten, Want die staan daar niet voor niets! Dij een kruispunt uitgekeken; Rechts gaat voor, onthoudt dat maar. Doe vooral geen domme streken: Van vier kanten dreigt gevaar!" Zoo ging 't nog een poosje verder Weldra wist de heele klas, Die met aandacht had geluisterd Hoe 't verkeer geregeld was. Ha den schooltijd stapte Meester Op zijn rijwiel welgemoed, En tevreden, dat zijn klasse Ha voor onheil was behoed. Vroolijk trapte Meester verder, Sloeg den hoek om..., en daar reed Hij een juffrouw onderstboven. Die per fiets een boodschap deed' Wees/er maakte ook een tuim'ling En lag dra met kloppend hart In de spaken van zijn eigen En de ancTre fiet; verward.' Een agent, door 't woedend juffie Als de wind er bij gehaald, Heeft toen Meester zonder dralen Daad'lijk geprocesverbaald. Meester werd een poosje later Om betaling aangezocht, Want. hij was links uitgeweken En hij nam de kleine bocht! KUNSTKRING HEEMSTEDE. Amok. Declamatie Dr. J. B. van Amerongen. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de voordrachtavonden, door den Kunstkring Heem stede georganiseerd, zoo veel slechter worden bezocht dan de muziekuitvoeringen. Ook dit maal, bij de declamatie van Stefan Zweig's „Amok", door Dr. J. B. van Amerongen, was liet gebouw van den Protestantenbond slechts voor de helft gevuld. En toch had de boeiende voordracht van Zweig's spannende novelle een betere opkomst gerechtvaardigd. Van het begin tot het einde, bijna twee uur lang zonder onderbreking, wist Dr. Van Ame rongen, die „Amok" geheel uit het hoofd voor droeg, de aandacht van de aanwezigen vast te houden, zich in zijn voordracht in de plaats stellende van den arts, die zijn wedevaren in Indië, en wel voornamelijk één geval daaruit, op de terugreis naar Europa, aan een mede passagier vertelt. Op uiterst sobere, en wellicht juist daardoor treffende wijze, deed de decla mator het verhaal voor ons leven, deed hij ons meegevoelen de hartstocht en de vertwijfeling van den man, als 't ware vechtend met zijn passie, zijn beroepsplicht, zijn eer en zijn geweten, en het is zonder overdrijving als wij schrijven, dat de toehoorders als 't ware aan zijn lippen Hingen. Ondanks de geringe belang stelling werd daardoor toch deze avond voor den Kunstkring een succes. KRUISVERBOND ST. JOZEF. Maandagavond hield bovengenoemde vereèni- ging een gecombineerde jaarvergadering met de Mariavereeniging in het Patronaatsgebouw. Na opening door den voorzitter en voorlezing der notulen stelt het bestuur voor om a.s. Vrij dag op de vergadering der K. S. A. een voorstel te doen tot verlaging van den huurprijs, welke 100..bedraagt, wat het bestuur nog al veel vindt, omdat er zoo weinig vergaderd wordt. Hetgeen wordt goedgekeurd. Het batig saldo der Mariavereeniging bedroeg vorige jaar ƒ20.08. Inkcmsten waren nu /110.54'/2. Uitgaven ƒ161.50, zoodat er een tekort is van 50.95'/2. De inkomsten van het Kruisverhond waren 305.85, de uitgaven 285.67, batig saldo ƒ20.18. Als leden der kascommissie werden benoemd de heeren Kramer en Floris. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren Verzijlberg en v. d. Berg. Na nog enkele besprekingen sloot de voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Dinsdag j.l. vergaderde de Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig wethouder Jhr. v. d. Poll en de heer J. Vring. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van den heer Vring, inhoudende ontslagname als raadslid. De voorzitter memoreert, dat de heer Vring tien jaren lang de belangen der gemeente als raadslid heeft gediend en met liefde en ijver zijn werkzaamheden in talrijke raadscommissies verricht. Al is de heer Vring niet aanwezig, toch wil spr. hem daarvoor in 't openbaar een woord van dank brengen. (Instemming bij den Raad). Interpellatie De Tello. Voorts is ingekomen een schrijven van den heer \V. A. de Tello, met verzoek om inlich tingen te mogen vragen t.a.v. maatregelen ter voorkoming van verkeersongelukken op het weg gedeelte Leidschevaartweg tusschen Zandvoort- schelaan en Asterbrug. De heer De 1 ello deelt mede, dat het doel van zijn interpellatie is, een ongerustheid bij de weggebruikers weg te nemen. Honderden scho lieren maken van dit weggedeelte gebruik be nevens een groot aantal forensen. Het wegdek levert een groot slipgevaar op, en het profiel is zeer rond gesteld. Met een walbescho.eii.ng zou de weg 1 f2 Meter breeder kunnen worden, wat noodig is, daar ook autobussen van dezen' weg in de toekomst zullen gebruik maken. De ver lichting is niet voldoende, en de koplichten van de Zandvoortsche tram verblindend. Spr. stelt daarom de volgende vragen: 1 Hebben B. en W. kennis genomen van den aard en den omvang der elkaar opvolgende ver keersongevallen aan en in de Leidschevaart msscheti Zandvoortschelaan en Asterbrug? - A 'item B. en W. het oirbaar, in verband me* de veiligheid van het aldaar steeds toe- nd verkeer, het genoemde weggedeelte in uidigen toestand te handhaven? 3. Indien vraag 2 in ontkennenden zin beant woord wordt, zijn B. en W. dan bereid, onver wijld die maatregelen voor te stellen, die leiden tot verbetering van wegdek en wegprofiel, als mede tot verbreeding van den rijweg en het aan brengen eener behoorlijke verlichting? De voorzitter beantwoordt de eerste en de tweede vraag bevestigend, en in verband daar mee de derde vraag ontkennend. Spr. voegt er aan toe, dat er ongelukken gebeurd zijn in Februari 1932 en Mei 1931; in 1930 één ongeval en in 1929 en 1928 niets. De aard van deze on gevallen was dusdanig, dat er geen reden is, den weg te verbreeden. De heer De Tello is door dit antwoord teleurgesteld. Tusschen Mei 1931 en Februari 1932 zijn nog andere verkeersongelukken ge beurd dan die, waarvan de voorzitter ambts halve kennis draagt. De Leidschevaart wordt drukker bereden dan vroeger en een weg van 5 Meter met een ouderwetsch rond profiel is niet toelaatbaar voor druk verkeer in beide rich tingen, evenmin als de bestaande verlichting. Wethouder Rijkes deelt mede, dat deze 320 M. weg verlicht wordt door 6 lichtpunten met een lichtsterkte van 1440 kaarsen, wat niet onvol doende kan genoemd worden. Wethouder Dr. Droog deelt mede, dat door verzakking van de zijkanten der in 1925 ver- breede weg het profiel ronder is, dan misschien wenschelijk is. Dit zal het volgend jaar hersteld worden en de berm tusschen het voetpad en den rijweg zal dan gebitumeerd worden. De rijweg zal dan 5.75 M. breed worden. Een schoeiing zal wel 20.000.kosten, en deze uitgave is niet noodig. De heer D e T e 11 o zou liever de wegverbree- ding niet tot het volgend jaar willen uitstellen en doet in dien geest een voorstel. Wethouder Dr. Droog zegt, dat de weg nu reeds 5.75 M. breed is. Alleen is de strook van 75 c.M. breedte niet gebitumeerd. Het voorstel van den heer De Tello om dade lijk tot verbetering van de Leidschevaart over te gaan, wordt niet ondersteund. Motie Werkloozenzorg. Ingekomen is voorts een motie van de afd. Heemstede van den Centralen Bond van Transportarbeiders, waarbij er wordt aange- drongen om die maatregelen te willen nemen, die er toe kunnen leiden, dat méér werkloozen en over langeren termijnen zonder onderbreking kunnen worden te werk gesteld. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennis- geving aan te nemen. De heer Disselkoen ondersteunt de gedachten, in de motie neergelegd. De werkverschaffing I dient breed en forsch opgezet te worden. Als de motie niet anders dan voor kennisgeving kan worden aangenomen zal spr. een voorstel in denzelfden geest doen. I De heer De Boer betoogt, dat een radicale oplossing van het werkloosheidsvraagstuk niet te geven is I Wethouder Dr. Droog verwijst naar de algemeene beschouwingen van de gemeente- begrooting. De heer Van Uneti vindt het onnoodig in elke vergadering over de werkloosheid te spreken. Alen is het er algemeen over eens, dat er een geweldige werkloosheid is, dat er aan gedaan moet worden wat men kan doen, maar dat afdoende maatregelen te treffen eenvoudig onmogelijk is. De heer Disselkoen verwijt wethouder Dr. Droog, dat deze nog steeds geen plannen heeft voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Spr. ontzegt den wethouder zijn vertrouwen. Zoolang de wethouder niets doet, zal spr. dit elke maand met nadruk constateeren, dat het in dit opzicht in Heemstede een hopelooze slabakkenboel is. Wethouder Dr. Droog merkt op, dat hij bij de begrooting heeft gesproken over de Glipperweg en het groote riool. Dan zijn er nog de R.C.H.-tribunes op het sportpark en de gas houder, allemaal objecten van werkverschaffing. De beschuldiging van den heer Disselkoen gaat dus niet op. De heer v. d. Heuvel is van meening, dat deze discussies buiten de orde omgaan. De voorzitter is van een tegengestelde meening. De heer Disselkoen dringt er nogmaals met den meesten nadruk op aan, dat ten spoe digste nieuwe voorstellen betreffende werk verschaffing zullen worden gedaan. Als dit niet gebeurt, zullen de werkloozen oproerig worden. De heer v. d. Linde zegt, dat niet alle werk loozen zich daarvoor zullen leenen. Spr. heeft het volste vertrouwen in B. en W. De heer Disselkoen dient een voorstel in, inhoudende, dat de Raad B. en W. verzocht, ten spoedigste te komen met nieuwe plannen be treffende werkverschaffing. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 2 stem men vóór. Onderzoek geloofsbrief A. P. Audretsch. De geloofsbrieven van den heer A. P. Audretsch, opvolger van den heer Vring, wor den in orde bevonden. Subsidie Kruisverbond „St. jozef". Op de gemeentebegrooting is voorgesteld een subsidie van 100.aan het Kruisverbond „St. Jozef". Bij de behandeling staakten de stemmen, zoo dat thans herstemming moet plaats hebben. De heer v. d. Heuvel zegt te zullen tegen stemmen, omdat het volgens hem niet op den weg der gemeente ligt, allerlei nuttig werk finantieel te steunen. De subsidie wordt afgestemd met 7 tegen 6 stemmen. Verhuur van grond bij de Zandvaart. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen het voorstel tot verhuur van een strookje grond bij de Zandvaart aan G. A. de Jager. Wijziging straatnamen. Z. h. s. wordt besloten de namen Crayenester- kade en Crayenesterpad te wijzigen in Craye- nestersingel. Geldleeningen. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot het aangaan van eene geldleening ten laste van de gemeente Heemstede, tot een nominaal kapi taal van een millioen gulden 1.000.000. verdeeld in obfigatiën van ƒ1000.en ƒ500. t.w. voor: 1. Uitbreiding Raadhuis 20.000. 2. Verbetering der Zwemvijvers 20.000. 3. Uitbreiding haven en bouw j bruggen 70.000. j 4. Verbreeding Heerenweg en bij Spoorweghalte 106.000. 5. Verbreeding en verbetering diverse wegen 70.000. 6. Stichting openbare scholen 324.000. I 7. Verstrekking gelden voor stich ting bijzondere scholen 210.000. S. Kapitaalverstrekking uitbrei ding Electriciteitsbedrijf 100.000 9. Kapitaalverstrekking uitbrei ding Gasbedrijf 80.000. dienaren en Locale Ambtenaren te 's-Graven- hage tot een nominaal bedrag van ƒ250.000. tegen eene rente van 5% koers 100 be stemd voor: a. badhuis (conversie) 45.000. b. uitbreiding algemeene begraaf plaats en bouw Aula 105.000.— c. uitbreiding Gasbedrijf 60.000.— d. verstrekking gelden bouw bij zondere scholen 40.000. Totaal ƒ1.000.000.—, Tevens wordt voorgesteld ten laste van de gemeente eene geldleening aan te gaan met de Pensioenfondsen voor de Koloniale Lands- Totaalƒ250.000.— Wordt na bespreking in de geheime vergade ring goedgekeurd. Rondvraag. De heer De Tello vraagt of B. en W. spoedig met het prea-advies op het adres van j den Kappersbond zullen komen. De voorzitter zegt, dat het wachten is op een beslissing van den minister inzake de j Winkelsluitingswet. De heer Disselkoen deelt rne.de, dat de Brockway-Mij. voor haar rekening een autobus dienst wil exploiteeren in afwachting van de dienst der N.Z.H. Spr. vraagt, wanneer er een commissievergadering wordt uitgeschreven. Dr. Droog antwoordt, dat dit spoedig zal gebeuren. De Raau gaat hierna over in geheime ver gadering. VOOR ONTWAPENING EN WERELDVREDE. Een kruistocht naar Genève. Deelneming uit zeven landen. De Internationale Versöhnungsbund, waarbij organisaties uit 25 landen zijn aangesloten, organiseert volgens het Handelsblad een kruis tocht voor ontwapening en wereldvrede in ver band met de ontwapeningsconferentie te Genève. De bedoeling is, dat voorstanders van een en ander van Londen langs verschillende wegen naar Genève trekken en daar tegen Paschen allen aankomen om met een internationale be tooging te besluiten. Aan den kruistocht nemen deel Engeland, Frankrijk. Nederland, Duitschland. Polen, Oostenrijk en Zwitserland. In Frankrijk zullen twee routes worden gevolgd, één begint te Havre, een te Boulogne-sur-Mer. Eén route naar Keulen gaat over Nederland met als plaatsen, waar samenkomsten zullen worden georgani seerd, Vlissingen, Rotterdam, Den Haag, Am sterdam, Haarlem en Heerlen; een tweede route naar Keulen denkt men zich door België langs Antwerpen, Brussel en Luik. Uit Keulen trekken allen tezamen verder over Frankfort, Stuttgart en Freiburg naar Bazel. De tochten zullen alle op 20 Maart afloopen. Zooveel mogelijk zullen personen uit verschil lende landen op de bijeenkomsten het woord voeren en voor Vlissingen was reeds zulk een bijeenkomst op 3 Februari vastgesteld, met als sprekers een Öuitscher, een Engelschman en een Nederlander. VRAAGT EERST NEDERLANDSCH PRODUCT! De beste bescherming van den Nederlandschen arbeid. Het is jammer, dat de inensch in het eerste uur van den dag gewoonlijk zoo weinig geneigd is tot beschouwelijkheid. Want dit eerste uur biedt stof tot menigerlei overpeinzing, die van veel nut kan zijn. Hebt ge wel eens opgemerkt hoezeer reeds in dit eerste uur de mensch de wereldproductie leidt door alles wat hij dan ge- en verbruikt? En hoe hij tevens in dat eerste uur, meer dan door al de theorieën, die hij dien dag mag verkondigen of bestrijden, de eenheid der wereldhuishouding bewijst? Op een uur, dat de duisternis nog maar al te zeer gelijkt op die van den vorigen avond, gaat een wekker. Is het Zwitsersch - is het Hollandsch fabrikaat? We kunnen het niet zien. Er wordt een knopje omgedraaid; het electrische licht gaat aan: wat kan door deze eenvoudige be weging al niet in werking gesteld worden van Nederlandsch product: een schakelapparaat van Hazemeyer; een kabel van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek en een Philips' gloei lamp. Doch nu begint het pas. Nadat met vreugde de nieuwe dag met zijn vele mogelijk heden begroet is, bieden bad en waschtafel (uit Maastricht) het met Limburgsche kolen ver warmde water. We staan na deze bewerking op een rubbervloer van Vredestein, en drogen ons af met een badhanddoek uit Twente of Brabant. Hoeveel grondstoffen uit alle deelen der wereld zijn al in deze paar zaken verwerkt, die ons de eerste oogenblikken van den dag veraangenamen? Vervolgens doen hun werking: een spons uit de Middellandsche Zee; hand doeken, waarvan de katoen in Amerika groeide; zeep, die overal vandaan kan, maar uit Neder land dient te komen. En dan de vele artikelen, waarmede we ver volgens ons bekleeden en behangen. Zijn de dessous'tjes niet uit Duitschland afkomstig, de sokken uit Frankrijk, de schoenen uit Engeland en een pak, natuurlijk, van Engelsche stof? Misschien is dit alles ook uit Nederland af komstig, maar hebben we ons gelukkig laten maken met een buitenlandsch merk, dat er eerst opgedrukt moest worden, voordat we het als voldoende degelijk wilden aanvaarden. Het is echter ook mogelijk dit alles direct uit het eigen land te koopen. Dat het dan minder goed zou zijn of minder degelijk of minder fraai, heeft gewoonlijk nog niemand ervaren, die de moeite deed om te zoeken naar het goede, wat hier ook wordt vervaardigd. Doch het is dikwijls gemakkelijker zich door een kleermaken of winkelier iets te laten geven, waarop deze wel licht iets meer verdient, of dat hij altijd ver koopt, uit gemakzucht of omdat zijn klanten nu eenmaal nooit vragen naar artikelen uit het eigen land afkomstig. Wij laten ons vervolgens door buitenlanders scheren. Een Gilette is nu eenmaal geen Hol landsch product. Maar Nederlandsche scheer zeep is minstens even goed en bovendien goed- kooper dan Engelsche en de scheerkwast be hoeft ook niet uit Frankrijk ingevoerd te worden. En vervolgens de vele middeltjes, die ter ver siering of ter versterking van den uiterlijken en innerlijken mensch de toilettafel sieren. Haar- en tanden- en andere borstels; haarwater en tand pasta mitsgaders de noodige zalfjes, pillen, poeders en drankjes we koopen het bij voor keur met een buitenlandsch merk en bedenken gewoonlijk niet, dat Nederlandsche fabrieken veel van dit alles ook maken, soms een beetje anders, soms evengoed, ook wel eens beter. Het ontbijt kan de internationale stemming in ons versterken. Het begint al met de beste van alle dranken, de thee uit Java. Brood van tarwe uit Argentinië; ontbijtkoek, vervaardigd met zeven soorten honing, uit alle deelen der wereld bijeengezocht; marmelade, niet uit Engeland en boter, niet uit Denemarken; roggebrood van Nederlandschen bodem, eieren van Nederland sche kippen en spek van Nederlandsche varkens. Het servies is uit Maastricht (of zou het van Wedgewood zijn?) en het tafelgoed is, met alles wat er verder op staat, Hollandsch product. (We nemen n.l. geen Engelsche H.O.) De courant op Nederlandsch papier (van Russisch hout) brengt de wereldgeschiedenis van den laatsten dag op enkele pagina's onder onze oogen en wijst bijna even duidelijk als de tot nu toe doorleefde gebeurtenissen van den jongen dag, in alle berichten op den ouderlingen samen hang tusschen alle opinies en gebeurtenissen, die de wereld iederen dag opnieuw bewegen. Na nog even door een Zweedsch toestel getelefo neerd te hebben, een Amerikaanschen vulpen houder in den zak te hebben gestoken naast een potlood uit Tsjecho-Slowakije, den voorraad Engelsche tabak of Duitsche sigaretten te heb ben aangevuld, wordt het Engelsche fabrikaat verder bevorderd door het gebruik van hoed en jas, terwijl wie niet een Nederlandsche fiets gebruikt, door een auto uit Amerika, Italië of Frankrijk naar trein of kantoor wordt gebracht, waar het internationale leven verder wordt voortgezet. Deze enkele greep uit hetgeen wij dagelijks gebruiken en verbruiken, bevestigt onze ver wondering over den waanzin dezer wereld, waar alle landen meenen vreemde artikelen te moeten weren, alsof we ook maar één oogenblik zonder deze, uit de geheele wereld samen gebrachte zaken zouden kunnen leven. In zijn verbruik is ieder mensch wereldburger ge worden en hij moet dat blijven of wel hij zou tot een barbaarsch stadium van civilisatie moeten terugkeeren, waartoe vooralsnog de bereidheid niet bestaat. Iets anders is echter, dat wij al deze artikelen kunnen koopen, nadat ze in het buitenland be werkt zijn tot eindproduct, maar ook nadat dit in ons eigen land geschied is. Want wat wij koopen, is niet alleen de grondstof. Maar ook de arbeid, die deze verwerkte. En die kan in bijna alle gevallen Nederlandsch zijn. Wie Nederlandsche producten duurder of slechter zou bevinden, zal wel zoo wijs zijn, ze niet te koopen. Maar hoe weinigen doen moeite om te ervaren of dit werkelijk het geval is? In negen van de tien gevallen laten we ons leiden door sleur, door gemakzucht, door luiheid of door den schoonen schijn van een buitenlandschen naam, die onze naïeve verbeelding eigenlijk toch nog machtig imponeert. Aan alle zijden richt het buitenland steeds hoogere tariefmuren op tegen Nederlandsche producten. Het is begrijpelijk, dat er steeds meer stemmen opgaan om hier te lande hetzelfde te doen tegen buitenlandsche producten. Wij gelooven, dat dit voor ons land, dat zoozeer op internationalen handel is aangewezen, meer ge varen dan voordeelen zou meebrengen. Maar we gelooven ook, dat er maar één middel is om aan deze gevaren te ontkomen: dat iedereen zichzelf rekenschap geeft of hij voldoende mee werkt aan dat belang dat in alle opzichten ook het zijne is: dat hem aangaat als deel der Nederlandsche volksgemeenschap, als verant woordelijk lid onzer maatschappij, als belasting betaler, als mede-belanghebbende in onze nationale ekonomische gezondheid: dat iedereen den Nederlandschen arbeid steunt door, waar mogelijk, Nederlandsch product te koopen. Wanneer alle Nederlanders bij al hun dage- lijksche aankoopen, hun kleine en groote, steeds hun winkeliers en leveranciers zouden vragen: Geef mij Nederlandsch frabrikaat, dan zouden ze misschien soms van hun winkelier, die bij den verkoop daarvan geen bijzonder voordeel heeft oD die nu eenmaal aan buitenlandsche artikelen gewend is, hooren, dat dit niet bestaat of slecht is. Wellicht zouden ze nu en dan een minderwaardig artikel ontvangen, want die zijn er ook van Nederlandsch fabrikaat. Maar in bijna alle gevallen zou degeen, die werkelijk moeite doet om een goed Hollandsch product te krijgen, ontdekken, dat dat bestaat. Er moet alleen nog eerst veel sleur overwonnen worden. Wanneer alle Nederlanders het voorbeeld van onze Engelsche buren, voor wie het „Buy British" vanzelfsprekend is, zouden volgen, zou zonder behulp van ingrijpende overheids maatregelen, die in onze ekonomie niet passen, en die waarschijnlijk meer gevaren dan voor deelen zouden brengen, onze industrie den sterkst mogelijken steun ontvangen: immers een, die uit ons volk zelf komt en gegrond is in een gezond nationaal gevoel. Wij zullen steeds aangewezen blijven op allerlei grondstoffen, en ook op verschillende artikelen uit het buitenland. Maar wij zijn, voor het overgroote deel van de artikelen, die wij dagelijks ge- en verbruiken, niet aangewezen op den buitenlandschen arbeid: die arbeid wordt evengoed in Nederlandsche ondernemingen ge leverd en in Nederlandsch product verwerkt. Door in Nederlandsch product Nederlandschen arbeid te koopen, helpt men de werkloosheid der Nederlandsche arbeiders bestrijden, steunt men den arbeid van Nederlandsche onder- 1 nemingen. Aan versterking van dit nationale belang kunnen we^allen iederen dag medewerken. Vraagt eerst Nederlandsch product! (Uit: Maatschappij-Belangen, Tijdschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel.) Anita Page: Haar levenswijze wordt methodisch geregeld door haar vader, die ingenieur is. Zij leeft vol gens een streng schema: zooveel uren slapen, zooveel uren studeeren, zooveel uren ontspan ning. Zij bestudeert ernstig dramatische litera tuur. Anita wordt beschouwd als het best ge chaperonneerde meisje van Hollywood. Zij wordt overal vergezeld door haar vader, moeder of broer Zij zegt, dat zij veel te danken heeft aan wijlen Lon Chanev, wiens raadgevingen zij beschouwd als den stévigsten ondergrond voor haar carrière. 101. 'n Eindje verder was 'n matroos bezig geweest, de reeling te verven. Hij was even gaan schaften en had het verfpotje laten staan. In een wip was de verfpot gehaald en nu begon Koos, die onmiskenbare talenten voor kunst schilder vertoonde, een prachtig gezicht op zijn ooms kalen schedel te schilderen. 102. 't Was zeker niet erg braaf, wat hij deed, maar je moet rekenen, dat de jongens in maanden geen kattekwaad uit hadden kunnen halen. In elk geval, het resultaat was verrassend, zoodat de negerjongen, die even later met thee voorbijkwam, van schrik het heele blad uit z'r handen liet vallen en luid gillend op de vlucht sloeg. 103. Gelukkig nam de kapitein het niet te zwaar op, en de reis verliep verder rustig. Tot op zekeren dag, toen Kees den gorilla met apennootjes voederde, het monster opeens z'n vuist door het voederbakje stak. Hij had dus blijkbaar zijn boeien losgemaakt. „Och, dat be- teekent niets", zei de kapitein, „de wagen is sterk genoeg; hij kan er tóch niet uit." Maar erg gerust waren de jongens er toch niet op! 104. Maar de boot arriveerde zonder on gelukken te Rotterdam. Aan den kant stond de heele gemeenteraad, de burgemeester en de directeur van de diergaarde voorop. De Afrika- reizigers werden met gejuich en toespraken be groet, en toen begon het uitladen der dieren. Het laatst kwam de aap; zachtjes schommelend zweefde de zware wagen aan de takels, terwijl het publiek in spanning toekeek.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 5