KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA. f No. 47. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. DE ZESDAAGSCHE De „Zesdaagsche" is voorbij Ha, dat was een renpartij! Honderd vier en veertig uren Heeft dat grapje moeten duren. Voor ons land een nouveauté, leder leefde er in mee! 't Was geweldig, buiten kijf! En terwijl 'k dit liedje schrijf Is het eind nog niet bekend, maar Er is vrees'lijk hard gerend daar. Steeds maar als een tol in 't rond. Ai, hoe blijft een mensch gezond! Premies worden uitgeloofd 't Schiet de renners door het hoofd: Dat 's een extra buitenkansje! Sneller gaat het rondedansje. Honderd gulden of zoo iets Is toch altijd meer dan niets! Maar nu is de pret gedaan. Het publiek kan huiswaarts gaan. Uit is 't met het rondjes rijden, 't Vliegensvlug door bochten glijden Voor de renners een festijn, Want die zullen draaierig zijn! BIOSCOOP RADIO RUBRIEK Door G. Th. Botman. 25 NOVEMBER 1932. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Propagandavergadering. De afdeeling Heemstede van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield Vrijdagavond een propagandavergadering in Hotel Van Ree. In zijn openingswoord zette de voorz. de heer Grimm, het doel dezer bijeenkomst uiteen, n.l. propaganda te maken voor een avondschool voor volwassenen, en zoo, behalve meer leven in de afdeeling te brengen, ook meer ontwikke ling bij de leden bij te brengen. Nadat de voorzitter nog het werkprogram voor dezen winter had bekend gemaakt, gaf hij het woord aan den heer M. A. Reinalda uit Haarlem, die zou spreken over het doel en streven van het instituut Arbeidersontwikkeling en de oprichting van een avondschool voor vol wassenen. Spr. begint er op te wijzen, dat in den strijd die gevoerd is voor de ontwikkeling der Sociaal-Demokratische gedachte, gehandi capt is door te weinig kennis van wat noodig is om dezen strijd goed te voeren. En de kapitalistische maatschappij zorgt voor die te weinige ontwikkeling door elke gelegen heid aan te grijpen aan het lager onderwijs te tornen. In de S.D.A.P. en N.V.V. is zeer sterk naar voren gekomen de noodzakelijkheid der ont wikkeling in de arbeidersbeweging en stichten de arbeidersontwikkelingsclubs, om hen bij te brengen dat, wat zij zoo hard noodig hebben. Spr. erkent de groote toetreding in de moderne vakbeweging, maar velen zijn lid uit een egoïs tische overweging. En hen vooral moeten wij een blik doen werpen op wat er in de maat schappij gebeurt. Het instituut heeft velerlei taak, en van hen die zich willen ontwikkelen, wordt veel op offeringsgezindheid verlangd. Maar gelukkig, zegt spr., willen velen dit offer brengen. In 1924 met enkele deelnemers opgericht, zijn er nu in den lande al 36000 georganiseerden die zich zelf willen ontwikkelen. Uitvoerig schetst spr. de oorzaak van dien groei. Wij willen de arbeiders ieeren lezen en schrijven, om ze zoo op te leiden tot goede bestuursleden, hen de kennis van staatsrecht bijbrengen, hen ontwikkelen in de kennis van rijk, provincie en gemeente. Nu zien wij, als er belangrijke conflicten zijn, dat wij een ver keerde kijk hebben op de verhoudingen. Engels heeft het zoo juist gezegd, dat men eerst moet leeren beoordeelen eer men mag veroordeelen. Ook de economie is een belangrijk vraagstuk, wat spr. uitvoerig uiteenzet. Om te slagen in den strijd tegen deze kapita- listischen maatschappij is het noodig zichzelf te ontwikkelen, opdat bij de omvorming dezer kapitalistische naar de Socialistische maat schappij velen gereed zijn voor den taak die hen dan wacht. De voorzitter dankt den heer Reinalda voor zijn schitterende rede, er den wensch aan toe voegend dat er van dezen avond een groote propaganda zal uitgaan. Na een korte pauze gaf de heer Overduin een causerie over een reisje door Zwitserland, door de Nederlandsche Natuurvrienden georganiseerd. De heer Overduin, die zelf menigmaal als gids gefungeerd heeft, deed dit op heel aantrekkelijke wijze, en de beelden op het doek van de meest aantrekkelijke bezienswaardigheden droegen er veel toe bij om bij allen het verlangen te doen postvatten ook eens met eigen oogen de Matter- horn en de eeuwige sneeuw te gaan bewonderen. Nadat nog gelegenheid gegeven was, zich als leerling der avondschool op te geven, wat ook nog kan geschieden bij den heer G. v. Deute- kom, Bronsteeweg 45, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. „LA ESTONTO EST AS NIA!" Te Heemstede is een afdeeling opgericht van de Nederlandsche Esperantisten Vereeniging ,,La Estonto estas Nia", wat beteekent: De Toe komst is Ons". Het aantal leden is aanvankelijk 12. Het bestuur bestaat uit de heeren C. Jacobs, voorzitter, D. E. Zuidhof, secretaris, J. Boon stra, penningmeester, J. D. Tiel en Mej. A. Postma. Wie onder gezellig samenzijn zich wil oefenen in het practische gebruik der Wereld taal, schrijve aan den secretaris: Binnenweg 83. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 November genomen 569 douchebaden en 38 kuipbaden. Aan 23 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 11 volwassenen gebruik gemaakt. EEN 50-JARIG JUBILEUM. Woensdag 30 Nov. zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer H. v. d. Schoot, de vader van den tegenwoordigen firmant C. v. d. Schoot, zich hier vestigde als slager, en daarmede de eerste varkensslagerij in Heemstede stichtte. Voor meer op leertijd zijnde Heemsteders is zulk een jubileum een aardige gelegenheid het geheugen nog eens op te fnsschen en zich Heemstede nog eens voor den geest te halen zooals dit was vóór 50 jaar. Toen het vorige postkantoor, nu politiebureau, gebouwd en in gebruik werd genomen, werd het hulppostkantoor, dat beheerd werd door den brievengaarder P. Medemblïk, en gevestigd was in een perceel, waar nu de slagerij van de firma Roggeveen gevestigd is, opgeheven. Dit perceei werd door den heer H. v. d. Schoot, destijds wonende te Hillegom, gekocht om als slagerij ingericht te worden. En zoo telde Heemstede toen twee slagerijen, een runderslachterij van den heer Bram v. d. Reep, waar nu de Twentsche Bank is, en die van den heer v. d. Schoot, die de „spekslager" was. Al spoedig bleek dat het perceeltje, hoe primitief zulk een zaak ook mocht wezen, toch ongeschikt was en na een jaar werd perceel Raadhuisstraat 33 aangekocht voor het bedrijf. Maar men moet zich niet voorstellen dat de inrichting al dadelijk was zooals nu! Neen, een heel primitieve winkel werd het. En dit was ook voldoende, want de omzet van dien eenigen varkensslager was per week één varken van zoo om en nabij 300 pond. Uit mijn jongensjaren weet ik nog wel dat de slager op Vrijdag met zijn witte kiel aan en de hengelmand over den schouder, kwam hooren, om dan op Zaterdag de klanten te be dienen. En de meeste klanten kwamen dan zelf hun pondje spek of leverworst halen. En de slachtplaats? Wij als jongens wisten precies den tijd wanneer een varken geslacht moest worden, en waren present om door een kier van de oude schutting achter het huis, het vonnis te zien voltrekken, omdat dit geschiedde op het erf of in een oud schuurtje. De tijden zijn veranderd. Met den groei van Heemstede kon v. d. Schoot niet de eenige slager blijven. En vele zijn er in die 50 jaren bijgekomen, vele zij weer verdwenen. Maar in al die jaren heeft de familie v. d. Schoot zich weten te handhaven. En begrijpelijk is het, dat de primitieve in richting van voorheen in den loop der jaren gemoderniseerd is. Het oude schuurtje is ver bouwd tot een moderne slachtplaats, voldoende aan de hoogste eischen. Het kleine winkeltje is omgetooverd in een zeer luxieuze winkel, en de zoon, de tegenwoordige eigenaar, heeft zeer goed begrepen dat dit noodig was. Zie b.v. eens dat plafond van gebrande glasplaten, die ijskast, gebouwd op een betonnenvoeting van 1.20 M. diep en een oppervlakte van 3 X 1% M. bij 3 M. hoog met stalen deuren, en automatisch werkend met koude lucht. En naar evenredigheid is ook het overige interieur van het bedrijf. Maar er gaat nu ook meer om dan één varken per week, het is nu ook niet meer de spek slagerij, maar een der meest moderne rund-, kalts- en varkensslachterijen. Drie en dertig jaar heeft de oude heer v. d. Schoot zijn bedrijf be heerd, zeventien jaar staat nu de tegenwoordige eigenaar aan het hoofd daarvan. En dat vader en zoon trots alle concurrentie hun bedrijf hebben weten op te voeren tot wat het nu is, pleit wel voor hun zakenkennis. Wij twijfelen er niet aan of 30 November zal voor den heer v. d. Schoot en diens echtgenoote, die zelf ook een groot aandeel in den groei van het bedrijf heeft gehad, een gedenkdag bij uit nemendheid worden. UITVOERING HARMONIE „ST. MICHAEL". Nog zelden hebben wij de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw zoo vol gezien als Zondagavond. En laten wij op den voorgrond zeggen, dat de heer H. W Hofmeester en zijn corps de talrijke aanwezigen een avond van muzikaal genot hebben verschaft. Misschien ging die groote belangstelling ook wel eenigszins uit naar de verrichtingen van het eerste optreden van het jeugdcorps „Omhoog". Knapen van beneden de 17 jaar, die sedert Maart van dit jaar onder muzikale leiding van den eersten klarinettist v. d. Burg en onder de technische leiding van Broeder Alexis aan het oefenen zijn, en nu aan „St. Michaël" mede werking verleenden. St. Michaël opende den avond met Colonel Bogey, een marsch van J. Alford. Vooral wat klankvolume betreft was dit nummer bijzonder mooi. Variations de Concert van F. Popy is een zwaar nummer, nog uit de oude doos, maar nu onder de beproefde leiding van den heer Hof meester een genot om er naar te luisteren. Thetis, ouverture van van Watelle, waarmede dezen zomer in Vreeswijk zulk een succes ge- oost is, helt wat over naar de moderne kant. Er zijn scherpe accoorden in, die, goedgemaakt, werkelijk mooi zijn. En dat Hofmeester hier iets moois van heeft weten te maken, bleek uit de be slissing van den jury, toen in Vreeswijk, en bleek ook nu weer. Sabots de Suzon, ouverture van F. Popy, was nu niet zoo fijn in afwerking, als in het vrije nummer in Vreeswijk. Na het 2e nummer hechtte de beschermheer, Dr. E. A. M. Droog, onder applaus en fanfares, en natuurlijk voorafgegaan door een hartelijk speechje, de drie fraaie lauwerkransen aan het al volgeladen vaandel. Dan nemen de 25 jeugdige muzikanten de plaatsen in om hun kunnen te demonstreeren. Maar vooraf neemt Pastoor v. d. Tuyn het woord om het nieuwe corps aan het publiek voor te stellen. Hier ziet U voor U de spes Heemstede, de spes Michaelo, de spes van de Pastoors hier van de beide parochies. „Omhoog", een onder- afdeeling van de Maria-congregaties der beide parochies. Zij stellen zich hier voor met „Le Première", „Recruten" en „La Bénédiction". Na hun „Première" zullen zij toonen goede recruten te zijn. Nu, en onzen „Zegen" hebben zij al. Hulde brengt spr. aan Br. Alexis en den heer v. d. Burg voor de moeite die zij zich getroost hebben de jongens de eerste beginselen der muziek bij te brengen. En nu „Sempre Cresendo!" Dan plaatst de heer v. d. Burg zich achter den lessenaar, en klinken de eerste tonen voor deze stampvolle zaal. Al direct blijkt, dat de klarinetten vrij beschaafd werk leveren. De trombones zijn echter wat te domineerend. Maar over het algemeen is de uitvoering goed, en het talrijke publiek is ook hier zeer gul in haar applaus. Na de pauze zijn de heeren Helleman en Laman aan het woord, voor de meesten geen onbekenden en als gewoonlijk oogstten zij veel succes. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden een 26-jarig persoon wegens niet nader te noemen handelingen met kleine meisjes. Hij is ter be schikking van de Justitie gesteld. EERSTE VERANTWOORDING: FEEST OP ZEE". „KERST- Ingekomen bij Mevr. Vossers, Asterkade 28: Van Mej. de M. O. te Aerdenhout: 30 scheur kalenders en 12 afleveringen Aarde en hare Volken, jaarg. '31 en uit Heemstede van Mevr. F.: 1 das, 3 paar stuurwanten en 2 boeken; van Mej. Ip.: 3 pakjes tabak; van Mevr. W.: 1 pakje tabak; van Mevr. Sch.: een prachtig pakket Evangelisatielectuur; vqn Mevr. de H.: 4 schil derijtjes, 1 paar wanten en 1 inktpot; van den heer v. B.: 15 doosjes cigaretten; van den heer D.: 8 boeken en ƒ5.bijdrage uit het fonds „Van BaakPichard"; van Mevr. J. Sp.; 1 pak tabak; van Mevr. B.-de B.: 2 paar hand schoenen, 4 pijpen, 10 pakjes tabak, 1 blik bis cuits; Mevr. A. D.V.: 1 aschbakje, 1 horloge, 1 mes, 1 schaartje; van den heer A. C. B.: 1 pijp, 1 pak tabak, 1 paar stuurwanten, 1 bivak muts en van den heer W. H.: 3 jaarg. ingebon den „Vriend des Huizes". Verder nog aan giften ingekomen: van den heer W. ƒ2.van H. te A. 1.van Mevr. S.S. te BI. 10.en 9 puzzles, 6 boeken en een atlas; van den heer B. te H.: ƒ2.50 en van P. D. d.e.s. Br. 1. Ingekomen bij Mevr. Colenbrander, Raadhuis plein, Heemstede: Van Mevr. van H. te H.: 20 boeken en ƒ5. van Mevr. W.zür M.2 kussens, 1 sigaren koker, 1 iuciferskoker en 1 boek; van Mevr. v. d. L.: 1 das, 40 afl. „De Prins", plus enkele Evangelisatienummers; van Mevr. I. v. L.B. 10.-. Vriendelijk dank voor al het bovenstaande. Wie nog iets in te zenden heeft, doet het s.v.p. zoo spoedig mogelijk óf bij Mevr. Boeke, Prin- cessestraat 7 óf bij Mevr. v. d. Burgt, Leidsche Vaart 474, hoewel tot 22 December alles welkom is. In afwachting, G. VOSSERS, em. pred., Asterkade 28, Heemstede. P.S. Even voor de eerste verzending nog ontvangen: van den heer M.: 5 pakjes tabak en van G. V.: 4 boeken plus allerlei Evangelisatie lectuur. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. Op initiatief van de afdeeling Bloemendaal van Volksonderwijs werd de vorige week een goed bezochte openbare vergadering ge houden in Hotel Van Ree, waar als spreker op trad de heer J. J. Feringa uit Amsterdam. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Klaas de Vries, secretaris van het hoofdbestuur en het voltallige bestuur van de afdeeling Bloemendaal. De voorzitter van deze afdeeling, Mr. J. H. Schultz van Haegen, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. deelde mede, dat het de bedoeling was, een afdeeling Heem stede van Volksonderwijs op te richten, sprak de hoop uit dat reeds dezen avond een bestuur zou kunnen worden geformeerd en gaf vervol gens het woord aan den heer Feringa, die een rede hield over het onderwerp: „De openbare school is de school voor allen". Spr. begon met op te merken, dat het Open baar onderwijs een moeilijken tijd doormaakt. Dit onderwijs is thans in de minderheid en het onderwerp, door spr. te behandelen, zou dus eigenlijk getiteld moeten zijn: de Openbare School kan de school zijn voor allen. De doelstelling van het openbaar onderwijs is nauwkeurig omschreven in art. 42 van de paci- ficatiewet De Visser. Dit in tegenstelling met het bijzonder onderwijs, waarvoor geen doel stelling in de wet is vastgelegd. Spr. leest dit artikel in zijn geheel voor en bespreekt uitvoerig het tweede lid, waaruit blijkt, dat de ouders met gerustheid hun kinderen naar de openbare school kunnen sturen, daar hun godsdienstige overtuiging volgens dit lid niet mag worden ge schaad. Het derde lid geeft daartoe de noodige waarborgen. Een feit, waarop dit artikel zou kunnen wor den toegepast, is nooit door de tegenstanders kunnen worden aangewezen. Bovendien is er gelegenheid om tijdens de schooluren gods dienstonderwijs van alle mogelijke richtingen te geven. Een lokaal moet daarvoor beschikbaar worden gesteld, in den winter verwarmd en zoo noodig verlicht. Op de bijzondere school beproeft men de kinderen iets bij te brengen, wat slechts ge schikt is voor volwassenen. De openbare school wenscht het kind werkelijk „kind" te doen blijven. Christelijke en maatschappelijke deug den kunnen daarom door een goed onderwijzer evengoed worden onderwezen. De kleine menschenmaatschappij is op deze wijze veel mooier dan de groote maatschappij, want er heerscht verdraagzaamheid en naastenliefde tusschen verschillende naturen. In de openbare school wordt het Christendom van de daad aangekweekt en daarom heeft men er geen be hoefte aan al die dingen, die de kinderen toch niet kunnen verwerken. Spr. leest vervolgens een citaat voor uit het werk van Prof. Kohnstam „Schepping", die er op wees, dat de school een instituut van onder wijs is, en de andere dingen zijn zaken buiten het schoolverband en behooren tot de taak van de kerk. Steeds de kinderen in een gods dienstige sfeer te houden is af te keuren, daar de eerbied voor de hoogere zaken op deze wijze verdwijnt, omdat men er te gemeenzaam mee wordt. Waar moet dat „bijzondere" individu via de bijzondere voorbereidende school, de bijzondere lagere school, de bijzondere middel bare school en de bijzondere universiteit, zijn plaats in de maatschappij vinden. De intimiteit van de huiselijke sfeer bereikt men nooit in het schoollokaal, waar men altijd „onderwijs" geeft. De openbare school wil niet de kinderen onbegrepen dingen inprenten, waar ze later geweldig mee te worstelen hebben, maar ze opleiden voor het leven, en hun hart ontsluiten voor het schoone. Het kind is aan gewezen op een vrije opvoeding en mag niet voor zijn leven aan dogma's worden gebonden. De openbare school leidt niet op voor een be paalde richting, maar legt den grondslag om hen te bekwamen voor de maatschappij. Welke richting deze kinderen later kiezen, is voor de openbare school van geen belang. Of het kind Gereformeerd predikant of Roomsch priester wordt, het laat de openbare school onverschillig. Alleen is van belang, het kind tot een goed mensch op te voeden. En dat doet deze school. De voorvechters van het bijzonder onderwijs zijn toch zelf uit de openbare school voort gekomen. De aartsbisschop van Utrecht heeft zelfs verklaard, dat hij op de openbare school te Leeuwarden uitstekend onderwijs had ge noten. Met verschillende voorbeelden maakt spr. duidelijk, dat de openbare school geen enkele richting een stroobreed in den weg legt, en dat leerlingen van bijzondere scholen zeer dikwijls een anderen weg opgaan, dan de opvoeders bedoelden. Spr. wijst op de Wieringermeerschool, een merkwaardige bijzondere school, waar kinderen van alle richtingen tezamen zijn, en waar des kundigen enthousiast over zijn. Daar is de ware openbare school! Wat men tenslotte nog als argument voor de bijzondere school gebruikt, n.l. dat de ouders invloed hebben op de keuze der leerkrachten, houdt geen steek. Deze invloed is in de praktijk zeer gering. Maar de Wieringer meerschool bewijst, dat de ware openbare school zeer goed kan bestaan. Dikwijls wordt door onzaakkundigheid van de ouders een kind naar de bijzondere school gestuurd. Voor nieuwig heden (b.v. Montessori-, Dalton-onderwijs, enz.) wordt de gedachte van de openbare school dikwijls losgelaten. Het moet eerst slecht gaan, eer men wakker wordt. Daarom verheugt spr. zich, dat de ver eeniging Volksonderwijs groeit en dat ook te Heemstede een afdeeling wordt opgericht. De voorstanders van openbaar onderwijs behooren zich nauw aaneen te sluiten. Samenvattende concludeert spr., dat het openbaar onderwijs de breedste basis legt voor het toekomstig leven, en wenscht de op te richten afdeeling Heem stede succes! De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en voegde er een hartelijk woord van dank bij aan den heer Klaas de Vries, die voor de oprichting van de afdeeling Bloemendaal zoo veel heett gedaan. Nadat gelegenheid was gegeven tot vragen stellen, waarvan een matig gebruik werd ge maakt, werd overgegaan tot oprichting van de afdeeling Heemstede van „Volksonderwijs", welke werd gegrondvest met 26 leden. Het voorloopig bestuur werd samengesteld als volgt: W. van Gelderen, voorz., A. Assies, secr., P. Hiltner, penn., C. A. Tiemeyer en D. E. Zuidhof. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater wordt deze week vertoond: „Cheri-Bibi". Cecile Bourrelier is verloofd met den mar kies Du Touchais, maar houdt van Cheri-Bibi, een beroemd illusionist. Haar vader ontdekt, dat de markies een avonturier is en verbreekt de verloving. Gedurende zijn gesprek met den markies geeft hij zijn voornemen te kennen, zijn testament, waarin hij een groot gedeelte van zijn vermogen aan zijn toekomstigen schoonzoon naliet, den volgenden dag te zullen veranderen. Denzelfden avond vraagt Cheri-Bibi aan Bour relier de hand van zijn dochter, doch wordt afgewezen, hun gesprek eindigt in een hoog- loopende ruzie. Onmiddellijk nadat Cheri-Bibi de kamer verlaten heeft, doodt Du Touchais den ouden heer. Bibi wordt verdacht den moord gepleegd te hebben. De eenige getuige, Vera, is een vriendin van den markies en deze zwijgt om den man, dien ze liefheeft, te redden. Bibi wordt ter dood veroordeeld, maar den dag, dat het vonnis voltrokken zal worden, weet hij uit de gevangenis te ontsnappen en vindt een schuilplaats in een geheimen kelder onder den winkel van Herman, zijn vriend, die zijn toestellen voor het uitvoeren van zijn trucs vervaardigde. Cecile trouwt met den markies, denkende hiermede gevolg te geven aan den laatsten wensch van haar overleden vader. Na zich vier jaar lang verborgen gehouden te hebben, verneemt Cheri-Bibi, dat de markies op sterven ligt. Hij dringt den kamer van den stervende binnen en dwingt dezen tot een be kentenis, doch vóór hij hem de bekentenis in tegenwoordigheid van getuigen kan laten her halen, sterft de markies. Cheri-Bibi brengt het lichaam naar zijn vriend Dr. Gorin en door een operatie gelukt het dezen een zoo groote gelijkenis in de gelaatstrekken der beide mannen te brengen, dat Cheri-Bibi na eenigen tijd in het huis van den markies kan terugkeeren en zijn plaats innemen. Hij vertelt hoe hij door Cheri-Bibi ontvoerd werd en wist te ontsnappen, terwijl Cheri-Bibi in de bergen verongelukte. Vera, die als secretaresse bij den markies in dienst is, doorziet hem en waarschuwt de politie. Intusschen heeft ook Cecile de waarheid ont dekt en zij bekent, dat zij in haar hart alleen van Cheri-Bibi gehouden heeft. Cheri-Bibi weet Vera tot een bekentenis te dwingen, terwijl detectives achter een gordijn verborgen zijn en zonder vrees voor de politie kan hij met Cecile een nieuw leven beginnen. In de hoofdrollen John Gilbert en Leila Hyams. CHINA'S GROOTSTE OMROEPZENDER VOLTOOID! In de verschillende provincies van China werkt een zeer beperkt aantal radio-omroepstations. Hun vermogen ligt tusschen (2 en 2 Kilowatt; zij hebben een geringe werkingssfeer. Door het gereedkomen van den door Tele- funken gebouwden krachtzender te Nanking is China thans ook in het bezit van een zeer modernen omroepzender. Met een antenne energie van 75 Kilowatt staat dit station gelijk aan b.v. die te Mühlacker en te Breslau. De zender te Nanking is een zeventraps Telefunken-Iampzender met kwartsbesturing. Het antenne-vermogen bedraagt 75 Kilowatt bij een modulatiediepte van 70 Omgeroepen wordt op golflengte 440 M. Als krachtbron fungeert een Dieselmotor van 600 P.K. met direct ge- koppelden draaistroomgenerator. De 5-dradige T-antenjie wordt gedragen door 2 vrijstaande masten van 120 M. hoogte, op gesteld met een onderlingen afstand van ongeveer 250 M. Een bijzonderheid is, dat de omroepzender met behulp van een voorzetapparaat ook als telegrafiezender gebruikt kan worden. De geheeie installatie is ondergebracht in drie van elkaar gescheiden liggende gebouwen, n.l. één voor de krachtbron, één voor den zender met omvormers en schakelinstallatie, terwijl het derde gebouw de studio met microfoonverster kers en laadinnchting herbergt. Ö-aSfejilï ..-.a LUCHTDIENST AMSTERDAM-BANDOENG Verlaagd tarief drukwerken. Bij wijze van proef is in het luchtverkeer NederlandNed.-Indië het boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht voor drukwerken, monsters en akten verlaagd tot 50 cent per 50 gram. In verband met het vorenstaande wordt nog opgemerkt: a. dat het verlaagde luchtrecht alleen van toepassing is op correspondentie voor Ned.-Indië en verder gelegen landen (derhalve niet op de voor tusschenliggende landen); b. dat het tarief voor brieven en pakjes geen verandering ondergaat; c. dat voor drukwerken, niet zwaarder wegend dan 5 gram, een luchtrecht van 30 cent is verschuldigd; d. dat voor open kaarten, voor zoover de marimum afmetingen van briefkaarten niet maximum afmetingen van briefkaarten niet moet worden gekweten. BEDELARIJ EN ALCOHOLISME. Een vijftigtal personen, die werkzaam zijn bij, en zich interesseeren voor armenverzorging, heeft onlangs onder leiding van den secretaris van den Utrechtschen Armenraad een studiereis gemaakt naar Merxplas, de bekende Belgische interneeringsinrichting voor zorg-, en nazorg voor de maatschappelijk en geestelijk misdeel- den, bedelaars, landloopers, recidivisten, schip breukelingen op de gevaarlijke levenszee. Het Dagblad voor Noord-Brabant deelt daar omtrent een en ander mee. De hoofdbestuurder der inrichting, de heer Jos. van Randt, ontving het gezelschap, en gaf verschillende mededee- lingen over het werk. Per jaar worden eenige duizenden bedelaars in de inrichting opgenomen. En dan stelde hij de vraag, welke oorzaak aan dit kwaad ten grondslag ligt. Op die vraag antwoordde hij met nadruk, en, hoewel parado xaal, met grooten ernst: „110 maal op de 100 gevallen: alcoholisme." 33. Pang! de slang was van kapitein Klakke- bos' beenen afgewikkeld, de beer stoof achteruit en de kapitein tuimelde, steeds draaiend als een tol, den afgrond inGelukkig had hij nog steeds den stoel vast, en daar deze luchtig en licht was, werkte hij als parachute en temperde den val. 34. Een meter of twintig lager kwam de kapitein op den grond terecht; of liever, hij kwam in den grond terecht, want hij boorde zich door het snelle draaien tot aan z'n middel er in. De beer had zich daarboven intusschen met de slang uit de voeten gemaakt; daar had hij voorloopig genoeg aan. 35. Nu de beer weg was, kwamen ook de professor en de twee jongens weer te voor schijn. Voorzichtig over het randje van den af grond kijkend, zagen ze heeleinaal beneden het kale hoofd van den kapitein in de tropische zon flikkeren. Ze haalden 'n flink lang touw uit 't bootje, maakten er een loopende lus in en lieten het zakken. 36. De kapitein, door den val buiten westen, hoorde of zag niets. Zachtjes zakte de lus, tot ze zich eindelijk om des kapiteins hals vlijde. En toenéén, twee, drie! Trekken, jongens! Halen! Maar wat was dat opeens voor een lawaai daar beneden?

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 5