GROOTE KEUZE IN CADEAUX B. A. CASSEE Zn. KILO- EN GEVOGELTE BEHANGERS VOOR HET A.S. KERSTFEEST O.A. KLEINE MEUBELEN EN HAARD-FAUTEUILS PREDIKBEURTEN BIOSCOOP VOETBAL VAN HUIS JANSEN Perzische Kleedjes en Tapijten Teneinde onze lezers op gemakkelijke wijze in staat te stellen, hunne vrienden, kennissen en relaties bij de komende jaarwisseling het compliment van den Dag te brengen, openen wij wederom de gelegenheid, een gelukwensch in „De Eerste Heemsteedsche Courant" te plaatsen. Opgave van Nieuwjaarswenschen uiter lijk Woensdag 28 December aan het bureau van dit blad. TOONEEL Openbar* DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ZIJLSTRAAT 83 TEL. 11307 ZIET DE ETALAGE Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.rn. 10 uur: Prof. Dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga, Pred. te Santpoort. Kapel Nieuw Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. A. H. de Hartog, Hoogleeraar te Amsterdam. Collecte voor de Wijkgebouwen in het Z. en N. der gemeente. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Radio-rede. Het bestuur der afd. Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik verzoekt ons mede te deelen dat Ds. R. de Boer uit Deventer op Woensdag 21 Dec. a.s., des avonds van 0.307 uur, voor de microfoon zal spreken over den Volksbond tegen Drankmisbruik. Wie dus eens iets naders wil vernemen van het werk dezer zeer nuttige vereeniging houde dit half uurtje vrij. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN VOOR WERKLOOZEN. Het Bestuur van R.C.H. heeft 125 toegangs bewijzen beschikbaar gesteld, n.1.100 voor de gemeente Haarlem, en 25 voor de gemeente Heemstede. De ambtenaar belast met de uit betaling van steungelden te Heemstede zal deze bewijzen uitreiken. De kaarten gelden voor het niet-gereserveerde gedeelte, terwijl toegang wordt verleend op vertoon van vrij biljet en stempelkaart. NIEUWE ZAKEN. Fotografie Truus Knopper. Er was eens een tijd lang geleden! dat wij het om een of andere duistere reden nood zakelijk achtten, ons portret te laten maken. Dat was in die dagen een heele onderneming. Je kleedde je er extra netjes voor aan en beklom dan moeizaam de drie of vier trappen litten waren nog niet zoo algemeen naar het domein onder de hanebalken, waar de ridder van de lens zijn bedrijf uitoefende. Hoe hooger hoe beter, want het daglicht moest overvloedig kunnen binnenstroomen, en een glazen dak was dus een eerste vereischte. Als je op adem was gekomen en je kuif had opgekamd, werd je door den kunstenaar voor het een of ander scherm met wolken neergeplant, kwasi-noncha- lant leunende tegen een piëdestal of in een andere bestudeerd-losse houding, want de foto mocht vooral niet „stijf" uitvallen en na de noodige correcties kon de opname geschieden. Opgelucht daalden wij af en veertien dagen later konden wij dan ons vlijtig geretoucheerd conterfeitsel aanschouwen, dat als het „spre kend" op het origineel geleek steevast voor afschuwelijk werd uitgekreten. Deze omslachtige methode werd dra becon curreerd door een invasie van American Tip-Top's, die door middel van schoone leuzen als: „Druk op den knop en gij fotografeert u zelf!" of „Klaar terwijl u wacht!" veel slacht offers maakten. Het spreekwoord „Haastige spoed is zelden goed" bleek hier van toepassing; het schelle licht was al te meedoogenloos tegenover rimpels en zomersproeten. Het gevolg was de opkomst van den kunstfotograaf, wiens soft-focus lens alle ongerechtigheden met den mantel der liefde bedekte. Hoe mistiger de beeltenis hoe artistieker. Wel hadden we moeite, onszelf als filmster te herkennen, maar wat hinderde dat? Ja, die kunstfotograaf was een menschenkenner! De moderne tijd streeft ook in dit opzicht naar den gulden middenweg, die ook wordt bewandeld door Mej. Truus Knopper. Deze ondernemende jongedame heeft een fotografisch atelier geopend in de Jan van Goyenstraat No. 26. Om hier uw beeltenis te laten vereeuwigen behoeft U geen drie trappen hoog te klimmen, want het atelier is gelijkvloers. En ook het schaarsche licht tijdens de donkere dagen voor Kerstmis is geen bezwaar, want de moderne techniek maakt den hedendaagschen fotograaf volkomen onafhankelijk van het daglicht. Krachtige lampen zorgen voor een artistieke belichting. Naar Mej. Knopper ons mededeelde is zij specialiteit in het fotografeeren van kinderen en de prachtige bromidevergrootingen in de wachtkamer leveren daar wel het bewijs van. Van jongsaf in het vak is zij er volkomen mee vertrouwd en het zal ons dan ook niet ver wonderen als zij binnen korten tijd een groote clientèle de hare mag noemen. Slagerij Lou Quist. De heer Lou Quist, die zich twee jaar geleden in de Edisonstraat te Haarlem vestigde, gaat thans zijn zaak verplaatsen naar de Anthonie- straat 81. De reden van deze verplaatsing is, dat het perceel, waar de zaak nu gevestigd is, te klein is. Heel bescheiden begonnen is de slagerij van den heer Quist thans een zaak met vijf be dienden, zoodat noodzakelijk naar een ruimer pand moest worden omgezien. Wij wenschen den heer Quist met deze verandering die tevens een verbetering is veel succes! KERSTPROTEST VAN VROUWEN EN MOEDERS TEGEN DEN OORLOG. De afdeelingen Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen- Vredebond en den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid richten het volgende manifest tot de vrouwen en moeders: Vrouwen, Moeders, er wordt een dringend beroep op U gedaan. Gij moogt niet langer uit onwetendheid of om welke andere reden dan ook, onverschillig blijven voor het groote gevaar, dat niet alleen uw kinderen, maar ook de kinderen overal ter wereld bedreigt! Toont, dat gij doorzettingsvermogen en ver stand genoeg hebt om tijdig in te grijpen, verstand, maar ook hart, ja hart vooral! Toont, dat gij moeder zijt in den ruimsten en besten zin van het woord! Onthoudt den kinderen niet den bijstand, die zij juist nu zoo dringend van U noodig hebben. Vrouwen, Moeders, het is nu zóóver gekomen, dat wij zelfs uit zelfzucht zoo onzelfzuchtig moeten zijn, dat wij het gemeenschappelijk belang stellen boven eigen belang of voordeel! Doen wij dit niet, dan gaan niet alleen onze kinderen, maar geheel de menschheid ten gronde en zeer zeker de menschelijkheid. Gij, Vrouwen, Moeders, die de draagsters en verzorgsters van het leven zijt, dat moogt gij niet willen, dat kunt gij niet willen! Gij hoort immers de luid waarschuwende stem van uw hart? Die stem kunt gij het zwijgen niet opleggen... Welnu, stelt U dan nog heden met bezieling tusschen het oorlogsgevaar en uw kinderen, die gij van de eerste levenskreet met al de liefde van uw hart hebt behoedt en beschermd. Ontzenuwt met de eenvoudige daad van de onderteekening van ons Kerstprotest tegen den oorlog de onjuiste bewering van den man, die ons dezer dagen zei, dat de aandacht der vrouwen niet verder gaat dan lippenstift, nagel lak en permanente haargolf Toont, dat ge niets onbeproefd laat voor het leven, het welzijn van uw kinderen. Denkt aan de millioenen, wier leven in de jaren 19141918 werd verwoest, aan de mil lioenen wier leven nog dreigt verwoest te worden! Vrouwen, Moeders, wij rekenen op U! De tekst van het Kerstprotest tegen den oorlog, te zenden naar den Voorzitter van de Ontwapeningconferentie te Genève luidt als volgt: De afdeelingen Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vrede bond en van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, gelezen hebbende Uw ant woord op de motie door de Haagsche afdee lingen van voormelde organisaties op 11 No vember j.l. aangenomen, besluiten Onder den invloed van Uw verklaring, dat het op dit tijdstip noodig is, dat Uwe Confe rentie zich gesteund voelt door ieder staats burger over de geheele wereld om U te helpen het doel te bereiken, waarvoor de Conferentie werd samengesteld, gezien de hoogst ernstige beslissingen, welke volgens Uw verklaring spoedig zullen moeten worden genomen over het volgen van een politiek, die leidt tot den duurzamen vrede of een politiek, die een uiteindelijken oorlog beteekenen kan. Uw Conferentie bij herhaling en met groote ren nadruk te wijzen op de zware verant woordelijkheid, die zij heeft ten opzichte van de millioenen wereldburgers, die bij een vol genden oorlog zullen moeten vallen, en er, namens alle Vrouwen en Moeders, die hun kinderen niet voor den vreeselijken dood op het slagveld hebben gebaard, met zeer grooten klem er op aan te dringen slechts die beslissingen te nemen, die tot den duurzamen vrede leiden en al het mogelijke te doen oin de menschheid van haar grootsten vloek de oorlog te verlossen, en dit besluit als een Kerstprotest tegen den oorlog aan alle Haarlemsche Vrouwen en Moeders ter onderteekening voor te leggen. VOORBODEN VAN HET NIEUWE JAAR. Tegen het eind van het jaar verschijnen weer overal de nieuwe kalenders en agenda's. Zoo ontvingen wij van het Passage- en Reisbureau „Haarlem" de nieuwe zakagenda van de Rotterdamsche Lloyd. Het is een zeer bruikbaar boekje in handig formaat en fraaie uitvoering. Behalve de gebruikelijke aanwijzingen betref fende verschillende tarieven, enz., bevat het een practisch memorandum, zoodat dit kleine boekje voor de bezitters van groot nut kan zijn. DE KORTING OP DE LOONEN EN JAAR WEDDEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Adres van den Bond van Overheidspersoneel. Naar aanleiding van het door B. en W. gedane voorstel om een korting toe te passen op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel heeft het bestuur van den „Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst" een adres aan den Raad gezonden, waarin wordt verzocht, dit voorstel niet te aanvaarden, op grond van de volgende overwegingen: „Burgemeester en Wethouders grondden hun voorstel tot loonsverlaging op den slechter ge worden financieelen toestand der gemeente, op de verlaging van de kosten van levensonderhoud en op het feit, dat de inkomsten van andere groepen der bevolking eveneens zijn gedaald. Adressanten meenen, dat deze overwegingen geen aanleiding mogen geven tot verlaging van de bezoldiging van het gemeentelijk personeel. Wat den financieelen toestand der gemeente betreft, willen zij allereerst opmerken, dat het principieel onjuist is de bezoldiging van het gemeentelijk personeel te verbinden aan den stand der gemeentelijke financiën. De bezoldi ging dient te worden vastgesteld in overeen stemming met de dienstprestatie, die van het personeel wordt gevraagd en rekening te houden met den eisch, dat zij een redelijk be staan aan het personeel waarborgt. Bovendien is de financieele toestand der gemeente naar het oordeel van adressanten zeker niet van dien aard, dat van een nood-toestand kan worden ge sproken en dat daardoor een verlaging der bezoldiging onvermijdelijk zou zijn. In tegen deel; in vergelijking met verreweg het grootste deel der Nederlandsche Gemeenten, bevinden zich de financiën van Heemstede in een be trekkelijk gunstigen toestand, al is uit den aard der zaak de toestand in den laatsten tijd minder gunstig ten gevolge van de economische depressie. Deze omstandigheden en de ver minderde inkomsten uit rente wegens de van de gemeente Haarlem te ontvangen schadeloos stelling, vormen overigens een financieele moei lijkheid van algemeenen aard, welke in geen enkel logisch verband staat tot de loonpositie van het gemeentepersoneel. Deze financieele moeilijkheid van algemeenen aard zal dan ook naar de opvatting van adres santen alleen overwonnen moeten worden door financieele maatregelen, welke een algemeen karakter dragen. Op deze wijze toch zullen de lasten naar draagkracht verdeeld kunnen worden over alle ingezetenen van Heemstede, zoodat niet een bepaalde groep van ingezetenen (in casu het gemeentelijk pesoneel) daarvoor geheel of gedeeltelijk wordt aangesproken, doch de geheele gemeenschap van Heemstede naar evenredigheid daarin bijdraagt. Dit is te meer mogelijk en wenschelijk, omdat de belastingdruk in Heemstede niet hoog is. Onder anderen ten gevolge van het feit, dat geen gemeentelijke opcenten geheven worden op de vermogens-belasting en op de gemeente fondsbelasting, zijn er slechts zeer weinig ge meenten in ons land, waar de belastingdruk nog minder zwaar is dan in Heemstede. Van de meer dan 1100 gemeenten in ons land neemt Heemstede op de ranglijst van den belasting druk voor inkomsten van ongeveer 2000.per jaar de 65ste plaats in; voor de meeste hoogere inkomsten is de verhouding voor uw gemeente nog gunstiger. Mocht het noodzakelijk i.ijn de belastingen te verhoogen, om in het op de be grooting voor 1933 geraamd tekort te voorzien, dan draagt uit den aard der zaak ook het gemeentelijk personeel in deze verhoogde belastingen zeer zuiver volgens het inkomen bij. Het daarnaast nog een verlaging der bezoldiging op te leggen zou dus in feite neerkomen op een dubbele belasting. Een beroep op de gedaalde kosten van het levensonderhoud kan naar de opvatting van adressanten evenmin worden aanvaard. Tegen dit beroep gelden de volgende ernstige bezwaren: le. zou men er van uit moeten gaan, dat de loonen ten tijde van hun vaststelling (1923) volkomen in overeenstemming waren met de kosten van het levensonderhoud van dat oogen- blik en een behoorlijk en ruim bestaan mogelijk maakten, hetgeen naar de opvatting van adres santen niet het geval was; 2e. houden de zoogenaamde indexcijfers in zeer onvoldoende mate rekening met het werke lijke leven, omdat zij aan den eenen kant geen rekening houden met de ook in de kringen van het overheidspersoneel gelukkig gestegen levens behoeften en aan den anderen kant geen rekening houden met het feit, dat een gezin zich zeer geleidelijk aan een daling in de kosten van levensonderhoud aanpast; 3e. heeft de daling in de kosten van levens onderhoud slechts betrekking op een deel der gezinsuitgaven, omdat het grootste deel dei- vaste gezinsuitgaven onveranderd is gebleven, of zelfs is gestegen (woninghuur, belastingen, schoolgelden, geneeskundige hulp en genees middelen, premies voor verzekeringen, contri buties van vereenigingen, lectuur, vervoer middelen, gas en electriciteit, enz.); 4e. is er op het oogenblik een zeer merkbare stijging in de kosten van een aantal levens middelen (onder anderen ten gevolge van contingenteeringsmaatregelen der regeering), zoodat over de periode van 1 April tot 1 Juli de prijzen van 12 levensmiddelen met in totaal 61 punten gestegen zijn; 5e. is het onjuist de redeneering te volgen, dat een eventueele daling in de kosten van het levensonderhoud automatisch gevolgd kan wor den door een daling in het loon, omdat niet alleen loonsverhooging, doch ook daling van de kosten van het levensonderhoud een welkome gelegenheid biedt om tot verdere levensverrui ming te komen. Het argument, dat een verlaging van het inkomen van het gemeentelijk personeel gerecht vaardigd zou zijn, omdat ook de andere in gezetenen verlaging van inkomsten hebben ondergaan, kan nauwelijks ernstig genomen worden. Niet alleen gaat deze bewering niet op ten aanzien van alle andere ingezetenen, doch bovendien kan toch de stelling niet worden verdedigd, dat, omdat één het slechter heeft, ook de ander het maar minder goed moet hebben. Voor zoover andere ingezetenen een verlaging in hun inkomen hebben ondergaan, is dit toch zeker niet geschied in het belang der gemeente, zoodat derhalve op dezen grond van het gemeentepersoneel geen verlaging in het belang der gemeente kan worden verlangd. Hier ligt een principieel onderscheid, dat het trekken van een vergelijking tusschen particulier en gemeentelijk personeel volkomen onlogisch is en onaanvaardbaar maakt. Voor zoover deze ver gelijking bovendien betrekking zou hebben op de loonen van arbeiders in particulieren dienst, moet er bovendien op worden gewezen, dat het loonpeil in het particuliere bedrijf uit den aard der zaak aan geheel andere factoren onder worpen is dan de bezoldiging van het overheids personeel. Adressanten wijzen er ten slotte nog op, dat het peil van de loonen van het gemeentelijk personeel van Heemstede zeker niet hoog is in vergelijking met de loonen, welke in andere vergelijkbare gemeenten worden betaald. Als men, om deze stelling aan de werkelijkheid te toetsen, een ranglijstje opzet van de gemeenten Rijswijk, Zandvoort, Bussum, Bloemendaal, Voorburg, Hillegersberg, Rheden, Hillegom, Heemstede,Zeist, Wassenaar en Baarn, dan ziet men dat, wat bijvoorbeeld de loonen der vak lieden betreft, Heemstede op dit ranglijstje de 9de plaats van 12 gemeenten inneemt. Na toepassing van een loonkorting van 6 zou alleen de gemeente Baarn nog iets lagere loonen betalen. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Bij de trekking der verloting ten overstaan van Mr. J. de la Hay ze, Notaris te Heemstede, op Zaterdag 10 Dec., in Café-Rest. „Het Hof van Heemstede", zijn op de onderstaande nummers prijzen gevallen: 6. Winterboek W. B.; 32. Abonnement Kunst kring; 35. Winterboek W. B.; 99. Litho v. Dob- benburgh; 114. Winterboek W. B.; 159. Litho v. üobbenburgh; 161. Litho v. Dobbenburgh; 164. Abonnement Kunstkring; 179. Litho v. Dobben burgh; 237. Abonnement Kunstkring; 251 Ets Harting; 252. Ets Dupont; 269. Ets Harting; 303. jubileum-uitg. Kunstkring; 306. Houtsnede Oepts; 318. Litho v. Dobbenburgh; 323. Hout snede Oepts; 326. Ets Heuff; 347. Jubileum-uitg. Kunstkring; 358. Ets Heuff; 361. Houtsnede Franken; 362. Jubileum-uitg. Kunstkring. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Weesenbeek, Bredero- laan 25, een gummi plaat van treeplank auto; Kuhlman, lepenlaan 19, een wollen das; P. Groenendijk, Jozef Israëlplein 19, een pr. bagage- riemen; Swinkels, Vijfheerenstr. 12, een porte- monnaie met inhoud; Spaargaren, Campi. 7, een damestasch met inhoud; Van Hemert, Bronstee- school, Bronsteeweg, een damesrijwiel; Maar- tense, Zandvoortschelaan 142, een heerenrijwiel; Nuis, Paulus Potterlaan 5, vier Engelsche leer boeken; Bouwwerk Van der Leek, Heemsteed- sche Dreef, een gele boxerhond; C. van dei- Leek, Uit den Boschstraat 17, Haarlem, een mandje peren; Mej. Westenberg, Binnenweg 68, een rijwielbelastingmerk; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een sleutel. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater wordt deze week vertoond: „Douaumont". Dit is een oorlogsfilm, die zich van andere onderscheid, doordat deze film werkelijk op het slagveld is opgenomen in 1916 bij Verdun. De opnamen zijn gemaakt voor den Generalen Staf van het Duitsche leger. Hier krijgt men zonder opsmuk of er bij de haren bijgesleepte roman tiek, de verschrikkelijke werkelijkheid te aan schouwen. Dat deze film juist in de Kerstweek draait legt nog meer den nadruk op de tegen stellingen „Oorlog" én „Vrede op Aarde". In het bijnummer bezorgen de komieken Stan Laurel en Oliver Hardy de bezoekers vroolijke oogenblikken. Voorts verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. R.C.H. EEN SUPER-VOETBAL-DAG IN 'T ZICHT! „The big match of the season!" Aldus zouden de Engelschen spreken, als er een wedstrijd op til was, van dezelfde beteekenis en hooge waarde, als die a.s. Zondag aan de Sportparklaan zal worden uitgestreden tusschen het nog steeds ongeslagen Feijenoord en onze favorieten, R.C.H. Bedriegen de voorteekenen niet, dan kunnen wij in dit Rotterdamsche elftal de kampioene erkennen dezer afdeeling. Het elftal speelt een constant spel, aantrekkelijk en fair, en weloverwogen. Er zitten tal van goede steunpunten in de ploeg, van welke wij zullen noemen keeper v. d. Male, de internationaal Van Heel, de beide Pauwe's, en voor Barendregt en Duinhouwer. Daar omheen hebben zich tal van heel goede klasse-spelers gegroepeerd, terwijl Feijenoord over uitstekend reserve-materiaal de beschikking heeft. Bovendien beschikt de ploeg over een enorme wedstrijd-routine, want door haar toonaan gevende rol kwam zij herhaaldelijk in lastige situaties. Doch wij weten, hoe ferm en resoluut de rood-witte spelers steeds deze opgaven wisten op te lossen. Nochtans is zelfs Feijenoord kwetsbaar. Het Delftsche D.H.C. leverde destijds het bewijs. Wist v. Nelle en zijn kornuiten het team van den Dordsche Straatweg tot een gelijk spel te dwingen, nog een veel boozer plan wordt er in de R.C.H.-keuken gaargestoomd. Men wil trachten Feijenoord te kloppen! Men zal pogen onder de onafgebroken reeks suc cessen een streep te trekken! Pogen inder daad want vanzelfsprekend zullen de rood- witten er buitengewoon prijs opstellen hun on geslagen record te handhaven, ofschoonze met een bang hart naar Heemstede komen. Destijds al te Rotterdam, toen de Racing Club met 20 sneuvelde, waren zij met dit succesje overgelukkig, en bekenden eerlijk, dat een gelijk spel beter het spelbeeld had uitgedrukt. Wij zullen niet verder op den eventueelen uitslag vooruit loopen, doch zijn overtuigd, dat onze blauw-zwarte boys een waardig tegenspel zullen leveren, en Feijenoord geducht de voet dwars zetten. R.C.H. verschijnt in de volgende formatie: Kos, Krom, Prevost Sr., üeutskens, Ruis, Prevost Jr., Hanse, Haukes, Verkerk, Smit, Martin. Uit het H.B.C.-kamp. Weer moest H.B.C. twee harer le elftalspelers aan den Neutralen Voetbalbond afstaan. Vester en Kobus waren nog op de ziekenlijst, zoodat een gebroken elftal Zondag naar Noordwijk ging om het sterke S.J.C. partij te geven. Te verwachten was, dat hier een nederlaag zou volgen, maar dat het een 91 voor de S.J.C.'ers zou worden, had de ergste pessimist niet verwacht, i Enfin, het is gebeurd, en de kampioens illusies zijn wel met 90 gedaald. Nu Zondag naar Gouda. Dit is het allerzwakste zusje. Heeft j nog geen enkelen wedstrijd gewonnen, en al is 1 H.B.C. het H.B.C. niet meer van eenigen tijd terug, zij zullen ook nu Donk geen puntje gunnen. Volhouden jongens! Laat zien dat jelui door eenigen tegenslag niet ontmoedigd zijn. Voor Zondag staat verder op het programma: H.B.C. II—D.S.S. 1, 2 uur. H.B.C. IIIOnze Gezellen II, 12 uur. Concordia IIH.B.C. IV. Aan D.S.S. I zal H.B.C. een zwaren kluif hebben, ook al omdat H.B.C. nu eenige spelers aan het le zal moeten afstaan. H.B.C. Ill geven wij een klein kansje, terwijl H.B.C. IV met ledige handen naar huis komt. Programma Junioren: A. SantpoortH.B.C., 1 uur. B. H.B.C.—'Victrix, 12.30 uur. C. H.B.C.—Geel-Wit, 12.30 uur. Voetbal bij H.F.C. „Heemstede". Daar wij geen bericht ontvingen, zijn hier Zondag vermoedelijk alle wedstrijden afgelast. Ook een programma voor a.s. Zondag werd ons niet toegezonden. F. ZWEMMEN. H.P.C.-NIEUWS. Nu wij met het zwemmen tot de kalmte van het winterseizoen teruggekeerd zijn is het mis schien wel eens interessant te vernemen in welk stadium de plannen voor den bouw van het Sport- fondsenbad te Haarlem zich bevinden. Immers zal deze zoo grootsch op te zetten zwem inrichting in de toekomst een groote plaats innemen bij H.P.C. en in het algemeen bij de Heemsteedsche zwemmers. Dezer dagen zijn wij eens een kijkje gaan nemen bij de afbraak van het Brongebouw. Het geheele gebouw is op de fundamenten na zoo goed als gesloopt. Door het droge weer van de laatste weken is het werk goed opgeschoten, hetgeen ook noodzakelijk is, daar midden Jan. 1933 het geheele terrein schoon opgeleverd moet worden, d.w.z. fundeering-vrij en genivelleerd. Zooals wij reeds terloops hoorden en zagen en uit de verschillende bladen vernamen, zal de opzet van het bad zóó zijn, dat naast een magnifiek bad toch een sluitende begrooting vekregen zal worden. Zoo zal ook de tuin van het voormalige Brongebouw in de exploitatie worden opgenomen door het houden van meetings en het geven van concerten. Daartoe zal waarschijnlijk de bestaande muziektent niet afgebroken worden. Wel zal de tuin eenigszins kleiner moeten worden doordat het te stichten bad een veel grootere ruimte zal beslaan dan het thans afgebroken Brongebouw. Ook is er aan gedacht de zweminrichting wat verder in den tuin te plaatsen, zoodat er een grootere ruimte vrij komt tusschen gebouw en tramrails. Eveneens hebben we hooren fluisteren, dat hier een golvenbad toegepast zal worden, zooals thans in gebruik te Berlijn en Stuttgart, hetgeen beteekenen zal dat Haarlem de primeur van dit snufje op zweminrichting-gebied in Nederland zal hebben. Daartoe zal het bad zoodanig ge bouwd worden dat de kunstmatig op te wekken watergolven kunnen uitloopen op de schuin oploopende bodem van het bad, waardoor vanzelf een branding ontstaat. Voor de lief hebbers van het baden aan zee een pracht gelegenheid om ook binnen het zwemmen voort te zetten! De achterzijde van het gebouw zal voorzien worden van groote glazen verschuif bare deuren van waaruit men op het zon-terras zal kunnen komen. We zijn benieuwd of dit alles inderdaad ver wezenlijkt zal worden, tot op heden is er niets definitiefs bekend. Het schijnt dat men niet van plan is nadere bijzonderheden te publiceeren alvorens alles kant en klaar is. Zoodra wij verdere inlichtingen ontvangen, zullen wij niet nalaten het ook hier bekend te maken. AANNEMERS BEËEDIGDE MAKELAARS. MCESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. HEERLIJK EN GOEDKOOP WED. P. KOOMEN ZOON GIERSTRAAT 39, TEL. 10153 KOOPT NU bij het Oudste adres ia Haarlem „DAMIATE" waar het artikel niet uitsluitend als koopwaar wordt ingekocht, maar de inkoop met kennis van het artikel plaats vindt. Nooit zijn de prijzen in mijn 35-jarige ondervinding zoo laag geweest. J. DIEPERSLOOT WITTE HlllS, WAfitHWEE, (hoek WesHrhoutpaik) - HAARLEM NIEUWJAARS WENSCHEN. VERKOOP OF ERFPACHT. (Slot). De gemeente is evenwel bij toepassing van het erfpachtstelsel gedwongen om steeds grootere kapitalen in haar grondbedrijf te steken. Hoewel daartegenover staat, dat zij zoo doende een groeiend en ook als onderpand waardevol grondbezit kan verkrijgen, rijst de vraag, of de gemeente ook in de toekomst de geldmarkt steeds bereid zal vinden de benoo- digde kapitalen op normale voorwaarden te fourneeren. Hierin kan een groot bezwaar tegen erfpachtsuitgifte gelegen zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het steeds doorgaan met leeningen plaatsen voor de gemeente te eeniger tijd moeilijkheden kan opleveren, j Veel gemeenten dwingt deze mogelijkheid tot een zeer voorzichtig beleid ten aanzien van de gemeentelijke grondpolitiek. Dit is ook ongetwijfeld oorzaak dat in tal van gemeenten in de laatste tijden, waaronder Velsen, Alkmaar, Den Helder en Zaandam, tot verkoop van gemeentegronden wordt over- gegaan. I Men zou ook in de canon behalve de rente van het aankoopskapitaal de aflossing kunnen opnemen, doch dan zou het omhoogschroeven van de canon groote bedenkingen ontmoeten, i Ontegenzeggelijk zal de controle op dat na komen der erfpachtsvoorwaarden, de inschrij ving der overdrachten van en de vestiging van i hypotheken op de verschillende erfpachts rechten een omvangrijker administratie mee- I brengen, dan wanneer zonder meer het ge- i meentelijk grondbezit verkocht wordt. Ten slotte wordt van de zijde der bouwers als een ernstig veelal onoverkomelijk bezwaar tegen erfpachtsuitgifte ingebracht het feit, dat het bezit van den erfpachter slechts tijdelijk en onzeker is. Ofschoon misschien ten onrechte, moet men ook bij uitgifte in erfpacht dikwijls ondervinden, dat groote moeilijkheden worden gemaakt met de verstrekking van hypothecair crediet. In het algemeen acht het beleggend publiek eigendom in het algemeen een geschikter onderpand voor hypothecaire leeningen dan het tijdelijk recht van erfpacht. In de bepalingen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, hiervoren aange- - haald, is getracht deze moeilijkheden van hypotheekverleening te ondervangen. Samengevat kan dus tegen verkoop worden ingebracht: le. dat de gemeente de gronden voor goed kwijt is; 2e. dat waardevermeerdering van den grond haar niet ten goede komt; 3e. dat in het algemeen belang wenschelijke verbeteringen, zooals verbreeding van wegen, niet zonder tijdroovende procedure toegepast kan worden. Bij uitgifte in erfpacht, waarbij deze drie ge noemde bezwaren niet of niet absoluut bestaan, kan worden aangevoerd: le. dat de gemeente te veel in schuld raakt; 2e. dat maar dit geldt niet voor eeuwig durende erfpacht niet of niet gemakkelijk genoeg geld onder hypothecair verband, te krijgen zal zijn. De conclusie, door B. en W. getrokken, luidt tenslotte Voor Heemstede, als woongemeente voor velen, meenen wij ons in de eerste plaats te mogen beroepen op de praktijk welke geleerd heeft, dat juist in deze gemeente het verkrijgen van een eigen huis op eigen grond een van de groote aantrekkelijkheden vormt voor eene vestiging alhier en die vestiging door invoering van een stelsel van uitgifte van gronden in erf pacht zou worden stop gezet. Hierbij is boven dien rekening te houden met het feit dat groote complexen bouwterrein nog in bezit zijn van particuliere ondernemers, die dit stelsel evenmin huldigen. Op grond van vorenstaande overwegingen zijn wij dan ook van oordeel, dat de tot nog toe gevoerde grondpolitiek voor Heemstede dient te worden gehandhaafd en aldus geregeld blijft, dat de gronden worden verkocht, nadat de straten en pleinen zijn aangelegd en de reserveering voor openbare doeleinden is onder liet oog gezien, terwijl alleen uitgifte in erfpacht dient te worden toegepast wanneer dit voor vereenigingswoningbouw wenschelijk mocht worden geacht. SCHOUWBURG JANSWEG. In dè eerste week van Januari zullen in den Schouwburg Jansweg door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, Dir. Alb. van Dalsum en Defresne, eenige voorstellingen worden gegeven van „De Affaire Dreyfus", welk stuk momenteel te Amsterdam opgevoerd wordt. Deze voor stellingen zullen geheel gelijk zijn aan die te Amsterdam. Raad der Ge op DONDERD/ BEHAr BEGRC Donderdagmidd gemeente Heemsti den burgemeester Goedgekeurd w handsche verhuu steedsche kanaal ring der recogniti De gemeente 21 Januari 1926 t caire geldleeninge woningbouwveree Daar het voor de de aflossing van Zij vraagt daarc komst met den stelling door de Over dit voor Verscheidene raai Het rapport ovet eens ter visie wordt goedgekei Bij het voor onderwijzer aan in geheime zittm duurde. Na heropenin Heuvel mede niet kan meewer dat de vacature Benoemd wo« Stout, onderwij Zandvoort. Zes no. 2 van de vc onderwijzer te Vervolgens ko der gemeentebej Wethouder V beslissing van wordt, dat krac 1927 aan Heem drag van ru 880.000.gev zal betaald moe Eenige leden van deze besl van 1933. Wethouder alleen de rente den gewonen d lieid, dat men ongeveer 35 echter niet. De heer V a onzeker is dooi De heer V a een definitieve Uitstel van de geen zin. De v o o r z den Heuvel eei De heer V meene beschou spr. zeer onz schadeloosstelli is. Dat B. en weest, valt echter dekking deeltelijke det hooging met spreker te zv personeele be doch op 75 e niet op 30, ma door zou de plaats van Men moet de belastingverho sterke verhoo De heer D dat men wat treft, minder van de belasti standpunt in korting, waa inkomens dan is geen maat verlangt niet doch van de inkomens van Loonkorting gaat heffen o kan dan ooi werken. Hij der katholiek om een loont Wat de be indien men bedrijven in herziening ee Spr. zal m klaren, geen aanzien van personeel. Sp een commissi Spr. infori arbeiderswon verruiming. 1 van 7.25 pe De heer 1 geheel af zijd in het Geo met een tijd wonderaar v acht haar in tenminste de Spr. vind belasting or meentefondsl Nu de wil geraamd, hai hoewel voor aanwezig m verlaging in De heer V of er uitzich trekkelijk k Zekerheid hi of er objecti worden, zon te schaden, der bedrijve de loonkorti Hij meenl voor het waartoe me zakelijk all< slaan. Dit waarschuwt heffing op i Spr. infor op Zondag dan de geef (Hierna v

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 2