TWEEDE BLAD GEWELDIG! KWARTJES-RECLAME. HEIJN J KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA. 1 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT De Speenvarkentjes. Brokjes Levenswijsheid. De GSazenwasscher TOON EEL, door G. Th. ROTMAN, INGEZONDEN STUKKEN. is het succes onzer Wij verlengden daarom deze EXCEPTIONEELE AANBIEDING tot Zaterdagavond 21 Januari a.s. DOET UW VOORDEEL,. MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER! SPORT. SCHAAKRUBRIEIC Dit De Centrale zat met biggen Honderdduizend! in haar maag. Er was naar die lieve diertjes. Zoo het scheen, niet heel veel vraag, 'tCrisiscomité zei: Dank je! 'k Weet met 't knorrend vee geen raad! 't Keur- en slachtloon Is te hoog, en 't Vleesch is ook niet zoo probaat. Maar de oude schilderijen, Voor het nageslacht bewaard, Toonen ware smulpartijen! Toen was 't zwijntje wel wat waard! Men besloot een proef te nemen In de Kookschool te Amsterdam. 'tMoet wel smaak'lijk zijn gebraden, Daar 't de proevers goed bekwam. En nu heerscht er groote vreugde In het rose-bigkwartier: Want geconsumeerd te worden Is het doel van 't brave dier. Drie millioen pond vleesch! Gelukkig Dat dit niet vernietigd werd! 't Is juist weer om echt te smullen Van een kluifje in de snert! (nadruk verboden) De glazenwasscher zet zijn ladders op en klimt naar de bovenste sporten. Het publiek tuurt angstig omhoog. Het is een van de hoog ste gevels, welke de glazenwasscher onder handen neemt. Hij lijkt een behendig poppetje, dat daarboven acrobatische toeren verricht. „Een gevaarlijk werk!", merkt een der om standers op, als de glazenwasscher is afge daald om zijn ladder-toestel te verzetten. „Gevaarlijk?". antwoordt de glazenwas scher. „Och ja, dat kan wel zijn, maar wij hebben daar zelf geen erg in. 'tls ons dage- lijksch werk, moet u denken." Is het alleen maar de glazenwasscher, die zonder erg een gevaarlijk dagwerk verricht? Kijk eens naar dat vliegtuig daar hoog in de lucht! Toen de eerste machine opsteeg, sid derde het publiek. En thans, wie heeft er thans nog nooit in een vliegtuig gezeten? Op zee dobberen heele menschenkolonies. Ze voelen zich op hun mailboot veilig als thuis. Hun verblijf is van alle gerieven voorzien. Nie mand geeft er zich rekenschap van, dat daar onder die parketvloer met Perzische tapijten zich een mijlendiep water uitstrekt. Een bot sing met een rots of een ijsberg, een klein scheurtje, en het geheels gerieflijke ver blijf verzinkt in de golven. Het gebeurt, meer dan eenmaal. Er vallen glazenwasschers van de ladder, er Verongelukken chauffeurs en piloten, er rijden millioenen fietsers zonder te denken aan de broosheid van banden en frame. Er snellen centenaars zware spoortreinen voort over twee smalle staven en over de fijne tongen der wis sels. Een kleine oneffenheid, een schok op een noodlottig moment, en het is gedaan met de reizigers, die rustig dommelen op de kussens van hun coupé. Tusschen muren van staal en beton, over wegen van asfalt en klinkers beweegt zich het nietige schepsel: de mensch. Niets is zoo .kwetsbaar als dit weeke lichaam tusschen de ijzeren hardheid, die hem omgeeft. Hard zijn de machines, om hem heen wentelend als molens, die het gemunt hebben op zijn buig zame vleesch. Hard zijn zijn werktuigen, hard zijn vervoermiddelen, hard de woning, waarin hij beschutting zoekt tegen de vernielende machten. Met geen deeltje van zijn omgeving kan hij in aanraking komen, of hij zal in weer stand de mindere blijken. Zijn veiligheid is niet grooter dan die van de slak, welke voort glijdt o\er ce zerken der straat. Toch neemt hij zich koning van het heelal. In het gevoel van zijn overmacht temt hij de dieren en maakt hij de elementen aan zich ondergeschikt. Maar de nietigste schepselen, de bacteriën, nestelen zich in zijn lichaam en brengen hem om. En de elementen liggen steeds op de loer om hem in hun valstrikken te van gen. Onverhoeds raakt hij een draad aan, on verhoeds laat hij zich meesleuren door een lok kende golf, en wederom legt hij het loodje. Moeten wij sidderen, als wij naar den gla zenwasscher omhoog kijken, als hij daarboven zijn gevaarlijken arbeid verricht? Maar is deze koorddanser een uitzondering? Dansen wij niet allen op 't koord, ook als wij ons veilig voelen op den beganen grond? Even veilig voelt zich de glazenwasscher daarboven. Het is zijn dage- lijksch terrein, deze ladder, zooals de begane grond ons dagelflkseh terrein is. De begane grond, waarop wij ons fluitend en lachend voortbewegen, van buiten en van binnen voort durend bedreigd. Wanneer wij ons bewust worden van de ge varen, waarin wij iedere seconde van ons leven verkeeren, is ons het leven onmogelijk ge maakt. Leven kunnen we slechts door het ver geten van deze gevaren. Zooals de glazenwas scher zijn taak alleen kan verrichten, zoolang hij zich van zijn hachelijke positie geen reken schap geeft. Is de glazenwasscher een held of is, wat wij voor zijn heldhaftigheid houden, niets anders dan onbewustheid? Zijn wjj, die argeloos het gevaar van te leven trotseeren, onnoozelen of helden? Het antwoord is moeilijk te geven. Wij zijn met het gevaar als met een natuurlijk be standdeel van het leven vertrouwd; het hoort bij ons bestaan, gelijk de lucht die wjj inade men en die even vol schadelijke kansen is als de bodem, waarop wij loopen. H. G. CANNEGIETER Het Nederl. Indisch tooneel, direc teur: Cor Ruys. De Dokter beveelt (dokter Pygmalion). Comedie in 3 be drijven naar het Engelschi van Har- risson Owen. Vertaling van Eline Pi- suisse. Het Ned. Indisch iooneel, Stads schouwburg 14 Januari '33. Wij hebben in jaren niet zulk een stormloop naar den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein bijgewoond; wanneer de heer van Hees had wil- 65. Gelukkig hadden de Indianen nog al heel wat te bespreken, maar toch duurde het niet lang, of onze vluchtelingen hoorden ze in de verte woest schreeuwend achter zich aan komen, Ha, gelukkig, daar waren ze bij de ri vier, nog net bijt'jds! Een sprongploem! ploem! en ze rolden in het bootje. De beer, die nog onderin het bootje lag, piepte be nauwd. 66. Maar o wee, de professor was in de verdrukking geraakt; de jongens waren bo ven op hem gesprongen en hij lag, half ver suft, met z'n hoofd huiten boord. Hap, zei een groote kaaiman, die uit bet water opdook. En in 'tzelfde oogenbük had het monster profes sors geleerde baard tusschen z'n tanden. Wat 'n consternatie! 67. „Houdt 'm stevig vast, jongens!" schreeuwde de kapitein, terwijl hij achter het Stuur sprong. De jongens klampten zich met opeengeklemde tanden aan professors beenen vast en even later bceml daar schoot het bootje met een ruk vooruit, den heelen baard van den professor tusschen de tanden van den krokodil achterlatend! 68. Verschrikkelijk, wat een ruk was dat! Net alsof je zoo, krak! zoo'n heele bos gras uit den grond trok, voor je konijnen! Au, au, wat 'n pijn! De tranen waren den profes sor in z'n oogen gesprongen. Enfin, op z'n baard na was hij geredWeemoedig voelde hij aan z'n gezicht, waar nog slechts enkele verspreide en verfomfaaide haren aan hingen. len wachten tot al zijn gasten binnen waren, zou de voorstelling zeker een kwartier te laat zijn aan gevangen; en toet was het geen voetbalwedstrijd. Toen de zware gor dijnen opgingen, zagen wi) Mevrouw Lucy Haydon, de ingebeelde zieke voor gesteld door ..Else Mauhs te bed liggen. Het dienstmeisje Mabel trachtte haar met een of ander te verkwikken, haar dochter Eveleyn (Eline Pisuisse), vervuld door het feit dat moeder altijd te bed bleef, kwam in een costuum, waaraan bo ven het middenrif veel ontbrak, bij moeder hulp zoeken, die languissant werd verleend en waar op haar vader James Haydon (Cor Ruys in avcmdcostuum) de hulp der moeder kwam vra gen voor het rechtzitten van zijn das. Het was alles erg gezelligen huiselijk, tot ook de zuster der zieke binnenkwam (Mevrouw Chrispijn-M.il- der) als Alice Henderson en deze nadat de beide anderen vertrokken waren, het ware spel deed beginnen dedr Lucy mede te deelen dat zij den exotischen dokter Rex Gamett, die al in de gang was, had besteld cm de halfwas ziek? tot een heelwas gezonde te maken en weldra komt, of liever gezegd, stormt dan ook de hoofdper scon (Jacques Reule) binnen. Vanaf dit oogenbük tot het einde van het laatste bedrijf is het Reule, dien wij nog nooit zoo goed hebben gezien, die het stuk draagt. Oer Ruys en Else Mauhs, man en vrouw, zijn er lij delijke personen in, dokter Pygmalion, Garnett, Reule, de man met de slimme kijk op den mensch vooral op de vrouw, en met een aanmatigend bevelend optreden is de hocus-pocusman, die oogenschijnlilk alles kan en alles bereikt. De vrouw, die maandenlang bedlegerig was, zit een kwartier na zijn verschijning niet alleen op, maar aan tafel, nuttigt, champagne met paté dé foie gras en zij gevoelt zich weldra zoo kip lekker,, dat als de dokter vertrokken is en zij voor het oog van haar huiselijke wereld weer te bed gaat, zij het uitgiert van pret omdat het le ven, dat dreigde te verdooven onder de onver schilligheid van haar man, weer vat op haar heeft gekregen. De dokter, die de dochter en den heer des huizes had hooren thuis komen, was in de japonnenkast verstop) en een komisch tafreel ontstaat, wanneer de man, die met een andere dame op stap is geweest, zich verbeeldt zijne vrouw nog meewarig te moeten toespreken. Hij gaat ter ruste, de dokter wordt uitgelaten en het eerste bedrijf is afgéloopen. Hoe het geval verder verloopt moet men zelf gaan zien, want. om het spel van de genoemde spelers is dit kaarten huisachtige stuk een bezoek aan den schouwburg ten zeerste waard. T. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) HET EMMA-HCIS. HAARLEM, 14 Jan. 1933. Hooggeachte Redactie, Wellicht is aan velen het Emmahuis, dat onder bestuur staat van de Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meis jes, bekend, dat huis in de Emm astraat 22, vlak over de R. K. St. Bavo, waar dames en meisjes in huiselijken kring tijdelijk tegen billijk tarief logies kunnen verkrijgen. Echter is nog niet be kend, dat vanaf heden in dit huis ook gelegen heid is voor elke werkende vrouw (vooral ook jonge meisjes) haar vrijen dag, ook 's Zondags door te brengen. Zeer zeker zullen er velen zijn, die op zoo'n dag zich de vraag gesteld hebben: waarheen? Welnu, hier is het antwoord. Ik noodig daarom hartelijk ieder uit, die hier van behoefte heeft, vooral degenen, die in een vreemde stad het bijzijn van familie en vrienden moeten missen. Voor nadere bijzonderheden verwijs ik naar de advertentie in dit blad. Hoogachtend, J, HILLENGENBERG, Directrice. Filiaal: BLOEMFNDAAL, Bloemendaalscheweg 33, Telefoon 22594. OVERVEEN. Bloemendaalscheweg 226(7, Teie'oon 11616. HAARLEM, KLe verpark weg 21c, Telefoon 16212. R 21 VOETBAL. De plotseling ingevallen vorst leidde tot groote stagnatie ln de afwerking van het vast gestelde programma, zoodat in de tweede klas B. slechts twee wedstrijden doorgang konden vinden, te weten HerculesBaaro BloemendaalD. W. S3 2 Vooral het resultaat van den wedstrijd Her culesBaarn was een groote verrassing. On aangenaam voor de beide andere pretendenten B. F. C. en A. F. C.,\die een veiligen voorsprong van drie punten gerduoeerd zagen tot slechts één punt. De strijd om de laatste plaats heeft thanc een zeer gewijzigd aspect verkre gen, en het is met geen mogelijkheid te zeg gen, wie de degradatiewedstrijden zal moeten spelen. Gaan we het programma na, dat de slechts geplaatste elftallen nog af te werken hebben: A. F. C. thuis: H.F.C., Alfen, Spartaan; uit: D.W.S., Hercules, Bloemendaal, Baarn. B. F. C. thuis: H.F.C., Velox, Bloemendaal; uit: D.W.S., Hercules, Spartaan, Baarn. Baarn thuis: Alfen, Bloemendaal, A.F.C., B.F.C.; uit: H.F.C., Bloemendaal, Spartaan, Dan komt het ons voor, dat A.F.C. de zwaarste opgave heeft op te lossen. Bekend is echter de felle eindspurt der A.F.C.'ers, en als deze ditmaal niet te laat wordt ingezet, dan vreezen wij het ergste voor Baarn, dat boven dien met haar spelers sukkelt, waardoor het maar niet volledig uit kan komen. Wat den wedstrijd HerculesBaarn betreft-, het volgende: Hercules telt invallers voor haar doelman Balt en de gebroeders Buitenweg. Het veld was tamelijk hard, zoodat er voorzichtig gespeeld werd. Baarn bleek zich het best aan te passen, en kwam daarvoor meer in den aanval. Toch scoorde Hercules het eerst door den rechtsbuiten Wijhe, welke stand tot rust ongewijzigd bleef. Ook in de tweede helft gaf Baarn den toon aan. Het duurde nog een half uur voor de bezoekers uit een vrijen schop door van Vulpen gelijk kwamen. Onmiddellijk hierop werd een Baarn-aanval beloond met het win nende punt, uit een voorzet van links, ge scoord door van Ginkel. Beide elftallen moes ten toen een speler door blessure missen. In den stand kwam echter geen verandering meer. Daar de consul van vrijheid, kon vinden het terrein af te keuren en de beslissing aan den scheidsrechter wenschte over te laten, was het tot even voor tweeën neg onzeker of er gespeeld zou wor den. De heer Van der Spek, wien de leiding was opgedragen, oordeelde déh toestand van het veld wel niet ideaal, maar toch wel be speelbaar. Bij zijn beslissing achtte hij het onnoodig het oordeel der beide captains te hooren. Door deze geste nam hij de volle ver antwoording op zich. Uit zijn leiding bleek intusschen, dat hij deze wel dragen kon, want elke poging tot zwaar spel strafte hij onver- biddellijk. Daardoor kon de wedstrijd een normaal verloop hebben, hoewel het spel niet veel te beteekenen had. Vooral de Bloemen dalers konden zich in de eerste helft maar niet inspelen. Daarin waren de gasten hun de baas, en demonstreerden tevens grootere technische bekwaamheden. Voor één Bloemendaler moeten wij een uitzondering maken: het was Jonker gouw, die het juiste spel speelde. Hij trapte den bal inééns zonder hem te stuiten, want als het leder op den grond kwam, kreeg het zon derling effect, waarvoor elke berekening faal de. Natuurlijk leidt het ineens wegtrappen tot missen, maar deze risico kan elke speler, die zeker van zich zelf is, nemen. En mocht Jon kergouw eens missen, dan stelde zijn snelheid en soepelheid hem in staat, zich te herstellen. Zoo kon hij een der beste spelers van het veld zijn. Uitgezonderd een half uur na rust, Is het D. W. S. geweest, dat dan toon aangaf. Dat was hoofdzakelijk te wijten aan onze midden linie, die, en speciaal de links-half, wel zeer zwak was. Dat Beijk door zijn lengte dp het harde en gladde veld zeer gehandicapt was, is te begrijpen. De kant-halfs echter misten de noodige agressiviteit om onze voorhoede, waarin de aanwezigheid van Kaïmmeyer danig gevoeld werd, den noocügen steun te geven. Dat wij niettemin den wedstrijd wonnen, is te dan ken aan het onzekere spel van den invaller doelman der gasten, die bovendien nog plaats vervangers hadden voor van Es en Melchers, maar tevens aan de weinige schotvaardigheid der Amsterdamsche voorhoede. Keurig gevoed door de middenlinie, bouwde de aanval der gasten attaque op attaque op, miar de afwer king liet veel te wenschen over, waarbij kwam, dat Huisman in de Bloemendaalsche goal eenige fraaie save's verrichtte, die nog meer prijzenswaardig zijn gelet o-p den toestand der doelen. Het begin was zeer sensationeel: van den aftrap nam de Blcemendaalvoorhoede den bal mee, en die eerste aanval had al bijna een goal ten gevolge. D.W.S. deed het hierop be ter: een snelle doorbraak en C. Huisman schiet onder zijn uitvallenden naamgenoot in: Er was één minuut gespeeld. In de volgende minuut beoordeelt de DWS-dcelman een mislukt schot van Frans Bakker verkeerd en van. Gelder smaakt gelijk. Direct hierop weer een aanval der thuisclub, een twijfelachtig uittoepen van den keeper der gasten, een rollertje van Fr. Bakker, een voorsprong van Bloemendaal! Na drie minuten spelen, drie goals! De vierde kwam een kwartier later, als Slot, de Amster damsche middenvoor uitstekend inkopt, en daardoor den stand in evenwicht brengt. D.W.S. zette dan een geweldig offensief in, doch stug verdedigen en slecht schieten voor komt succes. Ongeveer 5 minuten voor rust forceert de linksback der gasten bij een der sporadische Bloemendaalaanvallen een penalty. Met een wel hard, doch houdbaar schot accep teert Immer deze kans en brengt hierdoor den stand op 32. In de tweede helft geeft Bloemendaal veel beter partij, zonder nochtans gevaarlijk te worden. Tot een kwartier voor 't einde gaat de strijd gelijk op. Dan krijgt C. Bakker een hal in het gezicht, waardoor hij het veld moet verlaten. D. Kuiper valt in; en Immer gaat achter spelen. Nu komt D.W.S. weer geweldig in den aanval en schept zich verschillende kan sen, welke geen van alle benut worden. Even voor het eindsignaal krijgen de bezoekers een strafschop toegewezen. Zelfs dit buitenkansje wordt niet geaccepteerd, want de Bloemendaal sche Huisman maakt het schot van den Am- sterdamschen naamgenoot tot groote verlich ting van den Bloemendaal-aanhang onschadelijk. De twee punten zijn binnen. Na 't succes van Baam tellen ze dubbel. Ook HFC is met dezen uit slag buitengewoon gebaat, voor de derde maal in dit seizoen hebben de written den Spanjaards- laanbewoners een grooten dienst bewezen, door tweemaal D.W.S. en eens Velox te klonpen. De papleren van F.F.C. staan na Zondag beter dan ooit. Het kampioenschap kan den blauw- witten moeilijk meer ontgaan. In verhand met den a.s. Zondag in het Sta dion te spelen internationalen wedstrijd Neder land—«-Zwitserland zijn door geen der Bloemen daal elftallen wedstrijden vastgesteld. Loopt niet met een rijwiel aan de hand oi tiet trottoir. Spring niet op of van een in beweging zijnde tram. Oplossingen, bijdragen enz. te richten aasï den Schaakredacteur, Crnquiusstraat 19, Haarlem. PROBLEEM No. 370. G. Ernst (Augsburg). Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Ke3, Tf2, Thl, Lbl, Pa2, Pg4, e6, h6. Zwart: Kdl, Ta6, Pel, a3, a4, d2, e2, h7. SCHERTSPROBLEEM No. 28. G. J. Bruijns (Amsterdam). I Loopt niet onnoodig op den rijweg en op hei Bloemendaal geen rijwielpad. Wit neemt zijn Iaatsten zet terug en geef® daarna in één zet mat. Stand der stukken: Wit: Ka4, De8, Tgl, Zwart: K£7, Tf8, Lf6, e7. PARTIJ No. 167, Gespeeld in een blindséance van. den wereld kampioen te Ziirich, Juli 1932. Wit: Dr. A. Aljechin (ParJJs). Zwart: W. Schenker (Ziirich.) Boedapester gambiet. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e5 3. d4Xe5 Pf0—g4 4. Pgl—f3 Pb8e6 5. e2e3 Lf8—b4f Direct Pg4xe5 is beter. 6. Lel—d2 Dd8e7 Sterker is Lb4Xd2|„ 7. Pblc3 Lb4xc3 8. Ld2Xc3 Pg4xe5 9. Pf3Xe5 Pc6xe5 10. Ddl—dé f7—f6 Op 10d7d6 volgt ook 11. c4c5! 11. c4c5 0—0 12. 0—0—0 a7—a.5 13. g2g4! Kg8h8 14. g4g5 Pe5—fS 15. g5xf6 Tf8Xf6 16. Dd4d5 Tf6—f8 17. Lfle2 Pf3g5 18. Thl—gl Pg5e6 19. Le2c4 c7—c6 20. Dd5e5 Tf8—f7 21. Lc4Xe6 d7xcö 22. Tgl Xg7 Opgegeven Want op Tf7Xg7 volgt 23. Tdl—d8f, waarna mat. OPLOSSING SCHERTSPROBLEEM No. 27. (A. B. Arnold). Stand der stukken: Wit: Kdl, Tf7, Ld3, Pd7, Pd8, b4, b5, c6„ d2, e4, e6, f5. Zwart: Kd6, Tb7, Td5, Lc7, Pc5, a6, b6, Cé, e5, el, f4, f6, g6. 1'. Pd7xf6, e7Xf6; 2. e6e7!, onv.; 3. e7eS Paard enmat. CORRESPONDENTIE. Aerdenhout. S. B. Uw oplossing faalt na 2a6xb5. Haarlem. K. H. R. P.M. Zooals U Siftt is 1. b4Xcöf niet de auteursoplossing.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 6