EERSTE PRIJS1 f 15. 1 TWEEDE PRIJS1 F 7.50 DERDE PRIJS1 F 5. VIERDE PRIJS 1 F 2.50 van „De Eerste Heemsteedsche Courant". Aan onze Lezers. TWEEDE BLAD. BUITENLANDSCH I WEEKOVERZICHT BIOSCOOP NIEUWE UITGAVEN~ No. 8. 24 FEBRUARI 1933. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Voorwaarden IFQTO-prijsvraag In dit nummer vervolgen wij onze foto-prijsvraag met de publicatie van de tweede serie foto's zoodat op deze pagina staan afgedrukt 14 foto's van Heemsteedsche winkelzaken. Voor een goed overzicht laten wij hieronder de in ons nummer van 17 Februari omschreven inlichtingen en bepalingen nog eens volgen. In een drietal achtereenvolgende nummers plaatsen we een serie foto's van een aantal Heemsteedsche winkel zaken. Tot de Heemsteedsche winkelzaken worden ook gerekend die zaken, welke vóór de annexatie op Heemsteedsch grondgebied lagen. Wij hebben deze zaken niet van deelneming willen uit sluiten, aangezien ons blad nog steeds in het geannexeerde gebied wordt ver spreid. Men begrijpe dus goeu: de zaken, Waarvan foto's worden geplaatst, zijn gelegen in Heemstede en oud-Heem stede. Deze bepaling betreft de zaken, gelegen aan den Heerenweg en aan de Leidschevaart tot aan de Schouwtjes laan, de vroegere grens van Heemstede. Aan onze lezers de taak, uit te vinden, welke zaken in beeld zijn gebracht. Om het niet al te gemakkelijk te maken, is op elke foto de firmanaam onleesbaar gemaakt. Voor het herkennen van de zaak moet men dus op andere ken- teekenen letten. Voorts gelden voor dezen wedstrijd de volgende bepalingen: 1. De foto's worden geplaatst in 3 1 achtereenvolgende nummers (17 Febr., 24 Febr. en 3 Maart). zenden van foto's met de daarbij be- hoorende namen wordt niet vereischt. Een lijst met de bij de foto's genoemde nummers is voldoende. -V 3. De oplossingen moeten met duide lijke vermelding van naam en adres van den inzender onder het motto: „Foto prijsvraag" worden ingezonden aan de Redactie van „De Eerste Heemsteedsche Courantin de week van 310 Maart. Dus niet reeds eerder een gedeeltelijke oplossing inzenden 4. De le prijs wordt toegekend aan j de(n) 'inzender(ster) van het grootste j aantal juiste firmanamen; de 2e prijs I aan den daaropvolgende, enz. Als door geen enkelen inzender alle foto's zijn herkend, worden toch de vier prijzen volgens bovenstaande regeling toe gewezen. Aan een onvolledige oplossing kan dus de le prijs worden toegekend, indien deze oplossing het grootst aantal j goede namen bevat. i j 5. De oplossing en de prijswinnaars I worden zoo spoedig mogelijk na het i verstrijken van den inzendingstermijn bekend gemaakt. i 6. Indien door meerdere oplossers eenzelfde aantal juiste namen wordt in- gezonden, en deze voor een prijs in aan merking komen, wordt de prijs bij loting toegekend. 7. Over den uitslag kan niet in corres pondentie worden getreden. 8. De prijsvraag geldt alleen voor de lezeressen of lezers van „De Eerste Heemsteedsche Courant", die geregeld wekelijks ons blad ontvangen. 9. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorh. De Erven Loosjes te Haarlem, is van deelname aan deze prijsvraag uit gesloten. 10. Iedere inzender mag slechts één oplossing inzenden. 11. De volgende prijzen zijn door de Directie van „De Eerste Heemsteedsche Courant" uitgeloofd: 2. De deelnemers behoeven slechts het j nummer van de foto te vermelden en daarbij nauwkeurig den firmanaam en adres aan te geven. Uitknippen en in- 22 23 24 25 26 27 Japan houdt voet bij stuk. Het wil slechts den vrede in het Verre Oosten waarborgen. Maar Rusland en Amerika zijn paraat. Een proteststaking in Frankrijk, die te denken geeft. Naar een Hitler-dictatuur in Duitschland? Conflicten in Zuid-Amerika. Eens, wat lijkt het nu reeds ver weg, in de angstige Novembermaand van het jaar 1918, toen de oorlog doodliep op de revolutie en revolutiepogingen, die in de legers van beide partijen ontstonden en eindelijk als een ver lossing het bericht kwam, dat eindelijk de wapenstilstand was gesloten, geloofden we, dat de wereld nimmer meer zijn toevlucht zou nemen ,t°t het onmenscheiijke aller middelen om onderlinge geschillen te beslissen. Uit de puinhoopen, die de wereldoorlog achterliet, rees de Volkenbond op, het instituut, dat er voor zou hebben te hoeden, dat de schande van 1914—1918 de menschheid voortaan bespaard zou blijven. Men droeg de meening uit: ,,Dit is de laatste oorlog, dit is de laatste gewelddadige aanslag op de cultuur." De geestdrift voor het militarisme, die in de eerste oorlosjaren allerwege was opgezweept, was veranderd in het tegenovergestelde. De toenmalige regeeringen hielden met deze ge wijzigde koers onder de bevolking rekening en over militarisme werd zoo weinig mogelijk ge sproken. Maar het militarisme was niet dood en reeds enkele maanden na het beëindigen van den oorlog werd in de landen der over winnaars gewerkt aan den wederopbouw van het militaire apparaat. Wel was er vrede, maai de tegenstellingen waren de wereld nog geens zins uit, wel had men in Europa een in velerlei opzicht nieuwen toestand geschapen, waren nieuwe staten ontstaan, maar in 't verre Oosten waren de toestanden vrijwel ongewijzigd ge bleven. Japan, dat ook in den wereldoorlog meestreed aan de zijde der geallieerden heeft slechts weinig aan de krijgsverrichtingen mee gedaan en bewaarde aldus zijn krachten om later zijn slag te kunnen slaan. De industriali satie in Japan nam grooten omvang en op het oogenblik is het op de wereldmarkt een ge duchte concurrent geworden. Overal wil het trachten zijn afzetgebied te vergrooten, eener- zijds door „dumping", anderzijds door het aan zich onderhoorig maken van groote landstreken, die straks, na gecultiveerd te zijn, Japansche waren noodig moeten hebben. Zoo is Japan ertoe gekomen zijn imperialis tische politiek, welke reeds aan het einde van de vorige eeuw is ingezet, steeds te ver scherpen, een imperialistische politiek, die tot gevolg heeft gehad, dat Japan nu reeds al meer dan een jaar lang China aan het veroveren is, ofschoon er nog steeds geen oorlog is ver klaard. Maar eindelijk zal het er dan toch van komen.Ultimata zijn reeds verzonden en de oorlogsverklaringen zullen al wel reeds op gesteld zijn. Een zuivere teekening van den toestand zal niet veel weken meer op zich laten wachten. Zooals eens het voorspel van den wereldoorlog zich te Serajewo afspeelde, ge schiedt dit thans in Génève. Japan zal straks de schuld op den Volkenbond schuiven als het zich verplicht voelt om aan China den oorlog te verklaren. Op het oogenblik wordt er alleen tijd gewonnen voor het verzenden van lange nota's, waarin Japan vasthoudt aan zijn een maal ingenomen standpunt. China is de schul dige! China bezit een regeering, die geen centraal gezag heeft en het ook niet spoedig zal krijgen. Japan kan niet wachten, totdat deze droomen, waarop de oplossing, in het Lytton- rapport aan de hand gedaan, gebaseerd zijn, eenmaal verwezenlijkt zullen worden. Japan heeft geenszins de bedoeling gehad Mandsjoerije aan de souvereiniteit van China te onttrekken! Japan, zoo verklaart de laatste nota van dit land aan den Volkenbond, heeft de taak, den vrede en de orde in het Verre Oosten te hand haven en de aanneming door Japan van het ontwerprapport Lytton zou stelling onrust en wanorde in het Verre Oosten tengevolge hebben. Verder verzekert de Japansche dele gatie, dat zij ten volle de internationale ver dragen eerbiedigt, doch deze zijn van alge- meenen aard en in de practijk moet men met den feitelijken toestand rekening worden ge houden. Hetgeen in niet-diplomatieken taal gezegd beteekent: „Verdragen komen wij alleen na, als ze in ons voordeel zijn." Kanonnen en ander oorlogstuig spreken duidelijker taal dan welke met schoone zegels voorziene verdragen ook. En hoe paradoxaal het ook moge klinken, straks zal vanuit de als I vredesinstituut opgezette Volkenbond het sein J worden gegeven tot den oorlog, een oorlog, j die, naar het zich nu reeds laat aanzien, niet j beperkt zal blijven tot China alleen. Te duide- i lijker komt dit uit, na de rede, die de Russische Volkscommissaris voor militaire zaken Molotow Dinsdag te Moskou heeft gehouden en waarbij j hij o.a. zeide: „Wij moeten onze legers wapenen 1 op zoodanige wijze, dat onze vijanden wel J tweemaal zullen nadenken, voordat zij de Sovjetgrenzen zullen overschrijden. De bolsje wisten zullen zich niet wagen aan een voor spelling voor de toekomst, doch een ding is er, dat wij zonder twijfel weten, n.l. dat wij on verhoeds worden aangevallen en zij zullen ervoor zorgen, dat dit niet gebeurt. Wij moeten economische belangen offeren en meer aandacht schenken aan de productie van wapenen en de verdediging van ons land?' Rusland is voorbereid. Maar ook Amerika is voorbereid en het is niet ai te gewaagd te veronderstellen, dat deze twee landen het eerste in den komenden oorlog mede betrokken zullen worden. Bepalen wij thans nog onze aandacht bij Europa. In Frankrijk is het Maandag tot een ongedacht omvangrijke proteststakingsbewe ging gekomen tegen de verschillende regee- ringsmaatregelen. Vrijwel alle staatsbedrijven hebben aan deze staking, die bedoeld was als voorproefje, meegedaan. Het openbare leven was er van tien minuten tot één uur vrijwel geheel verstoord. In Duitschland consolideert zich de Hitier- beweging. Voor alle links van de nationaal socialisten en Duitsch Nationalen staande par tijen wordt de verkiezingspropaganda vrijwel onmogelijk gemaakt. Bladen van het Centrum, de Sociaal Democraten en de Communisten worden voor kortere of langere termijnen ver- 1 boden. De stormtroepen der nationaal-socialisten zijn practisch bij het staatsapparaat ingedeeld. Hitier heeft ook reeds verklaard niet te zullen I wijken, ook al zou deze regeering bij de ver kiezing van 5 Maart geen meerderheid ver werven. Wat er dan zal gebeuren? We weten het niet, maar hoogstwaarschijnlijk zal Hitier dan tot dictator worden uitgeroepen. Maar of de Duitsch-Nationalen dit zullen tolereeren is een andere vraag. Tenslotte zij nog vermeld dat het conflict tusschen Columbia en Peru weer eens dreigende afmetingen heeft aangenomen. Het gaat nog steeds om het grensgebied Letica, waar zich waardevolle minerale s toffen bevinden. Peru heeft de mobilisatie voor alle burgers van 21 jaar tot 45 jaar afgekondigd. Ook daar is dus een oorlog dreigende, die gelukkig echter geen aanleiding geeft tot verdere internationale con flicten, ofschoon er ook tusschen Paraguay en Bolivia conflicten zijn, die het eerstgenoemde land door een oorlogsverklaring uit den wereld wil zien geholpen. LUXOR-THEATER. „Een auto en geen geld". De rijke geheimraad Kersten is sinds weken op zoek naar den jongen markies Delia Serra, die goedschiks of kwaadschiks zijn schoonzoon zal worden. Weer is Kersten de tegenstribbelende luiwe- lijkscandidaat op het spoor. Wie zou ook den machtigen geheimraad kunnen ontsnappen, erger nog, een poets bakken? Toch komt de gelegenheid in de gestalte van Peter Knopf! Peter heeft twee lievelingswenschen een baantje, zoodat hij zijn Mimi kan trouwen en een auto. Het baantje ontgaat hem op het laatste oogenblik, maar hoe onwaarschijnlijk het moge klinken -de auto krijgt hij, als hoofdprijs van de loterij, waarvan Mimi hem een lot bezorgd heeft. De Markies biedt zich onder den naam Anton als chauffeur aan en rijdt met Peter naar het hotel. Hier wacht hem een verrassing. Iedereen begroet hem als de j Markies Delia Serra, onder welken naam de I chauffeur hem in het vreemdelingenboek heeft j ingeschreven. I De pech begint nu al. Mimi is achter, het bedrog gekomen en doet Peter hevige ver wijten. De echte Markies is intusschen verliefd geworden op een der liefste hotelgasten Mary. Geen van beide vermoedt, dat zij reeds lang voor elkaar bestemd zijn. In een cabaret zien zij elkaar onverwachts weer. Anton is vergezeld van zijn meester. Maar deze weet zich minder goed te gedragen dan zijn chauffeur. De echte Markies onttrekt Mary aan de pijnlijke situatie en zij vertelt hem, dat zij den Markies eens heeft leeren kennen destijds in het hotel dat zij hem zal trouwen dat zij Mary Kersten is! De Markies verraadt zich echter niet. Den volgenden morgen, als Peter champagne geladen in het hotel terugkomt, loopt hij Kersten tegen het lijf, die eindelijk zijn kans schoon ziet. Nog half verward stemt Peter toe in een verloving met Mary. En nu ontstaat een heillooze verwarring, die steeds grooter wordt, maar het eind is bevredigend! Den volgenden morgen laat Mary den chauf- feur van haar verloofde voorrijden. Zij moet n.l. boodschappen doen in de stad. Als zij j echter ongemerkt ver buiten de stad gekomen zijn, vertelt de „chauffeur" haar wie hij werke lijk is. De arme Peter raakt bijna door zijn schuld- eischers in de gevangenis, maar ook nu grijpt de Markies in. Hij betaalt Peters schulden en nog een flinke som toe. En hiervan koopt Peter weer een auto een toerauto en Mimi koopt een keurig uniform want zij mag de kaartjes verkoopen. Wat Heemstede U biedt als woon plaats en als lustoord. Uitgave N.V. De Amsterdamsche Boekhandel, Heemstede. Onder de auspiciën van de „Vereeniging tot Verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in deze gemeenten" en met medewerking van het Gemeentebestuur van Heemstede is een nieuwe gids verschenen onder den titel: Wat Heemstede U biedt als woonplaats en als lustoord. Dat korten tijd na het verschijnen van een gids voor Heemstede zich weer de behoefte doet gevoelen aan een nieuwen, mag zooals de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn in zijn voorwoord opmerkt een bewijs voor den groei dezer gemeente worden genoemd, dat voor zichzelf spreekt. Het boekje bevat in beknopten en over zichtelijken vorm alle mogelijke gegevens be- treffende gemeentebestuur, belastingen, onder- i wijs, gemeentelijke diensten en bedrijven, politie, brandweer, verkeersmiddelen, kerk genootschappen, post, telegraaf en telefoon, enz. j Het is in handig formaat een vraagbaak voor vreemdelingen, die zich te Heemstede wenschen te vestigen en als zoodanig een uitnemend propagandamiddel voor de vereeniging „Vreem- i delingenverkeer". Het werkje is met tal van fraaie foto's ge ïllustreerd, die echter door de minder goed j verzorgde typografische uitvoering niet geheel tot hun recht komen. Ook hadden wij van Jan Wiegman een artistieker titelpagina verwacht, 1 want wat hij ons nu te zien geeft, is in één woord verschrikkelijk!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5