li II DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Hl PREDIKBEURTEN RONDOM DE GROENE TAFEL BINNENLANDSCH LOSSE BLAADJES. VERKIEZINGS VOORSPEL. Nog een maandje en dan zijn weer De verkiezingen in 't land, Staan wij met het stembiljetje En het potlood in de hand. En we kijken naar 't papiertje Met een ernstgeplooid gelaat: Wie te stemmenNu 't ontbreekt ons Waarlijk niet aan goeden raad! In het land van Rembrandt is het Kladderskeurcorps weer ontwaakt, Dat met ladder, kwast en verfpot Weer de straat onveilig maakt. 't Gaat een beetje geheimzinnig, Want slechts in den duist'ren nacht Krijgt d'artist zijn inspiratie En wordt 't meesterwerk volbracht. Elke schutting, elk plaveisel, Elke straat en elke laan Prijkt met koeiengroote letters, Die den tand des tijds weerstaan. Het getuigt van weinig eerbied Voor bestuurders van den Staat, Daar men hun illust're namen Kalm met voeten treden laat! Bovendien, die kladcampagne, Die het steed'lijk schoon slechts schaadt, Heeft natuurlijk als reclame Niet het minste resultaat, Want in eiken Nederlander Met zijn politiek gemoed Huist een hechte overtuiging Die geen witkalk wank'len doet. KiesvereenigingsbesturenK Neem gerust de kwast ter hand, Maar.klad op uw eigen muren En liefst aan den binnenkant! TOONEEL KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA WEEKOVERZICHT VOETBAL - EX 8EV0GEITE VOOR ARTISTIEKE FOTOGRAFIE TRUUS KNOPPER VAN HUIS JANSEN .CTOfZUIGE.RPABRIE.ft M -HILVERSUM Vervolg Plaatselijk Nieuws. II' 11 Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveldtlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. Collecte voor de Bijz. Prot. School. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10/2 uur: Dr. A. J. van Leusen te Velsen zal spreken voor de jongeren vanaf 16 jaar en ouder. De tamelijk uitgebreide agenda bestond louter uit hamerstukken, en het liet zich aanzien, dat we vóór het eerste kopje koffie vroeger werden we met thee gelaafd, maar van koffie blijf je goed wak'ker! op straat zouden staan. Dat zou wel wat erg geweest zijn, maar ge lukkig redde de rondvraag de situatie. De heer Disselkoen vroeg nadere inlichtingen over een kwestie betreffende werkloozenuitkeering, maar het antwoord van den voorzitter was alleen ge schikt om de zaak nog wat duisterder te maken. Daarom liet de secretaris er zijn bij uitstek des kundig licht over schijnen, met het gevolg dat er wel eenige misverstanden werden opgeheven, maar volkomen bevredigd was de heer Dissel koen niet. Hij legde er zich evenwel bij neer, want een andere zaak vroeg de aandacht. De heer Rijkes had met leedwezen het rooien van de twee rijen lindeboomen op het oude gedeelte van den Heemsteedschen Dreef gezien. Deze boomen zijn gebruikt om de kaalgeplukte Kerklaan weer in het groene pak te steken, en de adviseur voor de plantsoenen vond, dat op die manier twee vliegen in één klap werden ge slagen, want niet alleen de Kerklaan knapte er van op, maar ook de Dreef. Die hooge boomen deden daar afbreuk aan het ruimte-aspect. Het verplaatsen van deze boomen was bij de begrooting als een onderwerp van ondergeschikt belang, ongemerkt goedgekeurd, maar toen de gemeentewerklieden kwamen en de boomen uit groeven en ze naar elders transporteerden, toen pas zagen de Dreefbewoners Rijkes en Van Unen wat zij als raadslid mede hadden ver oorzaakt, door niet tijdig te protesteeren. Zij voelden zich door het onopvallend indienen van het boomverplaatsingsbesluit lichtelijk bij den neus genomen en staken dat in de vergadering dan ook niet onder stoelen of banken. Mevr. Venhuizen legde er nog een schepje op en be weerde dat het voorstel zelfs niet eens door de plantsoenencommissie was behartigd. En de heer Audretsch zei, droevig triomfeerend: „Zie je nou wel? Toen ik protesteerde, liet de Raad mij maar praten. Nu zien we de treurige ge volgen!" Er waren dus vier aanvallers, maar er waren een groot aantal verdedigers. De heer Van der Erf verklaarde, dat van voor verplaatsen van boomen het advies van de plantsoenencommissie niet behoeft te worden gevraagd en de voor zitter lichtte dat nader toe, door mede te deelen dat verplaatsen niet hetzelfde was als rooien, want rooien beteekent practisch vernietigen, immers: in stukken zagen en verkoopen, en in het verkoopen van gemeente-eigendommen moet de Raad gekend worden. Het subtiele onder scheid tusschen verplaatsen en rooien was ons na dit college wel duidelijk, maar toch bleef de heer Van Unen van meening dat deze zaak wel op een andere manier in den Raad had kunnen worden gebracht. Enfin, er was niets meer aan te doen en de heeren moesten zich maar troosten met de toezegging van Dr. Droog, dat het hooge heestergewas niet zal worden ver vangen door roosjes en viooltjes. Het College en de heer v. d. Erf hebben ons met klem verzekerd, dat het mooi zal worden, mooier zelfs dan het was, als we maar wat geduld hebben: we zullen dus maar afwachten. 't Zwijgende. SCHOUWBURG JANSWEG. „Als de Poorten opengaan". Amsteltooneel. De poorten van den Schouwburg aan den Jansweg hadden Vrijdag j.l. beter gesloten kunnen blijven, dan dat wij genoodzaakt waren de opvoering van dit tooneelspel van het begin tot het einde te moeten bijwonen. Het is wel onaangenaam voor een criticus, Door G. Th. Rotman. 101. Op verzoek van kapitein Klakkebos voer de boot nu een eindje terug om te zoeken. Dit zoeken werd met succes bekroond: midden tusschen de flesschen whiskey en andere over blijfselen van het smokkelschip dreef de pro fessorin een ton, die hij al zwemmende nog juist had kunnen bereiken. „Heb jullie nog een plaatsje voor me over aan boord?" riep hij. „Gerust, hoor! Kom binnen!" riep kapitein Klakkebos terug. 102. Een der matrozen wietp den professor nu een reddingsboei toe, dien hij onder zijn armen schoof, en toen werd hij met vereende krachten aan boord geheschen. De man was uitgeput van angst! Toen wendde de sleepboot full speed den steven naar het vaderland, en aller hart klopte sneller. Maar -er stond kapitein Klakkebos nóg een verrassing te wachten! 103. De professor en tante Ophelia kwamen namelijk op zekeren dag vertellen, dat zij zich met elkaar verloofd hadden. Nu, 't moet gezegd, het was een alleraardigst paar; de sleepboot kapitein maakte er dadelijk een kiek van, die je hierboven ziet. Het was en heel feest aan boord; bij gebrek aan groen en bloemen werden lange slingers van scharretjes en spiering op gehangen. 104. Zoo eindigde dus de ongelukkige reis van kapitein Klakkebos nog met een blij slot, zooals het bij ieder mooi verhaal behoort, ,,'t Is een reisje, dat me nog lang zal heugen!" zei kapitein Klakkebos. Maar Kees en Koos maakten na de vacantie een lang opstel over de reis, waarvoor ze van den onderwijzer een dikke tien kregen. EINDE. Het sensatie-proces Eschauzier. Nieuwe gezichtspunten. Een Joodsch protest tegen de pogroms. Haken kruis en Zwart-wit-rood in het gedrang. Geen roode jeugd in de voor oefening! De Moord-zaak Eschauzier heeft weer van zich laten spreken. Een nieuw sensatie-element is hier te voorschijn gekomen: een nieuw briefje! Mr. Nederveen, de pleiter, stuurt het aan op de meening, dat Konings inderdaad geld te eischen had van Eschauzier, terwijl de advocaat- generaal, Mr. de Visser, dit ten stelligste weigert te aanvaarden en opzet tot dooden aanneemt. Nieuwe gezichtspunten levert de behandeling niet op. Behoudens enkele letterzifterijen om trent het woord „memoreer" en een verschilpunt omtrent de vraag of de strop met „kracht", dan wel met „groote kracht" was aangehaald, is alles bij het oude gebleven. Uit het feit, dat er snoergroeven in de hals van het slachtoffer waren, waarin zelfs bloed aangetroffen werd, kan de kracht wel zoo ongeveer vastgesteld worden. Haast 100 tegen 1, dat iemand van een dergelijke adembelemmering stikt; de uitspraak zal vallen op 4 April aanstaande. De beklaagden staan er inmiddels niet beter voor. Het laatste briefje heeft eerder bevreemding, dan mede- voelen gewekt, want niemand begrijpt, waarom dit eerst thans in het geding is gebracht; ook beklaagde Konings kan dit niet voldoende op helderen, terwijl pleiter Nederveen zich op alle mogelijke manieren verontschuldigt, dit briefje te hebben moeten doorgeven, hetgeen zijn ver dediging niet sterk maakt„Het is aller zonderlingst", zeide de President, „dat U eerst thans met dit briefje aankomt!", terwijl Mr. de Visser betoogt, dat „het plan van het vorderings recht eerst langzamerhand in het brein van Konings is gerijpt. Hij wilde het als een troef uitspelen, maar deze troef is helaas in handen geraakt van het Openbaar Ministerie". „Is het aan te nemen," gaat Mr. de Visser verder, „dat Konings, hij moge dan zoo'n doetje zijn, als de verdediging zegt, het risico op zich zou nemen om den heer E. te bedwelmen, als hij twee schuldbekentenissen in zijn bezit had?" Inder daad schuilt er veel waars in deze woorden. Hoe dan ook4 April zal de beslissing brengen, als verdachte Konings tenminste voor dien tijd nog niet een derden brief mocht hebben gevonden, waarmede hij den aandacht weer eenigen tijd kan afleiden. Een verzoek van den verdediger, Mr. Nederveen, om een onderzoek met confrontatie der deskundigen werd na raadskamer door het Hof afgewezen. De Jodenvervolging in Duitschland heeft ook hier in Nederland reeds onrust veroorzaakt. Deze week zijn er in 's-Gravenhage verschillende Joodsche burgers gemolesteerd door leden van de Nat.-Socialistische Partij van den heer Dr. Ridder van Rappart (niet te verwarren met de nièt-anti-semietische Nat. Soc. Beweging van Ir. Mussert), welke eveneens anti-Joodsche pamfletten uitdeelden. Verschillende malen heeft de politie de betoogers moeten vespreiden. Dat Hitier ook hier zijn invloed laat gelden, is buiten kijf. De leden van de „Gau Holland" der N.S.D.A.P., die in Amsterdam zijn „Stab- kwartier" heeft en waarvan overal in Nederland „Ortsgruppen" zijn gevestigd, hebben van de „Reichslei'tung" opdracht gekegen het buiten- landsche fascisme te steunen. Of de fascistische partijen in Nederland hiervan gediend zullen zijn, gezien de vrij pan-Germaansche neigingen van den Duitschen Rijkskanselier en den afkeer van de Nederlanders van pogroms en Jodenhaat, valt sterk te betwijfelen! Dat de Joden echter wan trouwig worden en tal van vergaderingen be leggen, teneinde maatregelen te nemen tegen dit gevaar, is hun goed recht en valt te begrijpen. De Israëlitische Kerk heeft door middel van een Commissie van de meest-vooraanstaande Jood sche Nederlanders geprotesteerd tegen de mis handeling van hun stamgenooten in Duitschland, terwijl zij tevens met aandrang alle Nederlanders waarschuwen zich van een zoodanig optreden te onthouden. Behoudens het recht van iederen Nederlander, er een eigen meening op na te houden, waarin zelfs een Israëlitische Commsisie geen zeggingskracht heeft, willen wij gaarne deze waarschuwing steunen, die o.i. trouwens vrijwel overbodig is, daar de Nederlandsche mentaliteit zich tegen een Jodenvervolging t.a.t. hevig zou verzetten. In deze roerige tijden kan men echter niet weten, welke ondergrondsche machten aan het werk zijn en is zulk een aan maning niet overbodig! Prof. Dr. D. Cohen, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam, is de secretaris van deze commissie. Amsterdam en Den Haag hebben trouwens de afkeer tegen het Hakenkruis reeds leeren kennen. Dat Amsterdam, de roode stad zich tevens tegen het Zwart-wit-rood verzet, dat in de oogen der S.D.A.P.-menschen het imperia lisme vertegenwoordigt, valt te begrijpen. Het gezantschap en de Consulaten van het nieuwe Duitsche Rijk hadden dezer dagen de officieele Duitsche vlaggen geheschen en de politie moest verscheidene malen rake klappen uitdeelen om de protesteerende menigte uiteen te drijven. I11 Amsterdam rustte de menigte niet, alvorens het Hakenkruis op een Zwart-wit-roode vlag, uitgestoken door een Duitsch-nationalistischen jongeman, was verwijderd .Een onbekend ge bleven persoon wist over het dak langs de dak goot, de vlag te bereiken en te verscheuren. Dadelijk daarop heesch de Duitscher, die 'schijn baar over een heele voorraad beschikte, een nieuwe vlag, die hij nu bleef bewaken. In- tusschen moest beneden de politie te paard chargeeren's Middags verscheen er een rechercheur, die een bevelschrift overreikte om het hakenkruis uit de vlag te verwijderen, waar aan de bewoner onmiddellijk voldeed. Dat het de regeering ernst is met de beloften om leger en vloot te zuiveren van onbetrouw bare elementen, blijkt uit het besluit van den Minister van Defensie, waarbij wordt bepaald, dat aan de vooroefeningen niet mag worden deelgenomen door leden van socialistische organisaties, als de A.J.C., enzoovoorts. Ook zang- en tooneelvereenigingen op socialistischen grondslag of met rooden inslag, worden als zoodanig beschouwd. Daardoor is dus voor leden van de A.J.C., e.d., de mogelijkheid tot het verkrijgen van dienstverkorting uitgesloten. De vooroefenaars, de Vrijwillige Landstorm en de Kaderlandstorm, zijn hoofdzakelijk bedoeld om jeugdige personen vanaf 17 jaar, die Zaterdag middag, of een weekavond kunnen oefenen, een jaar lang ééns per week te laten oefenen, welke vooroefening gelijk staat met de kennis, die een soldaat na zijn africhting heeft bereikt. De vooroefeningsjongeling behoeft dus alleen nog maar aan de oefeningen in groot verband mee te doen, alvorens aan zijn dienstplicht te hebben voldaan. Bij de Kaderlandstorm kan men daaren boven nog den rang van reserve-sergeant be reiken. Wanneer op deze bepaling de noodige controle wordt uitgeoefend, is dus déze instelling reeds van destructieve elementen gezuiverd. Het begin is goedZal men ook zoo voort gaan?De Muiterij ligt nog tè versch in ons geheugen, om dit niet te wenschen! van een tooneelstuk niets goeds te kunnen schrijven, noch wat inhoud noch wat spel betreft. Wij hebben ons met verwondering afgevraagd hoe Hans Briining, die de hoofdrol vertolkte en de regie in handen had, zulk een spel aan het Haarlemsche publiek durfde voor te zetten. Alle spelers waren zoo onvast in hun rol, dat wij gerust mogen zeggen, het stuk tot tweemaal ja zelfs tot driemaal toe gehoord te hebben. Wij kunnen dan ook niet beter doen, dan over het spel verder maar te zwijgen. Doch ook aangaande den inhoud kunnen wij niet anders vermelden dan dat dit bijeengeraapte onzin is. Wenscht U een voorbeeld? Welnu een textielfabrikant teekent uit liefde voor zijn dochtertje een brief, door dit meisje geschreven, waarin den bedrijfsleider ontslag wordt aangezegd, indien hij het weer waagt de gouvernante lastig te vallen. Zulke bespottelijke momenten komen in dit stuk vele malen voor, zoodat naar onze meening het volkomen gerechtvaardigd is, indien wij zooals in den aanvang gezegd niets goeds kun nen melden. En dan „Als de Poorten zijn opengegaan" ja dan,' krijgen wij, 0 bittere ironie nog een huldiging van schrijver en spelers met mooie woorden en nog schooner bloemen. Dit tooneelspel bij het publiek aan te bevelen, daaraan kunnen wij helaas niet medewerken. Het was begrijpelijk dat de poorten van den Schouwburg Maandag en Dinsdag voor deze voorstelling gesloten bleven. Fr. HAARLEM S TOONEEL. Haarlem's Tooneel heeft bij den gehouden tooneelwedstrijd te Leeuwarden een mooi succes behaald. Met zware concurrentie te kampen hebbende verkreeg deze vereeniging niet minder dan 3 eerste prijzen. i Een voor de béste opvoering (met medaille van de Koningin), één voor de beste uitspraak en één voor de beste damesrok De laatste prijs viel ten deel aan Mevrouw Tijsseling. De tweede prijs voor de beste heerenrol werd behaald door den heer H. v. d. Horst. Onze hartelijke gelukwenschen aan het Haarlem's Tooneel met deze bijzondere onder scheidingen. R.C.H. NAAR HOUTRUST. R.C.H. heeft wederom haar aanhang teleur gesteld. Een gelijk spel tegen een zwak spelend elftal als 't Gooi, is geen prestatie die de kracht der Racers weergeeft. Wij achten haar tot meer en beter in staat. Hoewel het terrein door de vele regens glad was en de wind veel afbreuk deed aan het spel, zijn dit geen voldoende mo tieven om het vertoonde spel te rechtvaardigen. Zondag a.s. trekt de Racing naar Den Haag om op Houtrust de Kraaien te bestrijden. Wij hebben eenige weken achtereen een overwinning van de Racing voorspeld, doch geven haar thans tegen de zwarten weinig kans. H.B.S. neemt thans de tweede plaats op de ranglijst in en zal deze willen behouden. Verder is ze de nederlaag in het Heemsteedsche Sportpark nog niet ver geten en zint op revanche. Een handicap voor R.C.H. is, dat Kos waar schijnlijk verhinderd is te spelen deze heeft een aanval van spit en is zijn medespelen onzeker. Mocht Kos hersteld zijn dan is de opstelling: Kos, Prevost Sr., Ruis, Prevost Jr., Martin, Verkerk, Paape. Krom, Geutskens, Hanse, Haukes, R.C.H. II. De R.C.H.-reserves kregen Zondag 1.1. door afkeuring terrein vrijaf, en zullen Zon dag hunne kansen moeten verdedigen tegen Ale. Victrix II. Hoewel gering, is er toch nog kans op de bovenste plaats, maar, heeren, dan ook spelen voor wat ge waard zijt. Bij dezen wedstrijd blij ven beide punten in Heemstede. Het elftal is: Schuurman, Fr. v. Thiel, Kors, Hessels, Joh. Berg, Chr. Waalewijn, v. d. Werve, Kok, Ruygrok, De Geus, Meyer. Uit het H.B.C.-kamp. De laatste thuis-wedstrijd van H.B.C, mag weer als een der beste van het seizoen vermeld worden. Een 51 op het sterke Santpoort wil toch zeker wel iets zeggen. Maar er is hard voor gewerkt. Hoewel tegen wind in spelend, wist Santpoort eerst de leiding te nemen, maar dan komen onze jongens eerst recht los, en als de rust wordt aangekondigd, is de stand al 3--1. Maar met zulk een sterken tegenwind zijn wij nog lang niet gerust. Doch Tolido denkt er anders over, en na een van zijn bekende rennen zendt hij een kogel in die doel treft: 41. Prachtig!! Wel komt Santpoort dan, geholpen door den wind, meer in den aanval, maar onze verdediging weet van geen wijken, terwijl de uitvallen der H.B.C.'ers gevaarlijk blijven, wat Santpoort op het eind merkt als Tolido nog eens de beenen neemt en Nijssen het nakijken geeft: 5—1. Nu Zondag nog naar „Leonidas" in Rotter dam. Kampioen kan H.B.C. niet meer worden, maar om de tweede plaats te veroveren moet er toch gewonnen worden. En een tweede plaats is toch ook niet slecht. H.B.C. II ontvangt „India", aanvang half drie, terwijl H.B.C. IV om 12.30 uur tegen S.J.C. 111 speelt, eveneens op het H.B.C.-terrein. Dit zijn beide wedstrijden die ten volle het aanzien waard zijn. Voetbal bij H.F.C. „Heemstede". J.l. Zondag zijn twee van de drie wedstrijden verregend. Alleen de wedstrijd D.S.K. IIHeem stede if werd gespeeld, welke door Heemstede II, die met 8 man speelde, werd verloren met 32. Een woord van lof voor de 8 leden, die zoo moedig stand hebben gehouden, is hier zeker op zijn plaats. Voor a.s. Zondag is vastgesteld: Heemstede I—VI. Vogels II, om 10 uur. Dit zal wel een spannende strijd worden, aan gezien de tweede plaats er mede gemoeid is. Heemstede II gaat naar V.S.V. VI, om 12 uur, en Heemstede III naar Kenau II. eveneens om 12 uur. HEERLIJK EN GOEDKO O P WED. P. KOOMEN ZOON GIERSTRAAT 39, TEL. 10153 Jan van Goijenstr. 26, Tel. 29080 AANNEMERS BEËEDIGDE MAKELAARS. IVIEESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 1S468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. TYPEK. F.?6._ f- so 85- M90- ■UW HANDELAAR L&VE.RT ZE. EI05- F J25- RR_„ IÖ5- —II i FILIAAL h^ARLEMt T MOFF5TR -I0.9 TE.L' H3I5. Voetbal bij „T.O.P.". lil tegenstelling met het schitterende voor jaarsweer van een week geleden, werd de afge- loopen Zaterdag en Zondag onder minder gunstige weersomstandigheden gespeeld. Zaterdag werd gespeeld T.U.P.aOud; de uitslag l0 voor T.O.P.a gaf niet de juiste ver houding weer, omdat Oud technisch beter voet bal te zien gaf dan T.O.P. en bovendien speelde Oud zoo goed als den geheelen wedstrijd met 10 man, omdat jammer genoeg een speler zich met de leiding van den scheidsrechter bemoeide, en na herhaling hiervan, naar het kleedhok werd gezonden. Rust ging in met 00. Vlak voor tijd werd in het strafschopgebied door een „Oud"-speler hands gemaakt, waar voor de scheidsrechter een penalty toestond. Deze werd onhoudbaar door den T.O.P.-keeper ingekogeld, waarmede tevens T.O.P. in het be zit kwam van de Maison-ürandjean-Beker, daar T.O.P. de beste resultaten in deze afdeeling had bereikt. T.O.P.b moest Zondag de meerderheid erken nen van de V.V. v. d. Sluijs, en verloor met 43. Dat was toch werkelijk niet noodig 'ge weest, want in het veld was T.O.P. zeker niet de minste; 't was daarom dubbel jammer, dat de T.O.P.-keeper wegens het water- en modder- ballet niet durfde te vallen naar eenige goed ge richte schoten. A.s. Zondag wordt gespeeld DrosteOud op het Droste-terrein, en Zondag Excelsior Graficus, op het terrein aan den Vergierderweg, en Unionv. d. Sluijs aan de Jan Gijzenvaart; Zaterdag wordt begonnen om 3 uur en Zondag om 10 uur. Ook de T.O.P.-adspiranten spelen een me daille-wedstrijd tegen een adspiranten-elftal van Excelsior, op het T.O.P.-terrein, a.s. Zondag ochtend 12.15 uur. ZWEMA1EN. H.P.C.-NIEUWS. Wij herinneren bij dezen de leden van H.P.C. aan de algemeene vergadering, welke heden (Vrijdag 24 Maart), in café-restaurant „De Oude Beuk" alhier gehouden zal worden. De aanvang is gesteld op 8 uur des avonds. Daar zeer belangrijke zaken ter tafel gebracht zullen worden, wordt een goede opkomst der leden verwacht. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden mag dit jaar herdenken dat ze voor 25 jaar werd opgericht (27 Maart 1908). Ze is uitgegroeid tot een vereeniging van meer dan 6000 leden, goed- en slechthoorenJe. In die 25 jaar zijn opgericht scholen voor slecht- hoorende kinderen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In Lunteren verrees het vacantie- en rustoord der vereeniging, „Ons Landhuis", waar goed- en slechthoorenden een heerlijk verblijf vinden tegen matigen pensionprijs, waarbij on- en minvermogenden uit het Anna Fonteijnfonds kunnen worden bijgesprongen. In Soest vindt men het Centraal Magazijn, waarin alle mecha nische en electrische hoorapparaten zijn saam- gebracht en waar onder leiding van Mejuffrouw Tine Marcus de slechthoorenden met veel liefde en groot geduld worden geholpen aan het instrument, dat hun het best past. Ook hier, in den vorm van een „Instrumentenfonds", de financieele steun, waar die noodig is en ge vraagd wordt. Mocht de reis naar Soest te veel bezwaar geven, dan vindt men over 't geheele land in verschillende plaatsen proefkisthouders, die een kleine sorteering hoorapparaten in beheer hebben. Voor Amsterdam en omgeving geeft de ruime collectie in Ons Eigen Huis, Vondelstraat 142, voldoende keus. De vereeni ging bepaalt zich niet tot hulp aan enkel leden. Allen zijn welkom. Niet-leden evengoed als leden. Ook in Bandoeng, Batavia, Djocjacarta, Semarang, Soerabaja en Paramaribo kan men terecht. De vereeniging wenscht de herdenking van het 25-jarig bestaan in te zetten met een Bloempjesdag op 10 Mei aanstaande voor de vorming van een „Onderwijsfonds". Dat 10 Mei daarvoor gekozen is hangt samen met de ver jaardag van Tine Marcus, die mede de vereeni ging heeft opgericht en in al die jaren haar stuwkracht is geweest. De meeste instellingen in de vereeniging zijn te danken aan haar initiatief. Nog altijd werkt de thans bijna 72-jarige „Moeder der Dooven", die zelf reeds twintig jaar haar eigen stem niet meer hoorde, voor haar slechthoorende medemenschen. En telkens verheugt ze er zich weer in, als de techniek voor de slechthoorenden iets beters heeft gevonden. We wenschen de Vereeniging, die reeds zoo- velen tot zegen is geweest, veel succes bij alles wat ze nog mag ondernemen in het belang van de slechthoorenden. I i

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 2