DE DRIE VAN PLEIN 10 Wij OPENEN op Vrijdag IS September STOUTENBEEK'S MODEHUIS DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 37. 15 SEPTEMBER 1933. TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. PRINSJESDAG De derde Dinsdag in de maand [September Is zeer belangrijk voor ons parlement, Want de vacantie van de Kamerleden Komt op dien datum plechtig aan z'n end. De heeren worden dan tezaamgeroepen; De Lahdsvorstin leest hun een rede voor- Zij knoopen die als richtsnoer voor hun [daden Vol eerbied in het gretig luist'rend oor! Er hecrscht een drukte in de residentie, Zooals men eens in 't jaar daar slechts [beleeft. In vol ornaat loopt ied're Excellentie Waar Jan Publiek een groot plezier in [heeft! De rede, door de Koningin gesproken, Laai 't meerendeel der kijkers koud [öts ijs! Het schouwspel van de goudenkoets is [hoofdzaak; Men waant zich dan in 't sprookjes paradijs! Van Noord en Zuid, van heind' en ver [verschijnen De menschen, die dit willen gadeslaan. Motoren, fietsen, booten, extra-treinen, Zij voeren immer nieuwe drommen aan! Maar toch, van meer belang dan 't [schoon decorum Is, wat dien dag de Koningin vertelt, Of liever: voorleest, wat door Haar [Ministers \iet groote zorg en liefd' is saamgesteld. Het staatsstuk wekt ditmaal zeer veel [verwachting! 't Is vast ontsproten aan een schrander [brein! Men heeft in alle kranten kunnen lezen, Dut d'inhoud van heel veel belang zal I zijn! En al wat ademt binnen onze grenzen Wordt hevig door nieuwsgierigheid [gekweld, 't Is moeilijk, te voldoen aan alle [wenschen, Maar soms heeft 't wel wat erg teleur gesteld! Doch nu het document zal ons [verrassen: l)e crisis is misschien opeens voorbij. lal plots de welvaart in het land weer [wassen, Of zijn w'een jaartje van belasting vrij- Heel Nederland leeft nu in hoop en [vreezen, Wat de Regeering thans heeft gaar- [gestoofd. Belangrijk" zal de rede ditmaal wezen. jée, wat hangt ons nu weer boven 't Lhoofd. Vervolg Plaatselijk Nieuws. 1 PLEIN 10 - HAARLEM BETERE CONFECTIE TEGEN VOORDEELIGE PRIjZEN INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND"" SPELDJESDAG VOOR VALKENHEIDE. Op Woensdag, 20 September a.s., zal in onze gemeente een speldjesdag worden gehouden voor „Valkenheide", opvoedingsgesticht voor jongens te Maarsbergen. Deze inrichting heeft ten doel jongens, die door allerlei omstandigheden in het leven dreigen onder te gaan, uit hun verkeerde om geving weg te halen, een vak te leeren en hen loor een goede opvoeding geschikt te maken eerlang als goede burgers in de maat- appij terug te keeren. Deze arbeid strekt zich dan ook vooral uit lot de verwaarloosde jongens uit de achter- uurten van onze groote steden; 25% van de jongens van Valkenheide hebben geen moeder meer, terwijl hun vader zich niet om hen be kommert, de meesten werden door hun eigen ouders of verzorgers op het verkeerde pad gebracht. Zonder „Valkenheide" zouden ze zijn op gegroeid tot misdadigers; nu krijgen ze een goede kans flinke mannen te worden, die de verleiding kunnen weerstaan. Voor dit werk is jaarlijks 200.000. noodig, waarvan het Rijk door subsidies een gedeelte voor zijn rekening neemt, maar het overige moet grootendeels van particuliere zijde worden bijeengebracht. Geen wonder dan ook, dat het boekjaar 1932, nu de bronnen van in komsten van liefdadigheidsinstellingen sterk zijn gedaald, sloot met een nadeelig saldo van 36.000.—. En toch moet deze arbeid, misschien wel vooral in dezen tijd, doorgaan. Wat moet er van deze ongelukkige jongens worden, als inrich tingen als Valkenheide zich hun lot niet meer kunnen aantrekken, uit gebrek aan het noodige geld! We doen dan ook een dringend beroep op uw milddadigheid, om mee te helpen, de finan- cieele zorgen van Valkenheide eenigermate te verlichten, door Woensdag a.s. een speldje te taopen van de meisjes of jongens, die dat zullen aanbieden. Grootere bijdragen zal ondergeteekende gaarne in ontvangst nemen (postgiro 163483 bijschrift „voor Valkenheide"), terwijl aan meisjes, die zich nog beschikbaar willen stellen °m speldjes te verkoopen, vriendelijk wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij Jb. KIJNE, Voorweg 29. ALS DE MAN THUISKOMT. De kritieke „vijf minuten". Na inspannenden arbeid, wil de man even volkomen rusten! In de meeste gezinnen doen zich wel eens kritieke oogenblikken voor, waardoor de goede stemming in huis beslist wordt. Tot zulke oogenblikken behooren de eerste vijf minuten, dat de man, na gedanen arbeid, des avonds thuis komt. Allerlei werkzaamheden of zaken, bespre kingen of wat ook, die lang niet altijd tot de aangenaamste behoorden, hebben den geheeltn mensch gevraagd, eenmaal thuis, wil hij zooveel mogelijk zichzelf zijn. De huisvrouw, die het als gewoonlijk druk heeft gehad met hare bezigheden en de kinderen, heeft, zooals dit veelal gebeurt geen tijd gehad om uit te gaan. Zij ziet daarom met verlangen uit naar de thuiskomst van haar man en naar „nieuws"; overstelpt hem dadelijk met vragen en verhalen. De „eerste" vijf minuten zijn veelal beslissend voor het verdere verloop van den avond, omdat op belangstellende vragen der vrouw wel eens ongeduldige antwoorden volgen. Onvriendelijke woorden wederzijds zijn het gevolg. Een verstandige vrouw zal haar man niet met vragen overstelpen en evenmin met klachten over de kinderen, de gedienstige, leveranciers of wat ook! Zeker zal zij zich wel eens teleurgesteld voelen, als zij met verlangen naar de thuis komst van haar man heeft uitgezien en zij op belangstellende vragen inplaats van een ant woord niets dan een onvriendelijk gemopper krijgt. Deze kritieke vijf minuten behoeven geen on aangename verhouding met zich mede te brengen, indien een vrouw rekening houdt met het feit, dat haar man tijd noodig heeft om tot zichzelf te komen. Een rustige maaltijd, waarbij de kinderen niet, zooals veelal het geval is, den boventoon voeren, en waarbij slechts over algemeene dingen gesproken wordt, zal er zeker toe bij dragen evenwicht in de gedachten van den man te doen komen. Zijn geest zal zich ontspannen en na afloop van het maal moet de man zich op een rustige plaats kunnen neerzetten om zijn courant te lezen. Later op den avond onder het theedrinken is dan net oogenblik gekomen, dat men van gedachten kan wisselen en alles wat dien dag gebeurd is, besproken worden. De vrouw moet zich veelal wegcijferen en hoewel zij het middelpunt is waaromheen alles draait, kan zij zich als zoodanig toch niet laten gelden. Geduld en tact zijn noodig om de ge vaarlijke klippen te omzeilen, wil het scheepje dat „Huiselijk Geluk" heet niet stranden, maar steeds veilige havens binnen zeilen. WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Slechts zeer weinigen weten, dat petroleum zoo'n prachtig hulpmiddel is in de huishouding. 1 Met eenige druppels petroleum op een lapje j i maakt men niet alleen vuil koper schoon, doch i ook nikkelen kranen, gordijn-roeden, waarop vliegenvuil zit en andere metalen, doch ook spiegels, vensterramen, glas in lood, enz., i worden buitengewoon mooi en glanzend. De j 1 laatste worden daarna met een schoonen doek j flink nattttwreven -■ i Planten hebben gedurende de afwezigheid van de bewoners veelal veel te lijden door gebreïc aan water. Men zet, voordat men op reis gaat alle planten op den grond in de keuken b.v. en j plaatst een teil water op den keukentafel.' Men neemt nu een aantal draden, dikke on- gebleekte katoen, hangt het eene eind daarvan in het water, en laat het andere boven de aarde der planten hangen. I Voortdurend zullen hier druppels water op- vallen en de planten vochtig genoeg houden voor enkele weken. i Indien men de groote wasch aan huis heeft, is het veelal moeilijk alleen lakens en tafellakens op te vouwen, hetzij men ze voor de mangel gereed maakt, dan wel om te strijken. Men kan deze moeilijkheid voorkomen, door het eene uiteinde b.v. in vieren te vouwen, en daarna tusschen de lade van een buffet o! anderszins te klemmen. Men kan daarna gemakkelijk de tegenover gestelde kant opvouwen en het laken zelfs alleen rekken. EEN FRAAIE WANDELJAPON. Ook voor gezette figuren. Nr. 7938. Voor dit eenvoudige model wandeljapon kan dunne fantasiestof, doch beter nog crêpe de chine gekozen worden. Men kan onder de mantel nog een lichte zij den blouse dragen, die dan midden voor te zien komt en waarvan de mouwen eveneens uit de korte man telmouwen ko men. Een ande re oplossing is echter om bij warm weer, als men gaarne zoo luchtig mogelijk gekleed, is met drukknoopen een licht vest in de mantel te bevesti gen, terwijl in de mouwen van de zelfde zijde lichte reepen worden ge regen, zooals de afbeelding te zien geeft.. Het model is niet getailleerd, dus gemakkelijk zelf te maken, zie breede revers en het gladde schootje dragen er toe bij, het model ook door gezette dames geschikt te maken. De twee- baans rok heeft vóór en achter een vrij bree de stolpplooi. Patronen stellen wij gaarne beschikbaar in alle maten onder Nr. 7938. Het maken van de japon kunnen wij onze lezeressen zeer aanbe velen. De prijs bedraagt 0.58. VOOR ONZE LEZERESSEN. Patronen worden toegezonden na storting van van het bedrag op postrekening 52626 van den Modedienst. Den Haag, of na inzending per postwissel of in postzegels aan de Mode redactrice, Roelof straat 109, Den Haag. Ge- wenschte maat en nummer vermelden. D 46 RECEPT. RIJSTKOEKJES MET TOMATENSAUS. 450 gram gekookte rijst, 100 gram bloem, 2 eieren, 1 flinke ui, peterselie, 40 gram boter, 1 .theelepeh kerry, boter of .slaolie, om te bakken. Voor de saus: 1 busje tomatenpuree of 500 gram tomaten, Liter water, 2 bouillonblokjes, 40 gram boter, 40 gram bloem, 1 uitje, 1 laurier blad, takje selderij, 1 kruidnagel. We beginnen de ui schoon te maken en te snipperen, daarna in de 40 gram boter gaar te smoren en te voegen bij de rijst, waardoor tevens de geklopte eieren, bloem, gehakte peter selie en kerry worden geroerd. Mocht het geheel te stijf worden, dan kan nog een weinig melk worden bijgevoegd. Van dit mengsel worden in de koekepan met boter of een weinig slaolie kleine, platte koekjes gebakken, die op een verwarmde schotel worden opgediend met tomatensaus. Hiervoor worden 500 gram tomaten aan stukjes gesneden en gaar gekookt op een zeer klein pitje met 3 d.L. water, 1 stukje ui, selderij, kruidnagel, laurierblad, daarna gezeefd en bij de puree zooveel water gevoegd, totdat men Liter vocht heeft. De boter wordt gesmolten, hierbij de bloem gevoegd en het laatst de vloei stof, terwijl we dit slechts bij kleine hoeveel heden tegelijk doen en onder voortdurend roeren. De saus moet nog 5 minuten doorkoken en wordt apart opgediend in een sauskom. Die zin voor humor heeft en in Parijs is, moet niet nalaten, één der vele gribussen in Mont- martre te bezoeken, die zich onder en boven den grond bevinden en waar derde rangs troepjes hun revue's en andere lichte genre's ten tooneele brengen. Het behoort mede tot de Parijsche sfeer. Ik heb de eer U uit te noodigen bij de première in zoo'n „wereldtheater". Het illustere gezelschap toeschouwers bestaat uit12 stuks; het orkest uit 1, zegge en schrijve: één dikbuikig manspersoon, die aan een piano (welke vermoedelijk uit de arke Noach is gesloopt) zulke erbarmelijke tonen ontlokt, dat ik het werkelijk noodig oordeelde, den stand van mijn hoofdgroeisel te controleeren, in de stellige overtuiging dat het ten berge gerezen was....r De lichten in het zaaltje branden half (voor twaalf man kan de zon niet schijnen!). Een electricien komt eenige lampjes inschroeven en monstert de „volle" zaal. Een grappenmaker applaudisseert. De electricien buigt in volle ernst; de hand op 't hart Als alles gereed blijkt te zijn, klinkt een soort paardengetrappel op de houten vloer, ten teeken van begin (wat volkomen in stijl aansluit bij het tijdperk der arke...). Het dikke wezen laat op het hooren van deze klanken nóg schrikkelijker tonen geboren worden uit de houten schuit, die we voor het geniale: pi-a-no noemen. Het klankvolume vermenigvuldigt zich met een snelheid van microben in zure melk... het zwelt aldoor...! Net als ons hoororgaan begint te protesteeren, dit niet langer meer te kunnen verwerken, opent zich de voorhang en ontstaat afleiding, omdat ons oog een achttal twijfel achtige maagden ontwaart, aangeduid met den wijdschen titel van: danseressen. Het scheuren der voorhang schijnt echter dermate storend op de psyche der „jeugdigen" in te werken, dat ze elkander glimlachend aan- zien en wat met hun beenen zwabberen, als oude dames, die aan het strand een kwartje i hebben laten vallen en dit trachten weer te vinden. Zoo danst ieder een solo, die echter niet als solo is bedoeld. Dan sluit het scherm wederom het eerste taf reel is aan ons oog voltrokken... I De stilte, die hierna volgt, is bijna beangsti gend. Net als we hieraan beginnen te wennen, vangen echter de dikke vingertjes van het monster voor de piano aan: op en naast de toetsen te huppelen. Dan komt de commère naar voren, gehuld in een soort rose toga, welke eveneens niet slecht past bij de Noacheriaansche pingel-pangel. Ze zingt een pikant chanson, zoo gewoon of het over sardines in blik gaat. Dit is een Fransche verdienste. Dan sluit het scherm j ten tweede male. Wederom geen applaus Er wordt bekend gemaakt, dat thans een tafereel volgt: „trés Parisien". Het blauwe licht, waarin het zich afspeelt, is echter zóó weinig 1 „licht" dat we niets zien Wel „licht" ook een verdienste! i Het vijfde deel handelt over Napoleon. Het is derhalve noodzakelijk hem ten tooneele te voeren. j Begeesterd door de gedacl/ite aan de heroïsche geest, trekt de groezelige hand, van den ons nieuwe MODEHUIS en garandeeren U een vakkundige bediening KOMT U OOK ONZE ETALAGES EN HET GE- ZELLIGE INTERIEUR EENS BEZICHTIGEN Wij bieden werkelijk iets aparts, U vindt bij ons uitsluitend prima confectie - geen massa artikelen - zoo smaakvol en voor zoo'n aantrekkelijken prijs, dat wij U binnenkort zeker ook eens als klant zullen mogen ontvangen overigens onzichtbare tooneelknecht, de gor dijnen met 'n ruk vaneen, dat ze het beeld der heerscher kennelijk schenden, daar steek en pruik de lucht invliegen. De beenen en het buikje van Napoleon zijn nog, als van hem te herkennen. Op de romp zit echter o, vreemdsoortig schouwspel een meisjeshoofd, dat met blijkbare irritatie naar de inmiddels gevallen hoofdtooisels ziet. Dit is (hoewel ongewild) het eerste lach succes. De zangeres, gansch niet wetend wat ge schiedt, kijkt op en ontwaart de komisch, hulpe- looze uitdrukking van onzen gescalpeerden held. Het zingen gaat over in1 'een Stuipachtig lachen. Dan sluiten zich de gordijnen en Napoleon blijft halverwege in het lied Daarna verschijnt een huppeljuffrouw, die in het programma als „eerste solodanseres" staat aangeduid. Bij het verschijnen van haar persoon, rollen de vingertjes der „pianist" als glipperige roode knakworstjes over de vergeelde toetsenMet veel fantasie kan men hier en daar iets herkennen van „Der schone blaue Donau". Het is echter als de IJmuider Pier bij mist: men hoort brullen, maar z'n vorm moet men raden... Het oplossen van raadsels blijkt de danseres zwaar te vallen. Ze springt en huppelt, volkomen onafhankelijk van het geklater der Donau. Een idee ter overweging is daarom deze dans een volgende keer: „het onafhankelijkheidsfeest" te noemen. Als „groote finale" voor de pauze komt een „symbolisch" gegeven: de strijd tusschen vlinders. Een tweetal leden van „het spul" hebben zich gehuld in „vlindercostuums". Hoewel ik begrijp, dat nimmer een gecostumeerde vlinder uw pad gekruisd heeft, verzoek ik bij deze uitdrukking om uw fantasie en ruim voorstellingsvermogen! Wij arme toeschouwers hebben dit laatste ook noodig om in de twee vleezige zwaargewichten „vlinders" te herkennen. Ze draaien wat om elkander heen, zooals sommige hondjes plegen te doen, waarna ze met de houten latten van hun vleugelconstructie elkaar meppen toedienen, dat het klikt en klakt als een danse macabre op het zinken dak van een knekelhuisje. Dit eischt wel de topprestatie onzer fantasie. Het spreekt vanzelf, dat één bij dezen strijd het leven laten moet. Met een „boem" op de houten planken, dendert het teere vlindertje ter aarde, waarop het gansche gezelschap verschijnt, eveneens in vlindercostumes. Ieder lid doet z'n best het meest tragische gezicht te trekken. Deze wedstrijd werkt (wederom ongewild) op de lachspieren, zoodat de rollade-vormige vlinder sterft onder het gegrinnik van de twaalf be zoekers, die in de pijpenla verdeeld zitten, als achtergebleven crocussen in een bollenveld Dan volgt de pauze, die zich onderscheidt door de stilte van een examenlokaal. Het gnuivende oude heertje van de eerste rij stalles en het verliefde paartje van de achterste rij, derde rang, sluipen het trapje met het ver sleten eens rood gewezen loopertje op, teneinde een biertje te hijschen Negen paar oogen staren de dorstigen na Wanneer de ruime tijd van vijf en twintig minuten tot pimpelen gegeven is, dalen „de drie musketiers" als schoolkinderen, die op iets kwaads zijn betrapt, wederom tot „de schare". Ook „het orkest" neemt ten tweede male plaats, kennelijk nog rooder en heeter dan Spaansche peper en laat de toetsen rammelen als losse kiezen in den bek van een olifant. De zaal dreunt. Het achttal maagden wendt wederom een poging tot dansen aan. In het programma staat hun aantal als twintig geannonceerd. De fout zal aan ons zijn: negen nuchteren.... Het is niet uitgesloten, dat het gnuivende heertje en het verliefde paartje er twintig zien....! Er volgt een soort één-acter, waarin de solodanseres plots een pathetisch oreerende vredesengel geworden is, strijdende over een belastingkwestie met Marianne,, die voor dezen avond ineens meer dan een vierkante Meter dik geworden is. Onder het debat worden de meubels door een tooneelknecht, die je ziet, maar niet zien moet), één voor één van het tooneeltje gesleept, om na deze scène de volle ruimte aan de „twintig" schoonen te geven. Ongelukkigerwijze blijft een stoelpoot in het groezelig stucadoorshemd der vredesgodin hangen en ons oor verneemt een verdacht ge kraak, terwijl ons oog het zeldzame schouwspel waarneemt, dat de vredesengel haar traditioneele I grafpalm te baat neemt, om den stichter des onheils een tik op zijn schuldigen kop te geven. Haar mond lispelt iets, wat we in 't Hollandsch als „stommeling" zouden kunnen verhalen. Dan vervolgt ze weder, met alle pathos en gescheurd hemd.... Doch zelfs dit stemgeluid, als een opgeblazen kikker bij maneschijn, vermag het publiek niet tot beroering te brengen. 1 Hen gansche dozijn blijft stom.... Gelukkigerwijze volgt na alle lijden als ver- Iósslng": de finale. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor alle man aan dek zijn, zoodat zich vóór het voetlicht thans evenveel koppen bevinden, als er achter. Dik en dun, lang en kort, heeft zich in ge waden gestoken, die de illusie van „Spaansch" moeten geven en hoewel aan het einde van ons voorstellingsvermogen, aanvaarden we ook dit nog. Om ons het begrip: dat het hierna uit is, ter dege bij te brengen, kweelen allen: Dit is de finale, Hierna is het gedaan. Bij gebrek castagnetten stampt een ieder op den vloer en schreeuwt: „joe-ehoe-i!" Een volgend keer dit dozijn zwart geverfd, een vuurtje in het midden en hetzelfde tafereel kan dienst doen onder den titel: Feest bij de kanni balen! Mijnheer het orkest is gansch opgezwollen ge lijk een roode luchtballon en elk oogenblik ver wachten wij een explosie van vleesch en bier over het eerzame, oude heertje der eerste stalles, als het laatste verlossende „joe-ehoe-i" weer klinkt.... Bijna plechtig rijzen twaalf toeschouwers van hunne zetels en sluipen naar den uitgang. Aan de kas zegt men: ,,'t Is een sof.... enfin.... de costuumkosten zijn niet veel.... J, HOOGSTRATEN. (Wordt vervolgd.) MELKPRIJSVERHOOGING. Gaarne wilden wij eens een andere rekening maken over het inkomen van de Heemsteedsche melkhandelaren. Dat de melk door de Zuivel-centrale verhoogd is van 5% tot 6 ct. is juist, d.w:z. afgehaald van de boerderij, maar voordat ze bij de melk- slijters thuis is gebracht kost ze 7 a 7% ct. Dan is een slijter die persoonlijk per dag 100 L. uitvent een unicum, en een die een omzet heeft van 200 L. moet daarvoor een groote knecht of minstens 2 jongens hebben, dan wordt er van elke 100 L. 3 a 4 L. ingemeten, de inelkslijter moet de, door de zuivel-centrale voorgeschreven, verplichte controle betalen, hij heeft een werk week van 7 dagen, moet alle Zondagen zoowel 's morgens als 's avonds de melk ontvangen en verwerken. Nu zou volgens inzender de onkosten welke op het bedrijf rusten als wanbetaling, paard en wagen, karren, bakfietsen, transport fietsen, bussen, flesschen, maten, schoonmaak- j artikelen etc., wel uit de bijproducten kunnen worden bestreden, wat in de praktijk echter niet mogelijk is. We zullen het hier maar bij laten. Dat in plaatsen welke niet onder de regeling der zuivel-centrale vallen de melk goedkooper wordt verkocht is ook juist, maar daar krijgen de veehouders, treurig genoeg, maar 3% a 4 ct., dus is het verschil bij nader inzien ook niet opvallend. Hopende dat geachte „Heemsteder" de melk handel wat milder wil beoordeelen, en U Mijn heer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der Heemsteedsche Melkhandel. Ondertrouwd: S. Visser en G. J. Deedel; Jhr. G. E. de Koek en F. Calkoen; W. Wallenburg en K. J. Boomsma. Getrouwd: W. H. Dingerdis met A. C. Corne- Iissens; J. Portegies met G. C. M. van der Heyden. Bevallen: E. Stolwijk-van der Maden d.; J. Kreuningvan Norde z.; C. M. Brinkmann Voorham d.; W. BloemendaalHartendorp d.; M. J. C. M. SantenMuller z.; A. A. de Zwart Wilken z.; A. M. Nanvan der Linden z.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5