jlm, de zoon van 7-wcc^ stratlim bouwk: bureau i. Kampen DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT PREDIKBEURTEN VAN HUIS JANSEN ijj EL; YOOR ARTISTIEKE RRUIDSFOTO's TRUUS KNOPPER BIOSCOOP BURGERLIJKE STAND~ Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Zondag 1 October. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminapleln. V.m. 10 uur: Ds. Van Paassen. Zang van het Kerkkoor. Kapel Nieuw-Vredenhof. Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. Collecte voor het Zuiderzeefonds. NIEUWE ZAKEN. Slagerij W. van Roode. De heer W. van Roode heeft op den Binnen weg 187 een nieuwe geheel naar de eischen des tijds ingerichte slagerij geopend. Na 21 jaar aan den Achterweg zijn zaak te hebben gedreven, heeft hij thans met deze verandering tevens een groote verbetering in zijn bedrijf gebracht. Met de mooie betegeling en het blinkende ver chroomde nikkel ziet de nieuwe winkel er schit terend uit. De modernste weeg- en snijmachines zijn er in geplaatst, maar bovenal opvallend is de bijzonder mooie electrische koelcel. Door een poort naar den winkel bereikt men de eveneens betegelde werkplaats, waaronder een zeer ruime kelder met hygiënisch ingerichte eveneens be tegelde pekelbakken. Uit een en ander blijkt wel, dat de zaak schitterend is ingericht. Wij wenschen den heer Van Roode in zijn nieuwe onderneming veel succes! JAARVERGADERING „WITTE KRUIS". Onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn had Maandagavond de jaar vergadering plaats van de afd. Heemstede van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis". In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de nagedachtenis van wijlen den heer J. M. v. Beek. Noode zullen wij hem, aldus spr., op onze vergaderingen missen. Veel heeft hij gedaan om de afdeelingen tot grooteren bloei te brengen. Gaarne luisterden wij naar zijn verslagen van vergaderingen. En hij verstond de kunst, en gunde zich den tijd nieuwe leden aan te werven. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. J. Th. Leistikow, J. de Jong en J. Waldkötter. Als afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering werd benoemd de heer J. Waldkötter en als diens plaatsvervanger de heer J. de Jong. Vervolgens werd behandeld de beschrijvings brief der a.s. Algemeene Vergadering. Met voldoening vernam de vergadering het bestuursvoorstel tot verlaging van de ver- plegingskosten op Heideheuvel van 2.50 en ƒ1.75 op ƒ2.en ƒ1.25 per dag. Ten aanzien van een voorstel van het Hoofd bestuur om een zekere reserve te vormen voor een bepaald doel, n.l. een kleuterschool, kan de vergadering niet geheel accoord gaan met aan dit fonds een vaste bestemming te geven, omdat mogelijk een school voor zwakzinnigen meer in de lijn lag van „Het Wittte Kruis". Het voorstel Amsterdam zal dan ook stellig wel op den steun van Heemstede kunnen rekenen. Hierna volgde de begrooting der afdeeling voor 1934. Een voorstel om aan de Reddings brigade voor drenkelingen als bijdrage voor een 3-jarige cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken een jaarlij ksche subsidie van 25.te voteeren, werd aangenomen. Daar de subsidie van de ge meente voor de onderafdeeling Huisverzorging zal vervallen, omdat Maatschappelijk Hulpbetoon vrijwel geheel deze taak heeft overgenomen, werd besloten deze onderafdeeling op te heffen. Het aantal leden bleek gestegen te zijn tot ruim 450. De inkomsten en uitgaven sloten met een bedrag van ƒ826.10. Als leden der controlecommissie werden be noemd de heeren F. Oosterhoorn en Jos. Luiten. Nadat nog een overzicht was gegeven over propagandawerk voor de malariabestrijding volgde rondvraag en sluiting. LEGER DES HEILS. Nationale aanvrage. Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden van 30 September tot 14 October a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geeste lijk en maatschappelijk gebied in gestadigen bloei mag verheugen, en de sympathie voor zijn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zijn er toch nog velen die onbekend zijn met de nooden aan dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote collecte, die gehouden wordt tot instandhouding van de vele takken vrfn arbeid; daaronder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in 't bijzonder de verzorging in de vele Maatschappelijke Tehuizen, van de duizenden mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindten, om deze te voeden en te kleeden. Denk daarbij, dat de winter weer in aantocht is en er dus veel noodig is. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Stel het Leger in staat ook door uw bijdrage dit jaar nog meer te doen dan ooit te voren. Teneinde misverstand en teleurstelling te voor komen, gelieve men zich er van te vergewissen, dat de collecte door het Leger des Heils is ge machtigd en men doe dat ook, al heeft de klee ding van den collectant soms eenige overeen komst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten hebben Volmachten op naam, geteekend door Kommandant B. Vlas. AVONDCURSUS VOOR VOLWASSENEN. Op de uitnoodiging voor deelname aan een avondcursus voor volwassenen met als ver moedelijke leervakken lezen, schrijven, rekenen en mogelijk ook boekhouden, hebben geen belangstellenden zich aangemeld, zoodat deze cursus geen doorgang kan hebben. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN Bobby i - x&ym fü IKS "VI „Wacht effen!" denkt Kees Roggebrood, Die in het gras zit bij de sloot: „Als ik dien aap eens vangen mocht, Dan was mijn kost inééns gekocht! Ik heb, als ik hem kunsten leer, Geen geldelijke zorgen meer, Ik kan hem voor mij laten werken, En zoo mijn kapitaal versterken!" Kees zocht, tot hij een brugje vond, Dat d'oevers van de sloot verbond, Hij liep er over en zat dra Jim met een vaartje achterna. Maar hoe de goeie man mocht hollen, Vriend Jim liet ook niet met zich sollen; Met groote sprongen was hij ras Verdwenen in het struikgewas. Dat viel ons Keesje dus niet mee. Maar wacht, daar kreeg hij een idee! Hij trok de pop z'n kleeren aan Waarop hij op diens plaats ging staan. De list gelukte, want al vlug Kwam Jim gerustgesteld terug, Trok wéér een knolraap uit den grond En danste spottend daarmee rond. Cm dan aan deze spotternij Kracht bij te zetten, wipte hij Op Kees z'n nek, en sloeg den knol Al grinnikend op Kees z'n bol. „Al zie j'er nog zoo leelijk uit," Riep hij, „ik geef om jou geen duit! Al laat ik hier geen knol meer staan, 't Gaat jou geen sikkepitje aan!" PAR'JS TG-d-cfiimcjans \JITSL©ÏTIL!I1IL V©€R MLIL.IHAJ J^IE ji IH IR E.V ILIM IE IM IE II LIL V 5>ï IP\ IE IE IR IE IE IRfl Louvremet een staartje... Mede door bemiddeling van het Nederlandsche Consulaat te Parijs, is het mij vergund als beeldend kunstenaar in het Musée du Louvre te arbeiden en copiëer thans één van Rembrandt's beroemde doeken op ware grootte: Saint Mathieu inspiré par un ange. Menschen in Louvre zijn immer interessant. Is het niet door hun breeden kijk op Kunst, hun geleerde beschouwingen, hun juiste visie, dan is hetdoor hun grenzelooze domheid. Helaas moet mij van het hart, dat deze laatste categorie de eerste overheerscht. In groote kudden komen lieden van allerlei Nationaliteit. Het eenige onderscheid tusschen schapen en deze is, dat hier de herder vooraan loopt! Deze herder, luisterend naar den naam „gids", rent met z'n aanhang het museum door en staat twintig seconden stil bij één wille keurige Frans Hals, Leonardo da Vinci, of andere beroemdheid en vertelt in dit korte tijdsbestek, dat de man tot de Hollandsche of Italiaansche school behoorde, in dit jaar is geboren en in dat jaar gestorven is. Dart'gaat de karavaan weer voort, zonder ook m^ar het geringste in zich opgenomen te hebben van het eigenlijke karakter der verschillende schilders. De massamensch in het museum, is, evenals in het groote Leven, de minst interessante categorie. De individueele bezoeker kan vergassend zijn. Een niet onaardig voorval is het volgende: lk had den kop van Matheus (als het groote, cen trale punt van het schilderij) in de eerste plaats meer uitgewerkt, terwijl de engel nog schets matig aangegeven was met rood en bruin. Twee Hollandsche heeren komen met veel gewichtigheid door de zaal, die het gansche menschdom in den vreemde laten zien wat „hun" land vermag te presteeren Dan houden ze stil voor mijn werk en zegt de één, met een triumf van „hij verstaat me toch niet": de engel is hier een juffrouw van de boulevard", waarop de ander (wellicht voor zichtigheidshalve) antwoordt: „Daar mag je nog niets van zeggen; het is nog niet af Hierna wend ik mij tot dezen laatste en zeg in onze taal: „Uw antwoord getuigt van kunst zinniger inzicht; ik dank U!", en ga verder met mijn arbeid. Nooit heb ik twee heeren op zoo'n komiek verlegen wijze zien staren, als op dat moment! Zonder verder een woord te zeggen, loopt de eerste, als een kind die betrapt is op het snoepen uit Moeders suikerpot, van „de plaats des onheils" en de ander was verplicht hem te volgen. Opeens hadden ze geen interesse meer voor hun mede-Neder-lander-lingen en toonden eerst vijftig meter verder weer belangstelling, in de veiliger haven der Italiaansche school... Den volgenden dag komt een belangstellende Grieksche dame op mij af, met prachtig tinte lende, bruine oogen, waarin gelijkertijd iets leeft van wondere melancholie, het Grieksche ras eigen. Waar het terrein van arbeid niet de juiste ge legenheid voor een gesprek is, heeft ze de beleefdheid mij uit te noodigen den avond in haar hotel te passeeren in tegenwoordigheid van haar echtgenoot en dochter. lk heb in Parijs met een gewezen Russische Vorstin (wier gansche kapitaal door de Bolsje wieken genomen is, terwijl zij zelf ter dood ver oordeeld was) „op z'n Russisch" gegeten en mij geen rekenschap gegeven wat ik at Op Chineesche wijze heb ik visch en rijst met waterige thee weggespoeld (men vergeve mij deze onaestetische uitdrukking!), paddenstoelen en wellicht vogelnestjes naar binnen gewerkt.... Ik heb mij geen rekenschap gegeven wat ik at... Met Oosterlingen heb ik aangezeten en het wonderlijk vulsel van slakkenhuizen en olijven door mijn weigerende slokdarm geperst Doch wat ik dien avond te verwerken kreeg spande de kroon. Het heeft iets pijnlijks als eerste bediend te worden en een vriendelijk gezicht te toonen als smaak en kleur der soep doet denken aan kokend waschwater. Melk, Yochurtplanten en andere kruiden bleken het hoofdbestanddeel van dit wonderlijk brouw sel te zijn, waarvan de anderen zichtbaar genoten. Een niet onverdienstelijke, min of meer peper muntachtige drank werd hierbij geoffreerd. De oesters, die hierna kwamen en de rijkelijk goede Vin mousseux, deden alle leed vergeten. Toen kwam de vischschotel, wier hoogte mij de impressie gaf van den toren van Babel Met kop, staart en graat dienden de visschen naar binnengewerkt te worden. Hier moest ik mij rekenschap geven lk prikte een dier op mijn vork. Het zag mij glazig aandan met de kracht van een terdood veroordeelde, die zich zelf de strop ombindt, opende ik mijn mond met de kennelijke bedoeling het beest er in te laten verdwijnen, doch het doode dier bleek weerspanniger en sterker dan ik als levend mensch te zijn: graat, staart en kop wilden niet weg Onderhand zijn drie paar verwachtingsvolle, bruine oogen op mij gericht en rust de ver plichting op mij, onderhoudend te zijn Dit was een zwaar, doch komisch moment... Salade, tomaten en wijn verzachten een weinig het geprik in mijn verhemelte Ik zag nog het oogenblik, waarop de laatste visch den weg naar m'n maag vond... Dit was Louvremet een staartje Nooit is de natuurlijke smaak van perziken en bananen aan een dessert mij zóó lief geweest...! Den volgenden dag sta ik weer voor Rem brandt's werk; onderhand reizen de Grieken af... in de illusie, dat ik weldadig heb gesou peerdWaarschijnlijk zien we elkaar nooit weer. Terwijl ik de verf meng op mijn palet, ziet Rembrandt's zelfportret, aan de overzijde der zaal, mij vragend aan. Ik knik hem toe met een glimlach op mijn gezicht en fluister zacht: „Ja, beste kerel, zooiets overkomt je alleen maar: in Parijs HEROPENING R.K. SPORTPARK „HAARLEM". De vorige week had de heropening plaats van het R.K. Sportpark „Haarlem" aan de Molen- werfslaan. Naar schatting waren pl.m. 1500 belangstel lenden aanwezig, waaronder vele geestelijken en burgerlijke autoriteiten. Om 2 uur ving de voetbalwedstrijd aan tus schen vertegenwoordigende elftallen van de Bis dommen Utrecht en Haarlerii! Nadat Mr. Heerkens Thijssen den aftrap had gedaan, ontwikkelde zich een zeer vlug, gelijk opgaand spel, en nadat enkele minuten na den aanvang Utrecht een offside-goal heeft ge maakt, die geannuleérd wordt, neemt Haarlem door Noom van G.V.O. de leiding, doch nog voor rust weet v. d. Hoven van U.V.Y. den bal in het verlaten doel te deponeeren. Rust 11. Even voor de rust betreedt de bisschop van Haarlem het terrein. De HoogEerw. Heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, richt tot Z. H. Exc. een welkomst woord. Na eerst gememoreerd te hebben het werk van den vorigen bisschop, Mgr. Callier, voor de R.-K. sport in dit Sportpark, dankt Spr. den tegenwoordigen bisschop, Mgr. Angenent, voor wat hij zoowel op den Katholiekendag in Delft als later in woord en daad voor de sport heeft gedaan. De pauze wordt aangenaam verkort door een demonstratie vrije oefeningên door de Gymna stiekvereniging „Winfried", die zeer veel succes oogstte. Na afloop van dezen wedstrijd hield Mgr. Aiïgenent een rede, die ook per radio is uitge zonden. Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, voerde daarna het woord. Hij zeide verheugd te zijn over de groote verbeteringen, die hier zijn ontstaan. B. en W. stellen prijs op goede gelegenheden ter sportbeoefening. Dat hebben zij getoond door de stichfing van het andere Sportpark, zweminrichting en tennis banen. Nu is hier een groote verbetering aan gebracht, waarvan weer meer genoten kan wor den, en juist nu, in een tijd van inzinking, is de sport van nog grooter belang, omdat sport den geest verscherpt en opwekt, ïot kameraadschap. Spr. besluit met den wensqjf, dat het bestuur rijke vruchten, moge plukken van zijn arbeid. Tenslotte sprak de heer H. E. Everard, voor zitter der K.S.A., woorden van dank aan allen, die hebben bijgedragen om dezen dag te doen slagen. Hierna reikte Mgr. Angenent persoonlijk de prijzen uit. (Wegens plaatsgebrek in het vorige nummer eerst nu opgenomen.) GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 26 Sept. 1933. T. Janssonius, Valkenburgerlaan 2h. J. Maaneman, Glipperweg 122. J. F. de Wit, Rijnstraat 30. C. C. Haalebos, Crayenester- singel 11. A. J. M. Leyenaar, Voorweg 9. P. E. Schulte, Vondelkade 10. G. Pijl, Javalaan 48. Ph. A. Mees, Heemst. Dreef 151. J. Pol, Borneostraat 41. L. P. J. M. Truffino, Wipperplein 13. T. Verschoor, Leidschevaartweg 55. A. T. W. Weijers, Javalaan 43. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 18 tot en met 23 September genomen 500 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan 12 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 13 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Meiland, Zuid-Schalk wijk 32, een vermoedelijk zilveren sierspeld; J. Jansen, Raadhuisstraat 54, een paar gymnastiek schoenen; De Reus, Kerklaan 3, een paar zwarte kinderschoenen; E. van Zijl, Iepenlaan 6, een knipmes; F. Burger, Kastanjelaan 33, een rijwielbelastingmerk; Marsman, Binnenweg 179, een zwart poesje; Van Braam, Rembrandtlaan 14, een gouden zegelring; J. Vijzelaar, Borneo straat 11, een hondenhalsband met penning; J. van der Horst, iepenlaan 41, een paar peddels; Dr. Ledeboer, Achterweg 9, een damesporte- monnaie met inhoud; R. Ree, Valkenburgerplein 23,- een heerenportemonnaie met inhoud; A. Eerhardt, Burgwal 29rood, Haarlem, een grijze stofjas; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een rammelaar, een portemonnaie, een rijwiel belastingmerk, een hondenhalsband met penning en een jongenspet. Repareeren en moderniseeren van alle soorten Bontwerken AANNEMERS BEËEDIQDE MAKELAARS. MEESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 1S46S Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. ONTWERPEN ADVIEZEN, BEGROOTINGEN, VERBOUWINGEN EN ONDERHOUD LANCKHORSTLAAN 91 8 6 2 9 Jan van Goyenstr. 26, Tel. 29080 LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater draait vanaf heden: „De Mummie". Im-Ho-Tep, hoogepriester in het Oude Egypte, heeft een liefde opgevat voor de priesteres van Isis. Als deze sterft, steelt Im-Ho-Tep uit den tempel het beroemde boek van Toth, aangezien zij, die den inhoud daarvan lezen, de beschik king krijgen over bovennatuurlijke machten. Hij tracht met behulp van dit boek de priesteres tot het leven terug te brengen, maar hij wordt ont dekt en veroordeeld om levend gebalsemd te worden als straf voor zijn heiligschennis. 3000 jaar later. Een expeditie van het Britsche museum graaft de mummie van Im-Ho-Tep en het boek van Toth op. Een jong archeoloog, niet wetende, waaraan hij zich blootstelt, leest de toover- formule uit de papyrus. De mummie keert tot het leven terug en steelt het boek. De mummie, gekleed als een modern Egyptenaar, rust on middellijk een andere expeditie uit naar de tombe van de priesteres, die hij eeuwen geleden liefhad. De mummie van deze priesteres wordt tezamen met al haar juweelen en eigendommen overgebracht naar het museum te Cairo. Op zekeren nacht leest Im-Ho-Tep zijn toover- formules uit het boek van Toth- voor aan de mummie der priesteres. Zijn woorden hebben een vreemden invloed op Helen Goosvenor, een mooi jong meisje, waarin de ziel van Isis is gehuisvest. Im-Ho-Tep, die in het museum ont dekt wordt, weet echter te ontsnappen, maar verliest het boek van Toth. Gebruik makende van zijn hypnotische krachten leidt hij Helen naar het museum. Zij voelt zich daar sterk aan getrokken tot de mummie der priesteres. Als Im-Ho-Tep verschijnt, volgt zij hem naar zijn schuilplaats, waar hij haar een visioen voor- toovert van haarzelf als priesteres van het Oude Egypte, die hij liefhad. Ondertusschen doen Frank Whemple, Helen's verloofde en Dr. Muller, een geleerde in de occulte weten schappen, alle moeite de levende mummie van Helen weg te houden, maar zij, gevolg gevend aan haar dubbele persoonlijkheid, heeft hem lief en daar het haar niet toegestaan is hem te ontmoeten wordt zij ernstig ziek. Eindelijk be sluit Dr. Muller, vreezende, dat zij sterven zal, haar toe te staan naar Im-Ho-Tep te gaan. Deze neemt Helen 's nachts mee naar het museum, doodt de wachten met zijn hypnotische kracht, kleedt zich als een hoogepriester en tooit Helen met de kleeren en juweelen, die zij als priesteres droeg. Gebruik makende van het boek van Toth, voert hij Helen door de eeuwen heen terug en zij wordt wederom priesteres. Zij herinnert zich Im-Ho-Tep alleen zooals hij eeuwen geleden aan haar doodsbed verscheen. Deze maakt ondertusschen met indrukwekkende ceremoniën de voorbereidingen, welke noodig zijn om haar in een mummie te veranderen. Zij werkt echter tegen,, maar Im-Ho-Tep smeekt haar toe te geven, zeggende, dat wanneer de ceremoniën ten einde zouden zijn, zij tot het leven terug zou keeren en een levende mummie worden zooals hij zelf. Dr. Muller en Frank, op zoek naar Helen, bereiken het museum, juist als Im-Ho-Tep op het punt staat te offeren, maar Helen, die nu de ziel van de Priesteres bezit, doet een beroep op het standbeeld van de godin Isis en er geschiedt een wonder. Een verblindende lichtstraal; het boek van Toth wordt door de vlammen verteerd en Im-Ho-Tep verschrompelt tot stof. Als Muller en Frank haar vinden is zij bewusteloos, doch als zij in Franks armen bijkomt, is zij weer het meisje van het heden, zonder herinnering aan haar verschrikkelijke ervaringen. Ondertrouwd: A. Claus en A. D. v. Berneveld. Getrouwd: S. Visser met G. J. Deedel; J. P. Klooster met J. M. L. v. d. Eem; R. W. Bouw meester met J. Tol; W. Wallenburg met H. J. Boomsma. Bevallen: C. M. J. VerdonschotJanse d.; M. P. FlorisSmit d.; B. P. M. Haringa Dankelman z.; A. W. SchelvisMedenblik d.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 2