Ir r firn In een eet 3 nieuwe modellen uit onze schitterende collectie DE Vecijw EIYT HMR tins pE QRiE VAN PLEIN 10 STOUTE NBEEK'S MODEHUIS DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 39. - 29 SEPTEMBER 1933. TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. RECHTS HEEFT VOORRANG! Een straathoek in een drukke stad Geeft veel te observeer en: Een fietser links een fietser rechts Wie moet nu 't eerst passeeren? Zij denken geen van beiden na; Een botsing is 't gevolg weldra! Kapot zijn fiets en kleeren! Ja, rechts gaat voor, meneer en! Een auto links een fietser rechts Wie moet hier voorrang geven? Och fietser, stap gerust maar af, Wanneer ge hecht aan 't leven, En laat de auto eerst maar door Jawel, ik weet het: rechts gaat voor, Maar 't kan mij niet verleiden; 'k Wil 't ziekenhuis vermijden! Een auto links een auto rechts Wie moet nu vaart vermind'ren? Wel, geen van de bestuurders laat Zich door den ander hind'ren! De een wil vóór den ander heen Rang, boem! Gebroken arm en been! Te laat dringt het tot beiden door; „Dat 's waar ook! Rechts gaat altijd [voor!" Ja, 't is een regel van den weg, Die dikwijls wordt vergeten. Het is nu eenmaal vastgesteld Men dient het dus te weten. Al is die regel ook wat dwaas. De wet is over allen baas. Onthoudt dus, mijne heeren, Laat rechts het eerst passeeren! Vervolg Plaatselijk Nieuws. JONGEDAMES JAPON. Geruite weefsels de groote mode. 2004 RECEPTEN. HUISJAPON met lange of koite mouwen. VOOR ONZE LEZERESSEN. WIJ HEBBEN OOK GROOTE MATEN. PLEIN 10 - HAARLEM lllllllllllllllllllllllliuillllllllllll BETERE CONFECTIE TEGEN VOORDEELIGE PRIJZEN COMITÉ: „KERSTFEEST OP ZEE", GEORGA NISEERD DOOR NED. ZEEMANS-CENTRALE. Eenige weken geleden werd mij door boven genoemd Comité gevraagd of het evenals vorige jaren weder mijn naam mocht noemen onder degenen, die zich beschikbaar wilden stellen om grootere of kleinere Kerstpakketten in ontvangst te nemen. Mijn antwoord was daarop natuurlijk bevestigend en dat te meer, waar ik door wonen en werken van bijna een kwart eeuw op het i tand Terschelling met veel lief en leed van den eeman heb kennis gemaakt, en dus ook bij ervaring weet, dat gelijk een zeeman eens -chreef„De Kerstkist eenmaal 's jaars een licht straal werpt in hun vaak zoo donker en zorgvol bestaan", of, gelijk een gezagvoerder zich eens tegenover mij uitliet: „Zoo'n Kerstkist aan boord houdt er tenminste een maand lang de goede stemming bij de bemanning in." En nu begint niet gelijk vroeger 1 Nov., maar reeds 1 Oct. het pakken daarvoor. De reden hier voor is, dat men nu ook van Roomsch-Katholieke zijde begonnen is Kerstkisten naar de schepen te zenden. Toen bovengenoemd Comité dit bemerkte, hield het een bespreking met het Katholieke Comité: „Kerst-Mis op Zee" (Apostu- latus Maris) ten einde te voorkomen, dat voortaan sommige schepen twee Kerstkisten mee zouden krijgen, terwijl er vroeger nog zoo vele vertrokken zonder. De leidster van het Amsterdamsche Comité: Mevr. F. J. Jongmanv. d. Stroom, adres Waterschoutskantoor Nieuwe Vaart 2, Amster dam, huisadres Oosterpark 50 en van het Rotterdamsche Comité: Jonker J. W. Orth, Veerhaven 17, Rotterdam, die ook berde bereid willig zijn nadere inlichtingen te geven, kwamen met het Katholieke Comité, dat zich ter onder scheiding „Kerst-Mis op Zee" noemt, overeen, d;., bovengenoemd Comité de schepen voor Amsterdam van Kerstkisten zullen voorzien ge durende de maanden October en November en voor Rotterdam gedurende dezelfde maanden vermeerderd met de eerste 18 dagen van Dec. Gedurende de maand December voor Amster dam en na lfj Dec. voor Rotterdam zal van Katholieke zijde voor de Kerstkisten op de schepen gezorgd worden. Dit nu geeft het Comité der Ned. Zeemans- Centrale schitterend de gelegenheid eerder te beginnen en de lange reisbooten van October te verzorgen, mits men nu ook begint zoo spoedig mogelijk met toezending van: bouffanten, sok ken, dassen, stuurwanten, halve wanten, hand schoenen, bivakmutsen, kooigordijntjes, boeken, spellen, postpapier, kalenders, lampekappen, schemerlampjes, pijpen, tabak en tabakzakjes, sigaren, beurzen, zakmessen, aschbakjes, boek omslagen, leeswijzers, tijdschriften, illustraties, enz., enz. y En die voorraad nu moet gedurende twee a drie maanden telkens weer aangevuld worden. Wie nu van het bovengenoemde nog niet in voorraad heeft en in dien korten tijd niet meer maken of aanschaffen kan, kan ook giften in geld zenden om het aan te koopen. Het zou zoo jammer zijn als ook dit jaar weer booten moesten uitvaren zonder Kerstkist, of ook, dat op het Kerstfeest zelve, dat ook in Amsterdam en Rotterdam met die zeelieden ge vierd wordt, die niet kunnen uitvaren, omdat zij wachten op een schip en daarom ook niet in den huiselijken kring kunnen verkeeren, de kas zoo uitgeput was, dat men met leege handen 2004. Geruite stoffen In katoenen, wollen of zij den weefsels blijven zeer ln trek, hetgeen zeer goed te begrijpen Is, daar deze geen garnee ring vragen. Ons model geeft een eenvoudig, doch tevens vlot japonnetje weer, met vierkant uitgeknip te hals en pofmouwen. De rok bestaat uit voor- en achterbaan, die naar onder toe Iets wijder uit loopen, zonder echter ln klokken over te gaan. De achter- en voorbaan hebben, zooals op het patroon is aangegeven één zeer smalle vervure, die twee punten vormt, waardoor de lange rechte lijn een weinig verbroken wordt. Om de taille een ceintuur in de hoofdkleur van de ruit. Patronen worden in alle gewenschte maten beschikbaar gesteld onder vermelding van Nr. 2004. De prijs bedraagt ƒ0.58. GEFRUITE KALFSLEVER. 500 gram kalfslever, 200 gram mager rook- spek, 100 gram boter, 1 flinke ui, sap van citroen, 15 gram bloem (voor het binden), 3 d.L. water, een weinig bloem, 1 groote thee lepel kokskruiden en zout. Wij snijden de lever in vingerdikke plakken die gepeperd en gezouten en daarna in de bloem gewenteld worden. 50 gram botèr wordt ge smolten en hierin de plakken lever bruin ge bakken, vooral niet op een te fèl vuur, daar de lever wellicht dan te hard wordt. In de rest van de boter wordt de gesnipperde ui gelijkmatig bruin gebakken, hierbij de bloem gevoegd, de kruiden, het water en de citroen sap; en als de saus gebonden is tevens de ge bakken lever; met elkander laten we dit onge- 2009. Effen of gestjooDt»- stof, doch dan liefst in schuine richting kunnen ver werkt worden vooy deze een voudige huis japon. Garneering van de kraag, het vest en de zak ken is van wit popeline of pi qué, evenals het kleine strikje. De blouse wordt met een weinig ruimte aan de rok ge zet, die uit twee banen bestaat. De voorbaan heeft een paar platte plooien, waarop zakken gezet worden. Patronen ver krijgbaar in al le maten, ter wijl bij de be stelling met 't patroonnummer 2009 opgegeven moet worden of lange of korte mouwen gewenscht worden De prijs bedraagt 0.58. 9S Patronen worden toegezonden na ontvangsi van het bedrag op postrekening 52626 van den Modedienst, Den Haag, ol na Uizending per postwissel of in postzegels aan de Mode redactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Ge wenschte maat en nummer vermelden. 49 veer 10 a 20 minuten doorstoven en dienen het daarna op met het aan plakken gesneden uit gebraden spek, die op de lever gelegd worden. GESTOOFDE MAKREEL. 5 makreelen, sap van 1 citroen, 100 gram boter, 2% d.L. water, paneermeel, peper en zout. De makreelen worden schoongemaakt, ge- wasschen onder stroomend water, zoodat van binnen de ingewanden, enz.,, goed verwijderd zijn en in een vuurvasten schotel gerangschikt, daarna worden het water, de boter, peper, zout en citroensap toegevoegd en het geheel met paneermeel bestrooid om gedurende 30 a 35 minuten in den oven geplaatst te worden! I Wie niet over een oven beschikt, zet het schoteltje op het gasstel, brengt het aan de kook, draait de vlam op klein en laat het zóó gaar smoren. Paneermeel is dan echter overbodig, terwijl men naar verkiezing het vocht met een weinig bloem kan mengen. moest staan. Daarom is tot Kerstmis alles nog welkom. Voor Haarlem-Noord heeft zich bereid ver klaard uw pakketten of pakketjes in ontvangst te willen nemen Mevr. C. HarderHakvoort, Schotersingel 137 en voor Haarlem-Zuid Mevr. v. d. BurgtWiesel, Leidschevaart 474 en Mevr. BoekeMansfeldt, Westerhoutpark 3. Voor Heemstede-Noord Mevr. U. VossersKampstra, Asterkade 28 en voor Heemstede-Zuid Mevr. Dr. Colenbrander, Raadhuisplein. De lezers en lezeressen nogmaals vriendelijk verzoekende zoo spoedig mogelijk te zenden, in afwachting met hartelijke aanbeveling. G. VOSSERS, Em.-Pred., Asterkade 28, Heemstede. 25 Sept. P.S. Wie pakjes zendt, gelieve er tevens naam en adres van den afzender bij te voegen, opdat de dankbare ontvanger gelegenheid heeft persoonlijk te bedanken. DIERENDAG. Het Dierendag-Comité heeft gemeend dit jaar op andere wijze dan de vorige jaren de aan dacht op zijn streven te moeten vestigen. Door de bereidwilligheid van de Directie der Twentsche Bank daartoe in staat gesteld, is het Comité bezig een tentoonstelling te organiseeren in het voormalige postkantoor in de Zijlstraat. De bedoeling van deze demonstratie is, om aan de hand van het aanwezige materiaal, vol wassenen en kinderen te laten zien, dat het dier als levend wezen aanspraak mag maken op een goede behandeling, dus: wij mogen het dier wel g ebruiken, maar niet m i sbruiken. En helaas, het tentoongestelde zal nog veel mis bruik laten zien. Maar ook het dier in zijn schoonheid en in verhouding met kinderen. Daarom dierenvrienden gaat naar die tentoon stelling met uw kinderen, maar ook met hen, die nog niet de juiste belangstelling voor het dier hebben. De tentoonstelling wordt geopend Zaterdag 30 September 2 uur tot en met 4 October. Daarnaast is het Comité verblijd met een aan bod van den heer Bakker, directeur van Cinema Palace, die Woensdagmiddag 4 October zijn theater beschikbaar stelt voor een vertooning van Skippy voor een 750 kinderen van de mede werkende jeugdvereenigingen. HEEMSTEEDSCHE MUZIEKSCHOOL. Aan de Heemsteedsche Muziekschool is aan gesteld als leeraar in het vioolspel de heer J. v. d. Burch, 1ste violist van het Residentie- Orkest. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR DE WERKLOOZEN TE HEEMSTEDE. Dezen winter zullen vanwege het „Algemeen Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werkloozen" een tweetal cursussen, die het vorig jaar onder deskundige leiding voor de werklooze arbeiders zijn ge houden, wederom worden georganiseerd. De cursus Huisvlijt maakt het mogelijk dat allen die liefhebberij in deze tak van nijverheid hebben, zich op dit gebied kunnen bekwamen. Een cursus Bouwkunde, eveneens onder des kundige leiding, zal beoogen de vakbekwaam heid en meerdere geschooldheid voor de werk looze bouwvakarbeiders te bevorderen. Aan het volgen van deze cursussen zijn voor de ge regelde bezoekers een aantal excursies naar groote Nederlandsche ondernemingen verbonden, waardoor het mogelijk zal zijn het theoretisch geleerde aan de praktijk te toetsen. Een aantal lezingen van algemeenen ont wikkelenden aard zullen worden gehouden. Hiervoor zal de medewerking van bekende krachten worden gevraagd. In het vereenigingsgebouw aan den Heeren- weg zullen de werkloozen wederom gelegenheid krijgen zich te ontspannen. De aanmelding voor de cursussen staat open voor alle Heemsteedsche werklooze arbeiders. De aanmelding dient schriftelijk te geschieden vóór 8 October a.s. bij de navolgende adressen: N. J. van der Linden, Haemstedeplein 15, W. A. de Tello, Heerenweg 109, A. C. Wierda, Haem stedeplein 8 en bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling ten Raadhuize Ve afdeeling of bij den secretaris van het Comité: Ed. Steger, Landzichtlaan 9. Inschrijfformulieren worden aan deze adressen verstrekt. Zij die het streven van het „Algemeen Comité" op andere wijze wenschen te be vorderen, kunnen zich wenden tot den penning meester van het Comité, wiens postgironummer is 113347. I indien U nog geen besluit genomen hebt, dan mogen wij U in Uw en ons belang wel een goeden raad geven. Komt U eerst eens kijken bij PLEIN 10, want daar vindt U de aparte mantel of de flatteuse japon, die U zoekt. Bovendien zult U verbaasd staan over het kleine bedrag waarvoor U geheel naar wensch slaagt. Meneer Smithers wierp het peukje sigaar op straat, klemde de actetasch stevig onder den arm, knikte den conducteur even toe en juist voor het postkantoor, vijftig meter vóór de halte, sprong hij lenig van het achterbalcon van den bijwagen. Als een straathond tusschen twee auto's doorschietend, haastte hij zich de stoep treden van het groote gebouw op, wierp onder wijl een blik op de electrische klok, trok on tevreden de wenkbrauwen op en liep toen met groote stappen naar een der vijf publieke telefooncellen. Na de verschillende aanwijzingen Tusschen twee auto's doorschietend. op het emaillebord te hebben gelezen, mompelde hij een verwensching, keerde zich gejaagd om en was met twee stappen bij een loket, waar achter een juffrouw achter haar hand zat te geeuwen. „Locaal gesprek," riep meneer Smithers ge jaagd, scharrelde een penny op en na den sleutel van het Yale-slot te hebben ontvangen, ijlde hij weer naar de cel, rukte de beide deuren open, trok ze achter zich dicht en zonder zich den tijd te gunnen plaats te nemen op het af gesleten krukje, sloeg hij het dikke telefoonboek open, zocht een nummer op en draaide het op de schijf van het toestel aan. Terwijl hij wachtte gleden zijn blikken weer naar zijn polshorloge, een beweging die hij het laatste half uur voor zijn vertrek naar het buitenland meer dan tienmaal had uitgevoerd. „Ah!", liet hij zich ontvallen. „Met Johnsson," hoor ik. „Kan ik meneer Jack onmiddellijk even spreken? Een belangrijke tijding." „Het spijt me, meneer Smithers. Meneer Jack heeft ons huis geen tien minuten geleden ver laten. Hij-scheen me erg overspannen toe." „Dat verwondert me niets," gromde meneer Smithers, wien het zweet op het voorhoofd parelde. „Weet u niet waar hij naar toe is?" „Ik weet het niet zeker, maar ik meen te hebben begrepen, dat hij iemand wilde opbellen. Er was haast bij. Ik vermoed, dat hij naar Brown is, de sigarenwinkel hier in de straat. Belt u die even." Ranggg!!!, vloog de hoorn op den haak en trappelend van ongeduld begon meneer Smithers de zes bladzijden van het telefoonboek door te worstelen, die allen den naam Brown bevatten. Eindelijk had hij het nummer en even latei- deelde de heer Brown hem mede, dat hij meneer Jack Binson sedert den vorigen dag niet in zijn winkel gezien had. „Maar om dezen tijd is hij altijd bij Trevor, Sammy Trevor. U weet wel, het Italiaansche restaurant op Piccadilly." „Ik moet hem spreken, het moet, het moet...", dacht meneer Smithers, een woord van dank mompelend en terwijl hij 't nummer van meneer Trevor opzocht, gingen de gebeurtenissen van de laatste uren als een versnelde film door zijn hoofd. Hij moest, kostte wat kostte, Jack spreken. Hij kon op zijn hoogst nog drie minuten in de telefooncel blijven. Over een kwartier ver trok zijn trein. Die missen zou zijn ondergang beteekenen, dus halen moest hij hem. Maar Jack zou hij toch ook moeten spreken. Groote hemel, dat de jongen hem niet had opgezocht. Hij had er toch meer belang bij dan elk ander. Of zou hij den wenk niet begrepen hebben? Maar hij wist toch, hoe hij door meneer Smithers was beetgenomen? Voor meer dan duizend pond had hij den armen Jack opgelicht. Neenhij moest het goed maken, vóór hij naar Afrika zou vertrekken. Hij had nu geld genoeg, die duizend pond kon hij nu gemakkelijk missen en het was nu eerlijk verdiend geld. Jack had er recht op. Lieve deugd, vond hij het nummer van dien meneer Trevor dan nooit? Nog twee minuten... op zijn hoogst. Zoo'n internationale trein zou natuurlijk op de minuut af vertrekken. Ineens vond hij het nummer en snel was de verbinding nu tot stand gekomen. Maar de heer Trevor kende Jack niet en meneer Smithers, met klamme handen en oogen groot van spanning, gaf Jack's signalement. Kort, dik, kaal, druk in gebaren, praat met accent, heeft aan rechterhand Een man, kort, dik en kaal. vier vingers. Waarna de restauranteigenaar even in de „zaak" ging kijken en vertelde, dat de bewuste persoon niet aanwezig was. Ranggg!, ging de arme microphoon weer. Meneer Smithers gaf het op. Het noodlot wilde zeker, dat hij Jack niet persoonlijk zijn excuses mocht aanbieden. Enfin, dan zou hij het later schriftelijk doen. Hij nam zijn tasch, haastte zich uit de cel, rende het gebouw uit en vloog de straat op Geen minuut later werd de deur van de aan grenzende cel door een driftig man opengerukt. Een man, kort, dik, kaal met aan de rechterhand slechts vier vingers. En terwijl Jack Binson iedereen, maar meneer Smithers in het bijzonder naar het warmste van de hel verwenschte, keek de juffrouw achter het loket hem hoofdschuddend na, geeuwde achter de hand en vroeg zich schouderophalend af, waarom de meeste menschen die van de telefoon I gebruik maakten soms zoo obstinaat de cel j verlieten. HANS DE LA RIVE BOX.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5