OPENBARE VERGADERING No. 47. 24 NOVEMBER 1933. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. LACH JE GEZOND! I)at lijkt me wel een leuke baas, Die (lat heeft uitgevonden, Die met een lach de zieken kan Ver and'ren in gezonden. Die van zijn plechtig werkvertrek Een lachhuis weet te maken. Daar hoor je dus geen jammerklacht Maar vreugdekreten slaken! Ik stel me zoon bezoek al voor: Je stapt mistroostig binnen Een deuntje vroolijke muziek Verzet direct je zinnen. Lachspiegels hangen overal; Je kunt niet droevig peinzen; Je lachverwekkend evenbeeld Staat steeds je aan te grijnzen! Dus met een glimlach zij 't wat [zuur! Vertel je de symptomen Dan laat de dokter dadelijk De moppentrommel komen. Hij zoekt de leukste grappen uit, Begint ze vóór te lezen, En in een minimum van tijd Ben je totaal genezen! Tot slot geeft hij je als recept Een kaartje voor 't theater: Een dolle klucht je suizebolt Van pret en van 't geschater! Dat 's zeker: lachen is gezond. Dit middel kan niet falen, En al gelooft u het ook niet, 't Helpt tegen alle kwalen. Maar als nu de patiëntenschaar Opnieuw komt binnenwand'len En proest: „O dokter, 'k lach me [ziek Hoe gaat hij die behand'len? DE VECIJW E1H BAAK HuiS Vervolg Plaatselijk Nieuws. RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE 5 In Parijs geneest een dokter zijn patiënten door ze te laten lachen! DE VERZORGING DER TANDEN. Wanneer men door goede verzorging een beter uiterlijk kan verkrijgen, dan geldt dit zeker wei voor het gebit. Het is niet ieder, neen beter gezegd, slechts weinigen gegeven, zijn eigen tanden tot op hoogen leettijd te mogen behouden en maar al te vaak ziet men reeds jonge menschen, die een leelijk gebit, ja zelfs afgebroken tanden hebben. eelal is dit toe te schrijven aan het feit, dat het gebit niet reeds vanaf de prille jeugd ver zorgd is geworden. Verzuimd is de kinderen te leeren om de tanden regelmatig te poetsen en van tijd tot tijd te laten nazien. Reeds moet het melkgebit tweemaal per jaar gecontroleerd worden uoor .den tandarts, zelfs ais er geen bijzondere klachten bij het kind over pijn bestaan. Het tanusteen moet regelmatig verwijderd worden en bij neiging tot kanes zal de tanuarts het kind een kalknouuend miauel voorschrijven, hetgeen erger woruen voorkomt. s Morgens en s avonus moet het gebit grondig gereinigd worden met een tandenboisiel en den mond gespoeld met een anti-septische mondspoehng. Men moet de kinderen niet alleen weeke spijzen laten eten, ooch ue tanoen werk geven uoor het laten nuttigen van harue korstjes. Heeit men etensresten tusscnen de tanoen, die moeilijk te verwijueren zijn, oan moet men nooit een tandenstoker gebruiken, doch tracht deze te verwijderen met oen borstel en helpt dit niet, dan wordt een stevig draadje zijde tusschen de tanden op en neer gehaald. MET RAAD EN DAAD. Als het eten aanbrandt COOP VERBRUIKSVEREEN. „DE SAMEN WERKING". Ten einde de leden (en nog aansprakelijk zijnden) in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de maatregelen betreffende de beëindiging der liquidatie, was er Donderdag avond een bijeenkomst in het R.K. Verenigings gebouw. Meer dan 100 belangstellenden waren aanwezig. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer P. Klaase, mede dat het bestuur had gemeend nog in 1933 de Coöperatie om te zetten in een Naamlooze Vennootschap. De twee in dit jaar gehouden ledenvergaderingen hadden tot dit plan bijgedragen. Op de vorige vergadering, eveneens door een 100-tal leden bezocht, rees het vermoeden dat allen daartoe mede wilden werken door een vrije bijdrage. En gehoord de notulen dier ver gadering mocht dit ook verwacht worden. En nu bleek dat slechts 20 van de 490 leden tot daadwerkelijke medewerking waren te vinden, zoodat het voor het bestuur onmogelijk bleek de zaak tot een goed einde te brengen. De heer L. de Wilde, directeur van het bedrijf, vindt het een raadsel dat de animo om tot een N.V. te komen zoo klein is. Het verschuldigde moet aangezuiverd worden. En waarom be zwaren, vraagt spr., alle gelden hier belegd zijn tegen 7 rente. En toch wil men de zaak in een verkeerd daglicht stellen. Nu is er gelegenheid door samenwerking de zaak in het reine te houden, maar als het bedrijf op 1 Januari a.s. niet in een N.V. over gaat, dan gaat de Coöperatie het graf in, en zal de weg van 1925 weer ingeslagen moeten worden. En de rechterlijke weg is duur. De resultaten der vorige vergadering waren dat een 20-tal leden toezegging deden, velen zeggen „ik kan niet", maar velen ook, „wij vertrouwen niet". 500 leden, aldus de directeur, zijn verplichtend en al zijn er die niet kunnen, velen zijn in staat wel te helpen en als deze niet willen, dan zal het hun wel geleerd worden. Er ontspon zich een uitgebreide gedachte wisseling, maar het meerendeel der aanwezigen was toch wel de overtuiging toegedaan dat er iets moet gebeuren. Naar aanleiding van een vraag, deelde de voorzitter mede, dat het geenszins de bedoeling was van de Spaarnebank om tegen 1 Januari het crediet op te zeggen. Hulde brengt de directeur aan de directie der Spaarnebank voor de zeer coulante wijze waarop zij steeds „De Samenwerking" is ter wille geweest. Maar wij kunnen, aldus de directeur, niet steeds met leege handen bij haar komen. En zouden wij moeten komen met algeheele opheffing, dan ziet het er voor de leden slecht uit. Er komen verschillende bezwaren naar voren tegen een extra bijdrage, omdat vele arbeiders in dezen tijd moeite hebben om het allernood zakelijkste te betalen. Hierop antwoordt de voorzitter, dat elk des noods met een wekelijksch bedragje den goeden wil al zou toonen, en mede komt tot uiting dat den armsten arbeiders straks misschien door middel van den rechter guldens van hun loon zal worden afgehouden. Maar de bank wil medewerking zien in den geest van vrije stortingen, die straks als preverente leeningen in de N.V. zullen komen. Uit de vergadering zelf komen stemmen tegen de hooge rente, die zeker veel lager kan. Op een vraag of de zaak rendabel gemaakt kan worden, deelt de directeur mede, dat het bedrijf thans rendeert, trots de hooge rente. Voor het bedrijf is echter de naam „Samen werking" een bezwaar voor velen, ook buiten de leden, om brood te betrekken. Met een N.V. zal de afname stellig toenemen. Tenslotte was men het er in het algemeen over eens, dat liquideeren een groot gevaar is voor alle leden, waarom een der leden voor stelde staande de vergadering schriftelijk mede Zelfs een zeer goede huisvrouw kan het in een onbewaakt oogenblik overkomen, dat het eten aanbrandt, hoe licht gebeurt het niet, terwijl men bezig is met koken, dat men om een of andere reden wordt weggeroepen, langer opgehouden dan men dacht. Het ongeluk is gebeurd voor men het weet en het eersie wat men te doen heeft is, de pan van het vuur nemen en den inhoud in een andere pan doen, zoo, dat het aangezette gedeelte achterblijft. Men doet bij den inhoud der nieuwe pan vlug een of twee geraspte aardappelen en een stukje citroenschil. De eerste nemen de smaak weg en de schil geeft een pikant smaakje. Bijna in alle gevallen is het leed geleden en bij het eten zal men weinig yan het aangebrande eten proeven. De pan met het aangebrande eten vult men met koud water en rijkelijk zout, laat dit tot den volgenden dag trekken, dan zet men ze op het vuur, brengt den inhoud aan de kook en laat alles zoolang koken, totdat het van de pan loslaat en men het zonder al te veel krabben zal kunnen verwijderen. Behandelt men de pan op deze wijze, dan zal deze niet het minste te lijden hebben gehad. Over het algemeen zouden wij willen aan raden om gerechten, die lang moeten koken, indfën men thans géén hooikist heeft, op een asbestplaatje te koken. Tevens willen wij er nog even de aandacht op vestigen, dat men asbestplaatjes nooit met water mag afwasschen, doch steeos droog moet houden, waardoor zij zéér lang meegaan. BEREIDING VAN KONIJNENVELLEN. Een werkelijke goede bereiding van konijnen vellen kan siecnts uoor een vakman gescnieuen. Die eenter zen ue bewerking op zien wJ nemen, spant ue tiuia op een plank met ae vieescfuijde (.binnenzijde) naar buiten, schrapt met een stomp mes vet en vleesch van ae huid af en maakt ae huid vochtig. uaarna laat men ze in de schaduw drogen, totaat ae huid soepel, doch droog aanvoelt. Dan wordt ae huid bestreken met een op lossing van aluin en water, daarna volkomen laten drogen en ue bewerking nog meerdere malen hernalen, naar gelang ue dikte uer huid. 1 ensiotte inzetten met een opioss.ng van gelijke ueelen waier en glycerine, terst na vol komen droog zijn van de plank verwijderen. BRUINE BOONENSOEP. Deze soep, waarvoor we gisteren een half pond bruine boonen meer meegekookt heboen en tevens het kookwater bewaard hebben, is zeer voedzaam en smakelijk. We zullen dan ook een vleeschloozen dag nemen, hetgeen met het opgegeven menu geen bezwaren oplevert. Meent men evenwel luer met buiten te kunnen, dan laat men de ommelet vervallen en neemt b.v. varkenslapjes in ae plaats hiervan. Bruine boonen en kookwater, 1 groote ui, 50 grant boter, een theelepel kerry, eemge peper korrels, een paar rauwe aardappelen, 1 laurier blad, 1 tak selderij. De boonen worden niet uit het kookwater genomen, de peperkorrels, het laurierblad en de selderij gedurende een halt uur zachtjes gekookt, daarna gezeefd en het- vocht aangevuld totdat men twee Liter heeft. De ui wordt in de boter gaar gesmoord met de kerry, liefst in een klein pannetje met deksel erop, daarna bij de gezeefde vloeistof gevoegd en alles tesamen nog 15 a 20 minuten gaar ge kookt. Is de soep wat te dun, dan raspt men er j een paar rauwe aardappelen doorheen, welke men gelijk met de uien bij de soep voegt. Men kan dobbelsteentjes brood hierbij geven, aie men op een klein schaaltje opdient, nadat men ze in frituurvet gebakken heeft. VAN DEN te deelen wat wekelijks of maandelijks door ieder lid persoonlijk zou bijgedragen worden als leening aan de a.s. N.V., terwijl de niet- aanwezigen leden zullen bewerkt worden mede bij te dragen om te komen tot een Naamlooze Vennootschap en zoo eindelijk uit de misère te komen. Met aller medewerking zal het bedrijf op vastere tundamenten gegrondvest worden, en de voorzitter vraagt dan ook in zijn slotwoord naar buiten uit te dragen dat hulp noodig is, en de vrouwen aan te sporen in dezen zaak alle medewerking te verleenen, opdat zij gespaard mogen blijven voor zwaardere offers. BEENBREUK. Op den Heerenweg hoek Prinsenlaan had een ernstig ongeval plaats. De bestuurder van een bestelauto reed met een snelle vaart over den Heerenweg en passeerde de Prinsenlaan op het oogenblik dat daaruit een taxi kwam rijden. Om die taxi mis te rijden week de bestuurder van de bestelauto uit en kwam op het rijwielpad te rijden. Hij kwam daarbij in botsing met een boom, waardoor de auto ernstig werd bescha digd. Een passagier van de bestelauto bekwam hierbij een beenbreuk en moest naar een zieken- inrichting te Haarlem worden vervoerd. De be schadigde auto moest worden weggesleept. De politie maakte procesverbaal op. NIEUWE TELEFOONNUMMERS TE BLOEMENDAAL. Het Hoofd van het Telefoondistrict Haarlem, maakt bekend, dat, Tengevolge van een wijziging in het kabelnet deze week een honderdtal telefoonaansluitingen te Bloemendaal een ander telefoonnummer zullen krijgen. In de locale telefoongids, welke dezer dagen aan de abonné's wordt uitgereikt, zijn deze nieuwe nummers reeds opgenomen. Indien men abusievelijk het vervallen nummer der bovenbedoelde aansluitingen zou kiezen, dan zal men de z.g. informatietoon hooren, dat is een afwisselend hooge en lage toon. Daarna kan men bij de locale informatie (telefoonnr. 15220) inlichtingen vragen, welke kosteloos worden verstrekt. VRIJWILLIGE HEEMST. BURGERWACHT. Na vele jaren in rust te zijn geweest is de Heemsteedsche Burgerwacht weder actief ge worden. De oefeningen hadden de laatste maan den een geanimeerd verloop. Zondag 19 November had een onderlinge schietwedstrijd plaats op de schietbanen te Overve weder. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam richtte de commandant der Heemsteedsche Burgerwacht, de heer H. Dirken, enkele woor den tot de deelnemers en deed daarbij vooral uitkomen, dat de deelnemers in 4 klassen waren ingedeeld met het oog op de zuivere indeeling der kansberekening voor de prijzen. Tevens deelde hij mede, dat voor die 4 klassen een extra premie was uitgeloofd voor de respectieve lijke hoogste schutters, bestaande uit twee ver guld-zilveren en twee zilveren draagmedailles. Deze prijzen waren ter beschikking gesteld door het lid L. E. Posthumus, wien hij zijn bijzonderen dank bracht uit naam van de Heemsteedsche Burgerwacht. Hierop antwoordde de schenker (die tevens voorzitter der wedstrijd-commissie was), dat hij deze medailles niet ter beschikking had gesteld om maar de leden in de gelegenheid te stellen een medaille te winnen, doch om de schietsport bij de leden te bevorderen. Spr. hoopte dan ook, dat de deelnemers alles in het werk zouden stel len om den strijd zoo vinnig mogelijk, doch sportief te voeren, en de schutters elkander geen punt zouden toegeven. Dan eerst zou de Heem steedsche Burgerwacht goede schutters vormen. Hierna werd het eerste schot gelost door den commandant en nam de wedstrijd een aanvang. De beste schutters eerste prijs-winners bleken te zijn: In klasse A: L. E. Posthumus; klasse B: N. S. Bos; klasse C: H. B. Lodewijks; klasse D: H. Roelofsz, die resp. 46, 45, 45 en 44 punten be haalden. OUDERAVOND O.L. SCHOOL VOORWEG. Vrijdagavond vond een ouderavond plaats aan bovengenoemde school, waarvoor de ruime gymnastiekzaal was ingericht. Het hoofd der school, de heer A. C. Thurkow, heette de ouders welkom, in het bijzonder de nieuwe voorzitter der oudercommissie, de heer A. J. J. Verspoor en voorts de heer J. Drijver uit Santpoort, die zoo welwillend was de aan wezigen dezen avond in woord en beeld een kijkje te geven in „het Vogelleven". Na voorlezing der uitvoerige notulen, volgden enkele mededeelingen, o.?< een uiteenzetting der onderhandelingen met het gemeentebestuur over een verzoek tot verbetering van den hoek AchterwegVoorweg, welk verzoek is afge wezen, deels om de groote kosten, deels ook omdat het groote verkeer bij het gereedkomen van den Provincialen weg zal omgelegd worden. Hiermede niet geheel tevreden, zegde het bestuur toe, zich alsnog te verstaan met het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk. Hierna volgt de voordracht met lichtbeelden van den heer Drijver over Vogelleven. De natuur, aldus de heer Drijver in zijn in leiding, moet beschouwd worden als een groot lichaam, met zóóveel verscheidenheid, dat men er eenige studie van moet gemaakt hebben om zich een klein beeld te vormen. Sinds een 40-tal jaren is de belangstelling vooral in het vogelleven snel toegenomen, omdat de vogels door hun zang, .beweging en kleur ons zoo bijzonder kunnen bekoren. Voor wat de kennis van vogels betreft, hebben wij, zegt spr., zeer veel te danken aan den nu overleden Dr. Heijmans en Dr. Thijssen, de groote vorschers van den laatsten tijd. Spr. betreurt dat, al is de studie van de vogels nu al betrekkelijk oud, wij er nog zoo weinig van weten. Weet U, vraagt spr., dat hier in Nederland een 350-tal soorten vogels zijn, afgezien nog van de verscheidenheid van kleuren in dezelfde soorten door het verschil in winter- en zomerkleed, en het verschil in uiterlijk van vrouwelijke en mannelijke exemplaren. Hieronder zijn exemplaren, waarvan er slechts enkele in Nederland voorkomen, andere komen hier nog niet lang, zooals de zwarte specht, die pas in 1912 hier voor het eerst werd gezien. Op het doek verschijnen dan de verschillende vogelfamilies, het bouwen van hun nesten, het broeden, het verzorgen der jonge dieren, het nut der vogels voor onze tuinen. Natuurlijk ver gat de heer Drijver de verzorging van onze wintervogels niet. Geef de kinderen sprak hij met St. Nicolaas een nachtkastje of voederbak ten geschenke, daar zullen zij veel genoegen van beleven en U zult er de liefde voor de vogels door bevorderen. Spr. besloot zijn met volle aandacht gevolgde causerie met den wensch dat de aanwezigen de overtuiging zouden hebben opgedaan, dat de vogels een deel uitmaken van ons nationaal bezit, waarvoor wij allen op den bres behooren te staan. De heer Thurkow dankte inleider voor deze hoogst interessante causerie. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden, werden de ouders in de gelegenheid gesteld naar de vorderingen hunner kinderen te informeeren, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 21 November 1933. J. Commissaris, Cloosterweg 1. J. de Graaf, Zandvoortschelaan 186. H. Th. Kiekens, P. C. Boutenskade 5. J. B. P. Leloux, Borneo- straat 16. A. J. Raasveldt, Jan van Goyen- straat 29. B. Lansdorp, Heemst. Dreef 177. F. A. Janssen, Asterkade 34. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 13 tot en met 18 November genomen 579 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 39 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door I 29 volwassenen gebruik gemaakt. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Heemstede onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Ingekomen stukken. Ingekomen was een brief van het bestuur der Vrijwillige Haarlemsche Burgerwacht, waarin verzoent wordt ae gedane subsidie-aanvraag met in behandeling te nemen, uoch het bestuur m ue gelegenneiu ie stenen een nieuwe gubsiuie- aanvruag in te uienen. Voorts was ïngexomen een adres van Dinge- man Eunxhoist, iiouuenue verzoen om over te willen gaan tot het aempen van de sloot tus schen ceiebesstraat en Javaiaan. De heer auuretsch (vrijz.) zegt, dat het in deze sioot wemelt van ae ratten. Het aares worat in handen van B. en W. ge steld om advies. in hei stemming komt het voorstel van B. en W. inzaKe teweiKStelliiig van wendoozen, zooals dat geamenueeru is uoor uen heer Attema, waarover in ae vorige vergadering ae stemmen staaKien. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Werkverschaffing. (Zie Plaatselijk Nieuws.) De heer R ij k e s (V.B.) bespreekt het prae- advies van B. en W. op zijn voorstel. Het is met juist, dat de gepresteerde arbeid volgens spr. voorstel even groot is als die volgens het voorstel van B. en Vv., aangezien de werKweken 12 uren verschillen. Mnancieel is spr.'s voorstel ook gunstiger voor de gemeente. De heer Rijxes zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) merkt naar aanleiding van heigeen over dit punt in de vorige vergauering is gezegd op, dat volgens de Haagscne regeling ae tewentgestelden zes weken achtereen werxen. In Heemstede zal dit twee maal drie dagen zijn. De voorgestelde regeling, welke bedoeld is om de beunhazerij tegen te gaan, zal Joon knoeierij in de hand wernen. De uitvoering zal alleen slechte resultaten hebben. Spr. acht het voorstel van den heer Rijkes belangrijk beter dan dat van B. en W. Spreker bestrijdt het prae-advies van B. en W. én kan zich niet voorstellen, dat men geen kans ziet 50 werkloozen anderhalve dag te Jaten werken. Hoewel spr.'s fractie daardoor concessies doet, wil zij meegaan met het voorstel-Rijkes,* indien de overige fracties dit ook doen. Den heer Van U n e n (V.B.) lijkt het wel mogelijk, de arbeid zoo te regelen, dat niemand langs den kant blijft staan en niets uitvoert. Dat -is een questie van organisatie. De heer Audretsch (Vrijz.) voelt meer voor het voorstel van B. en W. dan voor het voorstel-Rijkes. Volgens dit voorstel, aldus spr., moet betaald worden ook al wordt geen nuttige arbeid verricht. De heer Jonckbloed (R.K.) zal het voor stel van B. en W. steunen, omdat het aan zijn bezwaren tegemoet komt. De heer Van der Erf (R.K.) begrijpt niet, dat de heer Disseloken het voorstel-Rijkes steunt, dat loondruk beoogt. Wethouder Droog zet uiteen, dat het be zwaarlijk is een dubbele ploeg gedurende ander halve dag aan het werk te houden. Bezwaren, waarmee men in een gewoon bedrijf niet te doen heeft. B. en W. hebben de loonquestie in den Raad gebracht, doch zij kunnen de loonen zelf vaststellen. Op een vraag van den heer Attema (C.-H.) zegt wethouder Droog, dat hij het voorstel van B. en W. gunstiger acht. De heer R ij k e s (V.B.) merkt op, dat de bezwaren tegen het twee-ploegenstelsel over wonnen kunnen worden. Het bezwaar van den heer Van der Erf bgrijpt spr. niet, daar zijn voorstel voor de werkloozen een hooger week loon oplevert, al moeten zij langer werken. Spr. zegt dat zijn voorstel 18% goedkooper is dan het voorstel van B. en W. De heer Van Unen (V.B.) merkt op, dat het door den heer Rijkes voorgestelde uurloon van 55 cent gunstig afsteekt bij de loonen in andere plaatsen. Na eenige discussie zegt wethouder Van de Poll dat het niet gaat om werkverschaffing, maar het laten werken voor steun. Daarom hebben B. en W. ook niet gekeken naar het uurloon. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden Mevrouw Venhuizen (V.B.) en de heeren Van Unen (V.B.), Rijkes (V.B.), De Tello (S.D.A.P.) en Disselkoen (S.D.A.P.). Goedgekeurd wordt het voorstel, om 2500. subsidie te verleenen aan het Comité tot Ont wikkeling en Ontspanning van Werkloozen. Behandeling der Begrooting. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der gemeentebegrooting voor 1934. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Van Unen (V.B.), die zegt, geschrokken te zijn van de ministerieele aan schrijving aan de gemeente Bloemendaal, dat de reserves niet gebruikt mogen worden om belas- tingverhooging te voorkomen. Daarom wenscht spr. geen verhooging der reserves, omdat men niet weet, of men er uit zal kunnen putten, in dien dat noodig is. Spreker begrijpt niet, dat B. en W. bij het slui tend maken der begrooting niet eens naar de loonen hebben gekeken. De kindertoeslag is hoo ger dan in Haarlem. De gemeente betaalt jaar lijks 375.000.aan loonen en salarissen. De gemeente betaalt ook jaarlijks ƒ30.000. voor het premievrij pensioen, dus bijna een derde van de 25 opcenten, die de belastingbetalers moeten opbrengen. De loonen maken premiebe taling onmogelijk. Gezien de huidige tendenz acht spr. niet-goedkeuring der begrooting waar schijnlijk. De salarissen dienen aangepast te worden bij de tegenwoordige omstandigheden. De heer De Tello (S.D.A.P.) betoogt, dat de moeilijkheden bij het sluitend maken der be grooting zeer groot zijn. Spr. kan zich niet voor stellen, dat bepaalde groepen één kracht de lei ding willen opdragen. Het annexatievraagstuk is eindelijk opgelost, al is die oplossing niet verheugend. Spreker acht het redelijk; dat thans uit de reserves wordt geput. Het verheugt spr., dat B. en W. de loonen en salarissen niet willen verlagen. Een verge lijking met andere gemeenten gaat niet op, om dat in kleine gemeenten grootere veelzijdigheid van het personeel wordt geëischt. Zekere ten- denzen in de richting van verlaging van het levenspeil der arbeiders heeft spr. ook in den raad bespeurd, o.a. inzake de rijkssteunregeling voor de werkverschaffing. Hij waarschuwt tegen deze tendenz in verband met de mogelijkheid van staking. Ten aanzien van het beheer der Sportparken OP DINSDAG 21 en WOENSDAG 22 NOVEMBER '33 en de Zwemvijvers meent spr. dat door concen tratie der gemeentelijke bedrijven op sport gebied belangrijke baten en vermindering der uitgaven te verkrijgen zijn. De heer Van der Erf (R.K.) zegt, dat soberheid geboden is bij het gemeentelijk beheer. Loonsverlaging acht hij nog niet Jió.odig; het zou van al te groote voorzichtigheid ge tuigen. Spr. zqu verlaging van het jstroprntarjef wenschen, desnoods te c.ompenseereu door vér- hooging van opcenten der gemeentefonds- belasting. De heer Attema (C.H.) bepleit verlaging der algemeene bedrijfsonkosten, in het bijzonder van Openbare Werken, welke hij veel te hoog vindt. De voorzitter dankt voor de uitgesproken waardeering voor het beleid van het college. Wethouder Van de Poll zegt, dat indien de korting op de uitkeering uit het gemeente fonds doorgaat, dit 18.000.zal schelen. Ten aanzien van hoogere lasten der werkverschaffing en huurverlaging staat nog niets vast. B. en W. voelen in het algemeen wel voor huurverlaging. Heemstede heeft niet, zoaals Bloemen daal, een aanschrijving van den Minister gekregen inzake het putten uit de reser ves. En volgens spreker terecht. Het bedrag der annexatieschadeloosstelling is bij de reserve gestort, zoodat Heemstede ten aanzien van de reserve een bijzondere positie inneemt. Het is' logisch om de reserve enkele jaren te gebruiken, om de oude positie der gemeente te herstellen. B. en W. hebben wel degelijk over loons verlaging gedacht, doch zij willen afwachten welke nadeelen de regeeringsmaatrégelen voor de gemeente zullen opleveren. Wanneer de noodzaak dwingt, zal zeker tot loonsverlaging worden overgegaan. Vergeleken met het parti culier bedrijf zijn de loonen aan den hoogen kant. De heer Van der Erf antwoordt spreker, dat de belasting in Heemstede laag moet blijven, omdat het een forensengemeente is. Ondanks den malaiise-tijd hebben zich velen in de gemeente gevestigd, hetgeen ook in het belang van de gemeentewerklieden is. Wethouder Droog zet uiteen waarom de algemeene onkosten der bedrijven hoog zijn, speciaal die van Openbare Werken. Spr: zou niet weten, hoe daarop bezuinigd moet worden. Spr. gelooft niet, dat concentratie der gemeen telijke sportbedrijven voordeel oplevert. Sport' en hygiène gaan niet altijd samen. Na eenige discussie worden de algemeene be schouwingen gesloten. Motie. De heer Van Unen (V.B.) dient een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, met voorstellen te komen tot verhaal op de pensioen premies van het gemeentepersoneel. De heeren Van der Erf (R.K.) en A u- dretsch (Vrijz.) achten den tijd hiervoor nog niet gekomen. De heer Van Unen merkt op, dat de loon- standaard in Heemstede hooger is dan in vrijwel alle gemeenten en in het particulier bedrijf. Wethouder Van d" Poll geeft toe, dat de loonen aan den hoogen kant zijn, doch dat ver laging momenteel niet noodzakelijk is. De motie van den heer Van Unen wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Geldleeningen. Goedgekeurd worden de voorstellen van B. en W. tot het aangaan van twee geldleeningen, resp. van ƒ265.000.en 112.000. AVONDZITTING. In de avondzitting wordt de behandeling van de begrootingen voortgezet. Maatschappelijk Hulpbetoon. Bij de behandeling van de begrooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon maakt de heer Disselkoen de opmerking, dat het bestuur van M. H. het vertrouwen van de werkioozen behoorde te hebben. Dat de leden van het be stuur persoonlijk ieder een reputatie van on kreukbaarheid hebben, is daarvoor niet vol doende; er behoort ook een vaste lijn te worden gevolgd. Spr. hoopt, dat dit in het vervolg zal plaats hebben, al is het wel moeilijk om het ieder naar den zin te maken. Voorts hoopt spr. dat bij een eventueele vacature in het bestuur een vertegenwoordiger van de S.D.A.P. zal worden benoemd. De voorzitter zal met deze opmerkingen rekening houden. De begrooting van M. H. wordt z. h. s. goed gekeurd. Gasbedrijf. De heer Van Unen stelt voor geen ƒ.5000.- in het reservefonds te storten, dus daarmee de winst te verhoogen. Dit wordt goedgekeurd. De heer Audretsch merkt op, dat van het vastrecht de gebruikers zonder muntmeter, die minder dan 600 M3. gebruiken, geen voordeel hebben. Zij vallen buiten iedere verlaging. Spr. zou daarom het vastrecht van ƒ.2.— per maand op ƒ1.50 willen stellen en de financiëele conse quenties daarvan vernemen. De heer R ij k e s licht een en ander nader toe met cijfers, waaruit blijkt, dat 53 van de gas- verbruikers niet zullen profiteeren van de gas- prijsverlaging. In de commissie heeft spr. reeds verzocht de financiëele gevolgen na te gaan van een verlaging van den gasprijs ook voor ge noemde 53 gasverbruikers. Aan dit verzoek is geen gevolg gegeven. De muntgasverbruikers hebben echter boven die 53 veel voordeelen, n.l. gratis toevoer- leidingen, toestellen en lampen, en geen meter- huur. De kosten hiervan worden ten deele be streden uit de ééne cent meerprijs van muntgas. De gemeente legt er ettelijke duizenden gul dens op toe. Wanneer de muntgasverbruikers 2J4 ct. per M3. meer zouden moeten betalen dan de gewone gasverbruikers, zouden ze in dezelfde conditie zijn. Het voorstel van B. en W. betee- kent een onbillijkheid tegenover de kleine ge- woon-gasverbruikers. Spr. stelt voor het vast recht alleen voor gewoon gas in te stellen en den prijs van het muntgas op 11 ct. te houden. Gasbedrijf. De heer D e T e 11 o vindt voorloopig de voor stellen van B. en W. voldoende en zal er gaarne aan medewerken. De heer Rijkes is volgens spr. al te zakelijk geweest. Een gr.oote .groep zal van de gasverlaging profiteeren. De heer v. d. Erf merkt op, dat het juist de minst draagkrachtigen zijn, dié ervan profitee ren, wat spr. toejuicht. Ook de heer Meeuwen oord steunt het betoog van den heer De Tello.'

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5