BE VBBUW EN KAAK HuiS DE EERSTE TTEEMSTEEDSCHE COURANT No. 49. 8 DECEMBER 1933. TWEEDE BLAD. VELE KLEINTJES ééN GROOTE leder jaar om dezen tijd Heeft men aan de postkantoren Zegels van weldadigheid, Om de menschen aan te sporen: Denk eens aan 't misdeelde kind, Dat gij hebt 't reeds vaak gelezen Achterlijk, of doof, of blind, Op uw hulp is aangewezen. Helpt elkander! Er bestaan Corporaties en gestichten; Met het kinderleed begaan Pogen zij dit te verlichten. Als U kinderzegels koopt, Steunt U die vereenigingen. 't Is onnoodig, naar ik hoop, Om daar nog op aan te dringen. Volkskracht is: gezonde jeugd! Kom, de penningmeesters wachten Op uw steun. Maak hen verheugd! Zwakken geeft ge nieuwe krachten. Sla de handen in elkaar! Wees een maandlang bondgenooten, En het spreekwoord wordt weer waar: Vele kleintjes, ééne groote! Nu de Pluimveetentoon stellingen naderen BURGERLIJKE STAND BONT ALLERIEI I Wenken voor sporthoenderbezitters. Nu de tijd van de pluimveetentoonstellingen weder nadert, schrijft de heer J. H. v. d. Brocke in „Klein-veeteelt", moeten de sponfokktrs, maar in het bijzonder de beginnelingen, eenlge wenken krijgen voor het in conditie brengen van hunne dieren, vóórdat zij naar de tentoon- stellin gaan. Er zijn verschillende dieren, die vóórdien gewasschen dienen te worden. Hiertoe behooren alle witte vogels, en vogels, die veel wit hebben, zooals de lichte Sussex en derge- lijken, ook alle kuifhoenders-witkuiven. Dikwijls komt het voor, dat men dieren op de tentoonstelling aantreft, die nog geheel nat van het wasschen zijn. Dit mag bij eten goeden sportfokker niet voorkomen. -Ongeveer een week, althans een dag of 5 van te voren, gaat men de witte dieren wasschen, opdat zij, als zij in de verzendingsmand gaan, geheel en al droog zijn. Doordat de dieren geheel droog zijn, zullen zij zichzelf opknappen, door iedere veer en veertjes netjes na te pluizen en te rang schikken. De vogel komt dan in een helder wit pak met goed geordende veeren in de tentoon- steliingskooi en zoowel liefhebber als leek zal direct zeggen: „Wat ziet die kip er helder uit". Maar nu de wijze, waarop men deze dieren inoet wasschen vereischt nogal eenige moeite. Daar in den regel de pooten van de hoenders nogal vuil zijn, begint men de pooten eerst te wasschen, in een bakje, waarin zich eenig lauw water bevindt, zoodat de vuile pooten van de te wasschen hoenders niet worden schoon gemaakt in de groote bak, eveneens gevuld met lauw water, daar dit water dan vuil zou worden en onbruikbaar voor het wasschen van wiite hoenders. Zoodra de pooten goed schoon gemaakt zijn, neemt men een witte band van ongeveer 1% a 2 c.M. breedte, waarmede men de pooten vastbindt. Vervolgens neemt men den vogel in de linker hand en legt de vleugels om de beurt uitgespreid op een tafel, terwijl men met de rechterhand, waarin men een borsteltje heet voorzien van zeep, in de richting der veeren schuiert. Als een vleugel op deze wijze is be handeld en men het vuil heeft weggeschuierd, behandelt men op dezelfde wijze den anderen vleugel, en vervolgens den staart. Indien dit heeft plaats gehad, neemt men den kop en hals op dezelfde wijze onderhanden. Vervolgens legt men de kip op den rug en wascht keel en onderlijf op dezelfde wijze als de vleugels. Vervolgens stopt men de kip in den bak met lauw water en spoelt zoolang, dat er geen zeep tusschen of op de veeren overblijft. Hierna dompelt men de kip in een bak met geheel schoon lauw water, waardoor een weinig blauwsel is geslagen. Na deze behandeling wordt de kip met geheel schoone doeken af gedroogd. Vervolgens neemt men het aldus behandelde dier bij de pooten, met den kop omlaag, waarbij de vleugels als vanzelf opengaan Nu strooit men tusschen de veeren kalkpoeder, waarna men de band van de pooten afdoet, en het gewasschen exemplaar plaatst in een schoone mand, waarin men schoon stroo of zaagsel heeft gedaan. De mand met inhoud plaatst men in een verwarmd vertrek. Den volgenden dag haalt men het vuil uit de mand en laat het dier wat eten en drinken. Den daaropvolgenden dag zal de vogel zoo goed als droog zijn en wordt thans overgebracht in een schoon hok met stroo, geheel voor wind en tocht afgesloten. In dit hok zijnde, zal de gewasschen vogel zich flink uitschudden en zijn vederpakje netjes in orde brengen. Voordat men het aldus behandelde dier in de verzendingsmand doet, doet men op kam en lellen een weinig vaseline. Een aldus, goed be handeld dier, is een lust om in de tentoon- stellingskooi te zien, en *zal zoo'n vogel ten allen tijde veel, zeer veel zelfs, voor hebben op dieren, die niet of slecht gewasschen zijn. Men moet er vooral om denken niet te veel blauwsel in het water te doen, want dan ziet de kip er afschuwelijk uit, terwijl men met het afdrogen steeds met het gevederte mede moet wrijven, daar anders de veeren beschadigen. Bij de Witkuiven worden alleen de kuiven ge wasschen en moet men zorg dragen, dat er geen zeep in de oogen der dieren komt. Wanneer de gewasschen kuiven geheel droog zijn, knipt men de overtollige, gekleurde veertjes uit de kuiven weg. Witkuiven moeten op bijna dezelfde manier behandeld worden als personen, die zich "aar den kapper begeven, alvorens zij naar een °f andere feestelijkheid gaan. Wanneer een veertje onregelmatig zit aan de kuif, kan men d|t beter afknippen, daar anders soms dat eene veertje een minder mooi aanzien aan het dier geeft. MEDISCHE WENKEN. Dagelijks kleine voorkomende gevallen en de behandeling. Snijwonden, voorzoover deze niet ernstig zijn j en medische behanueling vragen, woiüui un- gewasschen met wateis.oi super oxyue en be streken met een penseeltje, geuoopi in jodium tinctuur, daarna met een scnoon s.uxje vei band- gaas omwonden, dat men vasthoudt met leu«.o- 1 plast, dat even warm is gemaaxt. Veelal zuigt men een Vvonu even uit of houdt de plex onuer oe kraan, dit helpt echter met afdoende. Het opplakken van pk.ster op open wonaen is evenmin goed, om nog te zwijgen van de onsmakelijke methode oin de ple.ster met speeksel te bevochtigen en daaina op het wondje te kleven. Brandwonden. Brandwonden moeten met zorg behandeld worden en niet zooals vaak gescmed onuer ue kraan gehouden worden. Een Huisvrouw moet dan evenwel niet in het water komen, hetzij koud of warm, indien zij brandplekken heeft. Licnte brandplekken, waarbij de huid slechts licht rood gekleurd is, wrijft men in niet glyce rine en slaolie. Ernstiger gevallen omwikkelt men met een j zoogenaamde „Brandbinoe", uie uien altijd m het verbanudoosje voornanuen moet ntbucn en die men bij een apotheker of drogist kun krijgen. Is de branuplek van dien aaru, uat nieei uan de bovenste huiulaag is gebranu, uan is mediscn ingrijpen noodzakelijk. Verkoudheid. Bij zware verkoudheid en griep kan flink transpireeren de zieke een e.nd op weg helpen naar beterschap. men moet ue-e, zooals vanzelf spreekt in bed toepassen en ue bes.e tijd, is tusoci.en vier en vijr uur 's miduags, aangezien ue lichaams temperatuur dan tevens opmmpi, welke om zes uur het hoogtepunt ueieikt lieert. Slapeloosheid. Het is niét raadzaam om slapeloosheid met allerlei chemische preparaten te uenaime.en, d.e nu weer eens die, uan weer eens gene, aan beveelt. Het lichaam gewent er aan en verlangt dan immer sterkere uosis. Een vochtige wikkel om de voeten onttrekt het bloed aan net hooid en ka.meeit ue zenuwen, waardoor men spoeuig ïmEmpt. v o„r_l bij kinaeren is dit miuuel zeer aan te bevelen. EET MEER KAAS. Nog veel te weinig wordt er in onze gezinnen kaas gegeten, nie.tegenstaande de h„oge voe dingswaarde, die uit zuivelproduct hee.t. In Amerika wordt door vooiaanstaande artsen propaganda gemaakt voor het eten van méér kaas, ook bij de bereiding van schoteltjes en lunch-gerechten. Inderdaad is dit een loiiehjk voorbeeld en verdient zeker wei navolging! In een land als het ónze, waar zóóveel itaas gemaakt wordt, kunnen we ons zelf dienen door het nuttigen van een product, dat vrijwel géén afval, doch uitstekende voedingswaarde heett. Daarnaast is het opvoeien van het kaas- verbruik tevens in het belang van den ha.tdtl en hebben wij, huisvrouwen, het in de Irnnd om door meerder kaasverbrmk de werkloosheid, zij het dan voor een zéér bescheiden deel, te helpen bestrijden. Volkeren en rassen, die zich met zuivel producten grootendeels voeden zijn gezond en krachtig. Eeuwen geleden bereidde men reeds kaas uit koeien-, schapen- en geitenmelk, zij het dan oox, dat de fabricatie op primitieve wijze ges-hiedde. De oude Noorsche volken, Germanen e.a. nuttigden reeds kaas en zelis in niet ge.inge hoeveelheden, terwijl de oude Gr.eken en Romeinen het als „Godenspijs" beschouwuen. EENIGE PRACTISCHE HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vetvlekken in kleeden verwijdert men door ze te bedekken met een dikke laag magnesia, hierop druppelt men een weinig benzine en het vet zal daarna in de magnesia-pap dringen. Indien de poeder geheel en al opgedroogd is, borstelt men deze weg en de vetvlek zal ver dwenen zijn. Het wasschen van groenten en salade moet onmiddellijk vóór het koken of de toebereiding geschieden. Vele huisvrouwen hebben de ge woonte om de groenten schoon te maken en zoo noodig te snijden en daarna in een teil met water weg te zetten: veel van de smaak gaat hierdoor verloren. Salade moet met de handen van de nerf ge plukt worden, daarna eenige malen gewasschen en in het slamandje of een zeef uitgeschud worden. Nooit mag men sla met de handen uitknijpen, daar de teere blaadjes dan beschadigen. EEN ELEGANT SCHOBT EN EEN SCHOOLJURK. 2072/2070. Het is vaak heel aicel- ijk een scnort te treilen, heiweik niet enkel prac tised is. noen ook nog gekleeo zit. Het schort, dat wij niernaast atbeei- den, voidcet a3n oeiae eigenschappen, het is eie- t, doen tegelijk prac tised omdat het een groot deel van ac japon peaekt. Het rugdeei wordt aan de voorzijde geknoopt en vormt een punt, terwijl de voorzijde aan aen nais rond is geknipt. Aan de rugaeelen, die kruiselings over elkaar gaan is een '03na geknipt, aie midden voor met een knoop sluit en tevens de naad be dekt van het aan elkander stikken van boven- en ondergedeelte. Patronen zijn verkrijgbaar in alle maten en Kunnen aangevraagd worden onder nr. 2072. De mode heeft zich ook Uitge strekt tot de kleeding van onze meisjes, hetgeen Dlijkt uit d: schou der verbrpfkng welke op de afbeel ding hiernaast is te zien. Ze wordt aanqegeven door de in de arms gaten aangebrachte kapjes. De sluiting geschiedt middenvoor met knoopies. terwijl de gladde mouw een smalle opgestikte patte heeft met knoopgarneering. Het xraagie kan van popeiine. pique of Shan tung worden gemaakt, evenals ae kleine slipies, die met een overslag in het midden bijeen ge bracht worden. Het tweeoaans rokie sluit glad om de heupen en heeft een afstekende ceintuur om het middel. Patronen voor den leefriid van 612 jaar kan men bestellen onder nr, 2070. VOOR ONZb LEZERESSEN. Patronen worden toenezonden na overschrij ving vaD 1 C.5S op postrekening 62026 van den Mouediensi Den Haag ol na inzending oer postwissel oi in postzeg. s aan de Mode redactrice, Roelotstraat 109, Oen Haag. ue- wenschte maat en nummer voorai duidelijk ver meld ea O 61 Om lek geworden houitSH tobben weer dicht te maken vult men deze met een vierde deel met zaagsel en overgiet dit met kokend water. Men vult het water, dat in den regel weg zal druppelen, geregeld bij, totdat deze op dezeifde hoogte blijtt s.aan. Ue tobbe is dan weder bruikbaar. RECEPT. KERRY-SCHOTEL. Soepvleesch, 3 a 4 kopjes rijst, 2 groote uien, 2 theelepels kerry, 60 gram boter, plm. 4 d.L. water, 2 bouillonblokjes. Behalve het soepvleesch hebben wij nog noodig 3 a 4 kopjes rijst met driemaal zooveel water en zout, uaarna opletten en gaar laten icoken. Gebruiken wij echter de hooikist, dan wordt er tweemaal zooveel water opgezet als rijst. De rijst, die vooraf goed gewasschen is, wordt met het water en zout aan de kook ge bracht, ongeveer 7 min. met de deksel op de pan gekookt en onmiddellijk daarna plaatsen we de pan in de hooikist. tvoken in couranten gaat eveneens zéér goed; we nemen zes of zeven couranten, die uitgevouwen en kruiselings over elkander worden gelegd. We zetten ue pan op de couranten en wikkelen deze één voor één om de pan, waardoor natuurlijk de warmte bewaard wordt, en krijgen de rijst dan op déze wijze gaar. De uien worden gesnipperd en in de boter goudgeel gebakken (geiruit), daarna voegen wij dit bij de rijst, evenals het fijn gehaieie vleesch en het water, waarin 2 bouillonblokjes zijn opgelost. Een vuurvast schoteltje wordt ingevet en de rijstmassa erin gedaan, daarna bestrooien wij de bovenkant met paneermeel en leggen hier en daar een klon.je boter, waarna wij het schoteltje 20 of 30 minuten in den oven plaatsen, om een klein korstje te krijgen. JAAG NOOIT DE KIPPEN OP. Practische hulpmiddelen voor kippen vangen. Een eenvoudig vangraam. Kippen zijn zenuwachtige dieren. Zij kunnen herrie en druk geloop in hun nabijheid slecht verdragen en zij raken slechts vertrouwd met rustige menschen, die hen niet door plotselinge bewegingen laten schrikken. Menigeen houdt het voor niet zoo belangrijk dat de kippen bij zijn binnentreden in stal of ren, luid kakelend en fladderend uit elkaar stuiven, maar dit is een bewijs, dat hij tot de kippen houders behoort, die ongevoelig voor gefladder en lawaai achter een kip, die zij vangen willen, aanloopen, en daarbij de geheele ren in be weging brengen. Wie evenwel de aard van zijn kippen begrijpt en daarnaar wil handelen, moet het anders aanpakken en hij zal zich daarbij zeer goed bevinden. Het gemakkelijkste vangt men een kip des avonds, als hij op stok zit. Men pakt hem dan eenvoudig met de eene hand om de pooten en tilt hem zoo op, de andere hand op de vleugels leggend om zoodoende het fladderen fe voor komen. Het kan echter voorkomen, dat men 's ochtends of in den loop van den dag een bepaalde kip vangen wil. Dan is het veel moeilijker, want de kippen begrijpen onmiddellijk de bedoeling en probeeren dan om dezen aanslag op hun vrijheid te verijdelen. Maar wij zijn slimmer dan zij en maken nu eenvoudig gebruik van een draaibaar vangraam, en na een korten rustigen strijd heb ben wij het dier dat wij willen, te pakken. Dit vangraam bestaat uit twee eenvoudige houten raampjes, die we met kippengaas be- spannen, en die we met twee scharnieren aan elkaar bevestigen. Zij kunnen nu als een boek open en dicht geklapt worden. Hoe men een dergelijk toestelletje maakt, behoeft zeker niet beschreven te worden, dit laten wij aan de i knutselvaardigheid van onze lezers over. Met dit draaibare vangraam kan men de bewuste kip naar het dichtsbijzijnde hek opdringen, waarna men de kip in een soort kooi heeft waaruit geen vluchten meer mogelijk is. Een ander middel waarmede men ook zeer snel een kip kan vangen is een vanghaak. Men draait een stuk ijzerhaak eenigszins rond en be vestigd een uiteinde aan een langen stok, zoodat het geheel den vorm van een haak krijgt. Nadert men de bewuste kip van achteren met den haak, dan kan men dezen haak zeer gemakke lijk om den poot haken. Voelt een kip eenmaal dat haar poot vastzit, dan zal zij geen pogingen meer doen om los te komen. Men kan dezen hank echter alleen gebruiken als de kippen rustig bijeen loopen, zijn zij reeds opgejaagd, dan moet men oppassen deze dieren niet te bezeeren. Dimitri Wladowski had tijdens het czaren- regiem meer dan eens een slangendanseres gezien. De feesten aan het hof, de keizerlijke balletten, de gala-voorstellingen in den schouw burg, vorstelijke huwelijksfeesten, bijna alle brachten ze als intermezzo „de dans met de slangen". Langzamerhand was hij beu geworden van dat onzinnig gedoe, zooals hij tegen zichzelf ..bijna allen brachten ze als intermezzo „de dans met de slangen". wel eens zei. Maar hij durfde die meening niet luidop te verkondigen. Z'n positie als officier van de keizerlijke garde dwong hem bij derge lijke gelegenheden van z'n aanwezigheid blijk te geven. In de eerste jaren na de revolutie, toen hij als uitgewekene in Parijs vertoeide, gevoelde hij het werkelijk als een bevrijding om niet meer gedwongen te zijn een feestelijk gezicht te zetten, wanneer z'n gemoed allesbehalve feeste lijk gestemd was, en sedert verscheidene jaren gevoelde hij ook geen behoefte meer om zich te vermeien in dergelijk vermaak. Opera s, bals, huwelijksfeesten, tot geen enkele gevoelde hij zich aangetrokken, hoewel hij 't zich om finan- cieele redenen niet behoefde te ontzeggen. Een behoorlijk bedrag had hij bij zijn vlucht in veiligheid weten te brengen, en het toeval had hem, een der weinigen, in kennis gebracht met een in Parijs hooggeplaatst militair, die hem als particulier secretaris, voor het beheer van z'n goederen, in dienst nam. Deze man, Frangois Hollet de Malesherbe, beschouwde -den Rus- sischen emigrant als vriend. „Je moet eens naar de Opera gaan, waarde Dimitri," zei Pollet op een avond. ,.lk ken je afkeer van wereldsche vermaken. Als het niet iets bijzonders betrof, zou ik 't je ook niet aan raden, maar er treedt een danseres op „Ik hoor het al," viel Dimitri hem in de rede, „de tijden zijn nog niet veranderd, 't blijft bij danseressen." „Maar deze danseres behoort tot het excen trieke genre." „Heb je ooit een aankondiging gezien, die het tegendeel beweert?" „Deze danseres," vervolgde Pollet onverstoor baar, „danst met slangen." Dimitri keek in 't geheel niet verwonderd. „Nu?", vroeg Pollet, „is dat iets bijzonders of niet?" „Waarde Pollet," antwoordde Dimitri hem, „ais ik alle avonden in m'n herinnering moest terugroepen, waarop een danseres met slangen heeft opgetreden, zou ik rijp worden voor een gekkenhuis." „Je bent in zoovele jaren niet naar een feest geweest, dat je 't met me eens moet zijn, als ik beweer, dat in de afgeloopen acht jaren het amusement een geheel ander aspect heeft ver kregen. Deze danseres danst met slangen, zooals zelfs jij het nooit gezien zult hebben. Giovannia Sorito is van een verwonderlijke...." „Giovannia Sorito?", vroeg Dimitri met een plotselinge belangstelling, die Pollet opviel. „Ja, ken je haar soms?" „O, neen, wie zou ik hier kennenTot straks," brak Dimitri plotseling af, ,,'k moet nog even bij den notaris langs." „Wonderlijk type," mompelde Pollet in zich zelf, toen hij uit het raam keek, en Dimitri om den hoek zag verdwijnen. Dien avond zat Dimitri Wladowski in de Opera. Van het ballet, dat het grootste gedeelte van den avond vulde, zag hij niets. Hij wachtte op het moment, waarop Giovannia Sorito zou optreden. Hoe zou ze er uitzien, na acht jaar? Nog even slank, nog even mooi? Dezelfde oogen, hetzelfde ravenzwarte haar als in den tijd, waarin ze bij de keizerlijke opera In Petersburg optrad? Toen haar nummer aangekondigd werd, richtte Dimitri zich op en vestigde z'n blik strak op den lichtenden cirkel, die over het tooneel danste, dan weer in het midden bleef, en in dien stralenkrans ontplooide zich een sprookje, zooals hij nimmer had durven droomen. Het was Giovannia Sorito uit den czarentijd.... Een suppoost wees hem na afloop den weg naar de artistenkleedkamers. „Vannia," zei hij zacht, „ken je me nog?" „Ja Dimitri," antwoordde de danseres, „maar je bent veranderd. Je blik..:,., je houdingis niet meer zoo hooghartig." „Vannia, spreek zoo niet ,'k Houd immers van je, dat weet je immers. Tóentóen kon ik niet, begreep je dat niet... Jij, een danseres... enikeen garde-officierMaar ik had je toch lief, ik... heb je nóg lief, Vannia... is er nuhoop? Eén woord van jou, of heb je me,niet meer lief?" „Ik heb je lief gehad, Dimitri, toennu 'k weet het niet. Laat me tijd, Dimitri Kom morgenavond, dandan zal ik je m'n antwoord geven. Ga nu, Mitja." „Goed, Vannia, tot morgen Het applaus van het voorafgaande nummer was nog niet verstorven, of het zwol in een onstuimig rhythme weer aan, toen Giovannia Sorito voor het voetlicht verscheen en de projectielampen haar kleurig, gedifferentieerd licht haar nietig wezentje op het onmetelijke tooneel overgoten, sprankelend van kleur, flit send tegen de wonderlijke, exotische kleur- figuren der slangen, die zich om haar lichaam kronkelden. Op dat moment was haar besluit genomen Met bijna wiskundige zekerheid liet ze de slangen hun gekronkel volvoeren, een lichte, zwevende muziek begeleidde hunne bewegingen als uit verre verten. Haar oogen volgden onaf gebroken in starre moeite hunne spitse koppen met de trillende, tweetandige tongen. Een klokkend geluid uit haar mond, dat boven de wegstervende melodieën uitklonk, deed de slangenlichamen wenden en keeren. Het licht flitste en weerkaatste, het was doodstil in de zaal. Langzaam neeg de danseres, de slangen kronkelden in een wirwar om haar armen en daarna om haar hals. Nu zagen haar oogen niets meer. De be dwingende blik heerschte niet meer, de slangen kronkelden in vrijheid, hun meesteres was een gewillige prooi. Toen de muziek den laatsten levensstrijd vertolkte, lag als vergane glorie de danseres, één met haar slangen, ten gronde Een machtig applaus barstte op tot in de hooge gewelven van de operazaal. Het doek viel. In de frontloge stond Dimitri Wladowski rechtop. Hij applaudisseerde niet, maar zijn In de frontloge stond Dimitri rechtop. oogen stonden vol geestdriftige bewondering: „Je bent een kunstenares, Vannia," fluisterde hij bijna onhoorbaar. Maar hij begreep niet, evenmin als het publiek, waarom het doek dicht bleef JAN D. REMPT. Ondertrouwd: J. C. Kruyt en M. J. C. Hoppe. Getrouwd: J. van Esveld met M. Ruijgrok; A. H. v. Bakel met B. M. C. Elligens. Bevallen: E. ZorgeLames d.; J. S. Dondorp- Tazelaar d.; H. A. HoningGast z.; C. C. v. d. VeldenKonijn d. Overleden: Th. G. J. v. Staveren 77 j„ geh. met M. v. Schagen, DE DOODSTRAF VOOR „KIDNAPPERS". De strijd tegen den menschenroof in de Vereenigde Staten De losgelden leveren een ruime verdienste op. Nadat voor de Amerikaansche gangster benden de alcoholsmokkelanj vrijwel verwa.erd is, hebben zij zich gespecialiseerd op den kinder en menschenroof, hetgeen een bijzonder bloeien de „tak van bedrijf" genoemd mag worden, daar de gevraagde losprijzen niet malsch zijn! Bijna dagelijks leest men in de Amerikaansche kranten van een nieuwen kinderroof. De moeders wagen het niet meer, hun kinderen zonder toe zicht te laten, uit angst voor de gewetenlooze schurken, die erop uit zijn een zoo hoog mogelijk losgeld te verkrijgen en die, wanneer zij hun doel niet bereiken, voor moord of verminking niet terugdeinzen. Tenslotte is het nu zoover gekomen, dat de rijke families der Vereenigde Staten voor hun kinderen bijzondere lijfgardes op na houden. Zoo weet men b.v., dat Harold Lloyd en Gloria Swanson's kinderen steeds door zwaar be wapende bewakers gevolgd worden. Het aantal kinderbewakers in de Vereenigde Staten be draagt thans reeds meer dan dertigduizend. Ondanks deze beschermingsmaatregelen slagen de „kidnappers", 'zooals zij in de Vereenigde Staten genoemd worden, steeds weer erin, met succes kinderen en volwassenen te ontvoeren! In de beide afgeloopen maanden zijn er 300 ge- I vallen van kinderroof genoteerd. Natuurlijk is het werkelijke aantal grooter, want er zijn altijd families, die teneinde de wraak van de gang sters te ontgaan zich niet tot de politie wenden en het losgeld prompt betalen. Volgens berekeningen bestaan de „verdien sten" van dit nieuwe gangsterbedrijf uit ettelijke milliarden. Een recherche-beambte met bijzon dere ervaringen op dit gebied, schat de in den loop van dit jaar aan „kidnappers" betaalde losgelden op eenzelfde bedrag, als de inkomsten van alle Amerikaansche staten tezamen. De oogen van heel Amerika zijn gericht op het Witte Huis te Washington, in afwachting van de maatregelen tegen deze iedere familie bedreigende verschrikking; in zes staten heeft men reeds de doodstraf voor menschenroof in gevoerd. En in de andere staten zijn overeen komstige wetsbepalingen op komst! Ook Was hington zal tenslotte niets anders kunnen doen, dan een voor alle staten geldende wet uit te bren gen, waardoor kinder- of liever menschenroof in het algemeen, gelijkgesteld wordt met moord en gestraft wordt met de doodstraf. Een rond schrijven van Roosevelt om een som van betee- kenis voor den strijd tegen de onderwereld ge reed te houden, heeft reeds plaatsgevonden. Of het den president zal mogen gelukken met resul taat tegen de voorbeeldig georganiseerde mis- dadigersbenden der Vereenigde Staten op te treden, moet afgewacht worden.... Het zal de eerste maal niet zijn, dat iemand slaagde, waar tal van anderen faalden. HISTORISCHE ANECDOTEN. Frederik de Groote hield ervan zijn brave soldaten persoonlijk aan te spreken. Eens reed hij langs het front der Ziethen-huzaren en bleef lachend staan voor een ouden houwdegen, wiens gezicht door sabelhouwen tot onherkenbaar toe vervormd was En zei „Oude Frits", in welke kroeg heeft hij die litteekens opgedaan? Bij Kollin, majesteit, antwoordde de oude huzaar slagvaardig, waar Uwe Majesteit de rekening moest betalen! Een jonge schrijver las Friedrich Schiller zijn nieuwe stuk voor. Toen hij klaar was, vroeg hij hoopvol: „Wat zegt U daarvan, meester?" „Laat het je gezegd zijn, jonge vriend," zei Schiller, „zulke dingen moet je pas schrijven als je beroemd bent! Eerst moet je probeer.n, werkelijk góéde dingen te schrijven

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5